Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

zadaci s kolokvija
WWW:
Idite na Prethodno  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Sljedeće
Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Diferencijalni račun i integrali funkcija više varijabli
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
angelika
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 08. 02. 2011. (17:26:51)
Postovi: (5F)16
Sarma = la pohva - posuda
= 3 - 1

PostPostano: 18:54 čet, 1. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Imam još jedno pitanje. Kako u 2. zadatku pokazati omeđenost/neomeđenost skupova K i L?
http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/difraf/dif/2009-10-kol1/kol1_0910.pdf
Imam još jedno pitanje. Kako u 2. zadatku pokazati omeđenost/neomeđenost skupova K i L?
http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/difraf/dif/2009-10-kol1/kol1_0910.pdf


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Shaman
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 24. 09. 2011. (22:21:43)
Postovi: (76)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 9 - 4

PostPostano: 19:44 čet, 1. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="angelika"]Imam još jedno pitanje. Kako u 2. zadatku pokazati omeđenost/neomeđenost skupova K i L?
http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/difraf/dif/2009-10-kol1/kol1_0910.pdf[/quote]

za K mozes pretpostaviti da je ogranicen tj. K je podskup od K(0,r) gdje je r>0. Sada za tocku (1,1,2r,2r) vrijedi da je iz K i norma joj je veca od r sto je kontradikcija.
za L kad raspises vidis da je abs(x)+abs(y)+abs(max(w,z))<=1, kako su to sve nenegativni brojevi mozes svaku od apsolutnih vrijednosti ograniciti sa 1.
L podskup od [-1,1]^4 sto je podskup K(0,3).
angelika (napisa):
Imam još jedno pitanje. Kako u 2. zadatku pokazati omeđenost/neomeđenost skupova K i L?
http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/difraf/dif/2009-10-kol1/kol1_0910.pdf


za K mozes pretpostaviti da je ogranicen tj. K je podskup od K(0,r) gdje je r>0. Sada za tocku (1,1,2r,2r) vrijedi da je iz K i norma joj je veca od r sto je kontradikcija.
za L kad raspises vidis da je abs(x)+abs(y)+abs(max(w,z))⇐1, kako su to sve nenegativni brojevi mozes svaku od apsolutnih vrijednosti ograniciti sa 1.
L podskup od [-1,1]^4 sto je podskup K(0,3).



_________________
it was merely a setback
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
angelika
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 08. 02. 2011. (17:26:51)
Postovi: (5F)16
Sarma = la pohva - posuda
= 3 - 1

PostPostano: 20:42 čet, 1. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

fala :)
fala Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
frutabella
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 10. 2010. (16:35:36)
Postovi: (24E)16
Sarma = la pohva - posuda
-5 = 42 - 47

PostPostano: 21:31 čet, 1. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/difraf/dif/2009-10-kol1/kol1_0910.pdf

Moze li pomocu sa 3. zad.

Df= R^2\ {(0,0)}
Df'= R^2

Komentar: f je neprekidna na Df ...

- za (x,x)--> (0,0) lim f(x,y)= 1.

Naslucujem tu da bi se funkcija mogla dodefinirati.


f*(x,y) = { f(x,y), za (x,y) razlicito od (0,0) ,

1, za (x,y) jednako (0,0)
}


Sad bih zeljela dokazati neprekidnost u (0,0) preko tm o sendvicu:

i onda tu uopce ne znam ovo raspisati kako bi dobila nesto normalno. :(

Produkta u nazivniku se jos nekkao mogu rijesiti, ali sta da radim sa argumentom sinusa??
http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/difraf/dif/2009-10-kol1/kol1_0910.pdf

Moze li pomocu sa 3. zad.

Df= R^2\ {(0,0)}
Df'= R^2

Komentar: f je neprekidna na Df ...

- za (x,x)--> (0,0) lim f(x,y)= 1.

Naslucujem tu da bi se funkcija mogla dodefinirati.


f*(x,y) = { f(x,y), za (x,y) razlicito od (0,0) ,

1, za (x,y) jednako (0,0)
}


Sad bih zeljela dokazati neprekidnost u (0,0) preko tm o sendvicu:

i onda tu uopce ne znam ovo raspisati kako bi dobila nesto normalno. Sad

Produkta u nazivniku se jos nekkao mogu rijesiti, ali sta da radim sa argumentom sinusa??


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Phoenix
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 15. 05. 2010. (18:46:07)
Postovi: (164)16
Sarma: -

PostPostano: 22:06 čet, 1. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Nemoj se obeshrabriti što to ne znaš dokazati jer to - ne vrijedi. :D
Probaj naštimati izraz tako da je oblika [tex]\frac{\sin(t)}{t}[/tex], a [tex]t[/tex] je bilo što što ovisi o [tex]x[/tex] i [tex]y[/tex] i što teži u nulu kada i ovo dvoje teže u nulu. Ostat će ti jedan "čudan" komad koji teži u nešto oblika [tex]\frac{0}{0}[/tex], odnosno izgledat će ti toliko jednostavno, ali čudno, da to ne smije konvergirati u samo jednu vrijednost. :) I onda traži dva podniza s različitim limesima ovog izraza!
Usput, domena ti je isto pogrešna. Uvrsti [tex](0,1)[/tex] ili [tex](3,0)[/tex]. Pomaže li? ;)
Nemoj se obeshrabriti što to ne znaš dokazati jer to - ne vrijedi. Very Happy
Probaj naštimati izraz tako da je oblika [tex]\frac{\sin(t)}{t}[/tex], a [tex]t[/tex] je bilo što što ovisi o [tex]x[/tex] i [tex]y[/tex] i što teži u nulu kada i ovo dvoje teže u nulu. Ostat će ti jedan "čudan" komad koji teži u nešto oblika [tex]\frac{0}{0}[/tex], odnosno izgledat će ti toliko jednostavno, ali čudno, da to ne smije konvergirati u samo jednu vrijednost. Smile I onda traži dva podniza s različitim limesima ovog izraza!
Usput, domena ti je isto pogrešna. Uvrsti [tex](0,1)[/tex] ili [tex](3,0)[/tex]. Pomaže li? Wink


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
ceps
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 08. 10. 2010. (13:03:07)
Postovi: (13A)16
Sarma = la pohva - posuda
71 = 74 - 3

PostPostano: 22:09 čet, 1. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

@frutabella

Za sinus se najčešće koriste dvije fore:

[latex]sin x \leq x, \forall x \geq 0[/latex]
[latex]sin x \leq 1, \forall x[/latex]
@frutabella

Za sinus se najčešće koriste dvije fore:




[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
la mer
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 19. 09. 2012. (17:39:46)
Postovi: (F)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 22:51 čet, 1. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Jasno mi je da (0,1) nije u domeni, ali zašto je (3,0) problematična?
Jasno mi je da (0,1) nije u domeni, ali zašto je (3,0) problematična?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
BlameGame
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 14. 09. 2011. (19:17:53)
Postovi: (6C)16
Sarma = la pohva - posuda
= 4 - 3

PostPostano: 22:55 čet, 1. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

f(x,y) = (x+y) sin (1/x) sin(1/y)

Što je s neprekidnoščću u (0,0)?
f(x,y) = (x+y) sin (1/x) sin(1/y)

Što je s neprekidnoščću u (0,0)?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
frutabella
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 10. 2010. (16:35:36)
Postovi: (24E)16
Sarma = la pohva - posuda
-5 = 42 - 47

PostPostano: 23:33 čet, 1. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Phoenix"]Nemoj se obeshrabriti što to ne znaš dokazati jer to - ne vrijedi. :D
Probaj naštimati izraz tako da je oblika [tex]\frac{\sin(t)}{t}[/tex], a [tex]t[/tex] je bilo što što ovisi o [tex]x[/tex] i [tex]y[/tex] i što teži u nulu kada i ovo dvoje teže u nulu. Ostat će ti jedan "čudan" komad koji teži u nešto oblika [tex]\frac{0}{0}[/tex], odnosno izgledat će ti toliko jednostavno, ali čudno, da to ne smije konvergirati u samo jednu vrijednost. :) I onda traži dva podniza s različitim limesima ovog izraza!
Usput, domena ti je isto pogrešna. Uvrsti [tex](0,1)[/tex] ili [tex](3,0)[/tex]. Pomaže li? ;)[/quote]


:oops:
Da skontala sam za domenu, nadam se da je domena sad:

(La mer: kad uvrstis (3,0) opet dobijes izraz 0/0 :? )

Df= R^2 \ { (x,0)u(0,y); x,y € R }

Ako je ovo dobro , da li se onda pitam, postoji li limf(x,y) kada (x,y,)-->(0,yo) ili kada (x,y)---> (xo, 0)?


Onda sam si onaj izraz nastimala ovako: ^ je onaj izraz u sinusu

(x^2+y^2)*(sin(^) / (^) )* x^2/[ y^2*(x^2+y^2) ]

---> kad se pokrati sta se da skratiti ostane----->

sin(^)/(^) * x^2/y^2

Ali kakav sad limes da pustim, po mom misljenju i poslije rjesenih zadataka s vjezbi treba pustiti limes (x,y) ---> (0,yo) (ili (xo,0) jer su to problematicne tocke.
No, onda opet sva stvar ne ide nikuda.

Uvijek 0/0.

I ako je uvijek tako, onda da nađem dva podniza koja ce konvergirati kad razlicitim limesima?

I ako ih nađem, uspjela sam?
Samo ih treba sad naci... 8)
Phoenix (napisa):
Nemoj se obeshrabriti što to ne znaš dokazati jer to - ne vrijedi. Very Happy
Probaj naštimati izraz tako da je oblika [tex]\frac{\sin(t)}{t}[/tex], a [tex]t[/tex] je bilo što što ovisi o [tex]x[/tex] i [tex]y[/tex] i što teži u nulu kada i ovo dvoje teže u nulu. Ostat će ti jedan "čudan" komad koji teži u nešto oblika [tex]\frac{0}{0}[/tex], odnosno izgledat će ti toliko jednostavno, ali čudno, da to ne smije konvergirati u samo jednu vrijednost. Smile I onda traži dva podniza s različitim limesima ovog izraza!
Usput, domena ti je isto pogrešna. Uvrsti [tex](0,1)[/tex] ili [tex](3,0)[/tex]. Pomaže li? Wink



Embarassed
Da skontala sam za domenu, nadam se da je domena sad:

(La mer: kad uvrstis (3,0) opet dobijes izraz 0/0 Confused )

Df= R^2 \ { (x,0)u(0,y); x,y € R }

Ako je ovo dobro , da li se onda pitam, postoji li limf(x,y) kada (x,y,)→(0,yo) ili kada (x,y)→ (xo, 0)?


Onda sam si onaj izraz nastimala ovako: ^ je onaj izraz u sinusu

(x^2+y^2)*(sin(^) / (^) )* x^2/[ y^2*(x^2+y^2) ]

→ kad se pokrati sta se da skratiti ostane----->

sin(^)/(^) * x^2/y^2

Ali kakav sad limes da pustim, po mom misljenju i poslije rjesenih zadataka s vjezbi treba pustiti limes (x,y) → (0,yo) (ili (xo,0) jer su to problematicne tocke.
No, onda opet sva stvar ne ide nikuda.

Uvijek 0/0.

I ako je uvijek tako, onda da nađem dva podniza koja ce konvergirati kad razlicitim limesima?

I ako ih nađem, uspjela sam?
Samo ih treba sad naci... Cool


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Phoenix
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 15. 05. 2010. (18:46:07)
Postovi: (164)16
Sarma: -

PostPostano: 23:39 čet, 1. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

BlameGame: [tex]-|x+y| \leq (x+y) \sin(\frac{1}{x}) \cos(\frac{1}{y}) \leq |x+y|[/tex]. Sad pusti [tex](x,y) \rightarrow (0,0)[/tex] + teorem o sendviču.

frutabella, tako je, na dobrom si putu. :D Ili će se limes vidjeti ili tražiš dva niza za različite vrijednosti!
BlameGame: [tex]-|x+y| \leq (x+y) \sin(\frac{1}{x}) \cos(\frac{1}{y}) \leq |x+y|[/tex]. Sad pusti [tex](x,y) \rightarrow (0,0)[/tex] + teorem o sendviču.

frutabella, tako je, na dobrom si putu. Very Happy Ili će se limes vidjeti ili tražiš dva niza za različite vrijednosti!


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
frutabella
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 10. 2010. (16:35:36)
Postovi: (24E)16
Sarma = la pohva - posuda
-5 = 42 - 47

PostPostano: 23:42 čet, 1. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Eh sad,

ako uzmem xn ---> 0, yn ---> yo, onda onaj izraz u sinusu (xn^3 * yn^2 ) / [xn^3 + yn^2] ---> 0


Pa onda limes sa (x,y)--->(0,yo) sin(^)/(^) * x^2/y^2 = 0.

Ovo sad znaci da konvergira, i da je neprekidna u (0,yo), (xo,0) ?
Eh sad,

ako uzmem xn → 0, yn → yo, onda onaj izraz u sinusu (xn^3 * yn^2 ) / [xn^3 + yn^2] → 0


Pa onda limes sa (x,y)→(0,yo) sin(^)/(^) * x^2/y^2 = 0.

Ovo sad znaci da konvergira, i da je neprekidna u (0,yo), (xo,0) ?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Phoenix
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 15. 05. 2010. (18:46:07)
Postovi: (164)16
Sarma: -

PostPostano: 23:51 čet, 1. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Tako je, jer [tex]\frac{x_n^2}{y_n^2} \rightarrow 0[/tex] (ovaj drugi faktor u predzadnjoj liniji), pa je [tex]1 \cdot 0 = 0[/tex]. :D
Eto, sad hrabro dalje! :D Što ako [tex]y = 0[/tex], a [tex]x \neq 0[/tex]? Tu ti neće ni trebati podnizovi, opet baci oko na [tex]\frac{x^2}{y^2}[/tex]. :)
A što ako obje koordinate idu u nulu? Buni li te malo ovaj [tex]\frac{x^2}{y^2}[/tex] sad? Sad traži podnizove... :) Isprobavaj malo neke podnizove, što ti padne na pamet. :D Nastoj tražiti takve da [tex]\frac{x^2}{y^2}[/tex] daju različite vrijednosti i uspjet ćeš. :)
Tako je, jer [tex]\frac{x_n^2}{y_n^2} \rightarrow 0[/tex] (ovaj drugi faktor u predzadnjoj liniji), pa je [tex]1 \cdot 0 = 0[/tex]. Very Happy
Eto, sad hrabro dalje! Very Happy Što ako [tex]y = 0[/tex], a [tex]x \neq 0[/tex]? Tu ti neće ni trebati podnizovi, opet baci oko na [tex]\frac{x^2}{y^2}[/tex]. Smile
A što ako obje koordinate idu u nulu? Buni li te malo ovaj [tex]\frac{x^2}{y^2}[/tex] sad? Sad traži podnizove... Smile Isprobavaj malo neke podnizove, što ti padne na pamet. Very Happy Nastoj tražiti takve da [tex]\frac{x^2}{y^2}[/tex] daju različite vrijednosti i uspjet ćeš. Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
quark
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 22. 10. 2011. (16:47:39)
Postovi: (DA)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
20 = 26 - 6

PostPostano: 0:00 pet, 2. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Treba dokazati da je
[latex]S = \left \{ (x,y) \in \mathbb{R^{2}} ; x\cdot y \geq 1, x^2+y^2\leq 5 \right \}[/latex] kompaktan. Ograničenost oke, ali mislim se oko zatvorenosti. Mogu li dokazati da je
[latex]S^c = \left \{ (x,y) \in \mathbb{R^{2}} ; x\cdot y < 1, x^2+y^2> 5 \right \}[/latex] otvoren jer je presjek dvaju otvorenih skupova (koje lako dokažem pomoću neprekidnosti f-ja) pa odatle slijedi tvrdnja?
Treba dokazati da je
kompaktan. Ograničenost oke, ali mislim se oko zatvorenosti. Mogu li dokazati da je
otvoren jer je presjek dvaju otvorenih skupova (koje lako dokažem pomoću neprekidnosti f-ja) pa odatle slijedi tvrdnja?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Phoenix
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 15. 05. 2010. (18:46:07)
Postovi: (164)16
Sarma: -

PostPostano: 0:04 pet, 2. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Možeš. :)
No, sjeti se da ista karakteristika s neprekidnim funkcijama vrijedi i za zatvorene skupove, upravo zato jer su komplementi otvorenih. ;) Napomena [tex]6.13[/tex], objašnjenje + primjeri... :)
Možeš. Smile
No, sjeti se da ista karakteristika s neprekidnim funkcijama vrijedi i za zatvorene skupove, upravo zato jer su komplementi otvorenih. Wink Napomena [tex]6.13[/tex], objašnjenje + primjeri... Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
BlameGame
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 14. 09. 2011. (19:17:53)
Postovi: (6C)16
Sarma = la pohva - posuda
= 4 - 3

PostPostano: 0:14 pet, 2. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ne zelim biti bezobrazna ali jel moze koja uputa za zadatke 9.5 u skripti, pogotovo pod 2. i 3.

pod 2. je upitna samo (0,0)

a pod 3. samo x u 0 ili i y i z

sad vidim da i u mom prvom pitanju u domeni ne smiju biti (x,0) U (0,y) za x, y e R
ali odg je da se moze nadopuniti i to s (0,0) ako sam dobro shvatila
Ne zelim biti bezobrazna ali jel moze koja uputa za zadatke 9.5 u skripti, pogotovo pod 2. i 3.

pod 2. je upitna samo (0,0)

a pod 3. samo x u 0 ili i y i z

sad vidim da i u mom prvom pitanju u domeni ne smiju biti (x,0) U (0,y) za x, y e R
ali odg je da se moze nadopuniti i to s (0,0) ako sam dobro shvatila




Zadnja promjena: BlameGame; 0:43 pet, 2. 11. 2012; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
quark
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 22. 10. 2011. (16:47:39)
Postovi: (DA)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
20 = 26 - 6

PostPostano: 0:19 pet, 2. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Phoenix"]Možeš. :)
No, sjeti se da ista karakteristika s neprekidnim funkcijama vrijedi i za zatvorene skupove, upravo zato jer su komplementi otvorenih. ;) Napomena [tex]6.13[/tex], objašnjenje + primjeri... :)[/quote]

Ma znam da mogu isto za zatvorene, ali me neopravdano zbunio xy >= 1; dakle, dokažem da mu je komplement otvoren, a mislim se je li on zatvoren. :lol:
Uglavnom, pametnije bi mi bilo da idem spavati, hvala na pomoći :)
Phoenix (napisa):
Možeš. Smile
No, sjeti se da ista karakteristika s neprekidnim funkcijama vrijedi i za zatvorene skupove, upravo zato jer su komplementi otvorenih. Wink Napomena [tex]6.13[/tex], objašnjenje + primjeri... Smile


Ma znam da mogu isto za zatvorene, ali me neopravdano zbunio xy >= 1; dakle, dokažem da mu je komplement otvoren, a mislim se je li on zatvoren. Laughing
Uglavnom, pametnije bi mi bilo da idem spavati, hvala na pomoći Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
simon11
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 01. 10. 2011. (21:02:52)
Postovi: (7C)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
23 = 25 - 2
Lokacija: FunkyTown

PostPostano: 0:37 pet, 2. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/difraf/dif/2010-11/kolokvij1(1).pdf 5 pod c je li ovo dovoljno:

[latex]A=\{(x,y) \in R^2 ;0\leq x \leq 1;0\leq y \leq 1\}[/latex]
[latex]f(x,y)=x \rightarrow f(A)=[0,1][/latex]
[latex]f(x,y)=y \rightarrow f(A)=[0,1][/latex]
[latex]f(x,y)=x+y \rightarrow f(A)=[0,2][/latex]
http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/difraf/dif/2010-11/kolokvij1(1).pdf 5 pod c je li ovo dovoljno:







_________________
#Usa
getting recognized
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Phoenix
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 15. 05. 2010. (18:46:07)
Postovi: (164)16
Sarma: -

PostPostano: 0:40 pet, 2. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

BlameGame:
2. [tex]0 \leq |\frac{x^3y^2-2y^4}{\sqrt{2x^2+y^4}}| \leq |\frac{x^3y^2-2y^4}{\sqrt{0+y^4}}| = |x^3-2y^2| \rightarrow 0[/tex] kada [tex](x,y) \rightarrow 0[/tex].
3. [tex](0,y,z), y \neq 0 \neq z[/tex]: prvi razlomak konvergira u [tex]1[/tex], a preostala dva su neprekidna na bilo kakvom podnizu, dakle konvergira u [tex]\frac{sin(y^2)}{y^2}+\frac{sin(y^2)+sin(z^2)}{y^2+z^2}[/tex].
[tex](0,0,z), z \neq 0[/tex]: Isto kao u prethodnom slučaju + zadatak [tex]9.3, 4.[/tex] s vježbi.
[tex](0,0,0)[/tex]: Ako se ne varam, identično kao zadatak [tex]9.3, 4.[/tex] s vježbi.

simon11: Po meni dovoljno. :)
BlameGame:
2. [tex]0 \leq |\frac{x^3y^2-2y^4}{\sqrt{2x^2+y^4}}| \leq |\frac{x^3y^2-2y^4}{\sqrt{0+y^4}}| = |x^3-2y^2| \rightarrow 0[/tex] kada [tex](x,y) \rightarrow 0[/tex].
3. [tex](0,y,z), y \neq 0 \neq z[/tex]: prvi razlomak konvergira u [tex]1[/tex], a preostala dva su neprekidna na bilo kakvom podnizu, dakle konvergira u [tex]\frac{sin(y^2)}{y^2}+\frac{sin(y^2)+sin(z^2)}{y^2+z^2}[/tex].
[tex](0,0,z), z \neq 0[/tex]: Isto kao u prethodnom slučaju + zadatak [tex]9.3, 4.[/tex] s vježbi.
[tex](0,0,0)[/tex]: Ako se ne varam, identično kao zadatak [tex]9.3, 4.[/tex] s vježbi.

simon11: Po meni dovoljno. Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
BlameGame
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 14. 09. 2011. (19:17:53)
Postovi: (6C)16
Sarma = la pohva - posuda
= 4 - 3

PostPostano: 0:53 pet, 2. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Phoenix"]BlameGame: [tex]-|x+y| \leq (x+y) \sin(\frac{1}{x}) \cos(\frac{1}{y}) \leq |x+y|[/tex]. Sad pusti [tex](x,y) \rightarrow (0,0)[/tex] + teorem o sendviču.

frutabella, tako je, na dobrom si putu. :D Ili će se limes vidjeti ili tražiš dva niza za različite vrijednosti![/quote]


E sad, jel i za ovu domenu ipak ne smiju svi oblika (x,0) U (0,y)
jel i tad vrijedi ovo preko sendvica ili?

i trebaju biti oba sinusa
Phoenix (napisa):
BlameGame: [tex]-|x+y| \leq (x+y) \sin(\frac{1}{x}) \cos(\frac{1}{y}) \leq |x+y|[/tex]. Sad pusti [tex](x,y) \rightarrow (0,0)[/tex] + teorem o sendviču.

frutabella, tako je, na dobrom si putu. Very Happy Ili će se limes vidjeti ili tražiš dva niza za različite vrijednosti!



E sad, jel i za ovu domenu ipak ne smiju svi oblika (x,0) U (0,y)
jel i tad vrijedi ovo preko sendvica ili?

i trebaju biti oba sinusa


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Phoenix
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 15. 05. 2010. (18:46:07)
Postovi: (164)16
Sarma: -

PostPostano: 0:58 pet, 2. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

U ostalim točkama ne postoji limes.
Promatraj niz [tex](\frac{1}{\frac{\pi}{2}+n\pi},y), y \neq 0[/tex]. Izraz sada postaje [tex](\frac{1}{\frac{\pi}{2}+n\pi}+y) (-1)^{n+1} \cos(\frac{1}{y})[/tex], pa limes ne postoji ukoliko je [tex]\cos (\frac{1}{y}) \neq 0[/tex]. No, ako je to jednako [tex]0[/tex], radiš isto što sam napravio i za točku [tex](0,0)[/tex], ista ograničenja.
Slično i za [tex](x,0), x \neq 0[/tex].
U ostalim točkama ne postoji limes.
Promatraj niz [tex](\frac{1}{\frac{\pi}{2}+n\pi},y), y \neq 0[/tex]. Izraz sada postaje [tex](\frac{1}{\frac{\pi}{2}+n\pi}+y) (-1)^{n+1} \cos(\frac{1}{y})[/tex], pa limes ne postoji ukoliko je [tex]\cos (\frac{1}{y}) \neq 0[/tex]. No, ako je to jednako [tex]0[/tex], radiš isto što sam napravio i za točku [tex](0,0)[/tex], ista ograničenja.
Slično i za [tex](x,0), x \neq 0[/tex].


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Diferencijalni račun i integrali funkcija više varijabli Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodno  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Sljedeće
Stranica 3 / 10.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan