Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

5. zadaca
WWW:
Idite na Prethodno  1, 2, 3, 4, 5
Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Matematička analiza 1 i 2
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
satja
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 16. 05. 2010. (10:44:17)
Postovi: (F1)16
Sarma = la pohva - posuda
73 = 78 - 5

PostPostano: 22:39 pon, 10. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="kikzmyster"]Moze i 25. zadatak, ako nije problem?[/quote]

Neka je [latex]g(x) = f(x+1)-f(x)[/latex] za [latex]x\in \[0,1\][/latex]. Nadalje neka je [latex]f(0) = a[/latex] i [latex]f(2)=b[/latex]. Treba dakle dokazati da postoji [latex]x\in \[0,1\][/latex] za koji je [latex]g(x)=\frac{b-a}2[/latex]. Neka je dalje [latex]f(1)=c[/latex]. Sada je [latex]g(0) = c-a[/latex] i [latex]g(1)=b-c[/latex]. Prosjek od [latex]g(0)[/latex] i [latex]g(1)[/latex] iznosi [latex]\frac{b-a}2[/latex]. Dakle slika od [latex]g[/latex], budući da je to neprekidna funkcija, je segment koji uključuje [latex]g(0)[/latex] i [latex]g(1)[/latex], pa onda uključuje i njihov prosjek, i time smo gotovi.
kikzmyster (napisa):
Moze i 25. zadatak, ako nije problem?


Neka je za . Nadalje neka je i . Treba dakle dokazati da postoji za koji je . Neka je dalje . Sada je i . Prosjek od i iznosi . Dakle slika od , budući da je to neprekidna funkcija, je segment koji uključuje i , pa onda uključuje i njihov prosjek, i time smo gotovi.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
kikzmyster
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 14. 10. 2010. (13:35:08)
Postovi: (72)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
45 = 46 - 1

PostPostano: 23:04 pon, 10. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

E hvala...
I jos samo ovo.. zanima me kod zadataka kao 28., kako se dokazuje da smo nasli bas sve takve funkcije? Npr. bas u 28., f(x) = ax+b prvo pada na pamet, ali kako bi (konkretno u ovom zadatku) trazio daljnja rjesenja, ako ih ima, i (opcenito) kako bi dokazao da su to jedina rjesenja?
E hvala...
I jos samo ovo.. zanima me kod zadataka kao 28., kako se dokazuje da smo nasli bas sve takve funkcije? Npr. bas u 28., f(x) = ax+b prvo pada na pamet, ali kako bi (konkretno u ovom zadatku) trazio daljnja rjesenja, ako ih ima, i (opcenito) kako bi dokazao da su to jedina rjesenja?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
satja
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 16. 05. 2010. (10:44:17)
Postovi: (F1)16
Sarma = la pohva - posuda
73 = 78 - 5

PostPostano: 23:21 pon, 10. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pa isto kao kad rješavaš jednadžbu: kad pogodiš rješenje, ti si našao jedno, ali nemaš pojma kako bi dokazao da nema drugih osim ako baš ne ideš rješavati jednadžbu. Isto je i s funkcijama: ako ja nizom implikacija pokažem da ako funkcija zadovoljava jednadžbu, onda je to linearna funkcija - time sam gotov, jer onda nema drugih. Dakle, treba krenuti od jednadžbe, a ne od rješenja.

Što se tiče 28., ja sam ovako razmišljao. Neka je [latex]f(0) = a[/latex] i [latex]f(1) = b[/latex]. Slutim da će cijeli graf biti pravac koji određuju te točke [latex](0,a)[/latex] i [latex](1,b)[/latex]. Sada koristeći jednadžbu izračunavam [latex]f(0.5)[/latex], [latex]f(0.25)[/latex], a također i [latex]f(2), f(4), f(3), f(0.75)[/latex]... Dokle to ide? Do svih realnih brojeva koji imaju konačan binarni zapis - jer krećem od vrijednosti za [latex]0[/latex] i [latex]1[/latex], te ako znam vrijednosti za [latex]x[/latex] i [latex]y[/latex], mogu saznati vrijednost za [latex]\frac{x+y}2[/latex] i slično, formalni dokaz toga ostavljam za vježbu a i napisat ću ako bude potrebno. Imamo dakle da za sve konačno zapisane binarne brojeve njihove funkcijske vrijednosti "leže na našem pravcu". Sad za neki broj [latex]x[/latex] s beskonačnim binarnim zapisom uzmemo niz brojeva s konačnim binarnim zapisom koji teži u [latex]x[/latex]. Sad zbog neprekidnosti, [latex]f(x)[/latex] je limes njihovih funkcijskih vrijednosti, i lako se dobije da je i on također na pravcu. Nisam bio formalan, ali mogu dopisati ako treba.
Pa isto kao kad rješavaš jednadžbu: kad pogodiš rješenje, ti si našao jedno, ali nemaš pojma kako bi dokazao da nema drugih osim ako baš ne ideš rješavati jednadžbu. Isto je i s funkcijama: ako ja nizom implikacija pokažem da ako funkcija zadovoljava jednadžbu, onda je to linearna funkcija - time sam gotov, jer onda nema drugih. Dakle, treba krenuti od jednadžbe, a ne od rješenja.

Što se tiče 28., ja sam ovako razmišljao. Neka je i . Slutim da će cijeli graf biti pravac koji određuju te točke i . Sada koristeći jednadžbu izračunavam , , a također i ... Dokle to ide? Do svih realnih brojeva koji imaju konačan binarni zapis - jer krećem od vrijednosti za i , te ako znam vrijednosti za i , mogu saznati vrijednost za i slično, formalni dokaz toga ostavljam za vježbu a i napisat ću ako bude potrebno. Imamo dakle da za sve konačno zapisane binarne brojeve njihove funkcijske vrijednosti "leže na našem pravcu". Sad za neki broj s beskonačnim binarnim zapisom uzmemo niz brojeva s konačnim binarnim zapisom koji teži u . Sad zbog neprekidnosti, je limes njihovih funkcijskih vrijednosti, i lako se dobije da je i on također na pravcu. Nisam bio formalan, ali mogu dopisati ako treba.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
kikzmyster
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 14. 10. 2010. (13:35:08)
Postovi: (72)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
45 = 46 - 1

PostPostano: 23:45 pon, 10. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Je li moze samo formalni dokaz za "funkcijske vrijednosti svih konacno zapisanih binarnih brojeva lezi na pravcu odreden tockama (0,a),(1,b)"?
Je li moze samo formalni dokaz za "funkcijske vrijednosti svih konacno zapisanih binarnih brojeva lezi na pravcu odreden tockama (0,a),(1,b)"?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
satja
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 16. 05. 2010. (10:44:17)
Postovi: (F1)16
Sarma = la pohva - posuda
73 = 78 - 5

PostPostano: 10:25 uto, 11. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Neka je [latex]kx+l[/latex] pravac koji prolazi tim točkama. U startu onda imamo da je [latex]f(0) = k\cdot 0 + l[/latex] kao i [latex]f(1) = k\cdot 1 + l[/latex].

Prvo indukcijom dokazujemo da funkcijske vrijednosti svih prirodnih brojeva "leže na tom pravcu", tj. da vrijedi [latex]f(n) = kn+l[/latex] za svaki [latex]n[/latex]. Baza nam je za [latex]0[/latex] i [latex]1[/latex]. Korak: neka je [latex]f(n) = kn+l[/latex] i [latex]f(n+1) = k(n+1)+l[/latex] za neki [latex]n[/latex]. Uvrstimo u jednadžbu [latex]x=n, y=n+2[/latex], pa dobijemo[latex] f(n+1) = \frac{f(n) + f(n+2)}2[/latex], i iz toga slijedi [latex]f(n+2) = 2f(n+1)-f(n) = k(n+2)+l[/latex], dakle ako tvrdnja vrijedi za [latex]n[/latex] i [latex]n+1[/latex], onda vrijedi i za [latex]n+2[/latex], indukcija gotova.

Dalje dokazujemo istu stvar za negativne cijele brojeve. Uvrštavanjem [latex]x=-n, y=n[/latex] dobivamo [latex]f(0) = \frac{f(-n)+f(n)}2[/latex] pa onda [latex]f(-n) = 2f(0)-f(n) =
k(-n)+l[/latex].

Sad tvrdim da je [latex]f(x) = kx+l[/latex] za svaki realni broj [latex]x[/latex] s konačnim binarnim zapisom. To dokazujem indukcijom po broju njegovih binarnih znamenaka iza decimalne točke. Baza: ako ima [latex]0[/latex] znamenaka iza točke onda je to cijeli broj, a za njih smo već dokazali. Korak: neka tvrdnja vrijedi za binarne brojeve s [latex]n[/latex] binarnih znamenaka iza točke. Uzmimo broj [latex]p[/latex] koji ima [latex]n+1[/latex] binarnih znamenaka iza točke. Uvrstimo [latex]x=0, y=2p[/latex]. Dobijemo [latex]f(p) = \frac{f(0)+f(2p)}2 = \frac{k\cdot 0 + l + k\cdot(2p) + l}2 = kp+l[/latex]. Pritom sam koristio [latex]f(2p) =k\cdot(2p)+l[/latex] jer to znam po pretpostavci indukcije (množenjem s 2 se smanjuje broj binarnih znamenaka iza točke). Gotovo!
Neka je pravac koji prolazi tim točkama. U startu onda imamo da je kao i .

Prvo indukcijom dokazujemo da funkcijske vrijednosti svih prirodnih brojeva "leže na tom pravcu", tj. da vrijedi za svaki . Baza nam je za i . Korak: neka je i za neki . Uvrstimo u jednadžbu , pa dobijemo, i iz toga slijedi , dakle ako tvrdnja vrijedi za i , onda vrijedi i za , indukcija gotova.

Dalje dokazujemo istu stvar za negativne cijele brojeve. Uvrštavanjem dobivamo pa onda .

Sad tvrdim da je za svaki realni broj s konačnim binarnim zapisom. To dokazujem indukcijom po broju njegovih binarnih znamenaka iza decimalne točke. Baza: ako ima znamenaka iza točke onda je to cijeli broj, a za njih smo već dokazali. Korak: neka tvrdnja vrijedi za binarne brojeve s binarnih znamenaka iza točke. Uzmimo broj koji ima binarnih znamenaka iza točke. Uvrstimo . Dobijemo . Pritom sam koristio jer to znam po pretpostavci indukcije (množenjem s 2 se smanjuje broj binarnih znamenaka iza točke). Gotovo!


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
tiborr
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 23. 12. 2012. (18:54:28)
Postovi: (E)16
Sarma = la pohva - posuda
= 1 - 0

PostPostano: 18:58 ned, 23. 12. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

može neki hint za 8. pod b i c
može neki hint za 8. pod b i c


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Loo
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 11. 06. 2012. (16:02:07)
Postovi: (D0)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
84 = 85 - 1

PostPostano: 19:12 pon, 24. 12. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

b)
[tex] \displaystyle \lim _{x\to 0}\frac {\sin^2x }{\sqrt{1+x \sin x }-\cos x }= \displaystyle \lim _{x\to 0}\frac {\sin^2x \cdot (\sqrt {1+x \sin x }+ \cos x ) }{1+x \sin x - \cos^2x }=
\displaystyle \lim _{x\to 0}\frac {\sin^2x \cdot (\sqrt {1+x \sin x }+ \cos x ) }{\sin^2x+cos^2x+x \sin x - \cos^2x }
= \displaystyle \lim _{x\to 0}\frac {\sin^2x \cdot (\sqrt {1+x \sin x }+ \cos x ) }{\sin^2x+x \sin x } [/tex]

ajde da baš sve ne otkrijem, sada malo skratiš ove sinuse i onda se čini kao zgodna ideja podijeliti i brojnik i nazivnik s [tex]x[/tex]. :)
(pojavit će se jedan poznati limes)
b)
[tex] \displaystyle \lim _{x\to 0}\frac {\sin^2x }{\sqrt{1+x \sin x }-\cos x }= \displaystyle \lim _{x\to 0}\frac {\sin^2x \cdot (\sqrt {1+x \sin x }+ \cos x ) }{1+x \sin x - \cos^2x }=
\displaystyle \lim _{x\to 0}\frac {\sin^2x \cdot (\sqrt {1+x \sin x }+ \cos x ) }{\sin^2x+cos^2x+x \sin x - \cos^2x }
= \displaystyle \lim _{x\to 0}\frac {\sin^2x \cdot (\sqrt {1+x \sin x }+ \cos x ) }{\sin^2x+x \sin x } [/tex]

ajde da baš sve ne otkrijem, sada malo skratiš ove sinuse i onda se čini kao zgodna ideja podijeliti i brojnik i nazivnik s [tex]x[/tex]. Smile
(pojavit će se jedan poznati limes)


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
hendrix
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 03. 09. 2012. (15:59:06)
Postovi: (92)16
Sarma = la pohva - posuda
29 = 31 - 2

PostPostano: 1:48 ned, 6. 1. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

Nisam uspio naci negdje na forumu pa molim neki hint za 14. a), zadatak se nalazi [url=http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/analiza/files/ma1-zadaca4.pdf]ovdje[/url].

edit: Uspio sam, mozda :D, izgurati nesto preko Teorema o sendvicu. Ako netko ima kakvu stvarno pametnu ideju, pitanje je i dalje otvoreno. :D
Nisam uspio naci negdje na forumu pa molim neki hint za 14. a), zadatak se nalazi ovdje.

edit: Uspio sam, mozda Very Happy, izgurati nesto preko Teorema o sendvicu. Ako netko ima kakvu stvarno pametnu ideju, pitanje je i dalje otvoreno. Very Happy




Zadnja promjena: hendrix; 11:24 ned, 6. 1. 2013; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
quark
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 22. 10. 2011. (16:47:39)
Postovi: (DA)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
20 = 26 - 6

PostPostano: 2:51 ned, 6. 1. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

Nije dobar link :D
Nije dobar link Very Happy


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
hendrix
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 03. 09. 2012. (15:59:06)
Postovi: (92)16
Sarma = la pohva - posuda
29 = 31 - 2

PostPostano: 11:25 ned, 6. 1. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ispravljeno. :)
Ispravljeno. Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Shirohige
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 16. 11. 2012. (20:19:56)
Postovi: (ED)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
12 = 15 - 3

PostPostano: 18:41 ned, 6. 1. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

[url]http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/analiza/files/ma1-zadaca5.pdf[/url]

Može li neki hint za 4.a) i 4.b)?

Pod b nemam pojam odkud početi :shock: , a pod a sam pokušao svesti na [tex] \displaystyle \lim _ {x \to 0 } \frac{e^x - 1}{x} = 1[/tex], ali mi je na kraju ispalo 0/0... (a trebalo bi m/n ? )
http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/analiza/files/ma1-zadaca5.pdf

Može li neki hint za 4.a) i 4.b)?

Pod b nemam pojam odkud početi Shocked , a pod a sam pokušao svesti na [tex] \displaystyle \lim _ {x \to 0 } \frac{e^x - 1}{x} = 1[/tex], ali mi je na kraju ispalo 0/0... (a trebalo bi m/n ? )


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
hendrix
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 03. 09. 2012. (15:59:06)
Postovi: (92)16
Sarma = la pohva - posuda
29 = 31 - 2

PostPostano: 19:42 ned, 6. 1. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pod a) raspisi sve po binomnom poucku, [tex]x-1[/tex] ce ti se skratiti, u brojniku ce ti ostati [tex]m[/tex], a u nazivniku [tex]n[/tex] pribrojnika koji ce svi ici u [tex]1[/tex] jer ce, osim prvog clana, koji je [tex]1[/tex], svi biti oblika [tex]1[/tex] "na nesto".

Pod b) trebas napraviti dvostruku racionalizaciju, pomnozi s jednim razlomkom (s jednakim brojnikom i nazivnikom, naravno) tako da nazivnik nastimas na razliku kubova, te potpuno istu stvar za brojnik (trebas mnoziti s [tex]\frac{1 - x^{1/5} + x^{2/5} - x^{3/5} + x^{4/5}}{1 - x^{1/5} + x^{2/5} - x^{3/5} + x^{4/5}}[/tex]), vjerujem da za kub znas nastimati, uostalom, analogno je. Do kraja je stvar cisto tehnicke prirode, skratis sto se da skratiti i odmah pustis limes.
Pod a) raspisi sve po binomnom poucku, [tex]x-1[/tex] ce ti se skratiti, u brojniku ce ti ostati [tex]m[/tex], a u nazivniku [tex]n[/tex] pribrojnika koji ce svi ici u [tex]1[/tex] jer ce, osim prvog clana, koji je [tex]1[/tex], svi biti oblika [tex]1[/tex] "na nesto".

Pod b) trebas napraviti dvostruku racionalizaciju, pomnozi s jednim razlomkom (s jednakim brojnikom i nazivnikom, naravno) tako da nazivnik nastimas na razliku kubova, te potpuno istu stvar za brojnik (trebas mnoziti s [tex]\frac{1 - x^{1/5} + x^{2/5} - x^{3/5} + x^{4/5}}{1 - x^{1/5} + x^{2/5} - x^{3/5} + x^{4/5}}[/tex]), vjerujem da za kub znas nastimati, uostalom, analogno je. Do kraja je stvar cisto tehnicke prirode, skratis sto se da skratiti i odmah pustis limes.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Shirohige
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 16. 11. 2012. (20:19:56)
Postovi: (ED)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
12 = 15 - 3

PostPostano: 1:18 pon, 7. 1. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="hendrix"]Pod a) raspisi sve po binomnom poucku, [tex]x-1[/tex] ce ti se skratiti, u brojniku ce ti ostati [tex]m[/tex], a u nazivniku [tex]n[/tex] pribrojnika koji ce svi ici u [tex]1[/tex] jer ce, osim prvog clana, koji je [tex]1[/tex], svi biti oblika [tex]1[/tex] "na nesto".

...[/quote]

Wolfram Alpha kaže da je dobro.

Evo jedna sarma! :D
hendrix (napisa):
Pod a) raspisi sve po binomnom poucku, [tex]x-1[/tex] ce ti se skratiti, u brojniku ce ti ostati [tex]m[/tex], a u nazivniku [tex]n[/tex] pribrojnika koji ce svi ici u [tex]1[/tex] jer ce, osim prvog clana, koji je [tex]1[/tex], svi biti oblika [tex]1[/tex] "na nesto".

...


Wolfram Alpha kaže da je dobro.

Evo jedna sarma! Very Happy


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Matematička analiza 1 i 2 Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodno  1, 2, 3, 4, 5
Stranica 5 / 5.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan