Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Vjerojatnost s 2 kocke (zadatak)
Idite na Prethodno  1, 2
Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - ozbiljno -> Čistilište
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Saf
Forumski umjetnik
Forumski umjetnik


Pridružen/a: 10. 06. 2005. (21:55:28)
Postovi: (1B0)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
22 = 30 - 8
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 19:16 pon, 28. 6. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

Super!

E sad ono što me fascinira i zbog čega sam uopće i željeo ovu vjerojatnost je slijedeće:

dakle vjerojatnost da ću dva puta bacajući simetričnu kockicu dobiti 6 je cca. 1:3, tj. otprilike 2 puta veće nego vjerojatnost da ću dobiti 6 u jednom bacanju (a i logično je da imam duplo veće šanse ako dva put bacam)...

e i sad frend kaže da po tome ako bacim 6 puta kockicu imam 6 puta veće šanse nego u jednom bacanju odnosno da je vjerojatnost da ću u 6 bacanja dobiti 6 jednaka 1... To naravno nije točno ali ono što se nametnulo kao tema rasprave je slijedeće...

Što više puta bacam kockicu, veće su šanse da ću dobiti 6 (jedno bacanje 1:6, dva bacanja 11:36, tri bacanja...) to je rastući niz koji teži u 1 kako broj bacanja raste

Međutim, u svakom bacanju je vjerojatnost dobivanja 6 jednaka 1:6, i to vrijedi za svako bacanje. Ako prvi put bacam vjerojatnost je 1:6, u drugom bacanju je 1:6 u trećem je 1:6...

Ne znači li to zapravo da mi je uvijek vjerojatnost da ću dobiti 6 zapravo jednaka 1:6?!
Super!

E sad ono što me fascinira i zbog čega sam uopće i željeo ovu vjerojatnost je slijedeće:

dakle vjerojatnost da ću dva puta bacajući simetričnu kockicu dobiti 6 je cca. 1:3, tj. otprilike 2 puta veće nego vjerojatnost da ću dobiti 6 u jednom bacanju (a i logično je da imam duplo veće šanse ako dva put bacam)...

e i sad frend kaže da po tome ako bacim 6 puta kockicu imam 6 puta veće šanse nego u jednom bacanju odnosno da je vjerojatnost da ću u 6 bacanja dobiti 6 jednaka 1... To naravno nije točno ali ono što se nametnulo kao tema rasprave je slijedeće...

Što više puta bacam kockicu, veće su šanse da ću dobiti 6 (jedno bacanje 1:6, dva bacanja 11:36, tri bacanja...) to je rastući niz koji teži u 1 kako broj bacanja raste

Međutim, u svakom bacanju je vjerojatnost dobivanja 6 jednaka 1:6, i to vrijedi za svako bacanje. Ako prvi put bacam vjerojatnost je 1:6, u drugom bacanju je 1:6 u trećem je 1:6...

Ne znači li to zapravo da mi je uvijek vjerojatnost da ću dobiti 6 zapravo jednaka 1:6?!



_________________
Super Nut Chase
moj site
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
Cobs
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 21. 01. 2008. (13:32:15)
Postovi: (206)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
26 = 40 - 14
Lokacija: Geto

PostPostano: 22:35 pon, 28. 6. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

ako bacaš serije ishod vjerojatnosti bacanja ovisi o ostalim bacanjima... nema tu neke mudrosti, naravno ako gledaš svaki izolirani slučaj posebno, onda ti je vjerojatnost jedna šestina, tj.

recimo da si bacao kockicu već n - puta, i ti je sad bacaš n+1 - put i zanima te kolika je vjerojatnostog padanja šestice u tom bacanju, a ne znaš koji su ishodi bili u ovih prijašnjih n - puta možeš zaključit da je bio jedan od 6 brojeva...

[latex]\frac{6}{6}\cdot \frac{6}{6}\cdot \ldots \cdot \frac{6}{6}\cdot \frac{1}{6} = \frac{6^n}{6^n}\cdot \frac{1}{6} = \frac{1}{6}[/latex]

, no ako imaš ikakvo saznanje o bilo kojem bacanju prije n+1 - vog, vjerojatnost se mjenja
ako bacaš serije ishod vjerojatnosti bacanja ovisi o ostalim bacanjima... nema tu neke mudrosti, naravno ako gledaš svaki izolirani slučaj posebno, onda ti je vjerojatnost jedna šestina, tj.

recimo da si bacao kockicu već n - puta, i ti je sad bacaš n+1 - put i zanima te kolika je vjerojatnostog padanja šestice u tom bacanju, a ne znaš koji su ishodi bili u ovih prijašnjih n - puta možeš zaključit da je bio jedan od 6 brojeva...



, no ako imaš ikakvo saznanje o bilo kojem bacanju prije n+1 - vog, vjerojatnost se mjenja




Zadnja promjena: Cobs; 22:40 pon, 28. 6. 2010; ukupno mijenjano 4 put/a.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
behemont
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 02. 2008. (21:21:19)
Postovi: (124)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
-8 = 53 - 61

PostPostano: 22:36 pon, 28. 6. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

moras odluciti sto te zanima :)

zelis li vjerojatnost da ces u n bacanja kocke dobiti sesticu, ili vjerojatnost da ces u jednom bacanju dobiti sesticu...
moras odluciti sto te zanima Smile

zelis li vjerojatnost da ces u n bacanja kocke dobiti sesticu, ili vjerojatnost da ces u jednom bacanju dobiti sesticu...


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
stuey
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 03. 11. 2006. (15:52:11)
Postovi: (A2)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
39 = 41 - 2
Lokacija: Rijeka, Zg

PostPostano: 22:42 pon, 28. 6. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Saf"]Super!

E sad ono što me fascinira i zbog čega sam uopće i željeo ovu vjerojatnost je slijedeće:

dakle vjerojatnost da ću dva puta bacajući simetričnu kockicu dobiti 6 je cca. 1:3, tj. otprilike 2 puta veće nego vjerojatnost da ću dobiti 6 u jednom bacanju (a i logično je da imam duplo veće šanse ako dva put bacam)...

e i sad frend kaže da po tome ako bacim 6 puta kockicu imam 6 puta veće šanse nego u jednom bacanju odnosno da je vjerojatnost da ću u 6 bacanja dobiti 6 jednaka 1... To naravno nije točno ali ono što se nametnulo kao tema rasprave je slijedeće...

Što više puta bacam kockicu, veće su šanse da ću dobiti 6 (jedno bacanje 1:6, dva bacanja 11:36, tri bacanja...) to je rastući niz koji teži u 1 kako broj bacanja raste

Međutim, u svakom bacanju je vjerojatnost dobivanja 6 jednaka 1:6, i to vrijedi za svako bacanje. Ako prvi put bacam vjerojatnost je 1:6, u drugom bacanju je 1:6 u trećem je 1:6...

Ne znači li to zapravo da mi je uvijek vjerojatnost da ću dobiti 6 zapravo jednaka 1:6?![/quote]

to je samo igra riječi. kao što u zadacima moramo paziti na to što nas se pita, tako i ovdje moraš paziti na to o kojoj se vjerojatnosti radi.

svaki put kad baciš kocku, vjerojatnost da ćeš dobiti šesticu je 1/6.
a svaki novi but kad baciš kocku, vjerojatnost da si od prvog bacanja do tog bacanja dobio šesticu je sve veća. ( 1-(5/6)^n kod n-tog bacanja)

znači, [b]da[/b], što više bacaš kockicu, vjerojatnost da ćeš jednom dobiti šesticu je veća (shvati to kao da baciš n kockica odjednom). i [b]ne[/b], kad jednom baciš kocku, to neće povećati vjerojatnost dobivanja šestice u idućem bacanju kocke :)
Saf (napisa):
Super!

E sad ono što me fascinira i zbog čega sam uopće i željeo ovu vjerojatnost je slijedeće:

dakle vjerojatnost da ću dva puta bacajući simetričnu kockicu dobiti 6 je cca. 1:3, tj. otprilike 2 puta veće nego vjerojatnost da ću dobiti 6 u jednom bacanju (a i logično je da imam duplo veće šanse ako dva put bacam)...

e i sad frend kaže da po tome ako bacim 6 puta kockicu imam 6 puta veće šanse nego u jednom bacanju odnosno da je vjerojatnost da ću u 6 bacanja dobiti 6 jednaka 1... To naravno nije točno ali ono što se nametnulo kao tema rasprave je slijedeće...

Što više puta bacam kockicu, veće su šanse da ću dobiti 6 (jedno bacanje 1:6, dva bacanja 11:36, tri bacanja...) to je rastući niz koji teži u 1 kako broj bacanja raste

Međutim, u svakom bacanju je vjerojatnost dobivanja 6 jednaka 1:6, i to vrijedi za svako bacanje. Ako prvi put bacam vjerojatnost je 1:6, u drugom bacanju je 1:6 u trećem je 1:6...

Ne znači li to zapravo da mi je uvijek vjerojatnost da ću dobiti 6 zapravo jednaka 1:6?!


to je samo igra riječi. kao što u zadacima moramo paziti na to što nas se pita, tako i ovdje moraš paziti na to o kojoj se vjerojatnosti radi.

svaki put kad baciš kocku, vjerojatnost da ćeš dobiti šesticu je 1/6.
a svaki novi but kad baciš kocku, vjerojatnost da si od prvog bacanja do tog bacanja dobio šesticu je sve veća. ( 1-(5/6)^n kod n-tog bacanja)

znači, da, što više bacaš kockicu, vjerojatnost da ćeš jednom dobiti šesticu je veća (shvati to kao da baciš n kockica odjednom). i ne, kad jednom baciš kocku, to neće povećati vjerojatnost dobivanja šestice u idućem bacanju kocke Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - ozbiljno -> Čistilište Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodno  1, 2
Stranica 2 / 2.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan