Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Eutanazija
Idite na Prethodno  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Sljedeće
Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - opušteno -> Bućkuriš
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Tygy
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 22. 11. 2008. (15:27:08)
Postovi: (102)16
Sarma = la pohva - posuda
= 17 - 14

PostPostano: 1:30 pet, 28. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Jedna stvar koja mi je pala napamet čitajući vašu prepirku:

Bog je dao čovjeku kao i svim životinjama reakcije na okolinu ne bi li pobjegli, izbjegli sačuvali se od nesreće, nečega što bi im moglo naštetiti
adrenalin se digne da brže potrčimo, bol postoji da se opet ne dovedemo u takvu situaciju i slično
Čovjeku još dade i mozak da sam rasuđuje i zaključuje, ne bi li mu tako kao nejakoj životinjki osigurao preživljavanje
E sad, isus je znao što će mu se dogoditi ako se ne sakrije, pobjegne s mjesta na kojem je izazivao nevolje (karikirano, neka se niko ne ljuti) i znao je što će mu se dogoditi ako se ne povuče...znao je da ako ne ODLUČI ŽIVJETI i da petama vjetra, ulovit će ga I UBITI 100%
ak taj čin nije ravan samoubojstvu...hmmm :)
jer, što je samoubojstvo nego svojevoljan čin da okončate ovozemaljski život
na njegovom mjestu svejedno je da li se objesio ili dao u ruke rimljanima...

[size=9][color=#999999]Added after 2 minutes:[/color][/size]

čak nije ni bolovao od neizlječive bolesti
odlučijo je umrijeti za vaše grijehe :)
Jedna stvar koja mi je pala napamet čitajući vašu prepirku:

Bog je dao čovjeku kao i svim životinjama reakcije na okolinu ne bi li pobjegli, izbjegli sačuvali se od nesreće, nečega što bi im moglo naštetiti
adrenalin se digne da brže potrčimo, bol postoji da se opet ne dovedemo u takvu situaciju i slično
Čovjeku još dade i mozak da sam rasuđuje i zaključuje, ne bi li mu tako kao nejakoj životinjki osigurao preživljavanje
E sad, isus je znao što će mu se dogoditi ako se ne sakrije, pobjegne s mjesta na kojem je izazivao nevolje (karikirano, neka se niko ne ljuti) i znao je što će mu se dogoditi ako se ne povuče...znao je da ako ne ODLUČI ŽIVJETI i da petama vjetra, ulovit će ga I UBITI 100%
ak taj čin nije ravan samoubojstvu...hmmm Smile
jer, što je samoubojstvo nego svojevoljan čin da okončate ovozemaljski život
na njegovom mjestu svejedno je da li se objesio ili dao u ruke rimljanima...

Added after 2 minutes:

čak nije ni bolovao od neizlječive bolesti
odlučijo je umrijeti za vaše grijehe Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (3560)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 1:33 pet, 28. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

E, vidis, takva samoubojstva se zovu "mucenistvo" i ona su u prihvatljiva, jer ti je alternativa samo bijeg, a ne dozivotna nepodnosljiva patnja. Logicno, zar ne? ;)
E, vidis, takva samoubojstva se zovu "mucenistvo" i ona su u prihvatljiva, jer ti je alternativa samo bijeg, a ne dozivotna nepodnosljiva patnja. Logicno, zar ne? Wink



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Tygy
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 22. 11. 2008. (15:27:08)
Postovi: (102)16
Sarma = la pohva - posuda
= 17 - 14

PostPostano: 1:46 pet, 28. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

i nije li onda prvi koji se dao eutanizirati i to iz vlastitih uvjerenja ?

[size=9][color=#999999]Added after 1 minutes:[/color][/size]

jaaao moram učit, a ometate me sa zanimljivim raspravama po forumu...
a ne mogu odolit :)
i nije li onda prvi koji se dao eutanizirati i to iz vlastitih uvjerenja ?

Added after 1 minutes:

jaaao moram učit, a ometate me sa zanimljivim raspravama po forumu...
a ne mogu odolit Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
jirrxj
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 02. 2009. (17:24:06)
Postovi: (40)16
Sarma = la pohva - posuda
= 5 - 5

PostPostano: 5:01 ned, 30. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Zašto postoji ograničenje brzine? Zašto se iskusan vozač ne bi smio kretati brzinom kojom želi? Zašto se bilo koji vozač ne bi mogao kretati proizvoljno brzo? Ne bi li to trebalo biti osnovno pravo svih nas?!
Eutanazija je, kao i brza vožnja, predestruktivna u pogrešnim rukama (osim odluke o prekidanju svojeg života, skrbnici starih i nemoćnih osoba bi imali pravo donijeti odluku umjesto njih).

Odakle tebi život? Odakle tebi duša? Ne zoveš to tako? Okej. Odakle tebi um? Odakle tebi to nešto po čemu se razlikuješ od trave, krave i bukve? Ako si nisi sam nabavio taj život, onda ga nemaš pravo uništiti. Toliko o tom famoznom pravu na izbor o «vlastitom» životu.

Gledala sam i baku i dedu kako umiru od neizlječivih bolesti. Oni su moji heroji. A svi u obitelji koji su se za njih brinuli do zadnjeg trenutka su mi uzor i ponos. Bilo nam je važno da im olakšamo koliko možemo, da puno budemo s njima i da ih puno volimo. (metastaze po tijelu, kostima, PREbolno, ali ni k od takvog kukavičluka nije bilo). I možda bi bolje od ove teme bilo da pričamo o tome kako umirućemu pomoći, a ne pustiti ga na milost i nemilost svojih depresivnih misli koje se u tom stanju prelako mogu predati.

Još nešto… Nije u redu protiviti se eutanaziji jer su, kaktiga, bolest i patnja križ koji čovjek mora nositi. Nije u redu iz jednog jedinog razloga. Kako mi znamo tko mora nositi neki križ? To bi značilo da svi koji su u ovom trenutku u bolnici na samrti, zbog nekih svojih grijeha u životu su sad to zaslužili. Naravno da ne. Ali, tko vjeruje u bilo kakav nastavak života poslije smrti, prihvaća smrt kao DIO života. Kad se već mora nekako umrijeti, onda je najbolje prirodno. Ne mislim zaspati u snu, nego ako se nasmrt razbolimo, onda je zapravo ta bolest i bol priprava za smrt i možda bi to bilo dobro prihvatiti i ne svojevoljno prekidati taj proces.
Zašto postoji ograničenje brzine? Zašto se iskusan vozač ne bi smio kretati brzinom kojom želi? Zašto se bilo koji vozač ne bi mogao kretati proizvoljno brzo? Ne bi li to trebalo biti osnovno pravo svih nas?!
Eutanazija je, kao i brza vožnja, predestruktivna u pogrešnim rukama (osim odluke o prekidanju svojeg života, skrbnici starih i nemoćnih osoba bi imali pravo donijeti odluku umjesto njih).

Odakle tebi život? Odakle tebi duša? Ne zoveš to tako? Okej. Odakle tebi um? Odakle tebi to nešto po čemu se razlikuješ od trave, krave i bukve? Ako si nisi sam nabavio taj život, onda ga nemaš pravo uništiti. Toliko o tom famoznom pravu na izbor o «vlastitom» životu.

Gledala sam i baku i dedu kako umiru od neizlječivih bolesti. Oni su moji heroji. A svi u obitelji koji su se za njih brinuli do zadnjeg trenutka su mi uzor i ponos. Bilo nam je važno da im olakšamo koliko možemo, da puno budemo s njima i da ih puno volimo. (metastaze po tijelu, kostima, PREbolno, ali ni k od takvog kukavičluka nije bilo). I možda bi bolje od ove teme bilo da pričamo o tome kako umirućemu pomoći, a ne pustiti ga na milost i nemilost svojih depresivnih misli koje se u tom stanju prelako mogu predati.

Još nešto… Nije u redu protiviti se eutanaziji jer su, kaktiga, bolest i patnja križ koji čovjek mora nositi. Nije u redu iz jednog jedinog razloga. Kako mi znamo tko mora nositi neki križ? To bi značilo da svi koji su u ovom trenutku u bolnici na samrti, zbog nekih svojih grijeha u životu su sad to zaslužili. Naravno da ne. Ali, tko vjeruje u bilo kakav nastavak života poslije smrti, prihvaća smrt kao DIO života. Kad se već mora nekako umrijeti, onda je najbolje prirodno. Ne mislim zaspati u snu, nego ako se nasmrt razbolimo, onda je zapravo ta bolest i bol priprava za smrt i možda bi to bilo dobro prihvatiti i ne svojevoljno prekidati taj proces.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Milojko
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 11. 2008. (14:57:52)
Postovi: (453)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
17 = 68 - 51
Lokacija: Hilbertov hotel

PostPostano: 9:37 ned, 30. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="jirrxj"]Zašto postoji ograničenje brzine? Zašto se iskusan vozač ne bi smio kretati brzinom kojom želi? Zašto se bilo koji vozač ne bi mogao kretati proizvoljno brzo? Ne bi li to trebalo biti osnovno pravo svih nas?!
[/quote]
zato što na cesti postoje neiskusni vozači kojima ugrožavaš njihovu sigurnost i njihov život

[quote="jirrxj"]
Eutanazija je, kao i brza vožnja, predestruktivna u pogrešnim rukama (osim odluke o prekidanju svojeg života, skrbnici starih i nemoćnih osoba bi imali pravo donijeti odluku umjesto njih).[/quote]
pravo izbora, isto kao i donacija organa nakon smrti. Odeš doktoru (ili bilježniku, ili čemu god), potpišeš komad papira u kojem piše "Ako se dogodi situacija da sam nemoćan, da me bolest proždire, da mi nema lijeka .... želim da se na meni izvrši eutanazija"

[quote="jirrxj"]
Odakle tebi život? Odakle tebi duša? Ne zoveš to tako? Okej. Odakle tebi um? Odakle tebi to nešto po čemu se razlikuješ od trave, krave i bukve? Ako si nisi sam nabavio taj život, onda ga nemaš pravo uništiti. [/quote]
između čovjeka i životinja imaju dvije razlike: jedna je "inteligencija", a druga je da je tisuće ljudi poginulo od posljedica tsunamia, dok nijedna životinja (divlja) nije.
Ako nemam pravo uništiti svoj život, otkud mi onda pravo petljati po ičijem tuđem, bilo to ne znam kakvo biće?

[quote="jirrxj"]
Gledala sam i baku i dedu kako umiru od neizlječivih bolesti. Oni su moji heroji. A svi u obitelji koji su se za njih brinuli do zadnjeg trenutka su mi uzor i ponos. Bilo nam je važno da im olakšamo koliko možemo, da puno budemo s njima i da ih puno volimo. (metastaze po tijelu, kostima, PREbolno, ali ni k od takvog kukavičluka nije bilo). I možda bi bolje od ove teme bilo da pričamo o tome kako umirućemu pomoći, a ne pustiti ga na milost i nemilost svojih depresivnih misli koje se u tom stanju prelako mogu predati. [/quote]
opet spominjem to pravo izbora na raspolaganje svojom smrću. Svatko ima pravo živjeti kako mu volja, dok god to ne remeti život drugih, ne vidim zašto svatko ne bi imao pravo umrijeti kako mu je volja, barem po toj logici.
jirrxj (napisa):
Zašto postoji ograničenje brzine? Zašto se iskusan vozač ne bi smio kretati brzinom kojom želi? Zašto se bilo koji vozač ne bi mogao kretati proizvoljno brzo? Ne bi li to trebalo biti osnovno pravo svih nas?!

zato što na cesti postoje neiskusni vozači kojima ugrožavaš njihovu sigurnost i njihov život

jirrxj (napisa):

Eutanazija je, kao i brza vožnja, predestruktivna u pogrešnim rukama (osim odluke o prekidanju svojeg života, skrbnici starih i nemoćnih osoba bi imali pravo donijeti odluku umjesto njih).

pravo izbora, isto kao i donacija organa nakon smrti. Odeš doktoru (ili bilježniku, ili čemu god), potpišeš komad papira u kojem piše "Ako se dogodi situacija da sam nemoćan, da me bolest proždire, da mi nema lijeka .... želim da se na meni izvrši eutanazija"

jirrxj (napisa):

Odakle tebi život? Odakle tebi duša? Ne zoveš to tako? Okej. Odakle tebi um? Odakle tebi to nešto po čemu se razlikuješ od trave, krave i bukve? Ako si nisi sam nabavio taj život, onda ga nemaš pravo uništiti.

između čovjeka i životinja imaju dvije razlike: jedna je "inteligencija", a druga je da je tisuće ljudi poginulo od posljedica tsunamia, dok nijedna životinja (divlja) nije.
Ako nemam pravo uništiti svoj život, otkud mi onda pravo petljati po ičijem tuđem, bilo to ne znam kakvo biće?

jirrxj (napisa):

Gledala sam i baku i dedu kako umiru od neizlječivih bolesti. Oni su moji heroji. A svi u obitelji koji su se za njih brinuli do zadnjeg trenutka su mi uzor i ponos. Bilo nam je važno da im olakšamo koliko možemo, da puno budemo s njima i da ih puno volimo. (metastaze po tijelu, kostima, PREbolno, ali ni k od takvog kukavičluka nije bilo). I možda bi bolje od ove teme bilo da pričamo o tome kako umirućemu pomoći, a ne pustiti ga na milost i nemilost svojih depresivnih misli koje se u tom stanju prelako mogu predati.

opet spominjem to pravo izbora na raspolaganje svojom smrću. Svatko ima pravo živjeti kako mu volja, dok god to ne remeti život drugih, ne vidim zašto svatko ne bi imao pravo umrijeti kako mu je volja, barem po toj logici.



_________________
Sedam je prost broj Smile

Bolonja je smeće i to pod hitno treba mijenjat
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku MSNM
krcko
Forumaš nagrađen za životno djelo
Forumaš nagrađen za životno djelo


Pridružen/a: 07. 10. 2002. (15:57:59)
Postovi: (18B3)16
Sarma = la pohva - posuda
655 = 759 - 104

PostPostano: 9:46 ned, 30. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Malko su mi prezagrizeni zagovornici eutanazije. Nitko vam ne moze oduzeti pravo da preuzmete stvar u svoje ruke. Sto god pisalo u zakonima, to je cin zbog kojeg necete snositi zakonske posljedice... bar na ovome svijetu.

Osobno mogu zamisliti i znam za situacije u kojima je to daleko humaniji izbor, ali ne bih nikada legalizirao eutanaziju. Ne samo zbog onog sto sam napisao na pocetku. Jednostavno mislim da nije fer traziti od nekog drugoga da to obavi.
Malko su mi prezagrizeni zagovornici eutanazije. Nitko vam ne moze oduzeti pravo da preuzmete stvar u svoje ruke. Sto god pisalo u zakonima, to je cin zbog kojeg necete snositi zakonske posljedice... bar na ovome svijetu.

Osobno mogu zamisliti i znam za situacije u kojima je to daleko humaniji izbor, ali ne bih nikada legalizirao eutanaziju. Ne samo zbog onog sto sam napisao na pocetku. Jednostavno mislim da nije fer traziti od nekog drugoga da to obavi.



_________________
Vedran Krcadinac

Ljudi su razliciti, a nula je paran broj.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
Milojko
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 11. 2008. (14:57:52)
Postovi: (453)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
17 = 68 - 51
Lokacija: Hilbertov hotel

PostPostano: 9:52 ned, 30. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="krcko"]Jednostavno mislim da nije fer traziti od nekog drugoga da to obavi.[/quote]

Ovo je, po meni, prezagriženom zagovorniku eutanazije :) jedini suvisli argument protiv eutanazije
krcko (napisa):
Jednostavno mislim da nije fer traziti od nekog drugoga da to obavi.


Ovo je, po meni, prezagriženom zagovorniku eutanazije Smile jedini suvisli argument protiv eutanazije



_________________
Sedam je prost broj Smile

Bolonja je smeće i to pod hitno treba mijenjat
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku MSNM
goranm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 11. 2002. (20:09:12)
Postovi: (906)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
218 = 249 - 31

PostPostano: 15:32 ned, 30. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Milojko"]zato što na cesti postoje neiskusni vozači kojima ugrožavaš njihovu sigurnost i njihov život[/quote]
Nije toliko zbog njih koliko zbog pješaka i protočnosti prometa. A što se tiče toga zašto da li bi brza vožnja trebala biti osnovno pravo svih nas - pa, kao i eutanazija, i je, dok te ne uhvate. A i tada opet je zbog divne institucije zvane zastara. :lol:

Btw. na npr. autobahnu nema ograničenja brzine. Imao sam dobru analogiju sa eutanazijom u kojoj bih to iskoristio, ali je netragom nestala. :eating:
Milojko (napisa):
zato što na cesti postoje neiskusni vozači kojima ugrožavaš njihovu sigurnost i njihov život

Nije toliko zbog njih koliko zbog pješaka i protočnosti prometa. A što se tiče toga zašto da li bi brza vožnja trebala biti osnovno pravo svih nas - pa, kao i eutanazija, i je, dok te ne uhvate. A i tada opet je zbog divne institucije zvane zastara. Laughing

Btw. na npr. autobahnu nema ograničenja brzine. Imao sam dobru analogiju sa eutanazijom u kojoj bih to iskoristio, ali je netragom nestala. #Eating smiley



_________________
The Dude Abides
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (3560)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 16:55 ned, 30. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="krcko"]Osobno mogu zamisliti i znam za situacije u kojima je to daleko humaniji izbor, ali ne bih nikada legalizirao eutanaziju. Ne samo zbog onog sto sam napisao na pocetku. Jednostavno mislim da nije fer traziti od nekog drugoga da to obavi.[/quote]

Zasto mislis da legalizacija povlaci prisilu? Eutanazija znaci "[b]smijes[/b] ubiti onoga tko jasno i nedvosmisleno iskaze tu zelju" (obicno idu i ograde tipa bolesti, psiholosko vjestacenje i/ili visednevna pauza da se vidi da osobi to nije hir nego zaista zeli).

Itekako sam za legalizaciju. Jednostavno, bez legalizacije imas situaciju: ako netko tvoj pati dovoljno da te "primora" na taj cin, neces odustati jer ti to zakon brani, nego ces - uz svu bol koja te ide jer si pomogao voljenoj osobi - za nagradu dobiti zatvor i rijec "ubojica" u dosjeu.

Postojanje striceka [url=http://en.wikipedia.org/wiki/Jack_Kevorkian]Kevorkiana[/url] je dovoljan pokazatelj da postoje ljudi koji su to spremni raditi. Zasto im braniti? Jos jednom: uz sve potrebne mjere opreza da nema prisile niti na onoga tko eutanaziju trazi (dapace, pozeljna je razumna kolicina razuvjeravanja) niti na onoga tko ju provodi.

I ne, jedno ili dva radna mjesta u nekoj povecoj bolnici rezervirana za doktore koji su voljni provoditi eutanaziju ne smatram nekim opakom prisilom.
krcko (napisa):
Osobno mogu zamisliti i znam za situacije u kojima je to daleko humaniji izbor, ali ne bih nikada legalizirao eutanaziju. Ne samo zbog onog sto sam napisao na pocetku. Jednostavno mislim da nije fer traziti od nekog drugoga da to obavi.


Zasto mislis da legalizacija povlaci prisilu? Eutanazija znaci "smijes ubiti onoga tko jasno i nedvosmisleno iskaze tu zelju" (obicno idu i ograde tipa bolesti, psiholosko vjestacenje i/ili visednevna pauza da se vidi da osobi to nije hir nego zaista zeli).

Itekako sam za legalizaciju. Jednostavno, bez legalizacije imas situaciju: ako netko tvoj pati dovoljno da te "primora" na taj cin, neces odustati jer ti to zakon brani, nego ces - uz svu bol koja te ide jer si pomogao voljenoj osobi - za nagradu dobiti zatvor i rijec "ubojica" u dosjeu.

Postojanje striceka Kevorkiana je dovoljan pokazatelj da postoje ljudi koji su to spremni raditi. Zasto im braniti? Jos jednom: uz sve potrebne mjere opreza da nema prisile niti na onoga tko eutanaziju trazi (dapace, pozeljna je razumna kolicina razuvjeravanja) niti na onoga tko ju provodi.

I ne, jedno ili dva radna mjesta u nekoj povecoj bolnici rezervirana za doktore koji su voljni provoditi eutanaziju ne smatram nekim opakom prisilom.



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Crazylamb1
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 06. 2006. (01:17:33)
Postovi: (12E)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
27 = 38 - 11
Lokacija: Albertane, Mars

PostPostano: 17:19 ned, 30. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ma da, slazem se s vsegom... neki kao da misle da ako to bude legalno da ce npr. SVI doktori morati pristati to raditi ili da ce bar biti tolika potraznja za takvim doktorima da ce vecina osjecati pritisak. Pa nisu ljudi opcenito suicidni pa jedva docekali da se legalizira ovakvo nesto da kazu doktoru "ubij me". Mislim da bi npr. u cijeloj RH bio dovoljan jedan takav doktor koji uz svoj redoviti posao pristaje raditi i eutenaziju, pa onda svi kojima treba ispuniti tu "zelju" dolaze kod njega (ili on njima, kako vec).

Ocito bi to bila situacija kao sa doniranjem organa, kao sto je vec netko rekao...potpises da izjavljujes da ako si u tako losem stanju da ti nema spasa i nisi vise sposoban funkcionirati razumno, da zelis eutenaziju (ili npr. dajes punomoc nekoj drugoj osobi da tada donese odluku umjesto tebe). Ako si i dalje 'pri sebi' onda tada donosis odluku, ceka se malo, potvrdjujes odluku, i the end.

Iste ove argumenete mozemo sprovesti za abortus. SVE je isto - radi se o ljudskom zivotu (za neke tek od odredjenog stupnja razvoja, za neke od zacetka), i treba naci doktore koji su spremni to sprovoditi. Ista situacija. Cak mislim da bi se PUNO rjedje sprovodila eutenazija nego abortus. Ma skoro mogu reci da ZNAM da bi bilo tako, al ajd - 99% sigurnost.
Ma da, slazem se s vsegom... neki kao da misle da ako to bude legalno da ce npr. SVI doktori morati pristati to raditi ili da ce bar biti tolika potraznja za takvim doktorima da ce vecina osjecati pritisak. Pa nisu ljudi opcenito suicidni pa jedva docekali da se legalizira ovakvo nesto da kazu doktoru "ubij me". Mislim da bi npr. u cijeloj RH bio dovoljan jedan takav doktor koji uz svoj redoviti posao pristaje raditi i eutenaziju, pa onda svi kojima treba ispuniti tu "zelju" dolaze kod njega (ili on njima, kako vec).

Ocito bi to bila situacija kao sa doniranjem organa, kao sto je vec netko rekao...potpises da izjavljujes da ako si u tako losem stanju da ti nema spasa i nisi vise sposoban funkcionirati razumno, da zelis eutenaziju (ili npr. dajes punomoc nekoj drugoj osobi da tada donese odluku umjesto tebe). Ako si i dalje 'pri sebi' onda tada donosis odluku, ceka se malo, potvrdjujes odluku, i the end.

Iste ove argumenete mozemo sprovesti za abortus. SVE je isto - radi se o ljudskom zivotu (za neke tek od odredjenog stupnja razvoja, za neke od zacetka), i treba naci doktore koji su spremni to sprovoditi. Ista situacija. Cak mislim da bi se PUNO rjedje sprovodila eutenazija nego abortus. Ma skoro mogu reci da ZNAM da bi bilo tako, al ajd - 99% sigurnost.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail MSNM
rafaelm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 24. 12. 2006. (13:30:11)
Postovi: (21F)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
76 = 86 - 10
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 17:40 ned, 30. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Crazylamb1"]Iste ove argumenete mozemo sprovesti za abortus. SVE je isto - radi se o ljudskom zivotu (za neke tek od odredjenog stupnja razvoja, za neke od zacetka), i treba naci doktore koji su spremni to sprovoditi. Ista situacija.[/quote]

Sumnjam da nerođeno dijete može dati punomoć nekome da ga ubije :? To su zapravo potpuno različite stvari.
Crazylamb1 (napisa):
Iste ove argumenete mozemo sprovesti za abortus. SVE je isto - radi se o ljudskom zivotu (za neke tek od odredjenog stupnja razvoja, za neke od zacetka), i treba naci doktore koji su spremni to sprovoditi. Ista situacija.


Sumnjam da nerođeno dijete može dati punomoć nekome da ga ubije Confused To su zapravo potpuno različite stvari.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (3560)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 17:44 ned, 30. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="rafaelm"][quote="Crazylamb1"]Iste ove argumenete mozemo sprovesti za abortus. SVE je isto - radi se o ljudskom zivotu (za neke tek od odredjenog stupnja razvoja, za neke od zacetka), i treba naci doktore koji su spremni to sprovoditi. Ista situacija.[/quote]
Sumnjam da nerođeno dijete može dati punomoć nekome da ga ubije :? To su zapravo potpuno različite stvari.[/quote]

Punomoc se trazi od majke, a ne od 2-3 mjeseca stare nakupine stanica koja bez doticne majke nema sanse postati dijete.
rafaelm (napisa):
Crazylamb1 (napisa):
Iste ove argumenete mozemo sprovesti za abortus. SVE je isto - radi se o ljudskom zivotu (za neke tek od odredjenog stupnja razvoja, za neke od zacetka), i treba naci doktore koji su spremni to sprovoditi. Ista situacija.

Sumnjam da nerođeno dijete može dati punomoć nekome da ga ubije Confused To su zapravo potpuno različite stvari.


Punomoc se trazi od majke, a ne od 2-3 mjeseca stare nakupine stanica koja bez doticne majke nema sanse postati dijete.



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Crazylamb1
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 06. 2006. (01:17:33)
Postovi: (12E)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
27 = 38 - 11
Lokacija: Albertane, Mars

PostPostano: 17:47 ned, 30. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="rafaelm"][quote="Crazylamb1"]Iste ove argumenete mozemo sprovesti za abortus. SVE je isto - radi se o ljudskom zivotu (za neke tek od odredjenog stupnja razvoja, za neke od zacetka), i treba naci doktore koji su spremni to sprovoditi. Ista situacija.[/quote]

Sumnjam da nerođeno dijete može dati punomoć nekome da ga ubije :? To su zapravo potpuno različite stvari.[/quote]

Pa zapravo je isto. Isto treba naci doktore voljne to sprovoditi. Isto treba punomoc/pristanak (sta, ti mislis da 2-godisnje dijete isto tako moze dati punomoc? Tu odlucuju roditelji/skrbnici). JEDINO bi mogle nastupiti razlike u tome sto kod abortusa samo treba pristanak trudnog roditelja (a ne oba ili bilo kojeg) dok bi kod eutanazije trebao ili pristanak oba roditelja ili bar jednog (ali bilo kojeg). Ja se cak dvoumim da li treba i za abortus pristanak oba roditelja, ali... ne znam.
rafaelm (napisa):
Crazylamb1 (napisa):
Iste ove argumenete mozemo sprovesti za abortus. SVE je isto - radi se o ljudskom zivotu (za neke tek od odredjenog stupnja razvoja, za neke od zacetka), i treba naci doktore koji su spremni to sprovoditi. Ista situacija.


Sumnjam da nerođeno dijete može dati punomoć nekome da ga ubije Confused To su zapravo potpuno različite stvari.


Pa zapravo je isto. Isto treba naci doktore voljne to sprovoditi. Isto treba punomoc/pristanak (sta, ti mislis da 2-godisnje dijete isto tako moze dati punomoc? Tu odlucuju roditelji/skrbnici). JEDINO bi mogle nastupiti razlike u tome sto kod abortusa samo treba pristanak trudnog roditelja (a ne oba ili bilo kojeg) dok bi kod eutanazije trebao ili pristanak oba roditelja ili bar jednog (ali bilo kojeg). Ja se cak dvoumim da li treba i za abortus pristanak oba roditelja, ali... ne znam.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail MSNM
renata
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 11. 2005. (20:25:12)
Postovi: (71)16
Sarma = la pohva - posuda
14 = 21 - 7

PostPostano: 17:53 ned, 30. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote]Ja se cak dvoumim da li treba i za abortus pristanak oba roditelja, ali... ne znam.[/quote]
Odluku treba donijeti onaj o čijem se tijelu radi, dakle žena. Ako je vezi/braku ili samo u kontaktu s ocem djeteta, vjerojatno će se s njime posavjetovati u odluci. Ali, hoće li prihvatiti njegovo mišljenje ili neće je na njoj da odluči.
Citat:
Ja se cak dvoumim da li treba i za abortus pristanak oba roditelja, ali... ne znam.

Odluku treba donijeti onaj o čijem se tijelu radi, dakle žena. Ako je vezi/braku ili samo u kontaktu s ocem djeteta, vjerojatno će se s njime posavjetovati u odluci. Ali, hoće li prihvatiti njegovo mišljenje ili neće je na njoj da odluči.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
rafaelm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 24. 12. 2006. (13:30:11)
Postovi: (21F)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
76 = 86 - 10
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 19:00 ned, 30. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="vsego"]Punomoc se trazi od majke, a ne od 2-3 mjeseca stare nakupine stanica koja bez doticne majke nema sanse postati dijete.[/quote]

U svakom slučaju, nije isto pitanje, tj. htjedoh reći kako nije problem u tome kome se daje punomoć i sl. već da li "nakupina stanica" ima pravo postati dijete, jednom kad je začeto. Ne može se primjeniti logika sa eutanazije "Svatko može raspolagati svojim životom, i smije ga pod nekim uvjetima i okončati".
Pitanje je da li osoba smije okončati tuđi život (djeteta/nakupine stanica - ali nedvojbeno život, to što nije neovisan od majke ne znači da pripada majci) da bi olakšao svoj? (ne govorim o slučaju bolesnog djeteta)
I drugo pitanje, kada nakupina stanica onda postaje dijete? Definitivno u nekom trenutku nakon začeća i prije rođenja. Kada točno i zašto baš tada?

Još, pravo na pobačaj bi trebalo biti usuglašeno s oba biološka roditelja (naravno da se isključuje slučaj prisilnog snošaja). Banalo zvuči ali pravedno bi bilo, makar jer je biološki otac dužan plaćati alimentaciju. :)
vsego (napisa):
Punomoc se trazi od majke, a ne od 2-3 mjeseca stare nakupine stanica koja bez doticne majke nema sanse postati dijete.


U svakom slučaju, nije isto pitanje, tj. htjedoh reći kako nije problem u tome kome se daje punomoć i sl. već da li "nakupina stanica" ima pravo postati dijete, jednom kad je začeto. Ne može se primjeniti logika sa eutanazije "Svatko može raspolagati svojim životom, i smije ga pod nekim uvjetima i okončati".
Pitanje je da li osoba smije okončati tuđi život (djeteta/nakupine stanica - ali nedvojbeno život, to što nije neovisan od majke ne znači da pripada majci) da bi olakšao svoj? (ne govorim o slučaju bolesnog djeteta)
I drugo pitanje, kada nakupina stanica onda postaje dijete? Definitivno u nekom trenutku nakon začeća i prije rođenja. Kada točno i zašto baš tada?

Još, pravo na pobačaj bi trebalo biti usuglašeno s oba biološka roditelja (naravno da se isključuje slučaj prisilnog snošaja). Banalo zvuči ali pravedno bi bilo, makar jer je biološki otac dužan plaćati alimentaciju. Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
renata
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 11. 2005. (20:25:12)
Postovi: (71)16
Sarma = la pohva - posuda
14 = 21 - 7

PostPostano: 19:10 ned, 30. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

rafaelm,

I što u slučaju da žena želi pobaciti, a otac djeteta nije za? Ona bi trebala prisilno zadržati trudnoću?
Obzirom da muškarac nije taj koji će biti trudan 9 mjeseci i time možda riskirati i vlastito zdravlje u slučaju komplikacija, mislim da njegovo mišljenje u toj situaciji legalno ne bi trebalo biti jednako ženinom. Ako ona želi uvažiti njegovo mišljenje, to je njihova privatna stvar. Ali ne bi trebala biti primorana na to. Njezino tijelo, njezina odluka.
rafaelm,

I što u slučaju da žena želi pobaciti, a otac djeteta nije za? Ona bi trebala prisilno zadržati trudnoću?
Obzirom da muškarac nije taj koji će biti trudan 9 mjeseci i time možda riskirati i vlastito zdravlje u slučaju komplikacija, mislim da njegovo mišljenje u toj situaciji legalno ne bi trebalo biti jednako ženinom. Ako ona želi uvažiti njegovo mišljenje, to je njihova privatna stvar. Ali ne bi trebala biti primorana na to. Njezino tijelo, njezina odluka.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (3560)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 19:15 ned, 30. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Svatko ima pravo i raspolaganja svojim tijelom. Ako netko moze i zeli to dijete (jer ce odrzavanjem na zivotu postati dijete) odrzati na zivotu nakon abortusa, dati mu paznju, brigu,... nece nitko zagovarati "pravo" majke da to dijete ubije. Smrt fetusa je samo posljedica, a ne namjera abortusa (namjera je prekid trudnoce).

Kad zivot pocinje, ima raznih objasnjenja. Drzao bih se definicije koju daje sluzbena medicina (ne znam napamet, ali valjda znas sam iskopati).

Otac, ako zeli dijete, neka si nadje zenu koja ce mu ga roditi. Prisiljavanje zene da bude inkubator nije rjesenje.
Svatko ima pravo i raspolaganja svojim tijelom. Ako netko moze i zeli to dijete (jer ce odrzavanjem na zivotu postati dijete) odrzati na zivotu nakon abortusa, dati mu paznju, brigu,... nece nitko zagovarati "pravo" majke da to dijete ubije. Smrt fetusa je samo posljedica, a ne namjera abortusa (namjera je prekid trudnoce).

Kad zivot pocinje, ima raznih objasnjenja. Drzao bih se definicije koju daje sluzbena medicina (ne znam napamet, ali valjda znas sam iskopati).

Otac, ako zeli dijete, neka si nadje zenu koja ce mu ga roditi. Prisiljavanje zene da bude inkubator nije rjesenje.



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
rafaelm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 24. 12. 2006. (13:30:11)
Postovi: (21F)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
76 = 86 - 10
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 19:20 ned, 30. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="renata"]I što u slučaju da žena želi pobaciti, a otac djeteta nije za? Ona bi trebala prisilno zadržati trudnoću?
Obzirom da muškarac nije taj koji će biti trudan 9 mjeseci i time možda riskirati i vlastito zdravlje u slučaju komplikacija...[/quote]

Slažem se, posebno ako je razlog taj da žena ne želi [b]sebi[/b] komplikacije, o takvim stvarima se treba misliti prije trudnoće.

Priroda je odredila da žena, barem u početku, mora odraditi veći dio posla. Ali dijete je zbilja zajedničko, zar ne? Dok ne postane svoje.

EDIT: [quote="vsego"]Otac, ako zeli dijete, neka si nadje zenu koja ce mu ga roditi. Prisiljavanje zene da bude inkubator nije rjesenje.[/quote]

Ako snošaj nije prisilan, podrazumijeva se da je žena već pristala biti inkubator. Dakle, problem se reducira na slučaj neželjene trudnoće, u kojem žena želi pobaciti a muškarac ne.

EDIT2: [quote="vsego"]Svatko ima pravo i raspolaganja svojim tijelom[/quote]
...dok ne nanosi štetu drugima.
renata (napisa):
I što u slučaju da žena želi pobaciti, a otac djeteta nije za? Ona bi trebala prisilno zadržati trudnoću?
Obzirom da muškarac nije taj koji će biti trudan 9 mjeseci i time možda riskirati i vlastito zdravlje u slučaju komplikacija...


Slažem se, posebno ako je razlog taj da žena ne želi sebi komplikacije, o takvim stvarima se treba misliti prije trudnoće.

Priroda je odredila da žena, barem u početku, mora odraditi veći dio posla. Ali dijete je zbilja zajedničko, zar ne? Dok ne postane svoje.

EDIT:
vsego (napisa):
Otac, ako zeli dijete, neka si nadje zenu koja ce mu ga roditi. Prisiljavanje zene da bude inkubator nije rjesenje.


Ako snošaj nije prisilan, podrazumijeva se da je žena već pristala biti inkubator. Dakle, problem se reducira na slučaj neželjene trudnoće, u kojem žena želi pobaciti a muškarac ne.

EDIT2:
vsego (napisa):
Svatko ima pravo i raspolaganja svojim tijelom

...dok ne nanosi štetu drugima.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
lyra
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 17. 07. 2006. (21:23:44)
Postovi: (63)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
14 = 14 - 0

PostPostano: 19:32 ned, 30. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="rafaelm"]
Ako snošaj nije prisilan, podrazumijeva se da je žena već pristala biti inkubator. Dakle, problem se reducira na slučaj neželjene trudnoće, u kojem žena želi pobaciti a muškarac ne. [/quote]

Ne podrazumijeva se, jer postoji još jedan tehnički izvediv i legalan izlaz iz te situacije - abortus. On postoji zato jer smo se kao društvo složili da je ponekad potreban, za maksimizaciju kvalitete života svih osoba uključenih u situaciju (pa i tek potencijalno postojećih osoba :)).
rafaelm (napisa):

Ako snošaj nije prisilan, podrazumijeva se da je žena već pristala biti inkubator. Dakle, problem se reducira na slučaj neželjene trudnoće, u kojem žena želi pobaciti a muškarac ne.


Ne podrazumijeva se, jer postoji još jedan tehnički izvediv i legalan izlaz iz te situacije - abortus. On postoji zato jer smo se kao društvo složili da je ponekad potreban, za maksimizaciju kvalitete života svih osoba uključenih u situaciju (pa i tek potencijalno postojećih osoba Smile).



_________________
- Hey, Rachel, how many hipsters does it take to screw in a lightbulb?
- Gee, Jess, how many?
- You don't KNOW?
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
renata
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 11. 2005. (20:25:12)
Postovi: (71)16
Sarma = la pohva - posuda
14 = 21 - 7

PostPostano: 19:40 ned, 30. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

rafaelm,
[quote]
Slažem se, posebno ako je razlog taj da žena ne želi sebi komplikacije, o takvim stvarima se treba misliti prije trudnoće.
[/quote]

A što ako je pukao kondom, ili se radi o klincima koji nemaju pojma o seksu jer je seksualna edukacija nikakva, ili se radi o ženi koja je došla u godine kada je uvjerena da više ne može zatrudniti pa prestane uzimati pilulu i onda joj se "zalomi" ? Primjera ima koliko hoćeš. A čak i da se ne radi o nekom "dobrom razlogu", čak i da je netko jednostavno bio pijan i glup, i dalje treba imati autonomiju nad svojim tijelom.
rafaelm,
Citat:

Slažem se, posebno ako je razlog taj da žena ne želi sebi komplikacije, o takvim stvarima se treba misliti prije trudnoće.


A što ako je pukao kondom, ili se radi o klincima koji nemaju pojma o seksu jer je seksualna edukacija nikakva, ili se radi o ženi koja je došla u godine kada je uvjerena da više ne može zatrudniti pa prestane uzimati pilulu i onda joj se "zalomi" ? Primjera ima koliko hoćeš. A čak i da se ne radi o nekom "dobrom razlogu", čak i da je netko jednostavno bio pijan i glup, i dalje treba imati autonomiju nad svojim tijelom.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - opušteno -> Bućkuriš Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodno  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Sljedeće
Stranica 3 / 8.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan