Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

domaće zadaće 2009
WWW:
Idite na Prethodno  1, 2, 3  Sljedeće
Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Numerička matematika
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Masiela
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 11. 09. 2007. (22:28:01)
Postovi: (338)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
74 = 97 - 23
Lokacija: Među bananama

PostPostano: 2:20 ned, 21. 6. 2009    Naslov: Hermite Citirajte i odgovorite

Kad god rješavam, dobivam ovo:

[img]http://i168.photobucket.com/albums/u183/Maisie21000/IMG_2123.jpg[/img]

I za unesene [code:1]5 -3 3 4 -2 -3 -1 1[/code:1] mi javlja da je netočno.

Pa ako netko vidi koja brojka me ljubi... :roll:



[b]@felixx[/b]
Da, ja stavih 10 i veli da je točno ispalo.
Kad god rješavam, dobivam ovo:



I za unesene
Kod:
5 -3 3 4 -2 -3 -1 1
mi javlja da je netočno.

Pa ako netko vidi koja brojka me ljubi... Rolling Eyes



@felixx
Da, ja stavih 10 i veli da je točno ispalo.



_________________
mladac: e.k.s. je možda 8%, moje znanje ni toliko Sad
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Novi
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 17. 07. 2007. (12:08:32)
Postovi: (11F)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
60 = 69 - 9

PostPostano: 9:20 ned, 21. 6. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

A da probas:
5 -3 3 4 -2 -3 -1 [b]-1[/b] 1

[size=1]Ona -1-ica iz PM-a sad dobiva skoroz novu dimenziju :)[/size]
A da probas:
5 -3 3 4 -2 -3 -1 -1 1

Ona -1-ica iz PM-a sad dobiva skoroz novu dimenziju Smile



_________________
Jedan je smjer očit, a drugi je trivijalan.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Masiela
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 11. 09. 2007. (22:28:01)
Postovi: (338)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
74 = 97 - 23
Lokacija: Među bananama

PostPostano: 14:57 ned, 21. 6. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

Prihvatilo. Fala :s

[size=7]Dok san se spojila da pročitan, više ga nije bilo :D[/size]
Prihvatilo. Fala :s

Dok san se spojila da pročitan, više ga nije bilo Very Happy



_________________
mladac: e.k.s. je možda 8%, moje znanje ni toliko Sad
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Gost






PostPostano: 16:45 ned, 28. 6. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

Kako linearizirati g(x)=aX^2+bX+c. jedino kaj mi pada na pamet je da izderiviram,al kaj cu onda s fk?
Kako linearizirati g(x)=aX^2+bX+c. jedino kaj mi pada na pamet je da izderiviram,al kaj cu onda s fk?


[Vrh]
behemont
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 02. 2008. (21:21:19)
Postovi: (124)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
-8 = 53 - 61

PostPostano: 17:48 ned, 28. 6. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

Linearno je :D
Po a,b,c, gledas linearnost (bar koliko sam ja shvatio).

EDIT: A sad i ja imam pitanje...naime, 6. zadatak iz zadace je integrirati nesto numericki, i kaze da se rez mora podudarati s tocnim na bar 3 decimale...

Fora je u tome sto ja dam rez koji daje wolfram alpha i aplikacija ga ne prihvaca :D

Any ideas?
Linearno je Very Happy
Po a,b,c, gledas linearnost (bar koliko sam ja shvatio).

EDIT: A sad i ja imam pitanje...naime, 6. zadatak iz zadace je integrirati nesto numericki, i kaze da se rez mora podudarati s tocnim na bar 3 decimale...

Fora je u tome sto ja dam rez koji daje wolfram alpha i aplikacija ga ne prihvaca Very Happy

Any ideas?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
ivica13
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 03. 10. 2007. (14:01:02)
Postovi: (102)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
67 = 75 - 8

PostPostano: 19:37 ned, 28. 6. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="behemont"]Linearno je :D

Fora je u tome sto ja dam rez koji daje wolfram alpha i aplikacija ga ne prihvaca :D

Any ideas?[/quote]

Iz iskustva jednog kolege koji se zbog tog pitanja obratio asistentu - odgovor je da je rezultat koji daje Wolfram previše točan!

Simpsonova formula daje rezultat koji se malo rezlikuje od onoga što daje Mathematica..
behemont (napisa):
Linearno je Very Happy

Fora je u tome sto ja dam rez koji daje wolfram alpha i aplikacija ga ne prihvaca Very Happy

Any ideas?


Iz iskustva jednog kolege koji se zbog tog pitanja obratio asistentu - odgovor je da je rezultat koji daje Wolfram previše točan!

Simpsonova formula daje rezultat koji se malo rezlikuje od onoga što daje Mathematica..


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Gost






PostPostano: 19:40 ned, 28. 6. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ja sam 6.zadatak racunala "rucno" i ispao je tocan rezultat. Pa najbolje da pokusas i ti sam rijesit...

Jel mi moze netko objasniti kako racunam ovo s najmanjim kvadratima (g(x) = ax^2 + bx + c)? Nikako mi ne ispada dobar rezultat jer sigurno radim skroz krivo... :(
Ja sam 6.zadatak racunala "rucno" i ispao je tocan rezultat. Pa najbolje da pokusas i ti sam rijesit...

Jel mi moze netko objasniti kako racunam ovo s najmanjim kvadratima (g(x) = ax^2 + bx + c)? Nikako mi ne ispada dobar rezultat jer sigurno radim skroz krivo... Sad


[Vrh]
behemont
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 02. 2008. (21:21:19)
Postovi: (124)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
-8 = 53 - 61

PostPostano: 19:47 ned, 28. 6. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="ivica13"][quote="behemont"]Linearno je :D

Fora je u tome sto ja dam rez koji daje wolfram alpha i aplikacija ga ne prihvaca :D

Any ideas?[/quote]

Iz iskustva jednog kolege koji se zbog tog pitanja obratio asistentu - odgovor je da je rezultat koji daje Wolfram previše točan!

Simpsonova formula daje rezultat koji se malo rezlikuje od onoga što daje Mathematica..[/quote]

Ali u zadatku kaze da se rez [b]mora[/b] poklapati sa tocnim u bar 3 znamenke. :)
ivica13 (napisa):
behemont (napisa):
Linearno je Very Happy

Fora je u tome sto ja dam rez koji daje wolfram alpha i aplikacija ga ne prihvaca Very Happy

Any ideas?


Iz iskustva jednog kolege koji se zbog tog pitanja obratio asistentu - odgovor je da je rezultat koji daje Wolfram previše točan!

Simpsonova formula daje rezultat koji se malo rezlikuje od onoga što daje Mathematica..


Ali u zadatku kaze da se rez mora poklapati sa tocnim u bar 3 znamenke. Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 19:47 ned, 28. 6. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

Na kolokviju necete moci koristiti WolframAplhu i sl. krasote. :? Zadace sluze tome da provjezbate za kolokvij; bez kolokvija, bodovi sa zadaca su vam ionako beskorisni. :)
Na kolokviju necete moci koristiti WolframAplhu i sl. krasote. Confused Zadace sluze tome da provjezbate za kolokvij; bez kolokvija, bodovi sa zadaca su vam ionako beskorisni. Smile



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
behemont
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 02. 2008. (21:21:19)
Postovi: (124)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
-8 = 53 - 61

PostPostano: 19:57 ned, 28. 6. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="vsego"]Na kolokviju necete moci koristiti WolframAplhu i sl. krasote. :? Zadace sluze tome da provjezbate za kolokvij; bez kolokvija, bodovi sa zadaca su vam ionako beskorisni. :)[/quote]


Ne da mi se vjezbati natipkavanje u kalkulator...formula za to je jednostavna, i necu nesto "provjezbati" ukoliko se mucim s tim mnogobrojnim decimalama...probat cemo zaposlit c++...
vsego (napisa):
Na kolokviju necete moci koristiti WolframAplhu i sl. krasote. Confused Zadace sluze tome da provjezbate za kolokvij; bez kolokvija, bodovi sa zadaca su vam ionako beskorisni. Smile



Ne da mi se vjezbati natipkavanje u kalkulator...formula za to je jednostavna, i necu nesto "provjezbati" ukoliko se mucim s tim mnogobrojnim decimalama...probat cemo zaposlit c++...


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Zvone
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 01. 07. 2003. (13:09:44)
Postovi: (9D)16
Sarma = la pohva - posuda
67 = 74 - 7

PostPostano: 23:12 ned, 28. 6. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

Da pojasnim ono sa "rezultat kojeg daje WolframAlpha mi nije prihvacen".

Oznacimo sa I egzaktnu vrijednost trazenog integrala.
Ako upotrijebite Simpsonovu formulu sa zadanim brojem cvorova i racunate u egzaktnoj aritmetici dobit cete neki broj, oznacimo ga sa S.
Ono "rjesenje se mora sa tocnim poklapati na 3 znamenke" iz teksta zadace odnosi se na poklapanje sa brojem S, a ne sa brojem I. Ideja je bila omoguciti vam da pri racunanju medjurezultate mozete zaokruzivati na 4-5 decimala.

Namjerno se trazi bas aproksimacija broja S, a ne broja I - ti brojevi se (nadam se uvijek) razlikuju vise od 3 decimale, kako bi vas se prisililo da zadatak zaista i rijesite bez varanja s automatskim, vec gotovim integratorima. Rjesenje kojeg daje WolframAlpha ili Mathematica je puno bolja aproksimacija broja I od broja S kojeg treba izracunati u zadaci.
Da pojasnim ono sa "rezultat kojeg daje WolframAlpha mi nije prihvacen".

Oznacimo sa I egzaktnu vrijednost trazenog integrala.
Ako upotrijebite Simpsonovu formulu sa zadanim brojem cvorova i racunate u egzaktnoj aritmetici dobit cete neki broj, oznacimo ga sa S.
Ono "rjesenje se mora sa tocnim poklapati na 3 znamenke" iz teksta zadace odnosi se na poklapanje sa brojem S, a ne sa brojem I. Ideja je bila omoguciti vam da pri racunanju medjurezultate mozete zaokruzivati na 4-5 decimala.

Namjerno se trazi bas aproksimacija broja S, a ne broja I - ti brojevi se (nadam se uvijek) razlikuju vise od 3 decimale, kako bi vas se prisililo da zadatak zaista i rijesite bez varanja s automatskim, vec gotovim integratorima. Rjesenje kojeg daje WolframAlpha ili Mathematica je puno bolja aproksimacija broja I od broja S kojeg treba izracunati u zadaci.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
lucika
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 22. 11. 2007. (17:52:27)
Postovi: (12F)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
24 = 34 - 10

PostPostano: 0:03 pon, 29. 6. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="behemont"]Linearno je :D
Po a,b,c, gledas linearnost (bar koliko sam ja shvatio).
[/quote]

kak je to linearno :?
pa uz a nam stoji x^2 što nije linearno već kvadratno. ili...
behemont (napisa):
Linearno je Very Happy
Po a,b,c, gledas linearnost (bar koliko sam ja shvatio).


kak je to linearno Confused
pa uz a nam stoji x^2 što nije linearno već kvadratno. ili...


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Masiela
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 11. 09. 2007. (22:28:01)
Postovi: (338)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
74 = 97 - 23
Lokacija: Među bananama

PostPostano: 0:11 pon, 29. 6. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Zvone"]Namjerno se trazi bas aproksimacija broja S, a ne broja I - ti brojevi se (nadam se uvijek) razlikuju vise od 3 decimale, kako bi vas se prisililo da zadatak zaista i rijesite bez varanja s automatskim, vec gotovim integratorima.[/quote]
Da se zguglat aplikacija koja između ostalog računa i Simpsona; možda malo teže nego Wolfram, al`...
Neke se stvari jednostavno ne mogu spriječit...
Zvone (napisa):
Namjerno se trazi bas aproksimacija broja S, a ne broja I - ti brojevi se (nadam se uvijek) razlikuju vise od 3 decimale, kako bi vas se prisililo da zadatak zaista i rijesite bez varanja s automatskim, vec gotovim integratorima.

Da se zguglat aplikacija koja između ostalog računa i Simpsona; možda malo teže nego Wolfram, al`...
Neke se stvari jednostavno ne mogu spriječit...



_________________
mladac: e.k.s. je možda 8%, moje znanje ni toliko Sad
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Novi
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 17. 07. 2007. (12:08:32)
Postovi: (11F)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
60 = 69 - 9

PostPostano: 0:18 pon, 29. 6. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pod linearno se misli linearno u parametrima po kojima se minimizira. U tvom slucaju su parametri a, b i c. Dakle
[latex]a \varphi_1(x)+b \varphi_2(x)+c \varphi_3(x)=g(x)[/latex]
Gdje su:
[latex]\varphi_1(x)=x^2 \\\ \varphi_2(x)=x \\\ \varphi_3(x)=1[/latex]
Pod linearno se misli linearno u parametrima po kojima se minimizira. U tvom slucaju su parametri a, b i c. Dakle

Gdje su:



_________________
Jedan je smjer očit, a drugi je trivijalan.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 1:14 pon, 29. 6. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Masiela"]Da se zguglat aplikacija koja između ostalog računa i Simpsona; možda malo teže nego Wolfram, al`...
Neke se stvari jednostavno ne mogu spriječit...[/quote]

Da, ne da se sprijeciti da ljudi varaju sami sebe... :roll:
Masiela (napisa):
Da se zguglat aplikacija koja između ostalog računa i Simpsona; možda malo teže nego Wolfram, al`...
Neke se stvari jednostavno ne mogu spriječit...


Da, ne da se sprijeciti da ljudi varaju sami sebe... Rolling Eyes



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
behemont
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 02. 2008. (21:21:19)
Postovi: (124)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
-8 = 53 - 61

PostPostano: 9:32 pon, 29. 6. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Zvone"]Da pojasnim ono sa "rezultat kojeg daje WolframAlpha mi nije prihvacen".

Oznacimo sa I egzaktnu vrijednost trazenog integrala.
Ako upotrijebite Simpsonovu formulu sa zadanim brojem cvorova i racunate u egzaktnoj aritmetici dobit cete neki broj, oznacimo ga sa S.
Ono "rjesenje se mora sa tocnim poklapati na 3 znamenke" iz teksta zadace odnosi se na poklapanje sa brojem S, a ne sa brojem I. Ideja je bila omoguciti vam da pri racunanju medjurezultate mozete zaokruzivati na 4-5 decimala.

Namjerno se trazi bas aproksimacija broja S, a ne broja I - ti brojevi se (nadam se uvijek) razlikuju vise od 3 decimale, kako bi vas se prisililo da zadatak zaista i rijesite bez varanja s automatskim, vec gotovim integratorima. Rjesenje kojeg daje WolframAlpha ili Mathematica je puno bolja aproksimacija broja I od broja S kojeg treba izracunati u zadaci.[/quote]

Da, shvatio sam.. :oops:
Samo mozda ne bi bilo lose da se onda napise u tekstu zadatka "dovoljno je racunati na 5 decimala", a ne "potrebno je racunati dovoljno tocno da se rez poklapapa na bar 3 decimale", jer je dosta frustrirajuce ako recimo ja zaokruzujem na 4 decimale i onda mi dode krivi rez na kraju, ne znam jesam li falio u racunu ili postupku; onda provjeravam oboje pa mi opet dode isti rez, pa izgubim "malo" vremena...
Zvone (napisa):
Da pojasnim ono sa "rezultat kojeg daje WolframAlpha mi nije prihvacen".

Oznacimo sa I egzaktnu vrijednost trazenog integrala.
Ako upotrijebite Simpsonovu formulu sa zadanim brojem cvorova i racunate u egzaktnoj aritmetici dobit cete neki broj, oznacimo ga sa S.
Ono "rjesenje se mora sa tocnim poklapati na 3 znamenke" iz teksta zadace odnosi se na poklapanje sa brojem S, a ne sa brojem I. Ideja je bila omoguciti vam da pri racunanju medjurezultate mozete zaokruzivati na 4-5 decimala.

Namjerno se trazi bas aproksimacija broja S, a ne broja I - ti brojevi se (nadam se uvijek) razlikuju vise od 3 decimale, kako bi vas se prisililo da zadatak zaista i rijesite bez varanja s automatskim, vec gotovim integratorima. Rjesenje kojeg daje WolframAlpha ili Mathematica je puno bolja aproksimacija broja I od broja S kojeg treba izracunati u zadaci.


Da, shvatio sam.. Embarassed
Samo mozda ne bi bilo lose da se onda napise u tekstu zadatka "dovoljno je racunati na 5 decimala", a ne "potrebno je racunati dovoljno tocno da se rez poklapapa na bar 3 decimale", jer je dosta frustrirajuce ako recimo ja zaokruzujem na 4 decimale i onda mi dode krivi rez na kraju, ne znam jesam li falio u racunu ili postupku; onda provjeravam oboje pa mi opet dode isti rez, pa izgubim "malo" vremena...


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
lucika
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 22. 11. 2007. (17:52:27)
Postovi: (12F)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
24 = 34 - 10

PostPostano: 23:32 pon, 29. 6. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

zadnja zadaća:
"Odredite najmanje pozitivno rješenje nelinearne jednadžbe
sin(2x) + ln(6x^2 + 2) - 1/(x+4) = 0.9673..."
jel tu treba koristit metodu kontrakcije ili Newtonovu m. ? :?
zadnja zadaća:
"Odredite najmanje pozitivno rješenje nelinearne jednadžbe
sin(2x) + ln(6x^2 + 2) - 1/(x+4) = 0.9673..."
jel tu treba koristit metodu kontrakcije ili Newtonovu m. ? Confused


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Cobs
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 21. 01. 2008. (13:32:15)
Postovi: (206)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
26 = 40 - 14
Lokacija: Geto

PostPostano: 12:37 pon, 7. 6. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

jel bi neko mogo stavit algoritam rješavanja Hermite-ove interpolacije polinoma...
U zadaći imam zadatak pod naslovom Hermite-ova interpolacija, međutim u textu zadatka piše:


[quote]Odredite Newtonov oblik interpolacijskog polinoma p...[/quote]

a dane su mi 4 vrijednosti funkcije u 4 točaka, i jedna prva derivacija funkcije u jednoj od te 4 točke, pa sad sam malo surfal i nikak nemrem nać kak se to rješava... ( svugdje se pretpostavlja da imaš derivacije svih točaka , a ne samo jedne ). ( Jel to neka greška il ne? neki link ili kratko objašnjenje bi dobro došlo ) Hvala
jel bi neko mogo stavit algoritam rješavanja Hermite-ove interpolacije polinoma...
U zadaći imam zadatak pod naslovom Hermite-ova interpolacija, međutim u textu zadatka piše:


Citat:
Odredite Newtonov oblik interpolacijskog polinoma p...


a dane su mi 4 vrijednosti funkcije u 4 točaka, i jedna prva derivacija funkcije u jednoj od te 4 točke, pa sad sam malo surfal i nikak nemrem nać kak se to rješava... ( svugdje se pretpostavlja da imaš derivacije svih točaka , a ne samo jedne ). ( Jel to neka greška il ne? neki link ili kratko objašnjenje bi dobro došlo ) Hvala


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Tindariel
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 03. 12. 2008. (00:49:03)
Postovi: (71)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 2 - 0
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 13:18 pon, 7. 6. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ako me pamćenje dobro služi, tu točku za koju ti je dana vrijednost funkcije i prve derivacije pišeš 2 puta u tablicu podijeljenih razlika i onda normalno računaš, s tim da imaš u vidu da ti je f[x, x] = f'(x) :)
Ako me pamćenje dobro služi, tu točku za koju ti je dana vrijednost funkcije i prve derivacije pišeš 2 puta u tablicu podijeljenih razlika i onda normalno računaš, s tim da imaš u vidu da ti je f[x, x] = f'(x) Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Cobs
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 21. 01. 2008. (13:32:15)
Postovi: (206)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
26 = 40 - 14
Lokacija: Geto

PostPostano: 13:27 pon, 7. 6. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Tindariel"]Ako me pamćenje dobro služi, tu točku za koju ti je dana vrijednost funkcije i prve derivacije pišeš 2 puta u tablicu podijeljenih razlika i onda normalno računaš, s tim da imaš u vidu da ti je f[x, x] = f'(x) :)[/quote]

hvala, ma to sam i mislio, ali di god sam gledo svi primjeri imaju derivacije svih točaka pa me to malo zbunilo. Još jednom hvala
Tindariel (napisa):
Ako me pamćenje dobro služi, tu točku za koju ti je dana vrijednost funkcije i prve derivacije pišeš 2 puta u tablicu podijeljenih razlika i onda normalno računaš, s tim da imaš u vidu da ti je f[x, x] = f'(x) Smile


hvala, ma to sam i mislio, ali di god sam gledo svi primjeri imaju derivacije svih točaka pa me to malo zbunilo. Još jednom hvala


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Numerička matematika Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodno  1, 2, 3  Sljedeće
Stranica 2 / 3.

 
Forum(o)Bir:  
Možete otvarati nove teme.
Možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan