Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Matematička Statistika - zadaci s pismenih (zadatak)

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji siročići (oni koji nemaju svoj podforum) -> Matematički kolegiji
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
vili
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 08. 06. 2005. (22:40:59)
Postovi: (14A)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
31 = 55 - 24
Lokacija: Keglić

PostPostano: 12:18 pet, 23. 11. 2007    Naslov: Matematička Statistika - zadaci s pismenih Citirajte i odgovorite

Nisam našao ovakav topic pa sam otvorio novi.

Imam problema s rješavanjem 2. b) zadatka s roka 17.04.2007. koji glasi:

Neka je [latex]X_1,X_2, \dots, X_n[/latex] slučajni uzorak iz normalnog modela [latex]N(\mu,\sigma^2)[/latex], gdje je [latex]\theta=(\mu,\sigma^2)[/latex].
Pokažite da je [latex]U=\frac{(n-1)^2}{(n+1)(n+3)}S_n^6[/latex] (gdje je [latex]S_n^2[/latex] uzoračka varijanca) nepristran procjenitelj uniformno minimalne varijance (iliti UMVUE) za [latex]\tau(\theta)=\tau(\mu,\sigma^2)=\sigma^6[/latex].

Znamo da je uređeni par aritmetičke sredine i uzoračke varijance dovoljna i potpuna statistika (nazovimo ju T) za ovaj model i sad bi ili trebalo naći neki jednostavan nepristrani procjenitelj S za [latex]\sigma^6[/latex] pa pokazati da je [latex]U=E[S|T][/latex] ili pokazati da je U nepristran procjenitelj i da mu je varijanca konačna i još [latex]U=E[U|T][/latex] (pa onda po Lehmann-Scheffe teoremu imam šta mi treba). Pošto za S nemam apsolutno nikakve ideje probao sam potonje što se (barem meni) pokazalo kao nemoguća misija za izračunati.

Vjerujem da postoji neki trik, ali ako i nije cijenim svaku pomoć i primjedbu. :wave:
Nisam našao ovakav topic pa sam otvorio novi.

Imam problema s rješavanjem 2. b) zadatka s roka 17.04.2007. koji glasi:

Neka je slučajni uzorak iz normalnog modela , gdje je .
Pokažite da je (gdje je uzoračka varijanca) nepristran procjenitelj uniformno minimalne varijance (iliti UMVUE) za .

Znamo da je uređeni par aritmetičke sredine i uzoračke varijance dovoljna i potpuna statistika (nazovimo ju T) za ovaj model i sad bi ili trebalo naći neki jednostavan nepristrani procjenitelj S za pa pokazati da je ili pokazati da je U nepristran procjenitelj i da mu je varijanca konačna i još (pa onda po Lehmann-Scheffe teoremu imam šta mi treba). Pošto za S nemam apsolutno nikakve ideje probao sam potonje što se (barem meni) pokazalo kao nemoguća misija za izračunati.

Vjerujem da postoji neki trik, ali ako i nije cijenim svaku pomoć i primjedbu. Wave


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
LSSD
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 19. 01. 2005. (19:11:16)
Postovi: (CB)16
Sarma = la pohva - posuda
16 = 19 - 3
Lokacija: SD CN

PostPostano: 22:05 ned, 25. 11. 2007    Naslov: Re: Matematička Statistika - zadaci s pismenih Citirajte i odgovorite

[quote="vili"]Nisam našao ovakav topic pa sam otvorio novi.

Imam problema s rješavanjem 2. b) zadatka s roka 17.04.2007. koji glasi:

Neka je [latex]X_1,X_2, \dots, X_n[/latex] slučajni uzorak iz normalnog modela [latex]N(\mu,\sigma^2)[/latex], gdje je [latex]\theta=(\mu,\sigma^2)[/latex].
Pokažite da je [latex]U=\frac{(n-1)^2}{(n+1)(n+3)}S_n^6[/latex] (gdje je [latex]S_n^2[/latex] uzoračka varijanca) nepristran procjenitelj uniformno minimalne varijance (iliti UMVUE) za [latex]\tau(\theta)=\tau(\mu,\sigma^2)=\sigma^6[/latex].

Znamo da je uređeni par aritmetičke sredine i uzoračke varijance dovoljna i potpuna statistika (nazovimo ju T) za ovaj model i sad bi ili trebalo naći neki jednostavan nepristrani procjenitelj S za [latex]\sigma^6[/latex] pa pokazati da je [latex]U=E[S|T][/latex] ili pokazati da je U nepristran procjenitelj i da mu je varijanca konačna i još [latex]U=E[U|T][/latex] (pa onda po Lehmann-Scheffe teoremu imam šta mi treba). Pošto za S nemam apsolutno nikakve ideje probao sam potonje što se (barem meni) pokazalo kao nemoguća misija za izračunati.

Vjerujem da postoji neki trik, ali ako i nije cijenim svaku pomoć i primjedbu. :wave:[/quote]
Dakle, pokazes da je U nepristrani procjenitelj konacne varijance za [latex]\tau(\theta)=\tau(\mu,\sigma^2)=\sigma^6[/latex], a kako je taj U zapravo funkcija od potpune dovoljne statistike(samo drugu koordinatu koristi), onda je to po Lehmann-Scheffe teoremu i UMVUE.
:)
vili (napisa):
Nisam našao ovakav topic pa sam otvorio novi.

Imam problema s rješavanjem 2. b) zadatka s roka 17.04.2007. koji glasi:

Neka je slučajni uzorak iz normalnog modela , gdje je .
Pokažite da je (gdje je uzoračka varijanca) nepristran procjenitelj uniformno minimalne varijance (iliti UMVUE) za .

Znamo da je uređeni par aritmetičke sredine i uzoračke varijance dovoljna i potpuna statistika (nazovimo ju T) za ovaj model i sad bi ili trebalo naći neki jednostavan nepristrani procjenitelj S za pa pokazati da je ili pokazati da je U nepristran procjenitelj i da mu je varijanca konačna i još (pa onda po Lehmann-Scheffe teoremu imam šta mi treba). Pošto za S nemam apsolutno nikakve ideje probao sam potonje što se (barem meni) pokazalo kao nemoguća misija za izračunati.

Vjerujem da postoji neki trik, ali ako i nije cijenim svaku pomoć i primjedbu. Wave

Dakle, pokazes da je U nepristrani procjenitelj konacne varijance za , a kako je taj U zapravo funkcija od potpune dovoljne statistike(samo drugu koordinatu koristi), onda je to po Lehmann-Scheffe teoremu i UMVUE.
Smile



_________________
' Zasto jednostavno kad moze i komplicirano?'
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vili
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 08. 06. 2005. (22:40:59)
Postovi: (14A)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
31 = 55 - 24
Lokacija: Keglić

PostPostano: 12:52 pon, 26. 11. 2007    Naslov: Re: Matematička Statistika - zadaci s pismenih Citirajte i odgovorite

[quote="vili"]
Znamo da je uređeni par aritmetičke sredine i uzoračke varijance dovoljna i potpuna statistika (nazovimo ju T) za ovaj model i sad bi ili trebalo naći neki jednostavan nepristrani procjenitelj S za [latex]\sigma^6[/latex] pa pokazati da je [latex]U=E[S|T][/latex] ili [b]pokazati da je U nepristran procjenitelj i da mu je varijanca konačna i još [latex]U=E[U|T][/latex] (pa onda po Lehmann-Scheffe teoremu imam šta mi treba).[/b] Pošto za S nemam apsolutno nikakve ideje probao sam potonje što se (barem meni) pokazalo kao nemoguća misija za izračunati.
[/quote]

Dakle, isto sam to i ja mislio (s iznimkom da se može izbaciti dio [latex]U=E[U|T][/latex], nisam primjetio lakši način #-o ), samo nisam uspio pokazati da je U nepristrani procjenitelj. Ak si ti uspjela daj mi hint please :beg:
vili (napisa):

Znamo da je uređeni par aritmetičke sredine i uzoračke varijance dovoljna i potpuna statistika (nazovimo ju T) za ovaj model i sad bi ili trebalo naći neki jednostavan nepristrani procjenitelj S za pa pokazati da je ili pokazati da je U nepristran procjenitelj i da mu je varijanca konačna i još (pa onda po Lehmann-Scheffe teoremu imam šta mi treba). Pošto za S nemam apsolutno nikakve ideje probao sam potonje što se (barem meni) pokazalo kao nemoguća misija za izračunati.


Dakle, isto sam to i ja mislio (s iznimkom da se može izbaciti dio , nisam primjetio lakši način d'oh! ), samo nisam uspio pokazati da je U nepristrani procjenitelj. Ak si ti uspjela daj mi hint please Molim, kumim i preklinjem!


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji siročići (oni koji nemaju svoj podforum) -> Matematički kolegiji Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan