Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

završni ispit
WWW:
Idite na Prethodno  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sljedeće
Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Vjerojatnost
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Luuka
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 02. 2007. (20:34:54)
Postovi: (925)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
188 = 301 - 113
Lokacija: Hakuna Matata

PostPostano: 11:13 pet, 22. 2. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="arya"]
evo, nek ovo bude: neka od onih propozicija s početka, borel ili sylvester,
[/quote]
Može :thumbup:
[quote="arya"]
čebiševljeva ili zakon velikih brojeva, i može i int. moivre-laplaceov, to mi je u planu naučit ak stignem :lol:
[/quote]
To ne. :ccc:
[quote="arya"]
i kaj s onim zadnjim predavanjima? tu je ili napisano nešto kao rezultat iz vedra neba, ili je toliko namještanja za poludit... i sve one funkcije gustoće nepr. sl. var., treba to znat napamet? :([/quote]

To neće bit.

@desire Ja sam ti onaj, optimist... :)
arya (napisa):

evo, nek ovo bude: neka od onih propozicija s početka, borel ili sylvester,

Može Thumb up!
arya (napisa):

čebiševljeva ili zakon velikih brojeva, i može i int. moivre-laplaceov, to mi je u planu naučit ak stignem Laughing

To ne. Ccc.... Sram te bilo...
arya (napisa):

i kaj s onim zadnjim predavanjima? tu je ili napisano nešto kao rezultat iz vedra neba, ili je toliko namještanja za poludit... i sve one funkcije gustoće nepr. sl. var., treba to znat napamet? Sad


To neće bit.

@desire Ja sam ti onaj, optimist... Smile



_________________
"Bolje bi prolazio na faxu da sam na drogama nego na netu" - by a friend of mine
"Poslije spavanja doma spavanje bilo di mi je najdraža stvar" - by the same guy Very Happy
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
dosed_girl
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 04. 12. 2006. (21:01:46)
Postovi: (6F)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
17 = 17 - 0
Lokacija: -zG-

PostPostano: 11:19 pet, 22. 2. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

joj slazem se sa svima vama hahah.. pa mora dat dva teorema il necega takvom s imenom, mooraa! :lol:

kaj luka, zadnje predavanje nece bit u ispitu?
joj slazem se sa svima vama hahah.. pa mora dat dva teorema il necega takvom s imenom, mooraa! Laughing

kaj luka, zadnje predavanje nece bit u ispitu?



_________________
a part of me gets sick / a part of me gets sore
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice MSNM
Luuka
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 02. 2007. (20:34:54)
Postovi: (925)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
188 = 301 - 113
Lokacija: Hakuna Matata

PostPostano: 11:21 pet, 22. 2. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="dosed_girl"]kaj luka, zadnje predavanje nece bit u ispitu?[/quote]

Kao prvo, ja sam Luuka...

A kao drugo, to se ja tješim da neće bit jer to baš ne kužim...(uopće ne kužim točnije)...nemojte se baš pouzdat u moje: "To neće bit" ;)
dosed_girl (napisa):
kaj luka, zadnje predavanje nece bit u ispitu?


Kao prvo, ja sam Luuka...

A kao drugo, to se ja tješim da neće bit jer to baš ne kužim...(uopće ne kužim točnije)...nemojte se baš pouzdat u moje: "To neće bit" Wink



_________________
"Bolje bi prolazio na faxu da sam na drogama nego na netu" - by a friend of mine
"Poslije spavanja doma spavanje bilo di mi je najdraža stvar" - by the same guy Very Happy
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
j.b.i.n.s.h.
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 24. 06. 2007. (10:28:11)
Postovi: (1B)16
Sarma = la pohva - posuda
11 = 11 - 0

PostPostano: 11:24 pet, 22. 2. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

ljudi, dosta razmišljanja o padanju
sve će biti ok na vjerojatnosti, znam iz pouzdanih izvora (naime, sanjala sam to)
nema baš toliko gradiva koliko se čini, neće biti nikakvi primjeri (jer ih ja ni ne čitam) i iznenadit ćemo sami sebe u subotu
neznam jedino o čemu se radi u onim zadnjim predavanjima, ali to i nije najbitnije

...nemojte me pitati na čemu sam... :scrambleup:
ljudi, dosta razmišljanja o padanju
sve će biti ok na vjerojatnosti, znam iz pouzdanih izvora (naime, sanjala sam to)
nema baš toliko gradiva koliko se čini, neće biti nikakvi primjeri (jer ih ja ni ne čitam) i iznenadit ćemo sami sebe u subotu
neznam jedino o čemu se radi u onim zadnjim predavanjima, ali to i nije najbitnije

...nemojte me pitati na čemu sam... #Scramble



_________________
...joined because i needed some help...
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
dosed_girl
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 04. 12. 2006. (21:01:46)
Postovi: (6F)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
17 = 17 - 0
Lokacija: -zG-

PostPostano: 11:25 pet, 22. 2. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

:D oprosti mi Luuka! ma to ti ja od milja govorim luka haha :)

a onda se i ja tjesim da nece bit, nisam nit bila na zadnjem predavanju, a nit te kopije toga jos nisam nit primirisala.. u nadi je spas :D
Very Happy oprosti mi Luuka! ma to ti ja od milja govorim luka haha Smile

a onda se i ja tjesim da nece bit, nisam nit bila na zadnjem predavanju, a nit te kopije toga jos nisam nit primirisala.. u nadi je spas Very Happy



_________________
a part of me gets sick / a part of me gets sore
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice MSNM
dosed_girl
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 04. 12. 2006. (21:01:46)
Postovi: (6F)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
17 = 17 - 0
Lokacija: -zG-

PostPostano: 11:26 pet, 22. 2. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="j.b.i.n.s.h."]ljudi, dosta razmišljanja o padanju
sve će biti ok na vjerojatnosti, znam iz pouzdanih izvora (naime, sanjala sam to)
nema baš toliko gradiva koliko se čini, neće biti nikakvi primjeri (jer ih ja ni ne čitam) i iznenadit ćemo sami sebe u subotu
neznam jedino o čemu se radi u onim zadnjim predavanjima, ali to i nije najbitnije

...nemojte me pitati na čemu sam... :scrambleup:[/quote]

now, that's an attitude :ok:
j.b.i.n.s.h. (napisa):
ljudi, dosta razmišljanja o padanju
sve će biti ok na vjerojatnosti, znam iz pouzdanih izvora (naime, sanjala sam to)
nema baš toliko gradiva koliko se čini, neće biti nikakvi primjeri (jer ih ja ni ne čitam) i iznenadit ćemo sami sebe u subotu
neznam jedino o čemu se radi u onim zadnjim predavanjima, ali to i nije najbitnije

...nemojte me pitati na čemu sam... #Scramble


now, that's an attitude O-kay!



_________________
a part of me gets sick / a part of me gets sore
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice MSNM
Luuka
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 02. 2007. (20:34:54)
Postovi: (925)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
188 = 301 - 113
Lokacija: Hakuna Matata

PostPostano: 13:03 pet, 22. 2. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

Kod dokaza Leme 4.1. mi piše sa strane 1-x <= e^(-x), x>=0 dokažite!

Jel se to može nizovima? Dakle pokažem za nizove 1-n & e^-n da to vrijedi (indukcijom) pa zaključim da pošto su fje neprekidne da to i za njih vrijedi...sav sam zbunjen :(

Može se to i crtanjem pokazat, al ne znam kolko se to priznaje...računski je sigurnije
Kod dokaza Leme 4.1. mi piše sa strane 1-x <= e^(-x), x>=0 dokažite!

Jel se to može nizovima? Dakle pokažem za nizove 1-n & e^-n da to vrijedi (indukcijom) pa zaključim da pošto su fje neprekidne da to i za njih vrijedi...sav sam zbunjen Sad

Može se to i crtanjem pokazat, al ne znam kolko se to priznaje...računski je sigurnije



_________________
"Bolje bi prolazio na faxu da sam na drogama nego na netu" - by a friend of mine
"Poslije spavanja doma spavanje bilo di mi je najdraža stvar" - by the same guy Very Happy
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
ma
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 27. 01. 2007. (12:06:50)
Postovi: (347)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
58 = 89 - 31

PostPostano: 13:43 pet, 22. 2. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Luuka"]A što se tablice s ocjenom tiče, mislim da to ni ne postoji...kolko ja znam, rečeno je da Sarapa procjenjuje dal je ocjena spremna ili se treba još malo doradit na usmenom...[/quote]

:?: :?
a kako on to može procijeniti nego na temelju bodova? ne bi bilo fer da dvoje ljudi s istim brojem bodova imaju različite ocjene zbog procjene :)
druga je stvar kad ti dođeš na usmeni, pa te on procijeni, to ok, ali ovo mi nije baš jasno :x
Luuka (napisa):
A što se tablice s ocjenom tiče, mislim da to ni ne postoji...kolko ja znam, rečeno je da Sarapa procjenjuje dal je ocjena spremna ili se treba još malo doradit na usmenom...


Question Confused
a kako on to može procijeniti nego na temelju bodova? ne bi bilo fer da dvoje ljudi s istim brojem bodova imaju različite ocjene zbog procjene Smile
druga je stvar kad ti dođeš na usmeni, pa te on procijeni, to ok, ali ovo mi nije baš jasno Mad



_________________
ima let u finish
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
goc
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 18. 06. 2007. (12:13:18)
Postovi: (64)16
Sarma = la pohva - posuda
44 = 52 - 8

PostPostano: 14:13 pet, 22. 2. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Luuka"]Kod dokaza Leme 4.1. mi piše sa strane 1-x <= e^(-x), x>=0 dokažite!

Jel se to može nizovima? Dakle pokažem za nizove 1-n & e^-n da to vrijedi (indukcijom) pa zaključim da pošto su fje neprekidne da to i za njih vrijedi...sav sam zbunjen :(

Može se to i crtanjem pokazat, al ne znam kolko se to priznaje...računski je sigurnije[/quote]
analizu znas kolko sam ja dosad vidio :D
znaci definiraj g(x)=e^(-x)-x+1 i hoces pokazat da je g(x)>=0 za x>=0.
g'(x)=-e^(-x)+1>=0 jer je-x<=0 pa je e^(-x)<=1 i slijedi tvrdnja.
sad po teoremu srednje vrijednosti imamo g(x)-g(0)=g'(b)(x-0) za neki 0<=b<=x pa je za pozitivne x g(x)=g'(b)x>=0...
Luuka (napisa):
Kod dokaza Leme 4.1. mi piše sa strane 1-x ⇐ e^(-x), x>=0 dokažite!

Jel se to može nizovima? Dakle pokažem za nizove 1-n & e^-n da to vrijedi (indukcijom) pa zaključim da pošto su fje neprekidne da to i za njih vrijedi...sav sam zbunjen Sad

Može se to i crtanjem pokazat, al ne znam kolko se to priznaje...računski je sigurnije

analizu znas kolko sam ja dosad vidio Very Happy
znaci definiraj g(x)=e^(-x)-x+1 i hoces pokazat da je g(x)>=0 za x>=0.
g'(x)=-e^(-x)+1>=0 jer je-x⇐0 pa je e^(-x)⇐1 i slijedi tvrdnja.
sad po teoremu srednje vrijednosti imamo g(x)-g(0)=g'(b)(x-0) za neki 0⇐b⇐x pa je za pozitivne x g(x)=g'(b)x>=0...


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
5ra
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 08. 2006. (21:34:08)
Postovi: (D5)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
10 = 31 - 21

PostPostano: 14:27 pet, 22. 2. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

trebam pomoć u vezi jednog dokaza, profesor je često to spomenuto ali ne znam dal je to dokazao, ja nemrem nać nigdje, a ne znam kak bi sama to dokazala. pa ako netko ima volje:)

uglavnom imamo X1,...,Xn slučajne varijable koje su nezavisne, treba dokazati da su tada nezavisne slučajne varijable X1+X2+...+X(n-1) i Xn
trebam pomoć u vezi jednog dokaza, profesor je često to spomenuto ali ne znam dal je to dokazao, ja nemrem nać nigdje, a ne znam kak bi sama to dokazala. pa ako netko ima volje:)

uglavnom imamo X1,...,Xn slučajne varijable koje su nezavisne, treba dokazati da su tada nezavisne slučajne varijable X1+X2+...+X(n-1) i Xn
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Luuka
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 02. 2007. (20:34:54)
Postovi: (925)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
188 = 301 - 113
Lokacija: Hakuna Matata

PostPostano: 14:41 pet, 22. 2. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="goc"]
analizu znas kolko sam ja dosad vidio :D
znaci definiraj g(x)=e^(-x)[color=red]-x+1[/color] i hoces pokazat da je g(x)>=0 za x>=0.
g'(x)=-e^(-x)+1>=0 jer je-x<=0 pa je e^(-x)<=1 i slijedi tvrdnja.
sad po teoremu srednje vrijednosti imamo g(x)-g(0)=g'(b)(x-0) za neki 0<=b<=x pa je za pozitivne x g(x)=g'(b)x>=0...[/quote]


Tnx goc, lijep način za to pokazat...mala greškica ti se potkrala (crveno u citatu), al samo na tom mjestu pa nema štete...

:karma:

@ma Radi on procjenu prema bodovima, al mislim da nema neku fixnu skalu...
goc (napisa):

analizu znas kolko sam ja dosad vidio Very Happy
znaci definiraj g(x)=e^(-x)-x+1 i hoces pokazat da je g(x)>=0 za x>=0.
g'(x)=-e^(-x)+1>=0 jer je-x⇐0 pa je e^(-x)⇐1 i slijedi tvrdnja.
sad po teoremu srednje vrijednosti imamo g(x)-g(0)=g'(b)(x-0) za neki 0⇐b⇐x pa je za pozitivne x g(x)=g'(b)x>=0...



Tnx goc, lijep način za to pokazat...mala greškica ti se potkrala (crveno u citatu), al samo na tom mjestu pa nema štete...

karma++

@ma Radi on procjenu prema bodovima, al mislim da nema neku fixnu skalu...



_________________
"Bolje bi prolazio na faxu da sam na drogama nego na netu" - by a friend of mine
"Poslije spavanja doma spavanje bilo di mi je najdraža stvar" - by the same guy Very Happy
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
rafaelm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 24. 12. 2006. (13:30:11)
Postovi: (21F)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
76 = 86 - 10
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 14:51 pet, 22. 2. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="5ra"]trebam pomoć u vezi jednog dokaza, profesor je često to spomenuto ali ne znam dal je to dokazao, ja nemrem nać nigdje, a ne znam kak bi sama to dokazala. pa ako netko ima volje:)

uglavnom imamo X1,...,Xn slučajne varijable koje su nezavisne, treba dokazati da su tada nezavisne slučajne varijable X1+X2+...+X(n-1) i Xn[/quote]

Mislim da se prvo dokaže da za nezavisne A,B,C vrijedi A+B,C nezavisne, pa se lako proširi na n varijabli. Ne znam kao ovo prvo dokazati ipak :( , al možda ti pomogne.
5ra (napisa):
trebam pomoć u vezi jednog dokaza, profesor je često to spomenuto ali ne znam dal je to dokazao, ja nemrem nać nigdje, a ne znam kak bi sama to dokazala. pa ako netko ima volje:)

uglavnom imamo X1,...,Xn slučajne varijable koje su nezavisne, treba dokazati da su tada nezavisne slučajne varijable X1+X2+...+X(n-1) i Xn


Mislim da se prvo dokaže da za nezavisne A,B,C vrijedi A+B,C nezavisne, pa se lako proširi na n varijabli. Ne znam kao ovo prvo dokazati ipak Sad , al možda ti pomogne.



_________________
Rafael Mrđen
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
dosed_girl
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 04. 12. 2006. (21:01:46)
Postovi: (6F)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
17 = 17 - 0
Lokacija: -zG-

PostPostano: 15:02 pet, 22. 2. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="rafaelm"][quote="5ra"]trebam pomoć u vezi jednog dokaza, profesor je često to spomenuto ali ne znam dal je to dokazao, ja nemrem nać nigdje, a ne znam kak bi sama to dokazala. pa ako netko ima volje:)

uglavnom imamo X1,...,Xn slučajne varijable koje su nezavisne, treba dokazati da su tada nezavisne slučajne varijable X1+X2+...+X(n-1) i Xn[/quote]

Mislim da se prvo dokaže da za nezavisne A,B,C vrijedi A+B,C nezavisne, pa se lako proširi na n varijabli. Ne znam kao ovo prvo dokazati ipak :( , al možda ti pomogne.[/quote]

meni pise u biljeznici kod toga mala napomena:

"X,Y,Z -nezavisne, W=X+Y, Z, tada su W iZ nezavisne (dokaz pomoću zakona razdiobe..., ali to nije baš lako dokazati)"

to je profesor rekao da nije baš lako, tak da se nadam da to nebu nit došlo..
rafaelm (napisa):
5ra (napisa):
trebam pomoć u vezi jednog dokaza, profesor je često to spomenuto ali ne znam dal je to dokazao, ja nemrem nać nigdje, a ne znam kak bi sama to dokazala. pa ako netko ima volje:)

uglavnom imamo X1,...,Xn slučajne varijable koje su nezavisne, treba dokazati da su tada nezavisne slučajne varijable X1+X2+...+X(n-1) i Xn


Mislim da se prvo dokaže da za nezavisne A,B,C vrijedi A+B,C nezavisne, pa se lako proširi na n varijabli. Ne znam kao ovo prvo dokazati ipak Sad , al možda ti pomogne.


meni pise u biljeznici kod toga mala napomena:

"X,Y,Z -nezavisne, W=X+Y, Z, tada su W iZ nezavisne (dokaz pomoću zakona razdiobe..., ali to nije baš lako dokazati)"

to je profesor rekao da nije baš lako, tak da se nadam da to nebu nit došlo..



_________________
a part of me gets sick / a part of me gets sore
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice MSNM
Luuka
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 02. 2007. (20:34:54)
Postovi: (925)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
188 = 301 - 113
Lokacija: Hakuna Matata

PostPostano: 16:36 pet, 22. 2. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

Očekujemo li samo teoreme s imenima ili još neke koji jesu važni, ali nemaju ima? Jer onda bi zadatak trebo glasit recimo:

[quote]Neka su (omega1, P(omega1),P1) i (omega2, P(omega2),P2) diskretni vjer. prostori. i omega = omega1 x omega2. Tada postoji jedinstvena vjerojatnost P:P(omega)->[0,1] t.d.
P(A1xA2) = P1(A1)*P2(A2).[/quote]

Jel očekujemo tak nešto?

[size=7]ajde recite da ne...[/size]
Očekujemo li samo teoreme s imenima ili još neke koji jesu važni, ali nemaju ima? Jer onda bi zadatak trebo glasit recimo:

Citat:
Neka su (omega1, P(omega1),P1) i (omega2, P(omega2),P2) diskretni vjer. prostori. i omega = omega1 x omega2. Tada postoji jedinstvena vjerojatnost PRazz(omega)→[0,1] t.d.
P(A1xA2) = P1(A1)*P2(A2).


Jel očekujemo tak nešto?

ajde recite da ne...



_________________
"Bolje bi prolazio na faxu da sam na drogama nego na netu" - by a friend of mine
"Poslije spavanja doma spavanje bilo di mi je najdraža stvar" - by the same guy Very Happy
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
teja
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 14. 07. 2006. (15:34:28)
Postovi: (14A)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
29 = 35 - 6
Lokacija: zg-ma and back

PostPostano: 16:42 pet, 22. 2. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Luuka"]Očekujemo li samo teoreme s imenima ili još neke koji jesu važni, ali nemaju ima? Jer onda bi zadatak trebo glasit recimo:

[quote]Neka su (omega1, P(omega1),P1) i (omega2, P(omega2),P2) diskretni vjer. prostori. i omega = omega1 x omega2. Tada postoji jedinstvena vjerojatnost P:P(omega)->[0,1] t.d.
P(A1xA2) = P1(A1)*P2(A2).[/quote]

Jel očekujemo tak nešto?

[size=7]ajde recite da ne...[/size][/quote]

:rrotfl: pa ti si stvarno optimist :D onda možeš prekrižit 90% teorema i sve propozicije... hehe :wink:
Luuka (napisa):
Očekujemo li samo teoreme s imenima ili još neke koji jesu važni, ali nemaju ima? Jer onda bi zadatak trebo glasit recimo:

Citat:
Neka su (omega1, P(omega1),P1) i (omega2, P(omega2),P2) diskretni vjer. prostori. i omega = omega1 x omega2. Tada postoji jedinstvena vjerojatnost PRazz(omega)→[0,1] t.d.
P(A1xA2) = P1(A1)*P2(A2).


Jel očekujemo tak nešto?

ajde recite da ne...


Real ROTFL pa ti si stvarno optimist Very Happy onda možeš prekrižit 90% teorema i sve propozicije... hehe Wink


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku MSNM
goranm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 11. 2002. (20:09:12)
Postovi: (906)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
218 = 249 - 31

PostPostano: 16:53 pet, 22. 2. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Luuka"]Očekujemo li samo teoreme s imenima ili još neke koji jesu važni, ali nemaju ima? Jer onda bi zadatak trebo glasit recimo:

[quote]Neka su (omega1, P(omega1),P1) i (omega2, P(omega2),P2) diskretni vjer. prostori. i omega = omega1 x omega2. Tada postoji jedinstvena vjerojatnost P:P(omega)->[0,1] t.d.
P(A1xA2) = P1(A1)*P2(A2).[/quote]

Jel očekujemo tak nešto?

[size=7]ajde recite da ne...[/size][/quote]
[i]Vjerojatno[/i] bi mogao očekivati teorem 5.1. Cijelo 5. poglavlje ovisi o njemu, a i mislim da dokaz nije težak. :)
Luuka (napisa):
Očekujemo li samo teoreme s imenima ili još neke koji jesu važni, ali nemaju ima? Jer onda bi zadatak trebo glasit recimo:

Citat:
Neka su (omega1, P(omega1),P1) i (omega2, P(omega2),P2) diskretni vjer. prostori. i omega = omega1 x omega2. Tada postoji jedinstvena vjerojatnost PRazz(omega)→[0,1] t.d.
P(A1xA2) = P1(A1)*P2(A2).


Jel očekujemo tak nešto?

ajde recite da ne...

Vjerojatno bi mogao očekivati teorem 5.1. Cijelo 5. poglavlje ovisi o njemu, a i mislim da dokaz nije težak. Smile



_________________
The Dude Abides
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
nana
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 29. 11. 2005. (12:24:35)
Postovi: (2AD)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
95 = 158 - 63

PostPostano: 16:54 pet, 22. 2. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="5ra"]uglavnom imamo X1,...,Xn slučajne varijable koje su nezavisne, treba dokazati da su tada nezavisne slučajne varijable X1+X2+...+X(n-1) i Xn[/quote]

Strana 165 (N.Sarapa, TV) zadatak 18 ima uputa. Tamo je dokazano slicno, tj dana je uputa al skoro pa do kraja.
Inace ak nije na toj strani (neko starije izdanje) to su zadaci nakon poglavlja Matematicko ocekivanje. Zakon velikih brojeva
5ra (napisa):
uglavnom imamo X1,...,Xn slučajne varijable koje su nezavisne, treba dokazati da su tada nezavisne slučajne varijable X1+X2+...+X(n-1) i Xn


Strana 165 (N.Sarapa, TV) zadatak 18 ima uputa. Tamo je dokazano slicno, tj dana je uputa al skoro pa do kraja.
Inace ak nije na toj strani (neko starije izdanje) to su zadaci nakon poglavlja Matematicko ocekivanje. Zakon velikih brojeva


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
goc
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 18. 06. 2007. (12:13:18)
Postovi: (64)16
Sarma = la pohva - posuda
44 = 52 - 8

PostPostano: 17:24 pet, 22. 2. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

ukratko: propozicija 2.2. strana 17 knjige
on kaze p( lim inf A_n)=lim P(B_n)<=lim inf P(a_n)
nemam lagan dokaz ove nejednakosti pa ako ima ko da objasni nes lakse ja bi rado :)
P.S.dokaz koji imam
L=P(lim inf A_n)=lim P(B_n) i K=lim inf P(A_n)
posto je P(B_n) rastuci niz realnih brojeva onda za postoji n0 t.d. P(B_n)>L-epsilon za sve n>=n0
ako pretpostavimo da K<L i uzmemo maloprije da L-K>2epsilon zbog definicije lim inf P(A_n) postoji podniz od A_n(nazovimo ga D_n) t.d. K=lim P(D_n)i sad postoji neki n1 td za sve n>=n1 vrijedi P(D_n)<=K+epsilon
sad postoji neki n2 za koji vrijedi P(A_n2)<=K+epsilon i P(B_n2)>=L-epsilon (zato sto postoji proizvoljno velik n td P(D_n)<=K+epsilon a D_n je podniz od A_n) pa za n2 vrijedi P(A_n2)-P(B_n2)<=K-L+2epsilon<0 a B_n je podskup od A_n pa vrijedi P(A_n2)-P(B_n2)>=0 sto je kontradikcija pa ne vrijedi ni K<L...
bljak
ukratko: propozicija 2.2. strana 17 knjige
on kaze p( lim inf A_n)=lim P(B_n)<=lim inf P(a_n)
nemam lagan dokaz ove nejednakosti pa ako ima ko da objasni nes lakse ja bi rado Smile
P.S.dokaz koji imam
L=P(lim inf A_n)=lim P(B_n) i K=lim inf P(A_n)
posto je P(B_n) rastuci niz realnih brojeva onda za postoji n0 t.d. P(B_n)>L-epsilon za sve n>=n0
ako pretpostavimo da K<L i uzmemo maloprije da L-K>2epsilon zbog definicije lim inf P(A_n) postoji podniz od A_n(nazovimo ga D_n) t.d. K=lim P(D_n)i sad postoji neki n1 td za sve n>=n1 vrijedi P(D_n)<=K+epsilon
sad postoji neki n2 za koji vrijedi P(A_n2)<=K+epsilon i P(B_n2)>=L-epsilon (zato sto postoji proizvoljno velik n td P(D_n)<=K+epsilon a D_n je podniz od A_n) pa za n2 vrijedi P(A_n2)-P(B_n2)<=K-L+2epsilon<0 a B_n je podskup od A_n pa vrijedi P(A_n2)-P(B_n2)>=0 sto je kontradikcija pa ne vrijedi ni K<L...
bljak


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Luuka
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 02. 2007. (20:34:54)
Postovi: (925)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
188 = 301 - 113
Lokacija: Hakuna Matata

PostPostano: 17:32 pet, 22. 2. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="teja"]:rrotfl: pa ti si stvarno optimist :D onda možeš prekrižit 90% teorema i sve propozicije... hehe :wink:[/quote]

Tak je :thumbup:

Ma znam da su ti teoremi bitni, al nekak mi je bliže zamislit test sa 'kratkim' pitanjima pa da mi moramo i iskazat teorem (za što također dobijemo koji bod) i dokazat ga...zbog toga moje pitanje.

Jer ak kaže recimo: Poissonov teorem onda dobimo recimo za dobar iskaz 2b, pa za dokaz još 8b...tak se ja nadam i živim...živim i nadam...
teja (napisa):
Real ROTFL pa ti si stvarno optimist Very Happy onda možeš prekrižit 90% teorema i sve propozicije... hehe Wink


Tak je Thumb up!

Ma znam da su ti teoremi bitni, al nekak mi je bliže zamislit test sa 'kratkim' pitanjima pa da mi moramo i iskazat teorem (za što također dobijemo koji bod) i dokazat ga...zbog toga moje pitanje.

Jer ak kaže recimo: Poissonov teorem onda dobimo recimo za dobar iskaz 2b, pa za dokaz još 8b...tak se ja nadam i živim...živim i nadam...



_________________
"Bolje bi prolazio na faxu da sam na drogama nego na netu" - by a friend of mine
"Poslije spavanja doma spavanje bilo di mi je najdraža stvar" - by the same guy Very Happy
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Luuka
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 02. 2007. (20:34:54)
Postovi: (925)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
188 = 301 - 113
Lokacija: Hakuna Matata

PostPostano: 22:29 pet, 22. 2. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pitanje. neka je X~B(n,p)
Kak sad dobit njeno očekivanje...nemam ideju za onu sumu...treba ispast np... :(
Pitanje. neka je X~B(n,p)
Kak sad dobit njeno očekivanje...nemam ideju za onu sumu...treba ispast np... Sad



_________________
"Bolje bi prolazio na faxu da sam na drogama nego na netu" - by a friend of mine
"Poslije spavanja doma spavanje bilo di mi je najdraža stvar" - by the same guy Very Happy
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Vjerojatnost Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodno  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sljedeće
Stranica 4 / 6.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan