Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

zadaće
WWW:
Idite na Prethodno  1, 2, 3, 4  Sljedeće
Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Matematička analiza 1 i 2
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
ajaxcy
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 27. 09. 2009. (17:58:37)
Postovi: (77)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
= 6 - 5

PostPostano: 19:44 pet, 8. 1. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

@mornik puno hvalaaaa :DD

4.13a) spetljam se sa tim 5 korijenom
4,14 a) buni me sta je a,b E R...pa jel sin(ax)/(ax) ide u 0???
4.16 c) ?!
4.11 neznam koju suspt uvest?
@mornik puno hvalaaaa Very HappyD

4.13a) spetljam se sa tim 5 korijenom
4,14 a) buni me sta je a,b E R...pa jel sin(ax)/(ax) ide u 0???
4.16 c) ?!
4.11 neznam koju suspt uvest?



_________________
Give me a place to stand, and I will move the earth.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
mornik
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 09. 2009. (06:25:44)
Postovi: (128)16
Sarma = la pohva - posuda
118 = 124 - 6

PostPostano: 22:05 pet, 8. 1. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pretpostavljam da mudro hoćeš neke hintove, a ne potpuna rješenja (makar ovi zadaci zapravo i nemaju puno nekih međukoraka). Dakle,

4.13. a) Ideja je slična kao svugdje gdje se pojavljuju neki viši korijeni - probaj svesti to na razliku/zbroj petih, tj. trećih potencija. Konkretnije - pomnoži i brojnik i nazivnik s [latex]1-\sqrt[5]{x}+\sqrt[5]{x^2}-\sqrt[5]{x^3}+\sqrt[5]{x^4}[/latex], da u brojniku dobiješ [latex]1+x[/latex], a onda pomnoži i brojnik i nazivnik s [latex]1-\sqrt[3]{x}+\sqrt[3]{x^2}[/latex], da i u nazivniku dobiješ [latex]1+x[/latex]. Nakon toga, pokrati ono što se pokratiti da. Limes je [latex]\displaystyle \frac{3}{5}[/latex].

4.14. a) Za veliku većinu [latex]a[/latex] i [latex]b[/latex] ovo nije neodređen oblik, a za ostale (tj. [latex]a[/latex] i [latex]b[/latex] oblika [latex]\displaystyle n+\frac{1}{2}[/latex]) ćeš morati napraviti nešto slično tome što si spomenuo/spomenula - probaj uzeti [latex]t=x-\pi[/latex], to bi ti trebalo olakšati situaciju. Dalje mi se čini da se samo radi o priči s limesom u [latex]0[/latex] i eventualnom gledanju dva slučaja [latex]a[/latex] i [latex]b[/latex].

Inače, [latex]\displaystyle\frac{\sin{ax}}{ax}[/latex] ide u [latex]1[/latex] za [latex]x\to 0[/latex], a u [latex]0[/latex] za [latex]x\to \pm\infty[/latex]. Za ostale [latex]x[/latex] je funkcija neprekidna, tako da znaš što joj je limes.

4.16. c) Probaj uvesti supstituciju [latex]\displaystyle t=x-\frac{\pi}{2}[/latex], pa pogledaj što dobivaš - to bi ti trebalo dosta olakšati zadatak.

4.11. Ne shvaćam o kakvim se supstitucijama radi - to su obični limesi koje ste radili puno puta, samo što idu u [latex]-\infty[/latex], ali to nas ne smeta pretjerano - u prvom zadatku ti je korisno podijeliti i brojnik i nazivnik s [latex]x^3[/latex], pa vidjeti što dobivaš, a u drugom napraviti isto to, samo s [latex]x[/latex]. Treći zadatak ima problem (ili je to namjerno tako zadano) - naime, može li uopće postojati [latex]\sqrt{x}[/latex] koji se pojavljuje u nazivniku, ako [latex]x\rightarrow -\infty[/latex]? :) Dakle, u tom slučaju ne bismo mogli govoriti o limesu funkcije.

Evo, nadam se da je ovo dovoljno hintovlja, pitaj ako treba još :).

EDIT: 4.14. Ne radi se o cjelobrojnim [latex]a[/latex] i [latex]b[/latex], nego o brojevima oblika [latex]\displaystyle n+\frac{1}{2}[/latex], dakako. Pomiješah sinus i kosinus. Moje isprike. :oops:
Pretpostavljam da mudro hoćeš neke hintove, a ne potpuna rješenja (makar ovi zadaci zapravo i nemaju puno nekih međukoraka). Dakle,

4.13. a) Ideja je slična kao svugdje gdje se pojavljuju neki viši korijeni - probaj svesti to na razliku/zbroj petih, tj. trećih potencija. Konkretnije - pomnoži i brojnik i nazivnik s , da u brojniku dobiješ , a onda pomnoži i brojnik i nazivnik s , da i u nazivniku dobiješ . Nakon toga, pokrati ono što se pokratiti da. Limes je .

4.14. a) Za veliku većinu i ovo nije neodređen oblik, a za ostale (tj. i oblika ) ćeš morati napraviti nešto slično tome što si spomenuo/spomenula - probaj uzeti , to bi ti trebalo olakšati situaciju. Dalje mi se čini da se samo radi o priči s limesom u i eventualnom gledanju dva slučaja i .

Inače, ide u za , a u za . Za ostale je funkcija neprekidna, tako da znaš što joj je limes.

4.16. c) Probaj uvesti supstituciju , pa pogledaj što dobivaš - to bi ti trebalo dosta olakšati zadatak.

4.11. Ne shvaćam o kakvim se supstitucijama radi - to su obični limesi koje ste radili puno puta, samo što idu u , ali to nas ne smeta pretjerano - u prvom zadatku ti je korisno podijeliti i brojnik i nazivnik s , pa vidjeti što dobivaš, a u drugom napraviti isto to, samo s . Treći zadatak ima problem (ili je to namjerno tako zadano) - naime, može li uopće postojati koji se pojavljuje u nazivniku, ako ? Smile Dakle, u tom slučaju ne bismo mogli govoriti o limesu funkcije.

Evo, nadam se da je ovo dovoljno hintovlja, pitaj ako treba još Smile.

EDIT: 4.14. Ne radi se o cjelobrojnim i , nego o brojevima oblika , dakako. Pomiješah sinus i kosinus. Moje isprike. Embarassed




Zadnja promjena: mornik; 7:28 sub, 9. 1. 2010; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
ajaxcy
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 27. 09. 2009. (17:58:37)
Postovi: (77)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
= 6 - 5

PostPostano: 23:00 pet, 8. 1. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

da taj treci me i bunio :S hvala :D
kako bi isao 4.15 pod b
da taj treci me i bunio :S hvala Very Happy
kako bi isao 4.15 pod b



_________________
Give me a place to stand, and I will move the earth.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
pmli
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 11. 2009. (12:03:05)
Postovi: (2C8)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
197 = 203 - 6

PostPostano: 23:27 pet, 8. 1. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

Možeš napraviti supstituciju t=x-a, zatim iskoristiti adicijsku formulu za tg (ako ne znaš napamet, imaš u formulama dopuštenim za kolokvije).
Možeš napraviti supstituciju t=x-a, zatim iskoristiti adicijsku formulu za tg (ako ne znaš napamet, imaš u formulama dopuštenim za kolokvije).


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
tmarusca
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 28. 06. 2009. (20:53:52)
Postovi: (59)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 6 - 3
Lokacija: 1/039

PostPostano: 11:04 sub, 9. 1. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

i kak je rezultat u 4.15. b? meni je [latex]\frac{1}{\cos^2{a}} = \frac{2}{1+\cos{2a}}[/latex]

e a pitanje za sve (pa posebno i za mornika :)):
4.15. c) sam rijesio na dva nacina. jasno mi je da je drugi nacin taj na kojeg su autori ciljali, a zanima me zasto prvi nacin nije tocan?
1.
[latex]\lim \limits_{x\ \to \infty }{x \sin {\frac{\pi}{x}}[/latex]

jednako je

[latex]\lim \limits_{x\ \to \infty } {x \frac {\sin \frac{\pi}{x}}{\frac{\pi}{x}} \frac{\pi}{x}}[/latex] [latex]= 0*\pi= 0[/latex]

2. nacin mi se ne da pisati jer mi ovaj latex bas i ne ide brzo uglavnom rijesio sam supstitucijom [latex] t= \frac {\pi}{x}, t \rightarrow 0 [/latex] i za rjesenje dobio [latex]\pi[/latex]
i kak je rezultat u 4.15. b? meni je

e a pitanje za sve (pa posebno i za mornika Smile):
4.15. c) sam rijesio na dva nacina. jasno mi je da je drugi nacin taj na kojeg su autori ciljali, a zanima me zasto prvi nacin nije tocan?
1.


jednako je



2. nacin mi se ne da pisati jer mi ovaj latex bas i ne ide brzo uglavnom rijesio sam supstitucijom i za rjesenje dobio



_________________
...to kaj ona ima kilu viska, ja ne marim...
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
mornik
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 09. 2009. (06:25:44)
Postovi: (128)16
Sarma = la pohva - posuda
118 = 124 - 6

PostPostano: 11:36 sub, 9. 1. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

U 4.15. c) čini mi se da ti je sve dobro, osim zadnjeg koraka: [latex]\displaystyle \lim_{x\to \infty} x\frac{\sin \frac{\pi}{x}}{\frac{\pi}{x}}\frac{\pi}{x}=1\cdot \pi[/latex], ne [latex]0\cdot \pi[/latex]. Naime, ovaj [latex]\pi[/latex] je jasan, a [latex]\displaystyle \frac{\sin \frac{\pi}{x}}{\frac{\pi}{x}}\to 1[/latex]. Naime, ako [latex]x\to \infty[/latex], [latex]\displaystyle \frac{\pi}{x}\to 0[/latex], pa gledaš limes od [latex]\displaystyle \frac{\sin t}{t}[/latex] u nuli, ne u beskonačnosti :).

U b) dijelu se WolframAlpha slaže [url=http://www.wolframalpha.com/input/?i=limit+of+%28tan+x+-+tan+a%29%2F%28x-a%29%2C+x+to+a][size=9](link)[/size][/url] s tobom :).
U 4.15. c) čini mi se da ti je sve dobro, osim zadnjeg koraka: , ne . Naime, ovaj je jasan, a . Naime, ako , , pa gledaš limes od u nuli, ne u beskonačnosti Smile.

U b) dijelu se WolframAlpha slaže (link) s tobom Smile.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
tmarusca
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 28. 06. 2009. (20:53:52)
Postovi: (59)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 6 - 3
Lokacija: 1/039

PostPostano: 11:42 sub, 9. 1. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

isuse uopce mi to nije palo na pamet :S

a inace wolframalfi bas i ne idu limesi? puno puta mi nije dobro rijesio/-la/-lo... jel to samo meni ili??


4.19. a) moze help?

b) i c) pomocu [latex]\displaystyle \lim \limits_{x \to c} {{\phi(x)}^{\psi(x)}}[/latex]?
isuse uopce mi to nije palo na pamet :S

a inace wolframalfi bas i ne idu limesi? puno puta mi nije dobro rijesio/-la/-lo... jel to samo meni ili??


4.19. a) moze help?

b) i c) pomocu ?



_________________
...to kaj ona ima kilu viska, ja ne marim...
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Luuka
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 02. 2007. (20:34:54)
Postovi: (925)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
188 = 301 - 113
Lokacija: Hakuna Matata

PostPostano: 13:30 sub, 9. 1. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="tmarusca"]i kak je rezultat u 4.15. b? meni je [latex]\frac{1}{\cos^2{a}} = \frac{2}{1+\cos{2a}}[/latex]
[/quote]

Ako te ta jednakost muči, to slijedi iz trigonometrijskih identiteta, ne iz limesa ;)
Tu je zapravo formula za polovični kut, koja kaže:
[latex]sin^2 \frac{\alpha}{2}=\frac{1-cos\alpha}{2}[/latex]

[latex]cos^2 \frac{\alpha}{2}=\frac{1+cos\alpha}{2}[/latex]

Ovo su inače jako korisne formule kod računanja integrala, pa ih je korisno imat negdje u glavi :D
tmarusca (napisa):
i kak je rezultat u 4.15. b? meni je


Ako te ta jednakost muči, to slijedi iz trigonometrijskih identiteta, ne iz limesa Wink
Tu je zapravo formula za polovični kut, koja kaže:




Ovo su inače jako korisne formule kod računanja integrala, pa ih je korisno imat negdje u glavi Very Happy



_________________
"Bolje bi prolazio na faxu da sam na drogama nego na netu" - by a friend of mine
"Poslije spavanja doma spavanje bilo di mi je najdraža stvar" - by the same guy Very Happy
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
mornik
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 09. 2009. (06:25:44)
Postovi: (128)16
Sarma = la pohva - posuda
118 = 124 - 6

PostPostano: 14:12 sub, 9. 1. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

Da, u b) i c) se radi o toj formuli. Budući da ju ja ne znam napamet, išao sam fizički računati (tj. izvoditi ju), što mi je nekako prirodnije jer nema potrebe da moj dementni um pamti išta više nego što je potrebno... :). U svakom slučaju, bilo s tom formulom ili ne, zadaci su dosta lagani - probaj, pa javi ako zapneš. U b) dijelu je odgovor [latex]e^{-1/2}[/latex], a u c) dijelu [latex]e^0=1[/latex].

Pretpostavljam da nećeš cijelo rješenje a) dijela, pa ću probati dati neki koristan hint, makar se teško mogu othrvati tome da riješim cijeli zadatak, ne čini mi se pretjerano lagan ;). Pretpostavljam da je isto [latex]n\in\mathbb{N}[/latex], makar se to [latex]n[/latex] iz nekog razloga uopće ne spominje u uvjetima, ali čini se razumnim. Probaj prikazati pomnožiti brojnik (koji je zapravo [latex]\sqrt[mn]{\cos (\alpha x)^n}-\sqrt[mn]{\cos (\beta x)^m}[/latex]) i nazivnik s [latex]\sqrt[mn]{\cos (\alpha x)^n}^{mn-1}+\sqrt[mn]{\cos (\alpha x)^n}^{mn-2}\sqrt[mn]{\cos (\beta x)^m}+\ldots+\sqrt[mn]{\cos (\beta x)^m}^{mn-1}[/latex], da bismo brojnik učinili mnogo ljepšim (korijeni nikad nisu baš lijepa stvar). Označit ću taj izraz s [latex]T[/latex]. Lagano možeš odrediti limes od [latex]T[/latex], s tim ne bi trebalo biti problema, iznosi [latex]mn[/latex].

Sad imamo da je naš početni izraz jednak[latex]\displaystyle \frac{1}{T}\displaystyle\frac{\cos (\alpha x)^n-\cos (\beta x)^m}{x^2}[/latex]. U ovom trenutku smo manje-više gotovi: napiši brojnik u obliku [latex](\cos(\alpha x)^n-1)-(\cos(\beta x)^m-1)[/latex] i iskoristi da je [latex]x^r-1=(x-1)(x^{r-1}+x^{r-2}\ldots+1)[/latex]. Završni limes bi trebao biti, ako se nisam negdje zeznuo, što je sasvim moguće budući da zadatak nije nimalo trivijalan, [latex]\displaystyle \frac{\beta^2m-\alpha^2n}{2mn}[/latex].

Pitaj ako trebaš pomoć s tim zadatkom, kažem, nije baš računski lagan, tako da je moguće da sam se ja tu negdje zeznuo :oops:.
Da, u b) i c) se radi o toj formuli. Budući da ju ja ne znam napamet, išao sam fizički računati (tj. izvoditi ju), što mi je nekako prirodnije jer nema potrebe da moj dementni um pamti išta više nego što je potrebno... Smile. U svakom slučaju, bilo s tom formulom ili ne, zadaci su dosta lagani - probaj, pa javi ako zapneš. U b) dijelu je odgovor , a u c) dijelu .

Pretpostavljam da nećeš cijelo rješenje a) dijela, pa ću probati dati neki koristan hint, makar se teško mogu othrvati tome da riješim cijeli zadatak, ne čini mi se pretjerano lagan Wink. Pretpostavljam da je isto , makar se to iz nekog razloga uopće ne spominje u uvjetima, ali čini se razumnim. Probaj prikazati pomnožiti brojnik (koji je zapravo ) i nazivnik s , da bismo brojnik učinili mnogo ljepšim (korijeni nikad nisu baš lijepa stvar). Označit ću taj izraz s . Lagano možeš odrediti limes od , s tim ne bi trebalo biti problema, iznosi .

Sad imamo da je naš početni izraz jednak. U ovom trenutku smo manje-više gotovi: napiši brojnik u obliku i iskoristi da je . Završni limes bi trebao biti, ako se nisam negdje zeznuo, što je sasvim moguće budući da zadatak nije nimalo trivijalan, .

Pitaj ako trebaš pomoć s tim zadatkom, kažem, nije baš računski lagan, tako da je moguće da sam se ja tu negdje zeznuo Embarassed.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
NeonBlack
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 10. 2009. (15:46:24)
Postovi: (37)16
Sarma = la pohva - posuda
= 3 - 0

PostPostano: 15:05 sub, 9. 1. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

http://web.math.hr/nastava/analiza/files/lim2.pdf
Trebala bi mi pomoć oko zadatka 4.27 pod b),riješila sam pod a),ali ovo na treću nikako :? .Hvala.
http://web.math.hr/nastava/analiza/files/lim2.pdf
Trebala bi mi pomoć oko zadatka 4.27 pod b),riješila sam pod a),ali ovo na treću nikako Confused .Hvala.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
some_dude
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 08. 11. 2009. (16:23:13)
Postovi: (59)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
17 = 17 - 0
Lokacija: Zd-Zg

PostPostano: 15:10 sub, 9. 1. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="NeonBlack"]http://web.math.hr/nastava/analiza/files/lim2.pdf
Trebala bi mi pomoć oko zadatka 4.27 pod b),riješila sam pod a),ali ovo na treću nikako :? .Hvala.[/quote]

Uglavnom pod a si vjerojatno išla onim oblikom "funkcije na funkciju". Tim se koristiš i u zadatku pod b). A=1, dok je B=+-beskonačno. Trebaš dobiti 1/2, a konačno rješenje je korijen od e. Ne znam latex pa ne mogu napisati detaljno postupak, samo rješenje, sorry :(
NeonBlack (napisa):
http://web.math.hr/nastava/analiza/files/lim2.pdf
Trebala bi mi pomoć oko zadatka 4.27 pod b),riješila sam pod a),ali ovo na treću nikako Confused .Hvala.


Uglavnom pod a si vjerojatno išla onim oblikom "funkcije na funkciju". Tim se koristiš i u zadatku pod b). A=1, dok je B=+-beskonačno. Trebaš dobiti 1/2, a konačno rješenje je korijen od e. Ne znam latex pa ne mogu napisati detaljno postupak, samo rješenje, sorry Sad


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
kikyca
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 10. 2009. (18:45:07)
Postovi: (32)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 2 - 0

PostPostano: 15:10 sub, 9. 1. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

moze pomoc oko zadatka 4.21 pod a...
http://web.math.hr/nastava/analiza/files/lim2.pdf
moze pomoc oko zadatka 4.21 pod a...
http://web.math.hr/nastava/analiza/files/lim2.pdf


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
mornik
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 09. 2009. (06:25:44)
Postovi: (128)16
Sarma = la pohva - posuda
118 = 124 - 6

PostPostano: 15:25 sub, 9. 1. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

Zbilja nisu teški zadaci, pa ću samo dati hintove - u prvom samo pomnoži i brojnik i nazivnik s [latex]\pi[/latex] i iskoristi da, ako [latex]x\to 0[/latex], onda i [latex]\pi x\to 0[/latex]. Rješenje je [latex]\displaystyle {\pi}{\ln 10}[/latex]. U drugom iskoristi da vrijedi [latex]\displaystyle \ln (x+2)-\ln 2=\ln(\frac{x}{2}+1)[/latex]. Sad je, primijetit ćeš, taj zadatak gotovo isti kao prvi :). Rješenje je [latex]\frac{1}{2}[/latex].

Reci ako trebaju još neka objašnjenja :).

EDIT: Logaritam po bazi [latex]10[/latex], ne po bazi [latex]e[/latex]. I'm sorry. :)
Zbilja nisu teški zadaci, pa ću samo dati hintove - u prvom samo pomnoži i brojnik i nazivnik s i iskoristi da, ako , onda i . Rješenje je . U drugom iskoristi da vrijedi . Sad je, primijetit ćeš, taj zadatak gotovo isti kao prvi Smile. Rješenje je .

Reci ako trebaju još neka objašnjenja Smile.

EDIT: Logaritam po bazi , ne po bazi . I'm sorry. Smile




Zadnja promjena: mornik; 17:19 sub, 9. 1. 2010; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
some_dude
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 08. 11. 2009. (16:23:13)
Postovi: (59)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
17 = 17 - 0
Lokacija: Zd-Zg

PostPostano: 15:30 sub, 9. 1. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="kikyca"]moze pomoc oko zadatka 4.21 pod a...
http://web.math.hr/nastava/analiza/files/lim2.pdf[/quote]

Iskoristi svojstvo logaritamske funkcije da prikažeš log(1+pix) kao (ln(1+pix)) / ln10 pa ti je rezultat pi/ln10 na kraju...
kikyca (napisa):
moze pomoc oko zadatka 4.21 pod a...
http://web.math.hr/nastava/analiza/files/lim2.pdf


Iskoristi svojstvo logaritamske funkcije da prikažeš log(1+pix) kao (ln(1+pix)) / ln10 pa ti je rezultat pi/ln10 na kraju...


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
kikyca
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 10. 2009. (18:45:07)
Postovi: (32)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 2 - 0

PostPostano: 15:32 sub, 9. 1. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

@mornik: tako sam i ja rijesila ali neznam dali vrijede ista pravila za log kao i za ln...
@mornik: tako sam i ja rijesila ali neznam dali vrijede ista pravila za log kao i za ln...


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
ankovacic
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 27. 10. 2009. (19:28:17)
Postovi: (5C)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 13 - 4

PostPostano: 15:34 sub, 9. 1. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

pod 4.13 pod b dobio sam rijesenje (-1), al na vrlo sumnjiv nacin, pa bih molio da me netko obavijesti ako je rijesnje tocno, a ako nije da mi pokaze postupak, unaprijed zahvaljujem.
pod 4.13 pod b dobio sam rijesenje (-1), al na vrlo sumnjiv nacin, pa bih molio da me netko obavijesti ako je rijesnje tocno, a ako nije da mi pokaze postupak, unaprijed zahvaljujem.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
weeh
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 29. 10. 2008. (00:00:53)
Postovi: (32)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
= 3 - 2
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 15:35 sub, 9. 1. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

@mornik ... sam da pitam... Nije li da je za 'a' koji je dobro definiran [latex] \displaystyle \lim_{x \rightarrow 0} \frac{\displaysytle \log_{a} (1+x)}{x}=\frac{1}{\ln(a)}[/latex]?
@mornik ... sam da pitam... Nije li da je za 'a' koji je dobro definiran ?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
some_dude
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 08. 11. 2009. (16:23:13)
Postovi: (59)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
17 = 17 - 0
Lokacija: Zd-Zg

PostPostano: 15:40 sub, 9. 1. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="ankovacic"]pod 4.13 pod b dobio sam rijesenje (-1), al na vrlo sumnjiv nacin, pa bih molio da me netko obavijesti ako je rijesnje tocno, a ako nije da mi pokaze postupak, unaprijed zahvaljujem.[/quote]

Rješenje ti je krivo, točno je 3/4. uvedi zamjenu t = x+1, onda pomnoži sa (((4. korijen od t) +1) kroz (t^2/3 + t^1/3 + 1)) * ((t^2/3 + t^1/3 + 1) kroz ((4. korijen od t) +1)) i onda ćeš još jednom cijeli izraz množiti sa ((korijen od t) + 1) / ((korijen od t) + 1). Nadam se da ti je postupak jasan...
ankovacic (napisa):
pod 4.13 pod b dobio sam rijesenje (-1), al na vrlo sumnjiv nacin, pa bih molio da me netko obavijesti ako je rijesnje tocno, a ako nije da mi pokaze postupak, unaprijed zahvaljujem.


Rješenje ti je krivo, točno je 3/4. uvedi zamjenu t = x+1, onda pomnoži sa (((4. korijen od t) +1) kroz (t^2/3 + t^1/3 + 1)) * ((t^2/3 + t^1/3 + 1) kroz ((4. korijen od t) +1)) i onda ćeš još jednom cijeli izraz množiti sa ((korijen od t) + 1) / ((korijen od t) + 1). Nadam se da ti je postupak jasan...


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
tmarusca
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 28. 06. 2009. (20:53:52)
Postovi: (59)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 6 - 3
Lokacija: 1/039

PostPostano: 15:47 sub, 9. 1. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Luuka"][quote="tmarusca"]i kak je rezultat u 4.15. b? meni je [latex]\frac{1}{\cos^2{a}} = \frac{2}{1+\cos{2a}}[/latex]
[/quote]

Ako te ta jednakost muči, to slijedi iz trigonometrijskih identiteta, ne iz limesa ;)
Tu je zapravo formula za polovični kut, koja kaže:
[latex]sin^2 \frac{\alpha}{2}=\frac{1-cos\alpha}{2}[/latex]

[latex]cos^2 \frac{\alpha}{2}=\frac{1+cos\alpha}{2}[/latex]

Ovo su inače jako korisne formule kod računanja integrala, pa ih je korisno imat negdje u glavi :D[/quote]


zahvaljujem na savjetu ali to je jedno rjesenje u dva oblika, naveo sam oba cisto zato da mi netko ne kaze: 'ja sam dobio drukcije', a isto je ;)

@mornik: ne branim ti ja da rijesis cijeli zadatak, slobodno, samo mi ne moras otkriti sve :) ipak je cilj da i ja malo razmisljam (za promjenu) :D


edit:
pretpostavio sam da ce hintovi biti dovoljni da shvatim. i jesu, ali imam jos dva sicusna pitanja:
1. zasto je [latex]\lim{T}= m n[/latex]?
2. sto da radim s tim kosinusima kad ih tak faktoriziram?? nisam nasao neku formulu ili nesto...

ovo je sve naravno pod pretpostavkom da si za [latex]\cos(\alpha x)^n [/latex] mislio [latex] {\cos^n(\alpha x)}[/latex]. :)
Luuka (napisa):
tmarusca (napisa):
i kak je rezultat u 4.15. b? meni je


Ako te ta jednakost muči, to slijedi iz trigonometrijskih identiteta, ne iz limesa Wink
Tu je zapravo formula za polovični kut, koja kaže:




Ovo su inače jako korisne formule kod računanja integrala, pa ih je korisno imat negdje u glavi Very Happy



zahvaljujem na savjetu ali to je jedno rjesenje u dva oblika, naveo sam oba cisto zato da mi netko ne kaze: 'ja sam dobio drukcije', a isto je Wink

@mornik: ne branim ti ja da rijesis cijeli zadatak, slobodno, samo mi ne moras otkriti sve Smile ipak je cilj da i ja malo razmisljam (za promjenu) Very Happy


edit:
pretpostavio sam da ce hintovi biti dovoljni da shvatim. i jesu, ali imam jos dva sicusna pitanja:
1. zasto je ?
2. sto da radim s tim kosinusima kad ih tak faktoriziram?? nisam nasao neku formulu ili nesto...

ovo je sve naravno pod pretpostavkom da si za mislio . Smile



_________________
...to kaj ona ima kilu viska, ja ne marim...


Zadnja promjena: tmarusca; 17:06 sub, 9. 1. 2010; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
ankovacic
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 27. 10. 2009. (19:28:17)
Postovi: (5C)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 13 - 4

PostPostano: 16:57 sub, 9. 1. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

Opet sam dobio neko sumnjivo rijesenje, 4.16 c) rijesenje mi je ispalo (-1/2), pa ak mi je ispalo dobro (u sto sumnjam :( ) molim vas d a mi kazete, ukoliko nije, pojasnite mi postupak. [/u]
Opet sam dobio neko sumnjivo rijesenje, 4.16 c) rijesenje mi je ispalo (-1/2), pa ak mi je ispalo dobro (u sto sumnjam Sad ) molim vas d a mi kazete, ukoliko nije, pojasnite mi postupak. [/u]


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Matematička analiza 1 i 2 Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodno  1, 2, 3, 4  Sljedeće
Stranica 2 / 4.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan