zadaci, rjesenja
Select messages from
# through # FAQ
[/[Print]\]
Idite na Prethodno  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Sljedeće  :| |:
Forum@DeGiorgi -> Matematička analiza 1 i 2

#61:  Autor/ica: frutabella PostPostano: 9:34 ned, 3. 4. 2011
    —
Moze pomoc u zadatku 1.222, odrediti broj nultocaka u ovisnosti o a iz R,

f(x)=e^x-x-a

#62:  Autor/ica: mornik PostPostano: 9:47 ned, 3. 4. 2011
    —
Primijetimo da je , neovisno o . E, sad, iskoristit ćemo to da pokažemo da uvijek postoje najviše dvije nultočke. Prvo ćemo pogledati . To je funkcija koja je negativna za , za iznosi , a dalje je pozitivna. Zaključujemo da je na funkcija strogo padajuća, a na strogo rastuća: u nuli joj je minimum.

Sad, primijetimo da, ukoliko je , je uvijek veća od nule. Ukoliko je , to joj je jedina nultočka (jer će i "lijevo" i "desno" biti brojevi strogo veći od nule), a ako je , imat ćemo dvije nultočke. Zašto? Naravno, ne možemo imati više od dvije - koristeći strogu monotonost na ova dva intervala, nemoguće je da na nekom od tih intevala budu barem dvije nultočke. Također, na svakom intervalu imamo po jednu nultočku, po Bolzano-Weierstrassovom teoremu (tu nam je trebalo ).

Eto, i to je to: je ekvivalentno s i tada nema nultočaka. Analogno, za postoji točno jedna nultočka, a za dvije.

#63:  Autor/ica: frutabella PostPostano: 10:06 ned, 3. 4. 2011
    —
Zahvaljujem na odgovoru. Cool

#64:  Autor/ica: Gea_ PostPostano: 10:45 ned, 3. 4. 2011
    —
Može li netko riješiti 1.a) iz bilo koje grupe?

http://web.math.hr/nastava/analiza/kolokviji/ma2-0809-kol1.pdf

Hvala !

#65:  Autor/ica: frutabella PostPostano: 10:54 ned, 3. 4. 2011
    —
Gea_ (napisa):
Može li netko riješiti 1.a) iz bilo koje grupe?

http://web.math.hr/nastava/analiza/kolokviji/ma2-0809-kol1.pdf

Hvala !



Pomnozi cijelu jednadzbu sa (x+2), i dobijes

(x+2)y=arctgx

Posebno kad n-puta deriviras lijevu stranu posebno (tj. derivirat ces 1 put po Laibnizu, za k=0,1), i kad uvrstis x=0, i n=101, dobit ces jednakost koja ti se trazi.

Zatim samo jos desnu stranu izderiviras n puta, znaci y=arctg deriviras n puta. Nakon prve derivacije vidimo da funk izgleda ovako:

y'=1/ (1+x^2) --------> pomnozis sa 1+(x^2) i dobijes sljedecu jednakost


(1+x^2) y' = 1 ------> sad ovo opet po Laibnizu rijesis, DERIVIRAS n-1 put, jer smo jednom vec derivirali, ono sto dobijes (pomocu rekurzije) bit ce rjesenje. Ako se ne varam rezulatat je 100!.

Nadam se da je koliko toliko jasno.

#66:  Autor/ica: Tomy007 PostPostano: 13:07 ned, 3. 4. 2011
    —
Je li probao tko 1.39 riješiti (http://web.math.hr/nastava/analiza/files/ch1_3.pdf)? Ja dobivam jako ružno : kad stavim n=2k dobijem da je
y(2k derivacija)=[(2k+1)!!(2k-5)!!*63]/5!! .

#67:  Autor/ica: frutabella PostPostano: 16:00 ned, 3. 4. 2011
    —
mornik (napisa):
moni_poni (napisa):
Zanimaju me zadaci 1.123.b,e,g, 1.126., 1.135., 1.136.


Možda da kažeš što te zanima u vezi tih zadataka? Razz Provjera rješenja, hintovi, adresa autora, da mu se "zahvališ"? Razz Evo čisto nešto što ne bih ni nazvao hintovljem: u 1.136. rekao bih da je stvar prilično straightforward, zar ne: zapravo, čini mi se da postoji samo jedan takav (ovisno o tome što smatramo "upisanim" u kocku, ali i ako uzmemo nešto širu definiciju, i dalje su svi "centrirani" - jasno je ako nacrtaš).

U 1.135. vjerojatno ima smisla da gledaš duljinu tog isječka, pa preko nje napišeš volumen stošca - probao sam sad, mislim da ide, pa reci ako ima problema.

Pretpostavljam da je u 1.123. u svim dijelovima ideja da se pokaže da tvrdnja vrijedi u 0, a da je dalje derivacija razlike lijeve i desne strane pozitivna - u b) se stvar dobiva dosta očito, čini mi se (fizički deriviraš i stvar ti se pokrati), tako da reci koji je problem. U e) je isto tako, pokratiš ono što se može, kvadriraš, i to bi trebalo imati smisla (ja na kraju dobivam ), a u g) nam zapravo možda bolje ide bez odmah derivacija na početku. Po općenitoj nejednakosti sredina dovoljno pokazati da je . To stoji i možeš dobiti relativno ne-teško deriviranjem, pa pitaj ako bude problema (kolega je dobio taj zadatak direktnije, tako da postoji više načina).

U priči s trapezom, stvar je slična kao za stožac - izrazi duljinu druge osnovice i visine kao funkcije u ovisnosti o alfa, a onda bi dalje trebalo ići. Smile Evo, nadam se da pomaže, ubio sam se s ovim sada. Very Happy

@Meda: Da, ako dobiješ da su neka rješenja kompleksna, na MA2 se u načelu to tretira isto kao "rješenja nema". Smile



Moze pomoc u vezi 1.123 pod f) i ako nije problem pod e) malo raspisati, negdje sam se pogubila..

#68:  Autor/ica: Tomislav PostPostano: 16:03 ned, 3. 4. 2011
    —
f) Iskoristi Lagrangeov teorem srednje vrijednosti + A-H nejednakost.

#69:  Autor/ica: Tomy007 PostPostano: 16:13 ned, 3. 4. 2011
    —
Tomy007 (napisa):
Je li probao tko 1.39 riješiti (http://web.math.hr/nastava/analiza/files/ch1_3.pdf)? Ja dobivam jako ružno : kad stavim n=2k dobijem da je
y(2k derivacija)=[(2k+1)!!(2k-5)!!*63]/5!! .

Oće probati tko ovo riješit? Stvarno me zanima u čemu je fora sa ovim zadatkom, baš je onak malo svemirski.

#70:  Autor/ica: zvonkec PostPostano: 16:17 ned, 3. 4. 2011
    —
Kako naći nultočke funkcije f(x) ako je

f(x)=x^2/2 + lnx ?

#71:  Autor/ica: frutabella PostPostano: 16:30 ned, 3. 4. 2011
    —
zvonkec (napisa):
Kako naći nultočke funkcije f(x) ako je

f(x)=x^2/2 + lnx ?



Men se cini da ovjde nema rjesenja, odnosno da su rjesenja kompleksna, al ne znam da li je tocno, pretpostavljam.

Nakon prve derivacije, dobijemo [x^2 +1]/x, a nultocke toga su kompleksni brojevi.

Ovo nesigurno pricam, pricekaj da jos netko odg.

#72:  Autor/ica: fejky PostPostano: 16:34 ned, 3. 4. 2011
    —
EDIT: Sorry, krivu funkciju gledao, srecom A_je_to je stavio link na rijesenje.

Zadnja promjena: fejky; 16:52 ned, 3. 4. 2011; ukupno mijenjano 1 put.

#73:  Autor/ica: frutabella PostPostano: 16:36 ned, 3. 4. 2011
    —
Tomislav (napisa):
f) Iskoristi Lagrangeov teorem srednje vrijednosti + A-H nejednakost.



Da li ti se to malo raspisat, ne znam kak bi to sad srocila u jednu lijepu cjelinu... Embarassed

#74:  Autor/ica: A_je_to PostPostano: 16:45 ned, 3. 4. 2011
    —
zvonkec (napisa):
Kako naći nultočke funkcije f(x) ako je

f(x)=x^2/2 + lnx ?


http://degiorgi.math.hr/forum/viewtopic.php?t=12971&highlight=161

#75:  Autor/ica: zvonkec PostPostano: 17:39 ned, 3. 4. 2011
    —
Hvala. Također, u zadatku 1.149. iz zadataka za vježbu uspio sam dokazati a) dio al ne mogu b). Molim pomoć.

#76:  Autor/ica: frutabella PostPostano: 17:41 ned, 3. 4. 2011
    —
Da li je rijesio netko 1.124,


meni pod a) ispada min= e^(7/2), a max=e^4

b) min= -0,788 (u rubnoj tocki 1/2), max= 2/5 (u stac. tocki = 1)

(ako sam dobro uocila, nema tocki iz domene u kojima funkcija eventualno nebi bila derivabilna, nadam se da se ne varam)

Molila bih da netko provjeri rjesenja.

Hvala

#77:  Autor/ica: mornik PostPostano: 18:55 ned, 3. 4. 2011
    —
zvonkec (napisa):
Hvala. Također, u zadatku 1.149. iz zadataka za vježbu uspio sam dokazati a) dio al ne mogu b). Molim pomoć.


Evo sitna pomoć: samo djeluj na obje strane s , a onda koristi Jensena na funkciju . Stvar je dalje ista kao u a) dijelu, samo što je ovdje, naravno, funkcija konkavna na traženom intervalu. Mislim da bi to trebalo djelovati, ako ne ide, javi. Smile

#78:  Autor/ica: zvonkec PostPostano: 19:40 ned, 3. 4. 2011
    —
Hvala, uspjelo je. Nisam se sjetio da je ln(tg)(x) konkavna. Ja sam pokušo samo preko konkavnosti od ln pa nije išlo. Onda mi je kolega reko za lemu koja kaže da je ln(tg) konkavna i to je to. Imam jedno teorijsko pitanje. Ako f'(x) ima prekid u nekoj točki domene od f, znači li to da f u toj točki nije derivabilna? Ako ne, može neki kontraprimjer?

#79:  Autor/ica: mornik PostPostano: 20:30 ned, 3. 4. 2011
    —
Moram reći, nije to baš neka radikalno žestoka lema... više je to da dva puta deriviraš funkciju. Razz Ali dobro, bitno da je riješeno. Smile

A što se tiče tvojeg drugog pitanja, to bi zapravo impliciralo da su klase svih derivabilnih funkcija i svih funkcija iz iste, a to ne stoji. Primjer je tu (drugi odozgo).

#80:  Autor/ica: meda PostPostano: 21:22 ned, 3. 4. 2011
    —
jel moze netko napisat kolko mu ispadne 1.b) (prva grupa) ?
http://web.math.hr/nastava/analiza/kol/ma2-0708-kol1.pdf



Forum@DeGiorgi -> Matematička analiza 1 i 2


output generated using printer-friendly topic mod. Vremenska zona: GMT + 01:00.

Idite na Prethodno  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Sljedeće  :| |:
Stranica 4 / 9.

Powered by phpBB © 2001,2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin