Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Peticija za otvaranje MacIntosh praktikuma!
Idite na 1, 2  Sljedeće
Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - ozbiljno -> Računalni sustavi na Fakultetu
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
koryanshea
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 10. 2003. (23:50:23)
Postovi: (442)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
17 = 27 - 10
Lokacija: Bebop (converted interplanetary trawler)

PostPostano: 22:09 uto, 15. 11. 2005    Naslov: Peticija za otvaranje MacIntosh praktikuma! Citirajte i odgovorite

Obavijest!

Postoji mogucćnost da se na fakultetu otvori MacIntosh praktikum ukoliko bude dovoljan broj zainteresiranih studenata, profesora i asistenata. U tu svrhu možete potpisati peticiju, a vaše potpise će skupljati Silvija Kolarić - Sly!
Gdje i kako je možete naći te formular za samoinicijativno sakupljanje potpisa možete naći na [url=http://student.math.hr/~studrep]webu SZ-PMF-MO[/url]!
Obavijest!

Postoji mogucćnost da se na fakultetu otvori MacIntosh praktikum ukoliko bude dovoljan broj zainteresiranih studenata, profesora i asistenata. U tu svrhu možete potpisati peticiju, a vaše potpise će skupljati Silvija Kolarić - Sly!
Gdje i kako je možete naći te formular za samoinicijativno sakupljanje potpisa možete naći na webu SZ-PMF-MO!



_________________
"Download the files to a non-networked, firewalled computer."
- Dr. Elizabeth Weir
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
GauSs_
Moderator
Moderator


Pridružen/a: 28. 01. 2004. (21:01:17)
Postovi: (53C)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
72 = 110 - 38
Lokacija: 231

PostPostano: 22:35 uto, 15. 11. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

mislim da se uopce ne isplati raspravljat o Mac-u dok se ne prebace potpuno
na intelove procesore. glupo je sada kupovat ppc-ove ako je politka tvrtke
da se do sredine 2006 potpuno prebace na intela
mislim da se uopce ne isplati raspravljat o Mac-u dok se ne prebace potpuno
na intelove procesore. glupo je sada kupovat ppc-ove ako je politka tvrtke
da se do sredine 2006 potpuno prebace na intela



_________________
The purpose of life is to end
Malo sam lose volje...

Prosle su godine kolokviji bili laksi, zar ne?
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
koryanshea
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 10. 2003. (23:50:23)
Postovi: (442)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
17 = 27 - 10
Lokacija: Bebop (converted interplanetary trawler)

PostPostano: 1:05 sri, 16. 11. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="GauSs_"]mislim da se uopce ne isplati raspravljat o Mac-u dok se ne prebace potpuno na intelove procesore.[/quote]
:neznam:
prenjet cemo taj komentar nadleznima... ali tko zna, mozda je nekakvo snizenje u prici (na "stare" masine :)) pa se zato gleda da se ugrabi prilika :?
a zasto je tako vazna ta prica? pliz objasni meni laikici zasto ce ta razlika igrati veliku ulogu u zivotu jednog studenta koji ce koristit ta racunala? :)
GauSs_ (napisa):
mislim da se uopce ne isplati raspravljat o Mac-u dok se ne prebace potpuno na intelove procesore.

Ja to stvarno ne znam
prenjet cemo taj komentar nadleznima... ali tko zna, mozda je nekakvo snizenje u prici (na "stare" masine Smile) pa se zato gleda da se ugrabi prilika Confused
a zasto je tako vazna ta prica? pliz objasni meni laikici zasto ce ta razlika igrati veliku ulogu u zivotu jednog studenta koji ce koristit ta racunala? Smile



_________________
"Download the files to a non-networked, firewalled computer."
- Dr. Elizabeth Weir
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
HijenA
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 23. 01. 2004. (16:46:04)
Postovi: (3D2)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
-26 = 44 - 70
Lokacija: Prazan skup ;-)

PostPostano: 1:44 sri, 16. 11. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="koryanshea"][quote="GauSs_"]mislim da se uopce ne isplati raspravljat o Mac-u dok se ne prebace potpuno na intelove procesore.[/quote]
:neznam:
prenjet cemo taj komentar nadleznima... ali tko zna, mozda je nekakvo snizenje u prici (na "stare" masine :)) pa se zato gleda da se ugrabi prilika :?
a zasto je tako vazna ta prica? pliz objasni meni laikici zasto ce ta razlika igrati veliku ulogu u zivotu jednog studenta koji ce koristit ta racunala? :)[/quote]

nadogradnje starijih mac racunala (dakle sve na PPC platformi (IBMovi G5 procesori), odnosno preIntel era) nece biti moguce u buducnosti jer se jedna kompletna arhitektura gasi (PPC) i stavlja se nova (Intel). Apple se za taj korak odlucio primarno iz financijskih razloga (ma sto oni drugacije rekli) jer je cinjenica da Apple konstantno gubi korisnike svojih racunala, a isto tako je istina da je Intelovu platformu puno lakse odrzavati plus puno je jeftinija od [i]proprietary[/i] Appleove konstrukcije. i jos je jedna stvar: Apple, odnosno Steve Jobs, se nada da ce ovako Mac odnosno MacOS X i njegovi nasljednici postati direktni konkurenti.
koryanshea (napisa):
GauSs_ (napisa):
mislim da se uopce ne isplati raspravljat o Mac-u dok se ne prebace potpuno na intelove procesore.

Ja to stvarno ne znam
prenjet cemo taj komentar nadleznima... ali tko zna, mozda je nekakvo snizenje u prici (na "stare" masine Smile) pa se zato gleda da se ugrabi prilika Confused
a zasto je tako vazna ta prica? pliz objasni meni laikici zasto ce ta razlika igrati veliku ulogu u zivotu jednog studenta koji ce koristit ta racunala? Smile


nadogradnje starijih mac racunala (dakle sve na PPC platformi (IBMovi G5 procesori), odnosno preIntel era) nece biti moguce u buducnosti jer se jedna kompletna arhitektura gasi (PPC) i stavlja se nova (Intel). Apple se za taj korak odlucio primarno iz financijskih razloga (ma sto oni drugacije rekli) jer je cinjenica da Apple konstantno gubi korisnike svojih racunala, a isto tako je istina da je Intelovu platformu puno lakse odrzavati plus puno je jeftinija od proprietary Appleove konstrukcije. i jos je jedna stvar: Apple, odnosno Steve Jobs, se nada da ce ovako Mac odnosno MacOS X i njegovi nasljednici postati direktni konkurenti.



_________________
Chuck Norris can divide by zero.

I bow before you Veliki Limun, on je kiseo i zut Bow to the left

[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
venovako
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 11. 2002. (22:46:38)
Postovi: (2F9)16
Sarma = la pohva - posuda
56 = 65 - 9

PostPostano: 9:46 sri, 16. 11. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ne vidim zasto bi se izbjegavala (mozda povoljna, don't know) prilika za nabavku Mac-ova kad Appleova podrska i dostupni programi za PPC nece preko noci nestati zbog prebacivanja na Intel. To pogotovo vrijedi za kvalitetan open source.

S druge strane, ako bi prilika bila jednako povoljna i nakon, navodno ne tako dalekog, izbacivanja inteliziranih Macova, mozda GauSs_ ima pravo, ali tko ce to znati? Isto tako, ne otvori li se taj praktikum sad, pitanje je kad ce biti sljedeca prilika i hoce li je biti uopce.

Uostalom, kako se svakih x godina obnavlja hardveraj po praktikumima, u drugoj ce inkarnaciji Macova kucati Intel, a do tada ne vjerujem da ce netko biti silno razocaran prisustvom G5 procesora, stovise, obican (i ne samo obican) user malo ce mariti za razlike u byte orderingu i instrukcijskom setu.

Jedino sto bi moglo biti problematicno je politika softverskih kompanija oko placanja nadogradnje komercijalnog softvera s verzije y za PPC na verziju y ili vecu za Intel, sto ce iskrsnuti s novom generacijom praktikumskih Macova za koju godinu. Ali to je vec pitanje financijskih dealova na visim razinama.

Svakako, radujem se posjecivanju Mac oaze, ako ta prica nije samo neslana sala za podgrijavanja laznih nada sviju Macovaca i onih koji su to (samo u dusi) bili.
Ne vidim zasto bi se izbjegavala (mozda povoljna, don't know) prilika za nabavku Mac-ova kad Appleova podrska i dostupni programi za PPC nece preko noci nestati zbog prebacivanja na Intel. To pogotovo vrijedi za kvalitetan open source.

S druge strane, ako bi prilika bila jednako povoljna i nakon, navodno ne tako dalekog, izbacivanja inteliziranih Macova, mozda GauSs_ ima pravo, ali tko ce to znati? Isto tako, ne otvori li se taj praktikum sad, pitanje je kad ce biti sljedeca prilika i hoce li je biti uopce.

Uostalom, kako se svakih x godina obnavlja hardveraj po praktikumima, u drugoj ce inkarnaciji Macova kucati Intel, a do tada ne vjerujem da ce netko biti silno razocaran prisustvom G5 procesora, stovise, obican (i ne samo obican) user malo ce mariti za razlike u byte orderingu i instrukcijskom setu.

Jedino sto bi moglo biti problematicno je politika softverskih kompanija oko placanja nadogradnje komercijalnog softvera s verzije y za PPC na verziju y ili vecu za Intel, sto ce iskrsnuti s novom generacijom praktikumskih Macova za koju godinu. Ali to je vec pitanje financijskih dealova na visim razinama.

Svakako, radujem se posjecivanju Mac oaze, ako ta prica nije samo neslana sala za podgrijavanja laznih nada sviju Macovaca i onih koji su to (samo u dusi) bili.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
GauSs_
Moderator
Moderator


Pridružen/a: 28. 01. 2004. (21:01:17)
Postovi: (53C)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
72 = 110 - 38
Lokacija: 231

PostPostano: 11:45 sri, 16. 11. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="venovako"]
Jedino sto bi moglo biti problematicno je politika softverskih kompanija oko placanja nadogradnje komercijalnog softvera s verzije y za PPC na verziju y ili vecu za Intel, sto ce iskrsnuti s novom generacijom praktikumskih Macova za koju godinu. Ali to je vec pitanje financijskih dealova na visim razinama.
[/quote]

potpuno se slazem 8)

vecina softwera za Mac vec se pocela prevoditi na intel. pitanje je kakva ce
podrska biti za 2 godine.

medjutim, najvaznije je pitanje da li zelimo Mac praktikum radi Mac-ova ili
MacOS-a. Ako je zbog MacOS-a (ovo drugo mi se cini iznimno glupim)
onda mozda i nije tako losa ideja. Naravno, ako se ti Mac-ovi nece moci
"povoljno" nabaviti kasnije.
venovako (napisa):

Jedino sto bi moglo biti problematicno je politika softverskih kompanija oko placanja nadogradnje komercijalnog softvera s verzije y za PPC na verziju y ili vecu za Intel, sto ce iskrsnuti s novom generacijom praktikumskih Macova za koju godinu. Ali to je vec pitanje financijskih dealova na visim razinama.


potpuno se slazem Cool

vecina softwera za Mac vec se pocela prevoditi na intel. pitanje je kakva ce
podrska biti za 2 godine.

medjutim, najvaznije je pitanje da li zelimo Mac praktikum radi Mac-ova ili
MacOS-a. Ako je zbog MacOS-a (ovo drugo mi se cini iznimno glupim)
onda mozda i nije tako losa ideja. Naravno, ako se ti Mac-ovi nece moci
"povoljno" nabaviti kasnije.



_________________
The purpose of life is to end
Malo sam lose volje...

Prosle su godine kolokviji bili laksi, zar ne?
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
HijenA
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 23. 01. 2004. (16:46:04)
Postovi: (3D2)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
-26 = 44 - 70
Lokacija: Prazan skup ;-)

PostPostano: 12:43 sri, 16. 11. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="GauSs_"][quote="venovako"]
Jedino sto bi moglo biti problematicno je politika softverskih kompanija oko placanja nadogradnje komercijalnog softvera s verzije y za PPC na verziju y ili vecu za Intel, sto ce iskrsnuti s novom generacijom praktikumskih Macova za koju godinu. Ali to je vec pitanje financijskih dealova na visim razinama.
[/quote]

potpuno se slazem 8)

vecina softwera za Mac vec se pocela prevoditi na intel. pitanje je kakva ce
podrska biti za 2 godine.[/quote]

IMO bilo bi strasno glupo od Appleada naprasito ukine kompletnu podrsku za PPC. isto vrijedi i za software developere, jer ne mogu ocekivati da sad svi koji su kupili PPC (a, mozda, nisu znali da ce se sve selit na intela, kazem [i]mozda[/i] zato sto je danasnji PPC hardveraj dosta jaci od Intela) i dosta ga platili, sad svoje nove strojeve bace u smece jer im se nova verzija nekog programa nece pokretati na njihovom racunalu :?

[quote]
medjutim, najvaznije je pitanje da li zelimo Mac praktikum radi Mac-ova ili
MacOS-a. Ako je zbog MacOS-a (ovo drugo mi se cini iznimno glupim)
onda mozda i nije tako losa ideja. Naravno, ako se ti Mac-ovi nece moci
"povoljno" nabaviti kasnije.[/quote]

slazem se. a sad ubaci jos jednu cinjenicu a to je da se Macovi vrlo lako mogu preurediti u vrlo mocne Linux strojeve (Linux ima ugradjenu podrsku za PPC). mislim da bi se u kupovinu Maca moglo ici, ako nista drugo onda radi ispitivanja Mac mogucnosti, kako OSa tako i platforme. to pogotovo dobro dolazi buducim programerima koji se upoznaju sa novim suuceljem koji je INSHO ipak puno vise prilagodjeno korisniku nego sto je to bilokoje M$ suucelje.

EDIT: eh...da. kad bi mogao birati izmedju Maca i PCa za rad, uvijek bi izabrao Maca.
GauSs_ (napisa):
venovako (napisa):

Jedino sto bi moglo biti problematicno je politika softverskih kompanija oko placanja nadogradnje komercijalnog softvera s verzije y za PPC na verziju y ili vecu za Intel, sto ce iskrsnuti s novom generacijom praktikumskih Macova za koju godinu. Ali to je vec pitanje financijskih dealova na visim razinama.


potpuno se slazem Cool

vecina softwera za Mac vec se pocela prevoditi na intel. pitanje je kakva ce
podrska biti za 2 godine.


IMO bilo bi strasno glupo od Appleada naprasito ukine kompletnu podrsku za PPC. isto vrijedi i za software developere, jer ne mogu ocekivati da sad svi koji su kupili PPC (a, mozda, nisu znali da ce se sve selit na intela, kazem mozda zato sto je danasnji PPC hardveraj dosta jaci od Intela) i dosta ga platili, sad svoje nove strojeve bace u smece jer im se nova verzija nekog programa nece pokretati na njihovom racunalu Confused

Citat:

medjutim, najvaznije je pitanje da li zelimo Mac praktikum radi Mac-ova ili
MacOS-a. Ako je zbog MacOS-a (ovo drugo mi se cini iznimno glupim)
onda mozda i nije tako losa ideja. Naravno, ako se ti Mac-ovi nece moci
"povoljno" nabaviti kasnije.


slazem se. a sad ubaci jos jednu cinjenicu a to je da se Macovi vrlo lako mogu preurediti u vrlo mocne Linux strojeve (Linux ima ugradjenu podrsku za PPC). mislim da bi se u kupovinu Maca moglo ici, ako nista drugo onda radi ispitivanja Mac mogucnosti, kako OSa tako i platforme. to pogotovo dobro dolazi buducim programerima koji se upoznaju sa novim suuceljem koji je INSHO ipak puno vise prilagodjeno korisniku nego sto je to bilokoje M$ suucelje.

EDIT: eh...da. kad bi mogao birati izmedju Maca i PCa za rad, uvijek bi izabrao Maca.



_________________
Chuck Norris can divide by zero.

I bow before you Veliki Limun, on je kiseo i zut Bow to the left

[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
steelworker
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 25. 04. 2003. (11:21:04)
Postovi: (698)16
Sarma = la pohva - posuda
44 = 50 - 6
Lokacija: 4-dimensional space-time continuum. Or some 11-dimensional continuum? Dunna, it's all relative.

PostPostano: 13:28 sri, 16. 11. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="HijenA"]nadogradnje starijih mac racunala[/quote]

:-s Kad se ista na ovom faksu u praktikumima nadogradjivalo. Ja mislim da se uvijek kupovalo novo. :tso:

Ostalo ste sve vec rekli. :D
HijenA (napisa):
nadogradnje starijih mac racunala


Eh? Kad se ista na ovom faksu u praktikumima nadogradjivalo. Ja mislim da se uvijek kupovalo novo. Trudim Se Objasniti...

Ostalo ste sve vec rekli. Very Happy



_________________
I live like this 'cause I like it
And I've seen too much to pretend
You can't ignore the beauty in the things that you love
Like you can't stand the hatred and the lies
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
GauSs_
Moderator
Moderator


Pridružen/a: 28. 01. 2004. (21:01:17)
Postovi: (53C)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
72 = 110 - 38
Lokacija: 231

PostPostano: 14:27 sri, 16. 11. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="HijenA"]
IMO bilo bi strasno glupo od Appleada naprasito ukine kompletnu podrsku za PPC. isto vrijedi i za software developere, jer ne mogu ocekivati da sad svi koji su kupili PPC (a, mozda, nisu znali da ce se sve selit na intela, kazem [i]mozda[/i] zato sto je danasnji PPC hardveraj dosta jaci od Intela) i dosta ga platili, sad svoje nove strojeve bace u smece jer im se nova verzija nekog programa nece pokretati na njihovom racunalu :? [/quote]

ne govorim ja o tome da ce ukinuti podrsku za ppc vec ce jednostavno
dolazit nove aplikacije koje ce biti iskljucivo za intel.
zato sam i dao rok od dvije godine

@hijena: ppc hardveraj je [b]slabiji[/b] od intela, to je jedan od razloga prelaska na intel.

sve u svemu, mozda i nije lose kupiti nekoliko Mac-ova ali ne preko 5 komada
HijenA (napisa):

IMO bilo bi strasno glupo od Appleada naprasito ukine kompletnu podrsku za PPC. isto vrijedi i za software developere, jer ne mogu ocekivati da sad svi koji su kupili PPC (a, mozda, nisu znali da ce se sve selit na intela, kazem mozda zato sto je danasnji PPC hardveraj dosta jaci od Intela) i dosta ga platili, sad svoje nove strojeve bace u smece jer im se nova verzija nekog programa nece pokretati na njihovom racunalu Confused


ne govorim ja o tome da ce ukinuti podrsku za ppc vec ce jednostavno
dolazit nove aplikacije koje ce biti iskljucivo za intel.
zato sam i dao rok od dvije godine

@hijena: ppc hardveraj je slabiji od intela, to je jedan od razloga prelaska na intel.

sve u svemu, mozda i nije lose kupiti nekoliko Mac-ova ali ne preko 5 komada



_________________
The purpose of life is to end
Malo sam lose volje...

Prosle su godine kolokviji bili laksi, zar ne?
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
HijenA
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 23. 01. 2004. (16:46:04)
Postovi: (3D2)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
-26 = 44 - 70
Lokacija: Prazan skup ;-)

PostPostano: 15:39 sri, 16. 11. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="GauSs_"][quote="HijenA"]
IMO bilo bi strasno glupo od Appleada naprasito ukine kompletnu podrsku za PPC. isto vrijedi i za software developere, jer ne mogu ocekivati da sad svi koji su kupili PPC (a, mozda, nisu znali da ce se sve selit na intela, kazem [i]mozda[/i] zato sto je danasnji PPC hardveraj dosta jaci od Intela) i dosta ga platili, sad svoje nove strojeve bace u smece jer im se nova verzija nekog programa nece pokretati na njihovom racunalu :? [/quote]

ne govorim ja o tome da ce ukinuti podrsku za ppc vec ce jednostavno
dolazit nove aplikacije koje ce biti iskljucivo za intel.
zato sam i dao rok od dvije godine[/quote]

s tim da ce se sve aplikacije koje dolaze za Intel platformu moci vrtiti i na PPCu jer je Apple ugradio emulator u MacOS X koji ce na PPC platformi emulirati Intela (bar koliko sam o tome citao).

[quote]
@hijena: ppc hardveraj je [b]slabiji[/b] od intela, to je jedan od razloga prelaska na intel.[/quote]

po cemu? sabirnica od 1 GHz za svaki procesor, potpuna 64bitna arhitektura, Motorola Altivec koji je puno efikasniji od Intelovih SSE instrukcija, native podrska za viseprocesorski rad...

[quote]
sve u svemu, mozda i nije lose kupiti nekoliko Mac-ova ali ne preko 5 komada[/quote]

5 komada u startu je OK IMO. treba vidjeti kako bi to ljudi prihvatili.
GauSs_ (napisa):
HijenA (napisa):

IMO bilo bi strasno glupo od Appleada naprasito ukine kompletnu podrsku za PPC. isto vrijedi i za software developere, jer ne mogu ocekivati da sad svi koji su kupili PPC (a, mozda, nisu znali da ce se sve selit na intela, kazem mozda zato sto je danasnji PPC hardveraj dosta jaci od Intela) i dosta ga platili, sad svoje nove strojeve bace u smece jer im se nova verzija nekog programa nece pokretati na njihovom racunalu Confused


ne govorim ja o tome da ce ukinuti podrsku za ppc vec ce jednostavno
dolazit nove aplikacije koje ce biti iskljucivo za intel.
zato sam i dao rok od dvije godine


s tim da ce se sve aplikacije koje dolaze za Intel platformu moci vrtiti i na PPCu jer je Apple ugradio emulator u MacOS X koji ce na PPC platformi emulirati Intela (bar koliko sam o tome citao).

Citat:

@hijena: ppc hardveraj je slabiji od intela, to je jedan od razloga prelaska na intel.


po cemu? sabirnica od 1 GHz za svaki procesor, potpuna 64bitna arhitektura, Motorola Altivec koji je puno efikasniji od Intelovih SSE instrukcija, native podrska za viseprocesorski rad...

Citat:

sve u svemu, mozda i nije lose kupiti nekoliko Mac-ova ali ne preko 5 komada


5 komada u startu je OK IMO. treba vidjeti kako bi to ljudi prihvatili.



_________________
Chuck Norris can divide by zero.

I bow before you Veliki Limun, on je kiseo i zut Bow to the left

[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 16:45 sri, 16. 11. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="HijenA"][quote]@hijena: ppc hardveraj je [b]slabiji[/b] od intela, to je jedan od razloga prelaska na intel.[/quote]
po cemu? sabirnica od 1 GHz za svaki procesor, potpuna 64bitna arhitektura, Motorola Altivec koji je puno efikasniji od Intelovih SSE instrukcija, native podrska za viseprocesorski rad...[/quote]

Kakvog Intela (da ne spominjem AMDa) dobijes za [b]iste novce[/b]? :-k

[b]On topic:[/b] Meni se ova inicijativa ne svidja. :-s I tako smo prekratki s prostorom i ne vidim sto ce nam [b]dodatni[/b] praktikum za Macove. :roll: IMO, tri Win praktikuma je previse, pa ako se u neki od njih gurne par Macova, onda ok. 8) Pet komada je, IMO, previse, ali necu cjepidlaciti... O:)
HijenA (napisa):
Citat:
@hijena: ppc hardveraj je slabiji od intela, to je jedan od razloga prelaska na intel.

po cemu? sabirnica od 1 GHz za svaki procesor, potpuna 64bitna arhitektura, Motorola Altivec koji je puno efikasniji od Intelovih SSE instrukcija, native podrska za viseprocesorski rad...


Kakvog Intela (da ne spominjem AMDa) dobijes za iste novce? Think

On topic: Meni se ova inicijativa ne svidja. Eh? I tako smo prekratki s prostorom i ne vidim sto ce nam dodatni praktikum za Macove. Rolling Eyes IMO, tri Win praktikuma je previse, pa ako se u neki od njih gurne par Macova, onda ok. Cool Pet komada je, IMO, previse, ali necu cjepidlaciti... Angel



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
HijenA
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 23. 01. 2004. (16:46:04)
Postovi: (3D2)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
-26 = 44 - 70
Lokacija: Prazan skup ;-)

PostPostano: 17:34 sri, 16. 11. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="vsego"][quote="HijenA"][quote]@hijena: ppc hardveraj je [b]slabiji[/b] od intela, to je jedan od razloga prelaska na intel.[/quote]
po cemu? sabirnica od 1 GHz za svaki procesor, potpuna 64bitna arhitektura, Motorola Altivec koji je puno efikasniji od Intelovih SSE instrukcija, native podrska za viseprocesorski rad...[/quote]

Kakvog Intela (da ne spominjem AMDa) dobijes za [b]iste novce[/b]? :-k[/quote]

nije poanta kakvog dobijes ako je efikasnost jednog veca od drugog. to je ista stvar kao izmedju Intela i AMDa :-) Intel ima visok radni takt, ali mu je cjevovod predug (34 faze) pa mu je iskoristivost mala. AMD ima kratak cjevovod (11 faza) pa mu je iskoristivost veca (jer procesor ne ceka jako dugo za obradu druge instrukcije) ali zato ima nizi konacni radni takt. osim toga, Mac ce podrzavati iskljucivo Intelove procesore, AMD nije ni uzet u razmatranje. osim toga, MacOS X se nece moci instalirati na obicne Intel strojeve vec ce se opet ici na [i]proprietary[/i] rjesenja u smislu da ce se na maticnu keljiti cip made by Apple bez kojega nece biti moguca instalacija OSa.

[quote]
[b]On topic:[/b] Meni se ova inicijativa ne svidja. :-s I tako smo prekratki s prostorom i ne vidim sto ce nam [b]dodatni[/b] praktikum za Macove. :roll: IMO, tri Win praktikuma je previse, pa ako se u neki od njih gurne par Macova, onda ok. 8) Pet komada je, IMO, previse, ali necu cjepidlaciti... O:)[/quote]

mi ne bi radili dodatni MAC praktikum vec smo mi za soluciju da se kupi [latex]\leq5[/latex] racunala da se ljudi upoznaju uopce sa platformom Maca koji ce hoces-neces nakon povezivanja Apple-Intel postati puno privlacniji korisnicima i postat ce prava alternativa PCu (sto do sad nije mogao upravo zbog Appleovog inzistiranja na [i]proprietary[/i] rjesenjima).
vsego (napisa):
HijenA (napisa):
Citat:
@hijena: ppc hardveraj je slabiji od intela, to je jedan od razloga prelaska na intel.

po cemu? sabirnica od 1 GHz za svaki procesor, potpuna 64bitna arhitektura, Motorola Altivec koji je puno efikasniji od Intelovih SSE instrukcija, native podrska za viseprocesorski rad...


Kakvog Intela (da ne spominjem AMDa) dobijes za iste novce? Think


nije poanta kakvog dobijes ako je efikasnost jednog veca od drugog. to je ista stvar kao izmedju Intela i AMDa Smile Intel ima visok radni takt, ali mu je cjevovod predug (34 faze) pa mu je iskoristivost mala. AMD ima kratak cjevovod (11 faza) pa mu je iskoristivost veca (jer procesor ne ceka jako dugo za obradu druge instrukcije) ali zato ima nizi konacni radni takt. osim toga, Mac ce podrzavati iskljucivo Intelove procesore, AMD nije ni uzet u razmatranje. osim toga, MacOS X se nece moci instalirati na obicne Intel strojeve vec ce se opet ici na proprietary rjesenja u smislu da ce se na maticnu keljiti cip made by Apple bez kojega nece biti moguca instalacija OSa.

Citat:

On topic: Meni se ova inicijativa ne svidja. Eh? I tako smo prekratki s prostorom i ne vidim sto ce nam dodatni praktikum za Macove. Rolling Eyes IMO, tri Win praktikuma je previse, pa ako se u neki od njih gurne par Macova, onda ok. Cool Pet komada je, IMO, previse, ali necu cjepidlaciti... Angel


mi ne bi radili dodatni MAC praktikum vec smo mi za soluciju da se kupi racunala da se ljudi upoznaju uopce sa platformom Maca koji ce hoces-neces nakon povezivanja Apple-Intel postati puno privlacniji korisnicima i postat ce prava alternativa PCu (sto do sad nije mogao upravo zbog Appleovog inzistiranja na proprietary rjesenjima).



_________________
Chuck Norris can divide by zero.

I bow before you Veliki Limun, on je kiseo i zut Bow to the left

[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Nesi
Inventar Foruma
(Moderator)
Inventar Foruma<br>(Moderator)


Pridružen/a: 14. 10. 2002. (14:27:35)
Postovi: (E68)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma: -

PostPostano: 17:42 sri, 16. 11. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

mene zanima jedna druga stvar
evo, vi koji ste se javili

sto to PPC ima a da PC nema od stvari koje ce prosjecan korisnik raditi na njemu?
tj, sto bi vi radili da imate takvu masinu na raspolaganju
kako bi to 'isprobavali mogucnosti' (sto je Hijena naveo u nekom obliku)

i u ovim praktikumima je najcesca radnja - digni browser - surfaj, citaj mejl
jedan na deset studenata kucka neki kod u Ceu/javi ili nesto slicno...

ja zbilja ne vidim svrhu i potrebu za skupim masinama koje NECE biti iskoristene za ono cemu sluze.... i budimo realni, i na njima ce najcesca radnja biti 'digni browser - surfaj'

mislim da bi daleko bolje bilo povecati broj postojecih masina, jer postoji potreba (recimo, ako 9/9 korisnika radi 'digni browser-surfaj' a 10ti koji udje ima nesto za fax (i ne javi se demosu) - nema 10te masine za njega)
mozda srediti pr2 da se moze normalno koristiti
recimo, podrska za usb - instalacija doticne - vjerujem da manje kosta od ppca.... isto tako, neka nabave nove monitore za pr2 da se oci ne deformiravaju prilikom koristenja, pa ce pr2 biti koristen kak spada...
next, neka se to prebaci na linux - pa ce biti jako koristeno...

a ne da se novci defakto bacaju u vjetar za jos masina za surfanje, umjesto da se osposobi kadar koji vec postoji....
uostalom, nastava bi se mogla izvoditi i u pr2, da je prihvatljiviji, sto monitorima, sto softwareom...

a to sto bi 2-3 studenta na faxu bila sretna sa ppcom... na kojem sumnjam da bi radili ista sto nemogu raditi na pcu..... mislim da je bacanje novaca, nhf anyone...
mislim, hans ima svog maca kojeg nosa okolo - njemu ne treba ppc..... mislim da sam vidjela jos nekog od studenata sa jabukicom na masini.....

iskreno, evo, popisite stvari koje bi vi UISTINU radili na tim masinama..... a ne sto se moze raditi....
jer, budimo realni, i na pcu se moze svasta, pa nisam jos vidjela da netko dizajnira stanove (a autocad postoji), niti sam vidjela da netko crta neku bijesnu grafiku (a photoshop postoji)
ma zapravo, ne vidjam ljude niti da Mathematicu koriste, ako nije kolokvij or smth :roll:
a trenutno boravim u win praktikumima 8 sati tjedno..... i navratim u medjuvremenu.... boravila sam i vise...

pr1.... pola stvari i dalje ne radi.... ooffice za pocetak... popis postoji i stoji i dalje...

definitivno bi trebalo prvo srediti ono sto vec postoji i osposobiti da studenti to mogu koristiti kak spada
mislim da 15 ok monitora i dalje manje kosta od nekoliko ppcova..... :roll:
mene zanima jedna druga stvar
evo, vi koji ste se javili

sto to PPC ima a da PC nema od stvari koje ce prosjecan korisnik raditi na njemu?
tj, sto bi vi radili da imate takvu masinu na raspolaganju
kako bi to 'isprobavali mogucnosti' (sto je Hijena naveo u nekom obliku)

i u ovim praktikumima je najcesca radnja - digni browser - surfaj, citaj mejl
jedan na deset studenata kucka neki kod u Ceu/javi ili nesto slicno...

ja zbilja ne vidim svrhu i potrebu za skupim masinama koje NECE biti iskoristene za ono cemu sluze.... i budimo realni, i na njima ce najcesca radnja biti 'digni browser - surfaj'

mislim da bi daleko bolje bilo povecati broj postojecih masina, jer postoji potreba (recimo, ako 9/9 korisnika radi 'digni browser-surfaj' a 10ti koji udje ima nesto za fax (i ne javi se demosu) - nema 10te masine za njega)
mozda srediti pr2 da se moze normalno koristiti
recimo, podrska za usb - instalacija doticne - vjerujem da manje kosta od ppca.... isto tako, neka nabave nove monitore za pr2 da se oci ne deformiravaju prilikom koristenja, pa ce pr2 biti koristen kak spada...
next, neka se to prebaci na linux - pa ce biti jako koristeno...

a ne da se novci defakto bacaju u vjetar za jos masina za surfanje, umjesto da se osposobi kadar koji vec postoji....
uostalom, nastava bi se mogla izvoditi i u pr2, da je prihvatljiviji, sto monitorima, sto softwareom...

a to sto bi 2-3 studenta na faxu bila sretna sa ppcom... na kojem sumnjam da bi radili ista sto nemogu raditi na pcu..... mislim da je bacanje novaca, nhf anyone...
mislim, hans ima svog maca kojeg nosa okolo - njemu ne treba ppc..... mislim da sam vidjela jos nekog od studenata sa jabukicom na masini.....

iskreno, evo, popisite stvari koje bi vi UISTINU radili na tim masinama..... a ne sto se moze raditi....
jer, budimo realni, i na pcu se moze svasta, pa nisam jos vidjela da netko dizajnira stanove (a autocad postoji), niti sam vidjela da netko crta neku bijesnu grafiku (a photoshop postoji)
ma zapravo, ne vidjam ljude niti da Mathematicu koriste, ako nije kolokvij or smth Rolling Eyes
a trenutno boravim u win praktikumima 8 sati tjedno..... i navratim u medjuvremenu.... boravila sam i vise...

pr1.... pola stvari i dalje ne radi.... ooffice za pocetak... popis postoji i stoji i dalje...

definitivno bi trebalo prvo srediti ono sto vec postoji i osposobiti da studenti to mogu koristiti kak spada
mislim da 15 ok monitora i dalje manje kosta od nekoliko ppcova..... Rolling Eyes



_________________
It's not who you love. It's how.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
GauSs_
Moderator
Moderator


Pridružen/a: 28. 01. 2004. (21:01:17)
Postovi: (53C)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
72 = 110 - 38
Lokacija: 231

PostPostano: 17:49 sri, 16. 11. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

mozda bi bilo najbolje kupit tocno [b]TRI[/b] i staviti ih u praktikum 2
umjesto tri tostera (ionako ima tri reda racunala) :lol:

sto je s monitorima za Mac-ove? Apple-ovi LCD ili ?
mozda bi bilo najbolje kupit tocno TRI i staviti ih u praktikum 2
umjesto tri tostera (ionako ima tri reda racunala) Laughing

sto je s monitorima za Mac-ove? Apple-ovi LCD ili ?



_________________
The purpose of life is to end
Malo sam lose volje...

Prosle su godine kolokviji bili laksi, zar ne?
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
GauSs_
Moderator
Moderator


Pridružen/a: 28. 01. 2004. (21:01:17)
Postovi: (53C)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
72 = 110 - 38
Lokacija: 231

PostPostano: 17:56 sri, 16. 11. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Nesi"]
isto tako, neka nabave nove monitore za pr2 da se oci ne deformiravaju prilikom koristenja, pa ce pr2 biti koristen kak spada...
[/quote]

samsung 755dfx je dosta pristojan monitor. zasto kupovati bolji?
ako cemo iskreno gori su oni novi "akcija" tft-ovi u pr3
od monitora u pr2

[quote="Nesi"]
next, neka se to prebaci na linux - pa ce biti jako koristeno...
[/quote]

potpuno se slazem
Nesi (napisa):

isto tako, neka nabave nove monitore za pr2 da se oci ne deformiravaju prilikom koristenja, pa ce pr2 biti koristen kak spada...


samsung 755dfx je dosta pristojan monitor. zasto kupovati bolji?
ako cemo iskreno gori su oni novi "akcija" tft-ovi u pr3
od monitora u pr2

Nesi (napisa):

next, neka se to prebaci na linux - pa ce biti jako koristeno...


potpuno se slazem



_________________
The purpose of life is to end
Malo sam lose volje...

Prosle su godine kolokviji bili laksi, zar ne?
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
filipnet
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 02. 11. 2003. (01:17:46)
Postovi: (399)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
24 = 29 - 5
Lokacija: cvrsto na stolici

PostPostano: 18:15 sri, 16. 11. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="GauSs_"]mozda bi bilo najbolje kupit tocno [b]TRI[/b] i staviti ih u praktikum 2
umjesto tri tostera (ionako ima tri reda racunala) :lol:

sto je s monitorima za Mac-ove? Apple-ovi LCD ili ?[/quote]
nisam siguran, ali znam da za monitore nije problem, moze ici bilo koji + neki adapter!
GauSs_ (napisa):
mozda bi bilo najbolje kupit tocno TRI i staviti ih u praktikum 2
umjesto tri tostera (ionako ima tri reda racunala) Laughing

sto je s monitorima za Mac-ove? Apple-ovi LCD ili ?

nisam siguran, ali znam da za monitore nije problem, moze ici bilo koji + neki adapter!



_________________
Dwarf Everything happens with a reason! Vidi me kako skaaaaaceeeem!
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
HijenA
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 23. 01. 2004. (16:46:04)
Postovi: (3D2)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
-26 = 44 - 70
Lokacija: Prazan skup ;-)

PostPostano: 18:43 sri, 16. 11. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="filipnet"][quote="GauSs_"]mozda bi bilo najbolje kupit tocno [b]TRI[/b] i staviti ih u praktikum 2
umjesto tri tostera (ionako ima tri reda racunala) :lol:

sto je s monitorima za Mac-ove? Apple-ovi LCD ili ?[/quote]
nisam siguran, ali znam da za monitore nije problem, moze ici bilo koji + neki adapter![/quote]

mozda kod antiknih jabuka :lol: sve nove jabuke dolaze sa PCIe ili AGP grafickim karticama, dakle obicne VGA kartice sa obicnim DSUB-15 i DVI izlazima ;-)
filipnet (napisa):
GauSs_ (napisa):
mozda bi bilo najbolje kupit tocno TRI i staviti ih u praktikum 2
umjesto tri tostera (ionako ima tri reda racunala) Laughing

sto je s monitorima za Mac-ove? Apple-ovi LCD ili ?

nisam siguran, ali znam da za monitore nije problem, moze ici bilo koji + neki adapter!


mozda kod antiknih jabuka Laughing sve nove jabuke dolaze sa PCIe ili AGP grafickim karticama, dakle obicne VGA kartice sa obicnim DSUB-15 i DVI izlazima Wink



_________________
Chuck Norris can divide by zero.

I bow before you Veliki Limun, on je kiseo i zut Bow to the left

[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 20:48 sri, 16. 11. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="HijenA"]nije poanta kakvog dobijes ako je efikasnost jednog veca od drugog. to je ista stvar kao izmedju Intela i AMDa :-)[/quote]

AMD je tu ubacen bas zato jer [b]za iste novce dobijes vecu efikasnost[/b] nego kod Intela. :roll:

I sto znaci "kakvog dobijes" ako ne "kakva mu je efikasnost"?! :wall: Tko uopce danas gleda gigahertze? :P

Dakle, kakav je omjer efikasnosti i ulaganja izmedju PPCa i Intela? :-k

Inace, i mene jako zanima ovo sto je Nesi pitala: sto ce se to "tipicno Mac-ovsko" raditi, pa da jeftiniji PCovi nisu dovoljni? :-k

:idea: Stavite u 102 par Macova, a praktikumi neka ostanu PCjevski. :D
HijenA (napisa):
nije poanta kakvog dobijes ako je efikasnost jednog veca od drugog. to je ista stvar kao izmedju Intela i AMDa Smile


AMD je tu ubacen bas zato jer za iste novce dobijes vecu efikasnost nego kod Intela. Rolling Eyes

I sto znaci "kakvog dobijes" ako ne "kakva mu je efikasnost"?! Brick wall Tko uopce danas gleda gigahertze? Razz

Dakle, kakav je omjer efikasnosti i ulaganja izmedju PPCa i Intela? Think

Inace, i mene jako zanima ovo sto je Nesi pitala: sto ce se to "tipicno Mac-ovsko" raditi, pa da jeftiniji PCovi nisu dovoljni? Think

Idea Stavite u 102 par Macova, a praktikumi neka ostanu PCjevski. Very Happy



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
filipnet
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 02. 11. 2003. (01:17:46)
Postovi: (399)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
24 = 29 - 5
Lokacija: cvrsto na stolici

PostPostano: 23:38 sri, 16. 11. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

zar ne bi onda bilo pametnije kupiti jedan iMac ili onaj macmini, ap vidjeti reakciju ljudi, pa ak bude pozitivna, raspravljat dalje o opcijama ili bilo bi jos bolje kad bi pitali distributera za hrvatsku, ak da na probni rok par mac-ova.
zar ne bi onda bilo pametnije kupiti jedan iMac ili onaj macmini, ap vidjeti reakciju ljudi, pa ak bude pozitivna, raspravljat dalje o opcijama ili bilo bi jos bolje kad bi pitali distributera za hrvatsku, ak da na probni rok par mac-ova.



_________________
Dwarf Everything happens with a reason! Vidi me kako skaaaaaceeeem!
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
ZELENIZUBNAPLANETIDO
SADE

Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 04. 03. 2004. (19:56:15)
Postovi: (54F)16
Sarma = la pohva - posuda
= 12 - 5
Lokacija: hm?

PostPostano: 8:56 čet, 17. 11. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

@intel vs amd: amd-ovi procesori sapouzedli brze rade sa fp brojevima iako su inace manje efikasni od intelovih, zato ih preferiraju matematicari, a bome i ja jer su jeftiniji :PPPP
@intel vs amd: amd-ovi procesori sapouzedli brze rade sa fp brojevima iako su inace manje efikasni od intelovih, zato ih preferiraju matematicari, a bome i ja jer su jeftiniji Blaeh!



_________________

Pupoljak nije negiran. Rekao sam to i ponovit cu to jos jedanput. Pupoljak NIJE negirAn.
MADD
(Mothers Against Dirty Dialectics)
Based on a true story. NOT.
Ko ih sljivi, mi sviramo punk Wink
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - ozbiljno -> Računalni sustavi na Fakultetu Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na 1, 2  Sljedeće
Stranica 1 / 2.

 
Forum(o)Bir:  
Možete otvarati nove teme.
Možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan