Dokaz da prirodnih i cijelih brojeva ima jednako mnogo
Select messages from
# through # FAQ
[/[Print]\]

Forum@DeGiorgi -> Čistilište

#1: Dokaz da prirodnih i cijelih brojeva ima jednako mnogo Autor/ica: VishykcLokacija: Zagreb PostPostano: 15:51 sub, 23. 10. 2010
    —
4. sam razred opće gimnazije u Koprivnici i profesor iz mat me slučajno otvoril za odgovaranje i, budući da znam sve s redovne nastave jer to mislim studirat, postavil zadatak: "Dokaži da prirodnih i cijelih brojeva ima jednako mnogo." Naravno, to nisam znal i on mi je "oprostil" kuljetinu Laughing .
Molim rješenje na što jednostavniji način. (P.S Ovo je moj 1. post i jedva čekam da dođem na faks, nadam se da ću uspjeti.)

#2:  Autor/ica: vsegoLokacija: /sbin/init PostPostano: 16:03 sub, 23. 10. 2010
    —
Treba ti bijekcija izmedju ta dva skupa. Npr.



Ne znam koliko znas te stvari, pa ostavljam ovako. Ako nesto nije jasno, pitaj.

#3:  Autor/ica: VishykcLokacija: Zagreb PostPostano: 16:39 sub, 23. 10. 2010
    —
Očito ću morati malo pričekati da to skužim, jer mi tek sada krećemo s nizovima Laughing. Samo vidim često ovaj zapis; kako se čita? ( f: N-> Z) jer uvijek u knjizi vidim takve definicije. Hvala puno na odgovoru!

#4:  Autor/ica: goranm PostPostano: 17:48 sub, 23. 10. 2010
    —
f: N→ Z je oznaka za funkciju f čija je domena skup prirodnih brojeva, a kodomena skup cijelih brojeva.

Dobra uvodna literatura u problematiku ekvipotentnih (jednakobrojnih) skupova je Papić - Uvod u teoriju skupova.

#5:  Autor/ica: MelkorLokacija: Void PostPostano: 18:02 sub, 23. 10. 2010
    —
To je oznaka da je funkcija koja svakom elementu skupa (skupa prirodnih brojeva) pridružuje točno jedan element skupa (skupa cijelih brojeva).

Da bi se pokazala jednakobrojnost (ekvipotentnost) prirodnih i cijelih brojeva, potrebno je napraviti njihovo sparivanje: svakom prirodnom broju pridružiti njegov cijeli broj. Pritom ne smiješ isti cijeli broj pridružiti različitim prirodnim brojevima i nijedan cijeli broj ne smije ostati nesparen. Možeš zamišljati kao da imaš hotel s beskonačno mnogo soba označenih cijelim brojevima u koje moraš smjestiti beskonačno mnogo gostiju označenih prirodnim brojevima i to tako da svaki gost bude sam u sobi i da sve sobe budu popunjene.

I to je točno ono što vsegova funkcija radi: on je odlučio gosta s parnom oznakom smjestiti u sobu br. , a gosta s neparnom oznakom smjestiti u sobu br. . Time je zapravo "parne" goste smjestio u sobe označene negativnim cijelim brojevima, a "neparne" goste u sobe označene pozitivnim cijelim brojevima i nulom:




#6:  Autor/ica: VishykcLokacija: Zagreb PostPostano: 21:22 sub, 23. 10. 2010
    —
Sad je sve jasno... Hvala svima i nadam se da se vidimo iduće godine Smile



Forum@DeGiorgi -> Čistilište


output generated using printer-friendly topic mod. Vremenska zona: GMT + 01:00.

Stranica 1 / 1.

Powered by phpBB © 2001,2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin