Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Kraj civilizacije?
Idite na Prethodno  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Sljedeće
Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - opušteno -> Bućkuriš
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Saf
Forumski umjetnik
Forumski umjetnik


Pridružen/a: 10. 06. 2005. (21:55:28)
Postovi: (1B0)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
22 = 30 - 8
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 11:17 čet, 8. 5. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

nisam pročitao sve postove, ali kaj se nafte kao pogonskog goriva tiče, budučnost je voda.... Negdje sam čitao da je neki lik pomoću radio valova uspio "zapaliti" morsku vodu, odnosno razdvojit ju na kisik i vodik (rocket fuel), a osim toga voda i komprimirani zrak već sada ruše sve rekorde [url]http://www.youtube.com/watch?v=V5H6D6YZwwA[/url]

Kaj se tiče nafte kao sirovine za proizvodjnu gnojiva, asfalta, vazelina i slično, brijem da če je bit i dalje. Negdje sam također čitao i da se nafta duboko u zemlji pod utjecajem nama nepoznatih uvijeta stvara puno brže nego kaj mi to mislimo... razmisli o tome da i kravlja balega oslobađa metan i gori već nakon nekoliko minuta!

Osim toga čekajte da zakopaju ispod arktika, antarktika, sahare, oceanskog dna!

Kaj se crpljenja nafte tiče, mene je uvijek mučilo kaj je sa svim tim "bazenima" u zemlji u kojima je plivala nafta, a onda smo mi te enormne količine nafte izvukli van i ostavili ogromne šupljine u zemljinoj kori. Kaj se nebi to kad tad trebalo urušiti u sebe?
nisam pročitao sve postove, ali kaj se nafte kao pogonskog goriva tiče, budučnost je voda.... Negdje sam čitao da je neki lik pomoću radio valova uspio "zapaliti" morsku vodu, odnosno razdvojit ju na kisik i vodik (rocket fuel), a osim toga voda i komprimirani zrak već sada ruše sve rekorde http://www.youtube.com/watch?v=V5H6D6YZwwA

Kaj se tiče nafte kao sirovine za proizvodjnu gnojiva, asfalta, vazelina i slično, brijem da če je bit i dalje. Negdje sam također čitao i da se nafta duboko u zemlji pod utjecajem nama nepoznatih uvijeta stvara puno brže nego kaj mi to mislimo... razmisli o tome da i kravlja balega oslobađa metan i gori već nakon nekoliko minuta!

Osim toga čekajte da zakopaju ispod arktika, antarktika, sahare, oceanskog dna!

Kaj se crpljenja nafte tiče, mene je uvijek mučilo kaj je sa svim tim "bazenima" u zemlji u kojima je plivala nafta, a onda smo mi te enormne količine nafte izvukli van i ostavili ogromne šupljine u zemljinoj kori. Kaj se nebi to kad tad trebalo urušiti u sebe?



_________________
Super Nut Chase
moj site
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
krcko
Forumaš nagrađen za životno djelo
Forumaš nagrađen za životno djelo


Pridružen/a: 07. 10. 2002. (15:57:59)
Postovi: (18B3)16
Sarma = la pohva - posuda
655 = 759 - 104

PostPostano: 12:47 čet, 8. 5. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Saf"]nisam pročitao sve postove, ali kaj se nafte kao pogonskog goriva tiče, budučnost je voda.... [/quote]

Voda nije izvor energije, nego nacin skladistenja energije. Energija ti treba da bi je rastavio na vodik i kisik.

Buducnost su nuklearke. I to ne nekakve nepostojece fuzijske, nego fisijske vulgaris. Urana ima toliko i tako je jeftin da se ovaj cas ne moramo brinuti o zalihama (a zahvaljujuci breeder elektranama ni u daljnjoj buducnosti). Sve ostalo je bacanje prasine u oci.
Saf (napisa):
nisam pročitao sve postove, ali kaj se nafte kao pogonskog goriva tiče, budučnost je voda....


Voda nije izvor energije, nego nacin skladistenja energije. Energija ti treba da bi je rastavio na vodik i kisik.

Buducnost su nuklearke. I to ne nekakve nepostojece fuzijske, nego fisijske vulgaris. Urana ima toliko i tako je jeftin da se ovaj cas ne moramo brinuti o zalihama (a zahvaljujuci breeder elektranama ni u daljnjoj buducnosti). Sve ostalo je bacanje prasine u oci.



_________________
Vedran Krcadinac

Ljudi su razliciti, a nula je paran broj.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
Saf
Forumski umjetnik
Forumski umjetnik


Pridružen/a: 10. 06. 2005. (21:55:28)
Postovi: (1B0)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
22 = 30 - 8
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 16:12 čet, 8. 5. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

[url]http://www.youtube.com/watch?v=Tf4gOS8aoFk[/url]

kužim da voda nije izvor energije, ali može biti [color=orange]gorivo[/color], a navodno energija potrebna da zapliš slanu vodu je ekvivalentna energiji koju troši prosječan radio tranzistor?!
http://www.youtube.com/watch?v=Tf4gOS8aoFk

kužim da voda nije izvor energije, ali može biti gorivo, a navodno energija potrebna da zapliš slanu vodu je ekvivalentna energiji koju troši prosječan radio tranzistor?!



_________________
Super Nut Chase
moj site
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
krcko
Forumaš nagrađen za životno djelo
Forumaš nagrađen za životno djelo


Pridružen/a: 07. 10. 2002. (15:57:59)
Postovi: (18B3)16
Sarma = la pohva - posuda
655 = 759 - 104

PostPostano: 21:05 čet, 8. 5. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

A koliko energije mozes dobit nazad? :roll:

Postoji nesto sto se zove zakon ocuvanja...
A koliko energije mozes dobit nazad? Rolling Eyes

Postoji nesto sto se zove zakon ocuvanja...



_________________
Vedran Krcadinac

Ljudi su razliciti, a nula je paran broj.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
alen
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 14. 10. 2005. (23:25:58)
Postovi: (221)16
Sarma = la pohva - posuda
132 = 230 - 98

PostPostano: 23:40 čet, 8. 5. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Saf"][url]http://www.youtube.com/watch?v=Tf4gOS8aoFk[/url]

kužim da voda nije izvor energije, ali može biti [color=orange]gorivo[/color], a navodno energija potrebna da zapliš slanu vodu je ekvivalentna energiji koju troši prosječan radio tranzistor?![/quote]

[url]http://auto.howstuffworks.com/salt-water-fuel1.htm[/url] , There is another design flaw in Aquygen, one that it shares with the Kanzius RFG. Both struggle with the energy input to energy output ratio -- or efficiency. This huge stumbling block causes many to view inventions like Aquygen and the RFG as useless science. While the RFG produces a hydrogen flame that burns stably, the amount of energy it puts out is less than the amount of energy needed to power the RFG. In this sense, any energy that comes out of the salt-water flame cannot be considered a source of power. It's just a manifestation of the energy being put into it, only in a lesser amount. This makes it unlikely that the RFG could produce a real, viable source of fuel.
Saf (napisa):
http://www.youtube.com/watch?v=Tf4gOS8aoFk

kužim da voda nije izvor energije, ali može biti gorivo, a navodno energija potrebna da zapliš slanu vodu je ekvivalentna energiji koju troši prosječan radio tranzistor?!


http://auto.howstuffworks.com/salt-water-fuel1.htm , There is another design flaw in Aquygen, one that it shares with the Kanzius RFG. Both struggle with the energy input to energy output ratio – or efficiency. This huge stumbling block causes many to view inventions like Aquygen and the RFG as useless science. While the RFG produces a hydrogen flame that burns stably, the amount of energy it puts out is less than the amount of energy needed to power the RFG. In this sense, any energy that comes out of the salt-water flame cannot be considered a source of power. It's just a manifestation of the energy being put into it, only in a lesser amount. This makes it unlikely that the RFG could produce a real, viable source of fuel.



_________________
Između ostalog, mislim da bi kolegij mjera i integral trebao imati svoj podforum među kolegijima treće godine
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
divERgenT
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 04. 03. 2004. (17:41:15)
Postovi: (4B)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0
Lokacija: Tu negdje

PostPostano: 0:41 pet, 9. 5. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

sto je krcko zelio rec, mozda, je da vodik s moze koristit ko zamjena za fosilna goriva u motorima sa unutarnjim sagorjevanjem, sto je idalje daleko od pojma "zamjena" posto infrastrukturi fali nekih 20 godina razvoja... ja sam radikalni optimist, mnogo strucniji ljudi kazu 40 .

sto je glavni problem, je da svjet trenutno ushtekan na 12TW i 88% toga dolazi iz neobnovljivih izvora(nafta, ugljen, plin). ovih 12TW se manifestira u pogonskom gorivu, struji pa i hrani koje ima tolko kolko ima iskljucivo zahvaljujuci umjetnim gnjoivima, koja se proizvode od, pazi sad, nafte, znaci za rucak dorucak, pa cak i veceru to sto jedesh i to sto odrzava populaciju svjeta je nafta(zelena revolucija).

di je caka, kako povecat ovih 12%.. 6% od hidroelektrana je tesko mnozit sa 20 a tu josh dojde 5 6 7% kolko je godishnji porast potraznje za energijom, da nespominjem neke nezavisne varijable ko sto su kina indija i cjela afrika koje tek uce sto znaci energija.
nuklearke(6%) nisu trajno rjeshenje jel ni zalihe urana nisu vjecene, naime sav uran koji ima u zemlji, koji je dostupan covjeku, davno je najden i iskopan, u ovom filmicu kazu da ce ovakvu potroshnju zadovoljavat desetljece, s malo srece dva. pojam malo srece je, dali smo dosegli vrhunac proizvodnje nafte il ima josh malo rasta. i onda opet se javlja nikad rjesheni problem skladishtenja otpada, pitanje: kolki je taj problem kad je proizvodnja 20+ puta veca

i na kraju, moje skromno mishljenje, koje ce podrzat vecina strucnjaka za energetiku izvan opeka pa cak i jedan americki kandidat za precednika je solarna energija. nje naime ma zemlju dojde vise nego sto ce nam ikad trebat, i opet uz malo srece josh stignemo razvit infrastrukturu...........

jedna posebna stvar je, kolko se puta patentirala elektroliza vode. ko da ce zamjenit u potpunosti sve i svashta, da se malo bolje prate vjesti vidili bi da dobar dio tih ljudi zavrshi u zatvoru zbog prevare. vodik ce definitovno zamjenit naftu ko pogonsko gorivo, jedino sto je trenutno preprimamljiv naivnim investitorima.

edit: eto rekoh vec iskopan, glupavo. znaci uz postojecu tehnologiju, i potroshnju, poznate rezerve urana izvan i u zemlji su 85 godina, eh sad ima ko neka nova tehnologija pure fast reactor fuel cycle with recycling, malo se zaletih s tim je 47k godina, zasto mi je ovo malo nerealno?
sto je krcko zelio rec, mozda, je da vodik s moze koristit ko zamjena za fosilna goriva u motorima sa unutarnjim sagorjevanjem, sto je idalje daleko od pojma "zamjena" posto infrastrukturi fali nekih 20 godina razvoja... ja sam radikalni optimist, mnogo strucniji ljudi kazu 40 .

sto je glavni problem, je da svjet trenutno ushtekan na 12TW i 88% toga dolazi iz neobnovljivih izvora(nafta, ugljen, plin). ovih 12TW se manifestira u pogonskom gorivu, struji pa i hrani koje ima tolko kolko ima iskljucivo zahvaljujuci umjetnim gnjoivima, koja se proizvode od, pazi sad, nafte, znaci za rucak dorucak, pa cak i veceru to sto jedesh i to sto odrzava populaciju svjeta je nafta(zelena revolucija).

di je caka, kako povecat ovih 12%.. 6% od hidroelektrana je tesko mnozit sa 20 a tu josh dojde 5 6 7% kolko je godishnji porast potraznje za energijom, da nespominjem neke nezavisne varijable ko sto su kina indija i cjela afrika koje tek uce sto znaci energija.
nuklearke(6%) nisu trajno rjeshenje jel ni zalihe urana nisu vjecene, naime sav uran koji ima u zemlji, koji je dostupan covjeku, davno je najden i iskopan, u ovom filmicu kazu da ce ovakvu potroshnju zadovoljavat desetljece, s malo srece dva. pojam malo srece je, dali smo dosegli vrhunac proizvodnje nafte il ima josh malo rasta. i onda opet se javlja nikad rjesheni problem skladishtenja otpada, pitanje: kolki je taj problem kad je proizvodnja 20+ puta veca

i na kraju, moje skromno mishljenje, koje ce podrzat vecina strucnjaka za energetiku izvan opeka pa cak i jedan americki kandidat za precednika je solarna energija. nje naime ma zemlju dojde vise nego sto ce nam ikad trebat, i opet uz malo srece josh stignemo razvit infrastrukturu...........

jedna posebna stvar je, kolko se puta patentirala elektroliza vode. ko da ce zamjenit u potpunosti sve i svashta, da se malo bolje prate vjesti vidili bi da dobar dio tih ljudi zavrshi u zatvoru zbog prevare. vodik ce definitovno zamjenit naftu ko pogonsko gorivo, jedino sto je trenutno preprimamljiv naivnim investitorima.

edit: eto rekoh vec iskopan, glupavo. znaci uz postojecu tehnologiju, i potroshnju, poznate rezerve urana izvan i u zemlji su 85 godina, eh sad ima ko neka nova tehnologija pure fast reactor fuel cycle with recycling, malo se zaletih s tim je 47k godina, zasto mi je ovo malo nerealno?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
krcko
Forumaš nagrađen za životno djelo
Forumaš nagrađen za životno djelo


Pridružen/a: 07. 10. 2002. (15:57:59)
Postovi: (18B3)16
Sarma = la pohva - posuda
655 = 759 - 104

PostPostano: 8:39 pet, 9. 5. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="divERgenT"]
nuklearke(6%) nisu trajno rjeshenje jel ni zalihe urana nisu vjecene, naime sav uran koji ima u zemlji, koji je dostupan covjeku, davno je najden i iskopan...[/quote]

Mislim da je ovo jako krivo. Iz nekoliko izvora sam cuo da smo zalihe urana tek naceli. Tehnologija je danas takva da iskoristava tek neznatni djelic energije iz urana - ne zato sto efikasnija nije razvijena, nego zato sto za sada nema potrebe (ovako je jeftinije). [url=http://en.wikipedia.org/wiki/Breeder_reactor]Ovo[/url] vec postoji.
divERgenT (napisa):

nuklearke(6%) nisu trajno rjeshenje jel ni zalihe urana nisu vjecene, naime sav uran koji ima u zemlji, koji je dostupan covjeku, davno je najden i iskopan...


Mislim da je ovo jako krivo. Iz nekoliko izvora sam cuo da smo zalihe urana tek naceli. Tehnologija je danas takva da iskoristava tek neznatni djelic energije iz urana - ne zato sto efikasnija nije razvijena, nego zato sto za sada nema potrebe (ovako je jeftinije). Ovo vec postoji.



_________________
Vedran Krcadinac

Ljudi su razliciti, a nula je paran broj.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
Saf
Forumski umjetnik
Forumski umjetnik


Pridružen/a: 10. 06. 2005. (21:55:28)
Postovi: (1B0)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
22 = 30 - 8
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 11:22 pet, 9. 5. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote]Kaj se crpljenja nafte tiče, mene je uvijek mučilo kaj je sa svim tim "bazenima" u zemlji u kojima je plivala nafta, a onda smo mi te enormne količine nafte izvukli van i ostavili ogromne šupljine u zemljinoj kori. Kaj se nebi to kad tad trebalo urušiti u sebe?[/quote]


[url]http://www.24sata.hr/index.php?cmd=show_foto_dana&galerija_id=61718/?context=naslovnica&web_page_id=main_page_foto[/url]


ne poričem neučinkovitost vodika (vode) ali brijem da će se s godinama i razvojem tehnologije povečavati, isto kao što se povečavala učinkovitost otto i diesel motora od početka 20 st do danas....
Citat:
Kaj se crpljenja nafte tiče, mene je uvijek mučilo kaj je sa svim tim "bazenima" u zemlji u kojima je plivala nafta, a onda smo mi te enormne količine nafte izvukli van i ostavili ogromne šupljine u zemljinoj kori. Kaj se nebi to kad tad trebalo urušiti u sebe?



http://www.24sata.hr/index.php?cmd=show_foto_dana&galerija_id=61718/?context=naslovnica&web_page_id=main_page_foto


ne poričem neučinkovitost vodika (vode) ali brijem da će se s godinama i razvojem tehnologije povečavati, isto kao što se povečavala učinkovitost otto i diesel motora od početka 20 st do danas....



_________________
Super Nut Chase
moj site
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
krcko
Forumaš nagrađen za životno djelo
Forumaš nagrađen za životno djelo


Pridružen/a: 07. 10. 2002. (15:57:59)
Postovi: (18B3)16
Sarma = la pohva - posuda
655 = 759 - 104

PostPostano: 12:28 pet, 9. 5. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

Slazem se da ce se tehnologija koristenja vodika kao goriva razviti. Ali to nece rijesiti energetski problem. Naftu iskopas i imas gorivo. Vodika u elementarnom obliku na Zemlji gotovo i nema. Mozes ga dobiti iz vode, ali moras uloziti energiju. Dobivena energija je manja od ulozene. Na to sam mislio kad sam rekao da voda nije energent, nego nacin skladistenja energije.

Inace, o zalihama urana ima lijep clanak [url=http://en.wikipedia.org/wiki/Peak_uranium]ovdje[/url].
Slazem se da ce se tehnologija koristenja vodika kao goriva razviti. Ali to nece rijesiti energetski problem. Naftu iskopas i imas gorivo. Vodika u elementarnom obliku na Zemlji gotovo i nema. Mozes ga dobiti iz vode, ali moras uloziti energiju. Dobivena energija je manja od ulozene. Na to sam mislio kad sam rekao da voda nije energent, nego nacin skladistenja energije.

Inace, o zalihama urana ima lijep clanak ovdje.



_________________
Vedran Krcadinac

Ljudi su razliciti, a nula je paran broj.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
divERgenT
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 04. 03. 2004. (17:41:15)
Postovi: (4B)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0
Lokacija: Tu negdje

PostPostano: 15:22 pet, 9. 5. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

mozda sam neshto krivo shvatio, u djelu Known conventional resources(ukupno poznato u i izvan zemlje(odlomak prije)), pri kraju kaze: world's current rate of consumption at 66,500 tonnes of Uranium per year and the world's present measured resources of uranium (4.7 Mt) are enough to last for some 70 years.
to je jedna procjena, vecina ih je tu negdje +-10 godina. ima dio sa neotkrivenim rezervama, to je tamo negje na 4 5 kilometara dubine, bit ce zanimljivo to iskopat i produzit ce ovih 70 za josh par stotina.to je uz trenutnu potroshnju. ima i neki graf na njemu se vidi pad proizvodnje kanade i australije, no mozda su samo uzeli pauzu. omjer ponude i potraznje je 61%.
FBR reaktora ima 3(radi se o prototipovima), 1 se gradi 6 ih se gasi nakon, u prosjeku, 20 godina rada. tehnologija je tolko napredovala da rusija gradi jedan chernobilskog tipa. i opet radi se o proizvodnji velike kolicine otpada za koji josh nema kvalitetnog nacina skladishtenja. I to je neobnovljiv izvor, a sunca ima i ima i tehnologije, pa ajmo to koristit bar dok ne neugasi.
mozda sam neshto krivo shvatio, u djelu Known conventional resources(ukupno poznato u i izvan zemlje(odlomak prije)), pri kraju kaze: world's current rate of consumption at 66,500 tonnes of Uranium per year and the world's present measured resources of uranium (4.7 Mt) are enough to last for some 70 years.
to je jedna procjena, vecina ih je tu negdje +-10 godina. ima dio sa neotkrivenim rezervama, to je tamo negje na 4 5 kilometara dubine, bit ce zanimljivo to iskopat i produzit ce ovih 70 za josh par stotina.to je uz trenutnu potroshnju. ima i neki graf na njemu se vidi pad proizvodnje kanade i australije, no mozda su samo uzeli pauzu. omjer ponude i potraznje je 61%.
FBR reaktora ima 3(radi se o prototipovima), 1 se gradi 6 ih se gasi nakon, u prosjeku, 20 godina rada. tehnologija je tolko napredovala da rusija gradi jedan chernobilskog tipa. i opet radi se o proizvodnji velike kolicine otpada za koji josh nema kvalitetnog nacina skladishtenja. I to je neobnovljiv izvor, a sunca ima i ima i tehnologije, pa ajmo to koristit bar dok ne neugasi.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
krcko
Forumaš nagrađen za životno djelo
Forumaš nagrađen za životno djelo


Pridružen/a: 07. 10. 2002. (15:57:59)
Postovi: (18B3)16
Sarma = la pohva - posuda
655 = 759 - 104

PostPostano: 16:28 pet, 9. 5. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

Znaci nist od nuklearki kao dugotrajnog izvora energije. Za sunce mislim da takodjer nema šanse. Pogledaj [url=http://en.wikipedia.org/wiki/Image:World_energy_usage_width_chart.svg]ovdje[/url], samo 0.04% energetske potrosnje dobiva se od sunca kao struja. Nesto vise kao toplina, ali s tim se mozes samo tusirati, ne voziti auto. Ne postoji tehnologija koja bi mogla bitno promijeniti te brojke (inace bi se to vec desilo).

Moram nazalost konstatirati da ce civilizacija ipak propasti kad potrosimo svu naftu. Uskoro :gloom:
Znaci nist od nuklearki kao dugotrajnog izvora energije. Za sunce mislim da takodjer nema šanse. Pogledaj ovdje, samo 0.04% energetske potrosnje dobiva se od sunca kao struja. Nesto vise kao toplina, ali s tim se mozes samo tusirati, ne voziti auto. Ne postoji tehnologija koja bi mogla bitno promijeniti te brojke (inace bi se to vec desilo).

Moram nazalost konstatirati da ce civilizacija ipak propasti kad potrosimo svu naftu. Uskoro Malo sam lose volje...



_________________
Vedran Krcadinac

Ljudi su razliciti, a nula je paran broj.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
mibo
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 04. 10. 2007. (14:52:50)
Postovi: (51)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
= 6 - 3
Lokacija: /var/tmp

PostPostano: 19:03 pet, 9. 5. 2008    Naslov: Hm... Citirajte i odgovorite

[quote="krcko"]Moram nazalost konstatirati da ce civilizacija ipak propasti kad potrosimo svu naftu. Uskoro :gloom:[/quote]

Možda će razvoj solarnih ćelija -- napretkom u sastavljanju [url=http://en.wikipedia.org/wiki/Carbon_nanotube]"tubica"[/url] omogućiti da svaki dom pomoću takvih ploča zadovolji vlastite potrebe i "izveze" još 3 puta toliko natrag u Mrežu. Čuo sam da bi taj 1:3 mogao biti stvarnost oko 2050. :)

@krcko: evo nade ;-)
krcko (napisa):
Moram nazalost konstatirati da ce civilizacija ipak propasti kad potrosimo svu naftu. Uskoro Malo sam lose volje...


Možda će razvoj solarnih ćelija – napretkom u sastavljanju "tubica" omogućiti da svaki dom pomoću takvih ploča zadovolji vlastite potrebe i "izveze" još 3 puta toliko natrag u Mrežu. Čuo sam da bi taj 1:3 mogao biti stvarnost oko 2050. Smile

@krcko: evo nade Wink



_________________
WAR IS PEACE
FREEDOM IS SLAVERY
IGNORANCE IS STRENGTH
George Orwell: 1984
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
divERgenT
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 04. 03. 2004. (17:41:15)
Postovi: (4B)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0
Lokacija: Tu negdje

PostPostano: 19:08 pet, 9. 5. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="krcko"]
Moram nazalost konstatirati da ce civilizacija ipak propasti kad potrosimo svu naftu. Uskoro :gloom:[/quote]
pa nije sad sve tako crno, ima josh nafte. kad bi sad, il kroz neko krace vrjeme, bilo razuma u jednoj preko oceanskoj drzavi te kad bi se razvoj ove tehnologije poticao kolko i potroshnja nafte i rat, doslo bi do razvoja i vece dostupnosti ove tehnologije, s njom i vece isplativosti korishnenja ine, sto dalje povecava potraznju, a s njom opravdava vecu ponudu, vece trziste smanjuje trosahak daljnje proizvodnje, bla bla... glavna cinjenica je da potraznja moze prerast ponudu tek kad zemlja bude trosila vise od 10k puta sadashnjih 12TW. pa iz toga mi se cini tih 0.04 % mnogo perspektivnih za rast od nuklearnih 6%. a i nema efekt postojanja otpada.
makar fbr izgleda perspektivno, kolko sam shvatio to je josh neispitana tehnologija, uz pad cjena urana od nje se odustalo jer u praksi nije bash ispunila teoriju.
krcko (napisa):

Moram nazalost konstatirati da ce civilizacija ipak propasti kad potrosimo svu naftu. Uskoro Malo sam lose volje...

pa nije sad sve tako crno, ima josh nafte. kad bi sad, il kroz neko krace vrjeme, bilo razuma u jednoj preko oceanskoj drzavi te kad bi se razvoj ove tehnologije poticao kolko i potroshnja nafte i rat, doslo bi do razvoja i vece dostupnosti ove tehnologije, s njom i vece isplativosti korishnenja ine, sto dalje povecava potraznju, a s njom opravdava vecu ponudu, vece trziste smanjuje trosahak daljnje proizvodnje, bla bla... glavna cinjenica je da potraznja moze prerast ponudu tek kad zemlja bude trosila vise od 10k puta sadashnjih 12TW. pa iz toga mi se cini tih 0.04 % mnogo perspektivnih za rast od nuklearnih 6%. a i nema efekt postojanja otpada.
makar fbr izgleda perspektivno, kolko sam shvatio to je josh neispitana tehnologija, uz pad cjena urana od nje se odustalo jer u praksi nije bash ispunila teoriju.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
SickJedi
Moderator
Moderator


Pridružen/a: 01. 10. 2004. (16:41:56)
Postovi: (3BC)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
12 = 42 - 30
Lokacija: Esperantija

PostPostano: 1:32 sub, 10. 5. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

Fuzija 8)
Fuzija Cool



_________________
Marvin (from Hitchhiker's Guide to the Galaxy) I bow before youVeliki Limun, on je kiseo i zut Bow to the left Marvin (from Hitchhiker's Guide to the Galaxy)
Depression is merely anger without enthusiasm.
There's no place like 127.0.0.1
Ken Lee je zakon!!!
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice MSNM
Mad Wilson
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 29. 05. 2006. (22:51:14)
Postovi: (121)16
Sarma = la pohva - posuda
23 = 34 - 11

PostPostano: 11:20 sub, 10. 5. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

Kako sam ja shvatio, problem obnovljivih izvora energije je periodicnost (kako sam preveo intermittency); sunca ima, pa dode oblak, pa ga nema; napon skoci gore, pa padne dole - napon u elektricnoj mrezi mora biti stalan. Slicno vrijedi za vjetroelektrane i ostale stvari. Dodatno, cini mi se da je potreba za strujom ponajveca zimi (kad sunca ima najmanje).

Mislim da nuklearke svakako nisu buducnost, jer su jednostavno preopasne. No kako se carbon-elektrane vise ne mogu koristiti, a obnovljivi izvori su jos work-in-progress, nuklearke su svakako sadasnjost.

Svjedoci smo (prakticki svakodnevnih) inovacija po pitanju alternativnih izvora energije, pa ce biti zanimljivo vidjeti kud ce nas to sve odvesti. :) ([url=http://i.techrepublic.com.com/gallery/38463-500-375.jpg]ludih ideja...[/url])

P.S. Ja navijam za antimaterijske reaktore!! :D Negdje sam nacuo da je jedna boca od litre ulja dovoljna antimaterijskom reaktoru da cijelu ameriku (!!) opskrbljuje energijom godinu dana. :)
Kako sam ja shvatio, problem obnovljivih izvora energije je periodicnost (kako sam preveo intermittency); sunca ima, pa dode oblak, pa ga nema; napon skoci gore, pa padne dole - napon u elektricnoj mrezi mora biti stalan. Slicno vrijedi za vjetroelektrane i ostale stvari. Dodatno, cini mi se da je potreba za strujom ponajveca zimi (kad sunca ima najmanje).

Mislim da nuklearke svakako nisu buducnost, jer su jednostavno preopasne. No kako se carbon-elektrane vise ne mogu koristiti, a obnovljivi izvori su jos work-in-progress, nuklearke su svakako sadasnjost.

Svjedoci smo (prakticki svakodnevnih) inovacija po pitanju alternativnih izvora energije, pa ce biti zanimljivo vidjeti kud ce nas to sve odvesti. Smile (ludih ideja...)

P.S. Ja navijam za antimaterijske reaktore!! Very Happy Negdje sam nacuo da je jedna boca od litre ulja dovoljna antimaterijskom reaktoru da cijelu ameriku (!!) opskrbljuje energijom godinu dana. Smile



_________________
1 2 3 4
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
nemo
Moderator
Moderator


Pridružen/a: 11. 07. 2004. (21:28:31)
Postovi: (37F)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
30 = 34 - 4
Lokacija: čakovec

PostPostano: 14:24 sub, 10. 5. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Mad Wilson"]Kako sam ja shvatio, problem obnovljivih izvora energije je periodicnost (kako sam preveo intermittency); sunca ima, pa dode oblak, pa ga nema; napon skoci gore, pa padne dole - napon u elektricnoj mrezi mora biti stalan. Slicno vrijedi za vjetroelektrane i ostale stvari. Dodatno, cini mi se da je potreba za strujom ponajveca zimi (kad sunca ima najmanje).[/quote]

istina, ovo je najveći problem obnovljivih izvora energije, ali tu ti donekle uskače vodik. naime ako radiš elektrolizu vode i kasnije produkte bubaš u gorljive ćelije (koje su btw efikasnije nego što to bilo kakav motor na unutarnje izgaranje može biti i u teoriji - danas su već 2x efikasnije od dizel motora) možeš se okoristiti. najveći problem sa proizvodnjom vodika danas je da ga se ionako dobiva iz fosilnih goriva (uglavnom zemni plin), zato jer je to puno isplativije nego elektroliza vode. ne pitanje isplativosti se dakako briše sa nestankom fosilnih goriva.

[quote="Mad Wilsonra"]Mislim da nuklearke svakako nisu buducnost, jer su jednostavno [b]preopasne[/b]. No kako se carbon-elektrane vise ne mogu koristiti, a obnovljivi izvori su jos work-in-progress, nuklearke su svakako sadasnjost.[/quote]

ne baš skorz točno ;) molim te pročitaj ovaj [url=http://rasprave.fizika.org/viewtopic.php?t=4950&start=0]topic[/url] ;) iako istina bog fuzija je jako kul, ali i jako daleko od uporabe.

[quote="Mad Wilson"]P.S. Ja navijam za antimaterijske reaktore!! :D Negdje sam nacuo da je jedna boca od litre ulja dovoljna antimaterijskom reaktoru da cijelu ameriku (!!) opskrbljuje energijom godinu dana. :)[/quote]

:lol: jedini bed je što trenutačno trošimo nekoliko redova veličine energije (da bismo napravili mizerne količine antimaterije) od onoga što nam je ta antimaterija u stanju dati nazad.
Mad Wilson (napisa):
Kako sam ja shvatio, problem obnovljivih izvora energije je periodicnost (kako sam preveo intermittency); sunca ima, pa dode oblak, pa ga nema; napon skoci gore, pa padne dole - napon u elektricnoj mrezi mora biti stalan. Slicno vrijedi za vjetroelektrane i ostale stvari. Dodatno, cini mi se da je potreba za strujom ponajveca zimi (kad sunca ima najmanje).


istina, ovo je najveći problem obnovljivih izvora energije, ali tu ti donekle uskače vodik. naime ako radiš elektrolizu vode i kasnije produkte bubaš u gorljive ćelije (koje su btw efikasnije nego što to bilo kakav motor na unutarnje izgaranje može biti i u teoriji - danas su već 2x efikasnije od dizel motora) možeš se okoristiti. najveći problem sa proizvodnjom vodika danas je da ga se ionako dobiva iz fosilnih goriva (uglavnom zemni plin), zato jer je to puno isplativije nego elektroliza vode. ne pitanje isplativosti se dakako briše sa nestankom fosilnih goriva.

Mad Wilsonra (napisa):
Mislim da nuklearke svakako nisu buducnost, jer su jednostavno preopasne. No kako se carbon-elektrane vise ne mogu koristiti, a obnovljivi izvori su jos work-in-progress, nuklearke su svakako sadasnjost.


ne baš skorz točno Wink molim te pročitaj ovaj topic Wink iako istina bog fuzija je jako kul, ali i jako daleko od uporabe.

Mad Wilson (napisa):
P.S. Ja navijam za antimaterijske reaktore!! Very Happy Negdje sam nacuo da je jedna boca od litre ulja dovoljna antimaterijskom reaktoru da cijelu ameriku (!!) opskrbljuje energijom godinu dana. Smile


Laughing jedini bed je što trenutačno trošimo nekoliko redova veličine energije (da bismo napravili mizerne količine antimaterije) od onoga što nam je ta antimaterija u stanju dati nazad.



_________________
Umjesto da postavlja pitanje o tome što je prije nastalo - kokoš ili jaje, čovjeku se najednom učinilo da je kokoš zamisao jajeta o stvaranju novih jaja.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
Mad Wilson
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 29. 05. 2006. (22:51:14)
Postovi: (121)16
Sarma = la pohva - posuda
23 = 34 - 11

PostPostano: 15:26 sub, 10. 5. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="nemo"]ne baš skorz točno ;) molim te pročitaj ovaj [url=http://rasprave.fizika.org/viewtopic.php?t=4950&start=0]topic[/url][/quote]Ma znam, znam. Nuklearke su doista najsigurnije, da ne ulazimo u to da imaju najvecu iskoristivost, najmanje zagaduju... No, ako se greska dogodi (a koliko god mala vjeroatnost i dalje je >0), mislim da je cijena ipak malo prevelika.
Jenom rijecju, ne bih gradio kucu pokraj nuklearke. :D

[quote="nemo"]:lol: jedini bed je što trenutačno trošimo nekoliko redova veličine energije (da bismo napravili mizerne količine antimaterije) od onoga što nam je ta antimaterija u stanju dati nazad.[/quote]
U CERNu rade na tome! Ne gubi nadu!! :D
nemo (napisa):
ne baš skorz točno Wink molim te pročitaj ovaj topic
Ma znam, znam. Nuklearke su doista najsigurnije, da ne ulazimo u to da imaju najvecu iskoristivost, najmanje zagaduju... No, ako se greska dogodi (a koliko god mala vjeroatnost i dalje je >0), mislim da je cijena ipak malo prevelika.
Jenom rijecju, ne bih gradio kucu pokraj nuklearke. Very Happy

nemo (napisa):
Laughing jedini bed je što trenutačno trošimo nekoliko redova veličine energije (da bismo napravili mizerne količine antimaterije) od onoga što nam je ta antimaterija u stanju dati nazad.

U CERNu rade na tome! Ne gubi nadu!! Very Happy



_________________
1 2 3 4
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
c_l
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 01. 02. 2007. (12:28:28)
Postovi: (98)16
Sarma = la pohva - posuda
-3 = 22 - 25

PostPostano: 14:36 ned, 11. 5. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

super mi je izjava nekog lika: "moze, izgradite nuklearku al uz to sagradite i kucu dovoljno veliku da u nju stanu svi ljudi koji ce [u]mozda[/u] nastradati prilikom neke nesrece s istom".
uz taj rizik ciji su razmjeri prestrasni, postoji ogroman problem skladistenja otpada te enormne potrosnje energije prilikom uopce izgradnje same nuklearke.

bojim se da na krivi nacin gledate na problem energije.
stvar je u tome da ima masa alternativnih izvora energije i nacini skladistenja iste al nikakva alternativa ne moze zamijeniti naftu. ni sada ni u buducnosti. a razlog tome je njena pretjerana potrosnja!! ljudi su fine guze koji su se navikli voziti autom do obliznjeg ducana ili faxa udaljenog 15min busom npr., te im nece nista pomoci ako im se ne promijeni pogled na potrosnju.
mozemo nadoknaditi nesto enerije al bez stednje i pametnog ulaganja nema buducnosti..
potrebna je velika revolucija u nacinu razmisljanja al dobro, cekajmo jos malo, trpimo klimatske promjene, 'prirodne' katastrofe svjetskih razmjera, ratove itsl. stvari jer tek kad se uvede naplacivanje odvojenih plasticnih boca ce ih ljudi poceti razdvajati :lol:
super mi je izjava nekog lika: "moze, izgradite nuklearku al uz to sagradite i kucu dovoljno veliku da u nju stanu svi ljudi koji ce mozda nastradati prilikom neke nesrece s istom".
uz taj rizik ciji su razmjeri prestrasni, postoji ogroman problem skladistenja otpada te enormne potrosnje energije prilikom uopce izgradnje same nuklearke.

bojim se da na krivi nacin gledate na problem energije.
stvar je u tome da ima masa alternativnih izvora energije i nacini skladistenja iste al nikakva alternativa ne moze zamijeniti naftu. ni sada ni u buducnosti. a razlog tome je njena pretjerana potrosnja!! ljudi su fine guze koji su se navikli voziti autom do obliznjeg ducana ili faxa udaljenog 15min busom npr., te im nece nista pomoci ako im se ne promijeni pogled na potrosnju.
mozemo nadoknaditi nesto enerije al bez stednje i pametnog ulaganja nema buducnosti..
potrebna je velika revolucija u nacinu razmisljanja al dobro, cekajmo jos malo, trpimo klimatske promjene, 'prirodne' katastrofe svjetskih razmjera, ratove itsl. stvari jer tek kad se uvede naplacivanje odvojenih plasticnih boca ce ih ljudi poceti razdvajati Laughing


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
SickJedi
Moderator
Moderator


Pridružen/a: 01. 10. 2004. (16:41:56)
Postovi: (3BC)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
12 = 42 - 30
Lokacija: Esperantija

PostPostano: 2:38 pon, 12. 5. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

Skladistenj opce nije neki velki problem. Mislim da nam je Francuska najbolji primejr u Europi. Linkovi : [url=http://www.world-nuclear.org/info/inf40.html]world-nuclear.org[/url] i [ur=http://en.wikipedia.org/wiki/Nuclear_power_in_France#Fuel_cycle]wiki[/url].

Mislim da su trebutno veci problemi naftni lobiji koji usporavaju razvoj dobivanja energije tog oblika.
Skladistenj opce nije neki velki problem. Mislim da nam je Francuska najbolji primejr u Europi. Linkovi : world-nuclear.org i [ur=http://en.wikipedia.org/wiki/Nuclear_power_in_France#Fuel_cycle]wiki[/url].

Mislim da su trebutno veci problemi naftni lobiji koji usporavaju razvoj dobivanja energije tog oblika.



_________________
Marvin (from Hitchhiker's Guide to the Galaxy) I bow before youVeliki Limun, on je kiseo i zut Bow to the left Marvin (from Hitchhiker's Guide to the Galaxy)
Depression is merely anger without enthusiasm.
There's no place like 127.0.0.1
Ken Lee je zakon!!!
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice MSNM
Saf
Forumski umjetnik
Forumski umjetnik


Pridružen/a: 10. 06. 2005. (21:55:28)
Postovi: (1B0)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
22 = 30 - 8
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 7:52 pon, 12. 5. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

nikada neće nestati nafte, to bi oni htjeli da vi mislite kako bi imali opravdanja za poskupljenja! Jednom, za cca. 100 godina kad iscijedimo majčicu zemlju do zadnje kapi, naći ćemo naftu na marsu pa ćemo je tamo iskapati! :wink:
nikada neće nestati nafte, to bi oni htjeli da vi mislite kako bi imali opravdanja za poskupljenja! Jednom, za cca. 100 godina kad iscijedimo majčicu zemlju do zadnje kapi, naći ćemo naftu na marsu pa ćemo je tamo iskapati! Wink



_________________
Super Nut Chase
moj site
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - opušteno -> Bućkuriš Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodno  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Sljedeće
Stranica 7 / 8.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan