(Očekujte sve češća) pitanja o LaTeXu
Select messages from
# through # FAQ
[/[Print]\]
Idite na Prethodno  1, 2, 3 ... 17, 18, 19, 20, 21  Sljedeće  :| |:
Forum@DeGiorgi -> Računala (općenito)

#341:  Autor/ica: Mali_42Lokacija: 3-sfera PostPostano: 10:41 uto, 10. 7. 2012
    —
Ovo sa H ostavlja isto kako je bilo.
\newpage radi ono što želim. Hvala

#342:  Autor/ica: ZenonLokacija: [tex]\pm\infty[/tex] PostPostano: 23:23 uto, 11. 9. 2012
    —
Dame i gospodo, počujte!
Pošto je moj opis i definicija vanjskog gornjeg kuta čak i meni presmiješna, koristit ću primjer vsegine skripte, stranica broj 2. U gornjem desnom kutu piše ime cjeline ili naslova, u ovom trenutku to nije ni bitno. Kad smo već kod toga, kako se to (pretpostavljam) automatizirano postiže, a kako se postiže da na tom mjestu bude ispisan proizvoljan (isti) niz znakova na svakoj stranici?

Thank you

#343:  Autor/ica: goranm PostPostano: 23:41 uto, 11. 9. 2012
    —
Zenon (napisa):
Dame i gospodo, počujte!
Pošto je moj opis i definicija vanjskog gornjeg kuta čak i meni presmiješna, koristit ću primjer vsegine skripte, stranica broj 2. U gornjem desnom kutu piše ime cjeline ili naslova, u ovom trenutku to nije ni bitno. Kad smo već kod toga, kako se to (pretpostavljam) automatizirano postiže, a kako se postiže da na tom mjestu bude ispisan proizvoljan (isti) niz znakova na svakoj stranici?

Thank you

Paket fancyhdr ili memoir klasa i pripadna uputstva.

#344:  Autor/ica: ZenonLokacija: [tex]\pm\infty[/tex] PostPostano: 23:47 uto, 11. 9. 2012
    —
Hvala, pogledat ću to sutra!
A ima li način da na stranici iskoristim naredbu \maketitle, a da prije nje ispišem nekakav tekst. Naime, u slučaju da ispišem bilo što, on meni skoči na novu stranicu. Ako već to nije moguće, kako bih pisao točno na sredinu lista pa sam napravio ono što \maketitle radi?

#345:  Autor/ica: fireballLokacija: s rukom u vatri i nogom u grobu PostPostano: 0:16 sri, 12. 9. 2012
    —
Zenon (napisa):
Hvala, pogledat ću to sutra!
A ima li način da na stranici iskoristim naredbu \maketitle, a da prije nje ispišem nekakav tekst. Naime, u slučaju da ispišem bilo što, on meni skoči na novu stranicu. Ako već to nije moguće, kako bih pisao točno na sredinu lista pa sam napravio ono što \maketitle radi?


ovo je gospodin google izbacio na prvom hitu:
Citat:
The \maketitle command generates a title on a separate title page - except in the article style, where the title normally goes at the top of the first page. Information used to produce the title is obtained from the following declarations, which should precede the \maketitle command.


znaci tebi netreba \maketitle nego moras sam napisiti kod (smislti vlastitu naredbu) koji ce to raditi, znam da se tako nesto moze, ali ne pitaj kako, to neznam/ne sjecam se

progooglaj Smile

p.s. probaj ovo, mozda pomogne

#346:  Autor/ica: pbakic PostPostano: 14:39 pet, 14. 9. 2012
    —
Za opcenite savjete i pomoc s (la)texom, obavezno posjetite fb stranicu:
https://www.facebook.com/pages/TeXLaTeX-savjeti/261129223970236
Donald Knuth je ucio s ovoga Smile

#347:  Autor/ica: kaMatko PostPostano: 14:32 pet, 2. 11. 2012
    —
Pozdrav svima! Imam big problem, trebam sastavit ispit znanja u Latex-u i sve je OK, pronašla sam zgodan template i prilagodila ali sam totalno zapela kod postavljanja nekoliko zadataka (kolona) u jednom redu tipa: 1. Zadatak: a) neki zraz pa pored b) izraz ispod njega jos izraz - drugim rijecima tabbing aligments, nekoliko usporednih kolona u kojima su zadaci jedni pored drugoga. Moj pokusaj se razbio već na početku i izbacuje mi stalno pogresku: {\hsize = 1.7 cm \settabs 2 \columns
\+abb&bbc\cr
\+ddd&fff\cr
\+ggg&rrr\cr}
stalno izbacuje Undefined control sequence. Evo screen:
http://s1311.beta.photobucket.com/user/kaMatko/media/Latex_pogreska.png.html?sort=3&o=0
Probala sam i sa
{ \hsize = 3cm \settabs 3 \columns
+a&b&c \cr

\+$ \frac{5}{6}\hspace{2 mm} i \hspace{2 mm}\frac{2}{6}$&
$ \frac{5}{6}\hspace{2 mm} i \hspace{2 mm}\frac{2}{6}$&
$ \frac{5}{6}\hspace{2 mm} i \hspace{2 mm}\frac{2}{6}$\cr}


I opet isto. Unaprijed zahvaljujem na svakom savjetu ili linku.

#348:  Autor/ica: CobsLokacija: Geto PostPostano: 11:45 sub, 3. 11. 2012
    —
Ako sam dobro shvatio krajnji rezultat bi trebale biti dvije kolone lijepo poravnate? Ak je tak onda bi ja koristio tablice (tabular environment)

Kod:
\begin{tabular}{p{3cm}p{3cm}}
aaa & bbb \\
aaa & bbb \\
aaa & bbb \\
aaa & bbb \\
aaa & bbb \\
\end{tabular}


ovo 3cm i 3cm označava širine svake od kolona, te se može mijenjati po potrebi

#349:  Autor/ica: kaMatko PostPostano: 0:37 pon, 5. 11. 2012
    —
E pa hvala Smile Cobs, budem onda probala na taj način.

#350:  Autor/ica: ivan.kokanLokacija: Zagreb PostPostano: 13:23 čet, 8. 11. 2012
    —
kaMatko (napisa):
Pozdrav svima! Imam big problem, trebam sastavit ispit znanja u Latex-u i sve je OK, pronašla sam zgodan template i prilagodila ali sam totalno zapela kod postavljanja nekoliko zadataka (kolona) u jednom redu tipa: 1. Zadatak: a) neki zraz pa pored b) izraz ispod njega jos izraz - drugim rijecima tabbing aligments, nekoliko usporednih kolona u kojima su zadaci jedni pored drugoga. Moj pokusaj se razbio već na početku i izbacuje mi stalno pogresku: {\hsize = 1.7 cm \settabs 2 \columns
\+abb&bbc\cr
\+ddd&fff\cr
\+ggg&rrr\cr}
stalno izbacuje Undefined control sequence. Evo screen:
http://s1311.beta.photobucket.com/user/kaMatko/media/Latex_pogreska.png.html?sort=3&o=0
Probala sam i sa
{ \hsize = 3cm \settabs 3 \columns
+a&b&c \cr

\+$ \frac{5}{6}\hspace{2 mm} i \hspace{2 mm}\frac{2}{6}$&
$ \frac{5}{6}\hspace{2 mm} i \hspace{2 mm}\frac{2}{6}$&
$ \frac{5}{6}\hspace{2 mm} i \hspace{2 mm}\frac{2}{6}$\cr}


I opet isto. Unaprijed zahvaljujem na svakom savjetu ili linku.


Kao i uvijek, preporučujem rješenja koja idu u skladu s WYSIWYM paradigmom, jer takva rješenja u pravilu ispadnu najjednostavnija.

Kod:
\documentclass{article}

\usepackage[utf8]{inputenc}
\usepackage[T1]{fontenc}

\usepackage{multicol}
\usepackage{enumitem}
\usepackage{multienum}

\setlength{\parindent}{0pt}
\setlength{\parskip}{6pt}

\begin{document}
   \section{Prva varijanta}
   Izračunaj:
   \begin{multicols}{2}
      \begin{enumerate}[label=\arabic*),font=\bfseries]
         \item $3 + 4$
         \item b
         \item c
         \item $\cos{x} + \cos{\left(-x\right)}$
         \item e
         \item f.
      \end{enumerate}
   \end{multicols}
   
   \section{Druga varijanta}
   Izračunaj:
   \begin{multienumerate}
      \mitemxx{$3 + 4$}{b}
      \mitemxx{c}{$\cos{x} + \cos{\left(-x\right)}$}
      \mitemxx{e}{f.}
   \end{multienumerate}
\end{document}


Za rješenje s multienum paketom svakako pogledajte kakve sve naredbe osim \mitemxx imate na raspolaganju (http://ctan.ijs.si/tex-archive/macros/latex/contrib/multenum/multienum.pdf).

Također, kao čovjek "koji stoji iza" stranice TeX/LaTeX savjeti na Facebooku, pozivam Vas da i tamo potražite rješenja vaših problema (https://www.facebook.com/pages/TeXLaTeX-savjeti/261129223970236).


BONUS: Jako jednostavnu implementaciju omogućuje i paket shortlst - dokumentacija ima svega šest stranica pa ne mislim da je problem izdvojiti 10 minuta za upoznavanje (http://ctan.ijs.si/tex-archive/macros/latex/contrib/shortlst/shortlst.pdf).

#351: dipl Autor/ica: azra0605 PostPostano: 19:31 uto, 22. 1. 2013
    —
imam dva pitanja, pisala sam diplomski u latex ljuski,
1. pitanje, je li normalno da su nazivi poglavlja u sadrzaju uokvireni crvenim okvirima?
2. putanje:zasto mi je na prvoj stranici onaj dio Zagreb, 2013 otisao na drugu stranicu, mozda zato sto imam dugi naslov?

#352: Re: dipl Autor/ica: ivan.kokanLokacija: Zagreb PostPostano: 19:43 uto, 22. 1. 2013
    —
azra0605 (napisa):
imam dva pitanja, pisala sam diplomski u latex ljuski,
1. pitanje, je li normalno da su nazivi poglavlja u sadrzaju uokvireni crvenim okvirima?
2. putanje:zasto mi je na prvoj stranici onaj dio Zagreb, 2013 otisao na drugu stranicu, mozda zato sto imam dugi naslov?


1. Vrlo vjerojatno je razlog uključeni paket hyperref. Crveni pravokutnici označavaju poveznicu (link) prema nekom dijelu dokumenta (PDF format). Međutim, oni neće biti vidljivi u ispisu. Za poveznice se može odabrati i varijanta bez okvira, samo je pitanje želi li autor pružiti čitatelju "osjećaj" poveznice ili ne. Ako želi, može postaviti drukčiju boju od pretpostavljene (crne), ali u tom slučaju se promjena boje propagira i na ispis.

2. Umjesto fiksnih vertikalnih razmaka i preskoka (\vspace, \vskip) radije koristi \vfill (ako je ideja da zapis "Zagreb, 2013." bude skroz na dnu naslovne stranice).

#353:  Autor/ica: griotte PostPostano: 22:42 uto, 22. 1. 2013
    —
Pozdrav, imam problemčić:
Meni se ime mentora podijelilo u 2 reda. Napisano je u \advisor{}.
Ako stavim desno poravnanje bez \advisor{} ništa mi ne ispisuje.

Ima ko kakav prijedlog?

#354: odg Autor/ica: azra0605 PostPostano: 23:28 uto, 22. 1. 2013
    —
za ovaj problem sa naslovom, ovo sto si naveo bas i ne znam provesti, tj, cini mi se da nije tako definirano... ta ljuska je znaci ona gotova sa stranica faksa, pa ako zna tko sta bi tu trebalo mijenjati

Added after 40 minutes:

ispravila Smile

#355:  Autor/ica: ivan.kokanLokacija: Zagreb PostPostano: 8:07 sri, 23. 1. 2013
    —
griotte (napisa):
Pozdrav, imam problemčić:
Meni se ime mentora podijelilo u 2 reda. Napisano je u \advisor{}.
Ako stavim desno poravnanje bez \advisor{} ništa mi ne ispisuje.

Ima ko kakav prijedlog?


Prvo provjeri s mentorom jesu li njegovi studenti već imali isti problem i na koji način su ga riješili. Također, provjeri smiješ li mijenjati paket (diplomski.sty?). Ako smiješ, predlažem proširenje minipage okoline gdje se ispisuje advisor i/ili izbacivanje \Large deklaracije iz iste (sudeći po implementaciji paketa s vremenskom oznakom 2009.).

#356:  Autor/ica: Nightrider PostPostano: 18:45 sri, 20. 3. 2013
    —
Kako napravit znak sumacije koji ispod sebe ima dva ili vise uvjeta?

#357:  Autor/ica: ivan.kokanLokacija: Zagreb PostPostano: 19:01 sri, 20. 3. 2013
    —
Nightrider (napisa):
Kako napravit znak sumacije koji ispod sebe ima dva ili vise uvjeta?


Pogledaj 6. poglavlje MathModea: http://www.tex.ac.uk/ctan/info/math/voss/mathmode/Mathmode.pdf.

#358:  Autor/ica: Nightrider PostPostano: 19:12 sri, 20. 3. 2013
    —


Hvala ti!

#359:  Autor/ica: Nightrider PostPostano: 13:23 pet, 22. 3. 2013
    —
Kako ovo napravit u LaTexu, je li moguce uopce:

http://www.sketchtoy.com/25897671

#360:  Autor/ica: vsegoLokacija: /sbin/init PostPostano: 14:04 pet, 22. 3. 2013
    —
Ako naglasak nije na animaciji,
[dtex]\frac{\not2^1}{\not4_2} = \frac{1}{2}[/dtex]
Mozemo se i igrati s razmacima:
[dtex]\frac{\not2^{\displaystyle\ 1}}{\not4_{\displaystyle\ 2}} = \frac{1}{2}[/dtex]
Daljnja "cifranja" bi vjerojatno isla uz pomoc \mbox{}, naredbi za velicinu fonta i sl.

Ako cemo bas komplicirati:
[dtex]\left.\frac{{\Large /}\hspace{-1.3ex}2}{{\Large /}\hspace{-1.3ex}4}\right.^{\displaystyle\ 1}_{\displaystyle\ 2} = \frac{1}{2}[/dtex]



Forum@DeGiorgi -> Računala (općenito)


output generated using printer-friendly topic mod. Vremenska zona: GMT + 01:00.

Idite na Prethodno  1, 2, 3 ... 17, 18, 19, 20, 21  Sljedeće  :| |:
Stranica 18 / 21.

Powered by phpBB © 2001,2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin