Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

DZ iz MA1 (zadatak)
WWW:
Idite na 1, 2, 3  Sljedeće
Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Matematička analiza 1 i 2
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
student_92
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 17. 09. 2011. (16:31:46)
Postovi: (B9)16
Sarma = la pohva - posuda
10 = 16 - 6

PostPostano: 17:25 ned, 2. 10. 2011    Naslov: DZ iz MA1 Citirajte i odgovorite

Pozdrav, molio bih ako netko može, da mi kratko objasni kako riješiti ovakve tipove zadataka s trigonometrijskim funkcijama.

1. sin(pi*x) > cos(pi*(korijen iz x)),

2. sin(2pi*cos x) > 0

Malo me font zeza pa sam ovako napisao.[/code]
Pozdrav, molio bih ako netko može, da mi kratko objasni kako riješiti ovakve tipove zadataka s trigonometrijskim funkcijama.

1. sin(pi*x) > cos(pi*(korijen iz x)),

2. sin(2pi*cos x) > 0

Malo me font zeza pa sam ovako napisao.[/code]


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Phoenix
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 15. 05. 2010. (18:46:07)
Postovi: (164)16
Sarma: -

PostPostano: 18:12 ned, 2. 10. 2011    Naslov: Re: DZ iz MA1 Citirajte i odgovorite

1. S obzirom da se u nejednadžbi pojavljuje samo [tex]sin[/tex] i [tex]cos[/tex], predacimo [tex]cos[/tex] na lijevu stranu nejednakosti i pretvorimo ga u [tex]sin[/tex] - dakle, on je sada [tex]sin(\frac{\pi}{2}- \pi \sqrt{x})[/tex]. Razliku sinusa znamo po formulama i dobivamo nejednadžbu: [tex]cos(\frac{\pi}{4}+\frac{\pi}{2}(x-\sqrt{x}))sin(-\frac{\pi}{4}+\frac{\pi}{2}(x+\sqrt{x}))>0[/tex], koju je sada lakše razmatrati - ovisno o tome kada je i sinus i kosinus veće od nule, odnosno kada su oba manja od nule. Dalje je malo problematično zbog korijena i otvorenih intervala, pa ću pokazati samo na primjeru sljedećega kako bi to otprilike išlo (upotpuni ostale slučajeve, pa ako bude problema, javi):
[tex]cos(\frac{\pi}{4}+\frac{\pi}{2}(x-\sqrt{x}))>0[/tex]
[tex]-\frac{\pi}{2}+2k\pi<\frac{\pi}{4}+\frac{\pi}{2}(x-\sqrt{x})<\frac{\pi}{2}+2k\pi, k \in \mathbb{Z}[/tex]
[tex]-\frac{3}{2}+4k<x-\sqrt{x}<\frac{1}{2}+4k[/tex]
[tex]-\frac{5}{4}+4k<x-\sqrt{x}+\frac{1}{4}<\frac{3}{4}+4k[/tex]
[tex]-\frac{5}{4}+4k<(\sqrt{x}-\frac{1}{2})^2<\frac{3}{4}+4k[/tex]
I sada tu idu dva slučaja:
[tex]\sqrt{-\frac{5}{4}+4k}<\sqrt{x}-\frac{1}{2}<\sqrt{\frac{3}{4}+4k}, k \in \mathbb{N}[/tex]
[tex]-\sqrt{-\frac{5}{4}+4k}>\sqrt{x}-\frac{1}{2}>-\sqrt{\frac{3}{4}+4k}, k \in \mathbb{N}[/tex]
([tex]k \in \mathbb{N}[/tex] zato što izraz pod korijenom mora biti pozitivan. Dva su slučaja jer izraz ispod kvadrirane zagrade može biti i pozitivan i negativan.)

I da, sad kad pogledamo početak zadatka, trebalo bi raspisati dva slučaja ovisno o predznaku sinusa i kosinusa, znači puno petljanja s ovim korijenima i sličnom. Trenutno ne vidim ljepše rješenje, ali bar nešto...

2. Ovaj ćeš vjerojatno bolje shvatiti. Kratak je pa ću ga sa smjernicama riješiti (i možda ti bude jasno što sam radio u gornjem zadatku jer se ideja ponavlja).
[tex]sin(2 \pi cos(x))>0[/tex]
Pogledaš brojevnu kružnicu i vidiš kada je sinus pozitivan. Zaključuješ:
[tex]2k \pi < 2 \pi cos(x) < \pi + 2k \pi, k \in \mathbb{Z}[/tex]
[tex]k < cos(x) < \frac{1}{2} + k[/tex]
Još se prisjeti da je [tex]-1 \leq cos(x) \leq 1, \forall x \in \mathbb{R}[/tex], pa gore uvrštavaš cijele brojeve [tex]k[/tex] za koje nejednakost ima smisla. Ako uočiš da su traženi brojevi [tex]k = -1, 0[/tex], imaš sljedeće nejednadžbe:
[tex]-1 < cos(x) < \frac{1}{2} -1 = -\frac{1}{2}[/tex]
[tex]0 < cos(x) < \frac{1}{2} + 0 = \frac{1}{2}[/tex]
Sada je jednostavnije. ;)

Nadam se da je od pomoći. Rješenje je čisto preko natuknica pa nije baš najbolje napisano (jer sam mislio da ti trebaju samo natuknice). Pitaj ako nije jasno i probat ću bolje. :)
1. S obzirom da se u nejednadžbi pojavljuje samo [tex]sin[/tex] i [tex]cos[/tex], predacimo [tex]cos[/tex] na lijevu stranu nejednakosti i pretvorimo ga u [tex]sin[/tex] - dakle, on je sada [tex]sin(\frac{\pi}{2}- \pi \sqrt{x})[/tex]. Razliku sinusa znamo po formulama i dobivamo nejednadžbu: [tex]cos(\frac{\pi}{4}+\frac{\pi}{2}(x-\sqrt{x}))sin(-\frac{\pi}{4}+\frac{\pi}{2}(x+\sqrt{x}))>0[/tex], koju je sada lakše razmatrati - ovisno o tome kada je i sinus i kosinus veće od nule, odnosno kada su oba manja od nule. Dalje je malo problematično zbog korijena i otvorenih intervala, pa ću pokazati samo na primjeru sljedećega kako bi to otprilike išlo (upotpuni ostale slučajeve, pa ako bude problema, javi):
[tex]cos(\frac{\pi}{4}+\frac{\pi}{2}(x-\sqrt{x}))>0[/tex]
[tex]-\frac{\pi}{2}+2k\pi<\frac{\pi}{4}+\frac{\pi}{2}(x-\sqrt{x})<\frac{\pi}{2}+2k\pi, k \in \mathbb{Z}[/tex]
[tex]-\frac{3}{2}+4k<x-\sqrt{x}<\frac{1}{2}+4k[/tex]
[tex]-\frac{5}{4}+4k<x-\sqrt{x}+\frac{1}{4}<\frac{3}{4}+4k[/tex]
[tex]-\frac{5}{4}+4k<(\sqrt{x}-\frac{1}{2})^2<\frac{3}{4}+4k[/tex]
I sada tu idu dva slučaja:
[tex]\sqrt{-\frac{5}{4}+4k}<\sqrt{x}-\frac{1}{2}<\sqrt{\frac{3}{4}+4k}, k \in \mathbb{N}[/tex]
[tex]-\sqrt{-\frac{5}{4}+4k}>\sqrt{x}-\frac{1}{2}>-\sqrt{\frac{3}{4}+4k}, k \in \mathbb{N}[/tex]
([tex]k \in \mathbb{N}[/tex] zato što izraz pod korijenom mora biti pozitivan. Dva su slučaja jer izraz ispod kvadrirane zagrade može biti i pozitivan i negativan.)

I da, sad kad pogledamo početak zadatka, trebalo bi raspisati dva slučaja ovisno o predznaku sinusa i kosinusa, znači puno petljanja s ovim korijenima i sličnom. Trenutno ne vidim ljepše rješenje, ali bar nešto...

2. Ovaj ćeš vjerojatno bolje shvatiti. Kratak je pa ću ga sa smjernicama riješiti (i možda ti bude jasno što sam radio u gornjem zadatku jer se ideja ponavlja).
[tex]sin(2 \pi cos(x))>0[/tex]
Pogledaš brojevnu kružnicu i vidiš kada je sinus pozitivan. Zaključuješ:
[tex]2k \pi < 2 \pi cos(x) < \pi + 2k \pi, k \in \mathbb{Z}[/tex]
[tex]k < cos(x) < \frac{1}{2} + k[/tex]
Još se prisjeti da je [tex]-1 \leq cos(x) \leq 1, \forall x \in \mathbb{R}[/tex], pa gore uvrštavaš cijele brojeve [tex]k[/tex] za koje nejednakost ima smisla. Ako uočiš da su traženi brojevi [tex]k = -1, 0[/tex], imaš sljedeće nejednadžbe:
[tex]-1 < cos(x) < \frac{1}{2} -1 = -\frac{1}{2}[/tex]
[tex]0 < cos(x) < \frac{1}{2} + 0 = \frac{1}{2}[/tex]
Sada je jednostavnije. Wink

Nadam se da je od pomoći. Rješenje je čisto preko natuknica pa nije baš najbolje napisano (jer sam mislio da ti trebaju samo natuknice). Pitaj ako nije jasno i probat ću bolje. Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
student_92
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 17. 09. 2011. (16:31:46)
Postovi: (B9)16
Sarma = la pohva - posuda
10 = 16 - 6

PostPostano: 22:50 ned, 2. 10. 2011    Naslov: Re: DZ iz MA1 Citirajte i odgovorite

Hvala puno. Mogu li te još nešto pitati ako mi ne bude bilo jasno? Trudim se uhvatiti korak s gradivom pa mi je trenutno iznad glave nekoliko upitnika.
Hvala puno. Mogu li te još nešto pitati ako mi ne bude bilo jasno? Trudim se uhvatiti korak s gradivom pa mi je trenutno iznad glave nekoliko upitnika.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Phoenix
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 15. 05. 2010. (18:46:07)
Postovi: (164)16
Sarma: -

PostPostano: 0:26 pon, 3. 10. 2011    Naslov: Re: DZ iz MA1 Citirajte i odgovorite

[quote="student_92"]Hvala puno. Mogu li te još nešto pitati ako mi ne bude bilo jasno? Trudim se uhvatiti korak s gradivom pa mi je trenutno iznad glave nekoliko upitnika.[/quote]

Naravno. Na forumu uvijek ima aktivnih ljudi dobre volje, bilo studenata koji trenutno polažu isti kolegij, bilo demonstratora, a ponekad čak i asistenata i profesora! :)
U svakom slučaju, osjećaj se slobodnim pitati pitanje kad god zapneš. Nemaš što izgubiti, jedino ćeš možda bolje shvatiti gradivo. :D
student_92 (napisa):
Hvala puno. Mogu li te još nešto pitati ako mi ne bude bilo jasno? Trudim se uhvatiti korak s gradivom pa mi je trenutno iznad glave nekoliko upitnika.


Naravno. Na forumu uvijek ima aktivnih ljudi dobre volje, bilo studenata koji trenutno polažu isti kolegij, bilo demonstratora, a ponekad čak i asistenata i profesora! Smile
U svakom slučaju, osjećaj se slobodnim pitati pitanje kad god zapneš. Nemaš što izgubiti, jedino ćeš možda bolje shvatiti gradivo. Very Happy


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
student_92
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 17. 09. 2011. (16:31:46)
Postovi: (B9)16
Sarma = la pohva - posuda
10 = 16 - 6

PostPostano: 20:34 pon, 3. 10. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ok onda... :) Koji je princip za zadatak 1. b) iz prve domaće zadaće iz MA1? (onaj s potencijom 2006 i sl.)
Ok onda... Smile Koji je princip za zadatak 1. b) iz prve domaće zadaće iz MA1? (onaj s potencijom 2006 i sl.)


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Phoenix
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 15. 05. 2010. (18:46:07)
Postovi: (164)16
Sarma: -

PostPostano: 20:50 pon, 3. 10. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

[tex](x^2-3x+2)^{2006}[/tex] je izraz s parnom potencijom pa mora biti veći ili jednak nuli. Ako ti je lakše: [tex](x^2-3x+2)^{2006}=[(x^2-3x+2)^{1003}]^2 \geq 0[/tex].
S druge strane, [tex](x^2-7x+12)^{2001}[/tex] ima neparnu potenciju i ima predznak jednak izrazu [tex]x^2-7x+12[/tex], zato što je [tex](x^2-7x+12)^{2001}=(x^2-7x+12)^{2000} \cdot (x^2-7x+12)[/tex], a kako je prvi faktor nenegativan (i jednak nuli akko je i drugi faktor jednak nuli), slijedi da promatramo samo predznak izraza [tex]x^2-7x+12[/tex].
[tex](x^2-3x+2)^{2006}[/tex] je izraz s parnom potencijom pa mora biti veći ili jednak nuli. Ako ti je lakše: [tex](x^2-3x+2)^{2006}=[(x^2-3x+2)^{1003}]^2 \geq 0[/tex].
S druge strane, [tex](x^2-7x+12)^{2001}[/tex] ima neparnu potenciju i ima predznak jednak izrazu [tex]x^2-7x+12[/tex], zato što je [tex](x^2-7x+12)^{2001}=(x^2-7x+12)^{2000} \cdot (x^2-7x+12)[/tex], a kako je prvi faktor nenegativan (i jednak nuli akko je i drugi faktor jednak nuli), slijedi da promatramo samo predznak izraza [tex]x^2-7x+12[/tex].


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
student_92
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 17. 09. 2011. (16:31:46)
Postovi: (B9)16
Sarma = la pohva - posuda
10 = 16 - 6

PostPostano: 21:56 pon, 3. 10. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Hvala :)
Hvala Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
boksi
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 02. 09. 2011. (16:37:55)
Postovi: (44)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 22:18 uto, 4. 10. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

[dtex]Neka je f(x) = |x^2 + 6x + 8| − |x^2 + 4x + 3|. Odredite f(<−2, 2>) i
f^−1(<1, 2]).[/dtex]

trebam se prvo riješiti apsolutnog pa raspisivati po slučajevima ili što?

:?
[dtex]Neka je f(x) = |x^2 + 6x + 8| − |x^2 + 4x + 3|. Odredite f(<−2, 2>) i
f^−1(<1, 2]).[/dtex]

trebam se prvo riješiti apsolutnog pa raspisivati po slučajevima ili što?

Confused


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Cobs
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 21. 01. 2008. (13:32:15)
Postovi: (206)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
26 = 40 - 14
Lokacija: Geto

PostPostano: 23:15 uto, 4. 10. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="boksi"][dtex]Neka je f(x) = |x^2 + 6x + 8| − |x^2 + 4x + 3|. Odredite f(<−2, 2>) i
f^−1(<1, 2]).[/dtex]

trebam se prvo riješiti apsolutnog pa raspisivati po slučajevima ili što?

:?[/quote]

da, rastavi to na par slučaja, [b]mislim[/b] da dobiješ 3 skupa na kojima se funkcija 'mjenja'
1. [latex]x \in <-\infty, -4\] \cup \[-1, +\infty>[/latex]
[b]2.[/b] [latex]x \in < -4, -3] \cup [ -2, -1 >[/latex]
3. [latex]x \in <-3, -2>[/latex]

treba to [b]provjerit...[/b]( posebno ovaj drugi slučaj ) ak nemaš rješenja za takve tipove zadatka, preporučio bi [url=http://math.exeter.edu/rparris/winplot.html]winplot[/url], mali programčić za crtanje ovih osnovnih funkcija na kojima lagano provjeriš otprilike kakvo bi ti rješenje trebalo biti, ili naravno: [url=http://www.wolframalpha.com/input/?i=|x^2%2B6*x%2B8|-|x^2%2B4x%2B3|]wolfram[/url]
:D
boksi (napisa):
[dtex]Neka je f(x) = |x^2 + 6x + 8| − |x^2 + 4x + 3|. Odredite f(<−2, 2>) i
f^−1(<1, 2]).[/dtex]

trebam se prvo riješiti apsolutnog pa raspisivati po slučajevima ili što?

Confused


da, rastavi to na par slučaja, mislim da dobiješ 3 skupa na kojima se funkcija 'mjenja'
1.
2.
3.

treba to provjerit...( posebno ovaj drugi slučaj ) ak nemaš rješenja za takve tipove zadatka, preporučio bi winplot, mali programčić za crtanje ovih osnovnih funkcija na kojima lagano provjeriš otprilike kakvo bi ti rješenje trebalo biti, ili naravno: wolfram
Very Happy


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
jema
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 29. 09. 2011. (15:56:35)
Postovi: (52)16
Sarma = la pohva - posuda
= 2 - 2

PostPostano: 16:27 sri, 5. 10. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

u kojoj sobi su demonstrature i moze netko napisat njihove mailove da im se javimo prije dolaska jer uvijek prof. kaze da se najavimo kako demosi ne bi bezveze cekali, a nitko ne dođe :) hvala :)
u kojoj sobi su demonstrature i moze netko napisat njihove mailove da im se javimo prije dolaska jer uvijek prof. kaze da se najavimo kako demosi ne bi bezveze cekali, a nitko ne dođe Smile hvala Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Phoenix
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 15. 05. 2010. (18:46:07)
Postovi: (164)16
Sarma: -

PostPostano: 18:14 sri, 5. 10. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="jema"]u kojoj sobi su demonstrature i moze netko napisat njihove mailove da im se javimo prije dolaska jer uvijek prof. kaze da se najavimo kako demosi ne bi bezveze cekali, a nitko ne dođe :) hvala :)[/quote]

Nema neke prostorije u kojoj se stalno drže demonstrature osim ako netko od demonstratora za svoj termin nađe predavaonicu koja je tada prazna. Ali ni to nije garancija jer ju nije rezervirao za sebe. :D
U svakom slučaju, poželjno je najaviti se na mail da demos može očekivati da će netko doći, a i da može računati otprilike koliko bi mu ljudi moglo doći na demonstrature. Ako ti baš ne odgovara zadani termin (znači, sastajanje od sata koji je napisan na webu i na ovom forumu + 15 minuta čekanja), probaj s demosom dogovoriti ako možeš doći malo kasnije tijekom ta dva sata ili ako bi htio/htjela doći neki drugi dan ili sat. Ljudi smo, možemo se valjda nekako dogovoriti! :D
jema (napisa):
u kojoj sobi su demonstrature i moze netko napisat njihove mailove da im se javimo prije dolaska jer uvijek prof. kaze da se najavimo kako demosi ne bi bezveze cekali, a nitko ne dođe Smile hvala Smile


Nema neke prostorije u kojoj se stalno drže demonstrature osim ako netko od demonstratora za svoj termin nađe predavaonicu koja je tada prazna. Ali ni to nije garancija jer ju nije rezervirao za sebe. Very Happy
U svakom slučaju, poželjno je najaviti se na mail da demos može očekivati da će netko doći, a i da može računati otprilike koliko bi mu ljudi moglo doći na demonstrature. Ako ti baš ne odgovara zadani termin (znači, sastajanje od sata koji je napisan na webu i na ovom forumu + 15 minuta čekanja), probaj s demosom dogovoriti ako možeš doći malo kasnije tijekom ta dva sata ili ako bi htio/htjela doći neki drugi dan ili sat. Ljudi smo, možemo se valjda nekako dogovoriti! Very Happy


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
boksi
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 02. 09. 2011. (16:37:55)
Postovi: (44)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 18:46 uto, 11. 10. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

hm, imam malo blesavo pitanje, ali kažu da nema glupih pitanja, pa neka:
dakle, slika od [latex](x+1) / (2*x + 3)[/latex] na intervalu od nula do plus beskonačno?
ide od 1/3 do?
ne znam trebam li staviti do beskonačno ili ide 1/2 jer mu limes ide tamo :?
mislim da ću ipak pokušati s 1/2, ali pitat ću prvo ovdje.
hm, imam malo blesavo pitanje, ali kažu da nema glupih pitanja, pa neka:
dakle, slika od na intervalu od nula do plus beskonačno?
ide od 1/3 do?
ne znam trebam li staviti do beskonačno ili ide 1/2 jer mu limes ide tamo Confused
mislim da ću ipak pokušati s 1/2, ali pitat ću prvo ovdje.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
R2-D2
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 11. 10. 2011. (20:32:10)
Postovi: (2F)16
Sarma = la pohva - posuda
12 = 12 - 0

PostPostano: 21:01 uto, 11. 10. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="boksi"]hm, imam malo blesavo pitanje, ali kažu da nema glupih pitanja, pa neka:
dakle, slika od [latex](x+1) / (2*x + 3)[/latex] na intervalu od nula do plus beskonačno?
ide od 1/3 do?
ne znam trebam li staviti do beskonačno ili ide 1/2 jer mu limes ide tamo :?
mislim da ću ipak pokušati s 1/2, ali pitat ću prvo ovdje.[/quote]

Nikada ti neće prijeći 1/2. Ali najlakše ti je to iz grafa vidjeti. Malo si središ funkciju i dobiješ 1/2 - 1/(4(x+3/2)). Znači, graf ti ima oblik slično kao -1/x, osim kaj je translatiran za 3/2 ulijevo i za 1/2 u gore.
boksi (napisa):
hm, imam malo blesavo pitanje, ali kažu da nema glupih pitanja, pa neka:
dakle, slika od na intervalu od nula do plus beskonačno?
ide od 1/3 do?
ne znam trebam li staviti do beskonačno ili ide 1/2 jer mu limes ide tamo Confused
mislim da ću ipak pokušati s 1/2, ali pitat ću prvo ovdje.


Nikada ti neće prijeći 1/2. Ali najlakše ti je to iz grafa vidjeti. Malo si središ funkciju i dobiješ 1/2 - 1/(4(x+3/2)). Znači, graf ti ima oblik slično kao -1/x, osim kaj je translatiran za 3/2 ulijevo i za 1/2 u gore.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
boksi
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 02. 09. 2011. (16:37:55)
Postovi: (44)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 21:20 uto, 11. 10. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Hvala! Ispalo je dobro s tom jednom polovinom, ali sad samo to nacrtati treba :)
Hvala! Ispalo je dobro s tom jednom polovinom, ali sad samo to nacrtati treba Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
spik2nick
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 28. 09. 2011. (12:41:01)
Postovi: (D)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 21:52 uto, 11. 10. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ako nije problem može li mi netko pokazati kako da riješim 5. zadatak iz 1. zadaća iz MA1. Malo sam zapeo u raspisivanju i baš me pati :P

http://web.math.hr/nastava/analiza/files/ma1-zadaca1.pdf
Ako nije problem može li mi netko pokazati kako da riješim 5. zadatak iz 1. zadaća iz MA1. Malo sam zapeo u raspisivanju i baš me pati Razz

http://web.math.hr/nastava/analiza/files/ma1-zadaca1.pdf



_________________
Pokušaj je prvi korak prema neuspjehu!!
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Optimum
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 09. 2011. (09:16:23)
Postovi: (41)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 9 - 3
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 22:16 uto, 11. 10. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="spik2nick"]Ako nije problem može li mi netko pokazati kako da riješim 5. zadatak iz 1. zadaća iz MA1. Malo sam zapeo u raspisivanju i baš me pati :P

http://web.math.hr/nastava/analiza/files/ma1-zadaca1.pdf[/quote]

moraš dokazati da je polinom veći ili jednak nuli...

x^4-4x^3+12x^2-24x+24>=0
tu rastaviš 12x^2 na 8x^2 + 4x^2
dalje imaš
x^2(x-2)^2 + 8(x^2-3x+3)>=0

ovaj prvi izraz x^2 je uvijek pozitivan jer je na kvadrat
isto vrijedi i za izraz (x-2)^2
a x^2-3x+3 je uvijek pozitivan jer mu je diskriminanta manja od nule, a koef smjera pozitivan... samim time cijeli polinom je veći od nule
spik2nick (napisa):
Ako nije problem može li mi netko pokazati kako da riješim 5. zadatak iz 1. zadaća iz MA1. Malo sam zapeo u raspisivanju i baš me pati Razz

http://web.math.hr/nastava/analiza/files/ma1-zadaca1.pdf


moraš dokazati da je polinom veći ili jednak nuli...

x^4-4x^3+12x^2-24x+24>=0
tu rastaviš 12x^2 na 8x^2 + 4x^2
dalje imaš
x^2(x-2)^2 + 8(x^2-3x+3)>=0

ovaj prvi izraz x^2 je uvijek pozitivan jer je na kvadrat
isto vrijedi i za izraz (x-2)^2
a x^2-3x+3 je uvijek pozitivan jer mu je diskriminanta manja od nule, a koef smjera pozitivan... samim time cijeli polinom je veći od nule


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
PermutiranoPrase
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 10. 09. 2011. (16:08:19)
Postovi: (F4)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
10 = 17 - 7

PostPostano: 16:40 sri, 12. 10. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

I ja imam jedno bedasto pitanje. Ok, par. Ili malo više nego par. I nisu vezana isključivo uz zadaće.

[b]1.zadatak glasi:[/b]
[latex]|x^2 - x| - |x| < 1[/latex]

Ja to sredih ovako:
[latex]|x||x-1|- |x| - 1 < 0[/latex]
[latex]x_1 = 0[/latex]
[latex]x_2 = 1[/latex]

1. slučaj: x<0
Raspišem, dobijem interval.
Uvrštavala sam u ovo:
[latex]|x||x-1|- |x| - 1 < 0[/latex]

Hoće li zagrada cijela imati predznak minus:[latex]-(x-1)[/latex]
ili ću pisati[latex] (-x - 1)?[/latex]

Drugi slučaj: 0<x<1
Treći slučaj: x>1

Dobijem tri intervala kao rješenja pojedinih slučajeva.
Konačno rješenje je unija ta tri rješenja? Ili njihov presjek? Ili nema konačnog rješenja nego samo rješenje po intervalima?
Davno sam radila module, malo zaboravih neke stvari. :oops:


[b]2. Kako dokazati:[/b]
[latex] \dfrac{|a+b| + |a-b|}{2ab} = \dfrac{sgn(ab)}{min(|a|,|b|)}[/latex]
Počela sam nešto raspisivati, pa shvatih da je tu nešto čudno. :)

[b]3. Ako želim provjeriti injektivnost funkcije[/b], postupam ovako:
Pretpostavim da je [latex]f(x_1) = f(x2) => x_1 = x_2[/latex], pa umjesto [latex]f(x_1), f(x_2) [/latex] pišem izraze, sredim ih, pa na kraju kad se sve i svašta pokrati, poništi, oduzme i sl. dobijem [latex]5x_1 = 5x_2 [/latex], tj. [latex]x_1 = x_2 [/latex].

[b]4. A kako provjeravam surjekciju?[/b] (Nije u domaćem kog sam rješavala ali je donekle vezano.)

[b]5.[/b] [b]Ako mi zadatak glasi odredi sliku tog intervala (ili cijele funkcije) ili prasliku nekog drugog intervala[/b], kao rješenje će mi se priznati samo račun, a crtanje (graf) ne? Ako sve riješim preko grafa, to je 0 bodova u kolokviju?

Je li ovo dovoljno za napisati:
[latex]f(x) = \sqrt{3-2x}[/latex]
Domena:
[latex]3-2x \geq 0[/latex]
[latex]x \leq \frac{3}{2}[/latex]
[latex]D_f = <-\infty, \frac{3}{2}]}[/latex]

Slika:
[latex]R_f = {f(x) : x \in D_f} = { \sqrt{3-2x} : x \in <-\infty, \frac{3}{2}]} = [1, + \infty>[/latex]
Ili treba još detaljnije? Rekli su da pišemo u kolokvijima sve moguće detalje, kao da objašnjavamo djeci u vrtiću, pa sad....
I ja imam jedno bedasto pitanje. Ok, par. Ili malo više nego par. I nisu vezana isključivo uz zadaće.

1.zadatak glasi:


Ja to sredih ovako:




1. slučaj: x<0
Raspišem, dobijem interval.
Uvrštavala sam u ovo:


Hoće li zagrada cijela imati predznak minus:
ili ću pisati

Drugi slučaj: 0<x<1
Treći slučaj: x>1

Dobijem tri intervala kao rješenja pojedinih slučajeva.
Konačno rješenje je unija ta tri rješenja? Ili njihov presjek? Ili nema konačnog rješenja nego samo rješenje po intervalima?
Davno sam radila module, malo zaboravih neke stvari. Embarassed


2. Kako dokazati:

Počela sam nešto raspisivati, pa shvatih da je tu nešto čudno. Smile

3. Ako želim provjeriti injektivnost funkcije, postupam ovako:
Pretpostavim da je , pa umjesto pišem izraze, sredim ih, pa na kraju kad se sve i svašta pokrati, poništi, oduzme i sl. dobijem , tj. .

4. A kako provjeravam surjekciju? (Nije u domaćem kog sam rješavala ali je donekle vezano.)

5. Ako mi zadatak glasi odredi sliku tog intervala (ili cijele funkcije) ili prasliku nekog drugog intervala, kao rješenje će mi se priznati samo račun, a crtanje (graf) ne? Ako sve riješim preko grafa, to je 0 bodova u kolokviju?

Je li ovo dovoljno za napisati:

Domena:




Slika:

Ili treba još detaljnije? Rekli su da pišemo u kolokvijima sve moguće detalje, kao da objašnjavamo djeci u vrtiću, pa sad....


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Vishykc
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 23. 10. 2010. (14:38:08)
Postovi: (6A)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 17 - 12
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 17:31 sri, 12. 10. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="PermutiranoPrase"]I ja imam jedno bedasto pitanje. Ok, par. Ili malo više nego par. :D

[b]1.zadatak glasi:[/b]
[latex]|x^2 - x| - |x| < 1[/latex]

Ja to sredih ovako:
[latex]|x||x-1|- |x| - 1 < 0[/latex]
[latex]x_1 = 0[/latex]
[latex]x_2 = 1[/latex]

1. slučaj: x<0
Raspišem, dobijem interval.
Uvrštavala sam u ovo:
[latex]|x||x-1|- |x| - 1 < 0[/latex]. Očito za svaki y iz kodomene postoji jedinstveni x t.d f(x)=y.

Hoće li zagrada |x-1| cijela imati predznak minus:
[latex]-(x-1)[/latex]
ili ću pisati[latex] (-x - 1)?[/latex]

Drugi slučaj: 0<x<1
Treći slučaj: x>1

Dobijem tri intervala kao rješenja pojedinih slučajeva.
Konačno rješenje je unija ta tri rješenja? Ili njihov presjek? Ili nema konačnog rješenja nego samo rješenje po intervalima?
Davno sam radila module, malo zaboravih neke stvari. :oops:


[b]2. Kako dokazati:[/b]
[latex] \dfrac{|a+b| + |a-b|}{2ab} = \dfrac{sgn(ab)}{min(|a|,|b|)}[/latex]
Počela sam nešto raspisivati, pa shvatih da je tu nešto čudno. :)

[b]3. Ako želim provjeriti injektivnost funkcije[/b], postupam ovako:
Pretpostavim da je [latex]f(x_1) = f(x2) => x_1 = x_2[/latex], pa umjesto [latex]f(x_1), f(x_2) [/latex] pišem izraze, sredim ih, pa na kraju kad se sve i svašta pokrati, poništi, oduzme i sl. dobijem [latex]5x_1 = 5x_2 [/latex], tj. [latex]x_1 = x_2 [/latex].

[b]4. A kako provjeravam surjekciju?[/b] (Nije u domaćem kog sam rješavala ali je donekle vezano.)

[b]5.[/b] [b]Ako mi zadatak glasi odredi sliku tog intervala ili prasliku nekog drugog intervala[/b], kao rješenje će mi se priznati samo račun, a crtanje (graf) ne? Ako sve riješim preko grafa, to je 0 bodova u kolokviju?[/quote]

Da, samo trebaš kod raspisa na manjim intervalima "prešamarati" po cijelom [latex]\mathbb{R}[/latex]. Znači, drugi slučaj [latex]0\le x<1[/latex], a 3. [latex]x\ge 1[/latex]. Gledaš za x-eve jel manje od nule [b]ili[/b] u nekom od intervala pa je konačno rješenje unija sva tri slučaja . (Ali rješenje svakog slučaja je dani uvjet presječen s intervalom koji dobiješ rješivši nejednanžbu jer je to zadovoljeno za x-eve za koje vrijedi uvjet [b]i[/b] interval koji dobiješ) Za injekciju je dobro provjerit tak kak si napisala. Za surjekciju treba provjerit da za [b]svaki[/b] y iz kodomene postoji barem jedan x iz domene t.d je f(x)=y. Npr. za lin. funkciju f(x)=2x+3 rješavaš jednadžbu 2x+3=y po nepoznanici x. Slijedi da je [latex]x=\frac {y-3} {2}[/latex] :wink:
PermutiranoPrase (napisa):
I ja imam jedno bedasto pitanje. Ok, par. Ili malo više nego par. Very Happy

1.zadatak glasi:


Ja to sredih ovako:




1. slučaj: x<0
Raspišem, dobijem interval.
Uvrštavala sam u ovo:
. Očito za svaki y iz kodomene postoji jedinstveni x t.d f(x)=y.

Hoće li zagrada |x-1| cijela imati predznak minus:

ili ću pisati

Drugi slučaj: 0<x<1
Treći slučaj: x>1

Dobijem tri intervala kao rješenja pojedinih slučajeva.
Konačno rješenje je unija ta tri rješenja? Ili njihov presjek? Ili nema konačnog rješenja nego samo rješenje po intervalima?
Davno sam radila module, malo zaboravih neke stvari. Embarassed


2. Kako dokazati:

Počela sam nešto raspisivati, pa shvatih da je tu nešto čudno. Smile

3. Ako želim provjeriti injektivnost funkcije, postupam ovako:
Pretpostavim da je , pa umjesto pišem izraze, sredim ih, pa na kraju kad se sve i svašta pokrati, poništi, oduzme i sl. dobijem , tj. .

4. A kako provjeravam surjekciju? (Nije u domaćem kog sam rješavala ali je donekle vezano.)

5. Ako mi zadatak glasi odredi sliku tog intervala ili prasliku nekog drugog intervala, kao rješenje će mi se priznati samo račun, a crtanje (graf) ne? Ako sve riješim preko grafa, to je 0 bodova u kolokviju?


Da, samo trebaš kod raspisa na manjim intervalima "prešamarati" po cijelom . Znači, drugi slučaj , a 3. . Gledaš za x-eve jel manje od nule ili u nekom od intervala pa je konačno rješenje unija sva tri slučaja . (Ali rješenje svakog slučaja je dani uvjet presječen s intervalom koji dobiješ rješivši nejednanžbu jer je to zadovoljeno za x-eve za koje vrijedi uvjet i interval koji dobiješ) Za injekciju je dobro provjerit tak kak si napisala. Za surjekciju treba provjerit da za svaki y iz kodomene postoji barem jedan x iz domene t.d je f(x)=y. Npr. za lin. funkciju f(x)=2x+3 rješavaš jednadžbu 2x+3=y po nepoznanici x. Slijedi da je Wink



_________________
U matematici se sve smije, osim pogriješiti!
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
goranm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 11. 2002. (20:09:12)
Postovi: (906)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
218 = 249 - 31

PostPostano: 17:45 sri, 12. 10. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="PermutiranoPrase"]Hoće li zagrada |x-1| cijela imati predznak minus:[/quote]
Ako je x<0, onda je očito i x-1<0. Stavi a=x-1. Jer je a<0, onda je -a>0 pa je |x-1|=|a|=-a=-(x-1).

[quote]
Drugi slučaj: 0<x<1
Treći slučaj: x>1[/quote]
Uzmi u obzir da tvoja tri slučaja ništa ne govore o x=0 ili x=1.

[quote]Konačno rješenje je unija ta tri rješenja? Ili njihov presjek?[/quote]
Ako je [tex]I_1[/tex] rješenje slučaja x<0, [tex]I_2[/tex] rješenje slučaja [tex]0\leq x<1[/tex], a [tex]I_3[/tex] rješenje slučaja [tex]x\geq 1[/tex], onda ti je konačno rješenje

[tex](I_1 \cap \left\langle -\infty,0\right\rangle)\cup (I_2 \cap \left[0,1\right\rangle)\cup(I_3\cap\left[1,+\infty\right\rangle).[/tex]
U zagradama su presjeci jer, npr. u slučaju x<0, nejednadžba je zadovoljena za x<0 [b]i[/b] za x iz [tex]I_1[/tex]. Između zagrada je unija jer ili je [tex]x<0[/tex] i x iz [tex]I_1[/tex] ili je [tex]0\leq x <1[/tex] i x iz [tex]I_2[/tex] ili je [tex]x\geq 1[/tex] i x iz [tex]I_3 [/tex]

Vodi se za tim da [tex]a\cup b[/tex] znači a ili b, a [tex]a\cap b[/tex] znači a i b.

[quote]
[b]2. Kako dokazati:[/b]
[latex] \dfrac{|a+b| + |a-b|}{2ab} = \dfrac{sgn(ab)}{min(|a|,|b|)}[/latex]
Počela sam nešto raspisivati, pa shvatih da je tu nešto čudno. :)[/quote]
Imaš dva slučaja: a<b i a=b. Slučaj a>b je isto što i a<b, radi se samo o zamijeni simbola. Pretpostavi da je a=b. Onda je |a|=|b| pa je min{|a|,|b|}=min{|a|,|a|}=|a|. Još je |a-b|=0 i sgn(ab)=1 (jer su ili oba pozitivni ili oba negativni). Ako kreneš s lijeve strane, onda dobivaš
[tex]\frac{|a+a|+0}{2a^2}=\frac{|a|}{|a|^2}=\frac{1}{|a|}=\frac{sgn(ab)}{min(|a|,|b|)}.[/tex]
Slučaj a<b slično dokazuješ, samo moraš još promatrati slučajeve kada su a i b različitog i kada su istog predznaka.

[quote][b]3. Ako želim provjeriti injektivnost funkcije[/b], postupam ovako:
Pretpostavim da je [latex]f(x_1) = f(x2) => x_1 = x_2[/latex], pa umjesto [latex]f(x_1), f(x_2) [/latex] pišem izraze, sredim ih, pa na kraju kad se sve i svašta pokrati, poništi, oduzme i sl. dobijem [latex]5x_1 = 5x_2 [/latex], tj. [latex]x_1 = x_2 [/latex].[/quote]
Ne pretpostavljaš [latex]f(x_1) = f(x_2) \Rightarrow x_1 = x_2[/latex]. Pretpostavljaš [latex]f(x_1) = f(x_2)[/latex] i želiš dokazati da iz toga slijedi [latex]x_1=x_2[/latex].

[quote][b]4. A kako provjeravam surjekciju?[/b] (Nije u domaćem kog sam rješavala ali je donekle vezano.)[/quote]
Općenito nema šablone. Može se provjeriti po definiciji, tj. za svaki y iz kodomene eksplicitno nađeš x iz domene td. je f(x)=y, što zna biti i nešto teže kada su domena i kodomena beskonačne. Kada su i domena i kodomena konačne, onda se iskoristi jeftin trik da je funkcija surjekcija ako i samo ako je injekcija.

U posebnim slučajevima, kada se radi o "lijepim" funkcijama (neprekidnima, definiranima na kompaktnom skupu, derivabilnima itd.) možeš se poslužiti nekim od teorema koji govore koje sve vrijednosti funkcija može poprimiti, a koje ćeš uskoro naučiti. :)

[quote][b]5.[/b] [b]Ako mi zadatak glasi odredi sliku tog intervala ili prasliku nekog drugog intervala[/b], kao rješenje će mi se priznati samo račun, a crtanje (graf) ne? Ako sve riješim preko grafa, to je 0 bodova u kolokviju?[/quote]
Graf je samo skica koja tebi služi da si predočiš što bi rješenje moglo biti. Npr. ako zadatak glasi, odredi sliku intervala x>1 te i te funkcije, onda iz grafa ne možeš očitati da li se za npr. x=5 323 221 334 447 893 211 počne nešto čudno događati s funkcijom.
PermutiranoPrase (napisa):
Hoće li zagrada |x-1| cijela imati predznak minus:

Ako je x<0, onda je očito i x-1<0. Stavi a=x-1. Jer je a<0, onda je -a>0 pa je |x-1|=|a|=-a=-(x-1).

Citat:

Drugi slučaj: 0<x<1
Treći slučaj: x>1

Uzmi u obzir da tvoja tri slučaja ništa ne govore o x=0 ili x=1.

Citat:
Konačno rješenje je unija ta tri rješenja? Ili njihov presjek?

Ako je [tex]I_1[/tex] rješenje slučaja x<0, [tex]I_2[/tex] rješenje slučaja [tex]0\leq x<1[/tex], a [tex]I_3[/tex] rješenje slučaja [tex]x\geq 1[/tex], onda ti je konačno rješenje

[tex](I_1 \cap \left\langle -\infty,0\right\rangle)\cup (I_2 \cap \left[0,1\right\rangle)\cup(I_3\cap\left[1,+\infty\right\rangle).[/tex]
U zagradama su presjeci jer, npr. u slučaju x<0, nejednadžba je zadovoljena za x<0 i za x iz [tex]I_1[/tex]. Između zagrada je unija jer ili je [tex]x<0[/tex] i x iz [tex]I_1[/tex] ili je [tex]0\leq x <1[/tex] i x iz [tex]I_2[/tex] ili je [tex]x\geq 1[/tex] i x iz [tex]I_3 [/tex]

Vodi se za tim da [tex]a\cup b[/tex] znači a ili b, a [tex]a\cap b[/tex] znači a i b.

Citat:

2. Kako dokazati:

Počela sam nešto raspisivati, pa shvatih da je tu nešto čudno. Smile

Imaš dva slučaja: a<b i a=b. Slučaj a>b je isto što i a<b, radi se samo o zamijeni simbola. Pretpostavi da je a=b. Onda je |a|=|b| pa je min{|a|,|b|}=min{|a|,|a|}=|a|. Još je |a-b|=0 i sgn(ab)=1 (jer su ili oba pozitivni ili oba negativni). Ako kreneš s lijeve strane, onda dobivaš
[tex]\frac{|a+a|+0}{2a^2}=\frac{|a|}{|a|^2}=\frac{1}{|a|}=\frac{sgn(ab)}{min(|a|,|b|)}.[/tex]
Slučaj a<b slično dokazuješ, samo moraš još promatrati slučajeve kada su a i b različitog i kada su istog predznaka.

Citat:
3. Ako želim provjeriti injektivnost funkcije, postupam ovako:
Pretpostavim da je , pa umjesto pišem izraze, sredim ih, pa na kraju kad se sve i svašta pokrati, poništi, oduzme i sl. dobijem , tj. .

Ne pretpostavljaš . Pretpostavljaš i želiš dokazati da iz toga slijedi .

Citat:
4. A kako provjeravam surjekciju? (Nije u domaćem kog sam rješavala ali je donekle vezano.)

Općenito nema šablone. Može se provjeriti po definiciji, tj. za svaki y iz kodomene eksplicitno nađeš x iz domene td. je f(x)=y, što zna biti i nešto teže kada su domena i kodomena beskonačne. Kada su i domena i kodomena konačne, onda se iskoristi jeftin trik da je funkcija surjekcija ako i samo ako je injekcija.

U posebnim slučajevima, kada se radi o "lijepim" funkcijama (neprekidnima, definiranima na kompaktnom skupu, derivabilnima itd.) možeš se poslužiti nekim od teorema koji govore koje sve vrijednosti funkcija može poprimiti, a koje ćeš uskoro naučiti. Smile

Citat:
5. Ako mi zadatak glasi odredi sliku tog intervala ili prasliku nekog drugog intervala, kao rješenje će mi se priznati samo račun, a crtanje (graf) ne? Ako sve riješim preko grafa, to je 0 bodova u kolokviju?

Graf je samo skica koja tebi služi da si predočiš što bi rješenje moglo biti. Npr. ako zadatak glasi, odredi sliku intervala x>1 te i te funkcije, onda iz grafa ne možeš očitati da li se za npr. x=5 323 221 334 447 893 211 počne nešto čudno događati s funkcijom.



_________________
The Dude Abides


Zadnja promjena: goranm; 18:51 sri, 12. 10. 2011; ukupno mijenjano 6 put/a.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
logikaus
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 10. 2011. (17:55:23)
Postovi: (45)16
Sarma = la pohva - posuda
= 6 - 0

PostPostano: 18:00 sri, 12. 10. 2011    Naslov: problem: 1.dz; 7. i 15. zadatak Citirajte i odgovorite

u 7. sam zadatku za x1, x2 dobila x1,2=lambda+-1
i sad ne znam kako dalje -.-
a vezano uz 15. zadatak, jel tu treba sve samo staviti na 3 ili kvadrirati, ili i neke uvjete postavljati?
hvala :D [/list][/quote][/code]
u 7. sam zadatku za x1, x2 dobila x1,2=lambda+-1
i sad ne znam kako dalje -.-
a vezano uz 15. zadatak, jel tu treba sve samo staviti na 3 ili kvadrirati, ili i neke uvjete postavljati?
hvala Very Happy [/list][/quote][/code]


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Matematička analiza 1 i 2 Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na 1, 2, 3  Sljedeće
Stranica 1 / 3.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan