Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Eutanazija
Idite na Prethodno  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Sljedeće
Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - opušteno -> Bućkuriš
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
renata
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 11. 2005. (20:25:12)
Postovi: (71)16
Sarma = la pohva - posuda
14 = 21 - 7

PostPostano: 9:21 čet, 27. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote]I zato mi nije na istoj razini liječenje zubobolje i prekidanje života. I nije mi drago da se te dvije stvari trpaju u isti koš, jer je ova druga puno teža i ozbiljnija za mene.
[/quote]
Nisam uspoređivala liječenje zubobolje i prekidanje života, nego sam odgvorala na komentar, citiram:
[quote]A sad, što se tiče eutanazije: mislim da bi svaki čovjek trebao nositi svoj križ, kakav god on bio.[/quote]
koji implicira da čovjek treba patiti i mučiti se iako bi si možda mogao pomoći. Nisam je kriva što je komentar bio sročen tako da je uključivao sve od zubobolje, upale slijepod crijeva (zaista, zašto micati nešto što je bog stavio u ljudsko tijelo i to ni manje ni više nego na vlastiti sliku?) do same eutanazije.

Što se tiče eutanazije, mislim da je liječnik dužan napraviti što je za pacijenta najbolje. Ako npr. pacijent boluje od neizlječive bolesti, u nepodnošljivim je bolovima i zatraži asistirano samoubojstvo - mislim da je za pacijenta najbolje da se napravi ono što želi.

Naravno da se tu onda postavljaju mnoga pitanja o tome u kojim bi se točno situacijama odobravala eutanazija, kako bi se izbjegla iskorištavanja od strane nekoga tko želi smrt pacijenta i slično. Kako je provođenje zakona kod nas na klimavim nogama, ne bih baš pokušavala uvesti išta slično, bar ne u neko skorije vrijeme.

Općenito, ne smeta mi što ljudi imaju moralne zadrške u vezi toga. Imam ih i ja, tema je takva da se ne može uvijek lako reci sto je najbolje. Ali ne trpim kad ljudi počnu pričati o tome kako bismo trebali slaviti i biti zahvalni na svojoj patnji i slične bedastoće. Pogotovo jer su to najčešće ljudi koji prvenstveno slave tuđu patnju. Nisam nikome ništa skrivila da bih trebala nositi ikakve križeve, i opsesija mučeništvom (uglavnom tuđim) i patnjom (najčešće tuđom) mi se gadi.
Citat:
I zato mi nije na istoj razini liječenje zubobolje i prekidanje života. I nije mi drago da se te dvije stvari trpaju u isti koš, jer je ova druga puno teža i ozbiljnija za mene.

Nisam uspoređivala liječenje zubobolje i prekidanje života, nego sam odgvorala na komentar, citiram:
Citat:
A sad, što se tiče eutanazije: mislim da bi svaki čovjek trebao nositi svoj križ, kakav god on bio.

koji implicira da čovjek treba patiti i mučiti se iako bi si možda mogao pomoći. Nisam je kriva što je komentar bio sročen tako da je uključivao sve od zubobolje, upale slijepod crijeva (zaista, zašto micati nešto što je bog stavio u ljudsko tijelo i to ni manje ni više nego na vlastiti sliku?) do same eutanazije.

Što se tiče eutanazije, mislim da je liječnik dužan napraviti što je za pacijenta najbolje. Ako npr. pacijent boluje od neizlječive bolesti, u nepodnošljivim je bolovima i zatraži asistirano samoubojstvo - mislim da je za pacijenta najbolje da se napravi ono što želi.

Naravno da se tu onda postavljaju mnoga pitanja o tome u kojim bi se točno situacijama odobravala eutanazija, kako bi se izbjegla iskorištavanja od strane nekoga tko želi smrt pacijenta i slično. Kako je provođenje zakona kod nas na klimavim nogama, ne bih baš pokušavala uvesti išta slično, bar ne u neko skorije vrijeme.

Općenito, ne smeta mi što ljudi imaju moralne zadrške u vezi toga. Imam ih i ja, tema je takva da se ne može uvijek lako reci sto je najbolje. Ali ne trpim kad ljudi počnu pričati o tome kako bismo trebali slaviti i biti zahvalni na svojoj patnji i slične bedastoće. Pogotovo jer su to najčešće ljudi koji prvenstveno slave tuđu patnju. Nisam nikome ništa skrivila da bih trebala nositi ikakve križeve, i opsesija mučeništvom (uglavnom tuđim) i patnjom (najčešće tuđom) mi se gadi.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Cobs
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 21. 01. 2008. (13:32:15)
Postovi: (206)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
26 = 40 - 14
Lokacija: Geto

PostPostano: 11:29 čet, 27. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="vsego"][quote="Zvone83"]@GauSs_: Koja vjeroispovijest odobrava ubojstvo?[/quote]

Svaka. Ili ti nikad nisi vidio svecenike, imame, rabine i sl. da blagoslivljaju i na druge nacine slave tenkove, puske,... te hvale mucenike koji su cesto samoubojice od cijeg samoubojstva religije koje ih hvale imaju neku korist?[/quote]

pitanje je bilo o vjeroispovjesti, a ne ljudima. Tu si vidima aludirao na islam i na krščanstvo, međutim koliko ja znam te vjeroispovjesti nigdje ne pozivaju na ubojstva, već na mir i dobrotu.

I molim da se prestaneš generalizirati. Jedan čovjek ili više njih ne predstavlja većinu. Evo uzmimo matematički, ti meni nabroji sve svećenike, imame i rabine koje si vidio da blagoslivljaju oružja i sl. i usporedi to sa brojem religioznoh ljudi na Zemlji, izračunaj postotak i onda mi reci na temelju kojeg postotka si ti zaključio da sve religije ne valjaju i da su one zlo. ( jer ih ti tako predstavljaš ). A onda mi reci koliko svećenika, imama, rabina itd. znaš da su učinili dobro djelo? ( pucam na neki jednoznamenkasti broj ).

Moje mišljenje možeš uzeti kao razmišljanje katolika, ali nemreš uzeti kao razmišljanje svih katolika ( ili većinu njih ). Što činiš u 99,99% slučajeva. ( jer smo svi isti )
vsego (napisa):
Zvone83 (napisa):
@GauSs_: Koja vjeroispovijest odobrava ubojstvo?


Svaka. Ili ti nikad nisi vidio svecenike, imame, rabine i sl. da blagoslivljaju i na druge nacine slave tenkove, puske,... te hvale mucenike koji su cesto samoubojice od cijeg samoubojstva religije koje ih hvale imaju neku korist?


pitanje je bilo o vjeroispovjesti, a ne ljudima. Tu si vidima aludirao na islam i na krščanstvo, međutim koliko ja znam te vjeroispovjesti nigdje ne pozivaju na ubojstva, već na mir i dobrotu.

I molim da se prestaneš generalizirati. Jedan čovjek ili više njih ne predstavlja većinu. Evo uzmimo matematički, ti meni nabroji sve svećenike, imame i rabine koje si vidio da blagoslivljaju oružja i sl. i usporedi to sa brojem religioznoh ljudi na Zemlji, izračunaj postotak i onda mi reci na temelju kojeg postotka si ti zaključio da sve religije ne valjaju i da su one zlo. ( jer ih ti tako predstavljaš ). A onda mi reci koliko svećenika, imama, rabina itd. znaš da su učinili dobro djelo? ( pucam na neki jednoznamenkasti broj ).

Moje mišljenje možeš uzeti kao razmišljanje katolika, ali nemreš uzeti kao razmišljanje svih katolika ( ili većinu njih ). Što činiš u 99,99% slučajeva. ( jer smo svi isti )


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
goranm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 11. 2002. (20:09:12)
Postovi: (906)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
218 = 249 - 31

PostPostano: 11:41 čet, 27. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Cobs"][međutim koliko ja znam te vjeroispovjesti nigdje ne pozivaju na ubojstva, već na mir i dobrotu.[/quote]
Ako se ne varam, u Bibliji, pogotovo u Starom Zavjetu se na više mjesta sugerira pa čak i naređuje ubojstvo.

Na [url=http://www.evilbible.com/Murder.htm]ovom[/url] linku se nalazi nekoliko takvih primjera. Da ne bi bilo da netko izmišlja, provjerih u Bibliji domaćeg izdanja i na tim mjestima pišu te stvari.
Cobs (napisa):
[međutim koliko ja znam te vjeroispovjesti nigdje ne pozivaju na ubojstva, već na mir i dobrotu.

Ako se ne varam, u Bibliji, pogotovo u Starom Zavjetu se na više mjesta sugerira pa čak i naređuje ubojstvo.

Na ovom linku se nalazi nekoliko takvih primjera. Da ne bi bilo da netko izmišlja, provjerih u Bibliji domaćeg izdanja i na tim mjestima pišu te stvari.



_________________
The Dude Abides
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Milojko
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 11. 2008. (14:57:52)
Postovi: (453)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
17 = 68 - 51
Lokacija: Hilbertov hotel

PostPostano: 11:47 čet, 27. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

U jednoj raspravi, katolkinja me je proglasila heretikom, nevjernikom, jer sam rekao da bih mogao ženiti ženu druge vjere nego što sam ja, da mi to njeno vjerovanje nije bitno u vrednovanju nje kao osobe i da je to njena privatna stvar. Fascinantno je koliko ti ljudi mogu imati zatvorene poglede na svijet, balkon je za njih širok pojam.

Što se eutanazije tiče, po meni je to stvar izbora. I iskreno, mislim da sa ljudske strane ne bi bilo problema kod provedbe toga u djelo. Niti jedan doktor ne želi nauditi svom pacijentu, niti jedan pacijent ne želi umrijeti ako ima šanse za oporavak. Čak i većina tzv samoubojica ne žele provesti svoj naum u djelo, ako nikad, shvate to tokom pada, ili kad im već omča počne stezati vrat.

Po meni je jedan od većih oblika neljudskosti, a i bogohulja, raditi nešto i pozivati se na ime Božje. Tko si ti da znaš šta On(a) misli? Bio ti propalica društva koji ti veli "Daj mi kunu, Bog će te blagoslovit", ili svetac što širi dobro među ljudima, nemaš pravo se pozivati na višu silu i tvrditi da si njome obdaren. Svi silni ratovi koji su se dogodili i koji se događaju, dogodili su se prvo zbog religije, zatim zbog novca i tek onda sve ostalo. Ako smo svi stvoreni jedni te isti, tko si ti da ideš njima nevjernicima suditi i provoditi svoju pravdu?

Ova nošenja križeva su bolesnoće! Kao što rekoh gore, tko je bilo tko ko to propisuje da meni nalaže hoću li ili neću živjeti. Ako si želim kraj života (što je, po meni, čin kukavice, generalno govoreći van konteksta u kojem smo trenutno), smatram da je to moja odgovornost, to nema veze ni sa kim drugim, osim sa mnom, i eventualno Vječnim sudom u zagrobnom životu, ako takav postoji.

E da, i vjerojatno bih, ma ne, sigurno bih prije pomogao najdražem prijatelju da se ubije nego mrskom neprijatelju, pogotovo u okolnostima neizlječive bolesti.

I da, ono moje prvo pitanje, na koje nisam vidio odgovora još:
Po čemu je čovjeku dozvoljeno odlučivati o tome da li je svrsishodno da životinja nastavi svoj život ili ne, ali o ljudskom životu nije?
Jedan od razloga zašto bih volio da dođu na Zemlju intelektualno daleko imperiornija bića od nas je da nas tretiraju ko smeće ko što smo i mi tretirali ostala bića na Zemlji pod uvjerenjem da smo toliko vrijedniji od njih
U jednoj raspravi, katolkinja me je proglasila heretikom, nevjernikom, jer sam rekao da bih mogao ženiti ženu druge vjere nego što sam ja, da mi to njeno vjerovanje nije bitno u vrednovanju nje kao osobe i da je to njena privatna stvar. Fascinantno je koliko ti ljudi mogu imati zatvorene poglede na svijet, balkon je za njih širok pojam.

Što se eutanazije tiče, po meni je to stvar izbora. I iskreno, mislim da sa ljudske strane ne bi bilo problema kod provedbe toga u djelo. Niti jedan doktor ne želi nauditi svom pacijentu, niti jedan pacijent ne želi umrijeti ako ima šanse za oporavak. Čak i većina tzv samoubojica ne žele provesti svoj naum u djelo, ako nikad, shvate to tokom pada, ili kad im već omča počne stezati vrat.

Po meni je jedan od većih oblika neljudskosti, a i bogohulja, raditi nešto i pozivati se na ime Božje. Tko si ti da znaš šta On(a) misli? Bio ti propalica društva koji ti veli "Daj mi kunu, Bog će te blagoslovit", ili svetac što širi dobro među ljudima, nemaš pravo se pozivati na višu silu i tvrditi da si njome obdaren. Svi silni ratovi koji su se dogodili i koji se događaju, dogodili su se prvo zbog religije, zatim zbog novca i tek onda sve ostalo. Ako smo svi stvoreni jedni te isti, tko si ti da ideš njima nevjernicima suditi i provoditi svoju pravdu?

Ova nošenja križeva su bolesnoće! Kao što rekoh gore, tko je bilo tko ko to propisuje da meni nalaže hoću li ili neću živjeti. Ako si želim kraj života (što je, po meni, čin kukavice, generalno govoreći van konteksta u kojem smo trenutno), smatram da je to moja odgovornost, to nema veze ni sa kim drugim, osim sa mnom, i eventualno Vječnim sudom u zagrobnom životu, ako takav postoji.

E da, i vjerojatno bih, ma ne, sigurno bih prije pomogao najdražem prijatelju da se ubije nego mrskom neprijatelju, pogotovo u okolnostima neizlječive bolesti.

I da, ono moje prvo pitanje, na koje nisam vidio odgovora još:
Po čemu je čovjeku dozvoljeno odlučivati o tome da li je svrsishodno da životinja nastavi svoj život ili ne, ali o ljudskom životu nije?
Jedan od razloga zašto bih volio da dođu na Zemlju intelektualno daleko imperiornija bića od nas je da nas tretiraju ko smeće ko što smo i mi tretirali ostala bića na Zemlji pod uvjerenjem da smo toliko vrijedniji od njih



_________________
Sedam je prost broj Smile

Bolonja je smeće i to pod hitno treba mijenjat
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku MSNM
suza
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 24. 10. 2009. (14:37:50)
Postovi: (65)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
= 8 - 1

PostPostano: 11:47 čet, 27. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Mislila sam da je tema eutanazija, a ne izlječenje pa sam pod skraćivanjem muka mislila na oduzimanje ljudskog života. Naravno da bolestan čovjek želi ozdraviti i boriti se za svoj život (čak i kada zna da je bolest neizlječiva). Ali za mene eutanazija nije metoda izlječenja. Nakon nje ne dolazi do poboljšanja života, već do njegovog kraja.


[quote="renata"]Ali ne trpim kad ljudi počnu pričati o tome kako bismo trebali slaviti i biti zahvalni na svojoj patnji i slične bedastoće. Pogotovo jer su to najčešće ljudi koji prvenstveno slave tuđu patnju. Nisam nikome ništa skrivila da bih trebala nositi ikakve križeve, i opsesija mučeništvom (uglavnom tuđim) i patnjom (najčešće tuđom) mi se gadi.[/quote]

Nije mi bila namjera slaviti patnju (a kamo li tuđu!) već reći da je ona sastavni dio života. Žao mi je da netko tko me ni ne poznaje zaključuje tako nešto o meni. :cry:
Mislila sam da je tema eutanazija, a ne izlječenje pa sam pod skraćivanjem muka mislila na oduzimanje ljudskog života. Naravno da bolestan čovjek želi ozdraviti i boriti se za svoj život (čak i kada zna da je bolest neizlječiva). Ali za mene eutanazija nije metoda izlječenja. Nakon nje ne dolazi do poboljšanja života, već do njegovog kraja.


renata (napisa):
Ali ne trpim kad ljudi počnu pričati o tome kako bismo trebali slaviti i biti zahvalni na svojoj patnji i slične bedastoće. Pogotovo jer su to najčešće ljudi koji prvenstveno slave tuđu patnju. Nisam nikome ništa skrivila da bih trebala nositi ikakve križeve, i opsesija mučeništvom (uglavnom tuđim) i patnjom (najčešće tuđom) mi se gadi.


Nije mi bila namjera slaviti patnju (a kamo li tuđu!) već reći da je ona sastavni dio života. Žao mi je da netko tko me ni ne poznaje zaključuje tako nešto o meni. Crying or Very sad


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Milojko
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 11. 2008. (14:57:52)
Postovi: (453)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
17 = 68 - 51
Lokacija: Hilbertov hotel

PostPostano: 12:02 čet, 27. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

@Cobs:
OK, neću ti navesti primjer kada je svećenik blagoslovio oružje, ali ću navesti primjer kada se je ponio kao smeće.
Najbolja prijateljica, i osoba kojom se neizmjerno ponosim, trenutno je u KB Dubravi pod nožem, boluje od neurofibramatoze. To joj je dijagnosticirano 2000. godine. U biti, to ti je bolest gdje ti na živčanim završetcima rastu tumorčići, njihovo vađenje je nužno, ali uzrokuje epilepsiju, oštećenje vidnog živca, svašta joj se tu nagomilalo. Bolest dakle ne nosi smrt, ali, nosi jako puno patnje u životu. Uglabnom, priča o svećeniku. Živimo u gradiću od svega 10-ak tisuća stanovnika. Nakon što joj je to dijagnosticirano, znailo je da su njeni roditelji morali niotkuda izvući ogromne količine novca, zbog radi trčanja po bolnicama, slikanjima, operacije, lijekovi, sve to košta. I ajde, pošto je Crkva tu da pomaže ljudima otišli su u crkvu kod svećenika da ga zatraže pomoć. Čovjek im je došao, sa punim ustima, promrmljao "Što hoćete?", kad su mu rekli što im se dešava, i predali nalaze koje su imali, on je na to odgovorio "I šta bi ja sad trebo?". Normalno, žena se je rasplakala, muž ju je pokupio i izveo iz crkve.

Ne znam zašto, ali mislim da u Crkvi nema mjesta nepravdi i takvom ponašanju.
@Cobs:
OK, neću ti navesti primjer kada je svećenik blagoslovio oružje, ali ću navesti primjer kada se je ponio kao smeće.
Najbolja prijateljica, i osoba kojom se neizmjerno ponosim, trenutno je u KB Dubravi pod nožem, boluje od neurofibramatoze. To joj je dijagnosticirano 2000. godine. U biti, to ti je bolest gdje ti na živčanim završetcima rastu tumorčići, njihovo vađenje je nužno, ali uzrokuje epilepsiju, oštećenje vidnog živca, svašta joj se tu nagomilalo. Bolest dakle ne nosi smrt, ali, nosi jako puno patnje u životu. Uglabnom, priča o svećeniku. Živimo u gradiću od svega 10-ak tisuća stanovnika. Nakon što joj je to dijagnosticirano, znailo je da su njeni roditelji morali niotkuda izvući ogromne količine novca, zbog radi trčanja po bolnicama, slikanjima, operacije, lijekovi, sve to košta. I ajde, pošto je Crkva tu da pomaže ljudima otišli su u crkvu kod svećenika da ga zatraže pomoć. Čovjek im je došao, sa punim ustima, promrmljao "Što hoćete?", kad su mu rekli što im se dešava, i predali nalaze koje su imali, on je na to odgovorio "I šta bi ja sad trebo?". Normalno, žena se je rasplakala, muž ju je pokupio i izveo iz crkve.

Ne znam zašto, ali mislim da u Crkvi nema mjesta nepravdi i takvom ponašanju.



_________________
Sedam je prost broj Smile

Bolonja je smeće i to pod hitno treba mijenjat
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku MSNM
GauSs_
Moderator
Moderator


Pridružen/a: 28. 01. 2004. (21:01:17)
Postovi: (53C)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
72 = 110 - 38
Lokacija: 231

PostPostano: 12:02 čet, 27. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="suza"]Mislila sam da je tema eutanazija, a ne izlječenje pa sam pod skraćivanjem muka mislila na oduzimanje ljudskog života. Naravno da bolestan čovjek želi ozdraviti i boriti se za svoj život (čak i kada zna da je bolest neizlječiva). Ali za mene eutanazija nije metoda izlječenja. Nakon nje ne dolazi do poboljšanja života, već do njegovog kraja.
[/quote]

Trebala bi znati da ne dolazi do kraja zivota vec do kraja ovozemaljskog zivota :P A ako ja smatram da ce eutanazija uciniti moj daljnji (onaj tamo) zivot boljim sto ti imas na to prigovarati :? Ako zelim ici u pakao tko si ti da mi branis?

Mozes me pokusati odgovoriti (sto smatram da je super), ali bi ja na kraju trebao moci uciniti kako mene volja (do odredjenih granica koje su opisane u prijasnjim postovima: familija, utjecaj na ove i one, ....).

Ti ces pred Sv. Petra kao superiska osoba koja je dala sve od sebe da od nevjernika ucini vjernika, a ja cu u pakao kako je bila moja volja

Naravno, ovo sve pisem uz uvjet da ti nisi primorana svojom religijom meni dosadjivati do kraja vremena. Ako pak jesi onda cu se ja truditi svim snagama da tvoju religijiu zabrane ili cu barem traziti od suda zabranu priblizavanja 8)
suza (napisa):
Mislila sam da je tema eutanazija, a ne izlječenje pa sam pod skraćivanjem muka mislila na oduzimanje ljudskog života. Naravno da bolestan čovjek želi ozdraviti i boriti se za svoj život (čak i kada zna da je bolest neizlječiva). Ali za mene eutanazija nije metoda izlječenja. Nakon nje ne dolazi do poboljšanja života, već do njegovog kraja.


Trebala bi znati da ne dolazi do kraja zivota vec do kraja ovozemaljskog zivota Razz A ako ja smatram da ce eutanazija uciniti moj daljnji (onaj tamo) zivot boljim sto ti imas na to prigovarati Confused Ako zelim ici u pakao tko si ti da mi branis?

Mozes me pokusati odgovoriti (sto smatram da je super), ali bi ja na kraju trebao moci uciniti kako mene volja (do odredjenih granica koje su opisane u prijasnjim postovima: familija, utjecaj na ove i one, ....).

Ti ces pred Sv. Petra kao superiska osoba koja je dala sve od sebe da od nevjernika ucini vjernika, a ja cu u pakao kako je bila moja volja

Naravno, ovo sve pisem uz uvjet da ti nisi primorana svojom religijom meni dosadjivati do kraja vremena. Ako pak jesi onda cu se ja truditi svim snagama da tvoju religijiu zabrane ili cu barem traziti od suda zabranu priblizavanja Cool



_________________
The purpose of life is to end
Malo sam lose volje...

Prosle su godine kolokviji bili laksi, zar ne?
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
renata
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 11. 2005. (20:25:12)
Postovi: (71)16
Sarma = la pohva - posuda
14 = 21 - 7

PostPostano: 13:01 čet, 27. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote]Naravno da bolestan čovjek želi ozdraviti i boriti se za svoj život (čak i kada zna da je bolest neizlječiva). Ali za mene eutanazija nije metoda izlječenja. Nakon nje ne dolazi do poboljšanja života, već do njegovog kraja.
[/quote]

Ako je najbolje što se u životu tako bolesnog čovjeka može desiti da taj život završi, mislim da je njegovo pravo da sam o tome i odluči.
Vjeruje li on da je to kraj života ili da će se nakon toga reinkarnirati/završiti u paklu ili raju ili gdje god je ponovo njegova stvar. Sigurno će to (ne)vjerovanje biti jedna od mnogih stvari koje će razmotriti pri donošenju odluke.
Citat:
Naravno da bolestan čovjek želi ozdraviti i boriti se za svoj život (čak i kada zna da je bolest neizlječiva). Ali za mene eutanazija nije metoda izlječenja. Nakon nje ne dolazi do poboljšanja života, već do njegovog kraja.


Ako je najbolje što se u životu tako bolesnog čovjeka može desiti da taj život završi, mislim da je njegovo pravo da sam o tome i odluči.
Vjeruje li on da je to kraj života ili da će se nakon toga reinkarnirati/završiti u paklu ili raju ili gdje god je ponovo njegova stvar. Sigurno će to (ne)vjerovanje biti jedna od mnogih stvari koje će razmotriti pri donošenju odluke.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (3560)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 13:18 čet, 27. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Blockflöte"]Tko smo sad pa mi :shock: ?[/quote]

Vi koji povlacite religijske argumente da biste nesto branili onima koji ne pripadaju vasoj religiji.

[quote="Blockflöte"]Ne govorim iz katoličkog stajališta, nego pričam o svojim osobnim stavovima. I iznosim stavove, nisam nikome ništa nametao. Ali vidim da puno mojih 'stavova' podrazumijevaš.[/quote]

Odgovarao sam na ono sto sam ti citirao. Ako sam iz toga krivo iscitao tvoju podrsku protivljenju eutanaziji zbog "vlastitog kriza" (o tome se u tom dijelu pricalo), ispricavam se. Moj reply i dalje stoji, ali onda ne tebi.

[quote="Blockflöte"]Pain killeri služe za ublažavanje bolova, kako to ne poboljšava život? Ne kužim otkud taj induktivni skok.[/quote]

I smrt poboljsava zivot ako je on sam gori od nepostojanja. Ne mozes pod krinkom kvalitete zivota zabraniti jedno, a dopustiti drugo.

[quote="Blockflöte"]Ja osobno ne bi bio u stanju tek tako nekome okončat život, koliko god taj netko to htio.[/quote]

Ovo ti je kao prica o abortusu. To sto netko podrzava eutanaziju/abortus, ne znaci da bi bio/bila u stanju to i provesti. Podrska znaci "podrzavam [b]pravo[/b] osobe da odluci o tom aspektu svog zivota", a protivnici cesto iskrivljuju na "podrzavam da to svi moraju raditi", sto je notorna bedastoca.

[quote="Blockflöte"]Da se nađem u situaciji gdje moram nešto takvo odlučiti, zaista ne znam što bi. I bilo bi mi jako drago da se u takvoj situaciji nikad ne nađem.[/quote]

Vjerojatno svakome tko nije psihopat.

[quote="Blockflöte"]I zato mi nije na istoj razini liječenje zubobolje i prekidanje života. I nije mi drago da se te dvije stvari trpaju u isti koš, jer je ova druga puno teža i ozbiljnija za mene.[/quote]

Kod argumentacije, intenzitet je nebitan. Dapace, extremni se primjeri cesto koriste da se pokaze kako je neki argument bezvezan.

[quote="Blockflöte"]A što se tiče religija i nametanja stavova, jednako mi to smeta kao i tebi, i jednako ću o tome iznijeti svoj stav u shodnoj prigodi kao što ga iznosim o ovom.[/quote]

Da se razumijemo, nemam ja problem s religijom [i]per se[/i], nego kad netko nekome brani osnovne slobode. Bilo to s izgovorom Boga ili Partije ili nekog treceg, apsolutno mi je svejedno.

[quote="Cobs"]pitanje je bilo o vjeroispovjesti, a ne ljudima.[/quote]

To sto netko deklarativno promovira ljubav, nema veze sa stvarnoscu. Tako mozemo pricati i da je komunizam idealno uredjenje drustva jer je svima lijepo, nikome nista ne fali, svi se volimo,... Vidjeli smo kakva je praxa.

[quote="Cobs"]Tu si vidima aludirao na islam i na krščanstvo, međutim koliko ja znam te vjeroispovjesti nigdje ne pozivaju na ubojstva, već na mir i dobrotu.[/quote]

Nadam se da si namjerno neozbiljan. Sluzbeni predstavnici tih religija zastupaju sve moguce oblike mrznje i netrpeljivosti. Odredjeni (mozda i vecinski) dio stada podrzava takve stavove, no [b]svi[/b] pruzate podrsku. U protivnom, postupili biste kao (naravno, neki) [url=http://www.jutarnji.hr/sve-vise-belgijaca-napusta-crkvu-i-trazi-da-se-ponisti-njihovo-krstenje/916662/]Belgijanci[/url].

Ti si katolik, dakle prihvacas da je papa nepogresiv, a samim tim odobravas i prikrivanje pedofilije, kampanju protiv kondoma u Africi, zabranu abortusa i eutanazije (za sve, ne samo za katolike), labeliranje homoseksualaca kao "bolesnih", etiketiranje ateista i komunista kao gorih od terorista i sl.

[quote="Cobs"]Jedan čovjek ili više njih ne predstavlja većinu.[/quote]

Itekako predstavlja, kad ima titulu pape ili nadbiskupa. To je hijerarhija koju katolici prihvacaju. Kome ne pase, a zeli vjerovati u krscanskog boga, moze lako naci ne-katolicki ogranak krscanstva koji mu/joj pase.

Ja nisam rekao da sve religije ne valjaju (nisam rekao niti da valjaju :P), nego da se njihovi sluzbeni predstavnici cesto stavljaju u ulogu vatrenih podrzavatelja smrti i nasilja, bez ikakve veze s onime sto nominalno zastupaju.

Sve ovo nas odvlaci daleko od teme eutanazije, pa molim da ne zamjerite ako na iduce pro-religijske postove ne odgovorim (mozda i budem, ako bas budem smatrao nuznim, ali probat cu se suzdrzati).

Malo on-topic:

Eutanazija je aspekt raspolaganja vlastitim zivotom i smatram da svatko mora imati pravo odluciti o tome za sebe. Razne prepreke koje donekle usporavaju stvar, npr. obavezno savjetovanje i/ili izjava suglasnosti pred ovlastenim sudskim sluzbenikom su prihvatljiv vid pomoci osobi u ocito truloj zivotnoj situaciji, no to ne smije biti predugotrajna barikada.

Sto se lijecnika tice, tu je stvar klizava i nisam bas siguran sto je ok.[list=1][*] U osobne slobode svakako treba spadati odluka "(ne) zelim svjesno i namjerno oduzeti tudji zivot".
[*] Preuzimanjem odredjenog posla, npr. posla lijecnika, preuzimaju se i neke obaveze. Ako bi kod lijecnika to bila eutanazija, onda se oni prava iz tocke 1 odricu samim zaposljavanjem u toj struci (ovo ne tangira lijecnike koji bi bili zaposleni prije takve legalizacije eutanazije).
Slicno asistentima: meni stvarno nije gust rusiti studente koji ne savladaju gradivo, ali to je duznost koju sam preuzeo i ne mogu se vaditi na neke svoje razloge da necu. Onak, pisem svima 2 jer sam negdje iscitao da cu u pakao ako nekoga srusim... onda nisam za taj posao.
Prije nego se netko javi: naravno da nije isto srusiti studenta i nekoga ubiti, ali sustina je tu. Radim nesto sto mi nije drago, ali je dio posla i odgovornosti koje sam preuzeo.[/list:o]
Blockflöte (napisa):
Tko smo sad pa mi Shocked ?


Vi koji povlacite religijske argumente da biste nesto branili onima koji ne pripadaju vasoj religiji.

Blockflöte (napisa):
Ne govorim iz katoličkog stajališta, nego pričam o svojim osobnim stavovima. I iznosim stavove, nisam nikome ništa nametao. Ali vidim da puno mojih 'stavova' podrazumijevaš.


Odgovarao sam na ono sto sam ti citirao. Ako sam iz toga krivo iscitao tvoju podrsku protivljenju eutanaziji zbog "vlastitog kriza" (o tome se u tom dijelu pricalo), ispricavam se. Moj reply i dalje stoji, ali onda ne tebi.

Blockflöte (napisa):
Pain killeri služe za ublažavanje bolova, kako to ne poboljšava život? Ne kužim otkud taj induktivni skok.


I smrt poboljsava zivot ako je on sam gori od nepostojanja. Ne mozes pod krinkom kvalitete zivota zabraniti jedno, a dopustiti drugo.

Blockflöte (napisa):
Ja osobno ne bi bio u stanju tek tako nekome okončat život, koliko god taj netko to htio.


Ovo ti je kao prica o abortusu. To sto netko podrzava eutanaziju/abortus, ne znaci da bi bio/bila u stanju to i provesti. Podrska znaci "podrzavam pravo osobe da odluci o tom aspektu svog zivota", a protivnici cesto iskrivljuju na "podrzavam da to svi moraju raditi", sto je notorna bedastoca.

Blockflöte (napisa):
Da se nađem u situaciji gdje moram nešto takvo odlučiti, zaista ne znam što bi. I bilo bi mi jako drago da se u takvoj situaciji nikad ne nađem.


Vjerojatno svakome tko nije psihopat.

Blockflöte (napisa):
I zato mi nije na istoj razini liječenje zubobolje i prekidanje života. I nije mi drago da se te dvije stvari trpaju u isti koš, jer je ova druga puno teža i ozbiljnija za mene.


Kod argumentacije, intenzitet je nebitan. Dapace, extremni se primjeri cesto koriste da se pokaze kako je neki argument bezvezan.

Blockflöte (napisa):
A što se tiče religija i nametanja stavova, jednako mi to smeta kao i tebi, i jednako ću o tome iznijeti svoj stav u shodnoj prigodi kao što ga iznosim o ovom.


Da se razumijemo, nemam ja problem s religijom per se, nego kad netko nekome brani osnovne slobode. Bilo to s izgovorom Boga ili Partije ili nekog treceg, apsolutno mi je svejedno.

Cobs (napisa):
pitanje je bilo o vjeroispovjesti, a ne ljudima.


To sto netko deklarativno promovira ljubav, nema veze sa stvarnoscu. Tako mozemo pricati i da je komunizam idealno uredjenje drustva jer je svima lijepo, nikome nista ne fali, svi se volimo,... Vidjeli smo kakva je praxa.

Cobs (napisa):
Tu si vidima aludirao na islam i na krščanstvo, međutim koliko ja znam te vjeroispovjesti nigdje ne pozivaju na ubojstva, već na mir i dobrotu.


Nadam se da si namjerno neozbiljan. Sluzbeni predstavnici tih religija zastupaju sve moguce oblike mrznje i netrpeljivosti. Odredjeni (mozda i vecinski) dio stada podrzava takve stavove, no svi pruzate podrsku. U protivnom, postupili biste kao (naravno, neki) Belgijanci.

Ti si katolik, dakle prihvacas da je papa nepogresiv, a samim tim odobravas i prikrivanje pedofilije, kampanju protiv kondoma u Africi, zabranu abortusa i eutanazije (za sve, ne samo za katolike), labeliranje homoseksualaca kao "bolesnih", etiketiranje ateista i komunista kao gorih od terorista i sl.

Cobs (napisa):
Jedan čovjek ili više njih ne predstavlja većinu.


Itekako predstavlja, kad ima titulu pape ili nadbiskupa. To je hijerarhija koju katolici prihvacaju. Kome ne pase, a zeli vjerovati u krscanskog boga, moze lako naci ne-katolicki ogranak krscanstva koji mu/joj pase.

Ja nisam rekao da sve religije ne valjaju (nisam rekao niti da valjaju Razz), nego da se njihovi sluzbeni predstavnici cesto stavljaju u ulogu vatrenih podrzavatelja smrti i nasilja, bez ikakve veze s onime sto nominalno zastupaju.

Sve ovo nas odvlaci daleko od teme eutanazije, pa molim da ne zamjerite ako na iduce pro-religijske postove ne odgovorim (mozda i budem, ako bas budem smatrao nuznim, ali probat cu se suzdrzati).

Malo on-topic:

Eutanazija je aspekt raspolaganja vlastitim zivotom i smatram da svatko mora imati pravo odluciti o tome za sebe. Razne prepreke koje donekle usporavaju stvar, npr. obavezno savjetovanje i/ili izjava suglasnosti pred ovlastenim sudskim sluzbenikom su prihvatljiv vid pomoci osobi u ocito truloj zivotnoj situaciji, no to ne smije biti predugotrajna barikada.

Sto se lijecnika tice, tu je stvar klizava i nisam bas siguran sto je ok.
  1. U osobne slobode svakako treba spadati odluka "(ne) zelim svjesno i namjerno oduzeti tudji zivot".
  2. Preuzimanjem odredjenog posla, npr. posla lijecnika, preuzimaju se i neke obaveze. Ako bi kod lijecnika to bila eutanazija, onda se oni prava iz tocke 1 odricu samim zaposljavanjem u toj struci (ovo ne tangira lijecnike koji bi bili zaposleni prije takve legalizacije eutanazije).
    Slicno asistentima: meni stvarno nije gust rusiti studente koji ne savladaju gradivo, ali to je duznost koju sam preuzeo i ne mogu se vaditi na neke svoje razloge da necu. Onak, pisem svima 2 jer sam negdje iscitao da cu u pakao ako nekoga srusim... onda nisam za taj posao.
    Prije nego se netko javi: naravno da nije isto srusiti studenta i nekoga ubiti, ali sustina je tu. Radim nesto sto mi nije drago, ali je dio posla i odgovornosti koje sam preuzeo.



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Cobs
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 21. 01. 2008. (13:32:15)
Postovi: (206)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
26 = 40 - 14
Lokacija: Geto

PostPostano: 13:38 čet, 27. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="goranm"][quote="Cobs"][međutim koliko ja znam te vjeroispovjesti nigdje ne pozivaju na ubojstva, već na mir i dobrotu.[/quote]
Ako se ne varam, u Bibliji, pogotovo u Starom Zavjetu se na više mjesta sugerira pa čak i naređuje ubojstvo.

Na [url=http://www.evilbible.com/Murder.htm]ovom[/url] linku se nalazi nekoliko takvih primjera. Da ne bi bilo da netko izmišlja, provjerih u Bibliji domaćeg izdanja i na tim mjestima pišu te stvari.[/quote]

Ako nisi čuo, puno se toga promijenilo od Starog Zavjeta.
Krščanstvo se ne temelji na Starom Zavjetu, nego na Novom Zavjetu.

[size=9][color=#999999]Added after 11 minutes:[/color][/size]

[quote="vsego"]Ti si katolik, dakle prihvacas da je papa nepogresiv...
[/quote]

not

[size=9][color=#999999]Added after 5 minutes:[/color][/size]

[quote="vsego"]
Eutanazija je aspekt raspolaganja vlastitim zivotom[/quote]
slažem se, ali svejedno sam protiv ( taj dio nema veze s religijom ).
goranm (napisa):
Cobs (napisa):
[međutim koliko ja znam te vjeroispovjesti nigdje ne pozivaju na ubojstva, već na mir i dobrotu.

Ako se ne varam, u Bibliji, pogotovo u Starom Zavjetu se na više mjesta sugerira pa čak i naređuje ubojstvo.

Na ovom linku se nalazi nekoliko takvih primjera. Da ne bi bilo da netko izmišlja, provjerih u Bibliji domaćeg izdanja i na tim mjestima pišu te stvari.


Ako nisi čuo, puno se toga promijenilo od Starog Zavjeta.
Krščanstvo se ne temelji na Starom Zavjetu, nego na Novom Zavjetu.

Added after 11 minutes:

vsego (napisa):
Ti si katolik, dakle prihvacas da je papa nepogresiv...


not

Added after 5 minutes:

vsego (napisa):

Eutanazija je aspekt raspolaganja vlastitim zivotom

slažem se, ali svejedno sam protiv ( taj dio nema veze s religijom ).


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
ante003
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 10. 2008. (17:45:10)
Postovi: (3C5)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
24 = 71 - 47

PostPostano: 13:48 čet, 27. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Cobs"][quote="goranm"][quote="Cobs"][međutim koliko ja znam te vjeroispovjesti nigdje ne pozivaju na ubojstva, već na mir i dobrotu.[/quote]
Ako se ne varam, u Bibliji, pogotovo u Starom Zavjetu se na više mjesta sugerira pa čak i naređuje ubojstvo.

Na [url=http://www.evilbible.com/Murder.htm]ovom[/url] linku se nalazi nekoliko takvih primjera. Da ne bi bilo da netko izmišlja, provjerih u Bibliji domaćeg izdanja i na tim mjestima pišu te stvari.[/quote]

Ako nisi čuo, puno se toga promijenilo od Starog Zavjeta.
Krščanstvo se ne temelji na Starom Zavjetu, nego na Novom Zavjetu.[/quote]

ili mozda na obadva ? :S
[quote]Kill Witches

You should not let a sorceress live. (Exodus 22:17 NAB)[/quote]
ok. to mozda je u SZ ali koliko se sjecam, ubojstva su se dogadala [b]4 stoljeca[/b]. To je ipak prije 200-tinjak godina. Kaj ces na to rec ? onda vjernici nisu vidli snagu NZ pa su se ravnali po SZ ?
Ili sto je bilo recimo sa znanstvenicima koji su iznosili dokaze da nesto ne vrijedi (tipa, zemlja je okrugla i sl.) ? Palili ih jer su razmisljali mozgom za razliku klauna obucenih u svecane halje koji prodaju "milost bozju".

Ni u SZ ili NZ ne pise da svecenik mora dirati malu djecicu i trositi novce na svoje luksuzne automobile (mozda i pise, tko zna).

[size=9][color=#999999]Added after 3 minutes:[/color][/size]

a u vezi eutanazije.
Iskreno, i ako se odobri to, treba naci lijecnika koji mogu biti dovoljno jaki za to. Sigurno nemogu svi oduzet zivot nekome ko je na mukama. A i neka oduzme, on ce morat zivjet s tim do kraja zivota i uvijek ce ga kopkat jel trebao ili nije to napravit.
Cobs (napisa):
goranm (napisa):
Cobs (napisa):
[međutim koliko ja znam te vjeroispovjesti nigdje ne pozivaju na ubojstva, već na mir i dobrotu.

Ako se ne varam, u Bibliji, pogotovo u Starom Zavjetu se na više mjesta sugerira pa čak i naređuje ubojstvo.

Na ovom linku se nalazi nekoliko takvih primjera. Da ne bi bilo da netko izmišlja, provjerih u Bibliji domaćeg izdanja i na tim mjestima pišu te stvari.


Ako nisi čuo, puno se toga promijenilo od Starog Zavjeta.
Krščanstvo se ne temelji na Starom Zavjetu, nego na Novom Zavjetu.


ili mozda na obadva ? :S
Citat:
Kill Witches

You should not let a sorceress live. (Exodus 22:17 NAB)

ok. to mozda je u SZ ali koliko se sjecam, ubojstva su se dogadala 4 stoljeca. To je ipak prije 200-tinjak godina. Kaj ces na to rec ? onda vjernici nisu vidli snagu NZ pa su se ravnali po SZ ?
Ili sto je bilo recimo sa znanstvenicima koji su iznosili dokaze da nesto ne vrijedi (tipa, zemlja je okrugla i sl.) ? Palili ih jer su razmisljali mozgom za razliku klauna obucenih u svecane halje koji prodaju "milost bozju".

Ni u SZ ili NZ ne pise da svecenik mora dirati malu djecicu i trositi novce na svoje luksuzne automobile (mozda i pise, tko zna).

Added after 3 minutes:

a u vezi eutanazije.
Iskreno, i ako se odobri to, treba naci lijecnika koji mogu biti dovoljno jaki za to. Sigurno nemogu svi oduzet zivot nekome ko je na mukama. A i neka oduzme, on ce morat zivjet s tim do kraja zivota i uvijek ce ga kopkat jel trebao ili nije to napravit.



_________________
Ako ste previše otvorenog uma, ispast će vam mozak
------------------------------------------------------
Racunalo bez Windowsa je kao riba bez bicikla
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Milojko
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 11. 2008. (14:57:52)
Postovi: (453)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
17 = 68 - 51
Lokacija: Hilbertov hotel

PostPostano: 13:54 čet, 27. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="ante003"]
Ni u SZ ili NZ ne pise da svecenik mora dirati malu djecicu i trositi novce na svoje luksuzne automobile (mozda i pise, tko zna).
[/quote]
a još manje da treba paliti ljude čija mišljenja se protive Crkvenim

[quote="ante003"]
A i neka oduzme, on ce morat zivjet s tim do kraja zivota i uvijek ce ga kopkat jel trebao ili nije to napravit.
[/quote]
U tome i je poanta ovoga što je vsego napisao. Nije svatko za to sposoban. To bi postojala vjerojatno, nekakva klauzula u ugovoru koju bi liječnik potpisao i s kojom bi nosio svu odgovornost i teret tog postupka
ante003 (napisa):

Ni u SZ ili NZ ne pise da svecenik mora dirati malu djecicu i trositi novce na svoje luksuzne automobile (mozda i pise, tko zna).

a još manje da treba paliti ljude čija mišljenja se protive Crkvenim

ante003 (napisa):

A i neka oduzme, on ce morat zivjet s tim do kraja zivota i uvijek ce ga kopkat jel trebao ili nije to napravit.

U tome i je poanta ovoga što je vsego napisao. Nije svatko za to sposoban. To bi postojala vjerojatno, nekakva klauzula u ugovoru koju bi liječnik potpisao i s kojom bi nosio svu odgovornost i teret tog postupka



_________________
Sedam je prost broj Smile

Bolonja je smeće i to pod hitno treba mijenjat
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku MSNM
Cobs
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 21. 01. 2008. (13:32:15)
Postovi: (206)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
26 = 40 - 14
Lokacija: Geto

PostPostano: 13:57 čet, 27. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="ante003"]
ili mozda na obadva ? :S

ok. to mozda je u SZ ali koliko se sjecam, ubojstva su se dogadala [b]4 stoljeca[/b]. To je ipak prije 200-tinjak godina. Kaj ces na to rec ? onda vjernici nisu vidli snagu NZ pa su se ravnali po SZ ?
Ili sto je bilo recimo sa znanstvenicima koji su iznosili dokaze da nesto ne vrijedi (tipa, zemlja je okrugla i sl.) ? Palili ih jer su razmisljali mozgom za razliku klauna obucenih u svecane halje koji prodaju "milost bozju".

Ni u SZ ili NZ ne pise da svecenik mora dirati malu djecicu i trositi novce na svoje luksuzne automobile (mozda i pise, tko zna).
[/quote]

otišli smo malo previše off topic. Zadnji odgovor:
Krščanska filozofija života se temelji na Novom Zavjetu.
Ovo za vještice i ravnu Zemlju malo proguglaj, vidjet ćeš stav Crkve o tome. Nitko nije bezgriješan prema katoličkoj vjeri ( osim Boga naravno ).
zadnja opaska, opet neke generalizacije.
ante003 (napisa):

ili mozda na obadva ? :S

ok. to mozda je u SZ ali koliko se sjecam, ubojstva su se dogadala 4 stoljeca. To je ipak prije 200-tinjak godina. Kaj ces na to rec ? onda vjernici nisu vidli snagu NZ pa su se ravnali po SZ ?
Ili sto je bilo recimo sa znanstvenicima koji su iznosili dokaze da nesto ne vrijedi (tipa, zemlja je okrugla i sl.) ? Palili ih jer su razmisljali mozgom za razliku klauna obucenih u svecane halje koji prodaju "milost bozju".

Ni u SZ ili NZ ne pise da svecenik mora dirati malu djecicu i trositi novce na svoje luksuzne automobile (mozda i pise, tko zna).


otišli smo malo previše off topic. Zadnji odgovor:
Krščanska filozofija života se temelji na Novom Zavjetu.
Ovo za vještice i ravnu Zemlju malo proguglaj, vidjet ćeš stav Crkve o tome. Nitko nije bezgriješan prema katoličkoj vjeri ( osim Boga naravno ).
zadnja opaska, opet neke generalizacije.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (3560)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 14:04 čet, 27. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Cobs"][quote="vsego"]Eutanazija je aspekt raspolaganja vlastitim zivotom[/quote]
slažem se, ali svejedno sam protiv ( taj dio nema veze s religijom ).[/quote]

Odakle tebi pravo da nekome branis da raspolaze svojim zivotom?

[quote="ante003"]Iskreno, i ako se odobri to, treba naci lijecnika koji mogu biti dovoljno jaki za to.[/quote]

Navodno u Svicarskoj, gdje eutanazija nije legalna, ima klinika u kojoj ti sve sloze za eutanaziju, ali sam moras piknuti prekidac. Za vecinu slucajeva ok... naravno, za one najteze nije, no vjerujem da bi se i tada nasao netko.

Ufff... znam da sam rekao da necu...
[quote="Cobs"]Ako nisi čuo, puno se toga promijenilo od Starog Zavjeta.
Krščanstvo se ne temelji na Starom Zavjetu, nego na Novom Zavjetu.[/quote]
Krscanstvo se temelji na Isusovom nauku, a on je rekao da nije dosao dokinuti stare zakone nego ih nadopuniti.
[quote="Cobs"][quote="vsego"]Ti si katolik, dakle prihvacas da je papa nepogresiv...[/quote]
not[/quote]
Ti onda ne razumijes sto znaci katolik i to ti je samo deklaracija koja nema veze s istinom. Shodno tome, nekome s kim se ne slazes dajes legitimitet da prica u tvoje ime.
Cobs (napisa):
vsego (napisa):
Eutanazija je aspekt raspolaganja vlastitim zivotom

slažem se, ali svejedno sam protiv ( taj dio nema veze s religijom ).


Odakle tebi pravo da nekome branis da raspolaze svojim zivotom?

ante003 (napisa):
Iskreno, i ako se odobri to, treba naci lijecnika koji mogu biti dovoljno jaki za to.


Navodno u Svicarskoj, gdje eutanazija nije legalna, ima klinika u kojoj ti sve sloze za eutanaziju, ali sam moras piknuti prekidac. Za vecinu slucajeva ok... naravno, za one najteze nije, no vjerujem da bi se i tada nasao netko.

Ufff... znam da sam rekao da necu...
Cobs (napisa):
Ako nisi čuo, puno se toga promijenilo od Starog Zavjeta.
Krščanstvo se ne temelji na Starom Zavjetu, nego na Novom Zavjetu.

Krscanstvo se temelji na Isusovom nauku, a on je rekao da nije dosao dokinuti stare zakone nego ih nadopuniti.
Cobs (napisa):
vsego (napisa):
Ti si katolik, dakle prihvacas da je papa nepogresiv...

not

Ti onda ne razumijes sto znaci katolik i to ti je samo deklaracija koja nema veze s istinom. Shodno tome, nekome s kim se ne slazes dajes legitimitet da prica u tvoje ime.



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Milojko
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 11. 2008. (14:57:52)
Postovi: (453)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
17 = 68 - 51
Lokacija: Hilbertov hotel

PostPostano: 14:12 čet, 27. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="vsego"][quote="Cobs"][quote="vsego"]Eutanazija je aspekt raspolaganja vlastitim zivotom[/quote]
slažem se, ali svejedno sam protiv ( taj dio nema veze s religijom ).[/quote]

Odakle tebi pravo da nekome branis da raspolaze svojim zivotom?
[/quote]
Nigdje nije rekao da brani ljudima eutanazaiju, već da se protivi tome.
Sam si nedavno, ako se ne varam, ppisao o razlici između nešto odobriti i nešto provesti u djelo
vsego (napisa):
Cobs (napisa):
vsego (napisa):
Eutanazija je aspekt raspolaganja vlastitim zivotom

slažem se, ali svejedno sam protiv ( taj dio nema veze s religijom ).


Odakle tebi pravo da nekome branis da raspolaze svojim zivotom?

Nigdje nije rekao da brani ljudima eutanazaiju, već da se protivi tome.
Sam si nedavno, ako se ne varam, ppisao o razlici između nešto odobriti i nešto provesti u djelo



_________________
Sedam je prost broj Smile

Bolonja je smeće i to pod hitno treba mijenjat
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku MSNM
matmih
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 12. 2006. (22:57:42)
Postovi: (1A4)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
36 = 51 - 15
Lokacija: {Zg, De , Ri}

PostPostano: 14:38 čet, 27. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="vsego"]

Sto se lijecnika tice, tu je stvar klizava i nisam bas siguran sto je ok.[list=1][*] U osobne slobode svakako treba spadati odluka "(ne) zelim svjesno i namjerno oduzeti tudji zivot".
[*] Preuzimanjem odredjenog posla, npr. posla lijecnika, preuzimaju se i neke obaveze. Ako bi kod lijecnika to bila eutanazija, onda se oni prava iz tocke 1 odricu samim zaposljavanjem u toj struci (ovo ne tangira lijecnike koji bi bili zaposleni prije takve legalizacije eutanazije).
Slicno asistentima: meni stvarno nije gust rusiti studente koji ne savladaju gradivo, ali to je duznost koju sam preuzeo i ne mogu se vaditi na neke svoje razloge da necu. Onak, pisem svima 2 jer sam negdje iscitao da cu u pakao ako nekoga srusim... onda nisam za taj posao.
Prije nego se netko javi: naravno da nije isto srusiti studenta i nekoga ubiti, ali sustina je tu. Radim nesto sto mi nije drago, ali je dio posla i odgovornosti koje sam preuzeo.[/list:o][/quote]

Tu je stvar jako klizava. :)
Svaki liječnik polaže Hipokratovu zakletvu koja u svom originalnom obliku jasno zabranjuje eutanaziju.
Zakletva je kasnije mijenjana, ali opet među ključnim stvarima stoji poštovanje života od njegovog začetka. :)

http://hr.wikipedia.org/wiki/Hipokratova_zakletva

Zbilja smatram da je i hoće biti jako teško zabraniti nekome da postane liječnikom zato što ne želi vršiti eutanaziju. :)

Po meni je to vrlo nezgodno pitanje čak i kad bi vršenje samog postupka bilo 100% zakonski određeno i kad bi se suzbila svaka mogućnost manipulacije.
Pretpostavljam da će ovisiti o liječniku želi li vršiti eutanaziju ili ne želi, a osobe u patnji će morati potražiti liječnika koji je spreman na takav čin. :)
vsego (napisa):


Sto se lijecnika tice, tu je stvar klizava i nisam bas siguran sto je ok.
  1. U osobne slobode svakako treba spadati odluka "(ne) zelim svjesno i namjerno oduzeti tudji zivot".
  2. Preuzimanjem odredjenog posla, npr. posla lijecnika, preuzimaju se i neke obaveze. Ako bi kod lijecnika to bila eutanazija, onda se oni prava iz tocke 1 odricu samim zaposljavanjem u toj struci (ovo ne tangira lijecnike koji bi bili zaposleni prije takve legalizacije eutanazije).
    Slicno asistentima: meni stvarno nije gust rusiti studente koji ne savladaju gradivo, ali to je duznost koju sam preuzeo i ne mogu se vaditi na neke svoje razloge da necu. Onak, pisem svima 2 jer sam negdje iscitao da cu u pakao ako nekoga srusim... onda nisam za taj posao.
    Prije nego se netko javi: naravno da nije isto srusiti studenta i nekoga ubiti, ali sustina je tu. Radim nesto sto mi nije drago, ali je dio posla i odgovornosti koje sam preuzeo.


Tu je stvar jako klizava. Smile
Svaki liječnik polaže Hipokratovu zakletvu koja u svom originalnom obliku jasno zabranjuje eutanaziju.
Zakletva je kasnije mijenjana, ali opet među ključnim stvarima stoji poštovanje života od njegovog začetka. Smile

http://hr.wikipedia.org/wiki/Hipokratova_zakletva

Zbilja smatram da je i hoće biti jako teško zabraniti nekome da postane liječnikom zato što ne želi vršiti eutanaziju. Smile

Po meni je to vrlo nezgodno pitanje čak i kad bi vršenje samog postupka bilo 100% zakonski određeno i kad bi se suzbila svaka mogućnost manipulacije.
Pretpostavljam da će ovisiti o liječniku želi li vršiti eutanaziju ili ne želi, a osobe u patnji će morati potražiti liječnika koji je spreman na takav čin. Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku MSNM
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (3560)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 14:53 čet, 27. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Milojko"]Sam si nedavno, ako se ne varam, ppisao o razlici između nešto odobriti i nešto provesti u djelo[/quote]

Napisao sam i sto znaci "protiv" eutanazije: protiv prava ljudima na eutanaziju. Naravno da nitko ne pita "jesi li za ili protiv da provodis eutanaziju". Stvarno bih se zabrinuo za mentalno zdravlje onoga tko to [i]actually[/i] zeli provoditi.

[quote="matmih"]Pretpostavljam da će ovisiti o liječniku želi li vršiti eutanaziju ili ne želi, a osobe u patnji će morati potražiti liječnika koji je spreman na takav čin. :)[/quote]

Vrlo vjerojatno i mislim da bi to bilo prihvatljivo, s time da bih jako kaznjavao pritiske na lijecnike. Od raznih religijskih i sl. ucjena (da ne smiju to raditi) do onih suprotnih (da moraju to raditi).

Naravno, postavlja se pitanje prava bolnica: bi li bolnica mogla odbiti zaposliti lijecnika koji ne zeli provoditi eutanaziju? S jedne strane, to je vid pritiska na buduceg lijecnika, a moze se smatrati i diskriminacijom, a s druge strane ako bolnici bas treba lijecnik koji bi to radio, onda nema smisla zaposliti nekoga koji to nece.

Puno prakticnih pitanja, pa ja ovu i slicne rasprave promatram vise kao nacelne price koje se ne opterecuju samom provedbom.
Milojko (napisa):
Sam si nedavno, ako se ne varam, ppisao o razlici između nešto odobriti i nešto provesti u djelo


Napisao sam i sto znaci "protiv" eutanazije: protiv prava ljudima na eutanaziju. Naravno da nitko ne pita "jesi li za ili protiv da provodis eutanaziju". Stvarno bih se zabrinuo za mentalno zdravlje onoga tko to actually zeli provoditi.

matmih (napisa):
Pretpostavljam da će ovisiti o liječniku želi li vršiti eutanaziju ili ne želi, a osobe u patnji će morati potražiti liječnika koji je spreman na takav čin. Smile


Vrlo vjerojatno i mislim da bi to bilo prihvatljivo, s time da bih jako kaznjavao pritiske na lijecnike. Od raznih religijskih i sl. ucjena (da ne smiju to raditi) do onih suprotnih (da moraju to raditi).

Naravno, postavlja se pitanje prava bolnica: bi li bolnica mogla odbiti zaposliti lijecnika koji ne zeli provoditi eutanaziju? S jedne strane, to je vid pritiska na buduceg lijecnika, a moze se smatrati i diskriminacijom, a s druge strane ako bolnici bas treba lijecnik koji bi to radio, onda nema smisla zaposliti nekoga koji to nece.

Puno prakticnih pitanja, pa ja ovu i slicne rasprave promatram vise kao nacelne price koje se ne opterecuju samom provedbom.



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
goranm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 11. 2002. (20:09:12)
Postovi: (906)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
218 = 249 - 31

PostPostano: 15:18 čet, 27. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Cobs"]Ako nisi čuo, puno se toga promijenilo od Starog Zavjeta.
Krščanstvo se ne temelji na Starom Zavjetu, nego na Novom Zavjetu.[/quote]
To nije sasvim istinito - kao što je vsego napisao, u Novom Zavjetu Isus kaže kako ne ukida zakone iz Starog Zavjeta, već ih nadopunjuje. Što je sukladno s tim što dan danas Crkva ne osporava Stari Zavjet, a po potrebi se i poziva na njega. Zašto se uopće Stari Zavjet tiska uz Novi Zavjet?

Uostalom, u Novom Zavjetu se na nekolio mjesta ponavljaju zakoni Starog Zavjeta, npr. o smaknuću onoga koji "prokune oca ili majku", pa o smaknuću gatara itd.
Cobs (napisa):
Ako nisi čuo, puno se toga promijenilo od Starog Zavjeta.
Krščanstvo se ne temelji na Starom Zavjetu, nego na Novom Zavjetu.

To nije sasvim istinito - kao što je vsego napisao, u Novom Zavjetu Isus kaže kako ne ukida zakone iz Starog Zavjeta, već ih nadopunjuje. Što je sukladno s tim što dan danas Crkva ne osporava Stari Zavjet, a po potrebi se i poziva na njega. Zašto se uopće Stari Zavjet tiska uz Novi Zavjet?

Uostalom, u Novom Zavjetu se na nekolio mjesta ponavljaju zakoni Starog Zavjeta, npr. o smaknuću onoga koji "prokune oca ili majku", pa o smaknuću gatara itd.



_________________
The Dude Abides
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Blockflöte
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 18. 01. 2004. (17:04:46)
Postovi: (1AB)16
Sarma = la pohva - posuda
= 11 - 2
Lokacija: Zg

PostPostano: 16:21 čet, 27. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="vsego"][quote="Blockflöte"]Tko smo sad pa mi :shock: ?[/quote]

Vi koji povlacite religijske argumente da biste nesto branili onima koji ne pripadaju vasoj religiji.

[/quote]

Koje sam religijske argumente to ja povukao? Nisam ni u jednom postu spomenuo religiju (osim lingvistički). Pričam o osobnim stavovima, i ne branim nikome ništa. Samo kažem što se meni sviđa, inače u životu, a što ne.

Prvo podrazumijevaš da jesam katolik, a onda mi još podrazumijevaš neke ukalupljene stavove koje nisam ni izrazio. For the record, smeta mi puno toga što radi i govori katolička Crkva, i kako se postavlja, ali ima dobrih stvari u njezinom učenju i djelovanju - a jedna od tih je i to poštovanje ljudskog života s kojim se posve slažem. Rođen sam kao katolik, i ostao katolik, ali siguran sam da me određeni "žešći" postotak katolika ne bi smatrao dijelom svoje religije.

A takvi katolici u svojim stavovima nastupaju taman jednako kao i ateisti et al. prema religijama, zaključujući naprečac i imputirajući ljudima stavove i karakteristike koje nemaju.

[quote="vsego"]
I smrt poboljsava zivot ako je on sam gori od nepostojanja. Ne mozes pod krinkom kvalitete zivota zabraniti jedno, a dopustiti drugo.
[/quote]

E tu se jednostavno ne mogu složiti s tobom. Ne zato što sam katolik, već jer mi je ljudski život i bivanje živim kategorija s posebnom težinom. Nije isto ako nekome daš antibiotik, izvadiš zub, amputiraš nogu - i okončaš mu postojanje. Za mene ipak postoji jaz između te i ostalih kategorija.
vsego (napisa):
Blockflöte (napisa):
Tko smo sad pa mi Shocked ?


Vi koji povlacite religijske argumente da biste nesto branili onima koji ne pripadaju vasoj religiji.



Koje sam religijske argumente to ja povukao? Nisam ni u jednom postu spomenuo religiju (osim lingvistički). Pričam o osobnim stavovima, i ne branim nikome ništa. Samo kažem što se meni sviđa, inače u životu, a što ne.

Prvo podrazumijevaš da jesam katolik, a onda mi još podrazumijevaš neke ukalupljene stavove koje nisam ni izrazio. For the record, smeta mi puno toga što radi i govori katolička Crkva, i kako se postavlja, ali ima dobrih stvari u njezinom učenju i djelovanju - a jedna od tih je i to poštovanje ljudskog života s kojim se posve slažem. Rođen sam kao katolik, i ostao katolik, ali siguran sam da me određeni "žešći" postotak katolika ne bi smatrao dijelom svoje religije.

A takvi katolici u svojim stavovima nastupaju taman jednako kao i ateisti et al. prema religijama, zaključujući naprečac i imputirajući ljudima stavove i karakteristike koje nemaju.

vsego (napisa):

I smrt poboljsava zivot ako je on sam gori od nepostojanja. Ne mozes pod krinkom kvalitete zivota zabraniti jedno, a dopustiti drugo.


E tu se jednostavno ne mogu složiti s tobom. Ne zato što sam katolik, već jer mi je ljudski život i bivanje živim kategorija s posebnom težinom. Nije isto ako nekome daš antibiotik, izvadiš zub, amputiraš nogu - i okončaš mu postojanje. Za mene ipak postoji jaz između te i ostalih kategorija.



_________________
-山よ,山よ! 山は活きて居る!-
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
lajka
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 02. 2008. (23:00:13)
Postovi: (39)16
Sarma = la pohva - posuda
16 = 18 - 2
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 23:40 čet, 27. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Milojko"]
I da, ono moje prvo pitanje, na koje nisam vidio odgovora još:
Po čemu je čovjeku dozvoljeno odlučivati o tome da li je svrsishodno da životinja nastavi svoj život ili ne, ali o ljudskom životu nije?
Jedan od razloga zašto bih volio da dođu na Zemlju intelektualno daleko imperiornija bića od nas je da nas tretiraju ko smeće ko što smo i mi tretirali ostala bića na Zemlji pod uvjerenjem da smo toliko vrijedniji od njih[/quote]

Pretpostavaljam, ti ne jedes meso zivotinja? Cisto me interesira, jer postavljas to pitanje..

A gle, zivotinje ne pricaju i zato se mi uzimamo "pametnijima" i odlucujemo za njih, otud silno licemjerstvo..tesko je znat sto im je ako su jako bolesne i oporavak nije izvjestan i onda ljudi pomisle da je bolje da okoncaju njihov zivot..
I zasto mislis bi na svijet trebala doc intelektualno imperiornija bica da nas tretiraju kao smece? Mislim da bi takvi kao prvo smatrali maltretiranje nekog radi vlastitog uzitka glupim, a kao drugo, mislim da svijet ima i visak budala ljudske vrste koji maltretiraju one oko sebi, pa i na gore nacine nego sto je sam cin ubojstva.
Milojko (napisa):

I da, ono moje prvo pitanje, na koje nisam vidio odgovora još:
Po čemu je čovjeku dozvoljeno odlučivati o tome da li je svrsishodno da životinja nastavi svoj život ili ne, ali o ljudskom životu nije?
Jedan od razloga zašto bih volio da dođu na Zemlju intelektualno daleko imperiornija bića od nas je da nas tretiraju ko smeće ko što smo i mi tretirali ostala bića na Zemlji pod uvjerenjem da smo toliko vrijedniji od njih


Pretpostavaljam, ti ne jedes meso zivotinja? Cisto me interesira, jer postavljas to pitanje..

A gle, zivotinje ne pricaju i zato se mi uzimamo "pametnijima" i odlucujemo za njih, otud silno licemjerstvo..tesko je znat sto im je ako su jako bolesne i oporavak nije izvjestan i onda ljudi pomisle da je bolje da okoncaju njihov zivot..
I zasto mislis bi na svijet trebala doc intelektualno imperiornija bica da nas tretiraju kao smece? Mislim da bi takvi kao prvo smatrali maltretiranje nekog radi vlastitog uzitka glupim, a kao drugo, mislim da svijet ima i visak budala ljudske vrste koji maltretiraju one oko sebi, pa i na gore nacine nego sto je sam cin ubojstva.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail MSNM
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - opušteno -> Bućkuriš Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodno  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Sljedeće
Stranica 2 / 8.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan