Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Pitanja
WWW:
Idite na Prethodno  1, 2, 3, ... 17, 18, 19  Sljedeće
Moja sarma
 
Započnite novu temu   Ova tema je zaključana: ne možete uređivati postove niti odgovarati.   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji diplomskih i starih studija -> Građa računala
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
RonnieColeman
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 04. 2006. (10:35:00)
Postovi: (20B)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 45 - 39
Lokacija: |R^3

PostPostano: 9:59 čet, 15. 10. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

Nisam bio na predavanjima pa pitam - što ste radili i kada je u subotu nadoknada?
thnx
Nisam bio na predavanjima pa pitam - što ste radili i kada je u subotu nadoknada?
thnx



_________________
...He never had looked less like captain of any-thing, even his own soul.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Gino
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 11. 09. 2008. (10:54:06)
Postovi: (370)16
Sarma = la pohva - posuda
-29 = 108 - 137
Lokacija: Pula

PostPostano: 14:45 čet, 15. 10. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

zavrsili predavanje od proslog puta, neznam kako bi taj dio nazvao... uvod :wink:
i onda smo poceli sa turingovim strojem
u subotu imamo od 10 do 14
zavrsili predavanje od proslog puta, neznam kako bi taj dio nazvao... uvod Wink
i onda smo poceli sa turingovim strojem
u subotu imamo od 10 do 14



_________________
Mario Berljafa
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
RonnieColeman
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 04. 2006. (10:35:00)
Postovi: (20B)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 45 - 39
Lokacija: |R^3

PostPostano: 15:10 čet, 15. 10. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

Reci mi, dok ti je pamćenje svježe, jesu li slide-ovi identični ovima:

http://www.zemris.fer.hr/predmeti/aior/pred.html

ps: klikni na pdf fajlove.
Reci mi, dok ti je pamćenje svježe, jesu li slide-ovi identični ovima:

http://www.zemris.fer.hr/predmeti/aior/pred.html

ps: klikni na pdf fajlove.



_________________
...He never had looked less like captain of any-thing, even his own soul.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Gino
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 11. 09. 2008. (10:54:06)
Postovi: (370)16
Sarma = la pohva - posuda
-29 = 108 - 137
Lokacija: Pula

PostPostano: 15:16 čet, 15. 10. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

da, to je to
da, to je to



_________________
Mario Berljafa
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
RonnieColeman
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 04. 2006. (10:35:00)
Postovi: (20B)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 45 - 39
Lokacija: |R^3

PostPostano: 17:07 čet, 15. 10. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

tenks
tenks



_________________
...He never had looked less like captain of any-thing, even his own soul.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
SvekY
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 21. 11. 2003. (23:44:22)
Postovi: (FF)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
11 = 14 - 3
Lokacija: unitarni vektorski prostor

PostPostano: 11:00 sri, 21. 10. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

Može netko reći dokle smo došli u subotu 17. 10 na predavanjima?

Ustvari, možda je bolje da odgovorite u temu "predavanja" [b]->[/b]
[url]http://degiorgi.math.hr/forum/viewtopic.php?t=13718[/url]

Hvala unaprijed.
Može netko reći dokle smo došli u subotu 17. 10 na predavanjima?

Ustvari, možda je bolje da odgovorite u temu "predavanja"
http://degiorgi.math.hr/forum/viewtopic.php?t=13718

Hvala unaprijed.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Hulk
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 28. 03. 2008. (22:35:25)
Postovi: (4F)16
Sarma = la pohva - posuda
-1 = 6 - 7

PostPostano: 13:32 pet, 23. 10. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

OK, pitanje. U M68000 postoji prema Programmer’s Reference Manualu program space i data space. U prvome nalaze instrukcije, u drugome podaci. To se pretpostavljam odnosi na ono kada pišemo DATA i PROGRAM.

Sad, možemo postaviti da počinju na istome mjestu data i program pa napraviti tako da program mijenja početni program? Mislim, to radi u simulatoru, vjerojatno radi i na pravoj stvari?

Drugo, zašto mi ne može nigdje spremiti program napisan u simulatoru? Piše mi: Cannot create file C:\.... Ima li još tko isti problem?

I zadnje, možemo li pisati adrese ili podatke u assemblyju u binarnom ili nekom drugom zapisu ili je sve u hex (mislim kod naredbi)?

E, usput kod naredbe DS.W,L,B 1, ovaj broj jedan, što on označava?
OK, pitanje. U M68000 postoji prema Programmer’s Reference Manualu program space i data space. U prvome nalaze instrukcije, u drugome podaci. To se pretpostavljam odnosi na ono kada pišemo DATA i PROGRAM.

Sad, možemo postaviti da počinju na istome mjestu data i program pa napraviti tako da program mijenja početni program? Mislim, to radi u simulatoru, vjerojatno radi i na pravoj stvari?

Drugo, zašto mi ne može nigdje spremiti program napisan u simulatoru? Piše mi: Cannot create file C:\.... Ima li još tko isti problem?

I zadnje, možemo li pisati adrese ili podatke u assemblyju u binarnom ili nekom drugom zapisu ili je sve u hex (mislim kod naredbi)?

E, usput kod naredbe DS.W,L,B 1, ovaj broj jedan, što on označava?



_________________
If I had a nickel for every time I've written "for (i = 0; i < N; i++)" in C I'd be a millionaire.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
GauSs_
Moderator
Moderator


Pridružen/a: 28. 01. 2004. (21:01:17)
Postovi: (53C)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
72 = 110 - 38
Lokacija: 231

PostPostano: 15:56 pet, 23. 10. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Hulk"]OK, pitanje. U M68000 postoji prema Programmer’s Reference Manualu program space i data space. U prvome nalaze instrukcije, u drugome podaci. To se pretpostavljam odnosi na ono kada pišemo DATA i PROGRAM.
[/quote]
pretpostavljam da dobro pretpostavljas ;)

[quote]
Sad, možemo postaviti da počinju na istome mjestu data i program pa napraviti tako da program mijenja početni program? Mislim, to radi u simulatoru, vjerojatno radi i na pravoj stvari?
[/quote]

Da, u simulatoru mozes mijenjati program, a mislim da si mogao i na starim racunalima baziranim na mc68000.

[quote]
I zadnje, možemo li pisati adrese ili podatke u assemblyju u binarnom ili nekom drugom zapisu ili je sve u hex (mislim kod naredbi)?
[/quote]

da.

baza 2: %10000
baza 10: 16
baza 16: $10

[quote]
E, usput kod naredbe DS.W,L,B 1, ovaj broj jedan, što on označava?[/quote]

to je direktiva [tt]DEFINE STORAGE[/tt] assembleru koja uzima onoliko mjesta koliko joj napises.

Npr.
[code:1]
DS.W 3
[/code:1]
ce rezervirati 3 puta po 16 bitova
Hulk (napisa):
OK, pitanje. U M68000 postoji prema Programmer’s Reference Manualu program space i data space. U prvome nalaze instrukcije, u drugome podaci. To se pretpostavljam odnosi na ono kada pišemo DATA i PROGRAM.

pretpostavljam da dobro pretpostavljas Wink

Citat:

Sad, možemo postaviti da počinju na istome mjestu data i program pa napraviti tako da program mijenja početni program? Mislim, to radi u simulatoru, vjerojatno radi i na pravoj stvari?


Da, u simulatoru mozes mijenjati program, a mislim da si mogao i na starim racunalima baziranim na mc68000.

Citat:

I zadnje, možemo li pisati adrese ili podatke u assemblyju u binarnom ili nekom drugom zapisu ili je sve u hex (mislim kod naredbi)?


da.

baza 2: %10000
baza 10: 16
baza 16: $10

Citat:

E, usput kod naredbe DS.W,L,B 1, ovaj broj jedan, što on označava?


to je direktiva DEFINE STORAGE assembleru koja uzima onoliko mjesta koliko joj napises.

Npr.
Kod:

DS.W 3

ce rezervirati 3 puta po 16 bitova



_________________
The purpose of life is to end
Malo sam lose volje...

Prosle su godine kolokviji bili laksi, zar ne?
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Hulk
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 28. 03. 2008. (22:35:25)
Postovi: (4F)16
Sarma = la pohva - posuda
-1 = 6 - 7

PostPostano: 17:14 pet, 23. 10. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="GauSs_"]
to je direktiva [tt]DEFINE STORAGE[/tt] assembleru koja uzima onoliko mjesta koliko joj napises.

Npr.
[code:1]
DS.W 3
[/code:1]
ce rezervirati 3 puta po 16 bitova[/quote]

Dakle, ako napišem [code:1]VALUE1: DS.W 2[/code:1]
i [code:1]VALUE1: DS.L 1[/code:1] je li to onda isto kada koristim "varijablu" VALUE1 u nekim operacijama?

Kada koristim instrukciju ADD, recimo: [code:1]ADD.L VALUE1, D0[/code:1]
ovaj VALUE1 se negdje pohrani da bi se zbrojio s vrijednošću u D0 registru. Ne može se iz memorije zbrojiti. Kako je to riješeno u M68000?
GauSs_ (napisa):

to je direktiva DEFINE STORAGE assembleru koja uzima onoliko mjesta koliko joj napises.

Npr.
Kod:

DS.W 3

ce rezervirati 3 puta po 16 bitova


Dakle, ako napišem
Kod:
VALUE1:      DS.W         2

i
Kod:
VALUE1:      DS.L        1
je li to onda isto kada koristim "varijablu" VALUE1 u nekim operacijama?

Kada koristim instrukciju ADD, recimo:
Kod:
ADD.L    VALUE1, D0

ovaj VALUE1 se negdje pohrani da bi se zbrojio s vrijednošću u D0 registru. Ne može se iz memorije zbrojiti. Kako je to riješeno u M68000?



_________________
If I had a nickel for every time I've written "for (i = 0; i < N; i++)" in C I'd be a millionaire.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
GauSs_
Moderator
Moderator


Pridružen/a: 28. 01. 2004. (21:01:17)
Postovi: (53C)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
72 = 110 - 38
Lokacija: 231

PostPostano: 0:05 sub, 24. 10. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Hulk"]
Dakle, ako napišem [code:1]VALUE1: DS.W 2[/code:1]
i [code:1]VALUE1: DS.L 1[/code:1] je li to onda isto kada koristim "varijablu" VALUE1 u nekim operacijama?
[/quote]

Ne shvacam bas pitanje. VALUE1 ce biti adresa prvog elementa memorije koju si zauzeo (bez obzira koliko elemenata stavis nakon DS)

[quote]
Kada koristim instrukciju ADD, recimo: [code:1]ADD.L VALUE1, D0[/code:1]
ovaj VALUE1 se negdje pohrani da bi se zbrojio s vrijednošću u D0 registru. Ne može se iz memorije zbrojiti. Kako je to riješeno u M68000?[/quote]

Zasto ne bi mogao raditi iz memorije? Jeste pokusali napisati program pa provjeriti da li radi?
Hulk (napisa):

Dakle, ako napišem
Kod:
VALUE1:      DS.W         2

i
Kod:
VALUE1:      DS.L        1
je li to onda isto kada koristim "varijablu" VALUE1 u nekim operacijama?


Ne shvacam bas pitanje. VALUE1 ce biti adresa prvog elementa memorije koju si zauzeo (bez obzira koliko elemenata stavis nakon DS)

Citat:

Kada koristim instrukciju ADD, recimo:
Kod:
ADD.L    VALUE1, D0

ovaj VALUE1 se negdje pohrani da bi se zbrojio s vrijednošću u D0 registru. Ne može se iz memorije zbrojiti. Kako je to riješeno u M68000?


Zasto ne bi mogao raditi iz memorije? Jeste pokusali napisati program pa provjeriti da li radi?



_________________
The purpose of life is to end
Malo sam lose volje...

Prosle su godine kolokviji bili laksi, zar ne?
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Hulk
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 28. 03. 2008. (22:35:25)
Postovi: (4F)16
Sarma = la pohva - posuda
-1 = 6 - 7

PostPostano: 11:27 sub, 24. 10. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote]Ne shvacam bas pitanje. VALUE1 ce biti adresa prvog elementa memorije koju si zauzeo (bez obzira koliko elemenata stavis nakon DS)[/quote]

Dakle, pitanje je može li se u primjeru (i analognim primjerima) [url]http://brale.math.hr/nastava/gr/materijali/v4/gr-v4-2009_05.x68[/url] slobodno staviti umjesto [code:1]VALUE: DS.B 2[/code:1] ovo [code:1]VALUE: DS.W 1[/code:1]

[quote]
Zasto ne bi mogao raditi iz memorije? Jeste pokusali napisati program pa provjeriti da li radi?[/quote]

Kako mislite napisati program? Ovako ne bi imalo smisla, pa nekako moraju doći do ALU podaci (dakle, ne može ovako):

[code:1]DATA: EQU $2000
PROGRAM: EQU $2100

ORG DATA
VALUE: DS.W 1
VALUE1: DS.W 1
ORG PROGRAM
START:
ADD.W VALUE, VALUE1
MOVE.B #9,D0
TRAP #15
END START [/code:1]

[/quote]
Citat:
Ne shvacam bas pitanje. VALUE1 ce biti adresa prvog elementa memorije koju si zauzeo (bez obzira koliko elemenata stavis nakon DS)


Dakle, pitanje je može li se u primjeru (i analognim primjerima) http://brale.math.hr/nastava/gr/materijali/v4/gr-v4-2009_05.x68 slobodno staviti umjesto
Kod:
VALUE:      DS.B   2
ovo
Kod:
VALUE:      DS.W   1


Citat:

Zasto ne bi mogao raditi iz memorije? Jeste pokusali napisati program pa provjeriti da li radi?


Kako mislite napisati program? Ovako ne bi imalo smisla, pa nekako moraju doći do ALU podaci (dakle, ne može ovako):

Kod:
DATA:   EQU   $2000
PROGRAM: EQU   $2100

   ORG   DATA
VALUE:   DS.W   1
VALUE1:   DS.W   1
   ORG   PROGRAM
START:            
   ADD.W   VALUE, VALUE1
   MOVE.B   #9,D0
   TRAP   #15      
   END   START      


[/quote]



_________________
If I had a nickel for every time I've written "for (i = 0; i < N; i++)" in C I'd be a millionaire.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
GauSs_
Moderator
Moderator


Pridružen/a: 28. 01. 2004. (21:01:17)
Postovi: (53C)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
72 = 110 - 38
Lokacija: 231

PostPostano: 11:50 sub, 24. 10. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Hulk"]
Dakle, pitanje je može li se u primjeru (i analognim primjerima) [url]http://brale.math.hr/nastava/gr/materijali/v4/gr-v4-2009_05.x68[/url] slobodno staviti umjesto [code:1]VALUE: DS.B 2[/code:1] ovo [code:1]VALUE: DS.W 1[/code:1]
[/quote]

da. [tt]DS.B 2[/tt] je tu kao primjer da se moze i tako.

[quote]
Kako mislite napisati program? Ovako ne bi imalo smisla, pa nekako moraju doći do ALU podaci (dakle, ne može ovako):

[code:1]DATA: EQU $2000
PROGRAM: EQU $2100

ORG DATA
VALUE: DS.W 1
VALUE1: DS.W 1
ORG PROGRAM
START:
ADD.W VALUE, VALUE1
MOVE.B #9,D0
TRAP #15
END START [/code:1]

[/quote]

tako ne moze jer ocito nisi procitao sto radi instrukcija add (pogledati programers manual). Uglavnom, source ili destination moraju biti oblika Dn (znaci podatkovni registri).
Dakle, [tt]ADD.W VALUE1, D0[/tt] je dopusteno (a to si pitao u prijasnjem postu)
Hulk (napisa):

Dakle, pitanje je može li se u primjeru (i analognim primjerima) http://brale.math.hr/nastava/gr/materijali/v4/gr-v4-2009_05.x68 slobodno staviti umjesto
Kod:
VALUE:      DS.B   2
ovo
Kod:
VALUE:      DS.W   1



da. DS.B 2 je tu kao primjer da se moze i tako.

Citat:

Kako mislite napisati program? Ovako ne bi imalo smisla, pa nekako moraju doći do ALU podaci (dakle, ne može ovako):

Kod:
DATA:   EQU   $2000
PROGRAM: EQU   $2100

   ORG   DATA
VALUE:   DS.W   1
VALUE1:   DS.W   1
   ORG   PROGRAM
START:            
   ADD.W   VALUE, VALUE1
   MOVE.B   #9,D0
   TRAP   #15      
   END   START      




tako ne moze jer ocito nisi procitao sto radi instrukcija add (pogledati programers manual). Uglavnom, source ili destination moraju biti oblika Dn (znaci podatkovni registri).
Dakle, ADD.W VALUE1, D0 je dopusteno (a to si pitao u prijasnjem postu)



_________________
The purpose of life is to end
Malo sam lose volje...

Prosle su godine kolokviji bili laksi, zar ne?
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Hulk
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 28. 03. 2008. (22:35:25)
Postovi: (4F)16
Sarma = la pohva - posuda
-1 = 6 - 7

PostPostano: 12:46 sub, 24. 10. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="GauSs_"]
tako ne moze jer ocito nisi procitao sto radi instrukcija add (pogledati programers manual). Uglavnom, source ili destination moraju biti oblika Dn (znaci podatkovni registri).
Dakle, [tt]ADD.W VALUE1, D0[/tt] je dopusteno (a to si pitao u prijasnjem postu)[/quote]

Oh, ali ja sam pročitao što radi ADD tako da to ne može biti razlog zašto tako ne može (osim ako assembler nekako zna i što ja čitam?!). Ne znam, ali ja sam, osim ako mi nešto s vidom ne valja, napisao "ne može ovako". Dakle, za pretpostaviti je da postoji i razlog zašto ne može tako i da ja znam da ne može tako. Jedan mogući razlog je da je to zato što ja nisam pročitao što radi instrukcija ADD. Ako ćete mi vjerovati na riječ, to sam pročitao i shodno tome napisao da je, ponavljam, prethodni primjer besmislen (a napisao sam ga iz banalnog razloga jer ste vi postavili pitanje "Jeste pokusali napisati program pa provjeriti da li radi?", ne zato što nisam tobože znao što će se dogoditi). Drugi mogući razlog je (onaj za koji, eto, ja pitam) da ALU nekako mora dobiti podatke iz memorije (jer nije vrag da u memoriji postoje half-adderi i full-adderi i sl. kao što bi se dalo zaključiti kada pitate "Zasto ne bi mogao raditi iz memorije?") i negdje ih postaviti da bi se nad njima izvršila potrebna operacija.

No dobro, na sreću pronašao sam odgovor na pitanje što se dogodi s podatkom iz memorije u knjizi prof. Ribarića - Naprednije arhitekture mikroprocesora. Dakle, "...element modela je i [i]privremeni registar[/i] koji je povezan s jednim od ulaza u aritmetičko-logičku jedinicu i služi za privremeno pohranjivanje jednog od podataka koji sudjeluje u aritmetičkoj ili logičkoj operaciji.

Ovaj privremeni registar nije element programskog modela mikroprocesora. Pod programskim modelom razumijeva se skup registara koji su pristupačni programeru preko instrukcija iz skupa instrukcija (na razini zbirnog jezika)."

Drugim riječima, mogao bih pisati programe dok ne oslijepim i ne bih dobio tu informaciju, tako da savjet " Jeste pokusali napisati program pa provjeriti da li radi?", nije bio baš od koristi. U svakom slučaju hvala na prethodnim informacijama, to je to za sada.
GauSs_ (napisa):

tako ne moze jer ocito nisi procitao sto radi instrukcija add (pogledati programers manual). Uglavnom, source ili destination moraju biti oblika Dn (znaci podatkovni registri).
Dakle, ADD.W VALUE1, D0 je dopusteno (a to si pitao u prijasnjem postu)


Oh, ali ja sam pročitao što radi ADD tako da to ne može biti razlog zašto tako ne može (osim ako assembler nekako zna i što ja čitam?!). Ne znam, ali ja sam, osim ako mi nešto s vidom ne valja, napisao "ne može ovako". Dakle, za pretpostaviti je da postoji i razlog zašto ne može tako i da ja znam da ne može tako. Jedan mogući razlog je da je to zato što ja nisam pročitao što radi instrukcija ADD. Ako ćete mi vjerovati na riječ, to sam pročitao i shodno tome napisao da je, ponavljam, prethodni primjer besmislen (a napisao sam ga iz banalnog razloga jer ste vi postavili pitanje "Jeste pokusali napisati program pa provjeriti da li radi?", ne zato što nisam tobože znao što će se dogoditi). Drugi mogući razlog je (onaj za koji, eto, ja pitam) da ALU nekako mora dobiti podatke iz memorije (jer nije vrag da u memoriji postoje half-adderi i full-adderi i sl. kao što bi se dalo zaključiti kada pitate "Zasto ne bi mogao raditi iz memorije?") i negdje ih postaviti da bi se nad njima izvršila potrebna operacija.

No dobro, na sreću pronašao sam odgovor na pitanje što se dogodi s podatkom iz memorije u knjizi prof. Ribarića - Naprednije arhitekture mikroprocesora. Dakle, "...element modela je i privremeni registar koji je povezan s jednim od ulaza u aritmetičko-logičku jedinicu i služi za privremeno pohranjivanje jednog od podataka koji sudjeluje u aritmetičkoj ili logičkoj operaciji.

Ovaj privremeni registar nije element programskog modela mikroprocesora. Pod programskim modelom razumijeva se skup registara koji su pristupačni programeru preko instrukcija iz skupa instrukcija (na razini zbirnog jezika)."

Drugim riječima, mogao bih pisati programe dok ne oslijepim i ne bih dobio tu informaciju, tako da savjet " Jeste pokusali napisati program pa provjeriti da li radi?", nije bio baš od koristi. U svakom slučaju hvala na prethodnim informacijama, to je to za sada.



_________________
If I had a nickel for every time I've written "for (i = 0; i < N; i++)" in C I'd be a millionaire.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
GauSs_
Moderator
Moderator


Pridružen/a: 28. 01. 2004. (21:01:17)
Postovi: (53C)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
72 = 110 - 38
Lokacija: 231

PostPostano: 13:22 sub, 24. 10. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

ok. ocito ja nisam najbolje shvatio sto se pita . I da, vjerujem da ste proucili sve sto treba.

uglavnom, ispricavam se na prozivanju za nerad :oops:
ok. ocito ja nisam najbolje shvatio sto se pita . I da, vjerujem da ste proucili sve sto treba.

uglavnom, ispricavam se na prozivanju za nerad Embarassed



_________________
The purpose of life is to end
Malo sam lose volje...

Prosle su godine kolokviji bili laksi, zar ne?
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
malena
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 27. 03. 2009. (16:43:42)
Postovi: (62)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 9 - 8
Lokacija: ...

PostPostano: 18:54 ned, 25. 10. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

može li mi netko objasniti kako funkcionira movem.b?
nikako da shvatim miče li to više varijabli iz/u jedan registar ili jednu varijablu u više registara :titanic: ?

btw. u praktičnim zadacima, zadatak 9. šta nije najznačajniji bit u negativnih brojeva jednak 1 ;) ?
može li mi netko objasniti kako funkcionira movem.b?
nikako da shvatim miče li to više varijabli iz/u jedan registar ili jednu varijablu u više registara Titanic ?

btw. u praktičnim zadacima, zadatak 9. šta nije najznačajniji bit u negativnih brojeva jednak 1 Wink ?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
ivo34
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 03. 02. 2005. (10:11:04)
Postovi: (171)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
35 = 43 - 8

PostPostano: 20:47 ned, 25. 10. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="malena"]može li mi netko objasniti kako funkcionira movem.b?
nikako da shvatim miče li to više varijabli iz/u jedan registar ili jednu varijablu u više registara :titanic: ?[/quote]
Koliko sam shvatio, ovo drugo sto si napisala je polovicno tocno. MOVEM pomice sadrzaj selektiranih registara iz ili u memoriju (pocinje od memorijske lokacije koja je navedena, u zadatku gr-v4-2009_06.x68 smo imali varijablu VALUE1).
malena (napisa):
može li mi netko objasniti kako funkcionira movem.b?
nikako da shvatim miče li to više varijabli iz/u jedan registar ili jednu varijablu u više registara Titanic ?

Koliko sam shvatio, ovo drugo sto si napisala je polovicno tocno. MOVEM pomice sadrzaj selektiranih registara iz ili u memoriju (pocinje od memorijske lokacije koja je navedena, u zadatku gr-v4-2009_06.x68 smo imali varijablu VALUE1).
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
GauSs_
Moderator
Moderator


Pridružen/a: 28. 01. 2004. (21:01:17)
Postovi: (53C)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
72 = 110 - 38
Lokacija: 231

PostPostano: 22:13 ned, 25. 10. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="malena"]
btw. u praktičnim zadacima, zadatak 9. šta nije najznačajniji bit u negativnih brojeva jednak 1 ;) ?[/quote]

je. hvala

[size=9][color=#999999]Added after 9 minutes:[/color][/size]

[quote="ivo34"][quote="malena"]može li mi netko objasniti kako funkcionira movem.b?
nikako da shvatim miče li to više varijabli iz/u jedan registar ili jednu varijablu u više registara :titanic: ?[/quote]
Koliko sam shvatio, ovo drugo sto si napisala je polovicno tocno. MOVEM pomice sadrzaj selektiranih registara iz ili u memoriju (pocinje od memorijske lokacije koja je navedena, u zadatku gr-v4-2009_06.x68 smo imali varijablu VALUE1).[/quote]

dosta dobro je opisano sto radi u Programers Manul 4-128.
malena (napisa):

btw. u praktičnim zadacima, zadatak 9. šta nije najznačajniji bit u negativnih brojeva jednak 1 Wink ?


je. hvala

Added after 9 minutes:

ivo34 (napisa):
malena (napisa):
može li mi netko objasniti kako funkcionira movem.b?
nikako da shvatim miče li to više varijabli iz/u jedan registar ili jednu varijablu u više registara Titanic ?

Koliko sam shvatio, ovo drugo sto si napisala je polovicno tocno. MOVEM pomice sadrzaj selektiranih registara iz ili u memoriju (pocinje od memorijske lokacije koja je navedena, u zadatku gr-v4-2009_06.x68 smo imali varijablu VALUE1).


dosta dobro je opisano sto radi u Programers Manul 4-128.



_________________
The purpose of life is to end
Malo sam lose volje...

Prosle su godine kolokviji bili laksi, zar ne?
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
eliza
Gost





PostPostano: 20:34 uto, 27. 10. 2009    Naslov: građa Citirajte i odgovorite

može jedno pitanjce,kaj se tiče torije,točnije slajdova do kuda mi pišemo??

i kakvi će biti tipovi zadataka?

puno vam hvala
može jedno pitanjce,kaj se tiče torije,točnije slajdova do kuda mi pišemo??

i kakvi će biti tipovi zadataka?

puno vam hvala


[Vrh]
GauSs_
Moderator
Moderator


Pridružen/a: 28. 01. 2004. (21:01:17)
Postovi: (53C)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
72 = 110 - 38
Lokacija: 231

PostPostano: 21:16 uto, 27. 10. 2009    Naslov: Re: građa Citirajte i odgovorite

[quote="eliza"]može jedno pitanjce,kaj se tiče torije,točnije slajdova do kuda mi pišemo??

i kakvi će biti tipovi zadataka?

puno vam hvala[/quote]

sve sto obradite do kolokvija. imate slajdove na sluzbenoj stranici

vrlo vjerojatno 1 turingov stroj, 1 sabirnica, 1 program u Assemblyju te nekoliko trik pitanja vezanih uz MC68000
eliza (napisa):
može jedno pitanjce,kaj se tiče torije,točnije slajdova do kuda mi pišemo??

i kakvi će biti tipovi zadataka?

puno vam hvala


sve sto obradite do kolokvija. imate slajdove na sluzbenoj stranici

vrlo vjerojatno 1 turingov stroj, 1 sabirnica, 1 program u Assemblyju te nekoliko trik pitanja vezanih uz MC68000



_________________
The purpose of life is to end
Malo sam lose volje...

Prosle su godine kolokviji bili laksi, zar ne?
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
tmarusca
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 28. 06. 2009. (20:53:52)
Postovi: (59)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 6 - 3
Lokacija: 1/039

PostPostano: 15:50 uto, 3. 11. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

moze netko ponovno objasniti razliku izmedu big i little endian procesora, i onaj program u c-u napisati i objasniti?

koliko sam skuzio, jedni citaju bajtove bit-po-bit slijeva nadesno, drugi obratno. kak onda procesori koji su razliciti znaju s 'kim' pricaju?

thx
moze netko ponovno objasniti razliku izmedu big i little endian procesora, i onaj program u c-u napisati i objasniti?

koliko sam skuzio, jedni citaju bajtove bit-po-bit slijeva nadesno, drugi obratno. kak onda procesori koji su razliciti znaju s 'kim' pricaju?

thx



_________________
...to kaj ona ima kilu viska, ja ne marim...
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Ova tema je zaključana: ne možete uređivati postove niti odgovarati.   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji diplomskih i starih studija -> Građa računala Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodno  1, 2, 3, ... 17, 18, 19  Sljedeće
Stranica 2 / 19.

 
Forum(o)Bir:  
Možete otvarati nove teme.
Možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan