Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Kombinacija eksponencijalne i linearne jednadžbe (zadatak)

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - ozbiljno -> Čistilište
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Tomislav
Gost





PostPostano: 1:01 sub, 17. 3. 2007    Naslov: Kombinacija eksponencijalne i linearne jednadžbe Citirajte i odgovorite

Idem u 4. srednje i nije mi jasno kako se ovaj zadatak riješi, zapravo ne znam ni dal bi to trebao znati nakon srednje....

21 = x * (2^x - 1)

jasno mi je da je rješenje 3, ali nije mi jasno kako se rješava taj tip zadataka u kojima imamo n^x i x

probao sam s logaritmiranjem, ali se uvijek vraćam na isto...

Hvala unaprijed
Idem u 4. srednje i nije mi jasno kako se ovaj zadatak riješi, zapravo ne znam ni dal bi to trebao znati nakon srednje....

21 = x * (2^x - 1)

jasno mi je da je rješenje 3, ali nije mi jasno kako se rješava taj tip zadataka u kojima imamo n^x i x

probao sam s logaritmiranjem, ali se uvijek vraćam na isto...

Hvala unaprijed


[Vrh]
goranm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 11. 2002. (20:09:12)
Postovi: (906)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
218 = 249 - 31

PostPostano: 1:16 sub, 17. 3. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Najlakše bi bilo rastaviti na proste faktore.

21=3*7

ili je [latex]x=3, \quad 2^{x}-1=7[/latex]

ili je [latex]x=7, \quad 2^{x}-1=3[/latex]

Očito ovo drugo ne vrijedi pa je x=3.
Najlakše bi bilo rastaviti na proste faktore.

21=3*7

ili je

ili je

Očito ovo drugo ne vrijedi pa je x=3.



_________________
The Dude Abides
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Melkor
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 10. 2004. (18:48:00)
Postovi: (291)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
140 = 152 - 12
Lokacija: Void

PostPostano: 9:55 sub, 17. 3. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Naravno, to je uz pretpostavku da je rješenje cijeli broj.

Općenito? Ne preostaje ništa drugo osim numeričkih aproksimacija rješenja.
Naravno, to je uz pretpostavku da je rješenje cijeli broj.

Općenito? Ne preostaje ništa drugo osim numeričkih aproksimacija rješenja.



_________________
I don't know half of you half as well as I should like; and I like less than half of you half as well as you deserve.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Gost






PostPostano: 10:47 sub, 17. 3. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Možda nije baš za srednju školu, ali: za pozitivne x funkcija 21/x očito je padajuća, a 2^x - 1 rastuća. Sastaju se zato samo u x=3.
Za negativne x , slično, ima još jedno rješenje iz (-22,-21), ne da mi se sad detaljnije istraživati.
Možda nije baš za srednju školu, ali: za pozitivne x funkcija 21/x očito je padajuća, a 2^x - 1 rastuća. Sastaju se zato samo u x=3.
Za negativne x , slično, ima još jedno rješenje iz (-22,-21), ne da mi se sad detaljnije istraživati.


[Vrh]
Gost






PostPostano: 17:05 sub, 17. 3. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Melkor"]Naravno, to je uz pretpostavku da je rješenje cijeli broj.

Općenito? Ne preostaje ništa drugo osim numeričkih aproksimacija rješenja.[/quote]

Znači, da je neki kompliciraniji zadatak, npr. 2.5^x - 7.8x - 500 = 0
ne postoji nikakav način na koji bi mogli dobiti rješenje (osim pogađanja)?
tj. ono što me zapravo zanima je postoji li neki standardni način rješavanja jednadžbi oblika: a^x+ bx + c = 0 ; a,b,c,x su elementi R
Melkor (napisa):
Naravno, to je uz pretpostavku da je rješenje cijeli broj.

Općenito? Ne preostaje ništa drugo osim numeričkih aproksimacija rješenja.


Znači, da je neki kompliciraniji zadatak, npr. 2.5^x - 7.8x - 500 = 0
ne postoji nikakav način na koji bi mogli dobiti rješenje (osim pogađanja)?
tj. ono što me zapravo zanima je postoji li neki standardni način rješavanja jednadžbi oblika: a^x+ bx + c = 0 ; a,b,c,x su elementi R


[Vrh]
Melkor
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 10. 2004. (18:48:00)
Postovi: (291)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
140 = 152 - 12
Lokacija: Void

PostPostano: 18:47 sub, 17. 3. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Egzaktno ne. Najviše što možeš je pronaći broj koji se razlikuje od rješenja za neki unaprijed zadani mali epsilon. Npr. možeš naći broj koji se podudara s rješenjem u prvih 15 decimala...

To se radi numeričkim metodama, npr. metodom bisekcije, Newtonovom metodom... Probaj guglati ako te zanima.

Ili probaj čitati [url=http://web.math.hr/nastava/unm/udzbenik/num_anal.pdf]Numeričku analizu[/url], poglavlje o rješavanju nelinearnih jednadžbi. Ne znam hoće li ti biti preteško s obzirom da si 4. razred, ali možeš probati.
Egzaktno ne. Najviše što možeš je pronaći broj koji se razlikuje od rješenja za neki unaprijed zadani mali epsilon. Npr. možeš naći broj koji se podudara s rješenjem u prvih 15 decimala...

To se radi numeričkim metodama, npr. metodom bisekcije, Newtonovom metodom... Probaj guglati ako te zanima.

Ili probaj čitati Numeričku analizu, poglavlje o rješavanju nelinearnih jednadžbi. Ne znam hoće li ti biti preteško s obzirom da si 4. razred, ali možeš probati.



_________________
I don't know half of you half as well as I should like; and I like less than half of you half as well as you deserve.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Tomislav
Gost





PostPostano: 19:01 sub, 17. 3. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Još jednom hvala na pomoći :)
Još jednom hvala na pomoći Smile


[Vrh]
krcko
Forumaš nagrađen za životno djelo
Forumaš nagrađen za životno djelo


Pridružen/a: 07. 10. 2002. (15:57:59)
Postovi: (18B3)16
Sarma = la pohva - posuda
655 = 759 - 104

PostPostano: 21:54 sub, 17. 3. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Melkor"][quote]ono što me zapravo zanima je postoji li neki standardni način rješavanja jednadžbi oblika: a^x+ bx + c = 0 ; a,b,c,x su elementi R[/quote]

Egzaktno ne. Najviše što možeš je pronaći broj koji se razlikuje od rješenja za neki unaprijed zadani mali epsilon. Npr. možeš naći broj koji se podudara s rješenjem u prvih 15 decimala...

To se radi numeričkim metodama, npr. metodom bisekcije, Newtonovom metodom... Probaj guglati ako te zanima.[/quote]

To nije sasvim tocno. Ako od Mathematice trazimo da rijesi tu jednadzbu, dobit cemo ovo:

[latex]- \frac{c}{b} - \frac{\mathop{\mathrm{ProductLog}}\left(\frac{a^{-c/b} \log a}{b} \right)
}{\log a}[/latex]

To je egzaktno rjesenje, jedino sto nismo navikli na funkciju ProductLog (koja spada u specijalne funkcije). Specijalne funkcije razlikuju se od "elementarnih" funkcija po tome sto ih se [b]ne[/b] uci u skoli. Ako to zanemarimo, ne znam zasto bismo rjesenja kvadratne jednadzbe zvali egzaktnima, a ovo gore ne.

Vise o funkciji ProductLog mozete procitati [url=http://mathworld.wolfram.com/LambertW-Function.html]ovdje[/url].
Melkor (napisa):
Citat:
ono što me zapravo zanima je postoji li neki standardni način rješavanja jednadžbi oblika: a^x+ bx + c = 0 ; a,b,c,x su elementi R


Egzaktno ne. Najviše što možeš je pronaći broj koji se razlikuje od rješenja za neki unaprijed zadani mali epsilon. Npr. možeš naći broj koji se podudara s rješenjem u prvih 15 decimala...

To se radi numeričkim metodama, npr. metodom bisekcije, Newtonovom metodom... Probaj guglati ako te zanima.


To nije sasvim tocno. Ako od Mathematice trazimo da rijesi tu jednadzbu, dobit cemo ovo:



To je egzaktno rjesenje, jedino sto nismo navikli na funkciju ProductLog (koja spada u specijalne funkcije). Specijalne funkcije razlikuju se od "elementarnih" funkcija po tome sto ih se ne uci u skoli. Ako to zanemarimo, ne znam zasto bismo rjesenja kvadratne jednadzbe zvali egzaktnima, a ovo gore ne.

Vise o funkciji ProductLog mozete procitati ovdje.



_________________
Vedran Krcadinac

Ljudi su razliciti, a nula je paran broj.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - ozbiljno -> Čistilište Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan