1. kolokvij 2008./2009.
Select messages from
# through # FAQ
[/[Print]\]
Idite na 1, 2  Sljedeće  :| |:
Forum@DeGiorgi -> Vjerojatnost

#1: 1. kolokvij 2008./2009. Autor/ica: ivica13 PostPostano: 18:30 pet, 21. 11. 2008
    —
Na predavanjima je profesor Vondraček kazao kako u kolokviju neće biti slučajne varijable, međutim na službenim stranicama kolegija piše da u kolokvij ulazi sve gradivo obrađeno do 14.11. ...

Zna li netko više informacija o sastavu kolokvija?

#2:  Autor/ica: nap PostPostano: 9:23 sub, 22. 11. 2008
    —
i mene je to zbunilo...hoce li na kraju biti 4.poglavlja??? zna li itko?? Rolling Eyes

#3:  Autor/ica: amimica PostPostano: 9:46 sub, 22. 11. 2008
    —
Na kolokviju ce biti 1., 2. i 3. poglavlje. Dakle, nece biti slucajnih varijabli.

#4:  Autor/ica: napraviculomLokacija: Scranton PostPostano: 18:50 ned, 23. 11. 2008
    —
Moze li neko napisat koji su sve zadaci bili zadani za zadacu (ako je bila zadana) ?
I jos nesto, je li bilo rijeci o teoriji u kolokviju, tj. kako ce to izgledat?

#5:  Autor/ica: AtomisedLokacija: Exotica PostPostano: 18:52 ned, 23. 11. 2008
    —
napraviculom (napisa):
Moze li neko napisat koji su sve zadaci bili zadani za zadacu (ako je bila zadana) ?
I jos nesto, je li bilo rijeci o teoriji u kolokviju, tj. kako ce to izgledat?


Nama je Mimica rekao da su zadaci za zadaću u biti oni zadaci za vježbu...

Teorija će navodno biti uklopljena u zadatke i neće biti "teorijski zadaci" nego teoremi + dokazi, tako nešto. Smile

#6:  Autor/ica: lucika PostPostano: 1:32 pon, 24. 11. 2008
    —
nisam sigurna dal ovo pitanje stavljam u dobar topic al učim za 1.kolokvij, pa valjda nisam skroz fulala Wink

dakle:

Zadatak 2.5 (vježbe od prošle godine) :Neka su A, B, C e(=element) F. Pokažite da vrijedi

(b) |P(A ∩ B) − P(A ∩ C)| ≤ P(B simetrična razlika C).

Rješenje:

(b) Stavimo E := A ∩ B, F := A ∩ C →

E sim.razl. F = (E\F) U (F\E) =[(A ∩ B)\(A ∩ C)] U [(A ∩ C)\(A ∩ B)]

=[(A ∩ B) ∩ (Ac U Cc)] U [(A ∩ C) ∩ (Ac U Bc)]

=[A ∩ (B\C)] U [A ∩ (C\B)]

=A ∩ [(B\C) U (C\B)]

=A ∩ (B sim. razl. C) podskup od B sim.razl. C

Dakle E sim.razl.F podskup od B sim. razl. C. Sada imamo

|P(A ∩ B) − P(A ∩ C)| = |P(E) − P(F)| ≤ ((a)dio) ≤ P(E sim. razl. F) ≤ P(B

sim. razl C).

Nap: Ac = A komplement

e, sad. ja ne kužim kak se doslo do ovog podebljanog dijela. pa ako ima kakva dobra vila/ vilenjak da me prosvijetli? Smile

#7:  Autor/ica: finalniLokacija: Bloodbuzz Zagreb PostPostano: 3:19 pon, 24. 11. 2008
    —


valjda vrijede sva ta pravila Very Happy

#8:  Autor/ica: lucika PostPostano: 10:02 pon, 24. 11. 2008
    —
ahaaaaa, skužih! falja Very Happy

evo, imam još jedan:

Zadatak 3.12 Bacamo n simetričnih kocaka. Izračunajte vjerojatnost

(b) da produkt dobivenih brojeva ima zadnju znamenku 5.

Rješenje:

omega = {(i1, . . . , in) : i1, . . . , in e(=element) {1, 2, 3, 4, 5, 6}} → |omega| = 6^n

(b) A :={produkt je djeljiv s 5}

B :={produkt dobivenih brojeva je djeljiv s 2}

C :={produkt dobivenih brojeva ima zadnju znamenku 5}= A ∩ Bc

→P(C) = P(A ∩ Bc) = P(Bc ∩ (Ac)c) = P(Bc \ (Ac ∩ Bc)) =

= P(Bc) − P(Ac ∩ Bc) = |Bc|/|omega| - |Ac presjek Bc|/|omega|=

3^n/6^n - 2^n/6^n= (1/2)^n -(1/3)^n

??? Rolling Eyes

#9:  Autor/ica: .bubamara. PostPostano: 13:59 pon, 24. 11. 2008
    —
[latex]B^C\cap (A^C)^C = B^C\backslash A^C = B^C\backslash (B^C\cap A^C) (\text{jer je} X\backslash Y=X\backslash (X\cap Y))[/latex]

Wink

#10:  Autor/ica: Blah PostPostano: 14:06 pon, 24. 11. 2008
    —
Kaj se tiče teorije,je sam shvatila da neće biti teorem+dokaz

#11:  Autor/ica: Vip PostPostano: 15:53 pon, 24. 11. 2008
    —
Da li netko zna koji je naslov 4. poglavlja? Profesor nam je rekao da će biti teorija iz prva 3 poglavlja al nismo ih numerirali na predavanjima.

#12:  Autor/ica: ivica13 PostPostano: 16:13 pon, 24. 11. 2008
    —
4. poglavlje su ti slučajne varijable...

#13:  Autor/ica: Vip PostPostano: 16:45 pon, 24. 11. 2008
    —
hvala ti puno Wink

#14:  Autor/ica: finalniLokacija: Bloodbuzz Zagreb PostPostano: 22:35 pon, 24. 11. 2008
    —
.bubamara. (napisa):


Wink


forum ima problema
bar meni ne pretvara ovo u sličicu Ehm?

#15:  Autor/ica: lucika PostPostano: 23:37 pon, 24. 11. 2008
    —
.bubamara. (napisa):


Wink


tnx @bubamara! Very Happy Very Happy Very Happy

A∩Bc ∩Cc = A\ [(A∩B) \ (A∩B ∩C)] \ [(A∩C) \ (A∩B ∩C)] \ (A∩B ∩C) zakaj??? help Pray

#16:  Autor/ica: .bubamara. PostPostano: 13:30 uto, 25. 11. 2008
    —
lucika (napisa):

A∩Bc ∩Cc = A\ [(A∩B) \ (A∩B ∩C)] \ [(A∩C) \ (A∩B ∩C)] \ (A∩B ∩C) zakaj??? help Pray


meni se čini da je ovo nekak krivo zapisano... ili fali još zagrada ili su umjesto nekih ralika u pitanju unije i presjeci...

#17:  Autor/ica: LBLokacija: U zoni Sumraka PostPostano: 15:13 uto, 25. 11. 2008
    —
Bilo bi dobro kad bi netko na net stavio rješenja od prošlogodišnjih kolokvija...http://degiorgi.math.hr/forum/images/smiles/icon_rolleyes.gif

#18:  Autor/ica: Vip PostPostano: 15:36 uto, 25. 11. 2008
    —
Imam ih ja doma jer sam printala prošle godine a tada su bila rješenja s kolokvijima. Tako da samo trebaju vratiti to nazad.

Da li je na ijednim vježbama rečeno što će točno biti na kolokviju i kako će izgledati? Bilo kakva informacija.. Ono osnovno znam al kolko će otprilike biti teorije, koliko računskih zadataka..

#19:  Autor/ica: lucika PostPostano: 17:04 uto, 25. 11. 2008
    —
Vip (napisa):
Da li je na ijednim vježbama rečeno što će točno biti na kolokviju i kako će izgledati? Bilo kakva informacija.. Ono osnovno znam al kolko će otprilike biti teorije, koliko računskih zadataka..


ja idem na vježbe ponedjeljkom kod asistentice Geček i ništa konkretno nije bilo rečeno u vezi zadataka (jer tada kolokvij još nije bio sastavljen pa se niš nije ni znalo).

ali načula sam da je asistent Mimica rekao da se ne oslanjamo na prošlogodišnje kolokvije jer će ovogodišnji biti dosta drugačiji. e sad, jel ima netko da potvrdi tu priču? i što bi to trebalo značiti: da će biti lakši( no way!) ili teži od prethodnih godina? Confused

PS: @Vip, što smatraš pod ovim "osnovno"? da ti to možda znaš nešto, a mi ne Wink

#20:  Autor/ica: Vip PostPostano: 17:11 uto, 25. 11. 2008
    —
mislim na ono što piše na službenom webu i ono što je profesor rekao da će biti prva 3 poglavlja.. ja rješavam za vježbu one zadatke iz skripte, jer ono od prošle godine ima jako malo veze s ovom..



Forum@DeGiorgi -> Vjerojatnost


output generated using printer-friendly topic mod. Vremenska zona: GMT + 01:00.

Idite na 1, 2  Sljedeće  :| |:
Stranica 1 / 2.

Powered by phpBB © 2001,2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin