Rastav funkcije na kompozicije
Select messages from
# through # FAQ
[/[Print]\]

Forum@DeGiorgi -> Matematička analiza 1 i 2

#1: Rastav funkcije na kompozicije Autor/ica: maty321 PostPostano: 18:58 pet, 30. 10. 2009
    —
moze li mi neko rastaviti ovu funkciju na kompozicije...
ln^4x-3ln^2x+2

#2:  Autor/ica: mornik PostPostano: 19:20 pet, 30. 10. 2009
    —
Pretpostavljam da funkcija izgleda ovako: . Budući da je samo oznaka za , imamo . Sad vjerojatno otprilike shvaćaš kako bi kompozicija trebala izgledati: , . Tada je .

(Ako hoćeš, možeš još podijeliti na kompoziciju i , možda ti to nekako pomogne u rješavanju Smile.)


Zadnja promjena: mornik; 19:39 pet, 30. 10. 2009; ukupno mijenjano 1 put.

#3:  Autor/ica: maty321 PostPostano: 19:56 pet, 30. 10. 2009
    —
e hvala ti puno nisam znala dal se ln moze i tako napisati...... hvala puuuunnoooo Razz Razz Razz

Added after 26 minutes:

moze mi neko odrediti prasliku od [-1,0] gornjeg zadatka

#4:  Autor/ica: mornik PostPostano: 20:27 pet, 30. 10. 2009
    —
Možda bi bilo korisno da sama napišeš dokle si došla, to je u najmanju ruku bolja vježba nego da samo pročitaš rješenje Smile. Stoga ću ja sad napisati generalnu ideju, neke međurezultate i finalni rezultat, a račun ostavljam tebi Razz. Ozbiljno, nije teško... pri kraju postane malo dugačko i dosadno, ali ne i teško. Slobodno javi ako bude kakvih problema, OK? Smile

Dakle, uzet ćemo (primijeti, oznake se ponešto razlikuju od onih koje sam koristio u prethodnom postu) , i . Sad je .

Znamo iz formule koju konstantno spominjemo da vrijedi . Sad uzmi . Nakon toga prvo odredi . To možeš "s grafa" (trebat će ti i malo računa, ali neznatno). Nakon toga odredi , ponovno istim postupkom. Na kraju, odredi . To je tvoje finalno rješenje.

Ako se ne varam, (možemo usput primijetiti da je , to nam olakšava traženje ). Nadalje, , a finalno rješenje bi trebalo biti . Evo, i WolframAlpha se slaže Smile.

#5:  Autor/ica: maty321 PostPostano: 21:53 pet, 30. 10. 2009
    —
jej tocno mi je...hvala ti puno!!!! Very Happy

#6:  Autor/ica: Darija.xLokacija: Velika Gorica PostPostano: 23:44 sub, 31. 10. 2009
    —
Pozdrav!

Zanimalo bi me da li je rješenje 2A zadatka sa prvog kolokvija 07/08 f-1(3,6)=(-1,0)?

-nekako nisam baš uvjerena, jer me zezao prijelaz zadatka kod izračunavanja f^-1 za th Ehm?

#7:  Autor/ica: marty PostPostano: 1:08 ned, 1. 11. 2009
    —
ja sam dobila da je rješenje ←bes,0] al isto nisam sigurna da mi je dobro...

mene muči ovaj zad pa bi molila pomoć:

...
kad rastavima na kompoziciju, imam da je i treba izračunat koji je onda rezultat od . da li sam uopće dobro krenula???

#8:  Autor/ica: Jay-Mo PostPostano: 2:49 ned, 1. 11. 2009
    —
Zadatak nije 2A nego 3A:

ja sam dobio rjesenje


Ako ti je a trebas

Uvrstis -3 umjesto x, pa onda 4 i trebas dobiti ovo:





Znaci

#9:  Autor/ica: JANKRILokacija: Zagreb PostPostano: 3:04 ned, 1. 11. 2009
    —
@Darija.x: klik Smile

@marty: rastaviš na što je elementarnije moguće funkcije (da ti bude lakše), npr. u tom zadatku bi se moglo:

, (definiramo samo za pozitivne realne brojeve!)
,
,
.

Sada je .

Dalje računamo:

,
, (funkcija sinus poprimi sve moguće vrijednosti na )
,
. (lako zaključujemo iz grafa logaritamske funkcije)

Dakle, .

#10:  Autor/ica: marty PostPostano: 11:52 ned, 1. 11. 2009
    —
hvala... na kraju sam i ja tak rastavila na kompoziciju i dobila isto rješenje....

#11:  Autor/ica: Darija.xLokacija: Velika Gorica PostPostano: 11:55 ned, 1. 11. 2009
    —
dadada Jankri, ja sam došla do tog (-1,0) i to ostavila - ah, smotana sam Smile

btw, hvala ti! nisam skužila da je rješavan već Wink



Forum@DeGiorgi -> Matematička analiza 1 i 2


output generated using printer-friendly topic mod. Vremenska zona: GMT + 01:00.

Stranica 1 / 1.

Powered by phpBB © 2001,2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin