Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Ogledalo
Idite na Prethodno  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sljedeće
Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - opušteno -> Biseri
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
krcko
Forumaš nagrađen za životno djelo
Forumaš nagrađen za životno djelo


Pridružen/a: 07. 10. 2002. (15:57:59)
Postovi: (18B3)16
Sarma = la pohva - posuda
655 = 759 - 104

PostPostano: 22:11 pon, 22. 1. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Mene zapravo ne zanimaju tehnikalije komuniciranja s alienima, nego pojmovi lijevo i desno. Dovoljno mi je komplicirano komunicirati s moja dva aliena doma.
Mene zapravo ne zanimaju tehnikalije komuniciranja s alienima, nego pojmovi lijevo i desno. Dovoljno mi je komplicirano komunicirati s moja dva aliena doma.



_________________
Vedran Krcadinac

Ljudi su razliciti, a nula je paran broj.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (3560)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 23:12 pon, 22. 1. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="krcko"]Mene zapravo ne zanimaju tehnikalije komuniciranja s alienima, nego pojmovi lijevo i desno. Dovoljno mi je komplicirano komunicirati s moja dva aliena doma.[/quote]

Kad malo narastu, ovo ce im biti zanimljivo stivo. :gg: Srecom, imam nekoliko backupova, pa ce neki sigurno prezivjeti... [img]http://www.enemyplanet.com/ebay/images/alien.gif[/img]
krcko (napisa):
Mene zapravo ne zanimaju tehnikalije komuniciranja s alienima, nego pojmovi lijevo i desno. Dovoljno mi je komplicirano komunicirati s moja dva aliena doma.


Kad malo narastu, ovo ce im biti zanimljivo stivo. Mr Green being very Greeen indeed Srecom, imam nekoliko backupova, pa ce neki sigurno prezivjeti...



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Martinab
Moderator
Moderator


Pridružen/a: 02. 04. 2003. (19:07:56)
Postovi: (2A03E)16
Sarma = la pohva - posuda
143 = 167 - 24

PostPostano: 0:07 uto, 23. 1. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ha! Sad se vec razbacujemo i materijalima za ucjene! Vedran protivVedrana!!
Ha! Sad se vec razbacujemo i materijalima za ucjene! Vedran protivVedrana!!



_________________
A comathematician is a device for turning cotheorems into ffee. A cotheorem is, naturally, an easy nsequence of a rollary.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
goranm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 11. 2002. (20:09:12)
Postovi: (906)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
218 = 249 - 31

PostPostano: 3:34 uto, 23. 1. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="cinik"]Pretpostavke se meni cine savrseno jasne ... imamo mehanizam razmjenjivanja jezicno fomruliranih pojmova. Pitanje o kojem razmatramo je pitanje granica takve komunikacije.[/quote]
Iz načina kojim vanzemaljci komuniciraju s nama možemo pretpostaviti bar dio anatomije. Ako komuniciraju slikama ili pismom, može se pretpostaviti da imaju nekakav vizualni ili taktilni organ, ako komuniciraju zvukom, može se pretpostaviti da imaju slušni organ.
[quote]Mene zapravo ne zanimaju tehnikalije komuniciranja s alienima, nego pojmovi lijevo i desno. Dovoljno mi je komplicirano komunicirati s moja dva aliena doma.[/quote]
Pojmovi lijevo i desno su nastali zbog simetričnosti čovjeka pa mi se čini da ih je bez simetrije teško opisati. Spužva vjerojatno nikada ne bi razvila pojmove lijevo i desno, a radialno simetrična bića bi vjerojatno koristila više od jednog lijevo i jednog desno.
A čak mi se i čini da bi bićima, koja istovremeno gledaju i unaprijed i unazad (npr. kameleoni) bilo nemoguće objasniti što je lijevo, a što desno.
cinik (napisa):
Pretpostavke se meni cine savrseno jasne ... imamo mehanizam razmjenjivanja jezicno fomruliranih pojmova. Pitanje o kojem razmatramo je pitanje granica takve komunikacije.

Iz načina kojim vanzemaljci komuniciraju s nama možemo pretpostaviti bar dio anatomije. Ako komuniciraju slikama ili pismom, može se pretpostaviti da imaju nekakav vizualni ili taktilni organ, ako komuniciraju zvukom, može se pretpostaviti da imaju slušni organ.
Citat:
Mene zapravo ne zanimaju tehnikalije komuniciranja s alienima, nego pojmovi lijevo i desno. Dovoljno mi je komplicirano komunicirati s moja dva aliena doma.

Pojmovi lijevo i desno su nastali zbog simetričnosti čovjeka pa mi se čini da ih je bez simetrije teško opisati. Spužva vjerojatno nikada ne bi razvila pojmove lijevo i desno, a radialno simetrična bića bi vjerojatno koristila više od jednog lijevo i jednog desno.
A čak mi se i čini da bi bićima, koja istovremeno gledaju i unaprijed i unazad (npr. kameleoni) bilo nemoguće objasniti što je lijevo, a što desno.



_________________
The Dude Abides
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Martinab
Moderator
Moderator


Pridružen/a: 02. 04. 2003. (19:07:56)
Postovi: (2A03E)16
Sarma = la pohva - posuda
143 = 167 - 24

PostPostano: 9:49 uto, 23. 1. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Dzizs. Ovo postaje rasprava primjerenija za biologiju, a Krcko je postavio MATEMATICKO pitanje.

Ok. Mijenjam postavke.

Alieni su superinteligentna RACUNALA. Po obliku su kugle; apsolutno su simetricni u svim smjerovima. Nemaju oci, usi, ruke, noge, nosnice, plucna krila, bubrege, jajnike, kukove, palceve, mozdane polutke, koljena, lopatice, niti ISTA po dvoje. I iznutra su nekak simetricno gradeni- recimo, kugle ispunjene nekom zelenkastom zelatinom koja se polarizira na djelovima i tak razmislja. Informacije iz svemira primaju tako da u vanjski sloj zelatine upijaju sve zrake koje jure po svemiru. Tak je slozen i radio: mi pricamo s njima, oni slusaju. OK? Dakle, NEMA anatomskog izvlacenja. SAMO znaju matematiku.

Ako jos netko spomene anatomiju aliena ili ljudi kao nacin objasnjavanja lijevo i desno, proglasit cu aliene duhovima i oduzeti im dar da vide ovaj svijet. (Smjestit cu ih u drugi svemir, i necu vam reci niti kolko taj svemir ima dimenzija, i morat cete to sami skuzit iz razgovora s alienima).
Dzizs. Ovo postaje rasprava primjerenija za biologiju, a Krcko je postavio MATEMATICKO pitanje.

Ok. Mijenjam postavke.

Alieni su superinteligentna RACUNALA. Po obliku su kugle; apsolutno su simetricni u svim smjerovima. Nemaju oci, usi, ruke, noge, nosnice, plucna krila, bubrege, jajnike, kukove, palceve, mozdane polutke, koljena, lopatice, niti ISTA po dvoje. I iznutra su nekak simetricno gradeni- recimo, kugle ispunjene nekom zelenkastom zelatinom koja se polarizira na djelovima i tak razmislja. Informacije iz svemira primaju tako da u vanjski sloj zelatine upijaju sve zrake koje jure po svemiru. Tak je slozen i radio: mi pricamo s njima, oni slusaju. OK? Dakle, NEMA anatomskog izvlacenja. SAMO znaju matematiku.

Ako jos netko spomene anatomiju aliena ili ljudi kao nacin objasnjavanja lijevo i desno, proglasit cu aliene duhovima i oduzeti im dar da vide ovaj svijet. (Smjestit cu ih u drugi svemir, i necu vam reci niti kolko taj svemir ima dimenzija, i morat cete to sami skuzit iz razgovora s alienima).



_________________
A comathematician is a device for turning cotheorems into ffee. A cotheorem is, naturally, an easy nsequence of a rollary.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
cinik
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 27. 04. 2003. (23:34:09)
Postovi: (1FB)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
28 = 43 - 15
Lokacija: /proc/sys/cpu/

PostPostano: 10:16 uto, 23. 1. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Martinab"](...)SAMO znaju matematiku.[/quote]
Tvrdim da moraju znati i fiziku. Koncept podjele na lijevo i desno je matematicki, ali koje je koje mora se kaciti o fizikalno svojstvo.



[quote="Martinab"]... i morat cete to sami skuzit iz razgovora s alienima.[/quote]
U obliku glasova u glavi?



'ave fun!



Sinisa
Martinab (napisa):
(...)SAMO znaju matematiku.

Tvrdim da moraju znati i fiziku. Koncept podjele na lijevo i desno je matematicki, ali koje je koje mora se kaciti o fizikalno svojstvo.



Martinab (napisa):
... i morat cete to sami skuzit iz razgovora s alienima.

U obliku glasova u glavi?



'ave fun!



Sinisa



_________________
Oslobodjen Senata.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
rafaelm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 24. 12. 2006. (13:30:11)
Postovi: (21F)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
76 = 86 - 10
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 13:08 uto, 23. 1. 2007    Naslov: Re: Ogledalo Citirajte i odgovorite

[quote="krcko"]Zasto ogledalo okrece lijevo-desno, a ne gore-dolje?

Pitanje je staro i otrcano, ali nemojte odmah guglat nego izmislite vlastitu ludu teoriju.[/quote]

zar nije to zato sto su nam oci postavljene horizontalno. :?: Kad bi se netko imao oci postavljene vertikalno jedno ispod drugog (neki mutant u buducnosti) , njemu ce se odraz u zrcalu mijenjati smjerove gore i donje, mislim da strogo nije vazno koji je smjer lijevo/desno, dok znamo da su suprotni, barem sto se tice zrcala
krcko (napisa):
Zasto ogledalo okrece lijevo-desno, a ne gore-dolje?

Pitanje je staro i otrcano, ali nemojte odmah guglat nego izmislite vlastitu ludu teoriju.


zar nije to zato sto su nam oci postavljene horizontalno. Question Kad bi se netko imao oci postavljene vertikalno jedno ispod drugog (neki mutant u buducnosti) , njemu ce se odraz u zrcalu mijenjati smjerove gore i donje, mislim da strogo nije vazno koji je smjer lijevo/desno, dok znamo da su suprotni, barem sto se tice zrcala



_________________
Rafael Mrđen
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
MB
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 01. 07. 2005. (12:35:21)
Postovi: (224)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
62 = 80 - 18
Lokacija: Molvice

PostPostano: 14:21 uto, 23. 1. 2007    Naslov: Re: Ogledalo Citirajte i odgovorite

[quote="rafaelm"]

zar nije to zato sto su nam oci postavljene horizontalno. :?: [/quote]

trebao bi se vratit na pocetak topic, kad bi mutant (ili tko god drugi) imao oci jedno ispod drugog zrcalo ne bi okrenulo njegove oci, ali bi nesto drugo..

meni je skroz dovoljno objasnjenje sa Krckovom britvicom.. u zrcalu je moja gornja strana meni gore, moja lijeva meni lijevo, jedino se mijenja naprijed-nazad. cudno je, bar mi se tak cini, sto se bez zrcala ne moze ostvarit da ti se izmjeni samo jedna od te tri komponente (napr-naz, l-d i gore-dolje), vec samo 2 ili nijedna.
rafaelm (napisa):


zar nije to zato sto su nam oci postavljene horizontalno. Question


trebao bi se vratit na pocetak topic, kad bi mutant (ili tko god drugi) imao oci jedno ispod drugog zrcalo ne bi okrenulo njegove oci, ali bi nesto drugo..

meni je skroz dovoljno objasnjenje sa Krckovom britvicom.. u zrcalu je moja gornja strana meni gore, moja lijeva meni lijevo, jedino se mijenja naprijed-nazad. cudno je, bar mi se tak cini, sto se bez zrcala ne moze ostvarit da ti se izmjeni samo jedna od te tri komponente (napr-naz, l-d i gore-dolje), vec samo 2 ili nijedna.



_________________
Trcim u krug od srece!
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (3560)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 14:30 uto, 23. 1. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="goranm"]Iz načina kojim vanzemaljci komuniciraju s nama možemo pretpostaviti bar dio anatomije. Ako komuniciraju slikama ili pismom, može se pretpostaviti da imaju nekakav vizualni ili taktilni organ, ako komuniciraju zvukom, može se pretpostaviti da imaju slušni organ.[/quote]

To je kao kad zamisljas Boga kao covjekoliko bice... :? [b]Ti pretpostavljas na osnovu [u]SVOG[/u] iskustva[/b] i to jednostavno nije dobro. :( Tko kaze da oni nemaju neki totalno drugaciji nacin primanja informacija? :-k U nasem svijetu imas primjera: npr. sismis ne "gleda" ocima, nego usima! :D A vanzemaljci mogu imati osjetila kojima mogu pojmiti sliku/zvuk/miris/nesto-sto-mi-uopce-ne-dozivljavamo na nama nezamislive nacine! :)

IMO, tu biste trebali "osjetiti" ono bitno kod matematike: Martina i Krcko su vam dali sustav aksioma i nikakve pretpostavke van toga zapravo nemaju osnova! :shock: Tome aksiomi sluze: da postave nekakav sustav u kojem mogu, ali [b]ne moraju[/b] vrijediti postavke na koje smo navikli. 8)
goranm (napisa):
Iz načina kojim vanzemaljci komuniciraju s nama možemo pretpostaviti bar dio anatomije. Ako komuniciraju slikama ili pismom, može se pretpostaviti da imaju nekakav vizualni ili taktilni organ, ako komuniciraju zvukom, može se pretpostaviti da imaju slušni organ.


To je kao kad zamisljas Boga kao covjekoliko bice... Confused Ti pretpostavljas na osnovu SVOG iskustva i to jednostavno nije dobro. Sad Tko kaze da oni nemaju neki totalno drugaciji nacin primanja informacija? Think U nasem svijetu imas primjera: npr. sismis ne "gleda" ocima, nego usima! Very Happy A vanzemaljci mogu imati osjetila kojima mogu pojmiti sliku/zvuk/miris/nesto-sto-mi-uopce-ne-dozivljavamo na nama nezamislive nacine! Smile

IMO, tu biste trebali "osjetiti" ono bitno kod matematike: Martina i Krcko su vam dali sustav aksioma i nikakve pretpostavke van toga zapravo nemaju osnova! Shocked Tome aksiomi sluze: da postave nekakav sustav u kojem mogu, ali ne moraju vrijediti postavke na koje smo navikli. Cool



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
goranm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 11. 2002. (20:09:12)
Postovi: (906)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
218 = 249 - 31

PostPostano: 15:02 uto, 23. 1. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="vsego"]To je kao kad zamisljas Boga kao covjekoliko bice... :? [b]Ti pretpostavljas na osnovu [u]SVOG[/u] iskustva[/b] i to jednostavno nije dobro. :( Tko kaze da oni nemaju neki totalno drugaciji nacin primanja informacija? :-k [/quote]
Zato sam i pitao - kako znamo da uopće oni komuniciraju s nama ako ne znamo metodu komunikacije?
Ako već komuniciraju, onda to rade ili slikom ili zvukom ili nekim načinom koji mi možemo doživiti.
A ako komuniciraju npr. slikama/zvukovima koje mi možemo doživiti, onda možemo pretpostaviti da će oni doživiti i naše slike/zvukove.
[quote]U nasem svijetu imas primjera: npr. sismis ne "gleda" ocima, nego usima! :D[/quote]
Ja nisam rekao da ako vanzemaljci gledaju slike ili doživljavaju zvukove da onda imaju oči ili uši već da imaju nekakav vizualni ili slušni organ. A za šišmiša se slobodno može reći da mu je uho vizualni organ.

[quote]A vanzemaljci mogu imati osjetila kojima mogu pojmiti sliku/zvuk/miris/nesto-sto-mi-uopce-ne-dozivljavamo na nama nezamislive nacine! :)[/quote]
Baš zato i treba neka pretpostavka o načinu komunikacije. Ako mi ne doživljavamo njihovu metodu komunikacije, onda oni niti ne komuniciraju s nama ma koliko se trudili.

[quote="Martinab"]Tak je slozen i radio: mi pricamo s njima, oni slusaju. OK?[/quote]
Pričamo govorom? :lol: :wacky:
Možda binarnim sustavom. 0 je desno, 1 je lijevo.
vsego (napisa):
To je kao kad zamisljas Boga kao covjekoliko bice... Confused Ti pretpostavljas na osnovu SVOG iskustva i to jednostavno nije dobro. Sad Tko kaze da oni nemaju neki totalno drugaciji nacin primanja informacija? Think

Zato sam i pitao - kako znamo da uopće oni komuniciraju s nama ako ne znamo metodu komunikacije?
Ako već komuniciraju, onda to rade ili slikom ili zvukom ili nekim načinom koji mi možemo doživiti.
A ako komuniciraju npr. slikama/zvukovima koje mi možemo doživiti, onda možemo pretpostaviti da će oni doživiti i naše slike/zvukove.
Citat:
U nasem svijetu imas primjera: npr. sismis ne "gleda" ocima, nego usima! Very Happy

Ja nisam rekao da ako vanzemaljci gledaju slike ili doživljavaju zvukove da onda imaju oči ili uši već da imaju nekakav vizualni ili slušni organ. A za šišmiša se slobodno može reći da mu je uho vizualni organ.

Citat:
A vanzemaljci mogu imati osjetila kojima mogu pojmiti sliku/zvuk/miris/nesto-sto-mi-uopce-ne-dozivljavamo na nama nezamislive nacine! Smile

Baš zato i treba neka pretpostavka o načinu komunikacije. Ako mi ne doživljavamo njihovu metodu komunikacije, onda oni niti ne komuniciraju s nama ma koliko se trudili.

Martinab (napisa):
Tak je slozen i radio: mi pricamo s njima, oni slusaju. OK?

Pričamo govorom? Laughing Tup, tup, tup,...
Možda binarnim sustavom. 0 je desno, 1 je lijevo.



_________________
The Dude Abides


Zadnja promjena: goranm; 15:03 uto, 23. 1. 2007; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Ante
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 17. 02. 2006. (11:12:00)
Postovi: (155)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
43 = 75 - 32

PostPostano: 15:03 uto, 23. 1. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Dakle, pojmovni rjecnik im je samo matematicki sta se nas tice? I oni nas slusaju? I mi im moramo objasnit razliku izmedju lijevo i desno? To su jedine pretpostavke?

Jos jedno pitanje - da li ostvarujemo dijalog sa njima, npr. ako im posaljemo "[b]2+2=?[/b]" (valjda se to moze malo bolje formulirat definirajuci logicki sustav, sustave simbola ili votevr), hoce li nam oni poslat "[b]4[/b]"? Jer, moguce da preko dijaloga mozemo nesto iskombinirat, u najgorem slucaju da razlikuju ta dva pojma, sta bi bia barem nekakav napredak prema objasnjavanju sta oni i jesu tocno.

[color=darkred][b]EDIT:[/b][/color]
Ima li neka jednadzba kojoj je rjesenje jedno ako pretpostavimo da su elementi jednadzbe u desnoj bazi a nesto drugo ako pretpostavimo da su u lijevoj?
Dakle, pojmovni rjecnik im je samo matematicki sta se nas tice? I oni nas slusaju? I mi im moramo objasnit razliku izmedju lijevo i desno? To su jedine pretpostavke?

Jos jedno pitanje - da li ostvarujemo dijalog sa njima, npr. ako im posaljemo "2+2=?" (valjda se to moze malo bolje formulirat definirajuci logicki sustav, sustave simbola ili votevr), hoce li nam oni poslat "4"? Jer, moguce da preko dijaloga mozemo nesto iskombinirat, u najgorem slucaju da razlikuju ta dva pojma, sta bi bia barem nekakav napredak prema objasnjavanju sta oni i jesu tocno.

EDIT:
Ima li neka jednadzba kojoj je rjesenje jedno ako pretpostavimo da su elementi jednadzbe u desnoj bazi a nesto drugo ako pretpostavimo da su u lijevoj?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
fireball
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 10. 2005. (18:49:17)
Postovi: (4AB)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
26 = 100 - 74
Lokacija: s rukom u vatri i nogom u grobu

PostPostano: 15:12 uto, 23. 1. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="goranm"][quote="vsego"]To je kao kad zamisljas Boga kao covjekoliko bice... :? [b]Ti pretpostavljas na osnovu [u]SVOG[/u] iskustva[/b] i to jednostavno nije dobro. :( Tko kaze da oni nemaju neki totalno drugaciji nacin primanja informacija? :-k [/quote]
Zato sam i pitao - kako znamo da uopće oni komuniciraju s nama ako ne znamo metodu komunikacije?
Ako već komuniciraju, onda to rade ili slikom ili zvukom ili nekim načinom koji mi možemo doživiti.
A ako komuniciraju npr. slikama/zvukovima koje mi možemo doživiti, onda možemo pretpostaviti da će oni doživiti i naše slike/zvukove.[/quote]

mozda oni ne percipiraju isto kao i mi sto znaci da ni mi najvjerojatnije ne percipiramo kao oni sto moze dovesti do pretpostavke da oni koriste neke oblike "konvertera" percepcije iz njihovog u nase, a mi posto toga nismo svijesni toga da oni nama salju neke informacije nemozemo poslati informaciju o tome da smo tu informaciju primili i odgovorit na nju novom informacijom putem tog istog "konvertra" informacija
:?

[size=4]nemam pojma sta sam tocno napisao[/size]
goranm (napisa):
vsego (napisa):
To je kao kad zamisljas Boga kao covjekoliko bice... Confused Ti pretpostavljas na osnovu SVOG iskustva i to jednostavno nije dobro. Sad Tko kaze da oni nemaju neki totalno drugaciji nacin primanja informacija? Think

Zato sam i pitao - kako znamo da uopće oni komuniciraju s nama ako ne znamo metodu komunikacije?
Ako već komuniciraju, onda to rade ili slikom ili zvukom ili nekim načinom koji mi možemo doživiti.
A ako komuniciraju npr. slikama/zvukovima koje mi možemo doživiti, onda možemo pretpostaviti da će oni doživiti i naše slike/zvukove.


mozda oni ne percipiraju isto kao i mi sto znaci da ni mi najvjerojatnije ne percipiramo kao oni sto moze dovesti do pretpostavke da oni koriste neke oblike "konvertera" percepcije iz njihovog u nase, a mi posto toga nismo svijesni toga da oni nama salju neke informacije nemozemo poslati informaciju o tome da smo tu informaciju primili i odgovorit na nju novom informacijom putem tog istog "konvertra" informacija
Confused

nemam pojma sta sam tocno napisao



_________________
I bow before you Veliki Limun, on je kiseo i zut Bow to the left
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
krcko
Forumaš nagrađen za životno djelo
Forumaš nagrađen za životno djelo


Pridružen/a: 07. 10. 2002. (15:57:59)
Postovi: (18B3)16
Sarma = la pohva - posuda
655 = 759 - 104

PostPostano: 15:13 uto, 23. 1. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Zaboravite aliene, definirajte meni ovdje na forumu koje su baze u E^3 lijeve, a koje su desne. Uzmite u obzir da moj monitor MOZDA prikazuje zrcalno simetricnu sliku od vaseg (zbog hardverske greske). Hocu preciznu matematicku definiciju, a ne pozivanje na strane svijeta i smjer u kojem ide kazaljka na satu.
Zaboravite aliene, definirajte meni ovdje na forumu koje su baze u E^3 lijeve, a koje su desne. Uzmite u obzir da moj monitor MOZDA prikazuje zrcalno simetricnu sliku od vaseg (zbog hardverske greske). Hocu preciznu matematicku definiciju, a ne pozivanje na strane svijeta i smjer u kojem ide kazaljka na satu.



_________________
Vedran Krcadinac

Ljudi su razliciti, a nula je paran broj.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
goranm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 11. 2002. (20:09:12)
Postovi: (906)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
218 = 249 - 31

PostPostano: 15:26 uto, 23. 1. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="fireball"]mozda oni ne percipiraju isto kao i mi sto znaci da ni mi najvjerojatnije ne percipiramo kao oni sto moze dovesti do pretpostavke da oni koriste neke oblike "konvertera" percepcije iz njihovog u nase, a mi posto toga nismo svijesni toga da oni nama salju neke informacije nemozemo poslati informaciju o tome da smo tu informaciju primili i odgovorit na nju novom informacijom putem tog istog "konvertra" informacija[/quote]
Pa ako su bili već toliko domišljati da su napravili konverter koji pretvara njihovu percepciju u našu, onda im nije problem napraviti isti takav konverter u suprotnom smjeru, jer ionako našu percepciju poznaju (inače ne bi mogli napraviti prvi konverter).
fireball (napisa):
mozda oni ne percipiraju isto kao i mi sto znaci da ni mi najvjerojatnije ne percipiramo kao oni sto moze dovesti do pretpostavke da oni koriste neke oblike "konvertera" percepcije iz njihovog u nase, a mi posto toga nismo svijesni toga da oni nama salju neke informacije nemozemo poslati informaciju o tome da smo tu informaciju primili i odgovorit na nju novom informacijom putem tog istog "konvertra" informacija

Pa ako su bili već toliko domišljati da su napravili konverter koji pretvara njihovu percepciju u našu, onda im nije problem napraviti isti takav konverter u suprotnom smjeru, jer ionako našu percepciju poznaju (inače ne bi mogli napraviti prvi konverter).



_________________
The Dude Abides
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Ante
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 17. 02. 2006. (11:12:00)
Postovi: (155)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
43 = 75 - 32

PostPostano: 15:29 uto, 23. 1. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ne moze li se nac nesto tipa
X+Y=Z (ako desna baza), a
X+Y=Q (ako lijeva baza)
pa definirati desnu bazu kao bazu u kojoj je Z rjesenje jednadzbe a lijevu bazu kao bazu u kojoj je Q rjesenje jednadzbe?
Ne moze li se nac nesto tipa
X+Y=Z (ako desna baza), a
X+Y=Q (ako lijeva baza)
pa definirati desnu bazu kao bazu u kojoj je Z rjesenje jednadzbe a lijevu bazu kao bazu u kojoj je Q rjesenje jednadzbe?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
cinik
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 27. 04. 2003. (23:34:09)
Postovi: (1FB)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
28 = 43 - 15
Lokacija: /proc/sys/cpu/

PostPostano: 15:33 uto, 23. 1. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="krcko"]Zaboravite aliene, definirajte meni ovdje na forumu koje su baze u E^3 lijeve, a koje su desne. Uzmite u obzir da moj monitor MOZDA prikazuje zrcalno simetricnu sliku od vaseg (zbog hardverske greske). Hocu preciznu matematicku definiciju, a ne pozivanje na strane svijeta i smjer u kojem ide kazaljka na satu.[/quote]

Mislim da si se sada ti zaletio, jer cak i ako definiramo da su neke baze "desne" a neke "lijeve" (npr. determinanta po uredjenoj trojci vetora baze veca odnosno manja od nule) od toga nemamo ama bas nista u fizikalnom smislu, jer slobodno mozemo u lokalno "neprekidno" "izometricno" preslikavanje u "stvarni svijet" na pola puta ubaciti jednu simetriju. Tada mi imamo matematicki lijevo i desno, postoje fizicki lijevo i desno i medjusobno su suprotni i nalazimo se u balonu na livadi na kojoj je jedna ovca. :)


'ave fun!


Sinisa
krcko (napisa):
Zaboravite aliene, definirajte meni ovdje na forumu koje su baze u E^3 lijeve, a koje su desne. Uzmite u obzir da moj monitor MOZDA prikazuje zrcalno simetricnu sliku od vaseg (zbog hardverske greske). Hocu preciznu matematicku definiciju, a ne pozivanje na strane svijeta i smjer u kojem ide kazaljka na satu.


Mislim da si se sada ti zaletio, jer cak i ako definiramo da su neke baze "desne" a neke "lijeve" (npr. determinanta po uredjenoj trojci vetora baze veca odnosno manja od nule) od toga nemamo ama bas nista u fizikalnom smislu, jer slobodno mozemo u lokalno "neprekidno" "izometricno" preslikavanje u "stvarni svijet" na pola puta ubaciti jednu simetriju. Tada mi imamo matematicki lijevo i desno, postoje fizicki lijevo i desno i medjusobno su suprotni i nalazimo se u balonu na livadi na kojoj je jedna ovca. Smile


'ave fun!


Sinisa



_________________
Oslobodjen Senata.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
fireball
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 10. 2005. (18:49:17)
Postovi: (4AB)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
26 = 100 - 74
Lokacija: s rukom u vatri i nogom u grobu

PostPostano: 15:38 uto, 23. 1. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="goranm"]Pa ako su bili već toliko domišljati da su napravili konverter koji pretvara njihovu percepciju u našu, onda im nije problem napraviti isti takav konverter u suprotnom smjeru, jer ionako našu percepciju poznaju (inače ne bi mogli napraviti prvi konverter).[/quote]

pa to sam i rekao (bar sam na to mislio), ali ja sam se osvrnuo na jos jedan problem... da li mi shvacamo njihovu poruku pa da nju mozemo odgovoriti, i da li bi mi bili u stanju koristiti taj "konverter", u duhu ove misli mozemo pretpostaviti da taj konverter nama prjecira nekakve slike, da li mi mozemo poslati povratnu informaciju putem istih kanala...
goranm (napisa):
Pa ako su bili već toliko domišljati da su napravili konverter koji pretvara njihovu percepciju u našu, onda im nije problem napraviti isti takav konverter u suprotnom smjeru, jer ionako našu percepciju poznaju (inače ne bi mogli napraviti prvi konverter).


pa to sam i rekao (bar sam na to mislio), ali ja sam se osvrnuo na jos jedan problem... da li mi shvacamo njihovu poruku pa da nju mozemo odgovoriti, i da li bi mi bili u stanju koristiti taj "konverter", u duhu ove misli mozemo pretpostaviti da taj konverter nama prjecira nekakve slike, da li mi mozemo poslati povratnu informaciju putem istih kanala...



_________________
I bow before you Veliki Limun, on je kiseo i zut Bow to the left
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
krcko
Forumaš nagrađen za životno djelo
Forumaš nagrađen za životno djelo


Pridružen/a: 07. 10. 2002. (15:57:59)
Postovi: (18B3)16
Sarma = la pohva - posuda
655 = 759 - 104

PostPostano: 15:43 uto, 23. 1. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="cinik"]Mislim da si se sada ti zaletio, jer cak i ako definiramo da su neke baze "desne" a neke "lijeve" (npr. determinanta po uredjenoj trojci vetora baze veca odnosno manja od nule) od toga nemamo ama bas nista u fizikalnom smislu, jer slobodno mozemo u lokalno "neprekidno" "izometricno" preslikavanje u "stvarni svijet" na pola puta ubaciti jednu simetriju. Tada mi imamo matematicki lijevo i desno, postoje fizicki lijevo i desno i medjusobno su suprotni i nalazimo se u balonu na livadi na kojoj je jedna ovca. :)[/quote]

Pa o tome se i radi, lijevo i desno (u apsolutnom smislu) nisu matematicki pojmovi nego fizikalni. Meni uopce nije jasno kako bi definirao sta su lijeve baze a sta desne. Determinantu racunas od matrice, a da bi dosao do matrice moras imati bazu za koju ne znas je li lijeva ili desna.

PS. Obzirom da sam napisao E^3, vektori su strelice a ne uredjene trojke brojeva :)
cinik (napisa):
Mislim da si se sada ti zaletio, jer cak i ako definiramo da su neke baze "desne" a neke "lijeve" (npr. determinanta po uredjenoj trojci vetora baze veca odnosno manja od nule) od toga nemamo ama bas nista u fizikalnom smislu, jer slobodno mozemo u lokalno "neprekidno" "izometricno" preslikavanje u "stvarni svijet" na pola puta ubaciti jednu simetriju. Tada mi imamo matematicki lijevo i desno, postoje fizicki lijevo i desno i medjusobno su suprotni i nalazimo se u balonu na livadi na kojoj je jedna ovca. Smile


Pa o tome se i radi, lijevo i desno (u apsolutnom smislu) nisu matematicki pojmovi nego fizikalni. Meni uopce nije jasno kako bi definirao sta su lijeve baze a sta desne. Determinantu racunas od matrice, a da bi dosao do matrice moras imati bazu za koju ne znas je li lijeva ili desna.

PS. Obzirom da sam napisao E^3, vektori su strelice a ne uredjene trojke brojeva Smile



_________________
Vedran Krcadinac

Ljudi su razliciti, a nula je paran broj.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
Ante
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 17. 02. 2006. (11:12:00)
Postovi: (155)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
43 = 75 - 32

PostPostano: 16:01 uto, 23. 1. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Meni bi mozda bilo ugodnije pratit raspravu kada bi pokusali prvo definirat lijevo i desno onako laicki pa da onda idemo dublje. Ne odma definicijom prvog reda (matematickom).

(Btw, rjecnicka definicija "lijevo" - [i]pril. na lijevu stranu, na lijevoj strani[/i]. :rofl: Iako jako smijesna "definicija", cinjenica da je "lijevo" prilog kaze nesto pametno o njoj - mora se "priloziti" uz nesto.)
Meni bi mozda bilo ugodnije pratit raspravu kada bi pokusali prvo definirat lijevo i desno onako laicki pa da onda idemo dublje. Ne odma definicijom prvog reda (matematickom).

(Btw, rjecnicka definicija "lijevo" - pril. na lijevu stranu, na lijevoj strani. Rolling On the Floor Laughing Iako jako smijesna "definicija", cinjenica da je "lijevo" prilog kaze nesto pametno o njoj - mora se "priloziti" uz nesto.)


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (3560)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 16:16 uto, 23. 1. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

@goranm: Konverter moze biti "bogomdan", tj. mogao ga je napraviti netko treci i onda se - ispunivsi svoju svrhu - rasplinuo. :P Mozete traziti filozofska rjesenja, ako bas zelite, no nekako to ovdje nije tema... :?

@Ante: evo ti rjecnicka definicija:

[quote="[url=http://www.webster.com/]Webster[/url]"]Etymology: Middle English, from Old English, weak; akin to Middle Low German lucht left; from the left hand's being the weaker in most individuals
1 a : [color=red]of, relating to, situated on, or being the side of the body in which the heart is mostly located[/color] b : done with the left hand <a left hook to the jaw> c : located nearer to the left hand than to the right d (1) : located on the left of an observer facing in the same direction as the object specified <stage left> (2) : located on the left when facing downstream <the left bank of a river>[/quote]

A sad se vratite matematici. :P
@goranm: Konverter moze biti "bogomdan", tj. mogao ga je napraviti netko treci i onda se - ispunivsi svoju svrhu - rasplinuo. Razz Mozete traziti filozofska rjesenja, ako bas zelite, no nekako to ovdje nije tema... Confused

@Ante: evo ti rjecnicka definicija:

Webster (napisa):
Etymology: Middle English, from Old English, weak; akin to Middle Low German lucht left; from the left hand's being the weaker in most individuals
1 a : of, relating to, situated on, or being the side of the body in which the heart is mostly located b : done with the left hand <a left hook to the jaw> c : located nearer to the left hand than to the right d (1) : located on the left of an observer facing in the same direction as the object specified <stage left> (2) : located on the left when facing downstream <the left bank of a river>


A sad se vratite matematici. Razz



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - opušteno -> Biseri Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodno  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sljedeće
Stranica 4 / 7.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan