Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Prosti brojevi (informacija)
Idite na Prethodno  1, 2
Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 3. godine -> (Elementarna) teorija brojeva
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Zenon
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 09. 2011. (19:14:43)
Postovi: (2B1)16
Sarma: -
Lokacija: [tex]\pm\infty[/tex]

PostPostano: 11:15 sri, 6. 3. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="If and only if"]Koliko sam razumio tekst, to ti znaci ovo: Ukoliko je [latex]s_n[/latex] n-ta parcijalna suma reda reciprocnih silvestrovih brojeva i [latex](b_1,b_2,...b_n)[/latex] proizvoljna n-torka prirodnih brojeva tada je [latex]|s_n-1|\leq|(\sum_{i=1}^{n}{1\over b_i})-1|[/latex], za sve ili za sve osim konacno mnogo [latex]n\in\mathbb N[/latex].[/quote]
Slažem se s tobom, jer sam upravo tako i ja razmišljao sada kada sam išao kući i pitao se: "Kako osoba dokaže takvu nekakvu tvrdnju?" :D

[quote="duje"]Ovo drugo kaže da u ovom prvom broj k mora biti paran.[/quote]
I to sam shvatio putem kući, odnosno da je to dosta korisno kada ispitujemo prostost nekog od Fermatovih brojeva; ispitujemo duplo manje potencijalnih djelitelja :)

Najljepša hvala obojici! :thankyou:
If and only if (napisa):
Koliko sam razumio tekst, to ti znaci ovo: Ukoliko je n-ta parcijalna suma reda reciprocnih silvestrovih brojeva i proizvoljna n-torka prirodnih brojeva tada je , za sve ili za sve osim konacno mnogo .

Slažem se s tobom, jer sam upravo tako i ja razmišljao sada kada sam išao kući i pitao se: "Kako osoba dokaže takvu nekakvu tvrdnju?" Very Happy

duje (napisa):
Ovo drugo kaže da u ovom prvom broj k mora biti paran.

I to sam shvatio putem kući, odnosno da je to dosta korisno kada ispitujemo prostost nekog od Fermatovih brojeva; ispitujemo duplo manje potencijalnih djelitelja Smile

Najljepša hvala obojici! Thank you



_________________
It's a wonderful, wonderful life!
[tex]\heartsuit \ \mathcal{PMF-MO} \ \heartsuit[/tex]
[tex]\mathbb Z\Sigma\mathbb N\emptyset\mathbb N[/tex]
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
If and only if
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 30. 09. 2012. (18:16:22)
Postovi: (1F)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
-8 = 2 - 10

PostPostano: 15:40 sri, 6. 3. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Zenon"]
Slažem se s tobom, jer sam upravo tako i ja razmišljao sada kada sam išao kući i pitao se: "Kako osoba dokaže takvu nekakvu tvrdnju?" :D
[/quote]

Evo razmislio sam malo i pronasao dokaz, premda ja nisam sasvim zadovoljan sa dokazom jer, prvo, nisam sasvim siguran da analiza problema u potpunosti odgovara duhu metode dokazivanja,i, drugo, jer je dokaz matematickom indukcijom a inace izbjegavam takve dokaze, i evo ide dokaz:

Neka je [latex]\sum {1\over a_i}[/latex] red s pozitivnim clanovima za koji vrijedi da mu je suma jednaka [latex]1[/latex] i [latex]a_i\in\mathbb N[/latex]. Ocito je i [latex]a_i\neq1[/latex], [latex]\forall i\in\mathbb N_0[/latex]. Takvi redovi postoje, trivijalan primjer bi bio geometrijski red [latex]\sum_{i=0}^{\infty}aq^i[/latex] sa [latex]a={1\over 2},q={1\over 2}[/latex] Tvrdim da ako n-ta parcijalna suma toga reda najbrze konvergira broju [latex]1[/latex], u smislu opisanom u mom proslom odgovoru, onda je [latex]a_i=s_i[/latex],pri cemu je [latex]s_i[/latex] i-ti broj u Sylvesterovom nizu, [latex]i\in\mathbb N_0[/latex].

1) Dokaz za [latex]n=0[/latex]

Ovde trazimo minimum izraza [latex]|1-{1\over a_0}|={{a_0-1}\over a_0}[/latex] i to je ocito [latex]a_0=2[/latex] jer je niz [latex]k(n)={{n-1}\over n}[/latex] strogo rastuc i [latex]n\neq1[/latex], zbog uvjeta zadatka.

2) Pretpostavka da vrijedi za [latex]n=l[/latex]

Dakle, ako je [latex]|1-({1\over a_0}+{1\over a_1}+...+{1\over a_l})|[/latex] minimizirano tada je [latex]a_i=s_i[/latex] za [latex]i=0,1,2,...,l[/latex]

3) Dokaz da to da vrijedi za [latex]n=l[/latex] povlaci da vrijedi za [latex]n=l+1[/latex]

Promotrimo dakle izraz [latex]|1-({1\over a_0}+{1\over a_1}+...+{1\over a_l}+{1\over a_{l+1}})|=|(1-({1\over a_0}+{1\over a_1}+...+{1\over a_l}))-{1\over a_{l+1}}|[/latex]. Zagrada [latex](1-({1\over a_0}+{1\over a_1}+...+{1\over a_l}))[/latex] je po pretpostavci indukcije minimizirana za [latex]a_i=s_i$ za [latex]i=1,2,...l[/latex]. Za dokaz tvrdnje preostaje pokazati da vrijedi [latex]a_{l+1}=s_{l+1}[/latex]. Iskoristimo ovdje cinjenicu da za Sylvesterove brojeve vrijedi slijedece [latex] \sum_{i=0}^{l}{1\over {s_i}}=1- {1\over {s_{l+1}-1}}[/latex] pa dobijemo [latex]|1-({1\over a_0}+{1\over a_1}+...+{1\over a_l}+{1\over a_{l+1}})|=|{1\over {s_{l+1}-1}}-{1\over {a_{l+1}}}|=|{(a_{l+1}-(s_{l+1}-1))\over {(s_{l+1}-1)a_{l+1}}}|[/latex]. Pretpostavimo prvo da je [latex]a_{l+1}=s_{l+1}-k_*[/latex], [latex]k_*\in\mathbb N[/latex] i imajmo na umu da zbog uvjeta zadatka vrijedi [latex]k_*\neq1[/latex]. Tada imamo [latex]|{(a_{l+1}-(s_{l+1}-1))\over {(s_{l+1}-1)a_{l+1}}}|={{k_*-1}\over {(s_{l+1}-1)(s_{l+1}-k_*)}}\geq{1\over {(s_{l+1}-1)(s_{l+1}-k_*)}}>{1\over {(s_{l+1}-1)(s_{l+1})}}[/latex], pa se minimum nalazi kada je [latex]a_{l+1}[/latex] oblika [latex]a_{l+1}=s_{l+1}+l_*[/latex], [latex]l_*\in\mathbb N_0[/latex]. Za dokaz cjelokupne tvrdnje jos preostaje pokazati da je [latex]l_*=0[/latex]. Svakako je sada [latex]|{(a_{l+1}-(s_{l+1}-1))\over {(s_{l+1}-1)a_{l+1}}}|={{l_*+1}\over {(s_{l+1}-1)(s_{l+1}+l_*)}}=w(l_*)[/latex] a cinjenica da je niz [latex]w(l_*) [/latex] strogo rastuc (to ostavljam za vjezbu, lako se provjeri) upravo povlaci [latex]l_*=0[/latex] odnosno [latex]a_{l+1}=s_{l+1}[/latex], sto je i trebalo dokazati.
Zenon (napisa):

Slažem se s tobom, jer sam upravo tako i ja razmišljao sada kada sam išao kući i pitao se: "Kako osoba dokaže takvu nekakvu tvrdnju?" Very Happy


Evo razmislio sam malo i pronasao dokaz, premda ja nisam sasvim zadovoljan sa dokazom jer, prvo, nisam sasvim siguran da analiza problema u potpunosti odgovara duhu metode dokazivanja,i, drugo, jer je dokaz matematickom indukcijom a inace izbjegavam takve dokaze, i evo ide dokaz:

Neka je red s pozitivnim clanovima za koji vrijedi da mu je suma jednaka i . Ocito je i , . Takvi redovi postoje, trivijalan primjer bi bio geometrijski red sa Tvrdim da ako n-ta parcijalna suma toga reda najbrze konvergira broju , u smislu opisanom u mom proslom odgovoru, onda je ,pri cemu je i-ti broj u Sylvesterovom nizu, .

1) Dokaz za

Ovde trazimo minimum izraza i to je ocito jer je niz strogo rastuc i , zbog uvjeta zadatka.

2) Pretpostavka da vrijedi za

Dakle, ako je minimizirano tada je za

3) Dokaz da to da vrijedi za povlaci da vrijedi za

Promotrimo dakle izraz . Zagrada je po pretpostavci indukcije minimizirana za . Za dokaz tvrdnje preostaje pokazati da vrijedi . Iskoristimo ovdje cinjenicu da za Sylvesterove brojeve vrijedi slijedece pa dobijemo . Pretpostavimo prvo da je , i imajmo na umu da zbog uvjeta zadatka vrijedi . Tada imamo , pa se minimum nalazi kada je oblika , . Za dokaz cjelokupne tvrdnje jos preostaje pokazati da je . Svakako je sada a cinjenica da je niz strogo rastuc (to ostavljam za vjezbu, lako se provjeri) upravo povlaci odnosno , sto je i trebalo dokazati.



_________________
+.-,x,:


Zadnja promjena: If and only if; 18:12 sri, 6. 3. 2013; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Zenon
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 09. 2011. (19:14:43)
Postovi: (2B1)16
Sarma: -
Lokacija: [tex]\pm\infty[/tex]

PostPostano: 17:22 sri, 6. 3. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

S obzirom da sam i sam htio razmisliti o dokazu, ne želim još gledati što si radio kako bih ostao open minded :)
S obzirom da sam i sam htio razmisliti o dokazu, ne želim još gledati što si radio kako bih ostao open minded Smile



_________________
It's a wonderful, wonderful life!
[tex]\heartsuit \ \mathcal{PMF-MO} \ \heartsuit[/tex]
[tex]\mathbb Z\Sigma\mathbb N\emptyset\mathbb N[/tex]
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
If and only if
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 30. 09. 2012. (18:16:22)
Postovi: (1F)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
-8 = 2 - 10

PostPostano: 18:10 sri, 6. 3. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Zenon"]S obzirom da sam i sam htio razmisliti o dokazu, ne želim još gledati što si radio kako bih ostao open minded :)[/quote]

Kako god zelis, ti mozda uspijes bez indukcije.
Zenon (napisa):
S obzirom da sam i sam htio razmisliti o dokazu, ne želim još gledati što si radio kako bih ostao open minded Smile


Kako god zelis, ti mozda uspijes bez indukcije.



_________________
+.-,x,:
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 3. godine -> (Elementarna) teorija brojeva Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodno  1, 2
Stranica 2 / 2.

 
Forum(o)Bir:  
Možete otvarati nove teme.
Možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan