Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Linux u praktikumima
Idite na 1, 2  Sljedeće
Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - ozbiljno -> Računalni sustavi na Fakultetu
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Gost






PostPostano: 22:41 uto, 7. 11. 2006    Naslov: Linux u praktikumima Citirajte i odgovorite

Unaprijed isprika ak je post na krivom mjestu :)
Htjela bi si instalirat linux doma na računalu pa me zanima koja/čija verzija linuxa je instalirana na računalima u praktikumima.
Tkđ. ak netko ima kakvu preporuku koji/čiji linux odabrat, taj koji je na faksu il neki drugi?
Hvala unaprijed na odgovorima :)
Unaprijed isprika ak je post na krivom mjestu Smile
Htjela bi si instalirat linux doma na računalu pa me zanima koja/čija verzija linuxa je instalirana na računalima u praktikumima.
Tkđ. ak netko ima kakvu preporuku koji/čiji linux odabrat, taj koji je na faksu il neki drugi?
Hvala unaprijed na odgovorima Smile


[Vrh]
venovako
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 11. 2002. (22:46:38)
Postovi: (2F9)16
Sarma = la pohva - posuda
56 = 65 - 9

PostPostano: 23:06 uto, 7. 11. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pise na ekranu.
Ako slucajno nisi bila u praktikumu, odi [url=http://www.ubuntu.com/]ovdje[/url].
Pise na ekranu.
Ako slucajno nisi bila u praktikumu, odi ovdje.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 23:51 uto, 7. 11. 2006    Naslov: Re: Linux u praktikumima Citirajte i odgovorite

[quote="Anonymous"]Tkđ. ak netko ima kakvu preporuku koji/čiji linux odabrat, taj koji je na faksu il neki drugi?[/quote]

Svaki Linux user ce ti reci da je najbolja ona distra koju i sam koristi, tako da nema smisla to pitati ovako javno. ;) Ubuntu (koji imas u praktikumima) je posebno zgodan jer ga mozes bootati i sa CDa (i.e. bez instalacije). :D Slicno vrijedi i za [url=http://www.knoppix.net/]Knoppix[/url], pa ih mozes isprobati ili cak koristiti ako ti treba samo privremeno (npr. za jedan kolegij) bez da ih instaliras. 8)

Od navodjenja osobnih preferencija cu se, slicno kolegi venovaku, suzdrzati... :ccg:
Anonymous (napisa):
Tkđ. ak netko ima kakvu preporuku koji/čiji linux odabrat, taj koji je na faksu il neki drugi?


Svaki Linux user ce ti reci da je najbolja ona distra koju i sam koristi, tako da nema smisla to pitati ovako javno. Wink Ubuntu (koji imas u praktikumima) je posebno zgodan jer ga mozes bootati i sa CDa (i.e. bez instalacije). Very Happy Slicno vrijedi i za Knoppix, pa ih mozes isprobati ili cak koristiti ako ti treba samo privremeno (npr. za jedan kolegij) bez da ih instaliras. Cool

Od navodjenja osobnih preferencija cu se, slicno kolegi venovaku, suzdrzati... Candy-Cane Green



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
venovako
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 11. 2002. (22:46:38)
Postovi: (2F9)16
Sarma = la pohva - posuda
56 = 65 - 9

PostPostano: 0:45 sri, 8. 11. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

Samo mali dodatak: ako Gosca ima Mocno Racunalo (apsolutni minimum 1GB RAM-a -- bolje 2GB, dual-core procesor i SATA diskovlje) najbolje rjesenje je zavrtiti GNU/Linux, koja god distribucija bila, unutar virtualne mashine. Tako se moze bez straha upoznavati koliko je volja i paralelno raditi u svom primarnom OS-u. Nezgoda je sto (za pocetnike) instalacija virtualne mashine nije bas trivijalna (preporucam vmWare Virtual Server -- besplatan je i uglavnom radi).
Samo mali dodatak: ako Gosca ima Mocno Racunalo (apsolutni minimum 1GB RAM-a -- bolje 2GB, dual-core procesor i SATA diskovlje) najbolje rjesenje je zavrtiti GNU/Linux, koja god distribucija bila, unutar virtualne mashine. Tako se moze bez straha upoznavati koliko je volja i paralelno raditi u svom primarnom OS-u. Nezgoda je sto (za pocetnike) instalacija virtualne mashine nije bas trivijalna (preporucam vmWare Virtual Server -- besplatan je i uglavnom radi).


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
HijenA
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 23. 01. 2004. (16:46:04)
Postovi: (3D2)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
-26 = 44 - 70
Lokacija: Prazan skup ;-)

PostPostano: 9:22 sri, 8. 11. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

bez uglavnom....radi. isprobano doma. cak mu radi i experimentalna podrska za Vistu. istina, treba joj cijela vjecnost da se podigne sustav, ali radi stabilno i, jednom kad se sve ucita, i dosta brzo :shock:
bez uglavnom....radi. isprobano doma. cak mu radi i experimentalna podrska za Vistu. istina, treba joj cijela vjecnost da se podigne sustav, ali radi stabilno i, jednom kad se sve ucita, i dosta brzo Shocked



_________________
Chuck Norris can divide by zero.

I bow before you Veliki Limun, on je kiseo i zut Bow to the left

[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
citaj_me
Forumaš s poteškoćama u pisanju
Forumaš s poteškoćama u pisanju


Pridružen/a: 28. 06. 2007. (18:38:35)
Postovi: (5)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 11:40 sri, 19. 3. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote]Ubuntu (koji imas u praktikumima) je posebno zgodan jer ga mozes bootati i sa CDa (i.e. bez instalacije). [/quote]

je li moguće dobiti taj CD u računskom centru?

[bg=orange][/bg]
Citat:
Ubuntu (koji imas u praktikumima) je posebno zgodan jer ga mozes bootati i sa CDa (i.e. bez instalacije).


je li moguće dobiti taj CD u računskom centru?



[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Marko
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 16. 06. 2004. (11:05:48)
Postovi: (71)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 9 - 0

PostPostano: 12:09 sri, 19. 3. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="citaj_me"]
je li moguće dobiti taj CD u računskom centru?

[bg=orange][/bg][/quote]
Mislim da ne, al možeš uvijek doći u jedan od praktikuma, skinut iso sliku i zapržit na CD.
A što se tiče programa za virtualizaciju meni je dobar virtual box. [url]http://www.virtualbox.org/[/url]
citaj_me (napisa):

je li moguće dobiti taj CD u računskom centru?


Mislim da ne, al možeš uvijek doći u jedan od praktikuma, skinut iso sliku i zapržit na CD.
A što se tiče programa za virtualizaciju meni je dobar virtual box. http://www.virtualbox.org/



_________________
Iljo
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
mdoko
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 30. 11. 2002. (22:17:12)
Postovi: (71A)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
199 = 237 - 38
Lokacija: Heriot-Watt University, Edinburgh

PostPostano: 13:07 sri, 19. 3. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="citaj_me"][quote]Ubuntu (koji imas u praktikumima) je posebno zgodan jer ga mozes bootati i sa CDa (i.e. bez instalacije). [/quote]
je li moguće dobiti taj CD u računskom centru?
[/quote]
Mozes ga sam downloadati i sprziti.
[url]http://www.ubuntu.com/getubuntu/download[/url]
citaj_me (napisa):
Citat:
Ubuntu (koji imas u praktikumima) je posebno zgodan jer ga mozes bootati i sa CDa (i.e. bez instalacije).

je li moguće dobiti taj CD u računskom centru?

Mozes ga sam downloadati i sprziti.
http://www.ubuntu.com/getubuntu/download



_________________
Extraordinary claims require extraordinary evidence. – Carl Sagan
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Kruno
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 11. 2003. (18:06:24)
Postovi: (7B)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
29 = 29 - 0
Lokacija: RC

PostPostano: 15:32 sri, 26. 3. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="citaj_me"][quote]Ubuntu (koji imas u praktikumima) je posebno zgodan jer ga mozes bootati i sa CDa (i.e. bez instalacije). [/quote]

je li moguće dobiti taj CD u računskom centru?

[bg=orange][/bg][/quote]

Moguce je.
citaj_me (napisa):
Citat:
Ubuntu (koji imas u praktikumima) je posebno zgodan jer ga mozes bootati i sa CDa (i.e. bez instalacije).


je li moguće dobiti taj CD u računskom centru?



Moguce je.



_________________
Kruno
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Luuka
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 02. 2007. (20:34:54)
Postovi: (925)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
188 = 301 - 113
Lokacija: Hakuna Matata

PostPostano: 21:38 čet, 27. 3. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Kruno"][quote="citaj_me"][quote]Ubuntu (koji imas u praktikumima) je posebno zgodan jer ga mozes bootati i sa CDa (i.e. bez instalacije). [/quote]

je li moguće dobiti taj CD u računskom centru?

[bg=orange][/bg][/quote]

Moguce je.[/quote]

I jest moguće, ja bio danas...i sad imam par pitanja...(tu se započelo sa ubuntuom pa da ne otvaram novu temu)...

1. kako do g++ ? Kad u terminalu upišem sve što treba, kaže da ga nema, i da ga instaliram od nekud...
2. kako u terminalu do adrese (u folder) npr D:/fax/praktikum ...
3. kako se spojit na internet? Podešavao sam neke postavke, no nigdje nečeg tipa: DIAL... (btw na dial-up modemu sam :oops:)
4. dual boot je komplicirano napravit, jel da? Presporo je ovak sa cd-a, a ne puštam lako windowse...

Please help...
Kruno (napisa):
citaj_me (napisa):
Citat:
Ubuntu (koji imas u praktikumima) je posebno zgodan jer ga mozes bootati i sa CDa (i.e. bez instalacije).


je li moguće dobiti taj CD u računskom centru?



Moguce je.


I jest moguće, ja bio danas...i sad imam par pitanja...(tu se započelo sa ubuntuom pa da ne otvaram novu temu)...

1. kako do g++ ? Kad u terminalu upišem sve što treba, kaže da ga nema, i da ga instaliram od nekud...
2. kako u terminalu do adrese (u folder) npr D:/fax/praktikum ...
3. kako se spojit na internet? Podešavao sam neke postavke, no nigdje nečeg tipa: DIAL... (btw na dial-up modemu sam Embarassed)
4. dual boot je komplicirano napravit, jel da? Presporo je ovak sa cd-a, a ne puštam lako windowse...

Please help...



_________________
"Bolje bi prolazio na faxu da sam na drogama nego na netu" - by a friend of mine
"Poslije spavanja doma spavanje bilo di mi je najdraža stvar" - by the same guy Very Happy
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
SickJedi
Moderator
Moderator


Pridružen/a: 01. 10. 2004. (16:41:56)
Postovi: (3BC)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
12 = 42 - 30
Lokacija: Esperantija

PostPostano: 23:07 čet, 27. 3. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Luuka"]2. kako u terminalu do adrese (u folder) npr D:/fax/praktikum ...
3. kako se spojit na internet? Podešavao sam neke postavke, no nigdje nečeg tipa: DIAL... (btw na dial-up modemu sam :oops:)
4. dual boot je komplicirano napravit, jel da? Presporo je ovak sa cd-a, a ne puštam lako windowse...

Please help...[/quote]

Nije mi bas jasno sta mislis pod dva.

Jel ti opce modem dobro instaliran?

Ovo zadnje je najmanji problem. GRUB loader se slozi automatski pri instalaciji.
Luuka (napisa):
2. kako u terminalu do adrese (u folder) npr D:/fax/praktikum ...
3. kako se spojit na internet? Podešavao sam neke postavke, no nigdje nečeg tipa: DIAL... (btw na dial-up modemu sam Embarassed)
4. dual boot je komplicirano napravit, jel da? Presporo je ovak sa cd-a, a ne puštam lako windowse...

Please help...


Nije mi bas jasno sta mislis pod dva.

Jel ti opce modem dobro instaliran?

Ovo zadnje je najmanji problem. GRUB loader se slozi automatski pri instalaciji.



_________________
Marvin (from Hitchhiker's Guide to the Galaxy) I bow before youVeliki Limun, on je kiseo i zut Bow to the left Marvin (from Hitchhiker's Guide to the Galaxy)
Depression is merely anger without enthusiasm.
There's no place like 127.0.0.1
Ken Lee je zakon!!!
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice MSNM
Luuka
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 02. 2007. (20:34:54)
Postovi: (925)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
188 = 301 - 113
Lokacija: Hakuna Matata

PostPostano: 23:13 čet, 27. 3. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

Situacija je ova: imam win xp kojeg ne mislim maknut.
Ubuntu mi treba samo za: kompajliranje u c++ (jer iz nekog razloga win ne želi) i eventualno net, tek zato da zbog neta ne moram restartat komp. Modem je dobro instaliran na windowsima (pa i sad sam spojen, jel ;) ) a to ne znam napravit u ubuntuu...

Pod dva mislim na to da u terminalu mi sve započinje sa ubuntu@ubuntu i ne mogu do svojih particija na hardu koje sam kreiro pri instalaciji windowsa. U browseru mogu, no u terminalu ne. A ja bi doć do svojih .cpp datoteka bez da ih kopiram negdje gdje to ubuntu vidi...
Situacija je ova: imam win xp kojeg ne mislim maknut.
Ubuntu mi treba samo za: kompajliranje u c++ (jer iz nekog razloga win ne želi) i eventualno net, tek zato da zbog neta ne moram restartat komp. Modem je dobro instaliran na windowsima (pa i sad sam spojen, jel Wink ) a to ne znam napravit u ubuntuu...

Pod dva mislim na to da u terminalu mi sve započinje sa ubuntu@ubuntu i ne mogu do svojih particija na hardu koje sam kreiro pri instalaciji windowsa. U browseru mogu, no u terminalu ne. A ja bi doć do svojih .cpp datoteka bez da ih kopiram negdje gdje to ubuntu vidi...



_________________
"Bolje bi prolazio na faxu da sam na drogama nego na netu" - by a friend of mine
"Poslije spavanja doma spavanje bilo di mi je najdraža stvar" - by the same guy Very Happy
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
rat in a cage
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 25. 11. 2004. (21:45:48)
Postovi: (22C)16
Sarma = la pohva - posuda
13 = 17 - 4
Lokacija: Zg

PostPostano: 9:49 pet, 28. 3. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

g++ vjerojatno nema na live cd-u....a neznam dal se išta dodatno može instalirat na to..
bolje bi ti bilo dual boot napravit ak imaš mjesta. nije teško, ukucaj u google [i]ubuntu windows dual boot[/i] i naći ćeš razne [i]how to[/i]...
kad ti je ubuntu instaliran imaš nekakav [i]package manager[/i] sa grafičkim interfaceom prilično jednostavan, tamo ukucaš g++ i klikneš da ti instalira paket g++ i onda ti on sam to sve dohvati sa neta i installira...

edit: evo par linkova:
https://help.ubuntu.com/community/WindowsDualBoot
http://www.psychocats.net/ubuntu/installing
g++ vjerojatno nema na live cd-u....a neznam dal se išta dodatno može instalirat na to..
bolje bi ti bilo dual boot napravit ak imaš mjesta. nije teško, ukucaj u google ubuntu windows dual boot i naći ćeš razne how to...
kad ti je ubuntu instaliran imaš nekakav package manager sa grafičkim interfaceom prilično jednostavan, tamo ukucaš g++ i klikneš da ti instalira paket g++ i onda ti on sam to sve dohvati sa neta i installira...

edit: evo par linkova:
https://help.ubuntu.com/community/WindowsDualBoot
http://www.psychocats.net/ubuntu/installing


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Luuka
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 02. 2007. (20:34:54)
Postovi: (925)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
188 = 301 - 113
Lokacija: Hakuna Matata

PostPostano: 10:52 pet, 28. 3. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

Hvala rat!! :karma:

p.s. Samo da provjerim prije nego krenem išta instalirat...imam 5 particija harda, sad instaliram ubuntu na G. Sve ostalo je netaknuto i sve što radim u ubuntuu se sprema na G. Točno? I da li G mora bit prazan prije instalacije ubuntua? Koja je preporuka za veličinu te particije? (moj G ima 35 gb)
Hvala rat!! karma++

p.s. Samo da provjerim prije nego krenem išta instalirat...imam 5 particija harda, sad instaliram ubuntu na G. Sve ostalo je netaknuto i sve što radim u ubuntuu se sprema na G. Točno? I da li G mora bit prazan prije instalacije ubuntua? Koja je preporuka za veličinu te particije? (moj G ima 35 gb)



_________________
"Bolje bi prolazio na faxu da sam na drogama nego na netu" - by a friend of mine
"Poslije spavanja doma spavanje bilo di mi je najdraža stvar" - by the same guy Very Happy
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
SickJedi
Moderator
Moderator


Pridružen/a: 01. 10. 2004. (16:41:56)
Postovi: (3BC)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
12 = 42 - 30
Lokacija: Esperantija

PostPostano: 11:09 pet, 28. 3. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

Trebat ce ti particija za Ubuntu. Recimo minimalno nekih 4 gige za ex3 i giga za swap. ex3 mozes slozit kolko velku oces. 35 giga je i vise nego dovoljno. To se sve lako i jednostavno sredi pri instalaciji. Mozes i sam to napravit prije instalacije s necim tipa partiton magic ili nesto slicno.
Trebat ce ti particija za Ubuntu. Recimo minimalno nekih 4 gige za ex3 i giga za swap. ex3 mozes slozit kolko velku oces. 35 giga je i vise nego dovoljno. To se sve lako i jednostavno sredi pri instalaciji. Mozes i sam to napravit prije instalacije s necim tipa partiton magic ili nesto slicno.



_________________
Marvin (from Hitchhiker's Guide to the Galaxy) I bow before youVeliki Limun, on je kiseo i zut Bow to the left Marvin (from Hitchhiker's Guide to the Galaxy)
Depression is merely anger without enthusiasm.
There's no place like 127.0.0.1
Ken Lee je zakon!!!
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice MSNM
Luuka
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 02. 2007. (20:34:54)
Postovi: (925)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
188 = 301 - 113
Lokacija: Hakuna Matata

PostPostano: 11:25 pet, 28. 3. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

Dakle moj G će postat particija za ubuntu, instalacija će formatirat tu particiju i kaj god (ako se to može) u windowsima stavim na tu particiju se neće vidjet? Ili ju i dalje normalno koristim u windowsima s time da je jedan dio zauzet za ubuntu? I koje veličine za ex3 i swap preporučaš? Kaj je to uopće?
Dakle moj G će postat particija za ubuntu, instalacija će formatirat tu particiju i kaj god (ako se to može) u windowsima stavim na tu particiju se neće vidjet? Ili ju i dalje normalno koristim u windowsima s time da je jedan dio zauzet za ubuntu? I koje veličine za ex3 i swap preporučaš? Kaj je to uopće?



_________________
"Bolje bi prolazio na faxu da sam na drogama nego na netu" - by a friend of mine
"Poslije spavanja doma spavanje bilo di mi je najdraža stvar" - by the same guy Very Happy
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
rat in a cage
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 25. 11. 2004. (21:45:48)
Postovi: (22C)16
Sarma = la pohva - posuda
13 = 17 - 4
Lokacija: Zg

PostPostano: 11:59 pet, 28. 3. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

ovak. onaj dio koji paticioniraš u ext3 za ubuntu (mislim da ti i on sam to može napravi tokom instalacije pa da nemoraš sam to prije radit al neznam guglaj) taj dio ti se neće vidjet u windowsima. linux vidi sve windows particije (ntfs, fat32). ext3 je file sistem na kojem linux živi a ntfs onaj na kojem win živi. fat32 je ok i jednom i drugom za čitanje i pisanje.
za [url=http://en.wikipedia.org/wiki/Swap_space]swap[/url] ti je dosta max 2GB.

za ext3 na koji ide ubuntu uzmi prostora koliko ti treba ovisno o tome što ćeš sve instaliravat...ja nebi osobno stavio ispod 10GB (trenutno imam particije 25GB linux (ext3), 30GB win(ntfs), oko 100 GB Data(fat32) ) ali ko što jedi kaže 4-5 ti je isto dosta za neki min.
ovak. onaj dio koji paticioniraš u ext3 za ubuntu (mislim da ti i on sam to može napravi tokom instalacije pa da nemoraš sam to prije radit al neznam guglaj) taj dio ti se neće vidjet u windowsima. linux vidi sve windows particije (ntfs, fat32). ext3 je file sistem na kojem linux živi a ntfs onaj na kojem win živi. fat32 je ok i jednom i drugom za čitanje i pisanje.
za swap ti je dosta max 2GB.

za ext3 na koji ide ubuntu uzmi prostora koliko ti treba ovisno o tome što ćeš sve instaliravat...ja nebi osobno stavio ispod 10GB (trenutno imam particije 25GB linux (ext3), 30GB win(ntfs), oko 100 GB Data(fat32) ) ali ko što jedi kaže 4-5 ti je isto dosta za neki min.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Luuka
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 02. 2007. (20:34:54)
Postovi: (925)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
188 = 301 - 113
Lokacija: Hakuna Matata

PostPostano: 12:38 pet, 28. 3. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

Kad sam instaliro win, sve particije su NTFS...oće to radit probleme? Ili samo vidim te podatke, al ne mogu ih mijenjat?

I ubuntu, ko što već rekoh, mi treba za g++ i net...pa mi ne treba baš puno memorije za njega.

A jel onda cijela particija bude za ubuntu ili dio još mogu koristit za win? Npr od ovih 35gb stavim 5gb za ex3 i 2gb za swap, a ostatak ostane windowsima?
Kad sam instaliro win, sve particije su NTFS...oće to radit probleme? Ili samo vidim te podatke, al ne mogu ih mijenjat?

I ubuntu, ko što već rekoh, mi treba za g++ i net...pa mi ne treba baš puno memorije za njega.

A jel onda cijela particija bude za ubuntu ili dio još mogu koristit za win? Npr od ovih 35gb stavim 5gb za ex3 i 2gb za swap, a ostatak ostane windowsima?



_________________
"Bolje bi prolazio na faxu da sam na drogama nego na netu" - by a friend of mine
"Poslije spavanja doma spavanje bilo di mi je najdraža stvar" - by the same guy Very Happy
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 13:11 pet, 28. 3. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Luuka"]Kad sam instaliro win, sve particije su NTFS...oće to radit probleme? Ili samo vidim te podatke, al ne mogu ih mijenjat?[/quote]

Mozes i mijenjati ako instaliras ntfs-3g. :D

[quote="Luuka"]A jel onda cijela particija bude za ubuntu ili dio još mogu koristit za win? Npr od ovih 35gb stavim 5gb za ex3 i 2gb za swap, a ostatak ostane windowsima?[/quote]

Onda particioniras na 3 komada:
ext3 5GB
swap 2GB
NTFS ostatak (i ovo onda vide Win, valjda opet kao G:[i][/i])

Ako Ubuntu ne zna isformatirati NTFS (a vjerujem da ne zna), ovaj ostatak ostavis nealociran, pa taj dio posla obavis iz Windowsa. :)

Ako zelis citati fileove sa ext3 pod Win, onda posegni za [url=http://www.chrysocome.net/explore2fs]ovim programcicem[/url] (ili necim slicnim). 8)
Luuka (napisa):
Kad sam instaliro win, sve particije su NTFS...oće to radit probleme? Ili samo vidim te podatke, al ne mogu ih mijenjat?


Mozes i mijenjati ako instaliras ntfs-3g. Very Happy

Luuka (napisa):
A jel onda cijela particija bude za ubuntu ili dio još mogu koristit za win? Npr od ovih 35gb stavim 5gb za ex3 i 2gb za swap, a ostatak ostane windowsima?


Onda particioniras na 3 komada:
ext3 5GB
swap 2GB
NTFS ostatak (i ovo onda vide Win, valjda opet kao G:)

Ako Ubuntu ne zna isformatirati NTFS (a vjerujem da ne zna), ovaj ostatak ostavis nealociran, pa taj dio posla obavis iz Windowsa. Smile

Ako zelis citati fileove sa ext3 pod Win, onda posegni za ovim programcicem (ili necim slicnim). Cool



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Luuka
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 02. 2007. (20:34:54)
Postovi: (925)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
188 = 301 - 113
Lokacija: Hakuna Matata

PostPostano: 13:23 pet, 28. 3. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="vsego"]
Ako Ubuntu ne zna isformatirati NTFS (a vjerujem da ne zna), ovaj ostatak ostavis nealociran, pa taj dio posla obavis iz Windowsa. :)
[/quote]

Dakle, isformatiram G iz windowsa? Ali jedina opcija koju imam je NTFS...kaj onda ubacim cd od windowsa pa kao krenem s instalacijom i samo formatiram G na FAT32 (ili ostavim tu memoriju neparticionirano) ?
vsego (napisa):

Ako Ubuntu ne zna isformatirati NTFS (a vjerujem da ne zna), ovaj ostatak ostavis nealociran, pa taj dio posla obavis iz Windowsa. Smile


Dakle, isformatiram G iz windowsa? Ali jedina opcija koju imam je NTFS...kaj onda ubacim cd od windowsa pa kao krenem s instalacijom i samo formatiram G na FAT32 (ili ostavim tu memoriju neparticionirano) ?



_________________
"Bolje bi prolazio na faxu da sam na drogama nego na netu" - by a friend of mine
"Poslije spavanja doma spavanje bilo di mi je najdraža stvar" - by the same guy Very Happy
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - ozbiljno -> Računalni sustavi na Fakultetu Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na 1, 2  Sljedeće
Stranica 1 / 2.

 
Forum(o)Bir:  
Možete otvarati nove teme.
Možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan