Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Grupe
WWW:
Idite na Prethodno  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sljedeće
Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 3. godine -> Algebarske strukture
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Martinab
Moderator
Moderator


Pridružen/a: 02. 04. 2003. (19:07:56)
Postovi: (2A03E)16
Sarma = la pohva - posuda
143 = 167 - 24

PostPostano: 15:47 uto, 10. 7. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ne, na primejr nulhomomorfizam.
Ne, na primejr nulhomomorfizam.



_________________
A comathematician is a device for turning cotheorems into ffee. A cotheorem is, naturally, an easy nsequence of a rollary.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
iuppiter
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 03. 01. 2006. (12:15:51)
Postovi: (6A)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 10 - 7
Lokacija: Nigdjezemska

PostPostano: 17:38 uto, 10. 7. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Malo sam se spetljala i malo mi u ovome nešto nije jasno:
Naime, ako imam f homo, f(xy^-1)=f(e) f-ove mogu maknuti samo ako je Kerf={e}, a inace ne? Raspisala sam si onaj zadatak s vježbi di treba dokazati da je f mono akko Kerf={e} pa zato pitam.
I da li ako je H1<H nužno praslika(H)<G? Mislim da ne, al neznam objasnit.
Malo sam se spetljala i malo mi u ovome nešto nije jasno:
Naime, ako imam f homo, f(xy^-1)=f(e) f-ove mogu maknuti samo ako je Kerf={e}, a inace ne? Raspisala sam si onaj zadatak s vježbi di treba dokazati da je f mono akko Kerf={e} pa zato pitam.
I da li ako je H1<H nužno praslika(H)<G? Mislim da ne, al neznam objasnit.



_________________
Stultorum plena sunt omnia.

/Ciceron/
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail MSNM
Martinab
Moderator
Moderator


Pridružen/a: 02. 04. 2003. (19:07:56)
Postovi: (2A03E)16
Sarma = la pohva - posuda
143 = 167 - 24

PostPostano: 19:16 uto, 10. 7. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="iuppiter"]Malo sam se spetljala i malo mi u ovome nešto nije jasno:
Naime, ako imam f homo, f(xy^-1)=f(e) f-ove mogu maknuti samo ako je Kerf={e}, a inace ne? Raspisala sam si onaj zadatak s vježbi di treba dokazati da je f mono akko Kerf={e} pa zato pitam.[/quote]

f mozes maknut akko je f injekcija.

[quote="iuppiter"]I da li ako je H1<H nužno praslika(H)<G? Mislim da ne, al neznam objasnit.[/quote]

Ne razumijem pitanje :?:
iuppiter (napisa):
Malo sam se spetljala i malo mi u ovome nešto nije jasno:
Naime, ako imam f homo, f(xy^-1)=f(e) f-ove mogu maknuti samo ako je Kerf={e}, a inace ne? Raspisala sam si onaj zadatak s vježbi di treba dokazati da je f mono akko Kerf={e} pa zato pitam.


f mozes maknut akko je f injekcija.

iuppiter (napisa):
I da li ako je H1<H nužno praslika(H)<G? Mislim da ne, al neznam objasnit.


Ne razumijem pitanje Question



_________________
A comathematician is a device for turning cotheorems into ffee. A cotheorem is, naturally, an easy nsequence of a rollary.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Gost






PostPostano: 20:26 uto, 10. 7. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="iuppiter"]
I da li ako je H1<H nužno praslika(H)<G? Mislim da ne, al neznam objasnit.[/quote]

Sada ćemo mi to tebi objasnit.

Neka je f : G -> H homo, H1<H. Tada je
G1 : =f^-1(H1) = {x iz G| f(x) iz H1} < G.

Uzmemo a, b iz G1. Tada su po pretpostavci f(a), f(b) iz H1, pa kako je
H1 < H, slijedi da je f(a)f(b)^-1 iz H1. U drugu ruku imaš f(b^-1) = f(b)^-1, pa je f(ab^-1) = f(a)f(b)^-1, tj. ab^-1 iz G1.



Sretno.
iuppiter (napisa):

I da li ako je H1<H nužno praslika(H)<G? Mislim da ne, al neznam objasnit.


Sada ćemo mi to tebi objasnit.

Neka je f : G → H homo, H1<H. Tada je
G1 : =f^-1(H1) = {x iz G| f(x) iz H1} < G.

Uzmemo a, b iz G1. Tada su po pretpostavci f(a), f(b) iz H1, pa kako je
H1 < H, slijedi da je f(a)f(b)^-1 iz H1. U drugu ruku imaš f(b^-1) = f(b)^-1, pa je f(ab^-1) = f(a)f(b)^-1, tj. ab^-1 iz G1.



Sretno.


[Vrh]
iuppiter
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 03. 01. 2006. (12:15:51)
Postovi: (6A)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 10 - 7
Lokacija: Nigdjezemska

PostPostano: 21:55 uto, 10. 7. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Martinab"]

f mozes maknut akko je f injekcija.

[/quote]

u biljeznici iz vjezbi imam u dijelu zadatka gdje se dokazuje smjer ako Kerf={e} onda f mono samo maknute f-ove ( tj iz f(xy^-1)=f(e) slijedi xy^-1=e )...il sam krivo prepisala/shvatila ili sam nešto propustila...
btw tnx Martina & gost :D :D
Martinab (napisa):


f mozes maknut akko je f injekcija.



u biljeznici iz vjezbi imam u dijelu zadatka gdje se dokazuje smjer ako Kerf={e} onda f mono samo maknute f-ove ( tj iz f(xy^-1)=f(e) slijedi xy^-1=e )...il sam krivo prepisala/shvatila ili sam nešto propustila...
btw tnx Martina & gost Very Happy Very Happy



_________________
Stultorum plena sunt omnia.

/Ciceron/
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail MSNM
Gost






PostPostano: 22:48 uto, 10. 7. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="iuppiter"][quote="Martinab"]

f mozes maknut akko je f injekcija.

[/quote]

u biljeznici iz vjezbi imam u dijelu zadatka gdje se dokazuje smjer ako Kerf={e} onda f mono samo maknute f-ove ( tj iz f(xy^-1)=f(e) slijedi xy^-1=e )...il sam krivo prepisala/shvatila ili sam nešto propustila...
btw tnx Martina & gost :D :D[/quote]

Općenito: f :A -> B je INJEKCIJA :<=> (za sve a, b iz A) a = b <=> f(a) = f(b). Monomorfizam je homo koji je injekcija.

nhf, ali stvari o kojima se ti raspituješ su jaaaaako laaaaagane.
iuppiter (napisa):
Martinab (napisa):


f mozes maknut akko je f injekcija.



u biljeznici iz vjezbi imam u dijelu zadatka gdje se dokazuje smjer ako Kerf={e} onda f mono samo maknute f-ove ( tj iz f(xy^-1)=f(e) slijedi xy^-1=e )...il sam krivo prepisala/shvatila ili sam nešto propustila...
btw tnx Martina & gost Very Happy Very Happy


Općenito: f :A → B je INJEKCIJA :⇔ (za sve a, b iz A) a = b ⇔ f(a) = f(b). Monomorfizam je homo koji je injekcija.

nhf, ali stvari o kojima se ti raspituješ su jaaaaako laaaaagane.


[Vrh]
iuppiter
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 03. 01. 2006. (12:15:51)
Postovi: (6A)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 10 - 7
Lokacija: Nigdjezemska

PostPostano: 23:00 uto, 10. 7. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Anonymous"]
Općenito: f :A -> B je INJEKCIJA :<=> (za sve a, b iz A) a = b <=> f(a) = f(b). Monomorfizam je homo koji je injekcija.

nhf, ali stvari o kojima se ti raspituješ su jaaaaako laaaaagane.[/quote]

non taken...hehe...znam...sram me :oops: , ali kad se na banaliji o kojoj nikad ni ne razmišljam padne usmeni (a dogodilo mi se to u petak) , bolje pitati nego pasti... (iskreno u gornjoj tvrdnji sam razmišljala samo ==>, a ne <==>)
Anonymous (napisa):

Općenito: f :A → B je INJEKCIJA :⇔ (za sve a, b iz A) a = b ⇔ f(a) = f(b). Monomorfizam je homo koji je injekcija.

nhf, ali stvari o kojima se ti raspituješ su jaaaaako laaaaagane.


non taken...hehe...znam...sram me Embarassed , ali kad se na banaliji o kojoj nikad ni ne razmišljam padne usmeni (a dogodilo mi se to u petak) , bolje pitati nego pasti... (iskreno u gornjoj tvrdnji sam razmišljala samo ⇒, a ne ⇔)



_________________
Stultorum plena sunt omnia.

/Ciceron/
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail MSNM
Martinab
Moderator
Moderator


Pridružen/a: 02. 04. 2003. (19:07:56)
Postovi: (2A03E)16
Sarma = la pohva - posuda
143 = 167 - 24

PostPostano: 9:54 sri, 11. 7. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="iuppiter"][quote="Martinab"]

f mozes maknut akko je f injekcija.

[/quote]

u biljeznici iz vjezbi imam u dijelu zadatka gdje se dokazuje smjer ako Kerf={e} onda f mono samo maknute f-ove ( tj iz f(xy^-1)=f(e) slijedi xy^-1=e )...il sam krivo prepisala/shvatila ili sam nešto propustila...
btw tnx Martina & gost :D :D[/quote]

Ok, sad kuzim kaj ti nije jasno. Nije ti jasno zakaj smijes skinut f-ove iz f(xy^-1)=f(e) ako ti je pretpostavka samo da je Kerf={e}, a jos ne znas (dokazujes) da je injekcija. Sori, nisam to skuzila prije.

Spika je ova: Ker f ={g iz G| f(g)=e}. Pa ako je Ker f ={e}, onda cim imas f(z)=e mozes zakljucit z=e. U tvom primjeru, imas f(xy^-1)=f(e)=e, dakle xy^{-1} je iz Ker f, pa je xy^{-1}=e. Tako STVARNO koristis samo pretpostavku Kerf={e} a ne i injektivnost koju pokusavas dokazat.
iuppiter (napisa):
Martinab (napisa):


f mozes maknut akko je f injekcija.



u biljeznici iz vjezbi imam u dijelu zadatka gdje se dokazuje smjer ako Kerf={e} onda f mono samo maknute f-ove ( tj iz f(xy^-1)=f(e) slijedi xy^-1=e )...il sam krivo prepisala/shvatila ili sam nešto propustila...
btw tnx Martina & gost Very Happy Very Happy


Ok, sad kuzim kaj ti nije jasno. Nije ti jasno zakaj smijes skinut f-ove iz f(xy^-1)=f(e) ako ti je pretpostavka samo da je Kerf={e}, a jos ne znas (dokazujes) da je injekcija. Sori, nisam to skuzila prije.

Spika je ova: Ker f ={g iz G| f(g)=e}. Pa ako je Ker f ={e}, onda cim imas f(z)=e mozes zakljucit z=e. U tvom primjeru, imas f(xy^-1)=f(e)=e, dakle xy^{-1} je iz Ker f, pa je xy^{-1}=e. Tako STVARNO koristis samo pretpostavku Kerf={e} a ne i injektivnost koju pokusavas dokazat.



_________________
A comathematician is a device for turning cotheorems into ffee. A cotheorem is, naturally, an easy nsequence of a rollary.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
sanja86
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 05. 12. 2005. (11:19:30)
Postovi: (F)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0
Lokacija: nigdjezemska

PostPostano: 18:29 uto, 15. 7. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

molila bih, ako ima neka dobra duša da ni rješi 4 adatak sa ovogodišnjeg 2 kolokvija :(

ispitaje da li je ideal (7+3i, 3+i) u prstenu Z[i] glavni?
polkažite ga kao glavni ideal. je li prost i maksimalan ispitajte.

u principu znam kako rješit, problem nastaje što ne mogu nać NZM od ova dva (prie uspjela, sad nemogu pnovit :oops: )

pa, ako se nekom bar to da raspisat :moli:
molila bih, ako ima neka dobra duša da ni rješi 4 adatak sa ovogodišnjeg 2 kolokvija Sad

ispitaje da li je ideal (7+3i, 3+i) u prstenu Z[i] glavni?
polkažite ga kao glavni ideal. je li prost i maksimalan ispitajte.

u principu znam kako rješit, problem nastaje što ne mogu nać NZM od ova dva (prie uspjela, sad nemogu pnovit Embarassed )

pa, ako se nekom bar to da raspisat :moli:


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
ma
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 27. 01. 2007. (12:06:50)
Postovi: (347)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
58 = 89 - 31

PostPostano: 21:47 uto, 15. 7. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="sanja86"]molila bih, ako ima neka dobra duša da ni rješi 4 adatak sa ovogodišnjeg 2 kolokvija :(

ispitaje da li je ideal (7+3i, 3+i) u prstenu Z[i] glavni?
polkažite ga kao glavni ideal. je li prost i maksimalan ispitajte.

u principu znam kako rješit, problem nastaje što ne mogu nać NZM od ova dva (prie uspjela, sad nemogu pnovit :oops: )

pa, ako se nekom bar to da raspisat :moli:[/quote]

ono što radiš je zapravo euklidov algoritam.

želimo [latex]q, r[/latex] takve da je [latex]7+3i = (3+i)q + r[/latex].
radimo u prstenu [latex]\mathbb{Z}[i][/latex], pa nam je dovoljno naći neki [latex]q[/latex] takav da [latex](3+i)q[/latex] bude "dovoljno blizu" [latex]7+3i[/latex]. "dovoljno blizu" znači da je [latex]|r|<|3+i|[/latex].

zamisli si cjelobrojnu mrežu u ravnini. [latex]q[/latex] će biti točka s cjelobrojnim koordinatama najbliža kvocijentu [latex]\frac{7+3i}{3+i}[/latex]. nakon pronalaska [latex]q[/latex], [latex]r[/latex] je lako izračunati. taj korak poslije ponavljaš dok ostatak ne bude 0.

dakle, [latex]\frac{7+3i}{3+i} = \frac{(7+3i)(3-i)}{(3+i)(3-i)} = \frac{12+i}{5}[/latex]. ovako na prvi pogled, čini se da bi dobar [latex]q[/latex] mogao biti 2.
tada imamo: [latex]7+3i = 2(3+i) + r[/latex], iz čega imamo: [latex]r=1+i[/latex]. to nam je u redu jer [latex]|1+i|<|3+i|[/latex].

u drugom koraku tražimo [latex]q_1, r_1[/latex] takve da [latex]3+i = (1+i)q_1 + r_1[/latex]. no sada [latex]\frac{3+i}{1+i}=2-i[/latex], što znači da je [latex]r_1 = 0[/latex], pa uzimamo [latex]NZM(7+3i,3+i)=1+i[/latex].

ovaj broj nije jedinstven. vidi se da je, primjerice, i [latex]<1-i>[/latex] isti ideal.
sanja86 (napisa):
molila bih, ako ima neka dobra duša da ni rješi 4 adatak sa ovogodišnjeg 2 kolokvija Sad

ispitaje da li je ideal (7+3i, 3+i) u prstenu Z[i] glavni?
polkažite ga kao glavni ideal. je li prost i maksimalan ispitajte.

u principu znam kako rješit, problem nastaje što ne mogu nać NZM od ova dva (prie uspjela, sad nemogu pnovit Embarassed )

pa, ako se nekom bar to da raspisat :moli:


ono što radiš je zapravo euklidov algoritam.

želimo takve da je .
radimo u prstenu , pa nam je dovoljno naći neki takav da bude "dovoljno blizu" . "dovoljno blizu" znači da je .

zamisli si cjelobrojnu mrežu u ravnini. će biti točka s cjelobrojnim koordinatama najbliža kvocijentu . nakon pronalaska , je lako izračunati. taj korak poslije ponavljaš dok ostatak ne bude 0.

dakle, . ovako na prvi pogled, čini se da bi dobar mogao biti 2.
tada imamo: , iz čega imamo: . to nam je u redu jer .

u drugom koraku tražimo takve da . no sada , što znači da je , pa uzimamo .

ovaj broj nije jedinstven. vidi se da je, primjerice, i isti ideal.



_________________
ima let u finish
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
tihana
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 19. 06. 2006. (13:26:54)
Postovi: (30D)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
134 = 153 - 19
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 12:37 sub, 30. 8. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

da li netko zna riješiti Zadatak 24. sa [url=http://web.math.hr/nastava/alg/2007-08/predavanjaPRSTENI.pdf] 35.stranice?[/url] :beg:
da li netko zna riješiti Zadatak 24. sa 35.stranice? Molim, kumim i preklinjem!



_________________
I aim to misbehave
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Lara
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 17. 01. 2007. (16:23:54)
Postovi: (53)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 8 - 3

PostPostano: 14:48 ned, 7. 9. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

Jel bi mi netko mogao pomoci oko 5. zadatka s posljednjeg roka? Evo link:
http://web.math.hr/nastava/alg/pismeni/alg160708

R[x] je prsten glavnih ideala, pa je svaki ideal glavni, pa tako i ovaj. No ne znam kako ovdje funkcionira Euklidov algoritam i ne znam naci generator. Jako bi voljela vidjeti rjesenje, pa zahvaljujem unaprijed onom tko mi pomogne.
Jel bi mi netko mogao pomoci oko 5. zadatka s posljednjeg roka? Evo link:
http://web.math.hr/nastava/alg/pismeni/alg160708

R[x] je prsten glavnih ideala, pa je svaki ideal glavni, pa tako i ovaj. No ne znam kako ovdje funkcionira Euklidov algoritam i ne znam naci generator. Jako bi voljela vidjeti rjesenje, pa zahvaljujem unaprijed onom tko mi pomogne.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vini
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 01. 09. 2006. (18:10:50)
Postovi: (9E)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
26 = 28 - 2

PostPostano: 16:34 ned, 7. 9. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="ma"][quote="sanja86"]molila bih, ako ima neka dobra duša da ni rješi 4 adatak sa ovogodišnjeg 2 kolokvija :(

ispitaje da li je ideal (7+3i, 3+i) u prstenu Z[i] glavni?
polkažite ga kao glavni ideal. je li prost i maksimalan ispitajte.

u principu znam kako rješit, problem nastaje što ne mogu nać NZM od ova dva (prie uspjela, sad nemogu pnovit :oops: )

pa, ako se nekom bar to da raspisat :moli:[/quote]

ono što radiš je zapravo euklidov algoritam.

želimo [latex]q, r[/latex] takve da je [latex]7+3i = (3+i)q + r[/latex].
radimo u prstenu [latex]\mathbb{Z}[i][/latex], pa nam je dovoljno naći neki [latex]q[/latex] takav da [latex](3+i)q[/latex] bude "dovoljno blizu" [latex]7+3i[/latex]. "dovoljno blizu" znači da je [latex]|r|<|3+i|[/latex].

zamisli si cjelobrojnu mrežu u ravnini. [latex]q[/latex] će biti točka s cjelobrojnim koordinatama najbliža kvocijentu [latex]\frac{7+3i}{3+i}[/latex]. nakon pronalaska [latex]q[/latex], [latex]r[/latex] je lako izračunati. taj korak poslije ponavljaš dok ostatak ne bude 0.

dakle, [latex]\frac{7+3i}{3+i} = \frac{(7+3i)(3-i)}{(3+i)(3-i)} = \frac{12+i}{5}[/latex]. ovako na prvi pogled, čini se da bi dobar [latex]q[/latex] mogao biti 2.
tada imamo: [latex]7+3i = 2(3+i) + r[/latex], iz čega imamo: [latex]r=1+i[/latex]. to nam je u redu jer [latex]|1+i|<|3+i|[/latex].

u drugom koraku tražimo [latex]q_1, r_1[/latex] takve da [latex]3+i = (1+i)q_1 + r_1[/latex]. no sada [latex]\frac{3+i}{1+i}=2-i[/latex], što znači da je [latex]r_1 = 0[/latex], pa uzimamo [latex]NZM(7+3i,3+i)=1+i[/latex].

ovaj broj nije jedinstven. vidi se da je, primjerice, i [latex]<1-i>[/latex] isti ideal.[/quote]

Moze li netko molim vas raspisat drugi dio zadatka?! Da li je ideal (7+3i, 3+i) prost i maksimalan?
Treba pokazat da je ideal (7+3i, 3+i) ireducibilan...a ja ne znam kako :(
Unaprijed zahvalna na pomoci
ma (napisa):
sanja86 (napisa):
molila bih, ako ima neka dobra duša da ni rješi 4 adatak sa ovogodišnjeg 2 kolokvija Sad

ispitaje da li je ideal (7+3i, 3+i) u prstenu Z[i] glavni?
polkažite ga kao glavni ideal. je li prost i maksimalan ispitajte.

u principu znam kako rješit, problem nastaje što ne mogu nać NZM od ova dva (prie uspjela, sad nemogu pnovit Embarassed )

pa, ako se nekom bar to da raspisat :moli:


ono što radiš je zapravo euklidov algoritam.

želimo takve da je .
radimo u prstenu , pa nam je dovoljno naći neki takav da bude "dovoljno blizu" . "dovoljno blizu" znači da je .

zamisli si cjelobrojnu mrežu u ravnini. će biti točka s cjelobrojnim koordinatama najbliža kvocijentu . nakon pronalaska , je lako izračunati. taj korak poslije ponavljaš dok ostatak ne bude 0.

dakle, . ovako na prvi pogled, čini se da bi dobar mogao biti 2.
tada imamo: , iz čega imamo: . to nam je u redu jer .

u drugom koraku tražimo takve da . no sada , što znači da je , pa uzimamo .

ovaj broj nije jedinstven. vidi se da je, primjerice, i isti ideal.


Moze li netko molim vas raspisat drugi dio zadatka?! Da li je ideal (7+3i, 3+i) prost i maksimalan?
Treba pokazat da je ideal (7+3i, 3+i) ireducibilan...a ja ne znam kako Sad
Unaprijed zahvalna na pomoci


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
tihana
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 19. 06. 2006. (13:26:54)
Postovi: (30D)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
134 = 153 - 19
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 17:08 ned, 7. 9. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Lara"]Jel bi mi netko mogao pomoci oko 5. zadatka s posljednjeg roka? Evo link:
http://web.math.hr/nastava/alg/pismeni/alg160708

R[x] je prsten glavnih ideala, pa je svaki ideal glavni, pa tako i ovaj. No ne znam kako ovdje funkcionira Euklidov algoritam i ne znam naci generator. Jako bi voljela vidjeti rjesenje, pa zahvaljujem unaprijed onom tko mi pomogne.[/quote]

samo ću započeti:

6x^2-1=3x * (2x-3)+9x-1
2x-3=2/9 * (9x-1) +2/9 -3
...

i tako sve dok ti ostatak nebude =0. Onda je generator zadnji r koji je različit od 0
Lara (napisa):
Jel bi mi netko mogao pomoci oko 5. zadatka s posljednjeg roka? Evo link:
http://web.math.hr/nastava/alg/pismeni/alg160708

R[x] je prsten glavnih ideala, pa je svaki ideal glavni, pa tako i ovaj. No ne znam kako ovdje funkcionira Euklidov algoritam i ne znam naci generator. Jako bi voljela vidjeti rjesenje, pa zahvaljujem unaprijed onom tko mi pomogne.


samo ću započeti:

6x^2-1=3x * (2x-3)+9x-1
2x-3=2/9 * (9x-1) +2/9 -3
...

i tako sve dok ti ostatak nebude =0. Onda je generator zadnji r koji je različit od 0



_________________
I aim to misbehave
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Luuka
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 02. 2007. (20:34:54)
Postovi: (925)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
188 = 301 - 113
Lokacija: Hakuna Matata

PostPostano: 17:14 ned, 7. 9. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="vini"]
Moze li netko molim vas raspisat drugi dio zadatka?! Da li je ideal (7+3i, 3+i) prost i maksimalan?
Treba pokazat da je ideal (7+3i, 3+i) ireducibilan...a ja ne znam kako :(
Unaprijed zahvalna na pomoci[/quote]

To gledaš preko one norme... tj imaš da je N(x+yi)=x^2+y^2 (valjda) i imaš da je element ireduc ako se može prikazati kao a*b, gdje je a ireduc ili b ireduc... (tj ako je N(a)=+-1 ili N(b)=+-1.

E sad, ovaj ideal se može prikazat kao glavni, pa onda za taj elemnet gledaš dal je ireduc...

Eto, to je ideja. :D
vini (napisa):

Moze li netko molim vas raspisat drugi dio zadatka?! Da li je ideal (7+3i, 3+i) prost i maksimalan?
Treba pokazat da je ideal (7+3i, 3+i) ireducibilan...a ja ne znam kako Sad
Unaprijed zahvalna na pomoci


To gledaš preko one norme... tj imaš da je N(x+yi)=x^2+y^2 (valjda) i imaš da je element ireduc ako se može prikazati kao a*b, gdje je a ireduc ili b ireduc... (tj ako je N(a)=+-1 ili N(b)=+-1.

E sad, ovaj ideal se može prikazat kao glavni, pa onda za taj elemnet gledaš dal je ireduc...

Eto, to je ideja. Very Happy



_________________
"Bolje bi prolazio na faxu da sam na drogama nego na netu" - by a friend of mine
"Poslije spavanja doma spavanje bilo di mi je najdraža stvar" - by the same guy Very Happy
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
blabla
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 02. 09. 2007. (15:39:56)
Postovi: (13)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 4 - 1

PostPostano: 12:15 uto, 9. 9. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

molim pomoc u vezi ovog zadatka:
Dokazite da postoji jedinstvena, do na izomorfizam, beskonacna ciklicka grupa.

Ja sam krenula ovako_Znamo da su sve beskonacne ciklicke grupe izomorfne Z. Neka je G beskonacna cikl grupa t.d. G=(a)={..., aˆ(-1), e, a, ...}, a el iz G. Def. f:G->Z f(aˆk)=k. Ocito, f je izomorfizam.

jel to jedini izomorfizam pa je tvrdnja dokazana ili...?
hvala :)
molim pomoc u vezi ovog zadatka:
Dokazite da postoji jedinstvena, do na izomorfizam, beskonacna ciklicka grupa.

Ja sam krenula ovako_Znamo da su sve beskonacne ciklicke grupe izomorfne Z. Neka je G beskonacna cikl grupa t.d. G=(a)={..., aˆ(-1), e, a, ...}, a el iz G. Def. f:G->Z f(aˆk)=k. Ocito, f je izomorfizam.

jel to jedini izomorfizam pa je tvrdnja dokazana ili...?
hvala Smile



_________________
Ovca skace preko shtrika
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Luuka
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 02. 2007. (20:34:54)
Postovi: (925)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
188 = 301 - 113
Lokacija: Hakuna Matata

PostPostano: 13:12 uto, 9. 9. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

Naravno da nije jedini izomorfizam, al to nije ni bitno... izo bi bio i f (a^k) = k+1 recimo... treba ti samo 1... A može se to i bez činjenice da su sve grupe izo sa Z...

G=(a) jedna cikl grupa, H=(b) druga. I sad uzmemo homomorf f:G->H f(a^k)=b^k. To je izo.

:D
Naravno da nije jedini izomorfizam, al to nije ni bitno... izo bi bio i f (a^k) = k+1 recimo... treba ti samo 1... A može se to i bez činjenice da su sve grupe izo sa Z...

G=(a) jedna cikl grupa, H=(b) druga. I sad uzmemo homomorf f:G->H f(a^k)=b^k. To je izo.

Very Happy



_________________
"Bolje bi prolazio na faxu da sam na drogama nego na netu" - by a friend of mine
"Poslije spavanja doma spavanje bilo di mi je najdraža stvar" - by the same guy Very Happy
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
blabla
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 02. 09. 2007. (15:39:56)
Postovi: (13)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 4 - 1

PostPostano: 14:31 uto, 9. 9. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

:thankyou:
Thank you



_________________
Ovca skace preko shtrika
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Martinab
Moderator
Moderator


Pridružen/a: 02. 04. 2003. (19:07:56)
Postovi: (2A03E)16
Sarma = la pohva - posuda
143 = 167 - 24

PostPostano: 15:25 uto, 9. 9. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="blabla"]
Dokazite da postoji jedinstvena, do na izomorfizam, beskonacna ciklicka grupa.

Ja sam krenula ovako_Znamo da su sve beskonacne ciklicke grupe izomorfne Z. ... [/quote]

Hm, ako ZNAS da su sve beskonacne ciklicke grupe izormorfne sa Z, onda nemas kaj dokazivat, ne? Tocno to je tvrdnja koju moras dokazat...
blabla (napisa):

Dokazite da postoji jedinstvena, do na izomorfizam, beskonacna ciklicka grupa.

Ja sam krenula ovako_Znamo da su sve beskonacne ciklicke grupe izomorfne Z. ...


Hm, ako ZNAS da su sve beskonacne ciklicke grupe izormorfne sa Z, onda nemas kaj dokazivat, ne? Tocno to je tvrdnja koju moras dokazat...



_________________
A comathematician is a device for turning cotheorems into ffee. A cotheorem is, naturally, an easy nsequence of a rollary.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
UpitniKlik
Gost





PostPostano: 9:56 čet, 2. 10. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pozdrav!

Da li netko zna kako bi se rijesio zadatak 1. b) iz zadnjeg roka: [url]http://web.math.hr/nastava/alg/pismeni/alg220908[/url]

Bilo bi lijepo ako bi netko danas dao bar skicu. Hvala
Pozdrav!

Da li netko zna kako bi se rijesio zadatak 1. b) iz zadnjeg roka: http://web.math.hr/nastava/alg/pismeni/alg220908

Bilo bi lijepo ako bi netko danas dao bar skicu. Hvala


[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 3. godine -> Algebarske strukture Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodno  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sljedeće
Stranica 4 / 6.

 
Forum(o)Bir:  
Možete otvarati nove teme.
Možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan