Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Funkcije (zadatak)
WWW:
Idite na Prethodno  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Sljedeće
Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Matematička analiza 1 i 2
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
kenny
Petica iz zalaganja
Petica iz zalaganja


Pridružen/a: 28. 03. 2003. (09:18:36)
Postovi: (3B7)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
43 = 94 - 51
Lokacija: ...somewhere over the rainbow...

PostPostano: 0:56 ned, 28. 2. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

Daj molim te pogledaj kako točno glasi zadatak. Jer ovo što pišeš kao rješenje nikako ne može biti rješenje onoga što si ti napisao iz 2 razloga:

1. napisano je da izraz sa lijeve strane treba biti strogo pozitivan. Rješenje dakle mora biti u < > zagradama, nikako u [ >.

2. uzmi si za primjer x = -0.35. Po rješenju koji sam ja dobio, kad uvrstiš x zbilja ispada da je izraz >0. Točnije, dobije se 14.8. A x = -0.35 uoće nije u ovom skupu koje ti navodiš kao rješenje.

Provjeri još jednom kako točno glasi zadatak.
Daj molim te pogledaj kako točno glasi zadatak. Jer ovo što pišeš kao rješenje nikako ne može biti rješenje onoga što si ti napisao iz 2 razloga:

1. napisano je da izraz sa lijeve strane treba biti strogo pozitivan. Rješenje dakle mora biti u < > zagradama, nikako u [ >.

2. uzmi si za primjer x = -0.35. Po rješenju koji sam ja dobio, kad uvrstiš x zbilja ispada da je izraz >0. Točnije, dobije se 14.8. A x = -0.35 uoće nije u ovom skupu koje ti navodiš kao rješenje.

Provjeri još jednom kako točno glasi zadatak.



_________________
Dvije stvari su beskonacne: svemir i ljudska glupost. Za ono prvo nisam siguran.

by A.Einstein
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
goranm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 11. 2002. (20:09:12)
Postovi: (906)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
218 = 249 - 31

PostPostano: 1:28 ned, 28. 2. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="ivicasb1"]Ne kenny zadatak je dobro rjesen tj.ja sam ga samo presliko iz knjige
Konacni rezultat je [latex][ \frac{-7}{27}, \frac{3}{2}\rangle
[/latex]
Pozdrav[/quote]
To sigurno nije dobro rješenje jer za npr. x=-0.3, koji ne upada u interval [latex]\left[ \frac{-7}{27}, \frac{3}{2}\right\rangle[/latex], rezultat je veći od 0. Kennyevo rješenje je dobro: http://www.wolframalpha.com/input/?i=%283-2x%29%2F%285x%2B2%29+%3E+0
ivicasb1 (napisa):
Ne kenny zadatak je dobro rjesen tj.ja sam ga samo presliko iz knjige
Konacni rezultat je
Pozdrav

To sigurno nije dobro rješenje jer za npr. x=-0.3, koji ne upada u interval , rezultat je veći od 0. Kennyevo rješenje je dobro: http://www.wolframalpha.com/input/?i=%283-2x%29%2F%285x%2B2%29+%3E+0



_________________
The Dude Abides
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
ivicasb1
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 17. 04. 2009. (16:56:50)
Postovi: (5D)16
Sarma = la pohva - posuda
-4 = 0 - 4

PostPostano: 9:14 ned, 28. 2. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

Joj sorry, nisam vam dao kompletan zadatak nego samo dio koji mi je pravio probleme.Ovako kompletan zadatak glasi ovako:
[latex]y=\sqrt1- log_5 \frac{3-2x}{5x+2} > 0
[/latex] samo sto je sve pod korijenom ( do >0)
Znaci treba odrediti domenu te funkcije :o
Joj sorry, nisam vam dao kompletan zadatak nego samo dio koji mi je pravio probleme.Ovako kompletan zadatak glasi ovako:
samo sto je sve pod korijenom ( do >0)
Znaci treba odrediti domenu te funkcije Surprised


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
mornik
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 09. 2009. (06:25:44)
Postovi: (128)16
Sarma = la pohva - posuda
118 = 124 - 6

PostPostano: 9:37 ned, 28. 2. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

Dakle, razmisli koji bi ti sve dijelovi mogli stvarati probleme. Prvo, [latex]5x+2[/latex] mora biti različito od [latex]0[/latex] (jer je to nazivnik). Nadalje, [latex]\displaystyle\frac{3-2x}{5x+2}[/latex] mora biti veće od [latex]0[/latex] (jer je logaritam definiran samo na brojevima većima od [latex]0[/latex]). Naposlijetku, izraz pod korijenom ne smije biti manji od [latex]0[/latex], pa mora vrijediti [latex]\displaystyle\log_5{\frac{3-2x}{5x+2}}\leq 1[/latex], tj. [latex]\displaystyle\frac{3-2x}{5x+2}\leq 5[/latex].

Sad, kad smo vidjeli sve uvjete, uzimanjem presjeka (jer moraju vrijediti svi slučajevi) vidimo da su nam rješenje svi [latex]x[/latex] takvi da je [latex]\displaystyle 0<\frac{3-2x}{5x+2}\leq 5[/latex], a to nije neki problem riješiti - možemo recimo uzeti dva slučaja: u prvom je [latex]5x+2>0[/latex] i tada imamo [latex]0<3-2x\leq 25x+10[/latex], tj. [latex]\displaystyle x\in\[-\frac{7}{27},\frac{3}{2}\rangle[/latex]. Zapravo, morali bismo i paziti da za sve te [latex]x[/latex] zaista vrijedi [latex]5x+2>0[/latex], ali to je u ovom slučaju očito budući da je [latex]\displaystyle -\frac{7}{27}\geq -\frac{2}{5}[/latex].

Drugi slučaj je [latex]5x+2<0[/latex], no tada lako vidimo (možemo i ići istim postupkom kao gore) da nema rješenja - naime, morali bismo imati i [latex]3-2x<0[/latex], tj. [latex]\displaystyle -\frac{2}{5}>x>\frac{3}{2}[/latex], što je očita kontradikcija.

Dakle, finalno rješenje (koje dobivamo unijom ova dva slučaja, od kojih drugi zapravo nema rješenja) je [latex]\displaystyle\[-\frac{7}{27},\frac{3}{2}\rangle[/latex].
Dakle, razmisli koji bi ti sve dijelovi mogli stvarati probleme. Prvo, mora biti različito od (jer je to nazivnik). Nadalje, mora biti veće od (jer je logaritam definiran samo na brojevima većima od ). Naposlijetku, izraz pod korijenom ne smije biti manji od , pa mora vrijediti , tj. .

Sad, kad smo vidjeli sve uvjete, uzimanjem presjeka (jer moraju vrijediti svi slučajevi) vidimo da su nam rješenje svi takvi da je , a to nije neki problem riješiti - možemo recimo uzeti dva slučaja: u prvom je i tada imamo , tj. . Zapravo, morali bismo i paziti da za sve te zaista vrijedi , ali to je u ovom slučaju očito budući da je .

Drugi slučaj je , no tada lako vidimo (možemo i ići istim postupkom kao gore) da nema rješenja - naime, morali bismo imati i , tj. , što je očita kontradikcija.

Dakle, finalno rješenje (koje dobivamo unijom ova dva slučaja, od kojih drugi zapravo nema rješenja) je .


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
ivicasb1
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 17. 04. 2009. (16:56:50)
Postovi: (5D)16
Sarma = la pohva - posuda
-4 = 0 - 4

PostPostano: 10:21 ned, 28. 2. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

Je ,mornik puno hvala!!
Jos me nesto malo zbunjuje ; te zagrade, nekad su obicne ,nekad uglate...
kako se odreduje koja zagrade dolazi na koje mjesto, tu mora biti neko pravilo ,posto nam je profesorica na proslom ispitu zbog krivih zagrada oduzimala bodove :(
npr.[latex]\displaystyle[-\frac{7}{27},\frac{3}{2}\rangle[/latex]

zasto su tu ove dvije ,a ne neke druge ,npr.iste dvije zagrade?
Je ,mornik puno hvala!!
Jos me nesto malo zbunjuje ; te zagrade, nekad su obicne ,nekad uglate...
kako se odreduje koja zagrade dolazi na koje mjesto, tu mora biti neko pravilo ,posto nam je profesorica na proslom ispitu zbog krivih zagrada oduzimala bodove Sad
npr.

zasto su tu ove dvije ,a ne neke druge ,npr.iste dvije zagrade?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Flame
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 08. 2009. (02:14:39)
Postovi: (53)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
19 = 23 - 4

PostPostano: 19:59 ned, 28. 2. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

Uglata zagrada dolazi kad je rubna tocka ukljucena, odnosno zadovoljava nejednakost, a obicna kad rub nije ukljucen, tj. rubna tocka ne zadovoljava nejednakost.
Opravdano je sto vam je profesorica oduzimala bodove jer niste napisali ispravno rjesenje.
Uglata zagrada dolazi kad je rubna tocka ukljucena, odnosno zadovoljava nejednakost, a obicna kad rub nije ukljucen, tj. rubna tocka ne zadovoljava nejednakost.
Opravdano je sto vam je profesorica oduzimala bodove jer niste napisali ispravno rjesenje.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku MSNM
ivicasb1
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 17. 04. 2009. (16:56:50)
Postovi: (5D)16
Sarma = la pohva - posuda
-4 = 0 - 4

PostPostano: 10:53 pon, 1. 3. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

evo jos jedno pitanje:
Kad imamo zavrsni rezultat kao ovaj:
[latex]D=\langle \frac{7}{5}, \frac{3}{2}\rangle \cap (\langle -\infty , \frac {10}{7}] \cup \langle\frac{3}{2}, +\infty \rangle = \langle \frac{7}{5}, \frac {10}{7}]
[/latex]
Jel mi moze netko na temelju ovog konacnog rezultata objasniti zasto se uzima konacni rezultat [latex]\langle \frac{7}{5} \frac {10}{7}][/latex] to mi nema nekakve logike kad sam nacrto to na brojevnom pravcu :?
evo jos jedno pitanje:
Kad imamo zavrsni rezultat kao ovaj:

Jel mi moze netko na temelju ovog konacnog rezultata objasniti zasto se uzima konacni rezultat to mi nema nekakve logike kad sam nacrto to na brojevnom pravcu Confused


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
mornik
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 09. 2009. (06:25:44)
Postovi: (128)16
Sarma = la pohva - posuda
118 = 124 - 6

PostPostano: 11:22 pon, 1. 3. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ne znam, trebalo bi imati smisla na brojevnom pravcu, samo moraš paziti što znači unija, a što presjek. :? No dobro, hajde da probamo to riječima objasniti. :)

Dakle, tebe (zbog presjeka) zanimaju svi brojevi koji su u prvom uvjetu ([latex]\displaystyle \langle\frac{7}{5},\frac{3}{2}\rangle[/latex]) i u drugom uvjetu ([latex]\displaystyle \langle -\infty,\frac{10}{7}\rangle \cup \langle \frac{3}{2},+\infty\rangle[/latex]).

Stoga, tebe zanimaju svi [latex]x[/latex] koji zadovoljavaju [latex]\displaystyle \frac{7}{5}<x<\frac{3}{2}[/latex] i barem jedno od sljedećeg: [latex]\displaystyle x\leq\frac{10}{7}[/latex], [latex]\displaystyle x>\frac{3}{2}[/latex].

Sad primijeti da je očito nemoguće postići da vrijedi [latex]\displaystyle \frac{7}{5}<x<\frac{3}{2}[/latex] i [latex]\displaystyle x>\frac{3}{2}[/latex]. Stoga, budući da mora vrijediti barem jedna od one dvije nejednakosti, mora vrijediti [latex]\displaystyle x\leq\frac{10}{7}[/latex] (i, naravno, [latex]\displaystyle \frac{7}{5}<x<\frac{3}{2}[/latex]).

Sad samo pogledaj što smo dobili: [latex]x[/latex] mora biti manje ili jednako od [latex]\displaystyle \frac{10}{7}[/latex] i manje od [latex]\displaystyle \frac{3}{2}[/latex]. Kako je [latex]\displaystyle \frac{10}{7}<\frac{3}{2}[/latex], za ovaj dio nam je nužno i dovoljno [latex]\displaystyle x\leq \frac{10}{7}[/latex]. S druge strane, imamo i ograničenje odozdo: [latex]\displaystyle \frac{7}{5}<x[/latex].

Dakle, rješenje su svi brojevi [latex]x[/latex] takvi da [latex]\displaystyle \frac{7}{5}<x\leq\frac{10}{7}[/latex], a oni upravo čine interval [latex]\displaystyle\langle\frac{7}{5},\frac{10}{7}\][/latex].
Ne znam, trebalo bi imati smisla na brojevnom pravcu, samo moraš paziti što znači unija, a što presjek. Confused No dobro, hajde da probamo to riječima objasniti. Smile

Dakle, tebe (zbog presjeka) zanimaju svi brojevi koji su u prvom uvjetu () i u drugom uvjetu ().

Stoga, tebe zanimaju svi koji zadovoljavaju i barem jedno od sljedećeg: , .

Sad primijeti da je očito nemoguće postići da vrijedi i . Stoga, budući da mora vrijediti barem jedna od one dvije nejednakosti, mora vrijediti (i, naravno, ).

Sad samo pogledaj što smo dobili: mora biti manje ili jednako od i manje od . Kako je , za ovaj dio nam je nužno i dovoljno . S druge strane, imamo i ograničenje odozdo: .

Dakle, rješenje su svi brojevi takvi da , a oni upravo čine interval .


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
ivicasb1
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 17. 04. 2009. (16:56:50)
Postovi: (5D)16
Sarma = la pohva - posuda
-4 = 0 - 4

PostPostano: 12:06 pon, 1. 3. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

hvala mornik skuzio sam !
Znas sto jos ne kuzim iz tog zadatka :
imamo situaciju koju trebamo rijesiti :
[latex]log_\frac{1}{2} \frac{x-1}{3-2x} -2[/latex] [latex]\geq 0[/latex]
kako iz nje dobijem [latex] (\langle -\infty , \frac {10}{7}] \cup \langle\frac{3}{2}, +\infty \rangle
[/latex]?
To si ne mogu objasniti :(
hvala
hvala mornik skuzio sam !
Znas sto jos ne kuzim iz tog zadatka :
imamo situaciju koju trebamo rijesiti :

kako iz nje dobijem ?
To si ne mogu objasniti Sad
hvala


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
mornik
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 09. 2009. (06:25:44)
Postovi: (128)16
Sarma = la pohva - posuda
118 = 124 - 6

PostPostano: 12:31 pon, 1. 3. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

Sviđa mi se što zadatak nazivaš situacijom i taj ću izraz svakako pokrasti :lol: , ali i dalje baš ne vidim jesam li dobro shvatio zadatak. Naime, [latex]2[/latex] je svakako u intervalu koji si napisao, ali [latex]\displaystyle\log_{1/2}\frac{2-1}{3-2\cdot 2}[/latex] nije uopće definiran. Naime, [latex]\displaystyle \frac{2-1}{3-2\cdot 2}=-1\leq 0[/latex].

Naprotiv, domena je [latex]\displaystyle\langle 1,\frac{3}{2}\rangle[/latex] - relativno se lako vidi da je tada i samo tada [latex]\displaystyle \frac{x-1}{3-2x}>0[/latex], što nam je potrebno. Mislim da je skup rješenja [latex]\displaystyle\langle 1,\frac{7}{6}\][/latex], ali to baš i nisam pretjerano provjeravao - u svakom slučaju, račun sam po sebi ne bi trebao biti težak - zanima te kad je [latex]\displaystyle 0<\frac{x-1}{3-2x}<\frac{1}{4}[/latex]. :)

Sad ne znam, možda sam ja nešto zaznuo, možda tu fale neke zagrade, štoli, ali, sve u svemu, trenutno ni ja to ne mogu objasniti. :)
Sviđa mi se što zadatak nazivaš situacijom i taj ću izraz svakako pokrasti Laughing , ali i dalje baš ne vidim jesam li dobro shvatio zadatak. Naime, je svakako u intervalu koji si napisao, ali nije uopće definiran. Naime, .

Naprotiv, domena je - relativno se lako vidi da je tada i samo tada , što nam je potrebno. Mislim da je skup rješenja , ali to baš i nisam pretjerano provjeravao - u svakom slučaju, račun sam po sebi ne bi trebao biti težak - zanima te kad je . Smile

Sad ne znam, možda sam ja nešto zaznuo, možda tu fale neke zagrade, štoli, ali, sve u svemu, trenutno ni ja to ne mogu objasniti. Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
kenny
Petica iz zalaganja
Petica iz zalaganja


Pridružen/a: 28. 03. 2003. (09:18:36)
Postovi: (3B7)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
43 = 94 - 51
Lokacija: ...somewhere over the rainbow...

PostPostano: 12:43 pon, 1. 3. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

Idemo iz početka...

[latex]\log_\frac{1}{2} \frac{x-1}{3-2x} - 2 \geq 0 \\
\log_{2^{-1}} \frac{x-1}{3-2x} \geq 2 \\
- \log_2 \frac{x-1}{3-2x} \geq \log_2 4 \\
\log_2 \left(\frac{x-1}{3-2x}\right)^{-1} \geq \log_2 4 \\
antilogaritmirajmo! \\
\frac{3-2x}{x-1} \geq 4 \\
\frac{3-2x}{x-1}-4 \geq 0 \\
\frac{3-2x-4x+4}{x-1} \geq 0 \\
\frac{-6x+7}{x-1} \geq 0[/latex]

Dakle, u ovom zadatku ima dva uvjeta:

1. uvjet je [latex]\frac{-6x+7}{x-1} \geq 0[/latex]
2. uvjet je da je argument logaritma strogo veći od nula, odnosno [latex]\frac{x-1}{3-2x} > 0[/latex]

Ovakve stvarčice već znaš rješavati. Na kraju napraviš presjek prvog i drugog rješenja.

Upozorenje...nisam si ovo raspisivao na papir, već sam tipkao i rješavao u glavi. Moguće da postoji koja greška, pa molim te pitaj ako ti nije jasno odakle sam nešto dobio ili ukoliko primjetiš neku grešku.

[size=9][color=#999999]Added after 4 minutes:[/color][/size]

Hm.....sad kad sam pogledao mornikovo rješenje išao sam svoje rješiti do kraja na papiru... dobijem konačno rješenje [latex]x \in \left<1, \frac{3}{2}\right>[/latex].

Da nije možda zadatak glasio [latex]\log_\frac{1}{2} \left(\frac{x-1}{3-2x} - 2\right) \geq 0[/latex]?

E da, ja sam rješavao zadatak tako da sam bazu logaritma prebacio u onu veću od 1... Valjda ti je jasno što sam sve radio. Nije to nužno, ali meni nekako draže. :D
Idemo iz početka...



Dakle, u ovom zadatku ima dva uvjeta:

1. uvjet je
2. uvjet je da je argument logaritma strogo veći od nula, odnosno

Ovakve stvarčice već znaš rješavati. Na kraju napraviš presjek prvog i drugog rješenja.

Upozorenje...nisam si ovo raspisivao na papir, već sam tipkao i rješavao u glavi. Moguće da postoji koja greška, pa molim te pitaj ako ti nije jasno odakle sam nešto dobio ili ukoliko primjetiš neku grešku.

Added after 4 minutes:

Hm.....sad kad sam pogledao mornikovo rješenje išao sam svoje rješiti do kraja na papiru... dobijem konačno rješenje .

Da nije možda zadatak glasio ?

E da, ja sam rješavao zadatak tako da sam bazu logaritma prebacio u onu veću od 1... Valjda ti je jasno što sam sve radio. Nije to nužno, ali meni nekako draže. Very Happy



_________________
Dvije stvari su beskonacne: svemir i ljudska glupost. Za ono prvo nisam siguran.

by A.Einstein
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
mornik
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 09. 2009. (06:25:44)
Postovi: (128)16
Sarma = la pohva - posuda
118 = 124 - 6

PostPostano: 12:52 pon, 1. 3. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

Kenny, jesi li siguran da ti je [latex]\displaystyle\langle 1,\frac{3}{2}\rangle[/latex] konačno rješenje? Mislim da je to domena, a da je konačno rješenje ono što sam ja gore napisao (dakle, domena presječena ovim drugim uvjetom). Uzmi, na primjer, [latex]x=1.4[/latex] - to je u domeni, a nije u skupu rješenja. :)

A što se tiče mogućnosti da je [latex]-2[/latex] isto u argumentu logaritma - ni to ne daje ni rješenje ni domenu kakvu je ivicasb1 spomenuo - domena bi bila [latex]\displaystyle\langle\frac{7}{5},\frac{3}{2}\rangle[/latex], ako se ne varam. :)
Kenny, jesi li siguran da ti je konačno rješenje? Mislim da je to domena, a da je konačno rješenje ono što sam ja gore napisao (dakle, domena presječena ovim drugim uvjetom). Uzmi, na primjer, - to je u domeni, a nije u skupu rješenja. Smile

A što se tiče mogućnosti da je isto u argumentu logaritma - ni to ne daje ni rješenje ni domenu kakvu je ivicasb1 spomenuo - domena bi bila , ako se ne varam. Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
kenny
Petica iz zalaganja
Petica iz zalaganja


Pridružen/a: 28. 03. 2003. (09:18:36)
Postovi: (3B7)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
43 = 94 - 51
Lokacija: ...somewhere over the rainbow...

PostPostano: 13:21 pon, 1. 3. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

Posve sam siguran da sam pogriješio. Da, domena je ovo što smo prije i ti i ja napisali, a konačno rješenje je [latex]\left<1, \frac{7}{6}\right][/latex]. Malo sam si krivo prepisao na papir ovaj prvi uvjet.
Posve sam siguran da sam pogriješio. Da, domena je ovo što smo prije i ti i ja napisali, a konačno rješenje je . Malo sam si krivo prepisao na papir ovaj prvi uvjet.



_________________
Dvije stvari su beskonacne: svemir i ljudska glupost. Za ono prvo nisam siguran.

by A.Einstein
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
ivicasb1
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 17. 04. 2009. (16:56:50)
Postovi: (5D)16
Sarma = la pohva - posuda
-4 = 0 - 4

PostPostano: 19:41 uto, 2. 3. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

Evo ako moze malo od osnova ( nekad me pri rjesavanju naprave nesigurnim :shock: ) da mi netko objasni :
Situacija kad imamo recimo
[latex]2x -1 > (i jednak) 0[/latex]
[latex] 2x>(i jednak) 1 /:2 [/latex]
[latex]x <(i jednak) \frac {1}{2}[/latex]
da li se ovdje mjenja predznak kada se dijeli i ako se jos negdje mijenja gdje( pri kojim situacijama ) ---znam ljudi , znam ....smijesno ,ali eto istinito!
2.stvar kod kompozicija funkcija zadatak glasi ovako :
Zadane su funkcije f(x)= cos 2x i g(x) = [latex]\frac{1}{2} arccosx[/latex]
sve sam zadatke sa kompozicijama rijesio samoovaj ne znam, pa ako mi ga netko moze objasniti ,puno hvala!
Evo ako moze malo od osnova ( nekad me pri rjesavanju naprave nesigurnim Shocked ) da mi netko objasni :
Situacija kad imamo recimo



da li se ovdje mjenja predznak kada se dijeli i ako se jos negdje mijenja gdje( pri kojim situacijama ) —znam ljudi , znam ....smijesno ,ali eto istinito!
2.stvar kod kompozicija funkcija zadatak glasi ovako :
Zadane su funkcije f(x)= cos 2x i g(x) =
sve sam zadatke sa kompozicijama rijesio samoovaj ne znam, pa ako mi ga netko moze objasniti ,puno hvala!


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
goranm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 11. 2002. (20:09:12)
Postovi: (906)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
218 = 249 - 31

PostPostano: 20:52 uto, 2. 3. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="ivicasb1"]Evo ako moze malo od osnova ( nekad me pri rjesavanju naprave nesigurnim :shock: ) da mi netko objasni :
Situacija kad imamo recimo
[latex]2x -1 \geq 0[/latex]
[latex] 2x\geq 1~ /:2 [/latex]
[latex]x \leq \frac {1}{2}[/latex]
da li se ovdje mjenja predznak kada se dijeli i ako se jos negdje mijenja gdje( pri kojim situacijama ) ---znam ljudi , znam ....smijesno ,ali eto istinito!
2.stvar kod kompozicija funkcija zadatak glasi ovako :
Zadane su funkcije f(x)= cos 2x i g(x) = [latex]\frac{1}{2} arccosx[/latex]
sve sam zadatke sa kompozicijama rijesio samoovaj ne znam, pa ako mi ga netko moze objasniti ,puno hvala![/quote]
Dosta korisno bi bilo malo artikuliranije pisati tako da se lakše razumije što želiš. :)

Što se tiče dijeljenja s ne-nul realnim brojevima, predznak se mijenja samo ako se dijeli negativnim brojem. Ako nisi siguran u svoj postupak, korisno je provjeriti da li se krajnji uvjet na x (tj. [latex]x\leq\frac{1}{2}[/latex] ) slaže s početnim ([latex]2x-1\geq 0[/latex]). Ako uzmeš npr x=0, jasno je [latex]0\leq\frac{1}{2}[/latex], ali nije [latex]2\cdot 0 - 1 \geq 0[/latex].

Što se tiče pod 2. - kako uopće glasi zadatak? Napisati kompoziciju (ako da, koju? [latex]f\circ g[/latex] ili [latex]g\circ f[/latex]?), naći domenu (ako da, opet, domenu koje kompozicije), napisati te funkcije kao kompoziciju elementarnih funkcija ili nešto četvrto?
ivicasb1 (napisa):
Evo ako moze malo od osnova ( nekad me pri rjesavanju naprave nesigurnim Shocked ) da mi netko objasni :
Situacija kad imamo recimo



da li se ovdje mjenja predznak kada se dijeli i ako se jos negdje mijenja gdje( pri kojim situacijama ) —znam ljudi , znam ....smijesno ,ali eto istinito!
2.stvar kod kompozicija funkcija zadatak glasi ovako :
Zadane su funkcije f(x)= cos 2x i g(x) =
sve sam zadatke sa kompozicijama rijesio samoovaj ne znam, pa ako mi ga netko moze objasniti ,puno hvala!

Dosta korisno bi bilo malo artikuliranije pisati tako da se lakše razumije što želiš. Smile

Što se tiče dijeljenja s ne-nul realnim brojevima, predznak se mijenja samo ako se dijeli negativnim brojem. Ako nisi siguran u svoj postupak, korisno je provjeriti da li se krajnji uvjet na x (tj. ) slaže s početnim (). Ako uzmeš npr x=0, jasno je , ali nije .

Što se tiče pod 2. - kako uopće glasi zadatak? Napisati kompoziciju (ako da, koju? ili ?), naći domenu (ako da, opet, domenu koje kompozicije), napisati te funkcije kao kompoziciju elementarnih funkcija ili nešto četvrto?



_________________
The Dude Abides


Zadnja promjena: goranm; 22:38 uto, 2. 3. 2010; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
ivicasb1
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 17. 04. 2009. (16:56:50)
Postovi: (5D)16
Sarma = la pohva - posuda
-4 = 0 - 4

PostPostano: 21:19 uto, 2. 3. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

sorry gorane, zadatak glasi ovako:
treba odrediti kompozicije (fog) i (gof)
Hvala
sorry gorane, zadatak glasi ovako:
treba odrediti kompozicije (fog) i (gof)
Hvala


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
goranm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 11. 2002. (20:09:12)
Postovi: (906)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
218 = 249 - 31

PostPostano: 22:43 uto, 2. 3. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

Kod kompozicije [latex]f\circ g[/latex], u f(x) moraš umjesto x uvrstiti g(x), tj.

[latex](f\circ g) (x)=f(g(x))=f(\frac{1}{2}\arccos{x})=cos{\left(2\cdot\frac{1}{2}\arccos{x}\right)}[/latex]

To se još može srediti, ali to tebi ostavljam. Druga kompozicija, [latex]g\circ f[/latex], se na isti način rješava.
Kod kompozicije , u f(x) moraš umjesto x uvrstiti g(x), tj.



To se još može srediti, ali to tebi ostavljam. Druga kompozicija, , se na isti način rješava.



_________________
The Dude Abides
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
ivicasb1
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 17. 04. 2009. (16:56:50)
Postovi: (5D)16
Sarma = la pohva - posuda
-4 = 0 - 4

PostPostano: 9:46 čet, 4. 3. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

hej Gorane!
Ma znam postupak i kako se ti zadatci rjesavaju, kazem sve sam rjesio osim toga, pa ako mozes do kraja rjesiti bio bih zahvalan.
Ma opcenito sam sa sin, cos itd tanak, tu se moram podebljat :lol:
Hvala
hej Gorane!
Ma znam postupak i kako se ti zadatci rjesavaju, kazem sve sam rjesio osim toga, pa ako mozes do kraja rjesiti bio bih zahvalan.
Ma opcenito sam sa sin, cos itd tanak, tu se moram podebljat Laughing
Hvala


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Cobs
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 21. 01. 2008. (13:32:15)
Postovi: (206)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
26 = 40 - 14
Lokacija: Geto

PostPostano: 11:00 čet, 4. 3. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

[latex](g\circ f)(x) = g(f(x)) = g( cos(2x) ) = \frac{1}{2}arccos( cos ( 2x )) = \frac{1}{2}\cdot 2x = x [/latex]


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
ivicasb1
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 17. 04. 2009. (16:56:50)
Postovi: (5D)16
Sarma = la pohva - posuda
-4 = 0 - 4

PostPostano: 13:00 čet, 4. 3. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

Hvala gorane i cobs!
Ovako zapelo mi je na rjesavanju ovog zadatka:
Odredite [latex](h o g o f)^-1[/latex]
[latex](h o g o f) (x ) = log_2_2 \frac{13-15x}{5x-1}[/latex]
[latex]x=log_2_2 \frac{13-15y}{5y-1}[/latex]
e sad ne razumijem sljedeca dva koraka, kako su oni dobiveni ?( u ovim rjesenjima sto ja imam su preskakani neki koraci -a oni mi fale da bi skuzio )
[latex]22^x = \frac{13-15y}{5y-1}[/latex]
[latex](5y-1)22^x = 13 -15 y[/latex]
Bio bih zahvalan na konstruktivnim objasnjenjima, hvala.
Hvala gorane i cobs!
Ovako zapelo mi je na rjesavanju ovog zadatka:
Odredite


e sad ne razumijem sljedeca dva koraka, kako su oni dobiveni ?( u ovim rjesenjima sto ja imam su preskakani neki koraci -a oni mi fale da bi skuzio )


Bio bih zahvalan na konstruktivnim objasnjenjima, hvala.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Matematička analiza 1 i 2 Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodno  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Sljedeće
Stranica 5 / 8.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan