Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

3.zadaća iz MA1 (zadatak)
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Matematička analiza 1 i 2
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
lucika
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 22. 11. 2007. (17:52:27)
Postovi: (12F)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
24 = 34 - 10

PostPostano: 12:12 pet, 4. 1. 2008    Naslov: 3.zadaća iz MA1 Citirajte i odgovorite

molim za pomoć:kak odredit monotonost niza sin ((3n+8 ) / (n+3))?radili smo na vježbama primjer s arctg al on je strogo rastuća funkcija dok sin nije pa neznam kak se to gleda?
i još jedan: traži se lim po n od ( 1*2+2*3+...+n*(n+1)) / n na 3? (ovaj niz u brojniku me muči!!!)
nadam se da je netko bio uzoran ko ja pa pokušo rješit zadaću prije zadnjeg vikenda... :)
molim za pomoć:kak odredit monotonost niza sin ((3n+8 ) / (n+3))?radili smo na vježbama primjer s arctg al on je strogo rastuća funkcija dok sin nije pa neznam kak se to gleda?
i još jedan: traži se lim po n od ( 1*2+2*3+...+n*(n+1)) / n na 3? (ovaj niz u brojniku me muči!!!)
nadam se da je netko bio uzoran ko ja pa pokušo rješit zadaću prije zadnjeg vikenda... Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (3560)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 13:30 pet, 4. 1. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

(3n+8[i][/i]) / (n+3) = (3n+9-1) / (n+3) = 3 - 1 / (n+3) ;)
(3n+8) / (n+3) = (3n+9-1) / (n+3) = 3 - 1 / (n+3) Wink



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
lucika
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 22. 11. 2007. (17:52:27)
Postovi: (12F)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
24 = 34 - 10

PostPostano: 20:57 pet, 4. 1. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

hvala, uspjela sam rješit! :D
a kaj ću s drugim? :?
hvala, uspjela sam rješit! Very Happy
a kaj ću s drugim? Confused


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (3560)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 21:46 pet, 4. 1. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

Gle, ima i drugi zadatak! :oops:

Vrijedi:
[latex]m := 1^2+2^2+\dots+n^2 = \frac{n(n + 1)(2n + 1)}6 = \frac{2n^3+3n^2+n}6[/latex]
[latex]M := 2^2+3^2+\dots+(n+1)^2 = \frac{(n+1)((n+1) + 1)(2(n+1) + 1)}6 - 1 = \frac{2(n+1)^3+3(n+1)^2+(n+1) - 6}6[/latex]

E, onda pokazes da je tvoja suma izmedju m i M koji imaju isto uz n^3, a ostatak nije bitan za limes (to isto pokazes). :)
Gle, ima i drugi zadatak! Embarassed

Vrijedi:



E, onda pokazes da je tvoja suma izmedju m i M koji imaju isto uz n^3, a ostatak nije bitan za limes (to isto pokazes). Smile



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
lucika
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 22. 11. 2007. (17:52:27)
Postovi: (12F)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
24 = 34 - 10

PostPostano: 0:22 sub, 5. 1. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

otkud m=(n(n+1)(2n+1)) / 6 ??? to neka formula? :-k
jel se onda taj zadatak rješava prek teorema o sendviču?

btw: kak da sve ove matematičke izraze napišem ovak lijepo ko ti a ne s petsto zagradica? :?
otkud m=(n(n+1)(2n+1)) / 6 ??? to neka formula? Think
jel se onda taj zadatak rješava prek teorema o sendviču?

btw: kak da sve ove matematičke izraze napišem ovak lijepo ko ti a ne s petsto zagradica? Confused


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (3560)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 1:45 sub, 5. 1. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="lucika"]otkud m=(n(n+1)(2n+1)) / 6 ??? to neka formula? :-k[/quote]

Yup: suma kvadrata prvih [i]n[/i] prirodnih brojeva. :D

Jasno, ja to ne znam na pamet, pa sam iskopao s [url=http://en.wikipedia.org/wiki/Square_(algebra)]Wikipedije[/url]. :oops:

[quote="lucika"]jel se onda taj zadatak rješava prek teorema o sendviču?[/quote]

Mislim da je to taj teorem (u mojim godinama, nazivlje teorema koji su van mog podrucja malo izblijedi iz sjecanja :oops:).

[quote="lucika"]btw: kak da sve ove matematičke izraze napišem ovak lijepo ko ti a ne s petsto zagradica? :?[/quote]

Dovuci misa iznad [img]http://degiorgi.math.hr/forum/templates/Classic/images/icon_plainpreview.gif[/img] ili pikni na "citiraj" ("quote" ako koristis englesku shemu), pa ces vidjeti kako sam ja to slozio. 8)

Osnovno je objasnjeno [url=http://degiorgi.math.hr/forum/viewtopic.php?t=2474]ovdje[/url], a konkretnu upotrebu vidis iz postova onih koji to koriste ili iz literature koja je navedena u samom topicu koji ti polinkah. :)
lucika (napisa):
otkud m=(n(n+1)(2n+1)) / 6 ??? to neka formula? Think


Yup: suma kvadrata prvih n prirodnih brojeva. Very Happy

Jasno, ja to ne znam na pamet, pa sam iskopao s Wikipedije. Embarassed

lucika (napisa):
jel se onda taj zadatak rješava prek teorema o sendviču?


Mislim da je to taj teorem (u mojim godinama, nazivlje teorema koji su van mog podrucja malo izblijedi iz sjecanja Embarassed).

lucika (napisa):
btw: kak da sve ove matematičke izraze napišem ovak lijepo ko ti a ne s petsto zagradica? Confused


Dovuci misa iznad ili pikni na "citiraj" ("quote" ako koristis englesku shemu), pa ces vidjeti kako sam ja to slozio. Cool

Osnovno je objasnjeno ovdje, a konkretnu upotrebu vidis iz postova onih koji to koriste ili iz literature koja je navedena u samom topicu koji ti polinkah. Smile



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
lucika
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 22. 11. 2007. (17:52:27)
Postovi: (12F)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
24 = 34 - 10

PostPostano: 18:23 sub, 5. 1. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

ajme,stvarno!!!nije mi ni na kraj pameti bilo da se poslužim wikipediom.ZAKON!!! :D e, fakat puuuuno hvala, imam još par zadataka na taj kalup pa brijem da ću sad i njih znat. JIPIIIIII!!!! :)

sam još jedno pitanjce:kolko je +beskonačno / (1+(+beskonačno))?jel to uopće izračunjivo? :?
ajme,stvarno!!!nije mi ni na kraj pameti bilo da se poslužim wikipediom.ZAKON!!! Very Happy e, fakat puuuuno hvala, imam još par zadataka na taj kalup pa brijem da ću sad i njih znat. JIPIIIIII!!!! Smile

sam još jedno pitanjce:kolko je +beskonačno / (1+(+beskonačno))?jel to uopće izračunjivo? Confused


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Atomised
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 04. 09. 2007. (15:33:59)
Postovi: (399)16
Sarma = la pohva - posuda
70 = 95 - 25
Lokacija: Exotica

PostPostano: 19:28 sub, 5. 1. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="lucika"]
sam još jedno pitanjce:kolko je +beskonačno / (1+(+beskonačno))?jel to uopće izračunjivo? :?[/quote]

Nije definirano. ;)

@vsego: Ne može li se u tu formulu za zbroj prvih n kvadrata prirodnih brojeva jednostavno umjesto n uvrstiti n - 1, pa ni ne koristiti tm. o sendviču?
lucika (napisa):

sam još jedno pitanjce:kolko je +beskonačno / (1+(+beskonačno))?jel to uopće izračunjivo? Confused


Nije definirano. Wink

@vsego: Ne može li se u tu formulu za zbroj prvih n kvadrata prirodnih brojeva jednostavno umjesto n uvrstiti n - 1, pa ni ne koristiti tm. o sendviču?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (3560)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 22:26 sub, 5. 1. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Atomised"][quote="lucika"]sam još jedno pitanjce:kolko je +beskonačno / (1+(+beskonačno))?jel to uopće izračunjivo? :?[/quote]
Nije definirano. ;)[/quote]

Tocno tako, dok se ne zna odakle su te beskonacnosti. :D Primjeri:
[latex]\lim\limits_{x\to\infty}\frac{x}{1+x^2} = 0[/latex]
[latex]\lim\limits_{x\to\infty}\frac{ax}{1+x} = a[/latex]
[latex]\lim\limits_{x\to\infty}\frac{x^2}{1+x} = \infty[/latex]

Ocito, ovisno o parametru [i]a[/i] > 0, moze se nastimati da rezultat od "+beskonačno / (1+(+beskonačno))" bude bilo koji nenegativni realni broj. :)

[quote="Atomised"]@vsego: Ne može li se u tu formulu za zbroj prvih n kvadrata prirodnih brojeva jednostavno umjesto n uvrstiti n - 1, pa ni ne koristiti tm. o sendviču?[/quote]

Mozda i moze, ali bas ne pratim tvoju ideju. :oops: Raspisi, pa cemo vidjeti. 8)
Atomised (napisa):
lucika (napisa):
sam još jedno pitanjce:kolko je +beskonačno / (1+(+beskonačno))?jel to uopće izračunjivo? Confused

Nije definirano. Wink


Tocno tako, dok se ne zna odakle su te beskonacnosti. Very Happy Primjeri:




Ocito, ovisno o parametru a > 0, moze se nastimati da rezultat od "+beskonačno / (1+(+beskonačno))" bude bilo koji nenegativni realni broj. Smile

Atomised (napisa):
@vsego: Ne može li se u tu formulu za zbroj prvih n kvadrata prirodnih brojeva jednostavno umjesto n uvrstiti n - 1, pa ni ne koristiti tm. o sendviču?


Mozda i moze, ali bas ne pratim tvoju ideju. Embarassed Raspisi, pa cemo vidjeti. Cool



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Atomised
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 04. 09. 2007. (15:33:59)
Postovi: (399)16
Sarma = la pohva - posuda
70 = 95 - 25
Lokacija: Exotica

PostPostano: 22:40 sub, 5. 1. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="vsego"][quote="Atomised"]
Mozda i moze, ali bas ne pratim tvoju ideju. :oops:[/quote]

Ne pratim ni ja svoju ideju. :lol:

Ma, kad sam čitao ovo, taman sam rješavao jedan sličan zadatak iz zadaće pa sam ih pobrkao. :oops:
[quote="vsego"]
Atomised (napisa):

Mozda i moze, ali bas ne pratim tvoju ideju. Embarassed


Ne pratim ni ja svoju ideju. Laughing

Ma, kad sam čitao ovo, taman sam rješavao jedan sličan zadatak iz zadaće pa sam ih pobrkao. Embarassed


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
lucika
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 22. 11. 2007. (17:52:27)
Postovi: (12F)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
24 = 34 - 10

PostPostano: 18:07 ned, 6. 1. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

kak je ovaj zadnji limes =beskonačno?mislim, ak podijelimo brojnik i nazivnik s x^2 dobije se 1/0. šta nije to nedefinirano(dijeljenje s nulom)? :roll:
kolko je onda 3*beskonačno i beskonačno/4? :(
kak je ovaj zadnji limes =beskonačno?mislim, ak podijelimo brojnik i nazivnik s x^2 dobije se 1/0. šta nije to nedefinirano(dijeljenje s nulom)? Rolling Eyes
kolko je onda 3*beskonačno i beskonačno/4? Sad


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (3560)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 18:15 ned, 6. 1. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

Svo troje je beskonacno. 8)

Vidi:
[latex]1/1 = 1 \\
1/0.1 = 10 \\
1/0.01 = 100 \\
1/0.\underbrace{00\dots0}_n1 = 1\underbrace{00\dots0}_{n+1}[/latex]

Sto li se desava za [latex]n\to\infty[/latex] :?:

;)
Svo troje je beskonacno. Cool

Vidi:


Sto li se desava za Question

Wink



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Matematička analiza 1 i 2 Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan