Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

zadaci, rjesenja (informacija)
WWW:
Idite na Prethodno  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Sljedeće
Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Matematička analiza 1 i 2
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
moni_poni
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 25. 01. 2010. (19:48:19)
Postovi: (49)16
Sarma = la pohva - posuda
= 3 - 1

PostPostano: 13:54 čet, 31. 3. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

http://web.math.hr/nastava/analiza/files/ch1_9.pdf
U zadatku 1.159. koliko ispadne lijeva horizontalna asimptota? (nesto mi je cudno sad kad graf crtam)

@mornik: Imaš pravo, oprosti što nisam jasnije napisala što me zanima... Čini se da će ovo biti dosta :) Hvala na pomoći! :D
http://web.math.hr/nastava/analiza/files/ch1_9.pdf
U zadatku 1.159. koliko ispadne lijeva horizontalna asimptota? (nesto mi je cudno sad kad graf crtam)

@mornik: Imaš pravo, oprosti što nisam jasnije napisala što me zanima... Čini se da će ovo biti dosta Smile Hvala na pomoći! Very Happy


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
meda
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 01. 2010. (09:29:23)
Postovi: (A0)16
Sarma = la pohva - posuda
-1 = 1 - 2

PostPostano: 19:24 čet, 31. 3. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

jel moguce dobit da funkcija ima vise lokalnih minimuma i maksimuma?
jel moguce dobit da funkcija ima vise lokalnih minimuma i maksimuma?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
mornik
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 09. 2009. (06:25:44)
Postovi: (128)16
Sarma = la pohva - posuda
118 = 124 - 6

PostPostano: 20:04 čet, 31. 3. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Sinus? :P
Sinus? Razz


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
moni_poni
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 25. 01. 2010. (19:48:19)
Postovi: (49)16
Sarma = la pohva - posuda
= 3 - 1

PostPostano: 23:02 čet, 31. 3. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

http://web.math.hr/nastava/analiza/files/ch1_7.pdf

Opet imam pitanje. Da li bi netko mogao rijesit cijeli 1.130? Sve sto mi je jasno je da je koef smjera tangente jednak derivaciji fje... :oops:
http://web.math.hr/nastava/analiza/files/ch1_7.pdf

Opet imam pitanje. Da li bi netko mogao rijesit cijeli 1.130? Sve sto mi je jasno je da je koef smjera tangente jednak derivaciji fje... Embarassed


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
mornik
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 09. 2009. (06:25:44)
Postovi: (128)16
Sarma = la pohva - posuda
118 = 124 - 6

PostPostano: 8:15 pet, 1. 4. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ajde da vidimo: prvo ćemo napisati [latex]y[/latex] u prihvatljivijem obliku: [latex]y=2+\frac{1}{x-1}[/latex]. To nam sad nije problem derivirati: [latex]y'=-\frac{1}{(x-1)^2}[/latex]. E, i to je manje-više to: jednadžba tangente u točki [latex]x_0[/latex] je dakle [latex]y=-\frac{1}{(x_0-1)^2}x+\frac{x_0}{(x_0-1)^2}+2+\frac{1}{x_0-1}[/latex], ako sam ja to dobro izračunao. To se, dakako, da i puno ljepše napisati, bez daljnjega. :)

E, a sad razmisli što ti je zapravo taj pravokutni trokut o kojem se priča. Nacrtaj si sliku! :) (Funkcija je tako zadana da zbilja lako nacrtamo sliku, a može ti dosta pomoći.) E, a mi sad želimo minimizirati umnožak odsječka na [latex]x[/latex]-osi i odsječka na [latex]y[/latex]-osi (to je baš dvostruka površina tog trokuta). Pa dobro, izrazimo duljine tih odsječaka: iznose, ako se ne varam,[latex]x_0+2(x_0-1)^2+(x_0-1)=2x_0^2-2x_0+1[/latex] i [latex]\displaystyle\frac{2x_0^2-2x_0+1}{(x_0-1)^2}[/latex], zar ne? Mislim, ja sam se tu vjerojatno zeznuo, ali ljudi smo. :) Sve u svemu, dakle, želiš minimizirati funkciju [latex]f(x)=\displaystyle\frac{(2x^2-2x+1)^2}{(x-1)^2}[/latex]. No, primijeti da su nam sve ove zagrade tu pozitivne, pa možemo i tražiti minimum od [latex]g(x)=\displaystyle\frac{2x^2-2x+1}{x-1}[/latex]. Dobro, to sad deriviraj i potraži nultočke: to su kandidati za minimum (osim toga, kandidati su i [latex]x\to 1[/latex] i [latex]x\to +\infty[/latex], ali u njima taj umnožak ide u [latex]+\infty[/latex], tako da ništa od toga). U ovom slučaju, taj je samo jedan, čini se (per WolframAlpha), a to bi trebao biti [latex]1+\sqrt{2}/2[/latex], ako ja nisam nešto krivo računao. Vrijednost površine je onda [latex]\displaystyle \frac{f(1+\sqrt{2}/2)}{2}[/latex], a to je neki broj. :P

EDIT: Ispravio jednu relativno veliku računsku grešku. Moje isprike. Nadam se da je sad sve u redu, ali mislim da šanse za to i dalje nisu baš ogromne. :D
Ajde da vidimo: prvo ćemo napisati u prihvatljivijem obliku: . To nam sad nije problem derivirati: . E, i to je manje-više to: jednadžba tangente u točki je dakle , ako sam ja to dobro izračunao. To se, dakako, da i puno ljepše napisati, bez daljnjega. Smile

E, a sad razmisli što ti je zapravo taj pravokutni trokut o kojem se priča. Nacrtaj si sliku! Smile (Funkcija je tako zadana da zbilja lako nacrtamo sliku, a može ti dosta pomoći.) E, a mi sad želimo minimizirati umnožak odsječka na -osi i odsječka na -osi (to je baš dvostruka površina tog trokuta). Pa dobro, izrazimo duljine tih odsječaka: iznose, ako se ne varam, i , zar ne? Mislim, ja sam se tu vjerojatno zeznuo, ali ljudi smo. Smile Sve u svemu, dakle, želiš minimizirati funkciju . No, primijeti da su nam sve ove zagrade tu pozitivne, pa možemo i tražiti minimum od . Dobro, to sad deriviraj i potraži nultočke: to su kandidati za minimum (osim toga, kandidati su i i , ali u njima taj umnožak ide u , tako da ništa od toga). U ovom slučaju, taj je samo jedan, čini se (per WolframAlpha), a to bi trebao biti , ako ja nisam nešto krivo računao. Vrijednost površine je onda , a to je neki broj. Razz

EDIT: Ispravio jednu relativno veliku računsku grešku. Moje isprike. Nadam se da je sad sve u redu, ali mislim da šanse za to i dalje nisu baš ogromne. Very Happy




Zadnja promjena: mornik; 20:38 pet, 1. 4. 2011; ukupno mijenjano 2 put/a.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
moni_poni
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 25. 01. 2010. (19:48:19)
Postovi: (49)16
Sarma = la pohva - posuda
= 3 - 1

PostPostano: 11:14 pet, 1. 4. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Super, sad mi je jasno :D Hvala puno!
Super, sad mi je jasno Very Happy Hvala puno!


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Darija.x
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 10. 07. 2008. (18:31:47)
Postovi: (34)16
Sarma = la pohva - posuda
= 1 - 0
Lokacija: Velika Gorica

PostPostano: 16:21 pet, 1. 4. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Može pomoć oko 3. zadatka na drugoj strani? Znam razlučiti na tri slučaja radi ove apsolutne - ali dalje mi šteka oko određivanja ovih skalara
unaprijed hvala

http://web.math.hr/nastava/analiza/kolokviji/ma2-0809-kol1.pdf
Može pomoć oko 3. zadatka na drugoj strani? Znam razlučiti na tri slučaja radi ove apsolutne - ali dalje mi šteka oko određivanja ovih skalara
unaprijed hvala

http://web.math.hr/nastava/analiza/kolokviji/ma2-0809-kol1.pdf


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku MSNM
Bruno^_^
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 10. 2010. (20:22:27)
Postovi: (1D)16
Sarma = la pohva - posuda
-1 = 2 - 3

PostPostano: 16:43 pet, 1. 4. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Funkcija treba biti neprekidna. Očito je neprekidna na intervalima (jer su elementarne funkcije neprekidne), pa preostaje provjeriti neprekidnost u x=1 i x=-1. To napravis prema definiciji i dobijes sustav s dvije jednadzbe i dvije nepoznanice, pa mislim da za gammu dobijes cosh(2) - 1, a za betu sinh(2). (Racunao sam u minutu i pol pa vjerojatno ima greska :D )
Funkcija treba biti neprekidna. Očito je neprekidna na intervalima (jer su elementarne funkcije neprekidne), pa preostaje provjeriti neprekidnost u x=1 i x=-1. To napravis prema definiciji i dobijes sustav s dvije jednadzbe i dvije nepoznanice, pa mislim da za gammu dobijes cosh(2) - 1, a za betu sinh(2). (Racunao sam u minutu i pol pa vjerojatno ima greska Very Happy )


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Darija.x
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 10. 07. 2008. (18:31:47)
Postovi: (34)16
Sarma = la pohva - posuda
= 1 - 0
Lokacija: Velika Gorica

PostPostano: 16:58 pet, 1. 4. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

hvalahvalahvala bruno :)

ja sam si komplicirala malo time što nisam ostavila e^(-2), nego sam to napisala 1/(e^2) - pa mi se činilo da sam već u startu nešto krivo :)
hvalahvalahvala bruno Smile

ja sam si komplicirala malo time što nisam ostavila e^(-2), nego sam to napisala 1/(e^2) - pa mi se činilo da sam već u startu nešto krivo Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku MSNM
matijaB
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 19. 08. 2010. (09:11:43)
Postovi: (4D)16
Sarma = la pohva - posuda
= 5 - 5

PostPostano: 21:01 pet, 1. 4. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

[url]http://web.math.hr/nastava/analiza/kol/ma2-0506-kp1.pdf[/url]

može hint za 3. zadatak?
http://web.math.hr/nastava/analiza/kol/ma2-0506-kp1.pdf

može hint za 3. zadatak?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
mornik
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 09. 2009. (06:25:44)
Postovi: (128)16
Sarma = la pohva - posuda
118 = 124 - 6

PostPostano: 21:51 pet, 1. 4. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Hint, jel?

Pa dobro, primijeti (to je i u a) i u b) dijelu) da su nam zapravo jedine sumnjive točke one u kojima [latex]\lfloor x^2\rfloor[/latex] "skače". Naravno, to treba možda malo preciznije argumentirati, ali je intuitivno dosta jasno - van tih točaka, funkcija je dosta bezveze: konstanta pomnožena s nekakvim kvadratom sinusa.

Što se tiče [latex]1.8[/latex], ima smisla, dakle, pronaći najbližu točku prije tog broja u kojem će gornja funkcija "skočiti" i pronaći istu takvu najbližu točku poslije tog broja. To je zapravo to. Bar se nadam. :)
Hint, jel?

Pa dobro, primijeti (to je i u a) i u b) dijelu) da su nam zapravo jedine sumnjive točke one u kojima "skače". Naravno, to treba možda malo preciznije argumentirati, ali je intuitivno dosta jasno - van tih točaka, funkcija je dosta bezveze: konstanta pomnožena s nekakvim kvadratom sinusa.

Što se tiče , ima smisla, dakle, pronaći najbližu točku prije tog broja u kojem će gornja funkcija "skočiti" i pronaći istu takvu najbližu točku poslije tog broja. To je zapravo to. Bar se nadam. Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
matijaB
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 19. 08. 2010. (09:11:43)
Postovi: (4D)16
Sarma = la pohva - posuda
= 5 - 5

PostPostano: 22:24 pet, 1. 4. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

hvala na "hintu" hehe :p
hvala na "hintu" hehe :p


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Lepi91
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 15. 09. 2010. (15:22:23)
Postovi: (C8)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 13 - 4

PostPostano: 9:57 sub, 2. 4. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

nisam zao pod koju temu bi ovo stavio,pa evo ovdje:
jel mi može netko reći koja svojstva vrijeda za parne i neparne derivacije parnih i neparnih funkcija;
znači imamo f-parna funkcija,g-neparna funkcija, i sad mene zanima
parna derivacija od f u nuli,neparna derivacija od f u nuli,parna derivacija od g u nuli,neparna derivacija od g u nuli.
nisam zao pod koju temu bi ovo stavio,pa evo ovdje:
jel mi može netko reći koja svojstva vrijeda za parne i neparne derivacije parnih i neparnih funkcija;
znači imamo f-parna funkcija,g-neparna funkcija, i sad mene zanima
parna derivacija od f u nuli,neparna derivacija od f u nuli,parna derivacija od g u nuli,neparna derivacija od g u nuli.



_________________
tko rano rani,malo spava
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Bruno^_^
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 10. 2010. (20:22:27)
Postovi: (1D)16
Sarma = la pohva - posuda
-1 = 2 - 3

PostPostano: 12:25 sub, 2. 4. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pa.. sve sto u biti moras znati je da je derivacija parne funkcije u nuli jednaka nula (to se lako dokaze, a i intuitivno je razumljivo). Isto vrijedi i za trecu derivaciju parne funkcije (jer je ona sama derivacija parne funkcije) i za bilo koji neparan broj.

to summarize:

f - parna funkcija
parna derivacija o f u nuli -- ne znas nista osim da je ta derivacija parna funkcija
neparna derivacija od f u nuli -- je 0

g - neparna funkcija
parna derivacija od g u nuli - je 0
neparna derivacija od g u nuli - ne znas nista osim da je ta derivacija parna funkcija

tako nekako :D
Pa.. sve sto u biti moras znati je da je derivacija parne funkcije u nuli jednaka nula (to se lako dokaze, a i intuitivno je razumljivo). Isto vrijedi i za trecu derivaciju parne funkcije (jer je ona sama derivacija parne funkcije) i za bilo koji neparan broj.

to summarize:

f - parna funkcija
parna derivacija o f u nuli -- ne znas nista osim da je ta derivacija parna funkcija
neparna derivacija od f u nuli -- je 0

g - neparna funkcija
parna derivacija od g u nuli - je 0
neparna derivacija od g u nuli - ne znas nista osim da je ta derivacija parna funkcija

tako nekako Very Happy


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
piccola
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 30. 11. 2009. (15:39:50)
Postovi: (D7)16
Sarma = la pohva - posuda
= 10 - 8

PostPostano: 14:58 sub, 2. 4. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

može neko samo napisat koju vrijednost dobije za v ili r valjka u 1.136. jer su mi sumnjiva moja rješenja? čini mi se da ima puno korijena :?
može neko samo napisat koju vrijednost dobije za v ili r valjka u 1.136. jer su mi sumnjiva moja rješenja? čini mi se da ima puno korijena Confused


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Lepi91
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 15. 09. 2010. (15:22:23)
Postovi: (C8)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 13 - 4

PostPostano: 18:00 sub, 2. 4. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Bruno^_^"]Pa.. sve sto u biti moras znati je da je derivacija [b]parne[/b] funkcije u nuli jednaka nula (to se lako dokaze, a i intuitivno je razumljivo). Isto vrijedi i za trecu derivaciju parne funkcije (jer je ona sama derivacija parne funkcije) i za bilo koji neparan broj.

to summarize:

f - parna funkcija
parna derivacija o f u nuli -- ne znas nista osim da je ta derivacija parna funkcija
neparna derivacija od f u nuli -- je 0

g - neparna funkcija
parna derivacija od g u nuli - je 0
neparna derivacija od g u nuli - ne znas nista osim da je ta derivacija parna funkcija

tako nekako :D[/quote]

mislio si neparne...al dobro to se vidi iz daljnjeg,fala
Bruno^_^ (napisa):
Pa.. sve sto u biti moras znati je da je derivacija parne funkcije u nuli jednaka nula (to se lako dokaze, a i intuitivno je razumljivo). Isto vrijedi i za trecu derivaciju parne funkcije (jer je ona sama derivacija parne funkcije) i za bilo koji neparan broj.

to summarize:

f - parna funkcija
parna derivacija o f u nuli – ne znas nista osim da je ta derivacija parna funkcija
neparna derivacija od f u nuli – je 0

g - neparna funkcija
parna derivacija od g u nuli - je 0
neparna derivacija od g u nuli - ne znas nista osim da je ta derivacija parna funkcija

tako nekako Very Happy


mislio si neparne...al dobro to se vidi iz daljnjeg,fala



_________________
tko rano rani,malo spava
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
kikzmyster
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 14. 10. 2010. (13:35:08)
Postovi: (72)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
45 = 46 - 1

PostPostano: 19:42 sub, 2. 4. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

dobro je rekao, derivacija parne funkcije je neparna funkcija, a vrijednost neparne funkcije u 0 je 0
dobro je rekao, derivacija parne funkcije je neparna funkcija, a vrijednost neparne funkcije u 0 je 0


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Lepi91
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 15. 09. 2010. (15:22:23)
Postovi: (C8)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 13 - 4

PostPostano: 21:15 sub, 2. 4. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="kikzmyster"]dobro je rekao, derivacija parne funkcije je neparna funkcija, a vrijednost neparne funkcije u 0 je 0[/quote]
da da ja sam vidio da je parna funkcija u nuli jednaka nuli,nisam uocio ovo derivacija ispred...sori sve je dobro
kikzmyster (napisa):
dobro je rekao, derivacija parne funkcije je neparna funkcija, a vrijednost neparne funkcije u 0 je 0

da da ja sam vidio da je parna funkcija u nuli jednaka nuli,nisam uocio ovo derivacija ispred...sori sve je dobro



_________________
tko rano rani,malo spava
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
rain
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 02. 04. 2011. (13:58:42)
Postovi: (13)16
Sarma = la pohva - posuda
= 1 - 0

PostPostano: 23:51 sub, 2. 4. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

može li mi netko pomoći oko zadataka 1.148.

http://web.math.hr/nastava/analiza/files/ch1_8.pdf

kad nađam tri točke infleksije kako pokazati da se nalaze na istom pravcu???

hvala!!![/url]
može li mi netko pomoći oko zadataka 1.148.

http://web.math.hr/nastava/analiza/files/ch1_8.pdf

kad nađam tri točke infleksije kako pokazati da se nalaze na istom pravcu???

hvala!!![/url]


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Phoenix
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 15. 05. 2010. (18:46:07)
Postovi: (164)16
Sarma: -

PostPostano: 23:59 sub, 2. 4. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Poznato je da svake dvije različite točke u koordinatnoj ravnini određuju jedinstveni pravac. Potrebno je samo provjeriti pripada li treća točka tom pravcu - uvrstiš njene vrijednosti u jednadžbu pravca i vidiš je li zadovoljena jednakost.
Poznato je da svake dvije različite točke u koordinatnoj ravnini određuju jedinstveni pravac. Potrebno je samo provjeriti pripada li treća točka tom pravcu - uvrstiš njene vrijednosti u jednadžbu pravca i vidiš je li zadovoljena jednakost.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Matematička analiza 1 i 2 Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodno  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Sljedeće
Stranica 3 / 9.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan