Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Funkcije (zadatak)
WWW:
Idite na Prethodno  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Sljedeće
Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Matematička analiza 1 i 2
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
mornik
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 09. 2009. (06:25:44)
Postovi: (128)16
Sarma = la pohva - posuda
118 = 124 - 6

PostPostano: 20:21 sri, 16. 12. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

Sve se čini u redu, samo ne znam što misliš pod time da prebacuješ logaritam na desnu stranu. Mislim, možeš, dobit ćeš [latex]\displaystyle 2<-\log_3{(\frac{1}{3}x+11)}[/latex], što je potpuno ista stvar i ne shvaćam kako to mijenja postupak.

Dakle, ja bih rekao da najjednostavniji način rješavanja izgleda ovako. Imam [latex]\displaystyle \log_3{(\frac{1}{3}x+11)}<-2[/latex]. Djelujem potencijom broja [latex]3[/latex] na obje strane (objasnio sam u prethodnom postu zašto to možemo i zašto dobivamo nejednakost ekvivalentnu onoj koju imamo). Dobivam [latex]\displaystyle 3^{\log_3{(\frac{1}{3}x+11)}}<3^{-2}[/latex], tj. kad se logaritam i potencija "pokrate" [latex]\displaystyle \frac{1}{3}x+11<3^{-2}[/latex], što je pojednostavljenje koje smo željeli. (Istodobno zbog uvjeta na definiranost logaritma moramo paziti da vrijedi [latex]0<\frac{1}{3}x+11[/latex], ali to je druga priča.)
Sve se čini u redu, samo ne znam što misliš pod time da prebacuješ logaritam na desnu stranu. Mislim, možeš, dobit ćeš , što je potpuno ista stvar i ne shvaćam kako to mijenja postupak.

Dakle, ja bih rekao da najjednostavniji način rješavanja izgleda ovako. Imam . Djelujem potencijom broja na obje strane (objasnio sam u prethodnom postu zašto to možemo i zašto dobivamo nejednakost ekvivalentnu onoj koju imamo). Dobivam , tj. kad se logaritam i potencija "pokrate" , što je pojednostavljenje koje smo željeli. (Istodobno zbog uvjeta na definiranost logaritma moramo paziti da vrijedi , ali to je druga priča.)


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
Tomy007
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 08. 11. 2009. (19:45:28)
Postovi: (94)16
Sarma = la pohva - posuda
-2 = 4 - 6

PostPostano: 13:27 uto, 26. 1. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

Kako da dokažem da je sh rastuća funkcija i da je ch rastuća na [0,+inf>
Kako da dokažem da je sh rastuća funkcija i da je ch rastuća na [0,+inf>


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
kenny
Petica iz zalaganja
Petica iz zalaganja


Pridružen/a: 28. 03. 2003. (09:18:36)
Postovi: (3B7)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
43 = 94 - 51
Lokacija: ...somewhere over the rainbow...

PostPostano: 14:24 uto, 26. 1. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

Hm...padaju mi na pamet dvije ideje... Ili preko prve derivacije ili ovako nekako...

Znamo da je definicija [latex]sh x = \frac{e^x-e^{-x}}{2}[/latex]. Pogledajmo što nam daje [latex]sh (x+t) - sh x, t>0[/latex]

[latex]sh (x+t) - sh x = \frac{e^{x+t}-e^{-x-t}}{2} - \frac{e^x-e^{-x}}{2} = \frac{e^x \cdot e^t - e^{-x} \cdot e^{-t}-e^x+e^{-x}}{2} =
\frac{e^x \cdot (e^t-1) - e^{-x} \cdot (e^{-t}-1)}{2} = \\
= \frac{e^x \cdot (e^t-1) - e^{-x} (\frac{1}{e^t}-1)}{2}
= \frac{e^x \cdot (e^t-1) - e^{-x} \cdot \frac{1-e^t}{e^t}}{2}
= \frac{\frac{e^t \cdot e^x \cdot (e^t-1) + e^{-x} \cdot (e^t-1)}{e^t}}{2} = \\
= \frac{(e^t-1)(e^{x+t}+e^{-x})}{2e^t}[/latex]

Rezultat je pozitivan [latex]\forall x \in \mathbb{R}, \forall t \in \mathbb{R}^+[/latex], pa je to potvrđuje da je funkcija strogo rastuća funkcija... Dvojbena je bila jedino ova prva zagrada, ali ona je pozitivna za svaki t>0, a negativna za svaki t<0.

Ovo je rješenje koristeći prvu derivaciju...budem si to sada raspisao, pa zakeljim tu...

Analogno možeš napraviti i za ch...

[size=9][color=#999999]Added after 7 minutes:[/color][/size]

Rješenje pomoćuprve derivacije...

[latex](sh x)' = ch x[/latex].

Ch je pozitivna za svaki x (vidi se iz same definicije ch), pa je sh x rastuća na cijeloj domeni.
Hm...padaju mi na pamet dvije ideje... Ili preko prve derivacije ili ovako nekako...

Znamo da je definicija . Pogledajmo što nam daje



Rezultat je pozitivan , pa je to potvrđuje da je funkcija strogo rastuća funkcija... Dvojbena je bila jedino ova prva zagrada, ali ona je pozitivna za svaki t>0, a negativna za svaki t<0.

Ovo je rješenje koristeći prvu derivaciju...budem si to sada raspisao, pa zakeljim tu...

Analogno možeš napraviti i za ch...

Added after 7 minutes:

Rješenje pomoćuprve derivacije...

.

Ch je pozitivna za svaki x (vidi se iz same definicije ch), pa je sh x rastuća na cijeloj domeni.



_________________
Dvije stvari su beskonacne: svemir i ljudska glupost. Za ono prvo nisam siguran.

by A.Einstein
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
surosev
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 20. 01. 2010. (20:08:09)
Postovi: (9)16
Sarma = la pohva - posuda
= 1 - 0

PostPostano: 16:04 uto, 26. 1. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

Puno jednostavnije: funkcija e^x je strogo rasuća funkcija. Funkcija e^-x je strogo padajuća pa je zbog toga funkcija -e^-x stogo rasuća. shx=1/2e^x-1/2e^-x što znači shx je linearna kombinacija strogo rastućih funkcija te je time i ona strogo rastuća funkcija. Naravno, potrebno je napisati te sve dokaze (koji nisu dugi i čovjek se u njima snađe puno lakše nego u gornjem, a derivacije još k tome nismo niti učili). :wink:
Ako ima problema sa dokazivanjem, slobodno pitaj, nije mi ih se dalo pisati jer ih imaš u bilježnici (pod uvjetom da si išao na predavanja). :)
Puno jednostavnije: funkcija e^x je strogo rasuća funkcija. Funkcija e^-x je strogo padajuća pa je zbog toga funkcija -e^-x stogo rasuća. shx=1/2e^x-1/2e^-x što znači shx je linearna kombinacija strogo rastućih funkcija te je time i ona strogo rastuća funkcija. Naravno, potrebno je napisati te sve dokaze (koji nisu dugi i čovjek se u njima snađe puno lakše nego u gornjem, a derivacije još k tome nismo niti učili). Wink
Ako ima problema sa dokazivanjem, slobodno pitaj, nije mi ih se dalo pisati jer ih imaš u bilježnici (pod uvjetom da si išao na predavanja). Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Tomy007
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 08. 11. 2009. (19:45:28)
Postovi: (94)16
Sarma = la pohva - posuda
-2 = 4 - 6

PostPostano: 22:28 uto, 26. 1. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="surosev"]Puno jednostavnije: funkcija e^x je strogo rasuća funkcija. Funkcija e^-x je strogo padajuća pa je zbog toga funkcija -e^-x stogo rasuća. shx=1/2e^x-1/2e^-x što znači shx je linearna kombinacija strogo rastućih funkcija te je time i ona strogo rastuća funkcija. Naravno, potrebno je napisati te sve dokaze (koji nisu dugi i čovjek se u njima snađe puno lakše nego u gornjem, a derivacije još k tome nismo niti učili). :wink:
Ako ima problema sa dokazivanjem, slobodno pitaj, nije mi ih se dalo pisati jer ih imaš u bilježnici (pod uvjetom da si išao na predavanja). :)[/quote]

Hvala, to nam je prof. Šikić zadao da doma dokažemo, pa sam sad kad učim naišao na to. Znaći trebam dokazati e^x str. rastuća i -e^-x str rastuća. Trebam li i dokazati da je linearna kombinacija rastućih funkcija rastuća ili se to podrazumjeva?
surosev (napisa):
Puno jednostavnije: funkcija e^x je strogo rasuća funkcija. Funkcija e^-x je strogo padajuća pa je zbog toga funkcija -e^-x stogo rasuća. shx=1/2e^x-1/2e^-x što znači shx je linearna kombinacija strogo rastućih funkcija te je time i ona strogo rastuća funkcija. Naravno, potrebno je napisati te sve dokaze (koji nisu dugi i čovjek se u njima snađe puno lakše nego u gornjem, a derivacije još k tome nismo niti učili). Wink
Ako ima problema sa dokazivanjem, slobodno pitaj, nije mi ih se dalo pisati jer ih imaš u bilježnici (pod uvjetom da si išao na predavanja). Smile


Hvala, to nam je prof. Šikić zadao da doma dokažemo, pa sam sad kad učim naišao na to. Znaći trebam dokazati e^x str. rastuća i -e^-x str rastuća. Trebam li i dokazati da je linearna kombinacija rastućih funkcija rastuća ili se to podrazumjeva?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Grga
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 23. 12. 2004. (23:05:23)
Postovi: (280)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
99 = 124 - 25

PostPostano: 22:56 uto, 26. 1. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Tomy007"][quote="surosev"]Puno jednostavnije: funkcija e^x je strogo rasuća funkcija. Funkcija e^-x je strogo padajuća pa je zbog toga funkcija -e^-x stogo rasuća. shx=1/2e^x-1/2e^-x što znači shx je linearna kombinacija strogo rastućih funkcija te je time i ona strogo rastuća funkcija. Naravno, potrebno je napisati te sve dokaze (koji nisu dugi i čovjek se u njima snađe puno lakše nego u gornjem, a derivacije još k tome nismo niti učili). :wink:
Ako ima problema sa dokazivanjem, slobodno pitaj, nije mi ih se dalo pisati jer ih imaš u bilježnici (pod uvjetom da si išao na predavanja). :)[/quote]

Hvala, to nam je prof. Šikić zadao da doma dokažemo, pa sam sad kad učim naišao na to. Znaći trebam dokazati e^x str. rastuća i -e^-x str rastuća. Trebam li i dokazati da je linearna kombinacija rastućih funkcija rastuća ili se to podrazumjeva?[/quote]

Ako su f i g rastuce, i a,b >0 tada:

[latex]x > y \Rightarrow f(x) \geq f(y) \Rightarrow a\cdot f(x) \geq a \cdot f(y)[/latex]
[latex]x > y \Rightarrow g(x) \geq g(y) \Rightarrow b\cdot g(x) \geq b \cdot g(y)[/latex]

Ocito tada vrijedi i
[latex]x > y \Rightarrow a\cdot f(x)+b\cdot g(x) \geq a \cdot f(y)+b \cdot g(y)[/latex]

Znaci nije bas linearna kombinacija jer nece vrijediti opcenito ako nisu i a i b veci od 0, ali dokle god su oba broja veca, onda vrijedi tvrdnja i mislim da mozes uzeti da se to podrazumijeva (a ako se trazi da dokazes prilicno je jednostavno)
Tomy007 (napisa):
surosev (napisa):
Puno jednostavnije: funkcija e^x je strogo rasuća funkcija. Funkcija e^-x je strogo padajuća pa je zbog toga funkcija -e^-x stogo rasuća. shx=1/2e^x-1/2e^-x što znači shx je linearna kombinacija strogo rastućih funkcija te je time i ona strogo rastuća funkcija. Naravno, potrebno je napisati te sve dokaze (koji nisu dugi i čovjek se u njima snađe puno lakše nego u gornjem, a derivacije još k tome nismo niti učili). Wink
Ako ima problema sa dokazivanjem, slobodno pitaj, nije mi ih se dalo pisati jer ih imaš u bilježnici (pod uvjetom da si išao na predavanja). Smile


Hvala, to nam je prof. Šikić zadao da doma dokažemo, pa sam sad kad učim naišao na to. Znaći trebam dokazati e^x str. rastuća i -e^-x str rastuća. Trebam li i dokazati da je linearna kombinacija rastućih funkcija rastuća ili se to podrazumjeva?


Ako su f i g rastuce, i a,b >0 tada:




Ocito tada vrijedi i


Znaci nije bas linearna kombinacija jer nece vrijediti opcenito ako nisu i a i b veci od 0, ali dokle god su oba broja veca, onda vrijedi tvrdnja i mislim da mozes uzeti da se to podrazumijeva (a ako se trazi da dokazes prilicno je jednostavno)



_________________
Bri
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
surosev
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 20. 01. 2010. (20:08:09)
Postovi: (9)16
Sarma = la pohva - posuda
= 1 - 0

PostPostano: 23:11 uto, 26. 1. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

Trebalo bi se i to dokazati, ali to ne bi trebalo biti teško. Ako je funkcija strogo rastuća tada x1<x2=>f(x1)<f(x2). Tu nejednakost možemo pomnožiti s a>0 (pa ne dolazi do promjene predznaka nejednakosti). Istu stvar napravimo za funkciju g koja je također strogo rastuća i zbrojimo sa prvom nejednakosti. Na kraju se dobije x1<x2=>a*f(x1)+b*g(x1)<a*f(x2)+b*g(x2) što znači da je linearna kombinacija strogo rastućih funkcija ponovno strogo rastuća. Naravno, ova tvrdnja vrijedi i za padajuće funkcije (također nije nužno da je funkcija strogo monotona, to sam pisao radi potrebe gornjeg dokaza).
Taj sam dokaz morao sam sklepati jer nam ga asistent nije napisao, nadam se da je dobar. :D
Trebalo bi se i to dokazati, ali to ne bi trebalo biti teško. Ako je funkcija strogo rastuća tada x1<x2=>f(x1)<f(x2). Tu nejednakost možemo pomnožiti s a>0 (pa ne dolazi do promjene predznaka nejednakosti). Istu stvar napravimo za funkciju g koja je također strogo rastuća i zbrojimo sa prvom nejednakosti. Na kraju se dobije x1<x2=>a*f(x1)+b*g(x1)<a*f(x2)+b*g(x2) što znači da je linearna kombinacija strogo rastućih funkcija ponovno strogo rastuća. Naravno, ova tvrdnja vrijedi i za padajuće funkcije (također nije nužno da je funkcija strogo monotona, to sam pisao radi potrebe gornjeg dokaza).
Taj sam dokaz morao sam sklepati jer nam ga asistent nije napisao, nadam se da je dobar. Very Happy


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
c4rimson
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 11. 01. 2010. (18:57:26)
Postovi: (3B)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 16:03 sub, 30. 1. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

kako dokazati da je e^x rastuća funkcija?
kako dokazati da je e^x rastuća funkcija?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Grga
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 23. 12. 2004. (23:05:23)
Postovi: (280)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
99 = 124 - 25

PostPostano: 16:19 sub, 30. 1. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="c4rimson"]kako dokazati da je e^x rastuća funkcija?[/quote]
y>x, tada [latex]e^y = e^xe^{y - x} > e^x \cdot 1[/latex]
c4rimson (napisa):
kako dokazati da je e^x rastuća funkcija?

y>x, tada



_________________
Bri
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
dodomagio
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 02. 2010. (16:13:06)
Postovi: (3)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 16:30 ned, 7. 2. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pozdrav,
Iako nisam student PMF-a tražim vašu pomoć oko jednog zadatka ...

Ovako, nađite domenu, skup vrijednosti, ispitajte rubno ponašanje, napravite tablicu predznaka, tablicu rasta, pada i ekstrema (odredite globalne ekstreme) te tablicu zakretanja i točka pregiba. I riješite jednadžbu f(x)=0 i f(x)>0
Sve bi to nekako i riješio kada bi imao zadanu funkciju jednadžbom (jer sve upute sam našao kako se to radi međutim funkcija je zadana grafom.
Pozdrav,
Iako nisam student PMF-a tražim vašu pomoć oko jednog zadatka ...

Ovako, nađite domenu, skup vrijednosti, ispitajte rubno ponašanje, napravite tablicu predznaka, tablicu rasta, pada i ekstrema (odredite globalne ekstreme) te tablicu zakretanja i točka pregiba. I riješite jednadžbu f(x)=0 i f(x)>0
Sve bi to nekako i riješio kada bi imao zadanu funkciju jednadžbom (jer sve upute sam našao kako se to radi međutim funkcija je zadana grafom.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
ajaxcy
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 27. 09. 2009. (17:58:37)
Postovi: (77)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
= 6 - 5

PostPostano: 18:43 ned, 7. 2. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="dodomagio"]Pozdrav,
Iako nisam student PMF-a tražim vašu pomoć oko jednog zadatka ...

Ovako, nađite domenu, skup vrijednosti, ispitajte rubno ponašanje, napravite tablicu predznaka, tablicu rasta, pada i ekstrema (odredite globalne ekstreme) te tablicu zakretanja i točka pregiba. I riješite jednadžbu f(x)=0 i f(x)>0
Sve bi to nekako i riješio kada bi imao zadanu funkciju jednadžbom (jer sve upute sam našao kako se to radi međutim funkcija je zadana grafom.[/quote]

ali nisam sigurna jel se ono graf prekida u x=4 ili je os apscisa horizontalna asimptota;
u prvom slucaju mislim da je domena ocita: <-besk.,4] \{-3}, isto tako i u drugom : R\{-3}
Sto se tice skipa vrijednosti, takoder je vidljivo sa slike:
tj Imf= [-2, + besk>
f(x)=0...takoder vidljivo sa grafa: -2
f(x)>0 za tj za x e [-4,-2]\{-3} i ako je nacrtano u mjerilo trebalo bi biti i x e<-besk.,-5]
ekstremi: globalni minimum iscitavamo da je -2 a globalnog max nemamo
tablice je isto tako naprave tako da se cita sa grafa
dodomagio (napisa):
Pozdrav,
Iako nisam student PMF-a tražim vašu pomoć oko jednog zadatka ...

Ovako, nađite domenu, skup vrijednosti, ispitajte rubno ponašanje, napravite tablicu predznaka, tablicu rasta, pada i ekstrema (odredite globalne ekstreme) te tablicu zakretanja i točka pregiba. I riješite jednadžbu f(x)=0 i f(x)>0
Sve bi to nekako i riješio kada bi imao zadanu funkciju jednadžbom (jer sve upute sam našao kako se to radi međutim funkcija je zadana grafom.


ali nisam sigurna jel se ono graf prekida u x=4 ili je os apscisa horizontalna asimptota;
u prvom slucaju mislim da je domena ocita: ←besk.,4] \{-3}, isto tako i u drugom : R\{-3}
Sto se tice skipa vrijednosti, takoder je vidljivo sa slike:
tj Imf= [-2, + besk>
f(x)=0...takoder vidljivo sa grafa: -2
f(x)>0 za tj za x e [-4,-2]\{-3} i ako je nacrtano u mjerilo trebalo bi biti i x e←besk.,-5]
ekstremi: globalni minimum iscitavamo da je -2 a globalnog max nemamo
tablice je isto tako naprave tako da se cita sa grafa



_________________
Give me a place to stand, and I will move the earth.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Cobs
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 21. 01. 2008. (13:32:15)
Postovi: (206)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
26 = 40 - 14
Lokacija: Geto

PostPostano: 12:17 uto, 9. 2. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

ovak....

vidis na grafu ak uzmes bilo koji x sa x - osi mozes mu naci y na y -osi takav da je f( x ) = y osim u tocki x = -3, ( mozes gledati sve okomice na x -os i vidjet ces da ce svaka sjec graf u nekoj tocki osim okomice x = -3 ), pa je domena R\{ -3 }. Vidis da graf ima svoj minimum u tocki y = -2, a supremuma( maximuma ) nema pa ce ako uzmes bilo koji x iz domene f( x ) ce biti iz skupa [2,+beskonacno>, pa je to skup vrijednosti koje funkcija postize, kada x -> +beskonaco onda vidis da se f( x ) sve vise i vise priblizava 0, a kada x -> -beskonacno vidis da f( x ) ide prema +beskonacno ( rubno ponasanje ), tablicu predznaka napravis tak da gledas za koje x -eve je f( x ) > 0 a za koje f( x ) < 0. Dobijes da je:
f( x ) > 0 za x iz <-beskonano, -5>U<-4,-3>U<-3,-2> i
f( x ) < 0 za x iz <-5,-4>U<-2, +beskonano >
Za tablicu rasta gledas za koje x- eve funkcija pada a za koje raste ( na slici funkcija pada za one x -eve za koje krivulja ide od 2. prema 4.kvadrantu, a raste za one za koje krivulja ide od 3. prema 1. kvadrantu )
sve ostalo vidis isto iz grafa ( ekstreme i gdje je f( x ) = 0 ( 3 tocke ), a gdje je f( x ) > 0 vidis iz tablice za predznak )
ovak....

vidis na grafu ak uzmes bilo koji x sa x - osi mozes mu naci y na y -osi takav da je f( x ) = y osim u tocki x = -3, ( mozes gledati sve okomice na x -os i vidjet ces da ce svaka sjec graf u nekoj tocki osim okomice x = -3 ), pa je domena R\{ -3 }. Vidis da graf ima svoj minimum u tocki y = -2, a supremuma( maximuma ) nema pa ce ako uzmes bilo koji x iz domene f( x ) ce biti iz skupa [2,+beskonacno>, pa je to skup vrijednosti koje funkcija postize, kada x -> +beskonaco onda vidis da se f( x ) sve vise i vise priblizava 0, a kada x -> -beskonacno vidis da f( x ) ide prema +beskonacno ( rubno ponasanje ), tablicu predznaka napravis tak da gledas za koje x -eve je f( x ) > 0 a za koje f( x ) < 0. Dobijes da je:
f( x ) > 0 za x iz <-beskonano, -5>U<-4,-3>U<-3,-2> i
f( x ) < 0 za x iz <-5,-4>U<-2, +beskonano >
Za tablicu rasta gledas za koje x- eve funkcija pada a za koje raste ( na slici funkcija pada za one x -eve za koje krivulja ide od 2. prema 4.kvadrantu, a raste za one za koje krivulja ide od 3. prema 1. kvadrantu )
sve ostalo vidis isto iz grafa ( ekstreme i gdje je f( x ) = 0 ( 3 tocke ), a gdje je f( x ) > 0 vidis iz tablice za predznak )


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
dodomagio
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 02. 2010. (16:13:06)
Postovi: (3)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 14:07 sri, 10. 2. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

Puno, hvala za ova objašnjenja. Sad su mi neke stvari puno jasnije.
Sve mi je neugodno koliko je to bilo jednostavno. :D :idea:

Ali ipak jedno pitanje. Ako nema domene u -3 onda po nekoj logici ne bi trebalo biti niti u -6 i svim brojevima koji su manji od -6 (ako je to nekakva parabola ... ili to uopce nije parabola, pa gledamo samo ono što je na slici?)
Puno, hvala za ova objašnjenja. Sad su mi neke stvari puno jasnije.
Sve mi je neugodno koliko je to bilo jednostavno. Very Happy Idea

Ali ipak jedno pitanje. Ako nema domene u -3 onda po nekoj logici ne bi trebalo biti niti u -6 i svim brojevima koji su manji od -6 (ako je to nekakva parabola ... ili to uopce nije parabola, pa gledamo samo ono što je na slici?)


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Cobs
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 21. 01. 2008. (13:32:15)
Postovi: (206)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
26 = 40 - 14
Lokacija: Geto

PostPostano: 16:16 sri, 10. 2. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

s obzirom da nemamo jednadzbu funkcije nego samo sliku mi ne mozemo znati kako ce se ona ponasati izvan slike, pa sada s obzirom da mi vidimo samo jedan mali dio grafa mi mozemo na tom malom dijelu i odrediti domenu, ali izvan tog dijela ne, ta funkcija se moze bilo kako ponasati na djelu kojeg ne vidimo, pa u biti ti i ne mozes sa 100% -tnom sigurnošču reći da je to domena ( R\{ -3 } u ovom slucaju ), međutim mozes pretpostaviti, jer mozes pretpostaviti da na onom djelu koji ne vidis funkcija ce se ponasati onako kako se ponasa na rubovima tvoje slike, jer da to ne pretpostavis ne bi mogao dati odgovor na pitanje koja je domena funkcije f.
Pa pretpostavljam da ce vrijednosti funkcije rasti kada ide u - beskonacno, a priblizavati se 0 kada ide u +beskonacno. Inace određivanje domene preko grafa ne bi imalo smisla
s obzirom da nemamo jednadzbu funkcije nego samo sliku mi ne mozemo znati kako ce se ona ponasati izvan slike, pa sada s obzirom da mi vidimo samo jedan mali dio grafa mi mozemo na tom malom dijelu i odrediti domenu, ali izvan tog dijela ne, ta funkcija se moze bilo kako ponasati na djelu kojeg ne vidimo, pa u biti ti i ne mozes sa 100% -tnom sigurnošču reći da je to domena ( R\{ -3 } u ovom slucaju ), međutim mozes pretpostaviti, jer mozes pretpostaviti da na onom djelu koji ne vidis funkcija ce se ponasati onako kako se ponasa na rubovima tvoje slike, jer da to ne pretpostavis ne bi mogao dati odgovor na pitanje koja je domena funkcije f.
Pa pretpostavljam da ce vrijednosti funkcije rasti kada ide u - beskonacno, a priblizavati se 0 kada ide u +beskonacno. Inace određivanje domene preko grafa ne bi imalo smisla


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
dodomagio
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 02. 2010. (16:13:06)
Postovi: (3)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 17:46 sri, 10. 2. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

Da to je odlično objašnjenje.

I još samo nešto kako odrediti gdje je točno! lokalni minimum između -5 i -4?
Na -4.5, odokativno ili ? :D
Da to je odlično objašnjenje.

I još samo nešto kako odrediti gdje je točno! lokalni minimum između -5 i -4?
Na -4.5, odokativno ili ? Very Happy


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
mornik
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 09. 2009. (06:25:44)
Postovi: (128)16
Sarma = la pohva - posuda
118 = 124 - 6

PostPostano: 18:33 sri, 10. 2. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

A kako drugačije? :) Mislim, cijeli zadatak se rješava tako, a budući da ne znamo o kojoj se funkciji radi, ni ne možemo bolje :).
A kako drugačije? Smile Mislim, cijeli zadatak se rješava tako, a budući da ne znamo o kojoj se funkciji radi, ni ne možemo bolje Smile.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
ivicasb1
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 17. 04. 2009. (16:56:50)
Postovi: (5D)16
Sarma = la pohva - posuda
-4 = 0 - 4

PostPostano: 20:01 sub, 27. 2. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

Bok Ljudi!
Imam jedno pitanjce u svezi domena funkcije.
Imam ovdje jedan zadatak sa rjesenjem koji sam skuzio, ali na kraju dobiveni rezultat ne kuzim, pa ako moze objasnjenje kako je dobiven rezultat.
Ovako treba odrediti domenu funkcije:
[latex]\frac{3-2x}{5x+2} > 0[/latex]
[latex]Rjesenje 1. nejednadzbe je \langle \frac{-2}{5},\frac{3}{2} \rangle [/latex]
[latex]Rjesenje 2.nejednadzbe R(2.)=R(A) \cup R(B) = \langle -\infty, \frac{-2}{5} \rangle \cup [\frac{-7}{27}, + \infty \rangle
[/latex]
[latex]Ukupno rjesenje je :
D = R (1.)\cap R(2.) = \langle \frac{-2}{5} ,\frac{3}{2}\rangle \cap (\langle -\infty,\frac{-2}{5}\rangle \cup [ \frac{-7}{27}, + \infty \rangle )[/latex]
[latex]E sad kako je dobiven krajnji rezultat [ \frac{-7}{27}, \frac{3}{2}][/latex]
[latex]Zasto je tj.zbog kojeg razloga uzet \frac{-7}{27} ? i \frac{3}{2} ? [/latex]
Ako moze objasnjenje ( nadam se da sam jasno obrazlozio sta me zulja u zadatku :D
Hvala unaprijed
Bok Ljudi!
Imam jedno pitanjce u svezi domena funkcije.
Imam ovdje jedan zadatak sa rjesenjem koji sam skuzio, ali na kraju dobiveni rezultat ne kuzim, pa ako moze objasnjenje kako je dobiven rezultat.
Ovako treba odrediti domenu funkcije:






Ako moze objasnjenje ( nadam se da sam jasno obrazlozio sta me zulja u zadatku Very Happy
Hvala unaprijed


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
kenny
Petica iz zalaganja
Petica iz zalaganja


Pridružen/a: 28. 03. 2003. (09:18:36)
Postovi: (3B7)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
43 = 94 - 51
Lokacija: ...somewhere over the rainbow...

PostPostano: 20:42 sub, 27. 2. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

Krajnji rezultat je dobiven presjekom rješenja posebnih slučajeva. Nacrtaj si to ovako: nacrtaj si brojevni pravac. Rješenje prvog slučaja iscrtkaj crticama...npr, ovakvim crticama --> \\\\\. Rješenje drugog slučaja iscrtkaj ovakvim crticama -----> /////. Tamo gdje ti se poklapaju crtice prvog i drugog slučaja je presjek...odnosno konačno rješenje...

Što je ustvari presjek dvaju skupova? To je novi skup u koji utrpamo sve one koji su i u prvom i drugom skupu.

[size=9][color=#999999]Added after 11 minutes:[/color][/size]

Btw, zadatk je krivo rješen...

Ajmo pokušati ovako... Prvo ćemo odrediti nultočku funkcije [latex]y_1 = 3-2x[/latex]. To je točka [latex]x = \frac{3}{2}[/latex]. Odredimo zatim nultočku funkcije [latex]y_2 = 5x+2[/latex]. To je točka [latex]x = -\frac{2}{5}[/latex].

Zatim primjeti da je prva funkcija (ona koje je u brojniku) padajuća (koeficijent smjera je negativan!)...odnosno - do nultočke će imati pozitivne vrijednosti, a nakon nultočke negativne.

Za razliku od druge funkcije koja je rastuća (koeficijent smjera je pozitivan)...odnosno - do nultočke će imati negativne vrijednosti, a nakon nultočke pozitivne.

Nacrtaj sada brojevni pravac i obilježi nultočke 1. i 2. funkcije. Time si brojevni pravac podijelio na tri dijela...

1. dio je [latex]<-\infty, -\frac{2}{5}>[/latex]. U ovom je intervalu 1. funkcija pozitivna, a druga negativna... A znamo još iz šestog razreda osnovne škole (+):(-) = (-)... A nama se traži kad je pozitivno, pa idemo dalje.

2. dio je [latex]<-\frac{2}{5}, \frac{3}{2}>[/latex]. U ovom je intervalu 1. funkcija pozitivna, druga je također pozitivna. Znamo da (+):(+) = (+)... Nama se upravo to traži, pa si obilježimo to kao rješenje.

3- dio je [latex]<\frac{3}{2}, \infty>[/latex]. U ovom je intervalu 1. funkcija negativna, druga je pozitivna. Znamo da je (-):(+) = (-), što nama ne odgovara...

Dakle, konačno rješenje je: [latex]x\in <-\frac{2}{5}, \frac{3}{2}>[/latex].

Btw, molim te provjeri sve ovo jer sam rješavao bez papira, pa postoji mogućnost pogreške.
Krajnji rezultat je dobiven presjekom rješenja posebnih slučajeva. Nacrtaj si to ovako: nacrtaj si brojevni pravac. Rješenje prvog slučaja iscrtkaj crticama...npr, ovakvim crticama → \\\\\. Rješenje drugog slučaja iscrtkaj ovakvim crticama -----> /////. Tamo gdje ti se poklapaju crtice prvog i drugog slučaja je presjek...odnosno konačno rješenje...

Što je ustvari presjek dvaju skupova? To je novi skup u koji utrpamo sve one koji su i u prvom i drugom skupu.

Added after 11 minutes:

Btw, zadatk je krivo rješen...

Ajmo pokušati ovako... Prvo ćemo odrediti nultočku funkcije . To je točka . Odredimo zatim nultočku funkcije . To je točka .

Zatim primjeti da je prva funkcija (ona koje je u brojniku) padajuća (koeficijent smjera je negativan!)...odnosno - do nultočke će imati pozitivne vrijednosti, a nakon nultočke negativne.

Za razliku od druge funkcije koja je rastuća (koeficijent smjera je pozitivan)...odnosno - do nultočke će imati negativne vrijednosti, a nakon nultočke pozitivne.

Nacrtaj sada brojevni pravac i obilježi nultočke 1. i 2. funkcije. Time si brojevni pravac podijelio na tri dijela...

1. dio je . U ovom je intervalu 1. funkcija pozitivna, a druga negativna... A znamo još iz šestog razreda osnovne škole (+)Sad-) = (-)... A nama se traži kad je pozitivno, pa idemo dalje.

2. dio je . U ovom je intervalu 1. funkcija pozitivna, druga je također pozitivna. Znamo da (+)Sad+) = (+)... Nama se upravo to traži, pa si obilježimo to kao rješenje.

3- dio je . U ovom je intervalu 1. funkcija negativna, druga je pozitivna. Znamo da je (-)Sad+) = (-), što nama ne odgovara...

Dakle, konačno rješenje je: .

Btw, molim te provjeri sve ovo jer sam rješavao bez papira, pa postoji mogućnost pogreške.



_________________
Dvije stvari su beskonacne: svemir i ljudska glupost. Za ono prvo nisam siguran.

by A.Einstein
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
ivicasb1
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 17. 04. 2009. (16:56:50)
Postovi: (5D)16
Sarma = la pohva - posuda
-4 = 0 - 4

PostPostano: 20:42 sub, 27. 2. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

Hvala kenny jednostavno objasnjeno = najbolje objasnjeno :D
Skuzio sam :lol:
Hvala kenny jednostavno objasnjeno = najbolje objasnjeno Very Happy
Skuzio sam Laughing


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
ivicasb1
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 17. 04. 2009. (16:56:50)
Postovi: (5D)16
Sarma = la pohva - posuda
-4 = 0 - 4

PostPostano: 21:54 sub, 27. 2. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ne kenny zadatak je dobro rjesen tj.ja sam ga samo presliko iz knjige
Konacni rezultat je [latex][ \frac{-7}{27}, \frac{3}{2}\rangle
[/latex]
Pozdrav
Ne kenny zadatak je dobro rjesen tj.ja sam ga samo presliko iz knjige
Konacni rezultat je
Pozdrav


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Matematička analiza 1 i 2 Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodno  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Sljedeće
Stranica 4 / 8.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan