Funkcije
Select messages from
# through # FAQ
[/[Print]\]
Idite na Prethodno  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Sljedeće  :| |:
Forum@DeGiorgi -> Matematička analiza 1 i 2

#21:  Autor/ica: niveus PostPostano: 15:02 ned, 1. 11. 2009
    —
ne shvaćam odakle ti interval <1,2]

#22:  Autor/ica: mornik PostPostano: 15:16 ned, 1. 11. 2009
    —
, ne . Razlika je minimalna, ali postoji, pogotovo za funkciju "najveće cijelo" Smile.

Misliš, odakle mi u smislu "kako si ga se sjetio" ili "zašto "?

Odgovor na oba pitanja je dosta smislen. U prvom, pogledao sam što je najmanja moguća vrijednost od , a što je najveća. Utvrdio sam da su obje između i , pa su i sve ostale vrijednosti od između i . To mi jako odgovara jer onda znam da je najveće cijelo od svih njih upravo . Zapravo, cijeli moj odgovor bio je samo formalizacija rezultata ove motivacije.

U drugom pitanju, vrijedi (jer je to ekvivalentno s , a to stoji) i (jer je to ekvivalentno s , što također stoji). Rezultat je nakon toga očit.


Zadnja promjena: mornik; 15:19 ned, 1. 11. 2009; ukupno mijenjano 1 put.

#23:  Autor/ica: niveus PostPostano: 15:19 ned, 1. 11. 2009
    —
Sad mi je jasno, hvala

#24:  Autor/ica: jkrsticLokacija: Somewhere in time PostPostano: 16:15 ned, 1. 11. 2009
    —
Neka je f : R se preslikava u R funkcija defnirana formulom
f(x) := th^2(x) ¡ 2th(x) + 3

odredite f^-1 [3,6]

jel moze neko odvojit 5min za ovo pls...

#25:  Autor/ica: A_je_to PostPostano: 16:25 ned, 1. 11. 2009
    —
Imaš sve već riješeno:
pogledaj

#26:  Autor/ica: jkrsticLokacija: Somewhere in time PostPostano: 16:27 ned, 1. 11. 2009
    —
hvala puno,nisam fidio... Confused

#27:  Autor/ica: plonker PostPostano: 16:56 ned, 1. 11. 2009
    —
moze pomoc...hint...rješenje?
2008. godina 1. kolokvij 4.b)
f:R->R;
g:R->R;
(gof)(x)=sh x, za svaki x iz R
Je li f injekcija?

#28:  Autor/ica: niveus PostPostano: 17:00 ned, 1. 11. 2009
    —
Neka je f: [-3pi/2,-pi/2]→R funkcija definirana formulom f(x) =sin^2 x+2sinx-2. Je li funkcija injekcija i treba joj odrediti inverznu funkciju na f^-1 sa slike funkcije f u [-3pi/2,-pi/2].

Funkcija je injekcija, ali kako da odredim inverznu funkciju

#29:  Autor/ica: mornik PostPostano: 17:28 ned, 1. 11. 2009
    —
@plonker (Mućke? Smile): Napisao sam hint na prvoj stranici ovog very same topica Smile. Uglavnom, ideja je da pretpostaviš da nije injekcija i djeluješ s na ono što dobivaš. Onda dobivaš kontradikciju jer je injektivna funkcija. Znam da ovo što sam sad rekao i nije baš najjasnije, pa javi ako treba još hintovlja.

@niveus: pretpostavljam da si uvidjela o kojoj se kompoziciji radi: i (mogu i neke druge funkcije, ali ovo mi se čini najprirodnije). Sad, ti znaš da je . Prvo nas zanima funkcija inverzna . Pogledajmo prvo koliko je . Zašto to gledamo, pitaš se Smile? Jer želimo znati koji skup želimo da bude prirodna domena od (tj. u što da se preslika ). Lako vidimo da je . Dakle, trebamo "namjestiti" tako da daje vrijednosti u . Sad znamo koji ćemo znak odabrati pri traženju inverza kvadratne funkcije i nemamo problema (javi ako imamo Smile) s određivanjem: , ako se ne varam.

Sad nas još zanima . Tu sam napisao nešto na tu temu Smile. Dakle, "obični" arkus sinus nam ne odgovara jer on vraća vrijednosti u . No, ako primijetimo da vrijedi (a to lako dokažemo), tada smo na konju - naime, iz intervala "prelazimo" u . Stoga, formalnije, funkciju možemo prikazati kao kompoziciju funkcija (na intervalu ) i . Nakon toga nam nije teško: inverz od takvog "normalnog" sinusa je a inverz od je opet . Komponiranjem ovoga dolazimo do , ako se ne varam.

#30:  Autor/ica: plonker PostPostano: 17:41 ned, 1. 11. 2009
    —
@mornik: jesu mućke Smile
fala na hintu skužih što se hoće...

#31:  Autor/ica: astrmastr PostPostano: 18:29 ned, 1. 11. 2009
    —
@mornik
puno hvala karma++

#32:  Autor/ica: jkrsticLokacija: Somewhere in time PostPostano: 18:37 ned, 1. 11. 2009
    —
http://web.math.hr/nastava/analiza/kol/ma1-0708-kol1.pdf

jel moze neko rjesit zadatak 4A?? ili me eventualno uputit ako je vec negdi objasnjen...

#33:  Autor/ica: niveus PostPostano: 18:57 ned, 1. 11. 2009
    —
Pitanje kada se određuje slika neke funkcije i ta se funkcija rastavi na kompozicije onda se slika određuje na način da ono što djeluje prvo se gleda na zadanom intervalu, a kod praslike i inverza se prvo gleda ono što djeluje zadnje?

Znam da je zbunjujuće. Very Happy

@jkrstic taj zadatak je objašnjen na stranici prije

#34:  Autor/ica: mornik PostPostano: 19:42 ned, 1. 11. 2009
    —
Točno, ako sam te dobro shvatio (imaš pravo, zbunjujuće je Laughing).

Na primjer, imaš i želiš odrediti i . Tada imaš , što znači da prvo izračunaš , onda i onda .

Također, imaš . Tada prvo računaš , onda i onda .

#35:  Autor/ica: plonker PostPostano: 20:22 ned, 1. 11. 2009
    —
trebo bi samo rj od ovog zadatka Very Happy
2008 1 kolokvij zadatak 3
neka je f(x)=sqrt(2^cosx) odredi f^-1 ([1,3>)
fala

#36:  Autor/ica: mornik PostPostano: 20:35 ned, 1. 11. 2009
    —
Ako baš hoćeš samo rješenje Razz: .

#37:  Autor/ica: mare PostPostano: 20:39 ned, 1. 11. 2009
    —
Hello-u svima Smile imam jedno pitanje: jel mi neko može napisat kako da pojednostavnim (x^2+1)/(2x^2+3)? to mi je dio kompozicije pa mi triba da odredim sliku...

#38:  Autor/ica: mornik PostPostano: 20:43 ned, 1. 11. 2009
    —
Nije problem. Trebat ćeš i to opet u nekoliko kompozicija pretvoriti, ali nije nešto teško... Smile Dakle, .

#39:  Autor/ica: mare PostPostano: 20:46 ned, 1. 11. 2009
    —
opa miki Very Happy hvala puno

#40:  Autor/ica: CobsLokacija: Geto PostPostano: 20:48 ned, 1. 11. 2009
    —


edit... prekasno



Forum@DeGiorgi -> Matematička analiza 1 i 2


output generated using printer-friendly topic mod. Vremenska zona: GMT + 01:00.

Idite na Prethodno  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Sljedeće  :| |:
Stranica 2 / 8.

Powered by phpBB © 2001,2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin