Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

par pitanja u vezi gradiva
WWW:
Idite na Prethodno  1, 2
Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 3. godine -> Teorija skupova
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Lutajuci
Gost





PostPostano: 22:20 ned, 7. 9. 2008    Naslov: Hvala Citirajte i odgovorite

@Melkore, zahvaljujem na promptnom i iscrpnom odgovoru. Naravno, ako su svi objekti u formuli skupovi, ili su "kodirani" kao skupovi, formalna nejasnoća nestaje.

Navedeno kodiranje skupa prirodnih brojeva (i općenito dobro uređenih skupova) pomoću "atoma" praznog skupa i njegovih sljedbenika koje navodiš mi nije nepoznato.

Jedino... kad već imamo toliko muke s zapisivanjem prirodnih brojeva (koliko nam samo vitičastih zagrada treba za zapis npr. broja 2008), pitam se kako bi kao skupove zapisali kompliciranije objekte, npr. (stvarnu i trodimenzionalnu) vješalicu, ili nekog (stvarnog i trodimenzionalnog) Matu? Valjda kao skup molekula, ili (u Matinom slučaju) stanica od kojih se sastoje. S time da su molekule, atomi i stanice, prema našim saznanjima također skupovi nekakvih manjih sranja, o kojima u stvarnosti i ne znamo puno. Hm, nije to tako loše zamišljeno, ustvari. Nije slučajnost da je Zermelo bio Planckov đak, a Goedel Einsteinov prijatelj. Još jednom, hvala.
@Melkore, zahvaljujem na promptnom i iscrpnom odgovoru. Naravno, ako su svi objekti u formuli skupovi, ili su "kodirani" kao skupovi, formalna nejasnoća nestaje.

Navedeno kodiranje skupa prirodnih brojeva (i općenito dobro uređenih skupova) pomoću "atoma" praznog skupa i njegovih sljedbenika koje navodiš mi nije nepoznato.

Jedino... kad već imamo toliko muke s zapisivanjem prirodnih brojeva (koliko nam samo vitičastih zagrada treba za zapis npr. broja 2008), pitam se kako bi kao skupove zapisali kompliciranije objekte, npr. (stvarnu i trodimenzionalnu) vješalicu, ili nekog (stvarnog i trodimenzionalnog) Matu? Valjda kao skup molekula, ili (u Matinom slučaju) stanica od kojih se sastoje. S time da su molekule, atomi i stanice, prema našim saznanjima također skupovi nekakvih manjih sranja, o kojima u stvarnosti i ne znamo puno. Hm, nije to tako loše zamišljeno, ustvari. Nije slučajnost da je Zermelo bio Planckov đak, a Goedel Einsteinov prijatelj. Još jednom, hvala.


[Vrh]
saki
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 03. 02. 2008. (14:02:23)
Postovi: (1D)16
Sarma = la pohva - posuda
-3 = 1 - 4

PostPostano: 19:30 pon, 8. 9. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

Melkor:

Kad imam produkt (po i element w*2) od i

kako rastavim???

produkt (i ele w) i * produkt (i ele w) (w+i)
ili
produkt (i ele w) i*(w+i)


hvala

[size=9][color=#999999]Added after 11 minutes:[/color][/size]

joj. znam ok je .... :lol:
Melkor:

Kad imam produkt (po i element w*2) od i

kako rastavim???

produkt (i ele w) i * produkt (i ele w) (w+i)
ili
produkt (i ele w) i*(w+i)


hvala

Added after 11 minutes:

joj. znam ok je .... Laughing


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
pssst
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 02. 2007. (18:09:32)
Postovi: (4C)16
Sarma = la pohva - posuda
= 7 - 6

PostPostano: 11:00 sub, 13. 9. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

teorijski zadatak iz popravnog kolokvija: dokazi c+c=c

ja sam probao ovako:
1) c+c>=c je ocito
2) c+c=2c <= c^2 =tm tarskog= c

ali nisam dobio bodove za to, pa me zanima kak to treba ici
teorijski zadatak iz popravnog kolokvija: dokazi c+c=c

ja sam probao ovako:
1) c+c>=c je ocito
2) c+c=2c <= c^2 =tm tarskog= c

ali nisam dobio bodove za to, pa me zanima kak to treba ici


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Gost






PostPostano: 11:05 sub, 13. 9. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

Trebao si napravit bijekciju sa skupa koji ima 2c elemenata u c... Npr. <1,2>U<3,4> kardinalnost od toga je c+c jer su disjunktni, a ta unija je podskup <1,4> čija je kardinalnost c pa lako dobiješ da je c+c=c.
Trebao si napravit bijekciju sa skupa koji ima 2c elemenata u c... Npr. <1,2>U<3,4> kardinalnost od toga je c+c jer su disjunktni, a ta unija je podskup <1,4> čija je kardinalnost c pa lako dobiješ da je c+c=c.


[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 3. godine -> Teorija skupova Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodno  1, 2
Stranica 2 / 2.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan