Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Slučajne varijable- zadaci (zadatak)
WWW:
Idite na Prethodno  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sljedeće
Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Vjerojatnost
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Megy Poe
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 05. 11. 2009. (23:14:52)
Postovi: (122)16
Sarma = la pohva - posuda
14 = 25 - 11

PostPostano: 21:47 sri, 14. 12. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Hvala. Jel znaš 4.42 i u b) 4.46 oni računaju ovako: očekivani broj gubitaka nakon 4. igre je točno 1, dakle, traženo očekivanje je zapravo jednako očekivanom broju gubitaka u prve 4 igre uvećanom za 1. Očekivani broj gubitaka u prve 4 igre je zapravo očekivanje slučajne varijable koja poprima vrijednosti k={0,1,2,3,4} s vjerojatnostima [latex]{4 \choose k} \cdot \left(1-p\right)^k \cdot p^{4-k}[/latex] i onda se dobije oćekivanje 5-4p kao što je i u rješenjima, al zašto se negleda da recimo nema gubitka u prvih 5 igara tj da se igra i nakon pete sve dok se ne izgubi?
Hvala. Jel znaš 4.42 i u b) 4.46 oni računaju ovako: očekivani broj gubitaka nakon 4. igre je točno 1, dakle, traženo očekivanje je zapravo jednako očekivanom broju gubitaka u prve 4 igre uvećanom za 1. Očekivani broj gubitaka u prve 4 igre je zapravo očekivanje slučajne varijable koja poprima vrijednosti k={0,1,2,3,4} s vjerojatnostima i onda se dobije oćekivanje 5-4p kao što je i u rješenjima, al zašto se negleda da recimo nema gubitka u prvih 5 igara tj da se igra i nakon pete sve dok se ne izgubi?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
pmli
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 11. 2009. (12:03:05)
Postovi: (2C8)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
197 = 203 - 6

PostPostano: 14:08 čet, 15. 12. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

4.42 Neka je [latex]\displaystyle X \sim \begin{pmatrix}
x_1 & x_2 & \ldots & x_n \\
p_1 & p_2 & \ldots & p_n
\end{pmatrix}[/latex]. Tada je [latex]\displaystyle $\begin{align*}
x_1 = 1 \cdot x_1 = \left( \sum_{i = 1}^n p_i \right) x_1 = \sum_{i = 1}^n p_i x_1 \leq \mathbb{E}X = \sum_{i = 1}^n p_i x_i \leq \sum_{i = 1}^n p_i x_n = \left( \sum_{i = 1}^n p_i \right) x_n = 1 \cdot x_n = x_n
\end{align*}$[/latex].

[quote="Megy Poe"]zašto se negleda da recimo nema gubitka u prvih 5 igara tj da se igra i nakon pete sve dok se ne izgubi?[/quote]
Ne razumijem pitanje. :/
Pročitaj [url=http://degiorgi.math.hr/forum/viewtopic.php?p=149073&highlight=4.46#149073]ovo[/url], možda će biti jasnije...
4.42 Neka je . Tada je .

Megy Poe (napisa):
zašto se negleda da recimo nema gubitka u prvih 5 igara tj da se igra i nakon pete sve dok se ne izgubi?

Ne razumijem pitanje. Ehm?
Pročitaj ovo, možda će biti jasnije...


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Megy Poe
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 05. 11. 2009. (23:14:52)
Postovi: (122)16
Sarma = la pohva - posuda
14 = 25 - 11

PostPostano: 15:09 čet, 15. 12. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Hvala. Procitala sam ono to me zapravo i muči, kako znamo da je drugi dio rješenja konstano rješenje 1? Ovaj dio 4(1-p) razumijem, al mi nije jasno odkud ova jedinica.
Hvala. Procitala sam ono to me zapravo i muči, kako znamo da je drugi dio rješenja konstano rješenje 1? Ovaj dio 4(1-p) razumijem, al mi nije jasno odkud ova jedinica.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
pmli
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 11. 2009. (12:03:05)
Postovi: (2C8)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
197 = 203 - 6

PostPostano: 15:36 čet, 15. 12. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

U drugom dijelu igraš dok ne izgubiš. Znači, nekoliko puta pobijediš, pa onda (jednom) izgubiš. Vjerojatnost da samo pobjeđuješ je 0, osim ako je [latex]p = 1[/latex], ali to baš i nema nekog smisla jer se radi o igri...
U drugom dijelu igraš dok ne izgubiš. Znači, nekoliko puta pobijediš, pa onda (jednom) izgubiš. Vjerojatnost da samo pobjeđuješ je 0, osim ako je , ali to baš i nema nekog smisla jer se radi o igri...


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
pupi
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 20. 12. 2009. (11:03:15)
Postovi: (92)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 12 - 5

PostPostano: 16:56 sub, 14. 1. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Jel može pomoć za 4.9. sa vježbi http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/uuv/files/chap4.pdf ? Hvala :D
Jel može pomoć za 4.9. sa vježbi http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/uuv/files/chap4.pdf ? Hvala Very Happy


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
ceps
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 08. 10. 2010. (13:03:07)
Postovi: (13A)16
Sarma = la pohva - posuda
71 = 74 - 3

PostPostano: 17:07 sub, 14. 1. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pa taj teorem smo već dokazali na predavanjima, samo za n slučajnih varijabli... ovdje radiš isto, samo za samo dvije slučajne varijable.
Taj teorem je čak i bio kao teorijski zadatak na 1. kolokviju, mislim da ga se svi sjećaju (uglavnom ne po dobrom :) )
Pa taj teorem smo već dokazali na predavanjima, samo za n slučajnih varijabli... ovdje radiš isto, samo za samo dvije slučajne varijable.
Taj teorem je čak i bio kao teorijski zadatak na 1. kolokviju, mislim da ga se svi sjećaju (uglavnom ne po dobrom Smile )


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Joker
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 19. 09. 2010. (10:19:16)
Postovi: (8C)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 11 - 11

PostPostano: 17:13 sub, 14. 1. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/uuv/files/chap6.pdf

zadatak 6.29 i 6.30, molim pomoć =)
u 6.29 meni ispada drugacije, i neznam gdje grijesim a mozda je i stvar u tome da su oni uzimali druge brojeve iz tablice.probala sam za vise mogucnosti iz tablice al opet mi je drugacije, pa ako bi netko rekao kako treba rijesiti

a 6.30 ne razumijem kaj bi trebala radit
http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/uuv/files/chap6.pdf

zadatak 6.29 i 6.30, molim pomoć =)
u 6.29 meni ispada drugacije, i neznam gdje grijesim a mozda je i stvar u tome da su oni uzimali druge brojeve iz tablice.probala sam za vise mogucnosti iz tablice al opet mi je drugacije, pa ako bi netko rekao kako treba rijesiti

a 6.30 ne razumijem kaj bi trebala radit


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
pupi
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 20. 12. 2009. (11:03:15)
Postovi: (92)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 12 - 5

PostPostano: 17:48 sub, 14. 1. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="ceps"]Pa taj teorem smo već dokazali na predavanjima, samo za n slučajnih varijabli... ovdje radiš isto, samo za samo dvije slučajne varijable.
Taj teorem je čak i bio kao teorijski zadatak na 1. kolokviju, mislim da ga se svi sjećaju (uglavnom ne po dobrom :) )[/quote]
Ups , x)
ceps (napisa):
Pa taj teorem smo već dokazali na predavanjima, samo za n slučajnih varijabli... ovdje radiš isto, samo za samo dvije slučajne varijable.
Taj teorem je čak i bio kao teorijski zadatak na 1. kolokviju, mislim da ga se svi sjećaju (uglavnom ne po dobrom Smile )

Ups , x)


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
satja
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 16. 05. 2010. (10:44:17)
Postovi: (F1)16
Sarma = la pohva - posuda
73 = 78 - 5

PostPostano: 18:14 sub, 14. 1. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

6.29 meni ispada točno.[dtex]P(X>9) = P\bigg(\frac{X-\mu}{\sigma} > \frac{9-\mu}{\sigma}\bigg) = P\bigg(Z>\frac 4\sigma\bigg)=1-\Phi\bigg(\frac 4 \sigma\bigg) = 0.2[/dtex]
Odavde uz pomoć tablice slijedi [tex]\frac 4 \sigma = 0.84[/tex] i odatle izračunaš varijancu [tex]\sigma^2[/tex] koja meni ispadne [tex]22.67[/tex].

[size=9][color=#999999]Added after 20 minutes:[/color][/size]

U 6.30 zapravo tražimo vjerojatnost da niti u jednoj od prvih 10 godina količina padalina ne prijeđe 50 cm, a to je zapravo (vjerojatnost da u prvoj godini padne manje od 50 cm) * (vjerojatnost da u drugoj godini padne manje od 50 cm) * (vjerojatnost da u trećoj godini padne manje od 50 cm) * ... [tex]= \Big(P(X<50)\Big)^{10} = \Phi\Big(\frac{50-40}{4}\Big)^{10} = 0.9938^{10}[/tex]
6.29 meni ispada točno.[dtex]P(X>9) = P\bigg(\frac{X-\mu}{\sigma} > \frac{9-\mu}{\sigma}\bigg) = P\bigg(Z>\frac 4\sigma\bigg)=1-\Phi\bigg(\frac 4 \sigma\bigg) = 0.2[/dtex]
Odavde uz pomoć tablice slijedi [tex]\frac 4 \sigma = 0.84[/tex] i odatle izračunaš varijancu [tex]\sigma^2[/tex] koja meni ispadne [tex]22.67[/tex].

Added after 20 minutes:

U 6.30 zapravo tražimo vjerojatnost da niti u jednoj od prvih 10 godina količina padalina ne prijeđe 50 cm, a to je zapravo (vjerojatnost da u prvoj godini padne manje od 50 cm) * (vjerojatnost da u drugoj godini padne manje od 50 cm) * (vjerojatnost da u trećoj godini padne manje od 50 cm) * ... [tex]= \Big(P(X<50)\Big)^{10} = \Phi\Big(\frac{50-40}{4}\Big)^{10} = 0.9938^{10}[/tex]


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
888
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 10. 2010. (18:26:14)
Postovi: (29)16
Sarma = la pohva - posuda
-3 = 3 - 6

PostPostano: 13:56 ned, 15. 1. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/uuv/kolokviji/vjer-1011-kol2.pdf
jel može pliz netko pojasniti drugi zadatak :oops:
kako se dobe ove funkcije distribucije pod a)?
http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/uuv/kolokviji/vjer-1011-kol2.pdf
jel može pliz netko pojasniti drugi zadatak Embarassed
kako se dobe ove funkcije distribucije pod a)?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
mono
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 16. 09. 2011. (13:04:01)
Postovi: (E)16
Sarma = la pohva - posuda
= 1 - 0

PostPostano: 16:00 ned, 15. 1. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

dali bi netko mogao rješiti 6.41 iz vježbi. Hvala unaprijed
dali bi netko mogao rješiti 6.41 iz vježbi. Hvala unaprijed


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
ceps
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 08. 10. 2010. (13:03:07)
Postovi: (13A)16
Sarma = la pohva - posuda
71 = 74 - 3

PostPostano: 19:31 ned, 15. 1. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

@mono

Pa, ideja je ovakva...

Neka je X = broj pegaza koje je vještica dobila
Prilično je jasno da je to binomna slučajna varijabla [latex]X \sim B(n, 0.2)[/latex].

I tebe zanima koji je najmanji n za kojeg vrijedi:

[latex]P(5X + 2(n-X) \geq 1000) \geq 0.95[/latex] (Zašto?)

Dalje se ide poprilično standardnim postupkom aproksimacije binomne sl. varijable sa normalnom distribucijom i na kraju dobiješ jednadžbu sa n... Pitaj ako ti nešto od ovoga nije jasno.

@888

Pa, prvo izračunaš vjerojatnosti [latex]P(X=0), P(X=1), P(X=2)[/latex] isto tako za Y - u dva izvlačenja možeš izvući jednu, dvije ili nijednu bijelu kuglicu.
I onda se prisjeti kako se definira funkcija distribucije. :D
Samo reci ako ti još uvijek nije jasno :)
@mono

Pa, ideja je ovakva...

Neka je X = broj pegaza koje je vještica dobila
Prilično je jasno da je to binomna slučajna varijabla .

I tebe zanima koji je najmanji n za kojeg vrijedi:

(Zašto?)

Dalje se ide poprilično standardnim postupkom aproksimacije binomne sl. varijable sa normalnom distribucijom i na kraju dobiješ jednadžbu sa n... Pitaj ako ti nešto od ovoga nije jasno.

@888

Pa, prvo izračunaš vjerojatnosti isto tako za Y - u dva izvlačenja možeš izvući jednu, dvije ili nijednu bijelu kuglicu.
I onda se prisjeti kako se definira funkcija distribucije. Very Happy
Samo reci ako ti još uvijek nije jasno Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
mono
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 16. 09. 2011. (13:04:01)
Postovi: (E)16
Sarma = la pohva - posuda
= 1 - 0

PostPostano: 23:02 ned, 15. 1. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

hvala, shvatio sam. dali bi mozda znao rjesiti isti zadatak kada bi sve tri zivotinje imale razlicitu cijenu.
hvala, shvatio sam. dali bi mozda znao rjesiti isti zadatak kada bi sve tri zivotinje imale razlicitu cijenu.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
satja
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 16. 05. 2010. (10:44:17)
Postovi: (F1)16
Sarma = la pohva - posuda
73 = 78 - 5

PostPostano: 23:11 ned, 15. 1. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="888"]http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/uuv/kolokviji/vjer-1011-kol2.pdf
jel može pliz netko pojasniti drugi zadatak :oops:
kako se dobe ove funkcije distribucije pod a)?[/quote]

Najprije izračunaš zakon razdiobe [latex]\displaystyle X \sim \begin{pmatrix}
a_1 & a_2 & a_3 \\
p_1 & p_2 & p_3
\end{pmatrix}[/latex], a onda koristiš formulu [latex]\displaystyle f_X(x)=\sum_{a_i\le x} p_i[/latex], znači npr. [tex]f_X(1.5)[/tex] je zbroj vjerojatnosti [tex]p_i[/tex] ondje gdje je [tex]a_i \le 1.5[/tex] (u našem slučaju to će biti [tex]0[/tex] i [tex]1[/tex]).
888 (napisa):
http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/uuv/kolokviji/vjer-1011-kol2.pdf
jel može pliz netko pojasniti drugi zadatak Embarassed
kako se dobe ove funkcije distribucije pod a)?


Najprije izračunaš zakon razdiobe , a onda koristiš formulu , znači npr. [tex]f_X(1.5)[/tex] je zbroj vjerojatnosti [tex]p_i[/tex] ondje gdje je [tex]a_i \le 1.5[/tex] (u našem slučaju to će biti [tex]0[/tex] i [tex]1[/tex]).


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Megy Poe
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 05. 11. 2009. (23:14:52)
Postovi: (122)16
Sarma = la pohva - posuda
14 = 25 - 11

PostPostano: 4:26 pon, 16. 1. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Da li bi netko mogao pomoći sa 6.47? meni je x~B(50,1/37), i tražim P(x>50/2) al ne ispada mi dobro rješenje...Šta radim krivo?

[size=9][color=#999999]Added after 23 minutes:[/color][/size]

Nasla sam si grešku, ispričavam se, možda ipak nije pametno učiti u 4 ujutro
Da li bi netko mogao pomoći sa 6.47? meni je x~B(50,1/37), i tražim P(x>50/2) al ne ispada mi dobro rješenje...Šta radim krivo?

Added after 23 minutes:

Nasla sam si grešku, ispričavam se, možda ipak nije pametno učiti u 4 ujutro


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
kobila krsto
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 02. 07. 2009. (16:55:08)
Postovi: (6A)16
Sarma = la pohva - posuda
-2 = 16 - 18

PostPostano: 11:04 pon, 16. 1. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="mono"]hvala, shvatio sam. dali bi mozda znao rjesiti isti zadatak kada bi sve tri zivotinje imale razlicitu cijenu.[/quote]

a ja sam siguran da ja ne bi znao. :)
trebalo bi nekako sve pomoću jedne var izraziti da ostane ta var i taj broj n kao da se može nešto računati jer onaj moivre - laplace mi barem izgleda tako. ne znam kako bi mogao riješiti al i mene zanima, dobro pitanje.
jedino možda uz omjer koliko je kojih :D
mono (napisa):
hvala, shvatio sam. dali bi mozda znao rjesiti isti zadatak kada bi sve tri zivotinje imale razlicitu cijenu.


a ja sam siguran da ja ne bi znao. Smile
trebalo bi nekako sve pomoću jedne var izraziti da ostane ta var i taj broj n kao da se može nešto računati jer onaj moivre - laplace mi barem izgleda tako. ne znam kako bi mogao riješiti al i mene zanima, dobro pitanje.
jedino možda uz omjer koliko je kojih Very Happy


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
888
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 10. 2010. (18:26:14)
Postovi: (29)16
Sarma = la pohva - posuda
-3 = 3 - 6

PostPostano: 14:49 pon, 16. 1. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Megy Poe"]Da li bi netko mogao pomoći sa 6.47? meni je x~B(50,1/37), i tražim P(x>50/2) al ne ispada mi dobro rješenje...Šta radim krivo?

[size=9][color=#999999]Added after 23 minutes:[/color][/size]

Nasla sam si grešku, ispričavam se, možda ipak nije pametno učiti u 4 ujutro[/quote]

koliko ti bude rezultat?
Megy Poe (napisa):
Da li bi netko mogao pomoći sa 6.47? meni je x~B(50,1/37), i tražim P(x>50/2) al ne ispada mi dobro rješenje...Šta radim krivo?

Added after 23 minutes:

Nasla sam si grešku, ispričavam se, možda ipak nije pametno učiti u 4 ujutro


koliko ti bude rezultat?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Megy Poe
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 05. 11. 2009. (23:14:52)
Postovi: (122)16
Sarma = la pohva - posuda
14 = 25 - 11

PostPostano: 15:37 pon, 16. 1. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="888"][quote="Megy Poe"]Da li bi netko mogao pomoći sa 6.47? meni je x~B(50,1/37), i tražim P(x>50/2) al ne ispada mi dobro rješenje...Šta radim krivo?

[size=9][color=#999999]Added after 23 minutes:[/color][/size]

Nasla sam si grešku, ispričavam se, možda ipak nije pametno učiti u 4 ujutro[/quote]

koliko ti bude rezultat?[/quote]

Isto ko u rješenjima al ako si možda prepisao ovo moje s foruma tj tako riješavao možda ti je zato krivo, u tom je zapravo greška, jer treba biti B~(50, 18/37)
888 (napisa):
Megy Poe (napisa):
Da li bi netko mogao pomoći sa 6.47? meni je x~B(50,1/37), i tražim P(x>50/2) al ne ispada mi dobro rješenje...Šta radim krivo?

Added after 23 minutes:

Nasla sam si grešku, ispričavam se, možda ipak nije pametno učiti u 4 ujutro


koliko ti bude rezultat?


Isto ko u rješenjima al ako si možda prepisao ovo moje s foruma tj tako riješavao možda ti je zato krivo, u tom je zapravo greška, jer treba biti B~(50, 18/37)


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Joker
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 19. 09. 2010. (10:19:16)
Postovi: (8C)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 11 - 11

PostPostano: 16:54 pon, 16. 1. 2012    Naslov: Re: Slučajne varijable- zadaci Citirajte i odgovorite

[quote="pmli"][quote="komaPMF"]4.25. pod b) sam dobila [latex]\frac{1}{1-(1-p_1)(1-p_2)}-1[/latex] , je li to dobro? nekako mi je čudno... kako bi se riješilo pod c) ?[/quote]
U b) sam dobio isto, samo bez -1. Za c) primjeti da je
[latex]\displaystyle $\begin{align*}
\mathbb{P}(X \geq 2 Y) & = \mathbb{P} \left( \bigcup_{n = 1}^{\infty} (Y = n, X \geq 2 n) \right) = \sum_{n = 1}^{\infty} \mathbb{P}(Y = n) \mathbb{P}(X \geq 2 n) = \sum_{n = 1}^{\infty} \mathbb{P}(Y = n) \mathbb{P} \left( \bigcup_{k = 2 n} X = k \right) \\
& = \sum_{n = 1}^{\infty} \mathbb{P}(Y = n) \sum_{k = 2n}^{\infty} \mathbb{P}(X = k)
\end{align*}$[/latex]

jel ova suma prva iznosi 1? =S
[quote="pmli"]
komaPMF (napisa):
4.25. pod b) sam dobila , je li to dobro? nekako mi je čudno... kako bi se riješilo pod c) ?

U b) sam dobio isto, samo bez -1. Za c) primjeti da je


jel ova suma prva iznosi 1? =S


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
ceps
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 08. 10. 2010. (13:03:07)
Postovi: (13A)16
Sarma = la pohva - posuda
71 = 74 - 3

PostPostano: 17:29 pon, 16. 1. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Da, [latex]\sum_{n = 1}^{\infty} \mathbb{P}(Y = n) = 1
[/latex]. Ali ne zaboravi da ti je ova suma s X-ovima pod ovom ''velikom'' sumom! I možda ti je lakše [latex]P(X \geq 2n) = 1 - P(X < 2n)[/latex]
Da, . Ali ne zaboravi da ti je ova suma s X-ovima pod ovom ''velikom'' sumom! I možda ti je lakše


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Vjerojatnost Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodno  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sljedeće
Stranica 5 / 7.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan