Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Linux u praktikumima
Idite na Prethodno  1, 2
Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - ozbiljno -> Računalni sustavi na Fakultetu
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
rat in a cage
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 25. 11. 2004. (21:45:48)
Postovi: (22C)16
Sarma = la pohva - posuda
13 = 17 - 4
Lokacija: Zg

PostPostano: 13:26 pet, 28. 3. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Luuka"]Kad sam instaliro win, sve particije su NTFS...oće to radit probleme? Ili samo vidim te podatke, al ne mogu ih mijenjat? [/quote]
neće. bar meni nije. možeš i mijenjat i sve. samo po nekim textovima koje sam na netu bio prije našo kažu da je ipak bolje sa fat32.

[quote="Luuka"]
Npr od ovih 35gb stavim 5gb za ex3 i 2gb za swap, a ostatak ostane windowsima?[/quote]
da možeš tako. ali moja preporuka :idea: je da ipak staviš više od 5, jer na https://help.ubuntu.com/community/Installation/SystemRequirements kaže:
Bare Minimum requirements: 4GB
Recommended minimum requirements: 8GB

možda je bolje ipak te particije odmah prije instalacije složit s Acronisom ili GParted...ja sam sad kad sam opensuse postavljao morao tako jer mi se inače instalicija bila čudno ponašala...tj. sam si je birao koliko će si prostora zauzeti i nisam mogao mjenjati. Al neznam, ne sjećam se kak to s ubuntu hoda više. :wink:
Luuka (napisa):
Kad sam instaliro win, sve particije su NTFS...oće to radit probleme? Ili samo vidim te podatke, al ne mogu ih mijenjat?

neće. bar meni nije. možeš i mijenjat i sve. samo po nekim textovima koje sam na netu bio prije našo kažu da je ipak bolje sa fat32.

Luuka (napisa):

Npr od ovih 35gb stavim 5gb za ex3 i 2gb za swap, a ostatak ostane windowsima?

da možeš tako. ali moja preporuka Idea je da ipak staviš više od 5, jer na https://help.ubuntu.com/community/Installation/SystemRequirements kaže:
Bare Minimum requirements: 4GB
Recommended minimum requirements: 8GB

možda je bolje ipak te particije odmah prije instalacije složit s Acronisom ili GParted...ja sam sad kad sam opensuse postavljao morao tako jer mi se inače instalicija bila čudno ponašala...tj. sam si je birao koliko će si prostora zauzeti i nisam mogao mjenjati. Al neznam, ne sjećam se kak to s ubuntu hoda više. Wink


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
rat in a cage
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 25. 11. 2004. (21:45:48)
Postovi: (22C)16
Sarma = la pohva - posuda
13 = 17 - 4
Lokacija: Zg

PostPostano: 13:32 pet, 28. 3. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Luuka"][quote="vsego"]
Ako Ubuntu ne zna isformatirati NTFS (a vjerujem da ne zna), ovaj ostatak ostavis nealociran, pa taj dio posla obavis iz Windowsa. :)
[/quote]

Dakle, isformatiram G iz windowsa? Ali jedina opcija koju imam je NTFS...kaj onda ubacim cd od windowsa pa kao krenem s instalacijom i samo formatiram G na FAT32 (ili ostavim tu memoriju neparticionirano) ?[/quote]
najjednostavnije bi ti bilo to radit sa bilo kojim programom za disk management besplatan GParted možeš skinut s neta npr. u praktikumu vrlo brzo. ove nebesplatne nesmijem djelit linkove za download ovdje. 8)
Luuka (napisa):
vsego (napisa):

Ako Ubuntu ne zna isformatirati NTFS (a vjerujem da ne zna), ovaj ostatak ostavis nealociran, pa taj dio posla obavis iz Windowsa. Smile


Dakle, isformatiram G iz windowsa? Ali jedina opcija koju imam je NTFS...kaj onda ubacim cd od windowsa pa kao krenem s instalacijom i samo formatiram G na FAT32 (ili ostavim tu memoriju neparticionirano) ?

najjednostavnije bi ti bilo to radit sa bilo kojim programom za disk management besplatan GParted možeš skinut s neta npr. u praktikumu vrlo brzo. ove nebesplatne nesmijem djelit linkove za download ovdje. Cool


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
SickJedi
Moderator
Moderator


Pridružen/a: 01. 10. 2004. (16:41:56)
Postovi: (3BC)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
12 = 42 - 30
Lokacija: Esperantija

PostPostano: 14:00 pet, 28. 3. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

Najjednostavnije, Napravi iz Widowsa particiju velicine 12GB. I prilikom instalacije ubuntua tamo napravi i ex3 i swap particije. Tako necies imat nikakvih problema.

Ja, kao i vsego koristim ntfs-3g koji mi radi bez greske.

Druga opcija je da opet iz Windowsa reparticioniras G tako da 12 GB stavis sta oces, pa Ubuntu stavis tamo, a ostalih 23Gb formatiras u FAT32 i koristis ih i za Win i za Ubuntu.
Najjednostavnije, Napravi iz Widowsa particiju velicine 12GB. I prilikom instalacije ubuntua tamo napravi i ex3 i swap particije. Tako necies imat nikakvih problema.

Ja, kao i vsego koristim ntfs-3g koji mi radi bez greske.

Druga opcija je da opet iz Windowsa reparticioniras G tako da 12 GB stavis sta oces, pa Ubuntu stavis tamo, a ostalih 23Gb formatiras u FAT32 i koristis ih i za Win i za Ubuntu.



_________________
Marvin (from Hitchhiker's Guide to the Galaxy) I bow before youVeliki Limun, on je kiseo i zut Bow to the left Marvin (from Hitchhiker's Guide to the Galaxy)
Depression is merely anger without enthusiasm.
There's no place like 127.0.0.1
Ken Lee je zakon!!!
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice MSNM
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (3560)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 14:05 pet, 28. 3. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

:OT:

[quote="SickJedi"]Ja, kao i vsego koristim ntfs-3g koji mi radi bez greske.[/quote]

Ej, necemo se vrijedjati! :valjalo: Koristenje ntfs-3g aludira da koristim i Win, sto je kleveta. :PP

;)
Off-topic

SickJedi (napisa):
Ja, kao i vsego koristim ntfs-3g koji mi radi bez greske.


Ej, necemo se vrijedjati! Samo mi jos jednom dodji pijan tako kasno u kucu!!! Koristenje ntfs-3g aludira da koristim i Win, sto je kleveta. Weeee-heeee!!!

Wink



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
SickJedi
Moderator
Moderator


Pridružen/a: 01. 10. 2004. (16:41:56)
Postovi: (3BC)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
12 = 42 - 30
Lokacija: Esperantija

PostPostano: 19:31 pet, 28. 3. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

Eto, upravo sam instalirao Ubuntu 8.04 i dolazi s podrskom za pisanje po ntfs-u. Nisam 100% siguran, ali mislim da i 7.10 dolazi s tim.

@vsego: Znam ja da se koristin Prozorima, samo se skrivas da te nitko ne vidi.
Eto, upravo sam instalirao Ubuntu 8.04 i dolazi s podrskom za pisanje po ntfs-u. Nisam 100% siguran, ali mislim da i 7.10 dolazi s tim.

@vsego: Znam ja da se koristin Prozorima, samo se skrivas da te nitko ne vidi.



_________________
Marvin (from Hitchhiker's Guide to the Galaxy) I bow before youVeliki Limun, on je kiseo i zut Bow to the left Marvin (from Hitchhiker's Guide to the Galaxy)
Depression is merely anger without enthusiasm.
There's no place like 127.0.0.1
Ken Lee je zakon!!!
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice MSNM
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (3560)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 21:06 pet, 28. 3. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="SickJedi"]@vsego: Znam ja da se koristi[color=red]n[/color] Prozorima, samo se skrivas da te nitko ne vidi.[/quote]

To je tolika laž da ju cak ne mozes niti napisati. :rotfl:

Ne, ne koristim Penđere... :P

Back on-topic... Ubuntu dodje s ntfs-3g-om ili necim drugim? :-k Sjecam se da je originalni NTFS-driver za Linux (ovaj koji se obicno koristi za read-only) imao mogucnost pisanja, ali je bilo ograniceno ilii ne-safe (ovisno o verziji), pa ne bi bilo lose da provjeris sto zapravo dodje s Ubuntuom. ;) Pretpostavljam 3G, ali nije naodmet checkirati... :)
SickJedi (napisa):
@vsego: Znam ja da se koristin Prozorima, samo se skrivas da te nitko ne vidi.


To je tolika laž da ju cak ne mozes niti napisati. Valjam se po podu od smijeha

Ne, ne koristim Penđere... Razz

Back on-topic... Ubuntu dodje s ntfs-3g-om ili necim drugim? Think Sjecam se da je originalni NTFS-driver za Linux (ovaj koji se obicno koristi za read-only) imao mogucnost pisanja, ali je bilo ograniceno ilii ne-safe (ovisno o verziji), pa ne bi bilo lose da provjeris sto zapravo dodje s Ubuntuom. Wink Pretpostavljam 3G, ali nije naodmet checkirati... Smile



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
SickJedi
Moderator
Moderator


Pridružen/a: 01. 10. 2004. (16:41:56)
Postovi: (3BC)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
12 = 42 - 30
Lokacija: Esperantija

PostPostano: 1:44 sub, 29. 3. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

Buduci da sam izmedju instalacije i izlaska iz kuce imao stvarno malo vremena nisam provjeravao tocno kako radi, nego samo jel radi (cisto experimentalno) nemam jos konkretan odgovor. Bit ce kroz par dana buduci da me za vikend skoro pa nema doma.

@vsego: lapsus calami
Buduci da sam izmedju instalacije i izlaska iz kuce imao stvarno malo vremena nisam provjeravao tocno kako radi, nego samo jel radi (cisto experimentalno) nemam jos konkretan odgovor. Bit ce kroz par dana buduci da me za vikend skoro pa nema doma.

@vsego: lapsus calami



_________________
Marvin (from Hitchhiker's Guide to the Galaxy) I bow before youVeliki Limun, on je kiseo i zut Bow to the left Marvin (from Hitchhiker's Guide to the Galaxy)
Depression is merely anger without enthusiasm.
There's no place like 127.0.0.1
Ken Lee je zakon!!!
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice MSNM
Kruno
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 11. 2003. (18:06:24)
Postovi: (7B)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
29 = 29 - 0
Lokacija: RC

PostPostano: 16:50 pon, 31. 3. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="vsego"]Back on-topic... Ubuntu dodje s ntfs-3g-om ili necim drugim? :-k Sjecam se da je originalni NTFS-driver za Linux (ovaj koji se obicno koristi za read-only) imao mogucnost pisanja, ali je bilo ograniceno ilii ne-safe (ovisno o verziji), pa ne bi bilo lose da provjeris sto zapravo dodje s Ubuntuom. ;) Pretpostavljam 3G, ali nije naodmet checkirati... :)[/quote]

Ubuntu 7.10 dodje s ntfs-3g. Samo mi se cini da ga kod mountanja treba eksplicitno navesti, inace ce koristiti defaultni kernel ntfs(nemam gdje ovo sad provjeriti).
vsego (napisa):
Back on-topic... Ubuntu dodje s ntfs-3g-om ili necim drugim? Think Sjecam se da je originalni NTFS-driver za Linux (ovaj koji se obicno koristi za read-only) imao mogucnost pisanja, ali je bilo ograniceno ilii ne-safe (ovisno o verziji), pa ne bi bilo lose da provjeris sto zapravo dodje s Ubuntuom. Wink Pretpostavljam 3G, ali nije naodmet checkirati... Smile


Ubuntu 7.10 dodje s ntfs-3g. Samo mi se cini da ga kod mountanja treba eksplicitno navesti, inace ce koristiti defaultni kernel ntfs(nemam gdje ovo sad provjeriti).



_________________
Kruno
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
SickJedi
Moderator
Moderator


Pridružen/a: 01. 10. 2004. (16:41:56)
Postovi: (3BC)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
12 = 42 - 30
Lokacija: Esperantija

PostPostano: 11:49 pon, 7. 4. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

Eto mene ponovno...

8.04 dolazi s ntfs-3g-om koji super radi out of the box. Nije mu potrebno nista extra objasnjavat. Decko bez problema cita, pise, brise i radi ostale pristojne i nepristojne operacije po ntfs diskovima.

Sve u svemu, ja vrlo zadovoljan betom. Malo se raspadne tu i tamo, ali nista prestrasno. Jedva cekam stabilnu verziju.
Eto mene ponovno...

8.04 dolazi s ntfs-3g-om koji super radi out of the box. Nije mu potrebno nista extra objasnjavat. Decko bez problema cita, pise, brise i radi ostale pristojne i nepristojne operacije po ntfs diskovima.

Sve u svemu, ja vrlo zadovoljan betom. Malo se raspadne tu i tamo, ali nista prestrasno. Jedva cekam stabilnu verziju.



_________________
Marvin (from Hitchhiker's Guide to the Galaxy) I bow before youVeliki Limun, on je kiseo i zut Bow to the left Marvin (from Hitchhiker's Guide to the Galaxy)
Depression is merely anger without enthusiasm.
There's no place like 127.0.0.1
Ken Lee je zakon!!!
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice MSNM
Miha Keber
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 18. 10. 2006. (20:16:56)
Postovi: (26)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
-2 = 12 - 14

PostPostano: 11:06 pet, 14. 11. 2008    Naslov: Ovako piše kao za ... Citirajte i odgovorite

http://apcmag.com/how_to_dual_boot_windows_xp_and_linux_xp_installed_first.htm

Vrlo jednostavno objašnjeno sve što se tiče ubuntua.
onda što se tiče instaliranja dodataka na ubuntu compilera.... sve ti piše odeš samo na [b]System --> Administration --> Synaptic Package Manager[/b] i tamo imaš za instalaciju.

Napravljeno je jako lijepa ukoliko imaš jednu veliku particiju instalacija ubuntua te pita hočeš li ti to instalirati i koliko te particije odvajaš za ubuntu , mislim da je minimum 10gb . ili ako imaš neku drugu particiju koja zjapi s glupostima gore samo ga možeš staviti na nju. U svakom slučaju novi ubuntu sam radi dual boot jedini mali nedostatak za nas ljubitelje windowsa je što ti se dual boot namjesti na ubuntu ako ne stisneš dugme.

I Ubuntu je mnogo bolji od windowsa instalirao sam ga i odmah stavio jednostavno ubuntu je postao
kao iMAC IT IS A SPECIAL COMPUTER MADE FOR MUMMYES AND DADDYES .
stvarno je jednostavno i navikavanje ne traje duže od tjedan dana + sve ima po forumima , jer koje kod ti pitanje postaviš već ga je netko prije tebe postavio mnogo puta
http://apcmag.com/how_to_dual_boot_windows_xp_and_linux_xp_installed_first.htm

Vrlo jednostavno objašnjeno sve što se tiče ubuntua.
onda što se tiče instaliranja dodataka na ubuntu compilera.... sve ti piše odeš samo na System → Administration → Synaptic Package Manager i tamo imaš za instalaciju.

Napravljeno je jako lijepa ukoliko imaš jednu veliku particiju instalacija ubuntua te pita hočeš li ti to instalirati i koliko te particije odvajaš za ubuntu , mislim da je minimum 10gb . ili ako imaš neku drugu particiju koja zjapi s glupostima gore samo ga možeš staviti na nju. U svakom slučaju novi ubuntu sam radi dual boot jedini mali nedostatak za nas ljubitelje windowsa je što ti se dual boot namjesti na ubuntu ako ne stisneš dugme.

I Ubuntu je mnogo bolji od windowsa instalirao sam ga i odmah stavio jednostavno ubuntu je postao
kao iMAC IT IS A SPECIAL COMPUTER MADE FOR MUMMYES AND DADDYES .
stvarno je jednostavno i navikavanje ne traje duže od tjedan dana + sve ima po forumima , jer koje kod ti pitanje postaviš već ga je netko prije tebe postavio mnogo puta


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
SickJedi
Moderator
Moderator


Pridružen/a: 01. 10. 2004. (16:41:56)
Postovi: (3BC)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
12 = 42 - 30
Lokacija: Esperantija

PostPostano: 11:27 pet, 14. 11. 2008    Naslov: Re: Ovako piše kao za ... Citirajte i odgovorite

[quote="Miha Keber"]...U svakom slučaju novi ubuntu sam radi dual boot jedini mali nedostatak za nas ljubitelje windowsa je što ti se dual boot namjesti na ubuntu ako ne stisneš dugme.[/quote]

Upute kako si to posloziti kak tebi pase mozes naci [url=http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=169234]Ovdje[/url].
Miha Keber (napisa):
...U svakom slučaju novi ubuntu sam radi dual boot jedini mali nedostatak za nas ljubitelje windowsa je što ti se dual boot namjesti na ubuntu ako ne stisneš dugme.


Upute kako si to posloziti kak tebi pase mozes naci Ovdje.



_________________
Marvin (from Hitchhiker's Guide to the Galaxy) I bow before youVeliki Limun, on je kiseo i zut Bow to the left Marvin (from Hitchhiker's Guide to the Galaxy)
Depression is merely anger without enthusiasm.
There's no place like 127.0.0.1
Ken Lee je zakon!!!
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice MSNM
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - ozbiljno -> Računalni sustavi na Fakultetu Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodno  1, 2
Stranica 2 / 2.

 
Forum(o)Bir:  
Možete otvarati nove teme.
Možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan