Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

2. zadaca
WWW:
Idite na Prethodno  1, 2, 3
Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Diskretna matematika
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Atomised
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 04. 09. 2007. (15:33:59)
Postovi: (399)16
Sarma = la pohva - posuda
70 = 95 - 25
Lokacija: Exotica

PostPostano: 16:58 pet, 21. 11. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="RonnieColeman"]
Nije, jer u zadatku piše [b]na koliko načina se pauk može obuti[/b]...
[/quote]

Nisam dalje čitao jer i bez toga kužim što želiš reći, kao što sam i prije kužio, ali ja i dalje tvrdim da je pitanje u ovom zadatku jednostavno neprecizna formulacija za "na koliko načina pauk na kraju može biti obučen".
Zašto? Zato što smo se tako, na neki način, dogovorili u ovom kolegiju...

Gle što je krcko napisao:

[quote="krcko"]
Na koliko nacina mozemo 30 ucenika podijeliti u tri grupe po 10 od kojih ce prva kositi travu, druga saditi cvijece, a treca piliti drva?

Rj: (30 povrh 10)*(20 povrh 10)*(10 povrh 10)

Na koliko nacina mozemo 30 ucenika podijeliti u tri grupe po 10 koje ce sve tri kositi travu?

Gornji rezultat treba podijeliti s 3! jer sve tri rade isti posao pa redoslijed nije bitan. [/quote]

Očito nije bitan sam proces podjele, nego konačan rezultat. Sve tri grupe će na kraju kositi travu.
RonnieColeman (napisa):

Nije, jer u zadatku piše na koliko načina se pauk može obuti...


Nisam dalje čitao jer i bez toga kužim što želiš reći, kao što sam i prije kužio, ali ja i dalje tvrdim da je pitanje u ovom zadatku jednostavno neprecizna formulacija za "na koliko načina pauk na kraju može biti obučen".
Zašto? Zato što smo se tako, na neki način, dogovorili u ovom kolegiju...

Gle što je krcko napisao:

krcko (napisa):

Na koliko nacina mozemo 30 ucenika podijeliti u tri grupe po 10 od kojih ce prva kositi travu, druga saditi cvijece, a treca piliti drva?

Rj: (30 povrh 10)*(20 povrh 10)*(10 povrh 10)

Na koliko nacina mozemo 30 ucenika podijeliti u tri grupe po 10 koje ce sve tri kositi travu?

Gornji rezultat treba podijeliti s 3! jer sve tri rade isti posao pa redoslijed nije bitan.


Očito nije bitan sam proces podjele, nego konačan rezultat. Sve tri grupe će na kraju kositi travu.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
RonnieColeman
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 04. 2006. (10:35:00)
Postovi: (20B)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 45 - 39
Lokacija: |R^3

PostPostano: 10:52 ned, 23. 11. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Atomised"]ja i dalje tvrdim da je pitanje u ovom zadatku jednostavno neprecizna formulacija za "na koliko načina pauk na kraju može biti obučen". [/quote]

Meni piše rečenica "Na koliko načina se pauk može obuti..." i čitajući je prirodno mi se nameće da je pauk potpuno slobodan oblačiti x čarapa pa x-1 cipela pa y čarapa pa y+1 cipela, dok oblačiti prvo čarape/u cipele/u mi izgleda kao restrikcija svih načina oblačenja.

Rečenica koju si ti iznio doista može sugerirati da nije bitno u kojem je koraku navlačio koju čarapu/cipelu. :)

[quote]
Zašto? Zato što smo se tako, na neki način, dogovorili u ovom kolegiju...
[/quote]

Ne razumijem što želiš reći.

[quote="Atomised"]
[quote="krcko"]
Na koliko nacina mozemo 30 ucenika podijeliti u tri grupe po 10 od kojih ce prva kositi travu, druga saditi cvijece, a treca piliti drva?

Rj: (30 povrh 10)*(20 povrh 10)*(10 povrh 10)

Na koliko nacina mozemo 30 ucenika podijeliti u tri grupe po 10 koje ce sve tri kositi travu?

Gornji rezultat treba podijeliti s 3! jer sve tri rade isti posao pa redoslijed nije bitan. [/quote]

Očito nije bitan sam proces podjele, nego konačan rezultat. Sve tri grupe će na kraju kositi travu.[/quote]

Da.
Proces podjele nije bitan u slučaju kada sve grupe rade isto - kose travu.

Broj (30 povrh 10)*(20 povrh 10)*(10 povrh 10) je broj načina u kojima je bitno koja grupa što radi.

U slučaju da sve grupe rade isto tehnologija razmišljanja je sljedeća:
recimo, jednostavnosti radi, da imamo skupinu od šestero ljudi, uređena trojka {Ivan, Marko}{Maja, Goran}{Tanja, Ana} obavlja, svaki skup za sebe, istu dužnost, onda je uređena trojka skupova {Maja, Goran}{Tanja, Ana}{Ivan, Marko} istovjetna(ista stvar) gornjoj uređenoj trojci pa smo brojali više no što smo trebali odnosno uređaj skupova u uređenoj trojci je suvišan.

Koliko se puta neka uređena trojka može permutirati toliko je puta više brojano zato se dijeli brojem permutacija skupa od tri elementa.
Atomised (napisa):
ja i dalje tvrdim da je pitanje u ovom zadatku jednostavno neprecizna formulacija za "na koliko načina pauk na kraju može biti obučen".


Meni piše rečenica "Na koliko načina se pauk može obuti..." i čitajući je prirodno mi se nameće da je pauk potpuno slobodan oblačiti x čarapa pa x-1 cipela pa y čarapa pa y+1 cipela, dok oblačiti prvo čarape/u cipele/u mi izgleda kao restrikcija svih načina oblačenja.

Rečenica koju si ti iznio doista može sugerirati da nije bitno u kojem je koraku navlačio koju čarapu/cipelu. Smile

Citat:

Zašto? Zato što smo se tako, na neki način, dogovorili u ovom kolegiju...


Ne razumijem što želiš reći.

Atomised (napisa):

krcko (napisa):

Na koliko nacina mozemo 30 ucenika podijeliti u tri grupe po 10 od kojih ce prva kositi travu, druga saditi cvijece, a treca piliti drva?

Rj: (30 povrh 10)*(20 povrh 10)*(10 povrh 10)

Na koliko nacina mozemo 30 ucenika podijeliti u tri grupe po 10 koje ce sve tri kositi travu?

Gornji rezultat treba podijeliti s 3! jer sve tri rade isti posao pa redoslijed nije bitan.


Očito nije bitan sam proces podjele, nego konačan rezultat. Sve tri grupe će na kraju kositi travu.


Da.
Proces podjele nije bitan u slučaju kada sve grupe rade isto - kose travu.

Broj (30 povrh 10)*(20 povrh 10)*(10 povrh 10) je broj načina u kojima je bitno koja grupa što radi.

U slučaju da sve grupe rade isto tehnologija razmišljanja je sljedeća:
recimo, jednostavnosti radi, da imamo skupinu od šestero ljudi, uređena trojka {Ivan, Marko}{Maja, Goran}{Tanja, Ana} obavlja, svaki skup za sebe, istu dužnost, onda je uređena trojka skupova {Maja, Goran}{Tanja, Ana}{Ivan, Marko} istovjetna(ista stvar) gornjoj uređenoj trojci pa smo brojali više no što smo trebali odnosno uređaj skupova u uređenoj trojci je suvišan.

Koliko se puta neka uređena trojka može permutirati toliko je puta više brojano zato se dijeli brojem permutacija skupa od tri elementa.



_________________
...He never had looked less like captain of any-thing, even his own soul.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Atomised
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 04. 09. 2007. (15:33:59)
Postovi: (399)16
Sarma = la pohva - posuda
70 = 95 - 25
Lokacija: Exotica

PostPostano: 11:19 ned, 23. 11. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

I dalje me nisi uvjerio. :D

Jer možeš ti reći i u zadatku s koscima da je bitno kojim redom se bira koja grupa jer se traži na koliko načina ih se može svrstati u tri grupe, a ne na koliko načina će na kraju oni biti svrstani.

Uglavnom, ne da mi se više raspravljati o ovome. :P

Edit: Zapravo, volio bih kad bi krcko (ili netko drugi s većim autoritetom u ovom kolegiju) rekao tko je u pravu. Jer, ako sam ja u pravu, volio bih to i čuti a, ako nisam, trebao bih to čuti (za vlastito dobro). :D
I dalje me nisi uvjerio. Very Happy

Jer možeš ti reći i u zadatku s koscima da je bitno kojim redom se bira koja grupa jer se traži na koliko načina ih se može svrstati u tri grupe, a ne na koliko načina će na kraju oni biti svrstani.

Uglavnom, ne da mi se više raspravljati o ovome. Razz

Edit: Zapravo, volio bih kad bi krcko (ili netko drugi s većim autoritetom u ovom kolegiju) rekao tko je u pravu. Jer, ako sam ja u pravu, volio bih to i čuti a, ako nisam, trebao bih to čuti (za vlastito dobro). Very Happy


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
RonnieColeman
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 04. 2006. (10:35:00)
Postovi: (20B)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 45 - 39
Lokacija: |R^3

PostPostano: 11:37 ned, 23. 11. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ok, osluškujmo krckanje Krckove tipkovnice. ;)
Ok, osluškujmo krckanje Krckove tipkovnice. Wink



_________________
...He never had looked less like captain of any-thing, even his own soul.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
ekatarina
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 25. 11. 2007. (19:22:50)
Postovi: (161)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
30 = 47 - 17

PostPostano: 13:44 ned, 23. 11. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="MB"][quote="Sphiro"]Jasno je da se čarape međusobno razlikuju kao i cipele. Prvo rasporedimo čarape na 8! načina, a zatim cipele na također 8! načina, tj ukupno prema PP na 8!*8! načina.

Stoga ti je razmišljanje skroz krivo.[/quote]

ovo je krivo! bitno je kad ce obuci te carape i cipele. rjesenje RonnieColemana je dobro :)[/quote]


Dakle, ovo je odgovor naseg asistenta (1.grupa), za kojeg mislim čak da je on sastavio te zadatke za ponavljanje, dakle, to je točno.
MB (napisa):
Sphiro (napisa):
Jasno je da se čarape međusobno razlikuju kao i cipele. Prvo rasporedimo čarape na 8! načina, a zatim cipele na također 8! načina, tj ukupno prema PP na 8!*8! načina.

Stoga ti je razmišljanje skroz krivo.


ovo je krivo! bitno je kad ce obuci te carape i cipele. rjesenje RonnieColemana je dobro Smile



Dakle, ovo je odgovor naseg asistenta (1.grupa), za kojeg mislim čak da je on sastavio te zadatke za ponavljanje, dakle, to je točno.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Atomised
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 04. 09. 2007. (15:33:59)
Postovi: (399)16
Sarma = la pohva - posuda
70 = 95 - 25
Lokacija: Exotica

PostPostano: 13:57 ned, 23. 11. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="ekatarina"]
Dakle, ovo je odgovor naseg asistenta (1.grupa), za kojeg mislim čak da je on sastavio te zadatke za ponavljanje, dakle, to je točno.[/quote]

Ok, onda se predajem. :P

Ali volio bih čuti njegovo objašnjenje jer mi i dalje to nema smisla. :D
ekatarina (napisa):

Dakle, ovo je odgovor naseg asistenta (1.grupa), za kojeg mislim čak da je on sastavio te zadatke za ponavljanje, dakle, to je točno.


Ok, onda se predajem. Razz

Ali volio bih čuti njegovo objašnjenje jer mi i dalje to nema smisla. Very Happy


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
ekatarina
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 25. 11. 2007. (19:22:50)
Postovi: (161)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
30 = 47 - 17

PostPostano: 14:04 ned, 23. 11. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="RonnieColeman"]

To je Vaše rješenje sa vježbi. Ja sam samo poput forenzičara koji nailazi na leš, čitaj rješenje, rekonstruirao zločin. :mrgreen:
[/quote]

@atomised
Pa nakon sto je ronnie ispisao toliko linija objasnjenja...
Vidis da je to "rekonstruirano" sa vjezbi, dakle, to je objasnjenje naseg asistenta, i dodatna potvrda tome ti je moj post gore u kojem se MB s tim opet slaže, dakle, samo pročitaj opet postove Ronnija, ovaj put ces drugacije gledati na njih :)
RonnieColeman (napisa):


To je Vaše rješenje sa vježbi. Ja sam samo poput forenzičara koji nailazi na leš, čitaj rješenje, rekonstruirao zločin. Mr. Green


@atomised
Pa nakon sto je ronnie ispisao toliko linija objasnjenja...
Vidis da je to "rekonstruirano" sa vjezbi, dakle, to je objasnjenje naseg asistenta, i dodatna potvrda tome ti je moj post gore u kojem se MB s tim opet slaže, dakle, samo pročitaj opet postove Ronnija, ovaj put ces drugacije gledati na njih Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Atomised
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 04. 09. 2007. (15:33:59)
Postovi: (399)16
Sarma = la pohva - posuda
70 = 95 - 25
Lokacija: Exotica

PostPostano: 14:28 ned, 23. 11. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="ekatarina"][quote="RonnieColeman"]

To je Vaše rješenje sa vježbi. Ja sam samo poput forenzičara koji nailazi na leš, čitaj rješenje, rekonstruirao zločin. :mrgreen:
[/quote]

@atomised
Pa nakon sto je ronnie ispisao toliko linija objasnjenja...
Vidis da je to "rekonstruirano" sa vjezbi, dakle, to je objasnjenje naseg asistenta, i dodatna potvrda tome ti je moj post gore u kojem se MB s tim opet slaže, dakle, samo pročitaj opet postove Ronnija, ovaj put ces drugacije gledati na njih :)[/quote]

A nemam što previše gledati jer se razlika u rješavanju svodi na razliku u shvaćanju zadatka (onoga što se u zadatku traži). Mislim da je moje shvaćanje bliže onome kako smo mi shvaćali zadatke na vježbama *. Pod "mi" mislim na ljude koji idu Maroju na vježbe, na dvije trećine studenata. Ako dva asistenta na drugačije načine tumače iste zadatke (bez obzira na to tko ih je pisao), mislim da je to problem. :?

* U svakom slučaju, možda sam ja Maroja totalno krivo shvatio te je on napravio grešku na tom zadatku a ono što ja kažem za njega zapravo ne vrijedi. Drugim riječima, ne govorim u njegovo ime i ograđujem se od odgovornosti za eventualno krivo prenošenje informacija. ;)
ekatarina (napisa):
RonnieColeman (napisa):


To je Vaše rješenje sa vježbi. Ja sam samo poput forenzičara koji nailazi na leš, čitaj rješenje, rekonstruirao zločin. Mr. Green


@atomised
Pa nakon sto je ronnie ispisao toliko linija objasnjenja...
Vidis da je to "rekonstruirano" sa vjezbi, dakle, to je objasnjenje naseg asistenta, i dodatna potvrda tome ti je moj post gore u kojem se MB s tim opet slaže, dakle, samo pročitaj opet postove Ronnija, ovaj put ces drugacije gledati na njih Smile


A nemam što previše gledati jer se razlika u rješavanju svodi na razliku u shvaćanju zadatka (onoga što se u zadatku traži). Mislim da je moje shvaćanje bliže onome kako smo mi shvaćali zadatke na vježbama *. Pod "mi" mislim na ljude koji idu Maroju na vježbe, na dvije trećine studenata. Ako dva asistenta na drugačije načine tumače iste zadatke (bez obzira na to tko ih je pisao), mislim da je to problem. Confused

* U svakom slučaju, možda sam ja Maroja totalno krivo shvatio te je on napravio grešku na tom zadatku a ono što ja kažem za njega zapravo ne vrijedi. Drugim riječima, ne govorim u njegovo ime i ograđujem se od odgovornosti za eventualno krivo prenošenje informacija. Wink


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
RonnieColeman
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 04. 2006. (10:35:00)
Postovi: (20B)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 45 - 39
Lokacija: |R^3

PostPostano: 15:23 ned, 23. 11. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

Sjećam se trenutka u kojem je naš asistent, MB, pitao koje je rješenje tog zadatka, našto je velika većina(including me) guknula 8!8! .

Asistent se slatko nasmijao i ponudio rješenje 16!/2^8 rekavši - rekao sam vam da zadaci nisu sortirani po težini!

Dakle zadatak treba dobro pročitati!

[quote="Atomised"]Ako dva asistenta na drugačije načine tumače iste zadatke (bez obzira na to tko ih je pisao), mislim da je to problem. :?
[/quote]

Slažem se.
Ipak, čini mi se da je neopreznost vašega asistenta dovela do krivog rješenja.

Dosta o tome. Treća zadaća je krenula u postupak rješavanja. :wink:
Sjećam se trenutka u kojem je naš asistent, MB, pitao koje je rješenje tog zadatka, našto je velika većina(including me) guknula 8!8! .

Asistent se slatko nasmijao i ponudio rješenje 16!/2^8 rekavši - rekao sam vam da zadaci nisu sortirani po težini!

Dakle zadatak treba dobro pročitati!

Atomised (napisa):
Ako dva asistenta na drugačije načine tumače iste zadatke (bez obzira na to tko ih je pisao), mislim da je to problem. Confused


Slažem se.
Ipak, čini mi se da je neopreznost vašega asistenta dovela do krivog rješenja.

Dosta o tome. Treća zadaća je krenula u postupak rješavanja. Wink



_________________
...He never had looked less like captain of any-thing, even his own soul.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
matematicarka2
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 21. 11. 2007. (12:57:21)
Postovi: (B)16
Sarma = la pohva - posuda
-2 = 0 - 2

PostPostano: 19:16 čet, 16. 4. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

u grupi C , 2.) pod b zadatak:
[b]Dokažite ako su svi vrhovi grafa G parnog stupnja, onda G nema reznih bridova.[/b]
ako tko ima riješeno... nek pliz odgovori.. treba mi za ispit... hvala :) i pozdrav!
u grupi C , 2.) pod b zadatak:
Dokažite ako su svi vrhovi grafa G parnog stupnja, onda G nema reznih bridova.
ako tko ima riješeno... nek pliz odgovori.. treba mi za ispit... hvala Smile i pozdrav!


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Diskretna matematika Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodno  1, 2, 3
Stranica 3 / 3.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan