Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

EM2, par pitanja o aksiomima... (objasnjenje gradiva)
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Elementarna matematika 1 i 2
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
13_mac
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 23. 10. 2006. (22:56:13)
Postovi: (D4)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 15 - 12

PostPostano: 22:39 pon, 10. 3. 2008    Naslov: EM2, par pitanja o aksiomima... Citirajte i odgovorite

Aksiomi incindencije:

2)Na svakom pravcu leze barem 3 razlicite tocke.

Moje pitanje: Zasto [b]barem 3[/b], mislim da je logicno da se radi o 2 tocke. To pitanje je netko na predavanju pitao prof. Adamovica, ali on nije bas odgovorio...

definicija duzine: AB={T€p: A<=T<=B}, A, B krajevi duzine

Mene sad zanima kako to moze biti (opca) definicija duzine AB kada je ocito da za slucaj A=T=B, AB se ne moze definirati kao duzina...?!?!?

(€-element, p-pravac, A,T,B-tocke, na AB fali crta gore kao oznaka)
Aksiomi incindencije:

2)Na svakom pravcu leze barem 3 razlicite tocke.

Moje pitanje: Zasto barem 3, mislim da je logicno da se radi o 2 tocke. To pitanje je netko na predavanju pitao prof. Adamovica, ali on nije bas odgovorio...

definicija duzine: AB={T€p: A⇐T⇐B}, A, B krajevi duzine

Mene sad zanima kako to moze biti (opca) definicija duzine AB kada je ocito da za slucaj A=T=B, AB se ne moze definirati kao duzina...?!?!?

(€-element, p-pravac, A,T,B-tocke, na AB fali crta gore kao oznaka)



_________________
Đante tanda fandiga?
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Markec
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 20. 02. 2003. (14:49:45)
Postovi: (134)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
-3 = 37 - 40

PostPostano: 22:46 pon, 10. 3. 2008    Naslov: Re: EM2, par pitanja o aksiomima... Citirajte i odgovorite

[quote="13_mac"]Aksiomi incindencije:

2)Na svakom pravcu leze barem 3 razlicite tocke.

Moje pitanje: Zasto [b]barem 3[/b], mislim da je logicno da se radi o 2 tocke. To pitanje je netko na predavanju pitao prof. Adamovica, ali on nije bas odgovorio...

definicija duzine: AB={T€p: A<=T<=B}, A, B krajevi duzine

Mene sad zanima kako to moze biti (opca) definicija duzine AB kada je ocito da za slucaj A=T=B, AB se ne moze definirati kao duzina...?!?!?

(€-element, p-pravac, A,T,B-tocke, na AB fali crta gore kao oznaka)[/quote]

kaj su te ucili u osnovnoj skoli; kolko ima tocaka na pravcu?

iz kojeg to aksioma vidis?
13_mac (napisa):
Aksiomi incindencije:

2)Na svakom pravcu leze barem 3 razlicite tocke.

Moje pitanje: Zasto barem 3, mislim da je logicno da se radi o 2 tocke. To pitanje je netko na predavanju pitao prof. Adamovica, ali on nije bas odgovorio...

definicija duzine: AB={T€p: A⇐T⇐B}, A, B krajevi duzine

Mene sad zanima kako to moze biti (opca) definicija duzine AB kada je ocito da za slucaj A=T=B, AB se ne moze definirati kao duzina...?!?!?

(€-element, p-pravac, A,T,B-tocke, na AB fali crta gore kao oznaka)


kaj su te ucili u osnovnoj skoli; kolko ima tocaka na pravcu?

iz kojeg to aksioma vidis?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Markec
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 20. 02. 2003. (14:49:45)
Postovi: (134)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
-3 = 37 - 40

PostPostano: 22:56 pon, 10. 3. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

sto se tice ove duzine.. kaj te tocno smeta?

za specijalan slucaj kad je A=T=B imas duzinu duljine 0.
sastoji se od jedne tocke (ili beskonacno istih)

nevidim tu nis cudno...
sto se tice ove duzine.. kaj te tocno smeta?

za specijalan slucaj kad je A=T=B imas duzinu duljine 0.
sastoji se od jedne tocke (ili beskonacno istih)

nevidim tu nis cudno...


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
goranm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 11. 2002. (20:09:12)
Postovi: (906)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
218 = 249 - 31

PostPostano: 23:25 pon, 10. 3. 2008    Naslov: Re: EM2, par pitanja o aksiomima... Citirajte i odgovorite

[quote="13_mac"]Aksiomi incindencije:

2)Na svakom pravcu leze barem 3 razlicite tocke.

Moje pitanje: Zasto [b]barem 3[/b], mislim da je logicno da se radi o 2 tocke.
[/quote]
To je nekako kombinacija dva Hilbertova aksioma geometrije, jedan glasi:

Na svakom pravcu postoje barem dvije točke [size=9](u svakoj ravnini postoje barem tri točke koje ne leže na istom pravcu, u prostoru postoje barem četiri točke koje ne leže u istoj ravnini)[/size].

A drugi glasi:

Ako su A i C dvije točke pravca, tada postoji barem jedna točka B koja leži između A i C [size=9](i barem jedna točka D takva da C leži između A i D)[/size].

Ono što ti taj aksiom želi reći je da između svake dvije točke postoji još jedna, treća točka.

[quote]
definicija duzine: AB={T€p: A<=T<=B}, A, B krajevi duzine

Mene sad zanima kako to moze biti (opca) definicija duzine AB kada je ocito da za slucaj A=T=B, AB se ne moze definirati kao duzina...?!?!?

(€-element, p-pravac, A,T,B-tocke, na AB fali crta gore kao oznaka)[/quote]
Kao što je Markec napisao, dozvoljeno je da duljina dužine bude 0.
S druge strane, kada bi se dužina AB definirala kao [latex]\overline{AB}=\{T \in p ~|~ A < T < B\},[/latex] (ili bilo koja druga kombinacija nejednakosti) tada s jedne strane imaš zadovoljen uvjet [latex]A \neq B \neq T[/latex], ali s druge strane dužini AB ne pripadaju točke A i B.
13_mac (napisa):
Aksiomi incindencije:

2)Na svakom pravcu leze barem 3 razlicite tocke.

Moje pitanje: Zasto barem 3, mislim da je logicno da se radi o 2 tocke.

To je nekako kombinacija dva Hilbertova aksioma geometrije, jedan glasi:

Na svakom pravcu postoje barem dvije točke (u svakoj ravnini postoje barem tri točke koje ne leže na istom pravcu, u prostoru postoje barem četiri točke koje ne leže u istoj ravnini).

A drugi glasi:

Ako su A i C dvije točke pravca, tada postoji barem jedna točka B koja leži između A i C (i barem jedna točka D takva da C leži između A i D).

Ono što ti taj aksiom želi reći je da između svake dvije točke postoji još jedna, treća točka.

Citat:

definicija duzine: AB={T€p: A⇐T⇐B}, A, B krajevi duzine

Mene sad zanima kako to moze biti (opca) definicija duzine AB kada je ocito da za slucaj A=T=B, AB se ne moze definirati kao duzina...?!?!?

(€-element, p-pravac, A,T,B-tocke, na AB fali crta gore kao oznaka)

Kao što je Markec napisao, dozvoljeno je da duljina dužine bude 0.
S druge strane, kada bi se dužina AB definirala kao (ili bilo koja druga kombinacija nejednakosti) tada s jedne strane imaš zadovoljen uvjet , ali s druge strane dužini AB ne pripadaju točke A i B.



_________________
The Dude Abides


Zadnja promjena: goranm; 4:56 uto, 11. 3. 2008; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
13_mac
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 23. 10. 2006. (22:56:13)
Postovi: (D4)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 15 - 12

PostPostano: 1:03 uto, 11. 3. 2008    Naslov: Re: EM2, par pitanja o aksiomima... Citirajte i odgovorite

[quote="goranm"]
...
Ono što ti taj aksiom želi reći je da između svake dvije točke postoji još jedna, treća točka. Zato barem tri.
...
[/quote]

Da, ali onda po toj logici kad nadjemo tu trecu tocku onda izmedju nje i prve postoji jos 1 tocka, i tako unedogled dok ne dobijemo beskonacno tocaka... Pitanje i dalje stoji.
Za duzinu sve jasno. Thnx oboje na trudu.
goranm (napisa):

...
Ono što ti taj aksiom želi reći je da između svake dvije točke postoji još jedna, treća točka. Zato barem tri.
...


Da, ali onda po toj logici kad nadjemo tu trecu tocku onda izmedju nje i prve postoji jos 1 tocka, i tako unedogled dok ne dobijemo beskonacno tocaka... Pitanje i dalje stoji.
Za duzinu sve jasno. Thnx oboje na trudu.



_________________
Đante tanda fandiga?
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Markec
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 20. 02. 2003. (14:49:45)
Postovi: (134)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
-3 = 37 - 40

PostPostano: 10:56 uto, 11. 3. 2008    Naslov: Re: EM2, par pitanja o aksiomima... Citirajte i odgovorite

[quote="Markec"][quote="13_mac"]Aksiomi incindencije:

2)Na svakom pravcu leze barem 3 razlicite tocke.

Moje pitanje: Zasto [b]barem 3[/b], mislim da je logicno da se radi o 2 tocke. To pitanje je netko na predavanju pitao prof. Adamovica, ali on nije bas odgovorio...

definicija duzine: AB={T€p: A<=T<=B}, A, B krajevi duzine

Mene sad zanima kako to moze biti (opca) definicija duzine AB kada je ocito da za slucaj A=T=B, AB se ne moze definirati kao duzina...?!?!?

(€-element, p-pravac, A,T,B-tocke, na AB fali crta gore kao oznaka)[/quote]

kaj su te ucili u osnovnoj skoli; kolko ima tocaka na pravcu?

iz kojeg to aksioma vidis?[/quote]



[quote="13_mac"][tt]Da, ali onda po toj logici kad nadjemo tu trecu tocku onda izmedju nje i prve postoji jos 1 tocka, i tako unedogled dok ne dobijemo beskonacno tocaka...[/tt] Pitanje i dalje stoji.
Za duzinu sve jasno. Thnx oboje na trudu.[/quote]


[bg=yellow]pa u tome i je poanta![/bg]

nerazumijem kaj ti nije jasno...

1) mislis da bi trebalo pisati [b]tocno 3 tocke[/b]?
2) mislis da bi trebalo pisati [b]barem 2 tocke[/b]?
3) nesto trece?
Markec (napisa):
13_mac (napisa):
Aksiomi incindencije:

2)Na svakom pravcu leze barem 3 razlicite tocke.

Moje pitanje: Zasto barem 3, mislim da je logicno da se radi o 2 tocke. To pitanje je netko na predavanju pitao prof. Adamovica, ali on nije bas odgovorio...

definicija duzine: AB={T€p: A⇐T⇐B}, A, B krajevi duzine

Mene sad zanima kako to moze biti (opca) definicija duzine AB kada je ocito da za slucaj A=T=B, AB se ne moze definirati kao duzina...?!?!?

(€-element, p-pravac, A,T,B-tocke, na AB fali crta gore kao oznaka)


kaj su te ucili u osnovnoj skoli; kolko ima tocaka na pravcu?

iz kojeg to aksioma vidis?




13_mac (napisa):
Da, ali onda po toj logici kad nadjemo tu trecu tocku onda izmedju nje i prve postoji jos 1 tocka, i tako unedogled dok ne dobijemo beskonacno tocaka... Pitanje i dalje stoji.
Za duzinu sve jasno. Thnx oboje na trudu.



pa u tome i je poanta!

nerazumijem kaj ti nije jasno...

1) mislis da bi trebalo pisati tocno 3 tocke?
2) mislis da bi trebalo pisati barem 2 tocke?
3) nesto trece?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
rafaelm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 24. 12. 2006. (13:30:11)
Postovi: (21F)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
76 = 86 - 10
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 11:28 uto, 11. 3. 2008    Naslov: Re: EM2, par pitanja o aksiomima... Citirajte i odgovorite

[quote="13_mac"][tt]Da, ali onda po toj logici kad nadjemo tu trecu tocku onda izmedju nje i prve postoji jos 1 tocka, i tako unedogled dok ne dobijemo beskonacno tocaka...[/tt] Pitanje i dalje stoji.
Za duzinu sve jasno. Thnx oboje na trudu.[/quote]

Kako iz toga zaključimo da ima neprebrojivo beskonačno točaka na pravcu :?:
13_mac (napisa):
Da, ali onda po toj logici kad nadjemo tu trecu tocku onda izmedju nje i prve postoji jos 1 tocka, i tako unedogled dok ne dobijemo beskonacno tocaka... Pitanje i dalje stoji.
Za duzinu sve jasno. Thnx oboje na trudu.


Kako iz toga zaključimo da ima neprebrojivo beskonačno točaka na pravcu Question



_________________
Rafael Mrđen
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Markec
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 20. 02. 2003. (14:49:45)
Postovi: (134)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
-3 = 37 - 40

PostPostano: 14:25 uto, 11. 3. 2008    Naslov: Re: EM2, par pitanja o aksiomima... Citirajte i odgovorite

[quote="rafaelm"][quote="13_mac"][tt]Da, ali onda po toj logici kad nadjemo tu trecu tocku onda izmedju nje i prve postoji jos 1 tocka, i tako unedogled dok ne dobijemo beskonacno tocaka...[/tt] Pitanje i dalje stoji.
Za duzinu sve jasno. Thnx oboje na trudu.[/quote]

Kako iz toga zaključimo da ima neprebrojivo beskonačno točaka na pravcu :?:[/quote]

iz toga se to neda zakljuciti..

ono sta se da zakljuciti je da ima ( barem ) prebrojivo mnogo...



aksiomi metrike:
.
.
.
4. Za svaki polupravac s vrhom u O i [u]za svaki realan broj x[/u] > 0 [u]postoji jedinstvena tocka T[/u] na tom polupravcu takva da je d(O; T) = x

procitaj samo ovo podvuceno... koliko ima realnih brojeva?
rafaelm (napisa):
13_mac (napisa):
Da, ali onda po toj logici kad nadjemo tu trecu tocku onda izmedju nje i prve postoji jos 1 tocka, i tako unedogled dok ne dobijemo beskonacno tocaka... Pitanje i dalje stoji.
Za duzinu sve jasno. Thnx oboje na trudu.


Kako iz toga zaključimo da ima neprebrojivo beskonačno točaka na pravcu Question


iz toga se to neda zakljuciti..

ono sta se da zakljuciti je da ima ( barem ) prebrojivo mnogo...



aksiomi metrike:
.
.
.
4. Za svaki polupravac s vrhom u O i za svaki realan broj x > 0 postoji jedinstvena tocka T na tom polupravcu takva da je d(O; T) = x

procitaj samo ovo podvuceno... koliko ima realnih brojeva?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
rafaelm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 24. 12. 2006. (13:30:11)
Postovi: (21F)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
76 = 86 - 10
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 15:13 uto, 11. 3. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

To mi je jasno, al onda mi izgleda nepotrebno u onim aksiomima prije zahtijevati tocku između svake dvije, da bi zaključili nekonačnost :D
To mi je jasno, al onda mi izgleda nepotrebno u onim aksiomima prije zahtijevati tocku između svake dvije, da bi zaključili nekonačnost Very Happy



_________________
Rafael Mrđen
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
misurka
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 08. 03. 2008. (18:52:46)
Postovi: (10)16
Sarma = la pohva - posuda
= 1 - 0

PostPostano: 15:51 uto, 11. 3. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

Barem 3 umjesto barem 2 valjda piše baš zato da između te dvije možeš naći tu "barem treću".
I da, profesor nije dao konkretan odgovor, barem ga ja nisam razumjela...
A može li netko objasnti definiciju polupravca?
Piše da su to sve točke T bilo A<=T<=B, bilo A <=B<=T
gdje je A početna točka, a B točka različita od A kojom polupravac prolazi.
Mene zapravo više buni ova prva navedena nejednakost. To su sve točke između A i B, a zar nije takva ista definicija dužine?

Hvala!
Barem 3 umjesto barem 2 valjda piše baš zato da između te dvije možeš naći tu "barem treću".
I da, profesor nije dao konkretan odgovor, barem ga ja nisam razumjela...
A može li netko objasnti definiciju polupravca?
Piše da su to sve točke T bilo A<=T<=B, bilo A <=B<=T
gdje je A početna točka, a B točka različita od A kojom polupravac prolazi.
Mene zapravo više buni ova prva navedena nejednakost. To su sve točke između A i B, a zar nije takva ista definicija dužine?

Hvala!


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
ma
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 27. 01. 2007. (12:06:50)
Postovi: (347)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
58 = 89 - 31

PostPostano: 16:42 uto, 11. 3. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

pa imaš dvije točke, početnu i još neku. moraš pokupiti sve točke između njih, ali i sve iza one druge točke.
pa imaš dvije točke, početnu i još neku. moraš pokupiti sve točke između njih, ali i sve iza one druge točke.



_________________
ima let u finish
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
13_mac
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 23. 10. 2006. (22:56:13)
Postovi: (D4)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 15 - 12

PostPostano: 17:29 uto, 11. 3. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

@Markec

Mislim da bi trebalo biti [b]barem 2[/b] tocke. Eto, samo to. ((Ranije gore sam se krivo izrazio, htio sam reci da tom logikom nalazimo [u]vise[/u] tocaka, e sad, da li je to 3, >3, ili beskonacno nije ni vazno, vec je vazno zasto nam 2 nisu dovoljne... )) :?: :?:
@Markec

Mislim da bi trebalo biti barem 2 tocke. Eto, samo to. ((Ranije gore sam se krivo izrazio, htio sam reci da tom logikom nalazimo vise tocaka, e sad, da li je to 3, >3, ili beskonacno nije ni vazno, vec je vazno zasto nam 2 nisu dovoljne... )) Question Question



_________________
Đante tanda fandiga?
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Novi
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 17. 07. 2007. (12:08:32)
Postovi: (11F)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
60 = 69 - 9

PostPostano: 23:23 uto, 11. 3. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

Mi smo kod prof. Nakica u aksiomima incidencije naveli I2: Na svakom pravcu leže barem dvije razlicite tocke. Ta daljna raspravljanja o beskonacno tocaka se cine uredu, ali je ipak korektnije ovaj aksiom izreci ovako jer (kako nam je prof. natuknuo) postoje konacne geometrije zasnovane samo na dijelu ovog sustava aksioma, pa postoje i pravci sa tocno dvije tocke. [url=http://en.wikipedia.org/wiki/Finite_geometry]Link[/url]
Mi smo kod prof. Nakica u aksiomima incidencije naveli I2: Na svakom pravcu leže barem dvije razlicite tocke. Ta daljna raspravljanja o beskonacno tocaka se cine uredu, ali je ipak korektnije ovaj aksiom izreci ovako jer (kako nam je prof. natuknuo) postoje konacne geometrije zasnovane samo na dijelu ovog sustava aksioma, pa postoje i pravci sa tocno dvije tocke. Link


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
13_mac
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 23. 10. 2006. (22:56:13)
Postovi: (D4)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 15 - 12

PostPostano: 5:53 sri, 12. 3. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

Odlicno... Sve bolje i bolje ako se dva profesora ne mogu dogovoriti. :P
(Ipak cu se drzati ovog barem 2 tocke-askioma..)
Odlicno... Sve bolje i bolje ako se dva profesora ne mogu dogovoriti. Razz
(Ipak cu se drzati ovog barem 2 tocke-askioma..)



_________________
Đante tanda fandiga?
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
misurka
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 08. 03. 2008. (18:52:46)
Postovi: (10)16
Sarma = la pohva - posuda
= 1 - 0

PostPostano: 10:06 sri, 12. 3. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="ma"]pa imaš dvije točke, početnu i još neku. moraš pokupiti sve točke između njih, ali i sve iza one druge točke.[/quote]

Da, ovo mi zvuči savršeno jasno, ali, ovo što sam napisala bilo... bilo.... , znači da su te dvije nejednakosti povezane veznikom ILI. Tako piše u knjizi i tako je prof.Adamović rekao.
dakle, polupravac se može definirati pomoću samo jedne od te dvije tvrdnje, jer je dovoljno da je jedna istinita. a kako je dovoljno da je istinita samo ova koja zapravo definira dužinu? A<=T<=B
Ili samo onda druga?

Zašto taj ILI?
ma (napisa):
pa imaš dvije točke, početnu i još neku. moraš pokupiti sve točke između njih, ali i sve iza one druge točke.


Da, ovo mi zvuči savršeno jasno, ali, ovo što sam napisala bilo... bilo.... , znači da su te dvije nejednakosti povezane veznikom ILI. Tako piše u knjizi i tako je prof.Adamović rekao.
dakle, polupravac se može definirati pomoću samo jedne od te dvije tvrdnje, jer je dovoljno da je jedna istinita. a kako je dovoljno da je istinita samo ova koja zapravo definira dužinu? A⇐T⇐B
Ili samo onda druga?

Zašto taj ILI?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
ma
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 27. 01. 2007. (12:06:50)
Postovi: (347)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
58 = 89 - 31

PostPostano: 10:16 sri, 12. 3. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

pa piše ti da tom tvom polupravcu pripadaju točke koje su: bilo između A i B, bilo "poslije" B. znači i jedan i drugi slučaj. to je više [b]i[/b] nego [b]ili[/b]. :?
mislim- složi si neku drugu rečenicu u hrvatskom s "bilo..., bilo...", pa ćeš vidjet značenje.
pa piše ti da tom tvom polupravcu pripadaju točke koje su: bilo između A i B, bilo "poslije" B. znači i jedan i drugi slučaj. to je više i nego ili. Confused
mislim- složi si neku drugu rečenicu u hrvatskom s "bilo..., bilo...", pa ćeš vidjet značenje.



_________________
ima let u finish
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
ekatarina
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 25. 11. 2007. (19:22:50)
Postovi: (161)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
30 = 47 - 17

PostPostano: 20:03 sri, 12. 3. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ali jasno je čemu služi disjunkcija - ili - to znači da situacija vrijedi kada je samo jedan slučaj istinit, a drugi može biti lažan. dakle, to nikako nije I, kada je nužno da su oba istinita.

Čak ovo ili može biti ekskluzivno, pa da i NE MOŽE postojati slučaj da su obe strane istinite. A mi iz same konstrukcije rečenice ne znamo je li ili ekskluzivan ili inkluzivan, (tj znamo ako se napiše ili..... ili.....) ali sigurno znamo da je bitno drugačije od I. U knjizi stoji čisto ili i to je to, ni govora o I

Ali ovdje to već svi znamo... Ni meni još uvijek nije jasno zašto tu ide taj ili.
Ali jasno je čemu služi disjunkcija - ili - to znači da situacija vrijedi kada je samo jedan slučaj istinit, a drugi može biti lažan. dakle, to nikako nije I, kada je nužno da su oba istinita.

Čak ovo ili može biti ekskluzivno, pa da i NE MOŽE postojati slučaj da su obe strane istinite. A mi iz same konstrukcije rečenice ne znamo je li ili ekskluzivan ili inkluzivan, (tj znamo ako se napiše ili..... ili.....) ali sigurno znamo da je bitno drugačije od I. U knjizi stoji čisto ili i to je to, ni govora o I

Ali ovdje to već svi znamo... Ni meni još uvijek nije jasno zašto tu ide taj ili.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
rafaelm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 24. 12. 2006. (13:30:11)
Postovi: (21F)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
76 = 86 - 10
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 21:04 sri, 12. 3. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="ekatarina"]Ali jasno je čemu služi disjunkcija - ili - to znači da situacija vrijedi kada je samo jedan slučaj istinit, a drugi može biti lažan. dakle, to nikako nije I, kada je nužno da su oba istinita.

Čak ovo ili može biti ekskluzivno, pa da i NE MOŽE postojati slučaj da su obe strane istinite. A mi iz same konstrukcije rečenice ne znamo je li ili ekskluzivan ili inkluzivan, (tj znamo ako se napiše ili..... ili.....) ali sigurno znamo da je bitno drugačije od I. U knjizi stoji čisto ili i to je to, ni govora o I

Ali ovdje to već svi znamo... Ni meni još uvijek nije jasno zašto tu ide taj ili.[/quote]

Znači, točka je na polupravcu ako je ispred ILI iza dane točke.
Kad bi bilo &, onda bi polupravac degenerirao u prazan skup (ili jednu točku, ovisno o uređaju) jer nema točke koja leži istovremeno s obe strane neke druge.

Ekvivalento se može definirati polupravac pomoću XOR, al nema potrebe kompicirati, jel :D

Raspiši semantičke tablice pa ćeš viditi da je isto:
(A xor B) ekviv. (A ili B)&(ne(A&B)). ovo ne(A&B) vrijedi upravo zbog gore komentiranog, kako nema tocke za koju vrijedi &.
ekatarina (napisa):
Ali jasno je čemu služi disjunkcija - ili - to znači da situacija vrijedi kada je samo jedan slučaj istinit, a drugi može biti lažan. dakle, to nikako nije I, kada je nužno da su oba istinita.

Čak ovo ili može biti ekskluzivno, pa da i NE MOŽE postojati slučaj da su obe strane istinite. A mi iz same konstrukcije rečenice ne znamo je li ili ekskluzivan ili inkluzivan, (tj znamo ako se napiše ili..... ili.....) ali sigurno znamo da je bitno drugačije od I. U knjizi stoji čisto ili i to je to, ni govora o I

Ali ovdje to već svi znamo... Ni meni još uvijek nije jasno zašto tu ide taj ili.


Znači, točka je na polupravcu ako je ispred ILI iza dane točke.
Kad bi bilo &, onda bi polupravac degenerirao u prazan skup (ili jednu točku, ovisno o uređaju) jer nema točke koja leži istovremeno s obe strane neke druge.

Ekvivalento se može definirati polupravac pomoću XOR, al nema potrebe kompicirati, jel Very Happy

Raspiši semantičke tablice pa ćeš viditi da je isto:
(A xor B) ekviv. (A ili B)&(ne(A&B)). ovo ne(A&B) vrijedi upravo zbog gore komentiranog, kako nema tocke za koju vrijedi &.



_________________
Rafael Mrđen
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Elementarna matematika 1 i 2 Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan