Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Teorijska pitanja (informacija)
WWW:
Idite na Prethodno  1, 2, 3, 4, 5
Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Elementarna matematika 1 i 2
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Orah
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 21. 01. 2012. (13:04:59)
Postovi: (A)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 18:09 pon, 23. 1. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

U vezi [b]teorema o nulpolinomu[/b] koji glasi da je neki polinom nulpolinom ako i samo ako su svi njegovi koeficijenti jednaki nuli.
<= implikacija je trivijalna i jasna: ako umjesto svakog koeficijenta napišemo nulu, koliki god da je x, polinom f(x) bit će jednak nuli.

Zanima me alternativni dokaz => implikacije (pod tim mislim da ga nismo radili na predavanjima):

Pretpostavimo da je polinom f(x) nulpolinom, tj. da za svaki realni x, polinom f(x) je jednak nuli. To znaći da je i za x=0 taj polinom jednak nuli, tj. da je slobodni član jednak nuli. Podijelimo li cijeli polinom s x, opet dobijemo polinom stupnja n-1 koji je isto nula za svaki realni x i koji ima slobodni clan (koji je prije dijeljenja s x bio vezan sa x na prvu).

Ponovimo postupak n puta, gdje je n stupanj polinoma. Dobijemo da su svi koeficijenti jednaki nuli. Q.E.D.

Sad, ovaj mi se dokaz čini nekako puno jednostavniji od onoga koji smo radili na predavanjima, pa da odmah pitam: što je krivo u dokazivanju? :P Sumnjam na to da je negdje pobjeglo dijeljenje s nulom, ali nisam siguran, i htio bih potvrdu s objašnjenjem.
U vezi teorema o nulpolinomu koji glasi da je neki polinom nulpolinom ako i samo ako su svi njegovi koeficijenti jednaki nuli.
⇐ implikacija je trivijalna i jasna: ako umjesto svakog koeficijenta napišemo nulu, koliki god da je x, polinom f(x) bit će jednak nuli.

Zanima me alternativni dokaz ⇒ implikacije (pod tim mislim da ga nismo radili na predavanjima):

Pretpostavimo da je polinom f(x) nulpolinom, tj. da za svaki realni x, polinom f(x) je jednak nuli. To znaći da je i za x=0 taj polinom jednak nuli, tj. da je slobodni član jednak nuli. Podijelimo li cijeli polinom s x, opet dobijemo polinom stupnja n-1 koji je isto nula za svaki realni x i koji ima slobodni clan (koji je prije dijeljenja s x bio vezan sa x na prvu).

Ponovimo postupak n puta, gdje je n stupanj polinoma. Dobijemo da su svi koeficijenti jednaki nuli. Q.E.D.

Sad, ovaj mi se dokaz čini nekako puno jednostavniji od onoga koji smo radili na predavanjima, pa da odmah pitam: što je krivo u dokazivanju? Razz Sumnjam na to da je negdje pobjeglo dijeljenje s nulom, ali nisam siguran, i htio bih potvrdu s objašnjenjem.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
kikzmyster
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 14. 10. 2010. (13:35:08)
Postovi: (72)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
45 = 46 - 1

PostPostano: 18:50 pon, 23. 1. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

po ovoj logici bi svaki polinom koji ima nultocku 0 bio polinom kojem su svi koeficijenti 0 8) . greska je u tome sto nakon dijeljenja s x, uvrstavanjem x=0 ne dobivas nikakve informacije o pocetnom polinomu (jer smo taj drugi polinom dobili dijeljenjem sa x!=0)
po ovoj logici bi svaki polinom koji ima nultocku 0 bio polinom kojem su svi koeficijenti 0 Cool . greska je u tome sto nakon dijeljenja s x, uvrstavanjem x=0 ne dobivas nikakve informacije o pocetnom polinomu (jer smo taj drugi polinom dobili dijeljenjem sa x!=0)


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Orah
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 21. 01. 2012. (13:04:59)
Postovi: (A)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 19:27 pon, 23. 1. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ah, ta nula! Ništa vrijedna, a sve može upropastiti... :P

Hvala na odgovoru! Na trenutak sam se već pobojao da sam našao nešto korisno, ali samo na jedan kratak trenutak...
Ah, ta nula! Ništa vrijedna, a sve može upropastiti... Razz

Hvala na odgovoru! Na trenutak sam se već pobojao da sam našao nešto korisno, ali samo na jedan kratak trenutak...


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
logikaus
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 10. 2011. (17:55:23)
Postovi: (45)16
Sarma = la pohva - posuda
= 6 - 0

PostPostano: 11:12 sri, 1. 2. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

može li netko raspisati formulu za rastav na parcijalne razlomke nad Ci nad R
imam ja to u bilježnici, ali mi se sve čini da sam nešto krivo prepisala
može li netko raspisati formulu za rastav na parcijalne razlomke nad Ci nad R
imam ja to u bilježnici, ali mi se sve čini da sam nešto krivo prepisala


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
helga
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 01. 11. 2011. (22:24:33)
Postovi: (1C)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 17:31 čet, 2. 2. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Itko ima uvođenje skupova N, Z, Q? :lovegreen:
Itko ima uvođenje skupova N, Z, Q? Mr.Green in love


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Zenon
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 09. 2011. (19:14:43)
Postovi: (2B1)16
Sarma: -
Lokacija: [tex]\pm\infty[/tex]

PostPostano: 19:07 čet, 2. 2. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="helga"]Itko ima uvođenje skupova N, Z, Q? :lovegreen:[/quote]
Imam ja na papirima, pa ako ti je hitno, a ne nađeš drugi način, fino sutra sjedni na trajvan i odi u sc, ja ću biti tamo, dogovorimo se kada :D
Prepisivati tu na forum u LaTeXu mi se ne da jer imam puno zanimljivijih stvari u životu :P
helga (napisa):
Itko ima uvođenje skupova N, Z, Q? Mr.Green in love

Imam ja na papirima, pa ako ti je hitno, a ne nađeš drugi način, fino sutra sjedni na trajvan i odi u sc, ja ću biti tamo, dogovorimo se kada Very Happy
Prepisivati tu na forum u LaTeXu mi se ne da jer imam puno zanimljivijih stvari u životu Razz



_________________
It's a wonderful, wonderful life!
[tex]\heartsuit \ \mathcal{PMF-MO} \ \heartsuit[/tex]
[tex]\mathbb Z\Sigma\mathbb N\emptyset\mathbb N[/tex]
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
helga
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 01. 11. 2011. (22:24:33)
Postovi: (1C)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 19:58 čet, 2. 2. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Sutra je usmeni prijepodne, ali u redu je, ne moraš se patiti. :)
Sutra je usmeni prijepodne, ali u redu je, ne moraš se patiti. Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Zenon
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 09. 2011. (19:14:43)
Postovi: (2B1)16
Sarma: -
Lokacija: [tex]\pm\infty[/tex]

PostPostano: 22:50 čet, 2. 2. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="helga"]Sutra je usmeni prijepodne, ali u redu je, ne moraš se patiti. :)[/quote]
Onda ti nema spasa!
:lol: Šalim se! Sretno! "Iskemijaj" nješto :P Ako baš inzistiraš i nemaš drugog načina, napisat ću ti ja vamo ajde, ali tek kada obavim neke picaboce koje moram obaviti. Negdje oko 00:00 počnem pisati najranije.
helga (napisa):
Sutra je usmeni prijepodne, ali u redu je, ne moraš se patiti. Smile

Onda ti nema spasa!
Laughing Šalim se! Sretno! "Iskemijaj" nješto Razz Ako baš inzistiraš i nemaš drugog načina, napisat ću ti ja vamo ajde, ali tek kada obavim neke picaboce koje moram obaviti. Negdje oko 00:00 počnem pisati najranije.



_________________
It's a wonderful, wonderful life!
[tex]\heartsuit \ \mathcal{PMF-MO} \ \heartsuit[/tex]
[tex]\mathbb Z\Sigma\mathbb N\emptyset\mathbb N[/tex]
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Zenon
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 09. 2011. (19:14:43)
Postovi: (2B1)16
Sarma: -
Lokacija: [tex]\pm\infty[/tex]

PostPostano: 15:36 sub, 4. 2. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Evo, meni je netko u ovoj temi dao posudu. Zašto, pobogu?
Meni se stvarno čini da tu imaju jedna do dvije osobe kojima je to zanimljivo, trpati me posudama. Lijepo je kada čovjeka male stvari čine sretnim i drago mi je da i na taj način mogu biti od pomoći :lol:

EDIT: Nakon ovog posta evo i druge posude u ovoj temi. Pa dajte ljudi, šta me stvarno toliko ne volite? :lol: Zanimljivo, ako uzmemo u obzir da nikome ništa nažao napravio nisam ( primjetite 5 riječi za redom s početnim slovom n 8) )

EDIT 2: Na početku sam imao 1 pohvalu ovdje i jednu posudu, sada imam 2 pohvale i 3 posude. Hvala vam na tome :lol:
Evo, meni je netko u ovoj temi dao posudu. Zašto, pobogu?
Meni se stvarno čini da tu imaju jedna do dvije osobe kojima je to zanimljivo, trpati me posudama. Lijepo je kada čovjeka male stvari čine sretnim i drago mi je da i na taj način mogu biti od pomoći Laughing

EDIT: Nakon ovog posta evo i druge posude u ovoj temi. Pa dajte ljudi, šta me stvarno toliko ne volite? Laughing Zanimljivo, ako uzmemo u obzir da nikome ništa nažao napravio nisam ( primjetite 5 riječi za redom s početnim slovom n Cool )

EDIT 2: Na početku sam imao 1 pohvalu ovdje i jednu posudu, sada imam 2 pohvale i 3 posude. Hvala vam na tome Laughing



_________________
It's a wonderful, wonderful life!
[tex]\heartsuit \ \mathcal{PMF-MO} \ \heartsuit[/tex]
[tex]\mathbb Z\Sigma\mathbb N\emptyset\mathbb N[/tex]
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Elementarna matematika 1 i 2 Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodno  1, 2, 3, 4, 5
Stranica 5 / 5.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan