Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

domaće zadaće 2009
WWW:
Idite na Prethodno  1, 2, 3
Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Numerička matematika
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
mycky1111
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 05. 2008. (11:59:07)
Postovi: (D4)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
14 = 15 - 1

PostPostano: 14:53 pon, 7. 6. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="felixx"][quote]na segmentu [-5, 3].
Koristite produljenu Simpsonovu integracijsku formulu, pri čemu interval integracije treba podijeliti na m=5 jednakih podintervala. Računanje treba provesti na dovoljan broj decimala, tako da se dobiveni rezultat podudara s egzaktno izračunatom aproksimacijom na barem 3 znamenke iza decimalne točke.[/quote]

Kako produljena integracijska formula trazi paran broj podintervala, pretpostavljam da se pod ovo m = 5, misli da je stvarni broj podintervala jednak 10 ?

pa su onda cvorovi koje promatramo -5, -4.2, -3.4, ... , 2.2, 3 ?[/quote]

da :)
felixx (napisa):
Citat:
na segmentu [-5, 3].
Koristite produljenu Simpsonovu integracijsku formulu, pri čemu interval integracije treba podijeliti na m=5 jednakih podintervala. Računanje treba provesti na dovoljan broj decimala, tako da se dobiveni rezultat podudara s egzaktno izračunatom aproksimacijom na barem 3 znamenke iza decimalne točke.


Kako produljena integracijska formula trazi paran broj podintervala, pretpostavljam da se pod ovo m = 5, misli da je stvarni broj podintervala jednak 10 ?

pa su onda cvorovi koje promatramo -5, -4.2, -3.4, ... , 2.2, 3 ?


da Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Cobs
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 21. 01. 2008. (13:32:15)
Postovi: (206)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
26 = 40 - 14
Lokacija: Geto

PostPostano: 18:42 pon, 7. 6. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

još jedno pitanje...

piše mi da trebam izračunati aproksimaciju integrala funkcije ...

na segmentu [-2,2] koristeći produljenu Simpsonovu metodu integracije, pri čemu interval integracije treba podijeliti na m=5 jednakih podintervala. Gledajući formule za te Simpsonove metode treba uzeti paran broj tiv intervala, pa kak piše u postu iznad ja sam stavil na 10 intervala, i sam sam upotrijebio formulu:

[latex]\displaystyle{\int_a^{b}f(x)dx = \frac{h}{3}( f( x_0 ) + 4f(x_1)+ 2f(x_2)+ \ldots + 4f(x_9 ) + f( x_{10} ) )}[/latex]

gdje mi je:

[latex] h = \frac{b-a}{n} = 0.4[/latex]

jer je n = 10, a b - a = 4. I nikak da dobim točno rješenje... a računam s jedno 12 decimala ( rješenje mi je 2.868, a na wolphram-u je 2.379, kužim da je razlika velika pa vjerojatno neš krivo radim, ak neko zna kaj? )
još jedno pitanje...

piše mi da trebam izračunati aproksimaciju integrala funkcije ...

na segmentu [-2,2] koristeći produljenu Simpsonovu metodu integracije, pri čemu interval integracije treba podijeliti na m=5 jednakih podintervala. Gledajući formule za te Simpsonove metode treba uzeti paran broj tiv intervala, pa kak piše u postu iznad ja sam stavil na 10 intervala, i sam sam upotrijebio formulu:



gdje mi je:



jer je n = 10, a b - a = 4. I nikak da dobim točno rješenje... a računam s jedno 12 decimala ( rješenje mi je 2.868, a na wolphram-u je 2.379, kužim da je razlika velika pa vjerojatno neš krivo radim, ak neko zna kaj? )


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
mycky1111
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 05. 2008. (11:59:07)
Postovi: (D4)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
14 = 15 - 1

PostPostano: 18:47 pon, 7. 6. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

tocna ti je formula, tocne su ti pretpostavke.
ne znam, mozda u racunanju krivo nesto radis
tocna ti je formula, tocne su ti pretpostavke.
ne znam, mozda u racunanju krivo nesto radis


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Gost






PostPostano: 18:47 pon, 7. 6. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

greška je valda u tipkanju na digitron, ja sam isto tako radila, prvi put sam zaista sve tipkala i računala pješke i zapisivala i nije mi prihvatilo rješenje, i onda sam napisala program koji mi računa f-ove i parne zbraja u jednu sumu neparne u drugu i to sve i točno mi je rješenje. Razlika je bila za otprilike 0.7 što je previše...očito greška pri utipkavanju na digitron jer je isti postupak oba puta.
greška je valda u tipkanju na digitron, ja sam isto tako radila, prvi put sam zaista sve tipkala i računala pješke i zapisivala i nije mi prihvatilo rješenje, i onda sam napisala program koji mi računa f-ove i parne zbraja u jednu sumu neparne u drugu i to sve i točno mi je rješenje. Razlika je bila za otprilike 0.7 što je previše...očito greška pri utipkavanju na digitron jer je isti postupak oba puta.


[Vrh]
Cobs
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 21. 01. 2008. (13:32:15)
Postovi: (206)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
26 = 40 - 14
Lokacija: Geto

PostPostano: 18:52 pon, 7. 6. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="mycky1111"]tocna ti je formula, tocne su ti pretpostavke.
ne znam, mozda u racunanju krivo nesto radis[/quote]

prvo sam se jedno sat vremena bakčo sa zadatkom, pa sam skužio di mi je greška i prebacio na digitronu na RAD (ijane), a nakon toga 2 puta vrlo polako i smireno izračuno sve i oba puta mi je isto ispalo ( razlika je bila za 0.001 ) pa ne bi reko da sam 2 puta fulo tak drastično... ajd napravit ću programčić...

Da ne velim kolko sam potrošio na onaj sa metodom najmanjih kvadrata ( i nikak da mi točno ispadne )

EDIT: izgleda da je ta razlika za 0.001 bitna... kaj to znači da moramo računati sa 12 decimala? katastrofa
mycky1111 (napisa):
tocna ti je formula, tocne su ti pretpostavke.
ne znam, mozda u racunanju krivo nesto radis


prvo sam se jedno sat vremena bakčo sa zadatkom, pa sam skužio di mi je greška i prebacio na digitronu na RAD (ijane), a nakon toga 2 puta vrlo polako i smireno izračuno sve i oba puta mi je isto ispalo ( razlika je bila za 0.001 ) pa ne bi reko da sam 2 puta fulo tak drastično... ajd napravit ću programčić...

Da ne velim kolko sam potrošio na onaj sa metodom najmanjih kvadrata ( i nikak da mi točno ispadne )

EDIT: izgleda da je ta razlika za 0.001 bitna... kaj to znači da moramo računati sa 12 decimala? katastrofa


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Tindariel
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 03. 12. 2008. (00:49:03)
Postovi: (71)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 2 - 0
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 19:29 pon, 7. 6. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

Cobs, jesi uspio na kraju točno riješit zadatak s metodom najmanjih kvadrata? Ni meni taj nikako ne želi točno ispast :? Još sam ga radila na 6 decimala. Polako razvijam fobiju od decimalnih brojeva :lol:
Cobs, jesi uspio na kraju točno riješit zadatak s metodom najmanjih kvadrata? Ni meni taj nikako ne želi točno ispast Confused Još sam ga radila na 6 decimala. Polako razvijam fobiju od decimalnih brojeva Laughing


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Numerička matematika Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodno  1, 2, 3
Stranica 3 / 3.

 
Forum(o)Bir:  
Možete otvarati nove teme.
Možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan