kako riješiti limes
Select messages from
# through # FAQ
[/[Print]\]
Idite na 1, 2  Sljedeće  :| |:
Forum@DeGiorgi -> Matematička analiza 1 i 2

#1:  Autor/ica: Kaktus11 PostPostano: 22:46 pon, 14. 11. 2011
    —
lim┬(x→-2)⁡〖(∛(x+10)-2)/(3x^2-12)〗

Molim pomoć...

Added after 1 minutes:

možda se ne vidi dobro, treći korjen je iz x+10...

#2:  Autor/ica: weehLokacija: Zagreb PostPostano: 23:42 pon, 14. 11. 2011
    —
Samo napravi prvo supstituciju i trebalo bi ić onak kak se na vježbama radi s korijenjem.

#3:  Autor/ica: Kaktus11 PostPostano: 9:33 uto, 15. 11. 2011
    —
Ja ne mogu nikako srediti niti s uvođenjem supstitucije Sad
Pomooooć...

#4:  Autor/ica: Phoenix PostPostano: 13:12 uto, 15. 11. 2011
    —
[tex]\begin{align*}
\displaystyle\lim_{x \rightarrow -2}\frac{\sqrt[3]{x+10}-2}{3x^2-12} &=\lim_{x \rightarrow -2}\frac{(\sqrt[3]{x+10}-2)(\sqrt[3]{(x+10)^2}+2\sqrt[3]{x+10}+4)}{(3x^2-12)(\sqrt[3]{(x+10)^2}+2\sqrt[3]{x+10}+4)} =\lim_{x \rightarrow -2}\frac{x+10-8}{3(x^2-4)(\sqrt[3]{(x+10)^2}+2\sqrt[3]{x+10}+4)} \\
&=\lim_{x \rightarrow -2}\frac{x+2}{3(x+2)(x-2)(\sqrt[3]{(x+10)^2}+2\sqrt[3]{x+10}+4)}=\lim_{x \rightarrow -2}\frac{1}{3(x-2)(\sqrt[3]{(x+10)^2}+2\sqrt[3]{x+10}+4)}=-\frac{1}{144}
\end{align*}[/tex]

Upamti, kod ovakvih zadataka dobro je pokušati riješiti se korijena racionalizacijom, moguće je da dođe do povoljnog kraćenja kao i u ovom zadatku. Premda racionalizacijom dobivaš novi faktor s raznim korijenima, predznaci i potencije su se promijenile, tako da taj izraz, barem u ovom slučaju, ne ide u nulu - što je super. Smile

#5:  Autor/ica: Kaktus11 PostPostano: 14:56 uto, 15. 11. 2011
    —
Hvala puno Smile

Imam još dva pitanja, nisam sigurna pa mi treba potvrda

Domena funkcije tg na 2 od (pi X)...

i

Ako je f(x) = e na -3/x na 2 , odredite min f, inf f, max f, sup f...

#6:  Autor/ica: Phoenix PostPostano: 23:22 uto, 15. 11. 2011
    —
Kaktus11 (napisa):
Imam još dva pitanja, nisam sigurna pa mi treba potvrda


Ako nisi sigurna, mogu li radije čuti tvoje rješenje? Ako ja riješim zadatak na drugačiji način, ne znači da je tebi onda neispravno, ili pak da je ispravno ako i ti i ja dobijemo ista rješenja.
Podijeli svoje rješenje pa ćemo provjeriti (čak je i jedan kolega pokrenuo temu za provjeru rješenja). Mjesta za sram nema, pogotovo kada se zoveš "Kaktus11", a ne "ime-prezime". Wink

(A iskreno, ionako uopće ne razumijem kako ide drugi zadatak s obzirom na to kako si ga napisala. Razz)

#7:  Autor/ica: Tomislav PostPostano: 1:58 sri, 16. 11. 2011
    —
Mjesta za sram nema, pogotovo kada se zoveš "Phoenix", a ne "ime-prezime". Laughing Laughing Laughing

A jednostavno sam morao Laughing

#8:  Autor/ica: Phoenix PostPostano: 10:44 sri, 16. 11. 2011
    —
Tomislav (napisa):
Mjesta za sram nema, pogotovo kada se zoveš "Phoenix", a ne "ime-prezime". Laughing Laughing Laughing

A jednostavno sam morao Laughing


Ma hvala ti. Razz
Kod mene je stvar malo drugačija, no ni meni mjesta za sram nema! Razz

#9:  Autor/ica: ZenonLokacija: [tex]\pm\infty[/tex] PostPostano: 22:35 sub, 7. 1. 2012
    —
Molio bih da bez upotrijebe L'Hopitalovog pravila izračunate limes:
[dtex]\lim_{x\to0}{\frac{x-\sin x}{x^3}}[/dtex]

Na oko jednostavan zadatak, a ne mogu izaći na kraj s njim Razz
Unaprijed hvala!

#10:  Autor/ica: vsegoLokacija: /sbin/init PostPostano: 22:54 sub, 7. 1. 2012
    —
Razvijes sinus u Taylorov red, pa ti se u brojniku pokrati [tex]x[/tex], a nakon toga u brojniku i nazivniku [tex]x^3[/tex]. Na kraju ti ostane [tex]\frac{1}{6} + x^2 \cdot p(x)[/tex], pri cemu je [tex]p(x)[/tex] polinom u varijabli [tex]x[/tex], pa sve skupa ide u [tex]\frac{1}{6}[/tex].

#11:  Autor/ica: ZenonLokacija: [tex]\pm\infty[/tex] PostPostano: 23:00 sub, 7. 1. 2012
    —
vsego (napisa):
Razvijes sinus u Taylorov red, pa ti se u brojniku pokrati [tex]x[/tex], a nakon toga u brojniku i nazivniku [tex]x^3[/tex]. Na kraju ti ostane [tex]\frac{1}{6} + x^2 \cdot p(x)[/tex], pri cemu je [tex]p(x)[/tex] polinom u varijabli [tex]x[/tex], pa sve skupa ide u [tex]\frac{1}{6}[/tex].


Ne znam što je Taylorov red, ali saznat ću i riješiti tako. Hvala! Exclamation Wink

#12:  Autor/ica: gflegar PostPostano: 23:03 sub, 7. 1. 2012
    —
Iz ovoga se moze zakljuciti: donesi na kolokvij sve dozvoljene formule, pa i one vezane uz gradivo koje nismo jos ucili Smile

#13:  Autor/ica: vsegoLokacija: /sbin/init PostPostano: 23:16 sub, 7. 1. 2012
    —
Taylorov red je normalno gradivo analize, no valjda se radi u ljetnom semestru. Jako korisna stvar za prebaciti maltene bilo koju formulu u polinomijalni oblik (necu reci polinom, jer potencije idu u beskonacnost). Mighty prakcicno za zaobici l'Hôpitala.

No, ako to niste radili, ocito se puca na neku dosjetku, a ja trenutno nemam ideja, sorry. Confused

@gflegar: Bronštajn bi trebao biti dosta. Naravno, zdravo je prije kolokvija prouciti sto je sve ima tamo. Wink

#14:  Autor/ica: greeneyesLokacija: The water's edge Is where she waits PostPostano: 0:07 ned, 8. 1. 2012
    —
Zadnji odgovor (ne best, nego other) ovdje

#15:  Autor/ica: ZenonLokacija: [tex]\pm\infty[/tex] PostPostano: 0:12 ned, 8. 1. 2012
    —
greeneyes (napisa):
Zadnji odgovor (ne best, nego other) ovdje

Odlično, hvala puno!

#16:  Autor/ica: ZenonLokacija: [tex]\pm\infty[/tex] PostPostano: 19:04 sri, 11. 4. 2012
    —
Pozdrav!
Ovaj puta suprotno, ovaj puta uz pomoć L'Hopitalovog pravila izračunajte [tex]\displaystyle\lim_{x\to 0}\frac{\arcsin\sqrt{\sin x}}{\sqrt{2x-x^2}}[/tex].

Unaprijed hvala! Very Happy

#17:  Autor/ica: Shaman PostPostano: 20:11 sri, 11. 4. 2012
    —
Zenon (napisa):
Pozdrav!
Ovaj puta suprotno, ovaj puta uz pomoć L'Hopitalovog pravila izračunajte [tex]\displaystyle\lim_{x\to 0}\frac{\arcsin\sqrt{\sin x}}{\sqrt{2x-x^2}}[/tex].

Unaprijed hvala! Very Happy


bilo bi neuredo kad bi sada to sve pisao pa cu ti dat samo neke smjernice:
1. imas (0/0) mozes probati primijeniti L'H
2. u izrazu imas 1/(1-sin^2(x))^(1/2) to je 1/abs(cos(x)) kako x ide u 0 taj dio izraza ide u 1 pa ga mozes zaboraviti jer mnozi cijeli brojnik, takodjer brojnik mnozis s cos(x) pa i taj dio mozes zaboraviti
3.sredis izraz imas u nazivniku (2-2x) taj dio ide u 2 pa mozes izluciti 1/2 ispred limesa.
4.sada imas izraz korijen od brojnika kroz korijen od nazivnika, stavis sve pod jedan korijen.
5. korijen je neprekdina funkcija pa limes moze uci pod korijen
6. sada racunas lim((2x-x^2)/(sinx) as x→0
7.kako je i to (0/0) primjenis L'H i onda ubacis x=0 dobijes 2
8. i sada imas 1/2*sqrt(2)=1/sqrt(2)

#18:  Autor/ica: ZenonLokacija: [tex]\pm\infty[/tex] PostPostano: 20:34 sri, 11. 4. 2012
    —
Puno hvala!
Ne mogu ne prokomentirati, jer mi je isuviše simpatično, ovo "as" x Razz ( jasno mi je što znači, da se razumijemo Razz )

Shaman (napisa):
6. sada racunas lim((2x-x^2)/(sinx) as x→0

#19:  Autor/ica: BlameGame PostPostano: 19:52 pet, 13. 4. 2012
    —
Molim pomoc, zadatak iz vjezbi, (x + sin2x)/(x - sinx), kad x ide u 0

#20:  Autor/ica: anamarie PostPostano: 20:28 pet, 13. 4. 2012
    —
BlameGame (napisa):
Molim pomoc, zadatak iz vjezbi, (x + sin2x)/(x - sinx), kad x ide u 0

[tex]\displaystyle\lim_{x\to 0}\frac{x+sin2x}{x-sinx}=\displaystyle\lim_{x\to 0}\frac{x(1+\frac{ 2sin2x}{2x})}{x(1-\frac{sinx}{x})}=\infty[/tex].
ili možeš primjeniti L’Hopitalovo pravilo



Forum@DeGiorgi -> Matematička analiza 1 i 2


output generated using printer-friendly topic mod. Vremenska zona: GMT + 01:00.

Idite na 1, 2  Sljedeće  :| |:
Stranica 1 / 2.

Powered by phpBB © 2001,2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin