Usmeni kod doc. Caklovica
Select messages from
# through # FAQ
[/[Print]\]
Idite na Prethodno  1, 2, 3, 4  :| |:
Forum@DeGiorgi -> Matematičko modeliranje

#61:  Autor/ica: goranm PostPostano: 11:12 pon, 9. 10. 2006
    —
1. Teorem dualnosti u sparivanju
2. Euler-Lagrangeova jednadžba
3. Normalna jednadžba. Pravac regresije.

Citat:
Hamiltonov princip, u koju kategoriju spada to pitanje, pod tesko ili lako pitanje??

U ovogodišnjim predavanjima Hamiltonov princip je jedna jedina rečenica, ali se veže uz Euler-Lagrangeovu jednadžbu.

Evo da se službeno riješi misterij oko EL jednadžbe, to bi trebalo ići otprilike ovako:

Pretpostavimo da je položaj sistema opisan s r slobodnih koordinata
gdje je broj čestica (točaka) tog sistema.
Pretpostavimo da se sistem giba u polju sila F koje je konzervativno.
Potencijalnu energiju sistema označavamo s U(q).
Tražimo trajektorij (gibanje) , t vrijeme.
Kako karakterizirati stvarnu putanju od svih mogućih ?



gdje je neka krivulja u U (područje karte U).

Stvarna krivulja je ona gdje poprima minimum.

Hamiltonov princip:
Od svih krivulja stvarno gibanje sistema minimizira funkciju djelovanja .

Teorem
Gibanje sistema je rješenje sistema diferencijalnih jednadžbi

(1) nazivamo Euler-Lagrangeovom jednadžbom.

Ako minimizira , onda vrijedi (1).

Neka je točka minimuma od . To znači da za svaku krivulju vrijedi:







To se sada parcijalno integrira, iskoristi se osnovna lema varijacionog računa i dobije se (1).
Very Happy

#62:  Autor/ica: mickey PostPostano: 22:20 čet, 4. 10. 2007
    —
Ako nekog jos zanima, moja su pitanja jucer bila:
1. ekstremalna svojstva spektra simetricne matrice
2. transportni problem
3. eulerovi kutovi

#63:  Autor/ica: IgnaviaLokacija: prijestolnica PostPostano: 13:56 sri, 8. 7. 2009
    —
zna li mozda netko da li je profesor Caklovic u zagrebu? vec nekoliko dana mi ne odgovara na mail u vezi usmenog pa sam se zabrinula!
hvala!

#64:  Autor/ica: MeriLokacija: Zagreb, Zaaaaagreb...tararam... PostPostano: 18:06 sri, 8. 7. 2009
    —
Ignavia (napisa):
zna li mozda netko da li je profesor Caklovic u zagrebu? vec nekoliko dana mi ne odgovara na mail u vezi usmenog pa sam se zabrinula!
hvala!



je, tu je.. vidjela sam ga bas danas na faksu Wink

#65:  Autor/ica: IgnaviaLokacija: prijestolnica PostPostano: 1:56 sri, 16. 12. 2009
    —
samo da vas obavijestim da mi profesor jos uvijek nije odgovorio na mail Mornar

#66:  Autor/ica: Stormbringer PostPostano: 20:32 sri, 16. 12. 2009
    —
Ignavia (napisa):
samo da vas obavijestim da mi profesor jos uvijek nije odgovorio na mail Mornar


a dobar mail imaš sigurno? Question
naime, ja najnormalnije izmjenjujem proteklih mjesec dana s profesorom mailove, vrlo promptno odgovara čak Exclamation

#67:  Autor/ica: IgnaviaLokacija: prijestolnica PostPostano: 0:29 čet, 17. 12. 2009
    —
pa mislim da je dobar mail bio, ovaj na math, ne. hmmm, cak na matematici
to kao misteriozno sam ukomponirala adresu Reklamiram neku zubnu pastu

ali samo se zezam malo, ne ocekujem vise da mi odgovori, a i nije vise vazno, sve je u redu! Very Happy

#68:  Autor/ica: Stormbringer PostPostano: 10:27 čet, 17. 12. 2009
    —
Ignavia (napisa):

ali samo se zezam malo, ne ocekujem vise da mi odgovori, a i nije vise vazno, sve je u redu! Very Happy


pretpostavljam onda da si riješila kolegij u čijem smo podforumu? Very Happy ajme majko, zbilja sam jedini ostao na ovome Shocked imaš kakav tip za proći ovo?? Laughing

#69:  Autor/ica: IgnaviaLokacija: prijestolnica PostPostano: 12:10 čet, 17. 12. 2009
    —
Stormbringer (napisa):


pretpostavljam onda da si riješila kolegij u čijem smo podforumu? Very Happy ajme majko, zbilja sam jedini ostao na ovome Shocked imaš kakav tip za proći ovo?? Laughing


Laughing ne! nisam nista rijesila! nije vise vazno i sve je u redu zato sto sam tete u referadi zamolila da mi se upise pad za taj rok od prije ljeta Yes

a zasto se ti dopisujes sa profesorom? nisam ranije htjela pitat jer je mozda nepristojno, ali sada se vec bolje poznamo Jastuk

#70:  Autor/ica: Stormbringer PostPostano: 23:54 čet, 17. 12. 2009
    —
Ignavia (napisa):


a zasto se ti dopisujes sa profesorom? nisam ranije htjela pitat jer je mozda nepristojno, ali sada se vec bolje poznamo Jastuk


LOL Very Happy a što bi bila nepristojna, ionako mi se čini da smo izgleda samo ti i ja jedini preostali na ovom jalovom podforumu Very Happy ja se dopisujem s profesorom, tj. dopisivao sam se, oko termina usmenog, koji je sad konačno ovaj ponedjeljak Cool moram priznat da je pomalo utješna spoznaja da ipak nisam ostalo jedan jedini, ubogi, individua odvojena od kolektivne svijesti apsolvenata koji su modeliranje davali prije 3 godine Embarassed ovo je pretraumatična ispovijest....

#71:  Autor/ica: IgnaviaLokacija: prijestolnica PostPostano: 0:32 pet, 18. 12. 2009
    —
Stormbringer (napisa):
moram priznat da je pomalo utješna spoznaja da ipak nisam ostalo jedan jedini, ubogi, individua odvojena od kolektivne svijesti apsolvenata koji su modeliranje davali prije 3 godine


da, to ipak nisi ti, nego ja. bas ti fala! Cestitam!
i pazi da ne padnes na ovom ledu vani na putu za ispit Voodoo... Zlobnik

#72:  Autor/ica: Stormbringer PostPostano: 13:26 sub, 19. 12. 2009
    —
Ignavia (napisa):
Stormbringer (napisa):
moram priznat da je pomalo utješna spoznaja da ipak nisam ostalo jedan jedini, ubogi, individua odvojena od kolektivne svijesti apsolvenata koji su modeliranje davali prije 3 godine


da, to ipak nisi ti, nego ja. bas ti fala! Cestitam!
i pazi da ne padnes na ovom ledu vani na putu za ispit Voodoo... Zlobnik


hvala ti na lijepim željama, ipak, opasno će sklisko postati tek kad uđem u kabinet, upravo je nevjerojatno kako ovo predbožićno vrijeme ubija volju za učenje Embarassed

#73:  Autor/ica: Stormbringer PostPostano: 17:50 čet, 24. 12. 2009
    —
Ignavia (napisa):


da, to ipak nisi ti, nego ja. bas ti fala! Cestitam!



emmm, probat ću ti ovo što nježnije priopćiti, ali da - mislim da si sad ostala sama na ovome Confused ipaak, ako ti treba društvo ovdje na podforumu, mogu se ja zadržat još neko vrijeme ovdje Very Happy

#74:  Autor/ica: goranm PostPostano: 19:35 ned, 27. 12. 2009
    —
Stormbringer (napisa):
emmm, probat ću ti ovo što nježnije priopćiti, ali da - mislim da si sad ostala sama na ovome Confused ipaak, ako ti treba društvo ovdje na podforumu, mogu se ja zadržat još neko vrijeme ovdje Very Happy

opaaa...sad treba vidit tko će zadnji ostat na ma4 od nas dvojice Laughing

#75:  Autor/ica: Stormbringer PostPostano: 21:01 pon, 28. 12. 2009
    —
goranm (napisa):
Stormbringer (napisa):
emmm, probat ću ti ovo što nježnije priopćiti, ali da - mislim da si sad ostala sama na ovome Confused ipaak, ako ti treba društvo ovdje na podforumu, mogu se ja zadržat još neko vrijeme ovdje Very Happy

opaaa...sad treba vidit tko će zadnji ostat na ma4 od nas dvojice Laughing


hahaha, joooj da, još i to Embarassed usput, tvoji materijali iz modeliranja su kod mene, vrlo rado ti to vratim, samo reci kad se sretnemo Smile



Forum@DeGiorgi -> Matematičko modeliranje


output generated using printer-friendly topic mod. Vremenska zona: GMT + 01:00.

Idite na Prethodno  1, 2, 3, 4  :| |:
Stranica 4 / 4.

Powered by phpBB © 2001,2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin