Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Pripreme za prvi kolokvij... (zadatak)
WWW:
Idite na Prethodno  1, 2
Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Matematička analiza 1 i 2
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Jay-Mo
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 14. 10. 2009. (15:58:25)
Postovi: (C)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 1 - 0

PostPostano: 3:12 ned, 1. 11. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

Zanima me ovo: ako naprimjer imam funkciju koju sam rastavio na kompozicije i sada trazim sliku funkcije. Uzeti cu npr. [latex]f=f_1\circ f_2\circ f_3[/latex]


Te sada idem racunati sliku i tu je moje pitanje:

[latex]\mathcall{R}_f=f(\mathcal{D}_f)=f(nesto)[/latex]

Ja tu moram izracunati prirodnu domenu cijele fukcije? I onda za to traziti vrijednosti od [latex]f_3?[/latex]

Mislim na [latex]f_3(nesto)=...[/latex]
A gdje jos ubaciti kada imam odredjenu domenu tipa: [latex]f:[\pi,\frac{3\pi}{2}]\rightarrow \mathbb{R}[/latex]


Te imam jos jedno pitanje(zadatak) a to je prvi kolokvij 07/08 bilo koji zadatak 4. pod b), trebalo bi mi to rijesiti pa vidim kako se rjesava?(tu se ne snalazim dobro)
Zanima me ovo: ako naprimjer imam funkciju koju sam rastavio na kompozicije i sada trazim sliku funkcije. Uzeti cu npr.


Te sada idem racunati sliku i tu je moje pitanje:



Ja tu moram izracunati prirodnu domenu cijele fukcije? I onda za to traziti vrijednosti od

Mislim na
A gdje jos ubaciti kada imam odredjenu domenu tipa:


Te imam jos jedno pitanje(zadatak) a to je prvi kolokvij 07/08 bilo koji zadatak 4. pod b), trebalo bi mi to rijesiti pa vidim kako se rjesava?(tu se ne snalazim dobro)


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
mornik
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 09. 2009. (06:25:44)
Postovi: (128)16
Sarma = la pohva - posuda
118 = 124 - 6

PostPostano: 8:59 ned, 1. 11. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

U pravu si, da. Prvo trebaš izračunati (makar se to u pravilu samo nametne tijekom računanja slike, ali bolje je biti precizan pa to izračunati na početku) domenu cijele funkcije i onda tražiti sliku na tom skupu.

Na primjer, pogledajmo funkciju [latex]f(x)=\frac{1}{x-1}[/latex]. Prirodno, to rastavljamo na kompoziciju [latex]f_1(x)=\frac{1}{x}[/latex] i [latex]f_2(x)=x-1[/latex]. Vrijedi, dakako, [latex]f=f_1\circ f_2[/latex]. E, sad, domena od [latex]f_2[/latex] jest cijeli [latex]\mathbb{R}[/latex], tako da s te strane nemamo problema, ali ipak ne možemo dopustiti [latex]1[/latex] u domeni kad gledamo [latex]\mathcal{R}_f[/latex]. Naime, kad bismo gledali [latex]f_1(f_2(\mathbb{R}))[/latex], dobili bismo da je to jednako [latex]f_1(\mathbb{R})[/latex], a to nije baš sasvim točno (makar je jasno što mi hoćemo, ali svejedno nije najtočnije) budući da [latex]f_1[/latex] nije definirana u [latex]0[/latex].

U vezi zadatka 4. b), uzeo sam grupu A. Dakle, priča je jako slična a) dijelu, samo što su zaključci malo drugačiji.

Dakle, uzeo si [latex]f(x)[/latex] kao kompoziciju [latex]f_1(x)=x+1[/latex], [latex]f_2(x)=x^3[/latex] i [latex]f_3(x)=\sin x[/latex] (ili neka verzija toga, meni je jednostavnije razmišljati s najelementarnijim funkcijama). Sad, funkcija [latex]\sin x[/latex] je injektivna na svojoj domeni u ovom zadatku. Funkcije [latex]x+1[/latex] i [latex]x^3[/latex] su također injektivne na cijelom [latex]\mathbb{R}[/latex], pa specijalno i na intervalima koji nas zanimaju. Kao rezultat, [latex]f[/latex] je kompozicija injekcija, pa je i sama injekcija.

Inverznu funkciju najlakše je odrediti putem formule za inverznu funkciju kompozicije. Imamo, dakle, [latex]f^{-1}(x)=f_3^{-1}(f_2^{-1}(f_1^{-1}(x)))[/latex]. Znamo da je [latex]f_1^{-1}(x)=x-1[/latex], a [latex]f_2^{-1}(x)=\sqrt[3]{x}[/latex].

Još ostaje pitanje sinusa. Tu ne možemo samo iskoristiti arkus sinusa jer je njegova slika [latex][-\frac{\pi}{2},\frac{\pi}{2}][/latex]. No, primijetimo da je [latex]\sin x=\sin (x-2\pi)[/latex], pa će nam odgovarati da kao traženi inverz funkcije [latex]f_3[/latex] uzmemo [latex]\arcsin (x)+2\pi[/latex]. Tako ćemo dobiti prave vrijednosti jer smo osigurali "pomak" za [latex]2\pi[/latex]. Dakle, ako se ne varam, dobivamo da je [latex]f^{-1}(x)=\arcsin (\sqrt[3]{x-1})+2\pi[/latex]. To možemo i provjeriti.

Ovaj dio sa sinusom malo je zakučast, pa reci ako ima kakvih problema :). Osim toga bi zadatak trebao biti dosta lagan.
U pravu si, da. Prvo trebaš izračunati (makar se to u pravilu samo nametne tijekom računanja slike, ali bolje je biti precizan pa to izračunati na početku) domenu cijele funkcije i onda tražiti sliku na tom skupu.

Na primjer, pogledajmo funkciju . Prirodno, to rastavljamo na kompoziciju i . Vrijedi, dakako, . E, sad, domena od jest cijeli , tako da s te strane nemamo problema, ali ipak ne možemo dopustiti u domeni kad gledamo . Naime, kad bismo gledali , dobili bismo da je to jednako , a to nije baš sasvim točno (makar je jasno što mi hoćemo, ali svejedno nije najtočnije) budući da nije definirana u .

U vezi zadatka 4. b), uzeo sam grupu A. Dakle, priča je jako slična a) dijelu, samo što su zaključci malo drugačiji.

Dakle, uzeo si kao kompoziciju , i (ili neka verzija toga, meni je jednostavnije razmišljati s najelementarnijim funkcijama). Sad, funkcija je injektivna na svojoj domeni u ovom zadatku. Funkcije i su također injektivne na cijelom , pa specijalno i na intervalima koji nas zanimaju. Kao rezultat, je kompozicija injekcija, pa je i sama injekcija.

Inverznu funkciju najlakše je odrediti putem formule za inverznu funkciju kompozicije. Imamo, dakle, . Znamo da je , a .

Još ostaje pitanje sinusa. Tu ne možemo samo iskoristiti arkus sinusa jer je njegova slika . No, primijetimo da je , pa će nam odgovarati da kao traženi inverz funkcije uzmemo . Tako ćemo dobiti prave vrijednosti jer smo osigurali "pomak" za . Dakle, ako se ne varam, dobivamo da je . To možemo i provjeriti.

Ovaj dio sa sinusom malo je zakučast, pa reci ako ima kakvih problema Smile. Osim toga bi zadatak trebao biti dosta lagan.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Matematička analiza 1 i 2 Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodno  1, 2
Stranica 2 / 2.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan