Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

zadaci s kolokvija
WWW:
Idite na Prethodno  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Sljedeće
Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Diferencijalni račun i integrali funkcija više varijabli
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
pedro
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 21. 10. 2010. (14:08:21)
Postovi: (19B)16
Sarma = la pohva - posuda
-22 = 16 - 38

PostPostano: 11:30 čet, 1. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

hm.. probala sam sad pomoću restrikcije, al sam opet zapela

znači promatramo neprekidnost za točke oblike (0,y)

restrikcija: y=0

f(x,0)=...(dobijem)=(x^2-1)/x * sin(1/x) / (1/x) * cos(-1)

opet ne znam što da napravim s (x^2-1)/x jer tu opet ne postoji limes
hm.. probala sam sad pomoću restrikcije, al sam opet zapela

znači promatramo neprekidnost za točke oblike (0,y)

restrikcija: y=0

f(x,0)=...(dobijem)=(x^2-1)/x * sin(1/x) / (1/x) * cos(-1)

opet ne znam što da napravim s (x^2-1)/x jer tu opet ne postoji limes


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Phoenix
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 15. 05. 2010. (18:46:07)
Postovi: (164)16
Sarma: -

PostPostano: 11:38 čet, 1. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pokušavaš pronaći limes u [tex](0,0)[/tex], pretpostavljam.
Dat ću ti hint: u toj točki ne postoji limes. :)
Pokušavaš pronaći limes u [tex](0,0)[/tex], pretpostavljam.
Dat ću ti hint: u toj točki ne postoji limes. Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
pedro
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 21. 10. 2010. (14:08:21)
Postovi: (19B)16
Sarma = la pohva - posuda
-22 = 16 - 38

PostPostano: 11:44 čet, 1. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

i kako limes ne postoji na toj restrikciji, limes fun kada konvergira prem (0,y) uopće ne postoji?

jel bi mogao ipak natipkat svoje ak ti se da, ja se samo u krug vrtim
i kako limes ne postoji na toj restrikciji, limes fun kada konvergira prem (0,y) uopće ne postoji?

jel bi mogao ipak natipkat svoje ak ti se da, ja se samo u krug vrtim


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Phoenix
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 15. 05. 2010. (18:46:07)
Postovi: (164)16
Sarma: -

PostPostano: 11:54 čet, 1. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Jesi li probala s mojom uputom (dakle, izbjegavanje tog limesa i proučavanje ako jedan od onih produkta ide u nulu)? To je uglavnom cijelo rješenje zadatka.
Za početak, promatraj točke oblika [tex](0,y), y \in \mathbb{R}[/tex]. [tex]\sin(\frac{1}{x})[/tex] se ovdje jako čudno ponaša, ali ograničen je. Znaš li možda za koje točke [tex]y[/tex] će izraz [tex]\cos(\frac{1}{y-1})[/tex] ići u [tex]0[/tex]? U takvim točkama funkcija ima limes (probaj i to pokazati). U preostalima se može pokazati da ne vrijedi - uzmi bilo koji niz [tex]x_n[/tex] za koji vrijedi [tex]x_n \rightarrow 0[/tex] i takav da [tex]\sin(\frac{1}{x})[/tex] ne konvergira. Tada neće ni cijeli izraz konvergirati.
Analogno pokaži i za [tex](x,1), x \in \mathbb{R}[/tex].
Konačno, preostaje točka [tex](0,1)[/tex], no tada prva zagrada teži u nulu. I to je to. :)

Evo, rekao sam ti više-manje sve. Probaj sada sama, izdvoji malo vremena, koliko je potrebno, da ovo riješiš. Puno rješenje zadatka će po potrebi biti objavljeno na forumu uskoro. ;)
Jesi li probala s mojom uputom (dakle, izbjegavanje tog limesa i proučavanje ako jedan od onih produkta ide u nulu)? To je uglavnom cijelo rješenje zadatka.
Za početak, promatraj točke oblika [tex](0,y), y \in \mathbb{R}[/tex]. [tex]\sin(\frac{1}{x})[/tex] se ovdje jako čudno ponaša, ali ograničen je. Znaš li možda za koje točke [tex]y[/tex] će izraz [tex]\cos(\frac{1}{y-1})[/tex] ići u [tex]0[/tex]? U takvim točkama funkcija ima limes (probaj i to pokazati). U preostalima se može pokazati da ne vrijedi - uzmi bilo koji niz [tex]x_n[/tex] za koji vrijedi [tex]x_n \rightarrow 0[/tex] i takav da [tex]\sin(\frac{1}{x})[/tex] ne konvergira. Tada neće ni cijeli izraz konvergirati.
Analogno pokaži i za [tex](x,1), x \in \mathbb{R}[/tex].
Konačno, preostaje točka [tex](0,1)[/tex], no tada prva zagrada teži u nulu. I to je to. Smile

Evo, rekao sam ti više-manje sve. Probaj sada sama, izdvoji malo vremena, koliko je potrebno, da ovo riješiš. Puno rješenje zadatka će po potrebi biti objavljeno na forumu uskoro. Wink


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
jax
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 17. 09. 2011. (17:02:21)
Postovi: (F)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 12:00 čet, 1. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/difraf/dif/2011-12/kolokvij1.pdf

moze li mi netko objasniti 5. zadatak
pod a) fja je neprekidna jer su joj komponente neprekidne i sada kako provjeriti pod b) i c) je li uniformno neprekidna odnosno Lipschitzova?
http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/difraf/dif/2011-12/kolokvij1.pdf

moze li mi netko objasniti 5. zadatak
pod a) fja je neprekidna jer su joj komponente neprekidne i sada kako provjeriti pod b) i c) je li uniformno neprekidna odnosno Lipschitzova?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Phoenix
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 15. 05. 2010. (18:46:07)
Postovi: (164)16
Sarma: -

PostPostano: 12:12 čet, 1. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Tako je, a možeš i pokazati da vrijedi c) pa da iz c) slijedi b), odnosno iz b) slijedi a) (rezultati s predavanja).

Uvod: ako je funkcija jedne varijable diferencijabilna te joj je derivacija ograničena, tada je i Lipschitzova, što se lako pokaže. Pred kraj primjera [tex]9.3[/tex] s predavanja je spomenuto da se rezultat može generalizirati i za funkcije više varijabli. To ću iskoristiti u rješenju.
Iz teorema [tex]14. 4[/tex], inače analogon onoga što znamo o funkcijama jedne varijable, moramo samo pokazati da je norma Jacobijeve matrice ograničena i upravo tada ćemo pronaći Lipschitzovu konstantu.
Iz e), kada se raspiše oblik matrice, slijedi [tex]||Df(x,y)||=\sqrt{4+1+1+4}=\sqrt{10}[/tex], dakle ograničena je. Stoga je funkcija [tex]f[/tex] zaista Lipschitzova i to s Lipschitzovom konstantom, primjerice, [tex]L=\sqrt{10}[/tex].
Tako je, a možeš i pokazati da vrijedi c) pa da iz c) slijedi b), odnosno iz b) slijedi a) (rezultati s predavanja).

Uvod: ako je funkcija jedne varijable diferencijabilna te joj je derivacija ograničena, tada je i Lipschitzova, što se lako pokaže. Pred kraj primjera [tex]9.3[/tex] s predavanja je spomenuto da se rezultat može generalizirati i za funkcije više varijabli. To ću iskoristiti u rješenju.
Iz teorema [tex]14. 4[/tex], inače analogon onoga što znamo o funkcijama jedne varijable, moramo samo pokazati da je norma Jacobijeve matrice ograničena i upravo tada ćemo pronaći Lipschitzovu konstantu.
Iz e), kada se raspiše oblik matrice, slijedi [tex]||Df(x,y)||=\sqrt{4+1+1+4}=\sqrt{10}[/tex], dakle ograničena je. Stoga je funkcija [tex]f[/tex] zaista Lipschitzova i to s Lipschitzovom konstantom, primjerice, [tex]L=\sqrt{10}[/tex].


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
pedro
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 21. 10. 2010. (14:08:21)
Postovi: (19B)16
Sarma = la pohva - posuda
-22 = 16 - 38

PostPostano: 12:27 čet, 1. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Phoenix"]
Znaš li možda za koje točke [tex]y[/tex] će izraz [tex]\cos(\frac{1}{y-1})[/tex] ići u [tex]0[/tex]? [/quote]

ići ću korak po korak, ovako
znamo da je cos(pi/2)= o

i onda sam samo uvrstila 1/(y-1) = pi/2 i iz toga dobila da je za oblike
y= 2 / (n*pi) + 1 , onaj cos iz funkcije konvergira k 0, gdje je n=2k+1,k=0,1,... tj neparni n-ovi
Phoenix (napisa):

Znaš li možda za koje točke [tex]y[/tex] će izraz [tex]\cos(\frac{1}{y-1})[/tex] ići u [tex]0[/tex]?


ići ću korak po korak, ovako
znamo da je cos(pi/2)= o

i onda sam samo uvrstila 1/(y-1) = pi/2 i iz toga dobila da je za oblike
y= 2 / (n*pi) + 1 , onaj cos iz funkcije konvergira k 0, gdje je n=2k+1,k=0,1,... tj neparni n-ovi


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
jax
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 17. 09. 2011. (17:02:21)
Postovi: (F)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 12:34 čet, 1. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

hvala, jasno je sada :D
hvala, jasno je sada Very Happy


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
pedro
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 21. 10. 2010. (14:08:21)
Postovi: (19B)16
Sarma = la pohva - posuda
-22 = 16 - 38

PostPostano: 12:51 čet, 1. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

i onda x -> 0 a y -> 1

a f(x,y) -> 0

i tako pokažemo da za takve y, limes funkcije postoji?

[size=9][color=#999999]Added after 15 minutes:[/color][/size]

[quote="frutabella"]KOLOKVIJ 2011.
http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/difraf/dif/2011-12/kolokvij1.pdf

4. zad:

Imam nekoliko nejasnoca:

a) Da li je ovdje dovoljno reci da jeste neprekidna jer po Lemi 9.2, koja kaze da funkcija koja ima Lip.svojstvo je uniformno neprekidna, a znamo da je svaka uniformno neprekida funk. ujedno i neprekidna.

(Ili je potrebno jos i to dokazivati, da je unif.neprekidan -> neprekidna ?)

[/quote]

hm.. pa svaka neprekidna funkcija je ujedino i uniformno neprekidna, ali ne mora svaka unif. neprekidna biti neprekidna. ne vrijedi ako i samo ako

bar tako piše u skripti

i kako sada dalje? jer f može i ne mora biti neprekidna, i što dalje?
i onda x → 0 a y → 1

a f(x,y) → 0

i tako pokažemo da za takve y, limes funkcije postoji?

Added after 15 minutes:

frutabella (napisa):
KOLOKVIJ 2011.
http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/difraf/dif/2011-12/kolokvij1.pdf

4. zad:

Imam nekoliko nejasnoca:

a) Da li je ovdje dovoljno reci da jeste neprekidna jer po Lemi 9.2, koja kaze da funkcija koja ima Lip.svojstvo je uniformno neprekidna, a znamo da je svaka uniformno neprekida funk. ujedno i neprekidna.

(Ili je potrebno jos i to dokazivati, da je unif.neprekidan → neprekidna ?)



hm.. pa svaka neprekidna funkcija je ujedino i uniformno neprekidna, ali ne mora svaka unif. neprekidna biti neprekidna. ne vrijedi ako i samo ako

bar tako piše u skripti

i kako sada dalje? jer f može i ne mora biti neprekidna, i što dalje?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
ceps
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 08. 10. 2010. (13:03:07)
Postovi: (13A)16
Sarma = la pohva - posuda
71 = 74 - 3

PostPostano: 13:08 čet, 1. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pomiješala/o si nešto. Uniformna neprekidnost je jače svojstvo od neprekidnosti, tj. svaka uniformno neprekidna je neprekidna, ali obrat ne mora vrijediti.

Više: http://en.wikipedia.org/wiki/Uniform_continuity pogledaj pod Properties primjer.
Također zgodno: http://math.stackexchange.com/questions/11538/intuition-for-uniform-continuity-of-a-function-on-mathbbr

EDIT: Kad na ovom math.stackexchange linku pričaju o ''funkcijama sa ograničenom derivacijom'', zapravo pričaju o Lipschitz neprekidnim funkcijama (postoji teorem koji tako karakterizira Lipschitzove funkcije, tako mi je nekako i najlakše intuitivno gledati na njih).
Pomiješala/o si nešto. Uniformna neprekidnost je jače svojstvo od neprekidnosti, tj. svaka uniformno neprekidna je neprekidna, ali obrat ne mora vrijediti.

Više: http://en.wikipedia.org/wiki/Uniform_continuity pogledaj pod Properties primjer.
Također zgodno: http://math.stackexchange.com/questions/11538/intuition-for-uniform-continuity-of-a-function-on-mathbbr

EDIT: Kad na ovom math.stackexchange linku pričaju o ''funkcijama sa ograničenom derivacijom'', zapravo pričaju o Lipschitz neprekidnim funkcijama (postoji teorem koji tako karakterizira Lipschitzove funkcije, tako mi je nekako i najlakše intuitivno gledati na njih).


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
pedro
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 21. 10. 2010. (14:08:21)
Postovi: (19B)16
Sarma = la pohva - posuda
-22 = 16 - 38

PostPostano: 13:23 čet, 1. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Phoenix"]Tako je, a možeš i pokazati da vrijedi c) pa da iz c) slijedi b), odnosno iz b) slijedi a) (rezultati s predavanja).

Uvod: ako je funkcija jedne varijable diferencijabilna te joj je derivacija ograničena, tada je i Lipschitzova, što se lako pokaže. Pred kraj primjera [tex]9.3[/tex] s predavanja je spomenuto da se rezultat može generalizirati i za funkcije više varijabli. To ću iskoristiti u rješenju.
Iz teorema [tex]14. 4[/tex], inače analogon onoga što znamo o funkcijama jedne varijable, moramo samo pokazati da je norma Jacobijeve matrice ograničena i upravo tada ćemo pronaći Lipschitzovu konstantu.
Iz e), kada se raspiše oblik matrice, slijedi [tex]||Df(x,y)||=\sqrt{4+1+1+4}=\sqrt{10}[/tex], dakle ograničena je. Stoga je funkcija [tex]f[/tex] zaista Lipschitzova i to s Lipschitzovom konstantom, primjerice, [tex]L=\sqrt{10}[/tex].[/quote]

može li se ovo drugačije dokazati s obzirom da nismo došli do tog teorema na predavanju?
Phoenix (napisa):
Tako je, a možeš i pokazati da vrijedi c) pa da iz c) slijedi b), odnosno iz b) slijedi a) (rezultati s predavanja).

Uvod: ako je funkcija jedne varijable diferencijabilna te joj je derivacija ograničena, tada je i Lipschitzova, što se lako pokaže. Pred kraj primjera [tex]9.3[/tex] s predavanja je spomenuto da se rezultat može generalizirati i za funkcije više varijabli. To ću iskoristiti u rješenju.
Iz teorema [tex]14. 4[/tex], inače analogon onoga što znamo o funkcijama jedne varijable, moramo samo pokazati da je norma Jacobijeve matrice ograničena i upravo tada ćemo pronaći Lipschitzovu konstantu.
Iz e), kada se raspiše oblik matrice, slijedi [tex]||Df(x,y)||=\sqrt{4+1+1+4}=\sqrt{10}[/tex], dakle ograničena je. Stoga je funkcija [tex]f[/tex] zaista Lipschitzova i to s Lipschitzovom konstantom, primjerice, [tex]L=\sqrt{10}[/tex].


može li se ovo drugačije dokazati s obzirom da nismo došli do tog teorema na predavanju?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
R2-D2
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 11. 10. 2011. (20:32:10)
Postovi: (2F)16
Sarma = la pohva - posuda
12 = 12 - 0

PostPostano: 13:24 čet, 1. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[url]http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/difraf/dif/2011-12/kolokvij1.pdf[/url]
Imam problema s 5. zadatkom pod d). Trebalo bi pokazati da su funkcije 2x1 + x2 i x1 + 2x2 diferencijabilne, zar ne? Ali, ne znam baš kako to pokazati.
http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/difraf/dif/2011-12/kolokvij1.pdf
Imam problema s 5. zadatkom pod d). Trebalo bi pokazati da su funkcije 2x1 + x2 i x1 + 2x2 diferencijabilne, zar ne? Ali, ne znam baš kako to pokazati.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
pedro
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 21. 10. 2010. (14:08:21)
Postovi: (19B)16
Sarma = la pohva - posuda
-22 = 16 - 38

PostPostano: 13:26 čet, 1. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="ceps"]Pomiješala/o si nešto. Uniformna neprekidnost je jače svojstvo od neprekidnosti, tj. svaka uniformno neprekidna je neprekidna, ali obrat ne mora vrijediti.

Više: http://en.wikipedia.org/wiki/Uniform_continuity pogledaj pod Properties primjer.
Također zgodno: http://math.stackexchange.com/questions/11538/intuition-for-uniform-continuity-of-a-function-on-mathbbr

EDIT: Kad na ovom math.stackexchange linku pričaju o ''funkcijama sa ograničenom derivacijom'', zapravo pričaju o Lipschitz neprekidnim funkcijama (postoji teorem koji tako karakterizira Lipschitzove funkcije, tako mi je nekako i najlakše intuitivno gledati na njih).[/quote]

ma da, gledala sam drugo neš i sve mi se promješalo :S
ceps (napisa):
Pomiješala/o si nešto. Uniformna neprekidnost je jače svojstvo od neprekidnosti, tj. svaka uniformno neprekidna je neprekidna, ali obrat ne mora vrijediti.

Više: http://en.wikipedia.org/wiki/Uniform_continuity pogledaj pod Properties primjer.
Također zgodno: http://math.stackexchange.com/questions/11538/intuition-for-uniform-continuity-of-a-function-on-mathbbr

EDIT: Kad na ovom math.stackexchange linku pričaju o ''funkcijama sa ograničenom derivacijom'', zapravo pričaju o Lipschitz neprekidnim funkcijama (postoji teorem koji tako karakterizira Lipschitzove funkcije, tako mi je nekako i najlakše intuitivno gledati na njih).


ma da, gledala sam drugo neš i sve mi se promješalo :S


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
ceps
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 08. 10. 2010. (13:03:07)
Postovi: (13A)16
Sarma = la pohva - posuda
71 = 74 - 3

PostPostano: 13:32 čet, 1. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="R2-D2"][url]http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/difraf/dif/2011-12/kolokvij1.pdf[/url]
Imam problema s 5. zadatkom pod d). Trebalo bi pokazati da su funkcije 2x1 + x2 i x1 + 2x2 diferencijabilne, zar ne? Ali, ne znam baš kako to pokazati.[/quote]

Imaš jedan teorem koji kaže ''Ako sve parcijalne derivacije od f postoje i neprekidne su na A, onda je f diferencijabilna na A (A otv. skup)''. Tako se i inače pokazuje, ako ste došli do toga na vježbama.
R2-D2 (napisa):
http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/difraf/dif/2011-12/kolokvij1.pdf
Imam problema s 5. zadatkom pod d). Trebalo bi pokazati da su funkcije 2x1 + x2 i x1 + 2x2 diferencijabilne, zar ne? Ali, ne znam baš kako to pokazati.


Imaš jedan teorem koji kaže ''Ako sve parcijalne derivacije od f postoje i neprekidne su na A, onda je f diferencijabilna na A (A otv. skup)''. Tako se i inače pokazuje, ako ste došli do toga na vježbama.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Phoenix
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 15. 05. 2010. (18:46:07)
Postovi: (164)16
Sarma: -

PostPostano: 13:34 čet, 1. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

pedro: Možda i može, no ovo mi je nekako prvo palo na pamet pošto nejednakost iz definicije Lipschitzove funkcije podsjeća na ograničenost derivacije funkcije u točki (kada nejednakost podijeliš s [tex]||x-y||[/tex]). Uostalom, općenita tvrdnja i ovaj teorem je najavljen u [tex]9.[/tex] poglavlju, pa vjerujem da bi i to (u tom trenutku) bilo dovoljno, naravno, ako nema boljeg rješenja od ovog.

R2-D2: Upotrijebi teorem [tex]12.7[/tex].
pedro: Možda i može, no ovo mi je nekako prvo palo na pamet pošto nejednakost iz definicije Lipschitzove funkcije podsjeća na ograničenost derivacije funkcije u točki (kada nejednakost podijeliš s [tex]||x-y||[/tex]). Uostalom, općenita tvrdnja i ovaj teorem je najavljen u [tex]9.[/tex] poglavlju, pa vjerujem da bi i to (u tom trenutku) bilo dovoljno, naravno, ako nema boljeg rješenja od ovog.

R2-D2: Upotrijebi teorem [tex]12.7[/tex].


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
angelika
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 08. 02. 2011. (17:26:51)
Postovi: (5F)16
Sarma = la pohva - posuda
= 3 - 1

PostPostano: 13:42 čet, 1. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Može pomoć sa 4.zadatkom?

http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/difraf/dif/2007-08/DRFVVkol_1.pdf
Može pomoć sa 4.zadatkom?

http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/difraf/dif/2007-08/DRFVVkol_1.pdf


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Phoenix
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 15. 05. 2010. (18:46:07)
Postovi: (164)16
Sarma: -

PostPostano: 16:22 čet, 1. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Točke prekida (koja su na kraju također i gomilišta domene funkcije) su [tex]2\mathbb{Z} \times \left\{ 0 \right\}[/tex].
Za točke [tex](2k,0), k \in \mathbb{Z} \backslash \left\{ 0,2 \right\}[/tex] limes ne postoji (uvrsti niz [tex](2k, \frac{1}{n})[/tex]).
U točki [tex](4,0)[/tex] također ne postoji limes funkcije (isprobaj nizove [tex](4,\frac{1}{n})[/tex] te [tex](4-\frac{1}{n},\frac{1}{n})[/tex]).
U točki [tex](0,0)[/tex] također ne postoji limes funkcije (isprobaj [tex](0,\frac{1}{n})[/tex] te [tex](\frac{1}{n},\frac{1}{n})[/tex] - limes za ovaj drugi je malo teže pokazati nego prethodne, ali sjeti se da možeš rabiti L'Hospitalovo pravilo).

Javi ako ne znaš dovršiti.
Točke prekida (koja su na kraju također i gomilišta domene funkcije) su [tex]2\mathbb{Z} \times \left\{ 0 \right\}[/tex].
Za točke [tex](2k,0), k \in \mathbb{Z} \backslash \left\{ 0,2 \right\}[/tex] limes ne postoji (uvrsti niz [tex](2k, \frac{1}{n})[/tex]).
U točki [tex](4,0)[/tex] također ne postoji limes funkcije (isprobaj nizove [tex](4,\frac{1}{n})[/tex] te [tex](4-\frac{1}{n},\frac{1}{n})[/tex]).
U točki [tex](0,0)[/tex] također ne postoji limes funkcije (isprobaj [tex](0,\frac{1}{n})[/tex] te [tex](\frac{1}{n},\frac{1}{n})[/tex] - limes za ovaj drugi je malo teže pokazati nego prethodne, ali sjeti se da možeš rabiti L'Hospitalovo pravilo).

Javi ako ne znaš dovršiti.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
angelika
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 08. 02. 2011. (17:26:51)
Postovi: (5F)16
Sarma = la pohva - posuda
= 3 - 1

PostPostano: 16:40 čet, 1. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

a što je točno domena te funkcije? Jel tu gledam samo kad bu nazivnik jednak nuli ( a to bi bilo kad je ovaj cijeli sinus jednak 0 i kad je y=0
) pa je domena R^2\{(2x,0),x iz Z}?
Nisam bila na zadnjim vježbama pa sam totalno izgubljena :?
a što je točno domena te funkcije? Jel tu gledam samo kad bu nazivnik jednak nuli ( a to bi bilo kad je ovaj cijeli sinus jednak 0 i kad je y=0
) pa je domena R^2\{(2x,0),x iz Z}?
Nisam bila na zadnjim vježbama pa sam totalno izgubljena Confused


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Phoenix
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 15. 05. 2010. (18:46:07)
Postovi: (164)16
Sarma: -

PostPostano: 17:08 čet, 1. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Tako je, da. Isto kao i prije. :)
Tako je, da. Isto kao i prije. Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
angelika
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 08. 02. 2011. (17:26:51)
Postovi: (5F)16
Sarma = la pohva - posuda
= 3 - 1

PostPostano: 17:15 čet, 1. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

zahvaljujem :D
zahvaljujem Very Happy


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Diferencijalni račun i integrali funkcija više varijabli Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodno  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Sljedeće
Stranica 2 / 10.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan