Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Integral-zadaci za vjezbu
WWW:
Idite na Prethodno  1, 2, 3, 4, 5
Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Matematička analiza 1 i 2
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
snow100
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 06. 04. 2011. (21:22:48)
Postovi: (6)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 21:02 pet, 3. 6. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

bila bih jako zahvalna kad bi mi netko pomogao sa zadatkom 2.59 pod c) iz skripte
http://web.math.hr/nastava/analiza/files/ch2_6.pdf

hvala....
bila bih jako zahvalna kad bi mi netko pomogao sa zadatkom 2.59 pod c) iz skripte
http://web.math.hr/nastava/analiza/files/ch2_6.pdf

hvala....


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Tomy007
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 08. 11. 2009. (19:45:28)
Postovi: (94)16
Sarma = la pohva - posuda
-2 = 4 - 6

PostPostano: 21:14 pet, 3. 6. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Kako ide iskaz Graničnog kriterija za brojeve koji teže u 0.
Znam da se gleda lim kada x teži u 0 od f/g ali nisam siguran kako ide ostatak tj. jeli ide suprotno od beskonačnosti :
a) ako g konvergira i L je element <0, +inf], tada i f konvergira
b)ako g divergira i L je element [0,+inf> tada i f divergira?

Imao bi par pitanja vazana za zadatak 2.60 pod nepravim integralima :

1) pod a) sam koristio granični kriterij. Odabrao sam funkciju g= [latex]\frac{1}{\sqrt{x}}[/latex] i onda mi limes kada x teži u nula od f/g iznosi 1 i g konvergira pa po graničnom kriteriju i f konvergira. Jeli to točno?

2)Zbog b) zadatka sam i postavio pitanje za iskaz graničnog kriterija jer kad sam sredio integral supsitucijom t=[latex]1-x^{4}[/latex] i dobio integral od 0(teži u 0) do 1 [latex]\tfrac{dt}{\sqrt[4]{t^{2}(1-t)^{3}}}[/latex] uzeo sam funkciju g=[latex]\frac{1}{\sqrt[4]{t^{5}}}[/latex] i onda mi limes kada x teži u nulu od f/g iznosi 0 i g divergira i sad ne znam jel to povlači da i f divergira.

3) d) zadatak nisam znao riješiti pa bi molio pomoć oko tog zadatka.
Kako ide iskaz Graničnog kriterija za brojeve koji teže u 0.
Znam da se gleda lim kada x teži u 0 od f/g ali nisam siguran kako ide ostatak tj. jeli ide suprotno od beskonačnosti :
a) ako g konvergira i L je element <0, +inf], tada i f konvergira
b)ako g divergira i L je element [0,+inf> tada i f divergira?

Imao bi par pitanja vazana za zadatak 2.60 pod nepravim integralima :

1) pod a) sam koristio granični kriterij. Odabrao sam funkciju g= i onda mi limes kada x teži u nula od f/g iznosi 1 i g konvergira pa po graničnom kriteriju i f konvergira. Jeli to točno?

2)Zbog b) zadatka sam i postavio pitanje za iskaz graničnog kriterija jer kad sam sredio integral supsitucijom t= i dobio integral od 0(teži u 0) do 1 uzeo sam funkciju g= i onda mi limes kada x teži u nulu od f/g iznosi 0 i g divergira i sad ne znam jel to povlači da i f divergira.

3) d) zadatak nisam znao riješiti pa bi molio pomoć oko tog zadatka.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Vanja_
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 21. 11. 2009. (14:38:39)
Postovi: (2C)16
Sarma = la pohva - posuda
-1 = 2 - 3

PostPostano: 10:56 sub, 4. 6. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Da li netko zna kako bi rjesio integral :

1 / ( 2*t^4 + 2*t^2 + 1 ) ??

Hvala![/table]
Da li netko zna kako bi rjesio integral :

1 / ( 2*t^4 + 2*t^2 + 1 ) ??

Hvala![/table]


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Tomy007
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 08. 11. 2009. (19:45:28)
Postovi: (94)16
Sarma = la pohva - posuda
-2 = 4 - 6

PostPostano: 12:17 sub, 4. 6. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

krivo... sad cu opet, pobrkali mi se zadaci :D
edit: nisam uspio, otkuda je taj zadatak? Probao sam naći nultočke, ali ih nema, probao sam ovo svesti na arctg preobrazbom [latex]\frac{1}{(t^{2}+\frac{1}{2})^{2}+\frac{1}{4}}[/latex] ali smeta ovaj [latex]t^{2}[/latex]. Nadam se da će netko riješiti ovo jer baš me zanima kako se ovaj tip zadatka rješava.
krivo... sad cu opet, pobrkali mi se zadaci Very Happy
edit: nisam uspio, otkuda je taj zadatak? Probao sam naći nultočke, ali ih nema, probao sam ovo svesti na arctg preobrazbom ali smeta ovaj . Nadam se da će netko riješiti ovo jer baš me zanima kako se ovaj tip zadatka rješava.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Vanja_
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 21. 11. 2009. (14:38:39)
Postovi: (2C)16
Sarma = la pohva - posuda
-1 = 2 - 3

PostPostano: 17:30 sub, 4. 6. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

ma to je iz proslogodisnjeg kolokvija, 1 zadatak pod b), onaj sa arctg, sin 2x...

pa se na kraju parcijalnom integracijom i supstitucijom, (ako se dobro sjecam ) integral svede na taj integral koji sam gore naveo, ja sam pokusavao na iste nacine kao sto si rekao al sam uvijek naisao na te probleme.... :evil:

pa ako ga netko uspije rijesii bio bih mu jako zahvalan... :D
ma to je iz proslogodisnjeg kolokvija, 1 zadatak pod b), onaj sa arctg, sin 2x...

pa se na kraju parcijalnom integracijom i supstitucijom, (ako se dobro sjecam ) integral svede na taj integral koji sam gore naveo, ja sam pokusavao na iste nacine kao sto si rekao al sam uvijek naisao na te probleme.... Evil or Very Mad

pa ako ga netko uspije rijesii bio bih mu jako zahvalan... Very Happy


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
mornik
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 09. 2009. (06:25:44)
Postovi: (128)16
Sarma = la pohva - posuda
118 = 124 - 6

PostPostano: 19:28 sub, 4. 6. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

@meda, Vanja_, Tomy007: Kolega pbakic je svojedobno rekao da taj zadatak (ako gledam dobar zadatak - 1. b), druga grupa), ako se ne varam, nitko prošle godine nije riješio. E, sad, kako ima smisla da se radi o tipfeleru (ne sjećam se točno više kojem :)), a i kolega pbakic, kao i određen broj drugih pripadnika sadašnje 2. godine :), je prilično mudar, ima smisla zaključiti da zadatak ima grešku. Ne jamčim, doduše. :)

@Tomy007: Iskaz kriterija imaš [url=http://web.math.hr/nastava/analiza/files/ch2_6.pdf]tu[/url], pa da sad ne ponavljam. Ali, hajde razmisli - recimo da [latex]f/g\to 0[/latex]. To znači da je [latex]f[/latex] "puno manji" od [latex]g[/latex]. Ako [latex]g[/latex] divergira, hoće li mi to što reći o [latex]f[/latex]? Imam, dakle, nešto "veliko" što ide u beskonačno. Onda zbilja ne mogu tvrditi ide li nešto manje od toga u beskonačno ili ne. S druge strane, ako [latex]g[/latex] konvergira, imam nešto "veliko" što konvergira, pa je za očekivati (a granični kriterij to i potvrđuje) da će i nešto manje od njega, koliko god manje to bilo, konvergirati.

Što se tiče a) dijela, čini se korektno. Što se tiče b) dijela, ajde probaj ovako, kad već nije išlo onako (nisam provjeravao imaš li neku grešku, ali primijeti da si sad dobio integral koji je neprav s dvije strane :)): razlomak zapravo iznosi [latex]\displaystyle\frac{1}{\sqrt{1-x}\cdot\sqrt{1+x}\cdot\sqrt{1+x^2}}[/latex], jel tako? :) E, a jedino što nam je tu problematično je ovaj [latex]1-x[/latex], ostalo ne ide u nulu. Dakle, uzmi supstituciju [latex]t=1-x[/latex] i razmišljaj o usporedbi s [latex]1/\sqrt{t}[/latex].

Što se tiče d) dijela, znaš to, sigurno. :) Evo hint: koliki je limes od [latex]\mathrm{tg}(x)/x[/latex]? Koliki je limes od [latex]\ln(1+x)/x[/latex]? E, a sad usporedi podintegralnu funkciju s [latex]1/\sqrt{x}[/latex]. :)

Naravno, sve ove moje gornje primjedbe ne uzimati s krajnjom sigurnošću - nisam provjerio gotovo ništa što sam rekao. :)

@snow100: Stvar je objektivno dosta neuobičajena. Da sad ne prepisujem i kradem zasluge - rješenje imaš [url=http://answers.google.com/answers/threadview?id=443333]tu[/url], treće je od kraja. Dapače, nije ni tako teško - teško se sjetiti dodati kosinus i raditi sve te manipulacije, ali nije ni to neviđeno. :) Dakle, za ubuduće, Google is your friend. :P
@meda, Vanja_, Tomy007: Kolega pbakic je svojedobno rekao da taj zadatak (ako gledam dobar zadatak - 1. b), druga grupa), ako se ne varam, nitko prošle godine nije riješio. E, sad, kako ima smisla da se radi o tipfeleru (ne sjećam se točno više kojem Smile), a i kolega pbakic, kao i određen broj drugih pripadnika sadašnje 2. godine Smile, je prilično mudar, ima smisla zaključiti da zadatak ima grešku. Ne jamčim, doduše. Smile

@Tomy007: Iskaz kriterija imaš tu, pa da sad ne ponavljam. Ali, hajde razmisli - recimo da . To znači da je "puno manji" od . Ako divergira, hoće li mi to što reći o ? Imam, dakle, nešto "veliko" što ide u beskonačno. Onda zbilja ne mogu tvrditi ide li nešto manje od toga u beskonačno ili ne. S druge strane, ako konvergira, imam nešto "veliko" što konvergira, pa je za očekivati (a granični kriterij to i potvrđuje) da će i nešto manje od njega, koliko god manje to bilo, konvergirati.

Što se tiče a) dijela, čini se korektno. Što se tiče b) dijela, ajde probaj ovako, kad već nije išlo onako (nisam provjeravao imaš li neku grešku, ali primijeti da si sad dobio integral koji je neprav s dvije strane Smile): razlomak zapravo iznosi , jel tako? Smile E, a jedino što nam je tu problematično je ovaj , ostalo ne ide u nulu. Dakle, uzmi supstituciju i razmišljaj o usporedbi s .

Što se tiče d) dijela, znaš to, sigurno. Smile Evo hint: koliki je limes od ? Koliki je limes od ? E, a sad usporedi podintegralnu funkciju s . Smile

Naravno, sve ove moje gornje primjedbe ne uzimati s krajnjom sigurnošću - nisam provjerio gotovo ništa što sam rekao. Smile

@snow100: Stvar je objektivno dosta neuobičajena. Da sad ne prepisujem i kradem zasluge - rješenje imaš tu, treće je od kraja. Dapače, nije ni tako teško - teško se sjetiti dodati kosinus i raditi sve te manipulacije, ali nije ni to neviđeno. Smile Dakle, za ubuduće, Google is your friend. Razz


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
rimidalv1991
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 07. 2009. (21:14:20)
Postovi: (22)16
Sarma = la pohva - posuda
= 6 - 0

PostPostano: 1:27 ned, 5. 6. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Jeli mi moze netko dati hint za 4. pod a iz druge grupe za http://web.math.hr/nastava/analiza/kolokviji/ma2-0809-kol2.pdf ?
Pokusao sam preko binomnog reda, za ( 1 - 3/x+3 )^2, ali mi problem stvara ono alfa povrh n, neznam to izraziti za alfa = 2. Hvala
Jeli mi moze netko dati hint za 4. pod a iz druge grupe za http://web.math.hr/nastava/analiza/kolokviji/ma2-0809-kol2.pdf ?
Pokusao sam preko binomnog reda, za ( 1 - 3/x+3 )^2, ali mi problem stvara ono alfa povrh n, neznam to izraziti za alfa = 2. Hvala


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
mornik
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 09. 2009. (06:25:44)
Postovi: (128)16
Sarma = la pohva - posuda
118 = 124 - 6

PostPostano: 6:35 ned, 5. 6. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Primijeti da je funkcija u zadatku jednaka [latex]x^2f(x)[/latex], pri čemu je [latex]f(x)=\displaystyle\frac{1}{(x+3)^2}=-(\frac{1}{x+3})'[/latex]. Dakle, ako uspiješ naći Maclaurinov red za [latex]\displaystyle\frac{1}{x+3}[/latex], na konju si. :)
Primijeti da je funkcija u zadatku jednaka , pri čemu je . Dakle, ako uspiješ naći Maclaurinov red za , na konju si. Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
meda
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 01. 2010. (09:29:23)
Postovi: (A0)16
Sarma = la pohva - posuda
-1 = 1 - 2

PostPostano: 9:01 pon, 6. 6. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

moze pomoc oko 1.a) (prva grupa)?
http://web.math.hr/nastava/analiza/kolokviji/ma2-0809-kol2.pdf
moze pomoc oko 1.a) (prva grupa)?
http://web.math.hr/nastava/analiza/kolokviji/ma2-0809-kol2.pdf


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Borgcube
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 01. 11. 2010. (21:14:10)
Postovi: (56)16
Sarma = la pohva - posuda
24 = 27 - 3
Lokacija: Tu i tamo.

PostPostano: 9:19 pon, 6. 6. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Sjeti se da vrijedi -> sh^2 x + 1 = ch^2 x. To dakle primjeniš u nazivniku, i onda jednostavna supstitucija t = ch x, dt = sh x dx, pa od toga dalje kreni.
Sjeti se da vrijedi -> sh^2 x + 1 = ch^2 x. To dakle primjeniš u nazivniku, i onda jednostavna supstitucija t = ch x, dt = sh x dx, pa od toga dalje kreni.



_________________
Ceterum censeo Carthaginem esse delendam.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail MSNM
meda
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 01. 2010. (09:29:23)
Postovi: (A0)16
Sarma = la pohva - posuda
-1 = 1 - 2

PostPostano: 9:21 pon, 6. 6. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

hvala :)
hvala Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Stuart
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 11. 01. 2011. (16:42:01)
Postovi: (9)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 12:38 pon, 6. 6. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Može pomoć oko zadatka 2.a) u zadnjoj grupi?
http://web.math.hr/nastava/analiza/kol/ma2-0708-kol2.pdf

Unaprijed hvala. :)
Može pomoć oko zadatka 2.a) u zadnjoj grupi?
http://web.math.hr/nastava/analiza/kol/ma2-0708-kol2.pdf

Unaprijed hvala. Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Tomislav
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 04. 10. 2010. (20:18:25)
Postovi: (181)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
23 = 116 - 93

PostPostano: 12:42 pon, 6. 6. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Bas me zanima tko zadaje zadatke s integralima u kolokvijima, al stvarno...
Bas me zanima tko zadaje zadatke s integralima u kolokvijima, al stvarno...


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Darija.x
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 10. 07. 2008. (18:31:47)
Postovi: (34)16
Sarma = la pohva - posuda
= 1 - 0
Lokacija: Velika Gorica

PostPostano: 20:54 pon, 6. 6. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Odredite površinu lika omeđenog parabolom y = x^2 + x − 2 i pravcem y=x.

..skiciramo, nađemo točke sjecišta, i sad, da li formula za površinu tog lika je
integral_(-sqrt2)^sqrt2 (-x^2 + x +2 -x)dx ?
Odredite površinu lika omeđenog parabolom y = x^2 + x − 2 i pravcem y=x.

..skiciramo, nađemo točke sjecišta, i sad, da li formula za površinu tog lika je
integral_(-sqrt2)^sqrt2 (-x^2 + x +2 -x)dx ?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku MSNM
Lepi91
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 15. 09. 2010. (15:22:23)
Postovi: (C8)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 13 - 4

PostPostano: 22:01 pon, 6. 6. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Darija.x"]Odredite površinu lika omeđenog parabolom y = x^2 + x − 2 i pravcem y=x.

..skiciramo, nađemo točke sjecišta, i sad, da li formula za površinu tog lika je
integral_(-sqrt2)^sqrt2 (-x^2 + x +2 -x)dx ?[/quote]

je.
Darija.x (napisa):
Odredite površinu lika omeđenog parabolom y = x^2 + x − 2 i pravcem y=x.

..skiciramo, nađemo točke sjecišta, i sad, da li formula za površinu tog lika je
integral_(-sqrt2)^sqrt2 (-x^2 + x +2 -x)dx ?


je.



_________________
tko rano rani,malo spava
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
mornik
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 09. 2009. (06:25:44)
Postovi: (128)16
Sarma = la pohva - posuda
118 = 124 - 6

PostPostano: 12:41 ned, 12. 6. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Stuart"]Može pomoć oko zadatka 2.a) u zadnjoj grupi?
http://web.math.hr/nastava/analiza/kol/ma2-0708-kol2.pdf

Unaprijed hvala. :)[/quote]

Ako te još zanima (što je vjerojatno obrnuto proporcionalno s time koliko si dobro napisao kolokvij :)), nakon supstitucije [latex]t=\sin x[/latex], ostaje ti integral od [latex]\displaystyle\frac{1}{t\cdot\sqrt{1-t^3}}[/latex] od [latex]1/2[/latex] do [latex]1[/latex]. E, a ovo nije neki problem izračunati: supstitucije su [latex]u=t^3[/latex] i [latex]s=\sqrt{1-u}[/latex]. To bude OK, u nekom trenutku "nepravost" integrala čak i nestane. Uglavnom, da ne pričam sad, pogledaj [url=http://www.wolframalpha.com/input/?i=integrate+1%2F%28x%2Asqrt%281-x%5E3%29%29dx]tu[/url]. :) Ako te smeta inverz tangensa hiperbolnog, samo pogledaj stvar do integrala od [latex]\displaystyle\frac{1}{p^2-1}[/latex]. To sad znaš do kraja izvesti i sam: parcijalni razlomci.

Krajnje rješenje sasvim sigurno nije pretjerano lijepo. :)
Stuart (napisa):
Može pomoć oko zadatka 2.a) u zadnjoj grupi?
http://web.math.hr/nastava/analiza/kol/ma2-0708-kol2.pdf

Unaprijed hvala. Smile


Ako te još zanima (što je vjerojatno obrnuto proporcionalno s time koliko si dobro napisao kolokvij Smile), nakon supstitucije , ostaje ti integral od od do . E, a ovo nije neki problem izračunati: supstitucije su i . To bude OK, u nekom trenutku "nepravost" integrala čak i nestane. Uglavnom, da ne pričam sad, pogledaj tu. Smile Ako te smeta inverz tangensa hiperbolnog, samo pogledaj stvar do integrala od . To sad znaš do kraja izvesti i sam: parcijalni razlomci.

Krajnje rješenje sasvim sigurno nije pretjerano lijepo. Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Matematička analiza 1 i 2 Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodno  1, 2, 3, 4, 5
Stranica 5 / 5.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan