Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

5. zadaca
WWW:
Idite na 1, 2, 3, 4, 5  Sljedeće
Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Matematička analiza 1 i 2
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
CROmpir
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 15. 09. 2009. (18:27:06)
Postovi: (B3)16
Sarma = la pohva - posuda
= 7 - 2

PostPostano: 16:02 ned, 2. 1. 2011    Naslov: 5. zadaca Citirajte i odgovorite

Moze pomoc oko 2 zadatka?

http://web.math.hr/nastava/analiza/files/ma1-zadaca5.pdf

3.b i 5.a

hvala
Moze pomoc oko 2 zadatka?

http://web.math.hr/nastava/analiza/files/ma1-zadaca5.pdf

3.b i 5.a

hvala


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
pmli
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 11. 2009. (12:03:05)
Postovi: (2C8)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
197 = 203 - 6

PostPostano: 16:26 ned, 2. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

3.b Funkcija nije definirana za negativne brojeve, pa nema priče o postojanju limesa u [latex]-\infty[/latex]. Zadatak je vjerojatno krivo postavljen.

5.a Supstitucija [latex]t = x - \pi[/latex], adicijska formula za sinus, [latex]\cos n \pi = (-1)^n[/latex], namještanje na limes oblika [latex] \displaystyle \lim_{t \to 0}\frac{\sin n t}{n t}[/latex].
3.b Funkcija nije definirana za negativne brojeve, pa nema priče o postojanju limesa u . Zadatak je vjerojatno krivo postavljen.

5.a Supstitucija , adicijska formula za sinus, , namještanje na limes oblika .


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
CROmpir
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 15. 09. 2009. (18:27:06)
Postovi: (B3)16
Sarma = la pohva - posuda
= 7 - 2

PostPostano: 16:31 ned, 2. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Mozes li mi molim te ovaj peti raspisati... hvala
Mozes li mi molim te ovaj peti raspisati... hvala


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
pmli
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 11. 2009. (12:03:05)
Postovi: (2C8)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
197 = 203 - 6

PostPostano: 16:48 ned, 2. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

[latex]$\begin{align}
\lim_{x \to \pi} \frac{\sin a x}{\sin b x}
& = \left[
\begin{array}{ccc}
t = x - \pi & \Rightarrow & x = t + \pi \\
x \to \pi & \Rightarrow & t \to 0
\end{array}\right]
= \lim_{t \to 0} \frac{\sin(a t + a \pi)}{\sin(b t + b \pi)}
= \lim_{t \to 0} \frac{\sin a t \cos a \pi + \cos a t \sin a \pi}{\sin b t \cos b \pi + \cos b t \sin b \pi} \\
& = \lim_{t \to 0} \frac{\sin a t \, (-1)^a}{\sin b t \, (-1)^b}
= (-1)^{a - b} \lim_{t \to 0} \frac{\sin a t}{a t} \cdot \frac{b t}{\sin b t} \cdot \frac{a}{b}
= (-1)^{a - b} \cdot \frac{a}{b}
\end{align}$[/latex]


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
A-tom
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 18. 05. 2010. (22:18:01)
Postovi: (AB)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 14 - 11

PostPostano: 16:21 pon, 3. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Moze postupak za 6.a? Razdvojla sam tg na sin/cos i ne znam sto dalje.
Moze postupak za 6.a? Razdvojla sam tg na sin/cos i ne znam sto dalje.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Phoenix
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 15. 05. 2010. (18:46:07)
Postovi: (164)16
Sarma: -

PostPostano: 16:39 pon, 3. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="A-tom"]Moze postupak za 6.a? Razdvojla sam tg na sin/cos i ne znam sto dalje.[/quote]

Samo svedi na zajednički nazivnik i upotrijebi formulu za sinus razlike. Tada imaš izraz [latex]\frac{sin(x-a)}{x-a}[/latex] koji ti odgovara (jer x teži u a), a ono što je preostalo ti ne smeta - rješenje je [latex]\frac{1}{(cos(a))^2}[/latex].
A-tom (napisa):
Moze postupak za 6.a? Razdvojla sam tg na sin/cos i ne znam sto dalje.


Samo svedi na zajednički nazivnik i upotrijebi formulu za sinus razlike. Tada imaš izraz koji ti odgovara (jer x teži u a), a ono što je preostalo ti ne smeta - rješenje je .


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
A-tom
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 18. 05. 2010. (22:18:01)
Postovi: (AB)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 14 - 11

PostPostano: 17:39 pon, 3. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Odlicno, hvala!

U 8.c) nakon substitucije t=x-pi/3, dosla sam do

[latex]\\lim_{t\rightarrow 0}= \frac{sint}{1-cost-\sqrt{3}sin}\[/latex]

i nista mi trenutno ne pada na pamet.
mozda da (sint/t)*(t/1-cost-sqrt3sint) pa je to 1*lim(t/1-cost-sqrt3sint) i...
Odlicno, hvala!

U 8.c) nakon substitucije t=x-pi/3, dosla sam do



i nista mi trenutno ne pada na pamet.
mozda da (sint/t)*(t/1-cost-sqrt3sint) pa je to 1*lim(t/1-cost-sqrt3sint) i...




Zadnja promjena: A-tom; 18:03 pon, 3. 1. 2011; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Phoenix
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 15. 05. 2010. (18:46:07)
Postovi: (164)16
Sarma: -

PostPostano: 17:53 pon, 3. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Podijeli brojnik i nazivnik s t. Znaš limes izraza [latex]\frac{sin(t)}{t}[/latex], ali i limes izraza [latex]\frac{1-cos(t)}{t}=t*\frac{1-cos(t)}{t^2}[/latex]. Rješenje znaš. :)
(Inače, ispred [latex]\sqrt 3 sin(x)[/latex] predznak je +, a ne -.)
Podijeli brojnik i nazivnik s t. Znaš limes izraza , ali i limes izraza . Rješenje znaš. Smile
(Inače, ispred predznak je +, a ne -.)


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
A-tom
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 18. 05. 2010. (22:18:01)
Postovi: (AB)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 14 - 11

PostPostano: 18:10 pon, 3. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Phoenix"]Podijeli brojnik i nazivnik s t. Znaš limes izraza [latex]\frac{sin(t)}{t}[/latex], ali i limes izraza [latex]\frac{1-cos(t)}{t}=t*\frac{1-cos(t)}{t^2}[/latex]. Rješenje znaš. :)
(Inače, ispred [latex]\sqrt 3 sin(x)[/latex] predznak je +, a ne -.)[/quote]

Hvala Phoenix! Sorry na ponavljanju u prethodnom postu no nisam gledala tvoj post ispod. Ispada mi rjesenje [latex]-\frac{1}{\sqrt{3}}[/latex]. Minus je zbog adicijske formule cos(x+y)=cosxcosy-sinxsiny
Phoenix (napisa):
Podijeli brojnik i nazivnik s t. Znaš limes izraza , ali i limes izraza . Rješenje znaš. Smile
(Inače, ispred predznak je +, a ne -.)


Hvala Phoenix! Sorry na ponavljanju u prethodnom postu no nisam gledala tvoj post ispod. Ispada mi rjesenje . Minus je zbog adicijske formule cos(x+y)=cosxcosy-sinxsiny


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Phoenix
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 15. 05. 2010. (18:46:07)
Postovi: (164)16
Sarma: -

PostPostano: 18:24 pon, 3. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="A-tom"]Minus je zbog adicijske formule cos(x+y)=cosxcosy-sinxsiny[/quote]

Tako je, ali prije korištenja formule si ispred kosinusa imala još jedan minus. Njega si stavila ispred [latex]cos(t)[/latex], ali si ga zaboravila i za taj drugi dio.
Konačno rješenje (traženi limes) bit će suprotnog predznaka od rezultata kojeg si dobila. :)
A-tom (napisa):
Minus je zbog adicijske formule cos(x+y)=cosxcosy-sinxsiny


Tako je, ali prije korištenja formule si ispred kosinusa imala još jedan minus. Njega si stavila ispred , ali si ga zaboravila i za taj drugi dio.
Konačno rješenje (traženi limes) bit će suprotnog predznaka od rezultata kojeg si dobila. Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Joker
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 19. 09. 2010. (10:19:16)
Postovi: (8C)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 11 - 11

PostPostano: 21:50 pon, 3. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

http://web.math.hr/nastava/analiza/files/ma1-zadaca5.pdf


moze pomoc oko 7., i 12? ako je netko voljan i 17 =)) hvalaaa!

i jedno pitanje, zadatak 13. pod a)

ovdje sam dodala jedinicu i oduzela je,i u brojniku i u nazivniku...sada,dobijem izraze koje bi mogla dijeliti sa x^2 tako da iskoristim poznate limese za kosinus i kosinus hiperbolni,ili mogu dijeliti sa x,pa dobijem poznate limese oblike (a^x-1)/x=lna....Wolfram kaze da treba dijeliti s x,a zasto???

http://www.wolframalpha.com/input/?i=lim%28x-%3E0%29+%28+2^x-cos%28x%29%29+%2F+%283^x-cosh%28x%29%29+
http://web.math.hr/nastava/analiza/files/ma1-zadaca5.pdf


moze pomoc oko 7., i 12? ako je netko voljan i 17 =)) hvalaaa!

i jedno pitanje, zadatak 13. pod a)

ovdje sam dodala jedinicu i oduzela je,i u brojniku i u nazivniku...sada,dobijem izraze koje bi mogla dijeliti sa x^2 tako da iskoristim poznate limese za kosinus i kosinus hiperbolni,ili mogu dijeliti sa x,pa dobijem poznate limese oblike (a^x-1)/x=lna....Wolfram kaze da treba dijeliti s x,a zasto???

http://www.wolframalpha.com/input/?i=lim%28x-%3E0%29+%28+2^x-cos%28x%29%29+%2F+%283^x-cosh%28x%29%29+


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Phoenix
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 15. 05. 2010. (18:46:07)
Postovi: (164)16
Sarma: -

PostPostano: 22:04 pon, 3. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

7. Po definiciji (neprekidnosti funkcije u određenoj točki), funkcija iz zadatka je neprekidna ako postoji limes u toj točki i ako je [latex]\displaystyle\lim_{x\to c}f(x) = f(c)[/latex]. Dakle, odredš limes zdesna i limes slijeva funkcije f u točki 0 i provjeriš jesu li jednaki. U slučaju da jesu, postavi jednadžbu [latex]\displaystyle\lim_{x\to 0}f(x) = f(0)[/latex], a onda zapravo uvrštavanjem dobivaš rješenje.

12. Funkcija nije neprekidna u točki [latex]x = 1[/latex], pa tražimo limes zdesna i limes slijeva u točki 1. Opet: ako su limesi jednaki (i ako su u skupu realnih brojeva, odnosno da limes nije jednak nijednoj od beskonačnosti), onda posebno definiraš f(1) kao [latex]f(1) = \displaystyle\lim_{x\to 1}f(x)[/latex]. U suprotnom slučaju, ako su različiti ili ako je bilo koji limes jednak nekoj od beskonačnosti, funkcija se ne može proširiti do neprekidne funkcije na skupu realnih brojeva.

17. Sasvim analogno kao i u 12. zadatku.

13. a) Mislim da ti izraz [latex]\frac{a^x - 1}{x^2}[/latex] u okviru limesa ne pomaže previše (barem kada x teži u nulu). S druge strane, ako podijeliš samo s x, a onda drugi limes prikažeš kao [latex]x * (izraz-koji-ti-odgovara)[/latex], samo trebaš uvrstiti vrijednosti pojedinačnih limesa i zadatak je gotov.
7. Po definiciji (neprekidnosti funkcije u određenoj točki), funkcija iz zadatka je neprekidna ako postoji limes u toj točki i ako je . Dakle, odredš limes zdesna i limes slijeva funkcije f u točki 0 i provjeriš jesu li jednaki. U slučaju da jesu, postavi jednadžbu , a onda zapravo uvrštavanjem dobivaš rješenje.

12. Funkcija nije neprekidna u točki , pa tražimo limes zdesna i limes slijeva u točki 1. Opet: ako su limesi jednaki (i ako su u skupu realnih brojeva, odnosno da limes nije jednak nijednoj od beskonačnosti), onda posebno definiraš f(1) kao . U suprotnom slučaju, ako su različiti ili ako je bilo koji limes jednak nekoj od beskonačnosti, funkcija se ne može proširiti do neprekidne funkcije na skupu realnih brojeva.

17. Sasvim analogno kao i u 12. zadatku.

13. a) Mislim da ti izraz u okviru limesa ne pomaže previše (barem kada x teži u nulu). S druge strane, ako podijeliš samo s x, a onda drugi limes prikažeš kao , samo trebaš uvrstiti vrijednosti pojedinačnih limesa i zadatak je gotov.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
ceps
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 08. 10. 2010. (13:03:07)
Postovi: (13A)16
Sarma = la pohva - posuda
71 = 74 - 3

PostPostano: 11:55 sri, 5. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Molio bih pomoć za 14. c)

Transformirao sam tako da x ide u nulu, iskoristio onu formulu za limese oblika [latex]\varphi(x)^{\psi(x)}[/latex]... ali jednostavno ne znam kako dalje. A baš mi je dobro krenulo do ovog zadatka :evil: haha
Molio bih pomoć za 14. c)

Transformirao sam tako da x ide u nulu, iskoristio onu formulu za limese oblika ... ali jednostavno ne znam kako dalje. A baš mi je dobro krenulo do ovog zadatka Evil or Very Mad haha


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
mornik
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 09. 2009. (06:25:44)
Postovi: (128)16
Sarma = la pohva - posuda
118 = 124 - 6

PostPostano: 13:54 sri, 5. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pretpostavljam da si to transformirao na način [latex]\displaystyle t:=x+\frac{\pi}{2}[/latex]. Okej, to je dobro. :P (Možda malo nepotrebno, ali sasvim dobro. :D)

Dakle, sad tebe zapravo zanima (kad si iskoristio ovu formulu iz tablice) limes od [latex]\displaystyle(\tan(\frac{\pi}{4}\cos(t))-1)\cot(\pi\cos(t))[/latex] za [latex]t \to 0[/latex]. E, sad, što bih ja tu napravio...

Aha, idemo ovako probati. Ajde uzmimo [latex]u:=\cos(t)-1[/latex], da se riješimo kosinusa. Primijetimo da sad, ako [latex]t\to 0[/latex], [latex]u\to 0[/latex]. Naravno, kako limes gore ovisi samo o [latex]\cos(t)[/latex], a nigdje "direktno" o [latex]t[/latex], nemamo nikakvih problema s ovom supstitucijom. Ako te baš interesira formaliziranje, to si možda možeš raspisati. :)

Dakle, tražimo limes of [latex]\displaystyle(\tan(\frac{\pi}{4}u+\frac{\pi}{4})-1)\cot(\pi u+\pi)[/latex] za [latex]u\to 0[/latex]. No dobro, kotangens ima period [latex]\pi[/latex], tako da je [latex]\cot(\pi u+\pi)=\cot(\pi u)[/latex], a u tangensu možemo iskoristiti adicijske formule i dobiti [latex]\displaystyle\tan(\frac{\pi}{4}u+\frac{\pi}{4})=\frac{\tan(\frac{\pi}{4}u)+1}{1-\tan(\frac{\pi}{4}u)}[/latex].

Sad smo već na konju. :) Naime, dobivamo (sređivanjem s ovom minus jedinicom kraj tangensa na početku) da je naš izraz zapravo [latex]\displaystyle\frac{2\tan(\frac{\pi}{4}u)\cot(\pi u)}{1-\tan(\frac{\pi}{4}u)}[/latex].

E, a ovo tu nam nije neki veliki problem. Znamo limes od [latex]\displaystyle\frac{\tan(\frac{\pi}{4}u)}{u}=\frac{\pi}{4}\frac{\tan(\frac{\pi}{4}u)}{\frac{\pi}{4}u}[/latex] - to je [latex]\displaystyle\frac{\pi}{4}[/latex].
Također, znamo i limes od [latex]\displaystyle u\cot(\pi u)=\frac{1}{\pi}\cdot \frac{\pi u}{\tan(\pi u)}[/latex] - to je [latex]\displaystyle\frac{1}{\pi}[/latex] osobno. Budući da nam nazivnik ide u [latex]1-0=1[/latex], cijeli gornji limes bi valjda trebao biti [latex]\displaystyle\frac{1}{2}[/latex], što bi reklo da je rješenje zadatka [latex]\sqrt{e}[/latex].

Uh. :D
Pretpostavljam da si to transformirao na način . Okej, to je dobro. Razz (Možda malo nepotrebno, ali sasvim dobro. Very Happy)

Dakle, sad tebe zapravo zanima (kad si iskoristio ovu formulu iz tablice) limes od za . E, sad, što bih ja tu napravio...

Aha, idemo ovako probati. Ajde uzmimo , da se riješimo kosinusa. Primijetimo da sad, ako , . Naravno, kako limes gore ovisi samo o , a nigdje "direktno" o , nemamo nikakvih problema s ovom supstitucijom. Ako te baš interesira formaliziranje, to si možda možeš raspisati. Smile

Dakle, tražimo limes of za . No dobro, kotangens ima period , tako da je , a u tangensu možemo iskoristiti adicijske formule i dobiti .

Sad smo već na konju. Smile Naime, dobivamo (sređivanjem s ovom minus jedinicom kraj tangensa na početku) da je naš izraz zapravo .

E, a ovo tu nam nije neki veliki problem. Znamo limes od - to je .
Također, znamo i limes od - to je osobno. Budući da nam nazivnik ide u , cijeli gornji limes bi valjda trebao biti , što bi reklo da je rješenje zadatka .

Uh. Very Happy


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
ceps
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 08. 10. 2010. (13:03:07)
Postovi: (13A)16
Sarma = la pohva - posuda
71 = 74 - 3

PostPostano: 15:02 sri, 5. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Puno hvala! Ova supstitucija je prilično očita, ali je se ne bi sam sjetio, haha...
Puno hvala! Ova supstitucija je prilično očita, ali je se ne bi sam sjetio, haha...


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
frutabella
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 10. 2010. (16:35:36)
Postovi: (24E)16
Sarma = la pohva - posuda
-5 = 42 - 47

PostPostano: 15:13 sri, 5. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Moze na brzinu kontrola rezultata prvih 6 zadataka:

1. zad: a) 4
b) 0 (ovaj mi malo sumnjiv :S )
c) 1/3

2. zad: a) 2
b) 1
c) 1
d) 1/2

3.zad: a) -besk.
b) 0
c) 3/4
d) -1/2

4.zad: a) m/n
b) 3/5
c) 3/4
d) 4/3

5.zad: a) (-1)^(a-b) * (a/b)
b) 3/2
c) -1/3
d) 1

6. zad: a) 1/ (cosa)^2
b) pi
c) 8
d) 1
Moze na brzinu kontrola rezultata prvih 6 zadataka:

1. zad: a) 4
b) 0 (ovaj mi malo sumnjiv :S )
c) 1/3

2. zad: a) 2
b) 1
c) 1
d) 1/2

3.zad: a) -besk.
b) 0
c) 3/4
d) -1/2

4.zad: a) m/n
b) 3/5
c) 3/4
d) 4/3

5.zad: a) (-1)^(a-b) * (a/b)
b) 3/2
c) -1/3
d) 1

6. zad: a) 1/ (cosa)^2
b) pi
c) 8
d) 1


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
avicii
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 01. 2010. (21:07:05)
Postovi: (3)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 18:27 sri, 5. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

trebam hint za 11. (b) i (c) probao sam s nekim supstitucijama, a probao sam i mnozit sve s nekim razlomkom i dolje nariktat razliku kvadrata, ali ne pomaže u oba zadatka mi ispadne 0 u nazivniku.

hvala :)
trebam hint za 11. (b) i (c) probao sam s nekim supstitucijama, a probao sam i mnozit sve s nekim razlomkom i dolje nariktat razliku kvadrata, ali ne pomaže u oba zadatka mi ispadne 0 u nazivniku.

hvala Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
frutabella
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 10. 2010. (16:35:36)
Postovi: (24E)16
Sarma = la pohva - posuda
-5 = 42 - 47

PostPostano: 18:40 sri, 5. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Moze pomoc u vezi 8. pod d) ? :D hvala
Moze pomoc u vezi 8. pod d) ? Very Happy hvala


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Tomislav
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 04. 10. 2010. (20:18:25)
Postovi: (181)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
23 = 116 - 93

PostPostano: 19:12 sri, 5. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

8.d) Vjerujem da je asis. Gogić na vježbama dokazao da je:

lim [latex]\frac{1-(cos(x))^{\frac{1}{m}}}{x^2}=\frac{1}{2m}[/latex]
8.d) Vjerujem da je asis. Gogić na vježbama dokazao da je:

lim


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
mornik
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 09. 2009. (06:25:44)
Postovi: (128)16
Sarma = la pohva - posuda
118 = 124 - 6

PostPostano: 19:35 sri, 5. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

A u vezi 11. b) i c) - pa dobro, ideja za b) ti u načelu nije loša: u nazivniku bih koristio, što si i rekao, da je [latex]\displaystyle a-b=\frac{a^2-b^2}{a+b}[/latex], a u brojniku da je [latex]\displaystyle a-b=\frac{a^3-b^3}{a^2+ab+b^2}[/latex]. Kad to staviš unutra (uz, naravno, prikladni odabir [latex]a[/latex] i [latex]b[/latex] koji je dosta očit :D), jamčim da će se pokratiti sve sumnjivo. :)

Rješenje od c) ćeš naći pri kraju [url=http://degiorgi.math.hr/forum/viewtopic.php?p=129538#129538]ovog gigantskog posta[/url] (bar se nadam da je to isti zadatak :P) - ideja dokazivanja je slična kao u b), a poanta je da to uopće nije neodređen oblik (evo, ako te ne zanima gotovo rješenje u ovom trenutku, na čemu aplaudiram, mislim da je to i sasvim legalan hint :)).
A u vezi 11. b) i c) - pa dobro, ideja za b) ti u načelu nije loša: u nazivniku bih koristio, što si i rekao, da je , a u brojniku da je . Kad to staviš unutra (uz, naravno, prikladni odabir i koji je dosta očit Very Happy), jamčim da će se pokratiti sve sumnjivo. Smile

Rješenje od c) ćeš naći pri kraju ovog gigantskog posta (bar se nadam da je to isti zadatak Razz) - ideja dokazivanja je slična kao u b), a poanta je da to uopće nije neodređen oblik (evo, ako te ne zanima gotovo rješenje u ovom trenutku, na čemu aplaudiram, mislim da je to i sasvim legalan hint Smile).


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Matematička analiza 1 i 2 Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na 1, 2, 3, 4, 5  Sljedeće
Stranica 1 / 5.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan