Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

teorijski ispit
WWW:
Idite na Prethodno  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Sljedeće
Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Linearna algebra 1 & 2 (za inženjerske smjerove)
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Gost






PostPostano: 22:25 pet, 29. 6. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Matrica linearnog operatora iz prostora u prostor, očito.
Matrica prijelaza je iz jedne baze u drugu. Da ne bude zabune...
Matrica linearnog operatora iz prostora u prostor, očito.
Matrica prijelaza je iz jedne baze u drugu. Da ne bude zabune...


[Vrh]
herman
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 11. 2006. (19:51:13)
Postovi: (63)16
Sarma = la pohva - posuda
= 8 - 2

PostPostano: 10:51 sub, 30. 6. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Jel može neka dobra duša pojasnit kako se iz |(x|y)|^2 = (x|x)(y|y) dobije da su x i y linearno zavisni (izuzevši, naravno, slučaj kad je x ili y nul vektor)?
Jel može neka dobra duša pojasnit kako se iz |(x|y)|^2 = (x|x)(y|y) dobije da su x i y linearno zavisni (izuzevši, naravno, slučaj kad je x ili y nul vektor)?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
arya
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 30. 11. 2006. (20:10:37)
Postovi: (233)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
49 = 109 - 60
Lokacija: forum

PostPostano: 11:06 sub, 30. 6. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="herman"]Jel može neka dobra duša pojasnit kako se iz |(x|y)|^2 = (x|x)(y|y) dobije da su x i y linearno zavisni (izuzevši, naravno, slučaj kad je x ili y nul vektor)?[/quote]

samo se vratiš po dokazu unatrag, s tim da uzimaš da su ti svi izrazi jednaki 0... i dobiješ na kraju da je (x-ky,x-ky)=0, što znači da je x-ky=0, tj. x=ky, gdje je k=(x,y)/(y,y)... i to je to :)
herman (napisa):
Jel može neka dobra duša pojasnit kako se iz |(x|y)|^2 = (x|x)(y|y) dobije da su x i y linearno zavisni (izuzevši, naravno, slučaj kad je x ili y nul vektor)?


samo se vratiš po dokazu unatrag, s tim da uzimaš da su ti svi izrazi jednaki 0... i dobiješ na kraju da je (x-ky,x-ky)=0, što znači da je x-ky=0, tj. x=ky, gdje je k=(x,y)/(y,y)... i to je to Smile



_________________
kalendar Bow to the left
Pa, ptica... Zar nije ocito? Hrcak
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail MSNM
matmih
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 12. 2006. (22:57:42)
Postovi: (1A4)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
36 = 51 - 15
Lokacija: {Zg, De , Ri}

PostPostano: 13:39 sub, 30. 6. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Imam pitanje vezi teorema koji kaže:

Neka je V konačnodimenzionalan vektorski prostor i [latex] A\in L (V)[/latex]. Sljedeći uvjeti su ekvivalentni:
(1) A je unitaran
(2) ......
(3) Postoji ONB {e1....en} od V takva da je i { Ae1.....Aen} ONB za V.

U dokazu (3) :arrow:(1) imamo:
Uzmimo [latex] x,v \in V[/latex] neka je [latex] x=\sum_{i=1}^{n}\alpha_ie_i,y=\sum_{i=1}^{n}\beta_ie_i.[/latex]
[latex] (Ax|Ay)=(\sum_{i=1}^{n}\alpha_iAe_i|\sum_{i=j}^{n}\beta_jAe_j)[/latex].
Sada mene zanima od kuda nam taj j. I šta nam onda j=1...n i i=j...n ili?
Imam pitanje vezi teorema koji kaže:

Neka je V konačnodimenzionalan vektorski prostor i . Sljedeći uvjeti su ekvivalentni:
(1) A je unitaran
(2) ......
(3) Postoji ONB {e1....en} od V takva da je i { Ae1.....Aen} ONB za V.

U dokazu (3) Arrow(1) imamo:
Uzmimo neka je
.
Sada mene zanima od kuda nam taj j. I šta nam onda j=1...n i i=j...n ili?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku MSNM
herman
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 11. 2006. (19:51:13)
Postovi: (63)16
Sarma = la pohva - posuda
= 8 - 2

PostPostano: 14:03 sub, 30. 6. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Arya, hvala! :)


[quote="matmih"]Imam pitanje vezi teorema koji kaže:

Neka je V konačnodimenzionalan vektorski prostor i [latex] A\in L (V)[/latex]. Sljedeći uvjeti su ekvivalentni:
(1) A je unitaran
(2) ......
(3) Postoji ONB {e1....en} od V takva da je i { Ae1.....Aen} ONB za V.

U dokazu (3) :arrow:(1) imamo:
Uzmimo [latex] x,v \in V[/latex] neka je [latex] x=\sum_{i=1}^{n}\alpha_ie_i,y=\sum_{i=1}^{n}\beta_ie_i.[/latex]
[latex] (Ax|Ay)=(\sum_{i=1}^{n}\alpha_iAe_i|\sum_{i=j}^{n}\beta_jAe_j)[/latex].
Sada mene zanima od kuda nam taj j. I šta nam onda j=1...n i i=j...n ili?[/quote]

Pa sad samo dalje iskoristiš "distributivna" svojstva skalarnog produkta, i iskoristiš činjenicu da {Ae1, ..., Aen} jest ortonormirana baza, upotrijebiš Kroneckera, i "pretvoriš" Ai-eve u ei-eve! Ne kužim šta misliš pod "otkuda nam taj j"?
Arya, hvala! Smile


matmih (napisa):
Imam pitanje vezi teorema koji kaže:

Neka je V konačnodimenzionalan vektorski prostor i . Sljedeći uvjeti su ekvivalentni:
(1) A je unitaran
(2) ......
(3) Postoji ONB {e1....en} od V takva da je i { Ae1.....Aen} ONB za V.

U dokazu (3) Arrow(1) imamo:
Uzmimo neka je
.
Sada mene zanima od kuda nam taj j. I šta nam onda j=1...n i i=j...n ili?


Pa sad samo dalje iskoristiš "distributivna" svojstva skalarnog produkta, i iskoristiš činjenicu da {Ae1, ..., Aen} jest ortonormirana baza, upotrijebiš Kroneckera, i "pretvoriš" Ai-eve u ei-eve! Ne kužim šta misliš pod "otkuda nam taj j"?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
teja
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 14. 07. 2006. (15:34:28)
Postovi: (14A)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
29 = 35 - 6
Lokacija: zg-ma and back

PostPostano: 14:21 sub, 30. 6. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="matmih"]
Uzmimo [latex] x,v \in V[/latex] neka je [latex] x=\sum_{i=1}^{n}\alpha_ie_i,y=\sum_{i=1}^{n}\beta_ie_i.[/latex]
[latex] (Ax|Ay)=(\sum_{i=1}^{n}\alpha_iAe_i|\sum_{i=j}^{n}\beta_jAe_j)[/latex].
Sada mene zanima od kuda nam taj j. I šta nam onda j=1...n i i=j...n ili?[/quote]
pa moglo je pisat i k, l,m,n,z,p...to je samo indeks,
raspiši y=suma po j (... ) u gornjem redu pa će bit jasnije. :wink:.
matmih (napisa):

Uzmimo neka je
.
Sada mene zanima od kuda nam taj j. I šta nam onda j=1...n i i=j...n ili?

pa moglo je pisat i k, l,m,n,z,p...to je samo indeks,
raspiši y=suma po j (... ) u gornjem redu pa će bit jasnije. Wink.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku MSNM
herman
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 11. 2006. (19:51:13)
Postovi: (63)16
Sarma = la pohva - posuda
= 8 - 2

PostPostano: 15:03 sub, 30. 6. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pitanjce oko Napomene 2.4. s predavanja prof. Bakića - Ako je A : V --> V unitaran operator, onda je nužno linearan. Za dokaz piše da je dovoljno vidjeti da je [latex](A(\alpha x + \beta y) - \alpha Ax - \beta Ay | v)=0[/latex], za svaki v iz V. Da li je netko to dokazao?
Pitanjce oko Napomene 2.4. s predavanja prof. Bakića - Ako je A : V → V unitaran operator, onda je nužno linearan. Za dokaz piše da je dovoljno vidjeti da je , za svaki v iz V. Da li je netko to dokazao?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
arya
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 30. 11. 2006. (20:10:37)
Postovi: (233)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
49 = 109 - 60
Lokacija: forum

PostPostano: 15:21 sub, 30. 6. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

onaj drugi član skalarnog produkta je Av ;)
e sad... raspišeš to kao (A(ax+by),Av)-(aAx,Av)-(bAy,Av)=(ax+by,v)-a(x,v)-b(y,v) (jer je A unitaran)= a(x,v) + b(y,v) -a(x,v)- b(y,v)= 0 ( to je raspisivanje po svojstvima skalarnog produkta)... i znači onda da je A(ax+by)-aAx-bAy=0, jer je okomit na svaki Av, pa mora biti nulvektor... tj. A je linearan operator :)
onaj drugi član skalarnog produkta je Av Wink
e sad... raspišeš to kao (A(ax+by),Av)-(aAx,Av)-(bAy,Av)=(ax+by,v)-a(x,v)-b(y,v) (jer je A unitaran)= a(x,v) + b(y,v) -a(x,v)- b(y,v)= 0 ( to je raspisivanje po svojstvima skalarnog produkta)... i znači onda da je A(ax+by)-aAx-bAy=0, jer je okomit na svaki Av, pa mora biti nulvektor... tj. A je linearan operator Smile



_________________
kalendar Bow to the left
Pa, ptica... Zar nije ocito? Hrcak
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail MSNM
herman
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 11. 2006. (19:51:13)
Postovi: (63)16
Sarma = la pohva - posuda
= 8 - 2

PostPostano: 15:38 sub, 30. 6. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="arya"]onaj drugi član skalarnog produkta je Av ;)
e sad... raspišeš to kao (A(ax+by),Av)-(aAx,Av)-(bAy,Av)=(ax+by,v)-a(x,v)-b(y,v) (jer je A unitaran)= a(x,v) + b(y,v) -a(x,v)- b(y,v)= 0 ( to je raspisivanje po svojstvima skalarnog produkta)... i znači onda da je A(ax+by)-aAx-bAy=0, jer je okomit na svaki Av, pa mora biti nulvektor... tj. A je linearan operator :)[/quote]

Eh, taj "Av" već puno mijenja stvar. Hvala još jednom. :wink:
arya (napisa):
onaj drugi član skalarnog produkta je Av Wink
e sad... raspišeš to kao (A(ax+by),Av)-(aAx,Av)-(bAy,Av)=(ax+by,v)-a(x,v)-b(y,v) (jer je A unitaran)= a(x,v) + b(y,v) -a(x,v)- b(y,v)= 0 ( to je raspisivanje po svojstvima skalarnog produkta)... i znači onda da je A(ax+by)-aAx-bAy=0, jer je okomit na svaki Av, pa mora biti nulvektor... tj. A je linearan operator Smile


Eh, taj "Av" već puno mijenja stvar. Hvala još jednom. Wink


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
shimija
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 22. 01. 2007. (18:33:54)
Postovi: (138)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
53 = 55 - 2
Lokacija: Spljit

PostPostano: 21:30 sub, 30. 6. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

meni nije jasno kako iz [latex](1) (A(\alpha x + \beta y) - \alpha Ax - \beta Ay | Av)=0[/latex] slijedi [latex]A(\alpha x + \beta y) - \alpha Ax - \beta Ay=0[/latex] jer mi ne znamo šta je slika od A. Idealno bi bilo kad bi znali da je [latex]A(\alpha x + \beta y) - \alpha Ax - \beta Ay \in ImA[/latex] pa kažemo da ako (1) vrijedi za svaki [latex]x \in V[/latex] onda vrijedi i za neki y takav da je [latex]Ay=A(\alpha x + \beta y) - \alpha Ax - \beta Ay[/latex]. Tada dobijemo [latex] (A(\alpha x + \beta y) - \alpha Ax - \beta Ay | A(\alpha x + \beta y) - \alpha Ax - \beta Ay)=0[/latex] a to je akko vrijedi [latex]A(\alpha x + \beta y) - \alpha Ax - \beta Ay=0[/latex].
Znamo li onda je li [latex]A(\alpha x + \beta y) - \alpha Ax - \beta Ay \in ImA[/latex]?
meni nije jasno kako iz slijedi jer mi ne znamo šta je slika od A. Idealno bi bilo kad bi znali da je pa kažemo da ako (1) vrijedi za svaki onda vrijedi i za neki y takav da je . Tada dobijemo a to je akko vrijedi .
Znamo li onda je li ?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Luuka
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 02. 2007. (20:34:54)
Postovi: (925)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
188 = 301 - 113
Lokacija: Hakuna Matata

PostPostano: 21:46 sub, 30. 6. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ide se čistim raspisivanjem.

Napišeš prvo da je po definiciji unitarnosti operatora

[latex]
(A( \alpha x+ \beta y)|Av)=( \alpha x+ \beta y|v)
[/latex]

onda skalarno pomnožiš ono lijevo pa vratiš x u Ax, y u Ay i v u Av. Sve prebaciš na lijevu stranu, pa dobiješ:

[latex] (A(\alpha x + \beta y) - \alpha Ax - \beta Ay | Av)=0 [/latex]

Sad zaključuješ da pošto to vrijedi za proizvoljni v, da ovaj prvi vektor mora bit 0. A kad ove s minusom prebaciš lijevo dobije se definicija linearnosti operatora.
Ide se čistim raspisivanjem.

Napišeš prvo da je po definiciji unitarnosti operatora



onda skalarno pomnožiš ono lijevo pa vratiš x u Ax, y u Ay i v u Av. Sve prebaciš na lijevu stranu, pa dobiješ:



Sad zaključuješ da pošto to vrijedi za proizvoljni v, da ovaj prvi vektor mora bit 0. A kad ove s minusom prebaciš lijevo dobije se definicija linearnosti operatora.



_________________
"Bolje bi prolazio na faxu da sam na drogama nego na netu" - by a friend of mine
"Poslije spavanja doma spavanje bilo di mi je najdraža stvar" - by the same guy Very Happy
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
ma
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 27. 01. 2007. (12:06:50)
Postovi: (347)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
58 = 89 - 31

PostPostano: 21:48 sub, 30. 6. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="shimija"]...Idealno bi bilo kad bi znali da je [latex]A(\alpha x + \beta y) - \alpha Ax - \beta Ay \in ImA[/latex]...[/latex][/quote]

pa nije li? slika je potprostor, a ovo je linearna kombinacija vektora iz slike. :?
shimija (napisa):
...Idealno bi bilo kad bi znali da je ...[/latex]


pa nije li? slika je potprostor, a ovo je linearna kombinacija vektora iz slike. Confused



_________________
ima let u finish
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
herman
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 11. 2006. (19:51:13)
Postovi: (63)16
Sarma = la pohva - posuda
= 8 - 2

PostPostano: 21:57 sub, 30. 6. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Hm, nekako mi se sve ovo gore čini kompliciranje, ali možda se varam.

Shvatih to ovako: Linearnost je dana sa [latex]A(\alpha x + \beta y) - \alpha Ax - \beta Ay = 0[/latex], a to je ekvivalentno sa [latex](A(\alpha x + \beta y) - \alpha Ax - \beta Ay | v) = 0[/latex], za svako v iz v. Trebamo tek pokazati da će taj skalarni produkt bit jednak nuli. Budući da je operator iz L(V), možemo uzet proizvoljan vektor Av (odnosno sliku proizvoljnog vektora) i ubacit ga u skalarni produkt, iz čega slijedi (i proizvoljnosti tog vektora) da je isti jednak nuli, i to je to.
Hm, nekako mi se sve ovo gore čini kompliciranje, ali možda se varam.

Shvatih to ovako: Linearnost je dana sa , a to je ekvivalentno sa , za svako v iz v. Trebamo tek pokazati da će taj skalarni produkt bit jednak nuli. Budući da je operator iz L(V), možemo uzet proizvoljan vektor Av (odnosno sliku proizvoljnog vektora) i ubacit ga u skalarni produkt, iz čega slijedi (i proizvoljnosti tog vektora) da je isti jednak nuli, i to je to.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Luuka
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 02. 2007. (20:34:54)
Postovi: (925)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
188 = 301 - 113
Lokacija: Hakuna Matata

PostPostano: 22:06 sub, 30. 6. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ako se ne varam ti si upravo dokazao da je A unitaran ako je linearan, a tu se pita za obrat...

Imam i ja jedno pitanje, vjerojatno je glupo.. kod dokaza GS kako se to trivijalno vidi da je f(j+1) okomit na sve e(i) ? Ja to baš i ne vidim...što sam propustio?
Ako se ne varam ti si upravo dokazao da je A unitaran ako je linearan, a tu se pita za obrat...

Imam i ja jedno pitanje, vjerojatno je glupo.. kod dokaza GS kako se to trivijalno vidi da je f(j+1) okomit na sve e(i) ? Ja to baš i ne vidim...što sam propustio?



_________________
"Bolje bi prolazio na faxu da sam na drogama nego na netu" - by a friend of mine
"Poslije spavanja doma spavanje bilo di mi je najdraža stvar" - by the same guy Very Happy
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
shimija
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 22. 01. 2007. (18:33:54)
Postovi: (138)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
53 = 55 - 2
Lokacija: Spljit

PostPostano: 22:16 sub, 30. 6. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="ma"]

pa nije li? slika je potprostor, a ovo je linearna kombinacija vektora iz slike. :?[/quote]
mi tek dokazujemo da je riječ o linearnom operatoru :!: :wink:

[quote="herman"]
Budući da je operator iz L(V), možemo uzet proizvoljan vektor Av (odnosno sliku proizvoljnog vektora) i ubacit ga u skalarni produkt[/quote]

jesi li siguran da je ekvivalentno gledat proizvoljan vektor i sliku proizvoljnog vektora? :-k
ma (napisa):


pa nije li? slika je potprostor, a ovo je linearna kombinacija vektora iz slike. Confused

mi tek dokazujemo da je riječ o linearnom operatoru Exclamation Wink

herman (napisa):

Budući da je operator iz L(V), možemo uzet proizvoljan vektor Av (odnosno sliku proizvoljnog vektora) i ubacit ga u skalarni produkt


jesi li siguran da je ekvivalentno gledat proizvoljan vektor i sliku proizvoljnog vektora? Think




Zadnja promjena: shimija; 22:20 sub, 30. 6. 2007; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Luuka
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 02. 2007. (20:34:54)
Postovi: (925)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
188 = 301 - 113
Lokacija: Hakuna Matata

PostPostano: 22:20 sub, 30. 6. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Bio on linearan ili ne Ax je u slici za svaki x iz V :wink:
Bio on linearan ili ne Ax je u slici za svaki x iz V Wink



_________________
"Bolje bi prolazio na faxu da sam na drogama nego na netu" - by a friend of mine
"Poslije spavanja doma spavanje bilo di mi je najdraža stvar" - by the same guy Very Happy
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
herman
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 11. 2006. (19:51:13)
Postovi: (63)16
Sarma = la pohva - posuda
= 8 - 2

PostPostano: 22:26 sub, 30. 6. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="shimija"]
jesi li siguran da je ekvivalentno gledat proizvoljan vektor i sliku proizvoljnog vektora? :-k[/quote]

Mislim da da, jer je unitaran operator regularan (tj. bijekcija).
shimija (napisa):

jesi li siguran da je ekvivalentno gledat proizvoljan vektor i sliku proizvoljnog vektora? Think


Mislim da da, jer je unitaran operator regularan (tj. bijekcija).


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
arya
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 30. 11. 2006. (20:10:37)
Postovi: (233)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
49 = 109 - 60
Lokacija: forum

PostPostano: 22:33 sub, 30. 6. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Luuka"]Ako se ne varam ti si upravo dokazao da je A unitaran ako je linearan, a tu se pita za obrat...

Imam i ja jedno pitanje, vjerojatno je glupo.. kod dokaza GS kako se to trivijalno vidi da je f(j+1) okomit na sve e(i) ? Ja to baš i ne vidim...što sam propustio?[/quote]

pa ovak: (f(j+1),e(r))=((x(j+1)-(suma od i=1 do i=j)(x(j+1),e(i))e(i)), e(r))=(x(j+1), e(r))- ona ista suma(x(j+1),e(i))*(e(i),e(r))... e sad u ovoj zadnjoj sumi preživi samo član gdje je i=r, pa imaš da je ta suma jednaka (x(j+1),e(r)), pa je početni izraz jednak 0... i to znači da je f(j+1) okomit na svaki e(r), gdje je r=1,....,j.
uh, baš ružno je napisano, al kad ne znam bolje :( valjda ćeš se snaći nekako...
Luuka (napisa):
Ako se ne varam ti si upravo dokazao da je A unitaran ako je linearan, a tu se pita za obrat...

Imam i ja jedno pitanje, vjerojatno je glupo.. kod dokaza GS kako se to trivijalno vidi da je f(j+1) okomit na sve e(i) ? Ja to baš i ne vidim...što sam propustio?


pa ovak: (f(j+1),e(r))=((x(j+1)-(suma od i=1 do i=j)(x(j+1),e(i))e(i)), e(r))=(x(j+1), e(r))- ona ista suma(x(j+1),e(i))*(e(i),e(r))... e sad u ovoj zadnjoj sumi preživi samo član gdje je i=r, pa imaš da je ta suma jednaka (x(j+1),e(r)), pa je početni izraz jednak 0... i to znači da je f(j+1) okomit na svaki e(r), gdje je r=1,....,j.
uh, baš ružno je napisano, al kad ne znam bolje Sad valjda ćeš se snaći nekako...



_________________
kalendar Bow to the left
Pa, ptica... Zar nije ocito? Hrcak
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail MSNM
shimija
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 22. 01. 2007. (18:33:54)
Postovi: (138)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
53 = 55 - 2
Lokacija: Spljit

PostPostano: 23:28 sub, 30. 6. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="herman"]

Mislim da da, jer je unitaran operator regularan (tj. bijekcija).[/quote]

Problem je šta za dokaz da je unitaran operator regularan koristimo činjenicu da je linearan(bar ja ne zanan drugačije :cry: ) pa onda svakako moramo izbjeć korištenje tog podatka.
Ovaj dokaz je sigurno vrlo jednstavan ali nikako doć do njega :grebgreb:
herman (napisa):


Mislim da da, jer je unitaran operator regularan (tj. bijekcija).


Problem je šta za dokaz da je unitaran operator regularan koristimo činjenicu da je linearan(bar ja ne zanan drugačije Crying or Very sad ) pa onda svakako moramo izbjeć korištenje tog podatka.
Ovaj dokaz je sigurno vrlo jednstavan ali nikako doć do njega Kotacici rade 100 na sat




Zadnja promjena: shimija; 23:57 sub, 30. 6. 2007; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
matmih
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 12. 2006. (22:57:42)
Postovi: (1A4)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
36 = 51 - 15
Lokacija: {Zg, De , Ri}

PostPostano: 23:38 sub, 30. 6. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="shimija"][quote="herman"]

Mislim da da, jer je unitaran operator regularan (tj. bijekcija).[/quote]

Problem je šta za dokaz da je unitaran operator regularan koristimo činjenicu da je regularan(bar ja ne zanan drugačije :cry: ) pa onda svakako moramo izbjeć korištenje tog podatka.
Ovaj dokaz je sigurno vrlo jednstavan ali nikako doć do njega :grebgreb:[/quote]

Pa unitaran operator je regularan prema definiciji, zašto bi dokazivali njegovu regularnost, treba dokazati linearnost.
shimija (napisa):
herman (napisa):


Mislim da da, jer je unitaran operator regularan (tj. bijekcija).


Problem je šta za dokaz da je unitaran operator regularan koristimo činjenicu da je regularan(bar ja ne zanan drugačije Crying or Very sad ) pa onda svakako moramo izbjeć korištenje tog podatka.
Ovaj dokaz je sigurno vrlo jednstavan ali nikako doć do njega Kotacici rade 100 na sat


Pa unitaran operator je regularan prema definiciji, zašto bi dokazivali njegovu regularnost, treba dokazati linearnost.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku MSNM
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Linearna algebra 1 & 2 (za inženjerske smjerove) Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodno  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Sljedeće
Stranica 2 / 8.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan