Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Karte foruma

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - opušteno -> Bućkuriš
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
hopla
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 02. 05. 2003. (03:01:17)
Postovi: (49)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 13:18 ned, 18. 1. 2004    Naslov: Karte foruma Citirajte i odgovorite

Na forumu Filozofskog fakulteta pojavila se ideja izradbe [b]karata foruma[/b] na temelju podataka iz matrica bliskosti parova korisnika, koje se transformiraju u matrice udaljenosti izmedju tocaka u 2d ili 3d prostoru (postupak se zove multidimenzionalno skaliranje i sigurno znate vise o tome od mene).

Razmislite malo na koje bi sve nacine bilo moguce definirati "bliskost" clanova/korisnika foruma. Jedna od mjera mogla bi biti sudjelovanje u raspravama unutar istih tema - oni koji vise raspravljaju jedni s drugima bit ce pozicionirani blize na karti, sto bi dalo zgodan pregled forumaskih grupa/klika/klastera. Ali kako to matematicki postaviti da "drzi vodu"? Osim sto postoji mnogo konceptualno razlicitih potencijalnih mjera bliskosti, svaka ima svoje varijacije - npr. treba li neutralizirati utjecaj razlike u broju postova ili bi bilo zgodno i njih ukljuciti u mjeru (neki clanovi na forumu FFZG imaju 3-4000, neki 50-ak postova)? Od nekih drugih pitanja mene ubrzo pocne bolit glava - npr. koje su konceptualne i izvedbene posljedice asimetricnog postavljanja matrice bliskosti, dakle da udaljenost od korisnika A do korisnika B nije nuzno jednaka udaljenosti od B do A?

Jedna druga mjera bliskosti korisnika, pomalo egzoticna doduse, mogla bi biti bliskost prema vrsti smajlica koje upotrebljavaju - dok neki mozda pretezno namiguju i smiju se, drugi se ljute i neugodno im je. No ovo je samo primjer, da vidite dokle se sve moze ici ;)

Da ne pricam bezveze u nedogled, nadam se da ste shvatili sto se zeli napraviti i nadam se da znate kako bi se to moglo matematicki izvesti. Dajte nabacite nekoliko ideja... :!:

Iako je ovo zasad tek zafrkancija, karte foruma mogu biti sasvim ozbiljan nacin proucavanja virtualnih zajednica, a pretpostavljam da bi bile i atraktivne za siri krug forumasa ako bi se na njima moglo identificirati svakog korisnika. Mi cemo na FF nastojati privoliti admina naseg foruma da nam ustupi bazu postova i angazira se na druge nacine, a ako nam vi pomognete oko matematicke podloge, moglo bi se nesto i realizirati (npr. open source phpbb ili kakav drugi modul/programcic)...

(prirucni primjer 2d "karte foruma" na simuliranim podacima za 40-ak korisnika)
[img]http://free-zg.htnet.hr/hopla/temp/forum2d.JPG[/img]
Na forumu Filozofskog fakulteta pojavila se ideja izradbe karata foruma na temelju podataka iz matrica bliskosti parova korisnika, koje se transformiraju u matrice udaljenosti izmedju tocaka u 2d ili 3d prostoru (postupak se zove multidimenzionalno skaliranje i sigurno znate vise o tome od mene).

Razmislite malo na koje bi sve nacine bilo moguce definirati "bliskost" clanova/korisnika foruma. Jedna od mjera mogla bi biti sudjelovanje u raspravama unutar istih tema - oni koji vise raspravljaju jedni s drugima bit ce pozicionirani blize na karti, sto bi dalo zgodan pregled forumaskih grupa/klika/klastera. Ali kako to matematicki postaviti da "drzi vodu"? Osim sto postoji mnogo konceptualno razlicitih potencijalnih mjera bliskosti, svaka ima svoje varijacije - npr. treba li neutralizirati utjecaj razlike u broju postova ili bi bilo zgodno i njih ukljuciti u mjeru (neki clanovi na forumu FFZG imaju 3-4000, neki 50-ak postova)? Od nekih drugih pitanja mene ubrzo pocne bolit glava - npr. koje su konceptualne i izvedbene posljedice asimetricnog postavljanja matrice bliskosti, dakle da udaljenost od korisnika A do korisnika B nije nuzno jednaka udaljenosti od B do A?

Jedna druga mjera bliskosti korisnika, pomalo egzoticna doduse, mogla bi biti bliskost prema vrsti smajlica koje upotrebljavaju - dok neki mozda pretezno namiguju i smiju se, drugi se ljute i neugodno im je. No ovo je samo primjer, da vidite dokle se sve moze ici Wink

Da ne pricam bezveze u nedogled, nadam se da ste shvatili sto se zeli napraviti i nadam se da znate kako bi se to moglo matematicki izvesti. Dajte nabacite nekoliko ideja... Exclamation

Iako je ovo zasad tek zafrkancija, karte foruma mogu biti sasvim ozbiljan nacin proucavanja virtualnih zajednica, a pretpostavljam da bi bile i atraktivne za siri krug forumasa ako bi se na njima moglo identificirati svakog korisnika. Mi cemo na FF nastojati privoliti admina naseg foruma da nam ustupi bazu postova i angazira se na druge nacine, a ako nam vi pomognete oko matematicke podloge, moglo bi se nesto i realizirati (npr. open source phpbb ili kakav drugi modul/programcic)...

(prirucni primjer 2d "karte foruma" na simuliranim podacima za 40-ak korisnika)


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 1:11 pon, 19. 1. 2004    Naslov: Re: Karte foruma Citirajte i odgovorite

[quote="hopla"]Razmislite malo na koje bi sve nacine bilo moguce definirati "bliskost" clanova/korisnika foruma. Jedna od mjera mogla bi biti sudjelovanje u raspravama unutar istih tema - oni koji vise raspravljaju jedni s drugima bit ce pozicionirani blize na karti, sto bi dalo zgodan pregled forumaskih grupa/klika/klastera.[/quote]

Logicna, ali nepotpuna ideja... Uzmi sliku ovog Foruma iz doba dok su bile rasprave oko SUMAe. :? Ispalo bi da je Ivancica bliska sa svima... :shock: :g: ;)

Proslijedih link doc. Caklovicu jer se on zadnjih par mjeseci bavi slicnom problematikom... 8)

Ima neki URL ili je za sada sve na razini pricica? :)
hopla (napisa):
Razmislite malo na koje bi sve nacine bilo moguce definirati "bliskost" clanova/korisnika foruma. Jedna od mjera mogla bi biti sudjelovanje u raspravama unutar istih tema - oni koji vise raspravljaju jedni s drugima bit ce pozicionirani blize na karti, sto bi dalo zgodan pregled forumaskih grupa/klika/klastera.


Logicna, ali nepotpuna ideja... Uzmi sliku ovog Foruma iz doba dok su bile rasprave oko SUMAe. Confused Ispalo bi da je Ivancica bliska sa svima... Shocked Mr. Green Wink

Proslijedih link doc. Caklovicu jer se on zadnjih par mjeseci bavi slicnom problematikom... Cool

Ima neki URL ili je za sada sve na razini pricica? Smile



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
hopla
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 02. 05. 2003. (03:01:17)
Postovi: (49)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 13:31 pon, 19. 1. 2004    Naslov: Re: Karte foruma Citirajte i odgovorite

"Logika" pojedine karte ovisi o kriteriju bliskosti za kojeg se odlucis. U ovom slucaju bliskost nije definirana kao slaganje u stavovima, vec kao hm... boravak na istom mjestu? angaziranje oko istih tema? tako nekako...
Na forumu FFZG na primjer postoji 30-ak odsjeckih podforuma i za pretpostaviti je da postoje "odsjecke grupe korisnika" koji se vise zadrzavaju na jednim temama, dok ih na drugima uopce nema. Takodjer se o opcim podforumima otvaraju rasprave specificne vrste u kojima sudjeluju tocno odredjeni korisnici, dok se drugi drze podalje. Kad DeGiorgi zazivi na svojim podforumima, vjerojatno ce se moci iskristalizirati slicne "tematske grupe", dakle ne grupe ("klike") u smislu ljudi slicnog misljenja...

Ne znam tko je doc. Calkovic, ali puno hvala, volio bih porazgovarati s nekim o tome.

URL nema, sve je jos na razini jedva skicirane ideje. Postoji npr. stranica http://www.cybergeography.org s mnogo mnogo primjera mapiranja interneta, no nisam pronasao slucaj da se radi matrica bliskosti izmedju korisnika unutar neke diskusijske virt. zajednice. Nisam jos radio ozbiljniji research.
"Logika" pojedine karte ovisi o kriteriju bliskosti za kojeg se odlucis. U ovom slucaju bliskost nije definirana kao slaganje u stavovima, vec kao hm... boravak na istom mjestu? angaziranje oko istih tema? tako nekako...
Na forumu FFZG na primjer postoji 30-ak odsjeckih podforuma i za pretpostaviti je da postoje "odsjecke grupe korisnika" koji se vise zadrzavaju na jednim temama, dok ih na drugima uopce nema. Takodjer se o opcim podforumima otvaraju rasprave specificne vrste u kojima sudjeluju tocno odredjeni korisnici, dok se drugi drze podalje. Kad DeGiorgi zazivi na svojim podforumima, vjerojatno ce se moci iskristalizirati slicne "tematske grupe", dakle ne grupe ("klike") u smislu ljudi slicnog misljenja...

Ne znam tko je doc. Calkovic, ali puno hvala, volio bih porazgovarati s nekim o tome.

URL nema, sve je jos na razini jedva skicirane ideje. Postoji npr. stranica http://www.cybergeography.org s mnogo mnogo primjera mapiranja interneta, no nisam pronasao slucaj da se radi matrica bliskosti izmedju korisnika unutar neke diskusijske virt. zajednice. Nisam jos radio ozbiljniji research.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
hopla
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 02. 05. 2003. (03:01:17)
Postovi: (49)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 2:45 sub, 24. 1. 2004    Naslov: Re: Karte foruma Citirajte i odgovorite

Da se nadovezem na prethodni post: analiza "klika" prema stavovima trazila bi drugaciju vrst analize, kvalitativnu, sto je dosta slozenije od ovog sto sam zamislio.

Radi se o jednostavnom(?) prebrojavanju koje bi, pretpostavljam jer se ne kuzim u programiranje, mogla obaviti "skripta" koja bi prosla kroz postove u bazi, izracunala bliskost korisnika po zadanom kriteriju, te kao output dala matricu "korisnik X korisnik", koja bi se kasnije analizirala nekim programom za obradu podataka.

Filozofski fakultet je danas otvorio "Natjecaj za sufinanciranje studentskih projekata" koji preferira znanstvene projekte, tako da vec imam na umu jednog profesora s odsjeka za sociologiju koji bi vjerojatno rado bio mentor projektu izrade karata foruma. Buduci da se ovdje razgovara o programiranju, sto mislite koliko je radnih sati potrebno da se izvrsi programerski posao koji sam maloprije opisao (izrada te "skripte")? Te da li je to uopce, s gledista nekog iskusnijeg, izvedivo?

Dakle, sad je i sluzbeno - [b]traze se suradnici na projektu[/b]. Honorari za voditelje nisu predvidjeni, ali programerski rad bi mogao biti placen (propozicije natjecaja su donekle nejasne, pa cu to jos provjeriti). Naravno, novaca ce biti ako projekt prodje, a na FF zna biti jaka konkurencija kad su u pitanju studentski projekti...

Natjecaj je otvoren do 31. 1. 2004. dakle iduci tjedan bi trebao koncipirati projekt (izrada karata foruma kao nacina prikazivanja strukture virtualnih zajednica, npr.), netko s matematike postaviti bar jedan valjani kriterij bliskosti, te se javiti neki programer/-ka. Bez te tri stvari nema smisla ni aplicirati. Cudi me da zasad nema dovoljno interesa, no evo razmislite jos jednom. Ako ima smisla, mozemo uputiti neke dopise vasem faxu da na neki nacin prizna ovo kao strukovni projekt (ako za to ima osnove), a i bez toga ce vam dobro doci u kurikulumu ;) A meni je i zanimljiva ideja, vidjeti tko je gdje na forumu :D
Da se nadovezem na prethodni post: analiza "klika" prema stavovima trazila bi drugaciju vrst analize, kvalitativnu, sto je dosta slozenije od ovog sto sam zamislio.

Radi se o jednostavnom(?) prebrojavanju koje bi, pretpostavljam jer se ne kuzim u programiranje, mogla obaviti "skripta" koja bi prosla kroz postove u bazi, izracunala bliskost korisnika po zadanom kriteriju, te kao output dala matricu "korisnik X korisnik", koja bi se kasnije analizirala nekim programom za obradu podataka.

Filozofski fakultet je danas otvorio "Natjecaj za sufinanciranje studentskih projekata" koji preferira znanstvene projekte, tako da vec imam na umu jednog profesora s odsjeka za sociologiju koji bi vjerojatno rado bio mentor projektu izrade karata foruma. Buduci da se ovdje razgovara o programiranju, sto mislite koliko je radnih sati potrebno da se izvrsi programerski posao koji sam maloprije opisao (izrada te "skripte")? Te da li je to uopce, s gledista nekog iskusnijeg, izvedivo?

Dakle, sad je i sluzbeno - traze se suradnici na projektu. Honorari za voditelje nisu predvidjeni, ali programerski rad bi mogao biti placen (propozicije natjecaja su donekle nejasne, pa cu to jos provjeriti). Naravno, novaca ce biti ako projekt prodje, a na FF zna biti jaka konkurencija kad su u pitanju studentski projekti...

Natjecaj je otvoren do 31. 1. 2004. dakle iduci tjedan bi trebao koncipirati projekt (izrada karata foruma kao nacina prikazivanja strukture virtualnih zajednica, npr.), netko s matematike postaviti bar jedan valjani kriterij bliskosti, te se javiti neki programer/-ka. Bez te tri stvari nema smisla ni aplicirati. Cudi me da zasad nema dovoljno interesa, no evo razmislite jos jednom. Ako ima smisla, mozemo uputiti neke dopise vasem faxu da na neki nacin prizna ovo kao strukovni projekt (ako za to ima osnove), a i bez toga ce vam dobro doci u kurikulumu Wink A meni je i zanimljiva ideja, vidjeti tko je gdje na forumu Very Happy


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 3:04 sub, 24. 1. 2004    Naslov: Re: Karte foruma Citirajte i odgovorite

[quote="hopla"]Buduci da se ovdje razgovara o programiranju, sto mislite koliko je radnih sati potrebno da se izvrsi programerski posao koji sam maloprije opisao (izrada te "skripte")? Te da li je to uopce, s gledista nekog iskusnijeg, izvedivo?[/quote]

Ne volim takva pitanja... :( Cini mi se da nije jako komplicirano za "normalne" kriterija (aka "[i]tko s kim[/i]" i sl).

[quote="hopla"]Natjecaj je otvoren do 31. 1. 2004. dakle iduci tjedan bi trebao koncipirati projekt (izrada karata foruma kao nacina prikazivanja strukture virtualnih zajednica, npr.), netko s matematike postaviti bar jedan valjani kriterij bliskosti, te se javiti neki programer/-ka. Bez te tri stvari nema smisla ni aplicirati.[/quote]

Kratak je to rok... :(

[quote="hopla"]Cudi me da zasad nema dovoljno interesa, no evo razmislite jos jednom.[/quote]

Mene ne cudi... Sada je ovdje sezona kolokvija, a ubrzo ce i ispitni rok. :(

[quote="hopla"]Ako ima smisla, mozemo uputiti neke dopise vasem faxu da na neki nacin prizna ovo kao strukovni projekt (ako za to ima osnove), a i bez toga ce vam dobro doci u kurikulumu ;)[/quote]

Ovisno o razvoju dogadjaja, moze se priznati kao diplomski i/ili za Rektorovu nagradu... :)
hopla (napisa):
Buduci da se ovdje razgovara o programiranju, sto mislite koliko je radnih sati potrebno da se izvrsi programerski posao koji sam maloprije opisao (izrada te "skripte")? Te da li je to uopce, s gledista nekog iskusnijeg, izvedivo?


Ne volim takva pitanja... Sad Cini mi se da nije jako komplicirano za "normalne" kriterija (aka "tko s kim" i sl).

hopla (napisa):
Natjecaj je otvoren do 31. 1. 2004. dakle iduci tjedan bi trebao koncipirati projekt (izrada karata foruma kao nacina prikazivanja strukture virtualnih zajednica, npr.), netko s matematike postaviti bar jedan valjani kriterij bliskosti, te se javiti neki programer/-ka. Bez te tri stvari nema smisla ni aplicirati.


Kratak je to rok... Sad

hopla (napisa):
Cudi me da zasad nema dovoljno interesa, no evo razmislite jos jednom.


Mene ne cudi... Sada je ovdje sezona kolokvija, a ubrzo ce i ispitni rok. Sad

hopla (napisa):
Ako ima smisla, mozemo uputiti neke dopise vasem faxu da na neki nacin prizna ovo kao strukovni projekt (ako za to ima osnove), a i bez toga ce vam dobro doci u kurikulumu Wink


Ovisno o razvoju dogadjaja, moze se priznati kao diplomski i/ili za Rektorovu nagradu... Smile



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
hopla
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 02. 05. 2003. (03:01:17)
Postovi: (49)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 15:54 pon, 26. 1. 2004    Naslov: Re: Karte foruma Citirajte i odgovorite

Malo sam razmisljao o ova dva kriterija:
(1) bliskost dvaju korisnika kao broj tema u kojima su zajednicki postali
(2) bliskost dvaju korisnika kao zbroj postova u zajednickim temama

Struktura koju bi ovi kriteriji "proizveli" sastojala bi se od jasno odvojivih grupa korisnika koji su (a) postali puno postova (b) na puno tema (sto je btw. povezano). Na primjer, na forumu na kojem 10-ak clanova ucestalo razgovara u istim temama oni ce ciniti neku vrst "jezgre", bit ce grupa korisnika koji medjusobno imaju najvecu kolicinu bliskosti. Da bi se stvorile dvije jezgre potrebno je da dvije grupe korisnika ucestalo razgovaraju, ali jedni na jednim, a drugi na drugim temama. Skupine ciji pripadnici razgovaraju iskljucivo izmedju sebe, ali ne salju mnogo postova niti razgovaraju na mnogo tema, nece se formirati kao grupe na karti jer ce imati malu kolicinu bliskosti prema kriteriju. One ce eventualno biti rasprsene u nekoj "regiji" karte ali nece tvoriti jasno odvojive grupe. Korisnici koji opcenito malo raspravljaju imat ce niski iznos bliskosti sa svima, i onima u "jezgi/jezgrama" ali i ostalima, pa bi se trebali naci na rubovima karte. Sve skupa trebalo bi izgledati otprilike kao galaksija s gustom jezgrom i sve rasprsenijim zvijezdama koje su udaljene kako od jezgre, tako i medjusobno. Naravno, ako je takva stvarna struktura komunikacije na forumu koji se ispituje.

U slucaju kriterija (1) rezultat je simetricna matrica, a u (2) asimetricna. Meni se kvalitetnijim cini kriterij (2), medjutim nisam siguran koliko su razvijene metode analize (odn. grafickog prikazivanja) asimetricnih matrica. Po onome sto sam citao, problemu asimetrije se pristupa tako da se izvuce - prosjek. Medjutim, taj postupak ima teorijsko opravdanje da je asimetrija rezultat errora (npr. psiholoskog, npr. problemi percepcije), a u slucaju spomenutog kriterija asimetrija nije error nego sastavni dio mjere. Takodjer, vidio sam da postoje neke tehinke analize asimetrije (npr. varira li sistematski u nekom pravcu), ali osim "uravnilovke" asimetricnih relacija nisam vidio drugi nacin njihovog grafickog prikazivanja. Pomoc nekoga tko se kuzi u taj dio matematike vrlo bi dobro dosla!!! Ja tu tapkam u mraku i stalno me "strah" da se netko od vas upravo ne drzi za trbuh od smijeha jer valjam gluposti koje su ociglede nekom s prve godine pmf-mo :D

Sto se tice programiranja, vjerujem da izracun kriterija koje sam opisao nije kompliciran, ali otvorena je mogucnost da se ide u izradu citave "aplikacije", a to bi ukljucivalo jos i programiranje samog multidimenzionalnog sklaliranja te grafickog prikaza, sto zasigurno nije jednostvno.

Vjerujem da su sad kolokviji i rokovi, no posao na ovome ne bi poceo sutra nego za cca. mjesec dana, a mislim da je rok da se zavrsi godinu dana. Dakle, razmislite, nije nuzno da iducih dana posvetite mnogo vremena ovoj ideji...
Malo sam razmisljao o ova dva kriterija:
(1) bliskost dvaju korisnika kao broj tema u kojima su zajednicki postali
(2) bliskost dvaju korisnika kao zbroj postova u zajednickim temama

Struktura koju bi ovi kriteriji "proizveli" sastojala bi se od jasno odvojivih grupa korisnika koji su (a) postali puno postova (b) na puno tema (sto je btw. povezano). Na primjer, na forumu na kojem 10-ak clanova ucestalo razgovara u istim temama oni ce ciniti neku vrst "jezgre", bit ce grupa korisnika koji medjusobno imaju najvecu kolicinu bliskosti. Da bi se stvorile dvije jezgre potrebno je da dvije grupe korisnika ucestalo razgovaraju, ali jedni na jednim, a drugi na drugim temama. Skupine ciji pripadnici razgovaraju iskljucivo izmedju sebe, ali ne salju mnogo postova niti razgovaraju na mnogo tema, nece se formirati kao grupe na karti jer ce imati malu kolicinu bliskosti prema kriteriju. One ce eventualno biti rasprsene u nekoj "regiji" karte ali nece tvoriti jasno odvojive grupe. Korisnici koji opcenito malo raspravljaju imat ce niski iznos bliskosti sa svima, i onima u "jezgi/jezgrama" ali i ostalima, pa bi se trebali naci na rubovima karte. Sve skupa trebalo bi izgledati otprilike kao galaksija s gustom jezgrom i sve rasprsenijim zvijezdama koje su udaljene kako od jezgre, tako i medjusobno. Naravno, ako je takva stvarna struktura komunikacije na forumu koji se ispituje.

U slucaju kriterija (1) rezultat je simetricna matrica, a u (2) asimetricna. Meni se kvalitetnijim cini kriterij (2), medjutim nisam siguran koliko su razvijene metode analize (odn. grafickog prikazivanja) asimetricnih matrica. Po onome sto sam citao, problemu asimetrije se pristupa tako da se izvuce - prosjek. Medjutim, taj postupak ima teorijsko opravdanje da je asimetrija rezultat errora (npr. psiholoskog, npr. problemi percepcije), a u slucaju spomenutog kriterija asimetrija nije error nego sastavni dio mjere. Takodjer, vidio sam da postoje neke tehinke analize asimetrije (npr. varira li sistematski u nekom pravcu), ali osim "uravnilovke" asimetricnih relacija nisam vidio drugi nacin njihovog grafickog prikazivanja. Pomoc nekoga tko se kuzi u taj dio matematike vrlo bi dobro dosla!!! Ja tu tapkam u mraku i stalno me "strah" da se netko od vas upravo ne drzi za trbuh od smijeha jer valjam gluposti koje su ociglede nekom s prve godine pmf-mo Very Happy

Sto se tice programiranja, vjerujem da izracun kriterija koje sam opisao nije kompliciran, ali otvorena je mogucnost da se ide u izradu citave "aplikacije", a to bi ukljucivalo jos i programiranje samog multidimenzionalnog sklaliranja te grafickog prikaza, sto zasigurno nije jednostvno.

Vjerujem da su sad kolokviji i rokovi, no posao na ovome ne bi poceo sutra nego za cca. mjesec dana, a mislim da je rok da se zavrsi godinu dana. Dakle, razmislite, nije nuzno da iducih dana posvetite mnogo vremena ovoj ideji...


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - opušteno -> Bućkuriš Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan