Ispitivanje definitnosti
Select messages from
# through # FAQ
[/[Print]\]

Forum@DeGiorgi -> Linearna algebra 2 (smjer nastavnički)

#1: Ispitivanje definitnosti Autor/ica: Liddy PostPostano: 17:27 sub, 3. 2. 2007
    —
Na vjezbama smo radili ispitivanje definitnosti preko svojstvenih vrijednosti, no vidjela sam u zbirci iz LA ispitivanja definitnosti preko minora matrice, jel se moze raditi i preko minora ili bas uvijek moramo ispitivati preko svojstvenih vrijednosti? (Znam da je u biti to sve isto, ali ono, pitam Smile )

#2:  Autor/ica: Juraj Siftar PostPostano: 21:12 sub, 3. 2. 2007
    —
Pa, važno je da razumijete postupak koji primjenjujete, a ne da ga primjenjujete samo kao "recept". Pretpostavljam da razumijete ulogu svojstvenih vrijednosti kod definitnosti, a za minore ne znam.

#3:  Autor/ica: mili PostPostano: 11:08 ned, 4. 2. 2007
    —
A koja je točno veza između poddeterminanti i svojstvenih vrijednosti? Nije mi baš na čisto uloga svojstvenih vrijednosti u određivanju definitnosti, pa ako tko može u 2, 3 reda malo to pojasnit... Embarassed

#4:  Autor/ica: Gost PostPostano: 16:46 ned, 4. 2. 2007
    —
Te poddeterminante su glavne minore, na presjeku prvih k redaka i k stupaca. Razmotrite postupak dijagonalizacije simetrične matrice, kad se redom na dijagonali pojavljuju svojstvene vrijednosti, dok su na ostalim mjestima u odgovarajućim retcima i stupcima samo nule. Determinanta za promatranu glavnu minoru tada je jednaka umnošku svojstvenih vrijednosti koje su do tada iskorištene. Pritom se baza bira redom od međusobno ortogonalnih svojstvenih vektora, a bitno je da je ortogonalni komplement svojstvenog potprostora također invarijantan za matricu (operator), jer se zahvaljujući tome dobivaju nule i u retcima ("desno" od dijagonale). Sad je jasna veza predznaka svojstvenih vrijednosti i minora.



Forum@DeGiorgi -> Linearna algebra 2 (smjer nastavnički)


output generated using printer-friendly topic mod. Vremenska zona: GMT + 01:00.

Stranica 1 / 1.

Powered by phpBB © 2001,2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin