Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

prokleti ''korijen iz dva''
WWW:
Idite na Prethodno  1, 2
Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Matematička analiza 1 i 2
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
krcko
Forumaš nagrađen za životno djelo
Forumaš nagrađen za životno djelo


Pridružen/a: 07. 10. 2002. (15:57:59)
Postovi: (18B3)16
Sarma = la pohva - posuda
655 = 759 - 104

PostPostano: 21:11 čet, 16. 10. 2003    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="The Lord of Murder"]Ako je moje razmišljanje legitimno povlačim zaključak:
Korijen iz dva kao duljina nije nimalo ''čudniji'' od duljine jedan ili bilo koje druge duljine,sve su one aproksimirane mada idu ''trala-la''.[/quote]

Stoji da su jedinica i korijen iz dva ravnopravni kao duljine. "Cudno" je jedino da jedno nije racionalni visekratnik drugog. Bar je bilo cudno pred 2000 godina :D

A pitanja da li kod mjerenja uvijek dobivas aproksimacije, pjevaju li te aproksimacija "trala-la", "tidam-tidam-tidam" ili nesto trece nisu matematicka pitanja. Prema tome, o tome imas pravo misliti stogod hoces, bar sto se mat. analize tice 8)
The Lord of Murder (napisa):
Ako je moje razmišljanje legitimno povlačim zaključak:
Korijen iz dva kao duljina nije nimalo ''čudniji'' od duljine jedan ili bilo koje druge duljine,sve su one aproksimirane mada idu ''trala-la''.


Stoji da su jedinica i korijen iz dva ravnopravni kao duljine. "Cudno" je jedino da jedno nije racionalni visekratnik drugog. Bar je bilo cudno pred 2000 godina Very Happy

A pitanja da li kod mjerenja uvijek dobivas aproksimacije, pjevaju li te aproksimacija "trala-la", "tidam-tidam-tidam" ili nesto trece nisu matematicka pitanja. Prema tome, o tome imas pravo misliti stogod hoces, bar sto se mat. analize tice Cool



_________________
Vedran Krcadinac

Ljudi su razliciti, a nula je paran broj.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
C'Tebo
Moderator
Moderator


Pridružen/a: 03. 11. 2002. (18:40:48)
Postovi: (26A)16
Sarma = la pohva - posuda
-13 = 3 - 16
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 0:17 pet, 17. 10. 2003    Naslov: Citirajte i odgovorite

Aproksimacija duljine korijen iz dva je jednako legitimna kao i aproksimacija duljine 1.
Međutim, ima i nešto drugo. Ti kada radiš koordinatni sustav ti nacrtaš jednu dužinu i duljinu te dužine nazoveš 1 (recimo da je ona jedan cm). I duljina od nula do 1 stvarno jest 1 (u tvojim mjernim jedinicama, kakve god one bile). Čim ti metneš dužinu od 1 do dva to je već aproksimacija te duljine 1.
Tako se duljina 1m strogo fizički definira i točno se zna kolika je (jednom mi je FER-ovac jedan kazo kako se definira, ali sam zaboravio).
Aproksimacija duljine korijen iz dva je jednako legitimna kao i aproksimacija duljine 1.
Međutim, ima i nešto drugo. Ti kada radiš koordinatni sustav ti nacrtaš jednu dužinu i duljinu te dužine nazoveš 1 (recimo da je ona jedan cm). I duljina od nula do 1 stvarno jest 1 (u tvojim mjernim jedinicama, kakve god one bile). Čim ti metneš dužinu od 1 do dva to je već aproksimacija te duljine 1.
Tako se duljina 1m strogo fizički definira i točno se zna kolika je (jednom mi je FER-ovac jedan kazo kako se definira, ali sam zaboravio).



_________________
Click me!
_______________________
Bad panda!
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Nesi
Inventar Foruma
(Moderator)
Inventar Foruma<br>(Moderator)


Pridružen/a: 14. 10. 2002. (14:27:35)
Postovi: (E68)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma: -

PostPostano: 0:41 pet, 17. 10. 2003    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="C'Tebo"]Tako se duljina 1m strogo fizički definira i točno se zna kolika je (jednom mi je FER-ovac jedan kazo kako se definira, ali sam zaboravio).[/quote]


sa [url=http://www2.arnes.si/~sspsfran/enote/nivo1_Udoma.html]ovog[/url] slovenskog sajta

METER (definicija iz leta 1960) je dolzina 1 650 763,73 valovnih dolzin rdece svetlobe, ki jo sevajo vzbujeni atomi kriptona 86 v vakumu.
Leta 1791 sta Laplace in Lagrange predlagala: 1 m je ena desetmilijonina cetrtine zemeljskega obsega. To je bilo 0,5131 seznja. Izdelali so PRAMETER (traverza iz zlitine platine in iridija; med zarezama na traverzi je pri 0 °C razdalja 1 m), po katerem so izdelani vsi metri.
[b]V novejšem casu pa je 1 m pot, ki jo svetloba prepotuje v vakumu v 1/299 792 458 sekunde.[/b]

mozete pogledati i [url=http://216.239.59.104/search?q=cache:OuAUQWqmZ-cJ:www.dznm.hr/PDF%2520dokumenti/Povijest_SIsustava.pdf+definicija+metra&hl=en&ie=UTF-8]ovaj link[/url]
to je hrv sajt (na kojeg sam naletila kasnije :mrgreen:

na oba imate definicije i ostalih mjernih jedinica
C'Tebo (napisa):
Tako se duljina 1m strogo fizički definira i točno se zna kolika je (jednom mi je FER-ovac jedan kazo kako se definira, ali sam zaboravio).



sa ovog slovenskog sajta

METER (definicija iz leta 1960) je dolzina 1 650 763,73 valovnih dolzin rdece svetlobe, ki jo sevajo vzbujeni atomi kriptona 86 v vakumu.
Leta 1791 sta Laplace in Lagrange predlagala: 1 m je ena desetmilijonina cetrtine zemeljskega obsega. To je bilo 0,5131 seznja. Izdelali so PRAMETER (traverza iz zlitine platine in iridija; med zarezama na traverzi je pri 0 °C razdalja 1 m), po katerem so izdelani vsi metri.
V novejšem casu pa je 1 m pot, ki jo svetloba prepotuje v vakumu v 1/299 792 458 sekunde.

mozete pogledati i ovaj link
to je hrv sajt (na kojeg sam naletila kasnije Mr. Green

na oba imate definicije i ostalih mjernih jedinica



_________________
It's not who you love. It's how.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
krcko
Forumaš nagrađen za životno djelo
Forumaš nagrađen za životno djelo


Pridružen/a: 07. 10. 2002. (15:57:59)
Postovi: (18B3)16
Sarma = la pohva - posuda
655 = 759 - 104

PostPostano: 10:18 pet, 17. 10. 2003    Naslov: Citirajte i odgovorite

Inace, povijesna definicija metra je: duljina jednog stapa koji se cuva u nekom muzeju u Francuskoj.

Btw, obzirom da moderna definicija metra ovisi o vremenu, kako se definira jedna sekunda? Ali bez pozivanja na duljinu, inace imamo cirkularnu definiciju :)
Inace, povijesna definicija metra je: duljina jednog stapa koji se cuva u nekom muzeju u Francuskoj.

Btw, obzirom da moderna definicija metra ovisi o vremenu, kako se definira jedna sekunda? Ali bez pozivanja na duljinu, inace imamo cirkularnu definiciju Smile



_________________
Vedran Krcadinac

Ljudi su razliciti, a nula je paran broj.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (3560)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 12:17 pet, 17. 10. 2003    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="krcko"]Inace, povijesna definicija metra je: duljina jednog stapa koji se cuva u nekom muzeju u Francuskoj.[/quote]

Sudbina Svijeta lezi u zubima :bow: [b]termita[/b] :bow: :!: :shock: :shocked!: :mrgreen:

[quote="krcko"]Btw, obzirom da moderna definicija metra ovisi o vremenu, kako se definira jedna sekunda? Ali bez pozivanja na duljinu, inace imamo cirkularnu definiciju :)[/quote]

Treba znati citati... ;)

"[i]Sekunda je trajanje od 9 192 631 770 perioda zračenja koje odgovara prijelazu između dviju hiperfinih razina osnovnog stanja cezijeva atoma 133[/i]"

Malo off-topic (s istog linka): "[i][color=#808080]Godine 1901.[/color] [b][u]Giorgi[/u][/b] [color=#808080]je pokazao da je moguće kombinirati mehaničke jedinice sustava kilogram-metar-sekunda s praktičnim jedinicama s područja elektriciteta kako bi se oblikovao suvisao trodimenzijski sustav dodavanjem tim trima osnovnim jedinicama četvrte jedinice električne prirode kao npr. amper ili om i pišući jednadžbe koje se pojavljuju u elektromagnetizmu u tzv. racionaliziranom obliku.[/color] [b][u]Giorgijev[/u][/b] [color=#808080]je prijedlog otvorio put novom razvitku.[/color][/i]"

:mrgreen: ;) Samo mu jos "De" fali... ;) :lol:
krcko (napisa):
Inace, povijesna definicija metra je: duljina jednog stapa koji se cuva u nekom muzeju u Francuskoj.


Sudbina Svijeta lezi u zubima I bow before you termita I bow before you Exclamation Shocked #Shocked Mr. Green

krcko (napisa):
Btw, obzirom da moderna definicija metra ovisi o vremenu, kako se definira jedna sekunda? Ali bez pozivanja na duljinu, inace imamo cirkularnu definiciju Smile


Treba znati citati... Wink

"Sekunda je trajanje od 9 192 631 770 perioda zračenja koje odgovara prijelazu između dviju hiperfinih razina osnovnog stanja cezijeva atoma 133"

Malo off-topic (s istog linka): "Godine 1901. Giorgi je pokazao da je moguće kombinirati mehaničke jedinice sustava kilogram-metar-sekunda s praktičnim jedinicama s područja elektriciteta kako bi se oblikovao suvisao trodimenzijski sustav dodavanjem tim trima osnovnim jedinicama četvrte jedinice električne prirode kao npr. amper ili om i pišući jednadžbe koje se pojavljuju u elektromagnetizmu u tzv. racionaliziranom obliku. Giorgijev je prijedlog otvorio put novom razvitku."

Mr. Green Wink Samo mu jos "De" fali... Wink Laughing



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
krcko
Forumaš nagrađen za životno djelo
Forumaš nagrađen za životno djelo


Pridružen/a: 07. 10. 2002. (15:57:59)
Postovi: (18B3)16
Sarma = la pohva - posuda
655 = 759 - 104

PostPostano: 17:10 pet, 17. 10. 2003    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="vsego"]Treba znati citati... ;)[/quote]

Slovenscinu :?

[quote="vsego"]Sudbina Svijeta lezi u zubima :bow: [b]termita[/b] :bow: :!: :shock: :shocked!: :mrgreen:[/quote]

Treba znati citati... :lol:

[quote="Nesi"]Izdelali so PRAMETER (traverza iz zlitine platine in iridija; med zarezama na traverzi je pri 0 °C razdalja 1 m), po katerem so izdelani vsi metri.[/quote]

Termiti koji jedu leguru platine i iridija? Hmmm... :wink:
vsego (napisa):
Treba znati citati... Wink


Slovenscinu Confused

vsego (napisa):
Sudbina Svijeta lezi u zubima I bow before you termita I bow before you Exclamation Shocked #Shocked Mr. Green


Treba znati citati... Laughing

Nesi (napisa):
Izdelali so PRAMETER (traverza iz zlitine platine in iridija; med zarezama na traverzi je pri 0 °C razdalja 1 m), po katerem so izdelani vsi metri.


Termiti koji jedu leguru platine i iridija? Hmmm... Wink



_________________
Vedran Krcadinac

Ljudi su razliciti, a nula je paran broj.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
The Lord of Murder
Gost





PostPostano: 20:23 pet, 17. 10. 2003    Naslov: Citirajte i odgovorite

kaj onda ljudi,da se pomirim sa tim da je korijen iz dva i ostali gadovi sličnih oblika neuhvatljiv za moju pamet?Kaj da čekam dok netko ne upali svjetlo?Razočaran,stvarno razočaran :( :(
kaj onda ljudi,da se pomirim sa tim da je korijen iz dva i ostali gadovi sličnih oblika neuhvatljiv za moju pamet?Kaj da čekam dok netko ne upali svjetlo?Razočaran,stvarno razočaran Sad Sad


[Vrh]
Markec
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 20. 02. 2003. (14:49:45)
Postovi: (134)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
-3 = 37 - 40

PostPostano: 22:27 pet, 17. 10. 2003    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="The Lord of Murder "]kaj onda ljudi,da se pomirim sa tim da je korijen iz dva i ostali gadovi sličnih oblika neuhvatljiv za moju pamet?Kaj da čekam dok netko ne upali svjetlo?Razočaran,stvarno razočaran [/quote]

Prvo: nemoj bit razocaran...
Drugo: studiraj dalje i trudi se
Trece: kad prode neko vrijeme sve ce to biti vrlo uhvatljivo, mozak ti se mora "prilagoditi" na neke apstraktne stvarcice- osim toga; da ti je sve samo tako shvatljivo nebi bilo nekog prevelikog smisla studirati (osim mozda zbog papira na kojem pise da si zavrsio fax- ali to je manje vazno)
The Lord of Murder (napisa):
kaj onda ljudi,da se pomirim sa tim da je korijen iz dva i ostali gadovi sličnih oblika neuhvatljiv za moju pamet?Kaj da čekam dok netko ne upali svjetlo?Razočaran,stvarno razočaran


Prvo: nemoj bit razocaran...
Drugo: studiraj dalje i trudi se
Trece: kad prode neko vrijeme sve ce to biti vrlo uhvatljivo, mozak ti se mora "prilagoditi" na neke apstraktne stvarcice- osim toga; da ti je sve samo tako shvatljivo nebi bilo nekog prevelikog smisla studirati (osim mozda zbog papira na kojem pise da si zavrsio fax- ali to je manje vazno)


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
The Lord of Murder
Gost





PostPostano: 17:18 ned, 19. 10. 2003    Naslov: Citirajte i odgovorite

eto,povlačim ultimatum,utjeha mi jasna:između dvije točke mogu naći beskonačno mnogo točaka kojima eto mogu pridjeliti beskonačno mnogo brojeva,i to je to...zasad...Poslušat ću ja što Fredi kaže:too much love will kill you...hvala nesi na tome 8)
hvala svima na sudjelovanju,uskoro me evo,opet,s nekom ''trivijalnom'' raspravom.
eto,povlačim ultimatum,utjeha mi jasna:između dvije točke mogu naći beskonačno mnogo točaka kojima eto mogu pridjeliti beskonačno mnogo brojeva,i to je to...zasad...Poslušat ću ja što Fredi kaže:too much love will kill you...hvala nesi na tome Cool
hvala svima na sudjelovanju,uskoro me evo,opet,s nekom ''trivijalnom'' raspravom.


[Vrh]
Nesi
Inventar Foruma
(Moderator)
Inventar Foruma<br>(Moderator)


Pridružen/a: 14. 10. 2002. (14:27:35)
Postovi: (E68)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma: -

PostPostano: 22:17 uto, 21. 10. 2003    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="The Lord of Murder"]Poslušat ću ja što Fredi kaže:too much love will kill you...[/quote]

Just as sure as none at all

[quote="The Lord of Murder"]hvala nesi na tome 8)[/quote]

sjeti se i nastavka 8) (pise gore :mrgreen:)
The Lord of Murder (napisa):
Poslušat ću ja što Fredi kaže:too much love will kill you...


Just as sure as none at all

The Lord of Murder (napisa):
hvala nesi na tome Cool


sjeti se i nastavka Cool (pise gore Mr. Green)



_________________
It's not who you love. It's how.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
The Lord of Murder
Gost





PostPostano: 20:57 sri, 22. 10. 2003    Naslov: Citirajte i odgovorite

Just as sure as none at all
---------------------------------
kužim,kužim...''zlatna sredina'' rekao je Arhimed :wink:
poz!
Just as sure as none at all
---------------------------------
kužim,kužim...''zlatna sredina'' rekao je Arhimed Wink
poz!


[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Matematička analiza 1 i 2 Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodno  1, 2
Stranica 2 / 2.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan