Ocjena pogreške splajna 1. stupnja
Select messages from
# through # FAQ
[/[Print]\]
Idite na 1, 2  Sljedeće  :| |:
Forum@DeGiorgi -> Numerička matematika

#1: Ocjena pogreške splajna 1. stupnja Autor/ica: goranm PostPostano: 18:25 pet, 30. 6. 2006
    —
Zašto vrijedi:
Ako je onda postoji tako da vrijedi:

#2: Re: Ocjena pogreške splajna 1. stupnja Autor/ica: IgnaviaLokacija: prijestolnica PostPostano: 19:18 pet, 30. 6. 2006
    —
goranm (napisa):
Zašto vrijedi:
Ako je onda postoji tako da vrijedi:


TAKO JE! zasto to vrijedi? Very Happy

#3: Re: Ocjena pogreške splajna 1. stupnja Autor/ica: Ilja PostPostano: 21:32 pet, 30. 6. 2006
    —
Ignavia (napisa):
goranm (napisa):
Zašto vrijedi:
Ako je onda postoji tako da vrijedi:


TAKO JE! zasto to vrijedi? Very Happy


Pa to slijedi iz izvoda ocjene pogreške za interpolaciju prvog stupnja.
Spline je po dijelovima linearna interpolacija prvog supnja, pa na podsegmentima na kojima je linearna možemo koristiti izvod za ocjenu pogreške interpolacije polinomom (u ovom slučaju prvog stupnja). Very Happy

@Ignavia: Cmok! Embarassed

#4: Re: Ocjena pogreške splajna 1. stupnja Autor/ica: IgnaviaLokacija: prijestolnica PostPostano: 22:03 pet, 30. 6. 2006
    —
Ilja (napisa):

Pa to slijedi iz izvoda ocjene pogreške za interpolaciju prvog stupnja.
Spline je po dijelovima linearna interpolacija prvog supnja, pa na podsegmentima na kojima je linearna možemo koristiti izvod za ocjenu pogreške interpolacije polinomom (u ovom slučaju prvog stupnja). Very Happy

@Ignavia: Cmok! Embarassed


Pirate ne samo da si odgovorio na tu vjecnu dilemu, vec i javno izjavio cmok, pa to je predivno In love Tiha vatrica...
hvala Cvijece

#5:  Autor/ica: MBLokacija: Molvice PostPostano: 8:57 sub, 1. 7. 2006
    —
meni to izgleda kao taylorov polinom srednje vrijednosti, sto je isti argument, valjda se tako dobiva i spomenuta ocjena Cool

#6:  Autor/ica: zavod za analizu PostPostano: 10:12 sub, 1. 7. 2006
    —
MB (napisa):
meni to izgleda kao taylorov polinom srednje vrijednosti, sto je isti argument, valjda se tako dobiva i spomenuta ocjena Cool

Taylorov teorem srednje vrijednosti je specijalni slučaj interpolacije u samo jednoj točki.
Ocjena za pogrešku interpolacije polinomom u točkama i to ako u točki gledamo podudaranje prvih derivacija funkcije f i polinoma P glasi

za neku međutočku te uz pokratu .

________

@MB: Kolega MB, malo smo razočarani. Vatrica...

@Ignavia: Evo, cijeli Zavod ti šalje: Cmok! Sreca! Srce Paprika

#7:  Autor/ica: IgnaviaLokacija: prijestolnica PostPostano: 13:43 sub, 1. 7. 2006
    —
@zavod: hvala, paprika mi nedostaje vec tri dana... Paradajz koji plese jer ga nitko nije pretvorio u ketchup

i evo jos malo pitanja za zavod pa i sire...
1. kod parcijalnog i potpunog pivotiranja smo napisali da nije potrebno izvrsiti zamjene redaka odnosno stupaca, nego samo pronadjemo doticni element u matrici s kojim hocemo ponistavat i onda bla bla...
hm, znaci dobijemo na kraju neku rupicastu matricu i da li nam je to sad neki problem? hocemo ju onda na kraju pretvorit u prekrasnu gornjetrokutastu ili nas to uopce ne zanima? ako ne, onda ce kompic stalno morat provjeravat i trazit di je nula di ne (kad rjesava sustav)? dal mi mozda nismo uopce obzirni prema kompicu? Crying or Very sad

2. dobili smo jednom za dz usporedit ocjenu pogreske kod Taylorovog i interpolacijskog polinoma u nultockama Cebisevljevog p., kak to tocno trebamo napravit - jasno je npr da kod interpol. imamo maksimum n+1-ve derivacije(tj. u nekoj tocki isto, al si malo zaokruzimo), a kod T. n+1-vu u nekoj tocki, (n+1)! i kod jednog i kod drugog, ali kaj cemo s ostatkom...

3. ona tri teorem- Faber, 2. i Weierstrass koje smo samo naveli trebaju i ostat samo navedeni il kaj? (dokaz?) (ovo je podmetnuto glupo pitanje)

4. kakvu posebnu poruku nam salje Rungeov primjer? (u smislu Pn ne tezi ka f(x))
f(x)=1/1+x^2

5. sto je s Banachovim milim teoremom, pa to je najsvjetlija tocka, a nismo ni spomenuli na predavanjima? jel smo to mozda kojim slucajem dobili za zadacu bez da sam ja toga svijesna ili ne? opcenito rjesavanja nelinearnih jednadzbi ima samo 2 lista???

Mi sviramo...

#8:  Autor/ica: Anđelčić PostPostano: 14:12 sub, 1. 7. 2006
    —
evo, ja cu odgovorit na jedno, a nek si ovi iz zavoda rasporede ostala 4 Smile
Ignavia (napisa):

5. sto je s Banachovim milim teoremom, pa to je najsvjetlija tocka, a nismo ni spomenuli na predavanjima? jel smo to mozda kojim slucajem dobili za zadacu bez da sam ja toga svijesna ili ne? opcenito rjesavanja nelinearnih jednadzbi ima samo 2 lista???


radili smo banacha zadnji sat, kao secer na kraju Smile
ima koji list vise nelinearnih Smile

#9:  Autor/ica: IgnaviaLokacija: prijestolnica PostPostano: 14:38 sub, 1. 7. 2006
    —
Zlo i naopako!
PA JA imam samo do Newtonove metode (tangente), a i to samo opisno, tj. nemam koji je uvjet da x_i -> x*!
Ima li nea dobra dusa to sto smo kasnije radili, pa da stavi na net? Pliz?


Zadnja promjena: Ignavia; 14:40 sub, 1. 7. 2006; ukupno mijenjano 1 put.

#10:  Autor/ica: Anđelčić PostPostano: 14:40 sub, 1. 7. 2006
    —
ja bih stavila, ali je buraz odnio skener jucer. Sad

#11:  Autor/ica: IgnaviaLokacija: prijestolnica PostPostano: 14:41 sub, 1. 7. 2006
    —
Anđelčić (napisa):
ja bih stavila, ali je buraz odnio skener jucer. Sad


hvala na dobroj namjeri Very Happy

#12:  Autor/ica: vsegoLokacija: /sbin/init PostPostano: 14:46 sub, 1. 7. 2006
    —
Anđelčić (napisa):
ja bih stavila, ali je buraz odnio skener jucer. Sad


Nemas nikakav digitalac pri ruci? Think

#13:  Autor/ica: Anđelčić PostPostano: 14:56 sub, 1. 7. 2006
    —
vsego (napisa):
Anđelčić (napisa):
ja bih stavila, ali je buraz odnio skener jucer. Sad


Nemas nikakav digitalac pri ruci? Think

starci ponijeli na more

#14:  Autor/ica: IgnaviaLokacija: prijestolnica PostPostano: 15:03 sub, 1. 7. 2006
    —
evo za one neodlucne: Grga i ja nudimo svaki po 2 sarme Shocked
ali to nije sve, dobijete i onaj osjecaj superheroja Superman!

#15:  Autor/ica: Anđelčić PostPostano: 15:14 sub, 1. 7. 2006
    —
evo, mozda ce vam pomoci natuknice pa razjasnite u literaturi (link je na stranici unm, valjda u njoj ima):
-tm:niz x_n+1=x_n-f(x_n)/f'(x_n) konvergira prema jedinstvenoj nultocki x_* od f na [a,b]

-jednostavne iteracije (banachov teorem)

-lokalni red konvergencije

#16:  Autor/ica: goranm PostPostano: 15:25 sub, 1. 7. 2006
    —
Ignavia (napisa):
evo za one neodlucne: Grga i ja nudimo svaki po 2 sarme Shocked
ali to nije sve, dobijete i onaj osjecaj superheroja Superman!

uuuu 2 sarme....a ako ti kažem po čemu je značajan Rungeov primjer jel dobijem onda 3 sarme?

#17:  Autor/ica: Anđelčić PostPostano: 15:27 sub, 1. 7. 2006
    —
goranm (napisa):
Ignavia (napisa):
evo za one neodlucne: Grga i ja nudimo svaki po 2 sarme Shocked
ali to nije sve, dobijete i onaj osjecaj superheroja Superman!

uuuu 2 sarme....a ako ti kažem po čemu je značajan Rungeov primjer jel dobijem onda 3 sarme?

ti bi 3? Confused al oni nude 4!!! Laughing

#18:  Autor/ica: goranm PostPostano: 15:31 sub, 1. 7. 2006
    —
Anđelčić (napisa):
goranm (napisa):
Ignavia (napisa):
evo za one neodlucne: Grga i ja nudimo svaki po 2 sarme Shocked
ali to nije sve, dobijete i onaj osjecaj superheroja Superman!

uuuu 2 sarme....a ako ti kažem po čemu je značajan Rungeov primjer jel dobijem onda 3 sarme?

ti bi 3? Confused al oni nude 4!!! Laughing

ne, ja bih 6! Laughing

#19:  Autor/ica: Anđelčić PostPostano: 15:34 sub, 1. 7. 2006
    —
goranm (napisa):
Anđelčić (napisa):
goranm (napisa):
Ignavia (napisa):
evo za one neodlucne: Grga i ja nudimo svaki po 2 sarme Shocked
ali to nije sve, dobijete i onaj osjecaj superheroja Superman!

uuuu 2 sarme....a ako ti kažem po čemu je značajan Rungeov primjer jel dobijem onda 3 sarme?

ti bi 3? Confused al oni nude 4!!! Laughing

ne, ja bih 6! Laughing

jel bi 3 il bi 6? Laughing dok to ne saznam ne mogu iznijet svoju ponudu Very Happy

#20:  Autor/ica: goranm PostPostano: 15:36 sub, 1. 7. 2006
    —
Anđelčić (napisa):
goranm (napisa):
Anđelčić (napisa):
goranm (napisa):
Ignavia (napisa):
evo za one neodlucne: Grga i ja nudimo svaki po 2 sarme Shocked
ali to nije sve, dobijete i onaj osjecaj superheroja Superman!

uuuu 2 sarme....a ako ti kažem po čemu je značajan Rungeov primjer jel dobijem onda 3 sarme?

ti bi 3? Confused al oni nude 4!!! Laughing

ne, ja bih 6! Laughing

jel bi 3 il bi 6? Laughing dok to ne saznam ne mogu iznijet svoju ponudu Very Happy

Od svakog po 3 ili ti 6 Wink
Ajd može i 5, 3 od Ignavie, a 2 od Grge jer njega ne zanima Rungeov primjer................ Shocked



Forum@DeGiorgi -> Numerička matematika


output generated using printer-friendly topic mod. Vremenska zona: GMT + 01:00.

Idite na 1, 2  Sljedeće  :| |:
Stranica 1 / 2.

Powered by phpBB © 2001,2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin