Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Broj u računalu
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Programiranje 1 i 2
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Gost






PostPostano: 13:46 ned, 23. 11. 2003    Naslov: Broj u računalu Citirajte i odgovorite

Kako se radi kad moramo vidjeti kako računalo prepoznaje brojeve? Znam da 1 znači - , a 0 +. Ali sto ide dalje? :cry:
Kako se radi kad moramo vidjeti kako računalo prepoznaje brojeve? Znam da 1 znači - , a 0 +. Ali sto ide dalje? Crying or Very sad


[Vrh]
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 22:14 ned, 23. 11. 2003    Naslov: Re: Broj u računalu Citirajte i odgovorite

[quote="Anonymous"]Kako se radi kad moramo vidjeti kako računalo prepoznaje brojeve? Znam da 1 znači - , a 0 +. Ali sto ide dalje? :cry:[/quote]

Dalje gledas ostatak, dakle broj bez te prve znamenke. 8)

Ako je prva znamenka bila 0 (dakle +), onda je ostatak obicni binarni broj i pretvaras u dekadski sustav. Npr. za pocetni broj 0101:

Prva znamenka je 0, dakle +. Ostatak je 101 sto je (dekadski) 5. Dakle, 0101=5. 8)

Ako je prva znamenka bila 1, onda je to dvojni komplement necega. Ides suprotno od uzimanja komplementa: oduzmes 1 i nakon toga zamijenis 0 i 1. Broju koji dobijes stavis ispred "-" i to je pocetni broj. Npr. za pocetni broj 1101:

Prva znamenka je 1, dakle -. Ostatak je, znaci, dvojni komplement necega. Oduzmemo 1: 101-1=100.
Sada mijenjamo 0 i 1: 100->011.
Pretvorimo u dekadski: 011->3.
Dakle, pocetni broj je bio -3. 8)
Anonymous (napisa):
Kako se radi kad moramo vidjeti kako računalo prepoznaje brojeve? Znam da 1 znači - , a 0 +. Ali sto ide dalje? Crying or Very sad


Dalje gledas ostatak, dakle broj bez te prve znamenke. Cool

Ako je prva znamenka bila 0 (dakle +), onda je ostatak obicni binarni broj i pretvaras u dekadski sustav. Npr. za pocetni broj 0101:

Prva znamenka je 0, dakle +. Ostatak je 101 sto je (dekadski) 5. Dakle, 0101=5. Cool

Ako je prva znamenka bila 1, onda je to dvojni komplement necega. Ides suprotno od uzimanja komplementa: oduzmes 1 i nakon toga zamijenis 0 i 1. Broju koji dobijes stavis ispred "-" i to je pocetni broj. Npr. za pocetni broj 1101:

Prva znamenka je 1, dakle -. Ostatak je, znaci, dvojni komplement necega. Oduzmemo 1: 101-1=100.
Sada mijenjamo 0 i 1: 100→011.
Pretvorimo u dekadski: 011→3.
Dakle, pocetni broj je bio -3. Cool



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
veky
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 12. 2002. (19:59:43)
Postovi: (5B0)16
Sarma = la pohva - posuda
22 = 24 - 2
Lokacija: negdje daleko...

PostPostano: 8:04 pon, 24. 11. 2003    Naslov: Re: Broj u računalu Citirajte i odgovorite

[quote="vsego"]Ako je prva znamenka bila 1, onda je to dvojni komplement necega. Ides suprotno od uzimanja komplementa: oduzmes 1 i nakon toga zamijenis 0 i 1. Broju koji dobijes stavis ispred "-" i to je pocetni broj. Npr. za pocetni broj 1101:

Prva znamenka je 1, dakle -. Ostatak je, znaci, dvojni komplement necega. Oduzmemo 1: 101-1=100.
Sada mijenjamo 0 i 1: 100->011.
Pretvorimo u dekadski: 011->3.
Dakle, pocetni broj je bio -3. 8)[/quote]

Ili ga jednostavno oduzmeš (onako kako si ti objasnio) od 0 (preciznije,
1000), da bi dobio dekadski 3 (njegovu apsolutnu vrijednost), pa joj
staviš minus ispred. :-)
vsego (napisa):
Ako je prva znamenka bila 1, onda je to dvojni komplement necega. Ides suprotno od uzimanja komplementa: oduzmes 1 i nakon toga zamijenis 0 i 1. Broju koji dobijes stavis ispred "-" i to je pocetni broj. Npr. za pocetni broj 1101:

Prva znamenka je 1, dakle -. Ostatak je, znaci, dvojni komplement necega. Oduzmemo 1: 101-1=100.
Sada mijenjamo 0 i 1: 100→011.
Pretvorimo u dekadski: 011→3.
Dakle, pocetni broj je bio -3. Cool


Ili ga jednostavno oduzmeš (onako kako si ti objasnio) od 0 (preciznije,
1000), da bi dobio dekadski 3 (njegovu apsolutnu vrijednost), pa joj
staviš minus ispred. Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
SvekY
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 21. 11. 2003. (23:44:22)
Postovi: (FF)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
11 = 14 - 3
Lokacija: unitarni vektorski prostor

PostPostano: 22:29 sri, 26. 11. 2003    Naslov: Drugačije sam shvatio pitanje Citirajte i odgovorite

Ja sam kolegu/icu shvatio drugačije.
Mislim da pita: Kako ga računalo prepoznaje i sprema broj [b][u]upisan preko tipkovnice[/b][/u]?
[b]Pa evo i odgovora na to pitanje:[/b]

Kao prvo, broj koji upišeš se sastoji od znamenaka, a znamenke su znakovi.
Znak se u kompjuteru zapisuje kao broj (binarni naravno), koji se zove ASCII kod,a on je povezan sa znakovima (pomoću Kodne stranice).

Kompjuter (cijele) brojeve prepoznaje ovako:

[b]Prvo[/b] znamenke(znam.) -znakove pretvori u cijelobrojne varijable (dakle prave brojeve).
cijelobrojna var.= ASCII kod zadane znam. (minus) ASCII kod od nule
(napomena: sve ove brojeve komp. zapisuje kao binarne)
[u]npr. [/u]broj=598, znamenke su "5", "9", "8", a pravi brojevi 5, 9, 8

[b]Drugo[/b], treba te zapamćene cijelobrojne var. pretvoriti u jedan broj
[i]Ako je broj pozitivan[/i], imamo jednostavan zbroj umnožaka.
[u]npr. [/u]broj=598= 5*100+9*10+8
(opet je sve u kompjuteru u bin. prikazu)

[i]Ako je broj negativan[/i], zapamti se da je "-" bio na početku i izračuna ga se kao pozitivnog.
Onda je još potrebno naći komplement za prikaz negativnog broja u računalu pretvaranjem svake 1 u 0 i svake 0 u 1, i zbrajanjem 1 -inice.[url][/url]
Ja sam kolegu/icu shvatio drugačije.
Mislim da pita: Kako ga računalo prepoznaje i sprema broj upisan preko tipkovnice?
Pa evo i odgovora na to pitanje:

Kao prvo, broj koji upišeš se sastoji od znamenaka, a znamenke su znakovi.
Znak se u kompjuteru zapisuje kao broj (binarni naravno), koji se zove ASCII kod,a on je povezan sa znakovima (pomoću Kodne stranice).

Kompjuter (cijele) brojeve prepoznaje ovako:

Prvo znamenke(znam.) -znakove pretvori u cijelobrojne varijable (dakle prave brojeve).
cijelobrojna var.= ASCII kod zadane znam. (minus) ASCII kod od nule
(napomena: sve ove brojeve komp. zapisuje kao binarne)
npr. broj=598, znamenke su "5", "9", "8", a pravi brojevi 5, 9, 8

Drugo, treba te zapamćene cijelobrojne var. pretvoriti u jedan broj
Ako je broj pozitivan, imamo jednostavan zbroj umnožaka.
npr. broj=598= 5*100+9*10+8
(opet je sve u kompjuteru u bin. prikazu)

Ako je broj negativan, zapamti se da je "-" bio na početku i izračuna ga se kao pozitivnog.
Onda je još potrebno naći komplement za prikaz negativnog broja u računalu pretvaranjem svake 1 u 0 i svake 0 u 1, i zbrajanjem 1 -inice.[url][/url]



_________________
Šarm je kad dobijete ono što želite a da to ne morate tražiti. (iz SvekYeve knjige aforizama)
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
c2h5oh
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 05. 10. 2003. (17:58:30)
Postovi: (F0)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
-2 = 2 - 4
Lokacija: Republika PESCENICA

PostPostano: 11:05 pet, 28. 11. 2003    Naslov: Citirajte i odgovorite

Uj Sveky al si se raspisao :) (u srednjoj si mi bio nesto miran) :)
ali evo brijem i ja da si dobro covjeku/zeni objasnio
Uj Sveky al si se raspisao Smile (u srednjoj si mi bio nesto miran) Smile
ali evo brijem i ja da si dobro covjeku/zeni objasnio



_________________
-----------------------------------------------------------------
I just wanna feel adrenaline rushing through my body.
Life isn't just a straight white line!!!

-----------------------------------------------------------------
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Programiranje 1 i 2 Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan