Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

usmeni kod prof. guljaša - ma1
WWW:
Idite na Prethodno  1, 2, 3  Sljedeće
Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Matematička analiza 1 i 2
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Lepi91
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 15. 09. 2010. (15:22:23)
Postovi: (C8)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 13 - 4

PostPostano: 18:53 uto, 18. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

ako netko ima volje... radi se o mogucoj gresci koju pokusavam dokucit,nije problematican neki dokaz na 46.str dokaz 2)..... <epsilon/M+|b| ... i onda na desnoj strani ......<epsilon/M+|b| opet isto,e sad mene zanima dal bi na lijevoj strani zapravo trebalo biti mozda <epsilon/M+|a|...
i kod 3) dokaza :drugi red kad se uzme epsilon>0 i onda imamo.....<2 epsilon/|b|^2 dal bi to trebalo ic obrnuto |b|^2/2 epsilon...
ako netko ima volje... radi se o mogucoj gresci koju pokusavam dokucit,nije problematican neki dokaz na 46.str dokaz 2)..... <epsilon/M+|b| ... i onda na desnoj strani ......<epsilon/M+|b| opet isto,e sad mene zanima dal bi na lijevoj strani zapravo trebalo biti mozda <epsilon/M+|a|...
i kod 3) dokaza :drugi red kad se uzme epsilon>0 i onda imamo.....<2 epsilon/|b|^2 dal bi to trebalo ic obrnuto |b|^2/2 epsilon...



_________________
tko rano rani,malo spava
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Tomislav
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 04. 10. 2010. (20:18:25)
Postovi: (181)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
23 = 116 - 93

PostPostano: 19:09 uto, 18. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Znaci u ovom prvom dokazu nije greska, a to provjeris kada u zadnjoj nejednakosti u dokazu koristis da je abs(b_n-b) i abs(a_n -a) < eps/(abs(M) +abs(b)), uvrstis i dodes do necega sto vrijedi iz uvjeta.

|a_n||b_n -b| +|b||a_n -a| < |a_n|*(epsilon)/(M+abs(b)) +|b|*(epsilon)/(M+abs(b))<=epsilon

Sto je ekvivalentno sa:

(|a_n|+|b|)/(M+|b|) <=1, što se svede na |a_n|<abs(M), sto znamo iz toga sto je niz (a_n)_n omeđen. :)

Sto se tice drugog pitanja, ne vidim gdje se u 3.) nalazi ...<2*epsilon/abs(b^2) :oops:
Znaci u ovom prvom dokazu nije greska, a to provjeris kada u zadnjoj nejednakosti u dokazu koristis da je abs(b_n-b) i abs(a_n -a) < eps/(abs(M) +abs(b)), uvrstis i dodes do necega sto vrijedi iz uvjeta.

|a_n||b_n -b| +|b||a_n -a| < |a_n|*(epsilon)/(M+abs(b)) +|b|*(epsilon)/(M+abs(b))<=epsilon

Sto je ekvivalentno sa:

(|a_n|+|b|)/(M+|b|) <=1, što se svede na |a_n|<abs(M), sto znamo iz toga sto je niz (a_n)_n omeđen. Smile

Sto se tice drugog pitanja, ne vidim gdje se u 3.) nalazi ...<2*epsilon/abs(b^2) Embarassed


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
ceps
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 08. 10. 2010. (13:03:07)
Postovi: (13A)16
Sarma = la pohva - posuda
71 = 74 - 3

PostPostano: 19:19 uto, 18. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

U starijim verzijama skripte stoji ta greškica, mislim da ju je čak prof. Guljaš ispravljao na predavanju... ali ako pogledaš ovu internetsku verziju, na njoj je sve OK. :)

[latex]\frac{\epsilon|b|^2}{2}[/latex]

(Ako se misli na onaj dokaz oko [latex]\frac{1}{b_n}[/latex])
U starijim verzijama skripte stoji ta greškica, mislim da ju je čak prof. Guljaš ispravljao na predavanju... ali ako pogledaš ovu internetsku verziju, na njoj je sve OK. Smile



(Ako se misli na onaj dokaz oko )


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Lepi91
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 15. 09. 2010. (15:22:23)
Postovi: (C8)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 13 - 4

PostPostano: 19:23 uto, 18. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

ma znam da ju je ispravljao,cak se i sjecam da je nesto govorio,i imam podcrtano greska...al nisam bio ziher...hvala...
ma znam da ju je ispravljao,cak se i sjecam da je nesto govorio,i imam podcrtano greska...al nisam bio ziher...hvala...



_________________
tko rano rani,malo spava
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
A-tom
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 18. 05. 2010. (22:18:01)
Postovi: (AB)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 14 - 11

PostPostano: 22:00 uto, 18. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Objasnjenje:

http://degiorgi.math.hr/forum/viewtopic.php?t=14227&postdays=0&postorder=asc&&start=40
Objasnjenje:

http://degiorgi.math.hr/forum/viewtopic.php?t=14227&postdays=0&postorder=asc&&start=40


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
maaajčiii
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 05. 01. 2011. (12:11:11)
Postovi: (2D)16
Sarma = la pohva - posuda
= 3 - 0

PostPostano: 16:53 sub, 22. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

ako nekoga zanima za popravni, evo koja su pitanja bila u mojoj grupi:
1. neprekidnost eksponencijalne
2. def liminf i limsup i dokaz da je niz konvergentan akko je liminf=limsup
3. neprekidnost sinusa
4. arhimedov aksiom
5. dokaz za umnožak limesa
6. dokaz da postoji limes funkcije kad x teži u beskonačno

sretno svima u ponedjeljak!
ako nekoga zanima za popravni, evo koja su pitanja bila u mojoj grupi:
1. neprekidnost eksponencijalne
2. def liminf i limsup i dokaz da je niz konvergentan akko je liminf=limsup
3. neprekidnost sinusa
4. arhimedov aksiom
5. dokaz za umnožak limesa
6. dokaz da postoji limes funkcije kad x teži u beskonačno

sretno svima u ponedjeljak!


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Lepi91
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 15. 09. 2010. (15:22:23)
Postovi: (C8)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 13 - 4

PostPostano: 15:23 ned, 23. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="maaajčiii"]ako nekoga zanima za popravni, evo koja su pitanja bila u mojoj grupi:
1. neprekidnost eksponencijalne
2. def liminf i limsup i dokaz da je niz konvergentan akko je liminf=limsup
3. neprekidnost sinusa
4. arhimedov aksiom
5. dokaz za umnožak limesa
6. dokaz da postoji limes funkcije kad x teži u beskonačno

sretno svima u ponedjeljak![/quote]

jel se na 6. misli samo na ona dva retka iz skripte na str 65.pod 3.2.1? il ima jos nesto...hvala unaprijed ak ce se dat kome pogledat...
maaajčiii (napisa):
ako nekoga zanima za popravni, evo koja su pitanja bila u mojoj grupi:
1. neprekidnost eksponencijalne
2. def liminf i limsup i dokaz da je niz konvergentan akko je liminf=limsup
3. neprekidnost sinusa
4. arhimedov aksiom
5. dokaz za umnožak limesa
6. dokaz da postoji limes funkcije kad x teži u beskonačno

sretno svima u ponedjeljak!


jel se na 6. misli samo na ona dva retka iz skripte na str 65.pod 3.2.1? il ima jos nesto...hvala unaprijed ak ce se dat kome pogledat...



_________________
tko rano rani,malo spava
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
maaajčiii
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 05. 01. 2011. (12:11:11)
Postovi: (2D)16
Sarma = la pohva - posuda
= 3 - 0

PostPostano: 15:50 ned, 23. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

oprosti, malo sam se loše izrazila, to je onaj teorem koji kaže da limes od f u +beskonačno postoji akko je f ograničena na nekom intervalu <a,+beskonačno> i da je onda lim f(x)=sup f. to je teorem 3.4., meni je na 63. str. poslije definicije na koju si ti mislio.
oprosti, malo sam se loše izrazila, to je onaj teorem koji kaže da limes od f u +beskonačno postoji akko je f ograničena na nekom intervalu <a,+beskonačno> i da je onda lim f(x)=sup f. to je teorem 3.4., meni je na 63. str. poslije definicije na koju si ti mislio.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Lepi91
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 15. 09. 2010. (15:22:23)
Postovi: (C8)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 13 - 4

PostPostano: 16:05 ned, 23. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="maaajčiii"]oprosti, malo sam se loše izrazila, to je onaj teorem koji kaže da limes od f u +beskonačno postoji akko je f ograničena na nekom intervalu <a,+beskonačno> i da je onda lim f(x)=sup f. to je teorem 3.4., meni je na 63. str. poslije definicije na koju si ti mislio.[/quote]

aha,ok,hvala...
maaajčiii (napisa):
oprosti, malo sam se loše izrazila, to je onaj teorem koji kaže da limes od f u +beskonačno postoji akko je f ograničena na nekom intervalu <a,+beskonačno> i da je onda lim f(x)=sup f. to je teorem 3.4., meni je na 63. str. poslije definicije na koju si ti mislio.


aha,ok,hvala...



_________________
tko rano rani,malo spava
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
zvonkec
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 04. 11. 2010. (20:56:30)
Postovi: (37)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
12 = 14 - 2

PostPostano: 19:03 ned, 23. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Predlažem svima da nauče dobro teoreme 3.13 i 3.14 dosta je ljudi imalo to pitanje a nije bas najjednostavnije. (To su oni teoremi s inverznom funkcijom). Sretno svima!!!!! :D
Predlažem svima da nauče dobro teoreme 3.13 i 3.14 dosta je ljudi imalo to pitanje a nije bas najjednostavnije. (To su oni teoremi s inverznom funkcijom). Sretno svima!!!!! Very Happy



_________________
nekad sam bio umišljen al sam se promijenio sad sam savršen
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
simon11
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 01. 10. 2011. (21:02:52)
Postovi: (7C)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
23 = 25 - 2
Lokacija: FunkyTown

PostPostano: 18:26 uto, 10. 1. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

zna li netko mozda pita li prof zadatke koji se nalaze u skripti,ima ih par a svi se svode na dokaze,ali opet najcesce na prethodno dokazani teorem/lemu,tak da mi se nekako cini da ih je nepotrebno pitat,ali opet jel.. :D pa ako netko zna molio bih nek odgovori :D
zna li netko mozda pita li prof zadatke koji se nalaze u skripti,ima ih par a svi se svode na dokaze,ali opet najcesce na prethodno dokazani teorem/lemu,tak da mi se nekako cini da ih je nepotrebno pitat,ali opet jel.. Very Happy pa ako netko zna molio bih nek odgovori Very Happy



_________________
#Usa
getting recognized
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
fejky
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 23. 06. 2010. (16:53:45)
Postovi: (3D)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
12 = 15 - 3

PostPostano: 20:04 uto, 10. 1. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Da, pita i neke primjere, ne sjecam se tocno koje.
Da, pita i neke primjere, ne sjecam se tocno koje.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
matematičarka
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 01. 10. 2011. (18:19:07)
Postovi: (38)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0
Lokacija: Planet Zemlja

PostPostano: 20:53 uto, 10. 1. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Treba li znati dokaze propozicija, lema i korolara ili samo teorema? Jer sam čula kako neki govore da treba samo teoreme i primjere.
Treba li znati dokaze propozicija, lema i korolara ili samo teorema? Jer sam čula kako neki govore da treba samo teoreme i primjere.



_________________
Google is my best friend! Google rulez!

Coffee is my addiction! Iskočiše mi oči od čudidbe!
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Shaman
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 24. 09. 2011. (22:21:43)
Postovi: (76)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 9 - 4

PostPostano: 17:57 ned, 15. 1. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

jel moze netko molim vas objasniti teorem 3.12 na 75 strani, ne razumijem u dokazu prve tvrdnje kontradikciju.
http://web.math.pmf.unizg.hr/~guljas/skripte/MATANALuR.pdf
jel moze netko molim vas objasniti teorem 3.12 na 75 strani, ne razumijem u dokazu prve tvrdnje kontradikciju.
http://web.math.pmf.unizg.hr/~guljas/skripte/MATANALuR.pdf



_________________
it was merely a setback
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
gflegar
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 10. 2011. (15:03:41)
Postovi: (10D)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
68 = 72 - 4

PostPostano: 18:39 ned, 15. 1. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pretpostavimo da je funkcija neogranicena odozgo. Tada za svaki [tex]n \in N[/tex] postoji nekakav [tex]x_n \in [a, b][/tex] takav da je [tex] f(x_n) > n[/tex].
I tako smo dosli do niza [tex]x_n[/tex] koji se nalazi u segmentu [tex] [a, b][/tex], pa je ogranicen.
Znamo da svaki ogranicen niz ima konvergentan podniz, [tex]x_{p_n}[/tex]. Oznacimo [tex] c = \lim_n x_{p_n}, c \in [a, b][/tex].
Sada zbog toga jer je [tex]f[/tex] neprekidna na [tex][a, b][/tex] ima limes u tocki [tex]c[/tex], a to po definiciji limesa funkcije znaci da (jer je [tex]\lim_n x_{p_n} = c[/tex]) je niz [tex] f(x_{p_n})[/tex] konvergentan.
Zato jer je [tex] f(x_n) > n[/tex] specijalno za podniz niza [tex]x_n[/tex] vrijedi [tex] f(x_{p_n}) > p_n[/tex]. A zato jer je [tex]p_n[/tex] strogo rastuci niz iz [tex] \mathbb N[/tex] u [tex] \mathbb N[/tex] vrijedi da je [tex] f(x_{p_n}) > p_n \geq n, \forall n \in \mathbb N[/tex]. Ali to je kontradikcija, jer je [tex]f(x_{p_n})[/tex] ogranicen, pa bi tada i skup prirodnih brojeva trebao biti ogranicen.

Nadam se da ti je sad jasnije gdje je kontradikcija...
Pretpostavimo da je funkcija neogranicena odozgo. Tada za svaki [tex]n \in N[/tex] postoji nekakav [tex]x_n \in [a, b][/tex] takav da je [tex] f(x_n) > n[/tex].
I tako smo dosli do niza [tex]x_n[/tex] koji se nalazi u segmentu [tex] [a, b][/tex], pa je ogranicen.
Znamo da svaki ogranicen niz ima konvergentan podniz, [tex]x_{p_n}[/tex]. Oznacimo [tex] c = \lim_n x_{p_n}, c \in [a, b][/tex].
Sada zbog toga jer je [tex]f[/tex] neprekidna na [tex][a, b][/tex] ima limes u tocki [tex]c[/tex], a to po definiciji limesa funkcije znaci da (jer je [tex]\lim_n x_{p_n} = c[/tex]) je niz [tex] f(x_{p_n})[/tex] konvergentan.
Zato jer je [tex] f(x_n) > n[/tex] specijalno za podniz niza [tex]x_n[/tex] vrijedi [tex] f(x_{p_n}) > p_n[/tex]. A zato jer je [tex]p_n[/tex] strogo rastuci niz iz [tex] \mathbb N[/tex] u [tex] \mathbb N[/tex] vrijedi da je [tex] f(x_{p_n}) > p_n \geq n, \forall n \in \mathbb N[/tex]. Ali to je kontradikcija, jer je [tex]f(x_{p_n})[/tex] ogranicen, pa bi tada i skup prirodnih brojeva trebao biti ogranicen.

Nadam se da ti je sad jasnije gdje je kontradikcija...
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
Shaman
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 24. 09. 2011. (22:21:43)
Postovi: (76)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 9 - 4

PostPostano: 18:58 ned, 15. 1. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

hvala
hvala



_________________
it was merely a setback
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
PermutiranoPrase
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 10. 09. 2011. (16:08:19)
Postovi: (F4)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
10 = 17 - 7

PostPostano: 10:06 uto, 17. 1. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Može pomoć? Primjer 3.2. [size=14][tex]\lim_{x \to 0}\frac {e^x -1}{x} = 1[/tex][/size].
Otkud ovo u raspisu:

[size=16][tex]1 \leq \frac {(1+\frac{x}{n})^n-1}{x} = \frac {1}{n*} [(1+\frac{x}{n})^{n-1} + ... + 1][/tex][/size]

Ovdje gdje je *, ne bi li trebalo ići x? I otkud cijela ova uglata zagrada? Gdje je nestao -1? :shock:
Može pomoć? Primjer 3.2. [tex]\lim_{x \to 0}\frac {e^x -1}{x} = 1[/tex].
Otkud ovo u raspisu:

[tex]1 \leq \frac {(1+\frac{x}{n})^n-1}{x} = \frac {1}{n*} [(1+\frac{x}{n})^{n-1} + ... + 1][/tex]

Ovdje gdje je *, ne bi li trebalo ići x? I otkud cijela ova uglata zagrada? Gdje je nestao -1? Shocked



_________________
With great power comes great electricity bill.
n!!!!
Theorem 2: Alexander the Great did not exist and he had an infinite number of limbs.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
gflegar
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 10. 2011. (15:03:41)
Postovi: (10D)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
68 = 72 - 4

PostPostano: 11:33 uto, 17. 1. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

To ti je formula: [tex]a^n - b^n = (a - b)(a^{ n-1} + a^{n-2}b + ... + b^{n-1})[/tex]
primjenjena na brojniku.
To ti je formula: [tex]a^n - b^n = (a - b)(a^{ n-1} + a^{n-2}b + ... + b^{n-1})[/tex]
primjenjena na brojniku.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
PermutiranoPrase
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 10. 09. 2011. (16:08:19)
Postovi: (F4)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
10 = 17 - 7

PostPostano: 12:20 uto, 17. 1. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

O, vidi, doista. Hvala! :o
O, vidi, doista. Hvala! Surprised



_________________
With great power comes great electricity bill.
n!!!!
Theorem 2: Alexander the Great did not exist and he had an infinite number of limbs.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
quark
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 22. 10. 2011. (16:47:39)
Postovi: (DA)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
20 = 26 - 6

PostPostano: 19:00 uto, 17. 1. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="PermutiranoPrase"]O, vidi, doista. Hvala! :o[/quote]

Taj ti se "trik" koristi i kod definicije eksponencijalne funkcije na R-u, tj. kad dokazuje treće svojstvo pa obrati pozornost :)
PermutiranoPrase (napisa):
O, vidi, doista. Hvala! Surprised


Taj ti se "trik" koristi i kod definicije eksponencijalne funkcije na R-u, tj. kad dokazuje treće svojstvo pa obrati pozornost Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Matematička analiza 1 i 2 Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodno  1, 2, 3  Sljedeće
Stranica 2 / 3.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan