Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

em 2, pitanje u vezi zadatka iz zadace
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Elementarna matematika 1 i 2
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
sestrabracegrim
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 14. 04. 2007. (16:45:31)
Postovi: (6)16
Sarma = la pohva - posuda
= 1 - 0

PostPostano: 23:14 sub, 29. 3. 2008    Naslov: em 2, pitanje u vezi zadatka iz zadace Citirajte i odgovorite

zna li netko na koju se tezisnicu odnosi t1 iz zadatka 6. u prvoj zadaci?..
zahvaljujem na pomoci..:-)
zna li netko na koju se tezisnicu odnosi t1 iz zadatka 6. u prvoj zadaci?..
zahvaljujem na pomoci..Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Masiela
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 11. 09. 2007. (22:28:01)
Postovi: (338)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
74 = 97 - 23
Lokacija: Među bananama

PostPostano: 0:04 ned, 30. 3. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ja sam pretpostavila na ta, i savršeno mi se uklapa u moju verziju rješenja :lol:
Ja sam pretpostavila na ta, i savršeno mi se uklapa u moju verziju rješenja Laughing



_________________
mladac: e.k.s. je možda 8%, moje znanje ni toliko Sad
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
ekatarina
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 25. 11. 2007. (19:22:50)
Postovi: (161)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
30 = 47 - 17

PostPostano: 19:53 sub, 26. 4. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

Zna li netko kako riješiti ovaj zadatak: (8.iz 2.zadaće)
Neka je H ortocentar trokuta ABC. dokažite da su kružnice opisane trokutima ABC, ABH, BCH, ACH sukladne.
I što to točno znači da su kružnice sukladne? da su im promjeri u odgovarajućim omjerima? Nisam nikada radila zadatak sa sukladnim kružnicama, pa nisam sigurna...
Zna li netko kako riješiti ovaj zadatak: (8.iz 2.zadaće)
Neka je H ortocentar trokuta ABC. dokažite da su kružnice opisane trokutima ABC, ABH, BCH, ACH sukladne.
I što to točno znači da su kružnice sukladne? da su im promjeri u odgovarajućim omjerima? Nisam nikada radila zadatak sa sukladnim kružnicama, pa nisam sigurna...


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
PopStevo
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 24. 08. 2007. (12:40:28)
Postovi: (42)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 13 - 4

PostPostano: 20:20 sub, 26. 4. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

da, nigdje ne mogu naći definiciju sukladnih kružnica! uopće ne znam što zadatak traži. kao ni 1. zadatak 3. zadaće. ima li netko da kuži šta 1. zadatak 3. zadaće traži?
da, nigdje ne mogu naći definiciju sukladnih kružnica! uopće ne znam što zadatak traži. kao ni 1. zadatak 3. zadaće. ima li netko da kuži šta 1. zadatak 3. zadaće traži?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
blob
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 07. 2007. (18:09:52)
Postovi: (23)16
Sarma = la pohva - posuda
10 = 10 - 0

PostPostano: 20:52 sub, 26. 4. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="ekatarina"]I što to točno znači da su kružnice sukladne?[/quote]

Pa valjda isto što znači i da su dva trokuta sukladna: ako su dvije kružnice sukladne, onda izometrijama ravnine jednu možeš [i]dokotrljati[/i] preko druge tako da se točno poklope.

Evo što kažu Elezović i Dakić u udžbeniku za 1. srednje:

[quote="Dakić, Elezović"]Lik L sukladan je liku L' ako postoji izometrija koja lik L preslikava na lik L'.

Svaka dva kruga jednakog polumjera su sukladna. Ako su [latex]S_1[/latex] i [latex]S_2[/latex] njihova središta, tada se translacijom za vektor [latex] \overrightarrow{S_1 S_2}[/latex] jedan krug može preslikati na drugi.[/quote]

[quote="PopStevo"]kao ni 1. zadatak 3. zadaće. ima li netko da kuži šta 1. zadatak 3. zadaće traži?[/quote]

Bilo mi je čudno što se spominje dužina AB gdje točka B uopće nije definirana, pa sam mailao asistenticu i odgovorila je da bi umjesto "dužine AB" trebalo pisati "dužine AT".
Tada zadatak ima smisla, no dobio sam zanimljiv rezultat... :D
ekatarina (napisa):
I što to točno znači da su kružnice sukladne?


Pa valjda isto što znači i da su dva trokuta sukladna: ako su dvije kružnice sukladne, onda izometrijama ravnine jednu možeš dokotrljati preko druge tako da se točno poklope.

Evo što kažu Elezović i Dakić u udžbeniku za 1. srednje:

Dakić, Elezović (napisa):
Lik L sukladan je liku L' ako postoji izometrija koja lik L preslikava na lik L'.

Svaka dva kruga jednakog polumjera su sukladna. Ako su i njihova središta, tada se translacijom za vektor jedan krug može preslikati na drugi.


PopStevo (napisa):
kao ni 1. zadatak 3. zadaće. ima li netko da kuži šta 1. zadatak 3. zadaće traži?


Bilo mi je čudno što se spominje dužina AB gdje točka B uopće nije definirana, pa sam mailao asistenticu i odgovorila je da bi umjesto "dužine AB" trebalo pisati "dužine AT".
Tada zadatak ima smisla, no dobio sam zanimljiv rezultat... Very Happy



_________________
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
PopStevo
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 24. 08. 2007. (12:40:28)
Postovi: (42)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 13 - 4

PostPostano: 21:36 sub, 26. 4. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

hvala za definiciju sukladnosti 8D
dobija li tko u 2. zadatku zadaće divlje rezultate? s mnogo korijenja i svega i svačega? ako se ne računaju simetrale kutova pomoću tangensa i arkusa tangensa
hvala za definiciju sukladnosti 8D
dobija li tko u 2. zadatku zadaće divlje rezultate? s mnogo korijenja i svega i svačega? ako se ne računaju simetrale kutova pomoću tangensa i arkusa tangensa


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
ekatarina
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 25. 11. 2007. (19:22:50)
Postovi: (161)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
30 = 47 - 17

PostPostano: 23:24 sub, 26. 4. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

Dakle promjeri im moraju biti jednaki, hvala.!
A ja sam u prvom dobila da T leži na tom pravcu p, pa će svaki izbor točke A na tom pravcu biti zadovoljavajući, ali to mi je rješenje potpuno sumnjivo. Kako ste vi to riješavali?

nama je asistentica rekla da će rješenja biti divlja, da se ne čudimo, tako da ne moraš brinuti za to.A drugi nisam još riješila, mislila sam nešto preko nagiba stranica troukta, kako ste vi to riješili?
Dakle promjeri im moraju biti jednaki, hvala.!
A ja sam u prvom dobila da T leži na tom pravcu p, pa će svaki izbor točke A na tom pravcu biti zadovoljavajući, ali to mi je rješenje potpuno sumnjivo. Kako ste vi to riješavali?

nama je asistentica rekla da će rješenja biti divlja, da se ne čudimo, tako da ne moraš brinuti za to.A drugi nisam još riješila, mislila sam nešto preko nagiba stranica troukta, kako ste vi to riješili?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Ally
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 15. 04. 2008. (19:57:23)
Postovi: (7F)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
17 = 19 - 2

PostPostano: 9:35 ned, 27. 4. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ja sam u 2. zadatku (3.zadaca) racunala preko one formule za simetralu kuta i dobila jaaako ruzne rezultate s puno korijena, pa sam sve to izracunala i zaokruzila na 2. decimalu. Ispalo mi je na kraju da srediste trokutu upisane kruznice ima koordinate: S=( 0.8, 0.64)
Jel jos netko tako dobio? Ili barem slicno?
Ja sam u 2. zadatku (3.zadaca) racunala preko one formule za simetralu kuta i dobila jaaako ruzne rezultate s puno korijena, pa sam sve to izracunala i zaokruzila na 2. decimalu. Ispalo mi je na kraju da srediste trokutu upisane kruznice ima koordinate: S=( 0.8, 0.64)
Jel jos netko tako dobio? Ili barem slicno?



_________________
I just wanna dance..
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
nap
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 25. 11. 2007. (22:18:39)
Postovi: (30)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 5 - 1

PostPostano: 12:30 ned, 27. 4. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

a kako glasi jednadzba simetrale kuta?? :oops:
a kako glasi jednadzba simetrale kuta?? Embarassed


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Luuka
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 02. 2007. (20:34:54)
Postovi: (925)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
188 = 301 - 113
Lokacija: Hakuna Matata

PostPostano: 13:47 ned, 27. 4. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="nap"]a kako glasi jednadzba simetrale kuta?? :oops:[/quote]

Možda ti pomogne 'definicija' simetrale kuta:
Ako su p i q prafci koji razapinju kut, onda je svaka točka na simetrali kuta jednako udaljena od p i q.

hint: Napišeš formulu za udaljenost točke T=(x,y) od p i od q i to izjednačiš. Dobiješ 2 prafca, jedan od njih je tvoj ;)
nap (napisa):
a kako glasi jednadzba simetrale kuta?? Embarassed


Možda ti pomogne 'definicija' simetrale kuta:
Ako su p i q prafci koji razapinju kut, onda je svaka točka na simetrali kuta jednako udaljena od p i q.

hint: Napišeš formulu za udaljenost točke T=(x,y) od p i od q i to izjednačiš. Dobiješ 2 prafca, jedan od njih je tvoj Wink



_________________
"Bolje bi prolazio na faxu da sam na drogama nego na netu" - by a friend of mine
"Poslije spavanja doma spavanje bilo di mi je najdraža stvar" - by the same guy Very Happy
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
nap
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 25. 11. 2007. (22:18:39)
Postovi: (30)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 5 - 1

PostPostano: 13:56 ned, 27. 4. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

hvala luuuuuuka :wink:
:P
hvala luuuuuuka Wink
Razz


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
finalni
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 04. 08. 2007. (11:48:53)
Postovi: (10D)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
27 = 45 - 18
Lokacija: Bloodbuzz Zagreb

PostPostano: 14:33 ned, 27. 4. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ja nisam tako nego sam namještao da mi kut između te simetrale i nekog danog pravca bude pola od onog koji već imam. Dobio sam [latex]y=5x-2[/latex].. Jel ima netko da je to dobio?

edit: krivo mi ovo, 36+16 nije 64 kolkogod to bilo očekivano...
Ja nisam tako nego sam namještao da mi kut između te simetrale i nekog danog pravca bude pola od onog koji već imam. Dobio sam .. Jel ima netko da je to dobio?

edit: krivo mi ovo, 36+16 nije 64 kolkogod to bilo očekivano...



_________________
Nikola Adžaga
Građevinski fakultet, Sveučilište u Zagrebu


Zadnja promjena: finalni; 18:14 ned, 27. 4. 2008; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
13_mac
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 23. 10. 2006. (22:56:13)
Postovi: (D4)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 15 - 12

PostPostano: 17:21 ned, 27. 4. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

1. zadatak, 3. zadaća

Nije mi jasno zasto ne bi bila duzina AB, ako pretpostavimo da je tocka B desno od pravca q (q paralelan sa p i prolazi tockom (0,0)).
Onda se fino dobije rjesenje da je A neki skup, bla bla... jednostavno

A kad bi stavili u tekst zad. umjesto AB, duzinu AT onda bi rjesenje bilo ne toliko zanimljivo koliko glupo... Glupo, jer tocka T=(1,2) lezi na tom pravcu q koji je paralelan sa p, i prolazi tockom (0,0).
I onda bi bilo ne da q prolazi polovistem duzine AT nego je AT element pravca q.... --> i tu onda poloviste duzine AT ne igra ama bas nikakvu ulogu... E sad, ili je to trik u zadatku ili je sve to malo glupavo(jaaaaaaaako cudno) zadano...

p.s. za 2.zad. sam isao tvojom logikom luka, i dobijem dva puta po 2 pravca i nije mi jasno koje treba uvrstiti... 2 pravca za 1 simetralu, 2 pravca za 2. simetralu i tu stanem jer ne znam koje izabrati... :(((
1. zadatak, 3. zadaća

Nije mi jasno zasto ne bi bila duzina AB, ako pretpostavimo da je tocka B desno od pravca q (q paralelan sa p i prolazi tockom (0,0)).
Onda se fino dobije rjesenje da je A neki skup, bla bla... jednostavno

A kad bi stavili u tekst zad. umjesto AB, duzinu AT onda bi rjesenje bilo ne toliko zanimljivo koliko glupo... Glupo, jer tocka T=(1,2) lezi na tom pravcu q koji je paralelan sa p, i prolazi tockom (0,0).
I onda bi bilo ne da q prolazi polovistem duzine AT nego je AT element pravca q.... --> i tu onda poloviste duzine AT ne igra ama bas nikakvu ulogu... E sad, ili je to trik u zadatku ili je sve to malo glupavo(jaaaaaaaako cudno) zadano...

p.s. za 2.zad. sam isao tvojom logikom luka, i dobijem dva puta po 2 pravca i nije mi jasno koje treba uvrstiti... 2 pravca za 1 simetralu, 2 pravca za 2. simetralu i tu stanem jer ne znam koje izabrati... Sad((



_________________
Đante tanda fandiga?
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Luuka
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 02. 2007. (20:34:54)
Postovi: (925)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
188 = 301 - 113
Lokacija: Hakuna Matata

PostPostano: 19:00 ned, 27. 4. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="13_mac"]
p.s. za 2.zad. sam isao tvojom logikom luka, i dobijem dva puta po 2 pravca i nije mi jasno koje treba uvrstiti... 2 pravca za 1 simetralu, 2 pravca za 2. simetralu i tu stanem jer ne znam koje izabrati... :((([/quote]

formula je ovog oblika:

[latex]\frac{| A_{1} x + B_{1}y + C_{1} |}{\sqrt{A_{1}^2 + B_{1}^2}}=\frac{| A_{2} x + B_{2}y + C_{2} |}{\sqrt{A_{2}^2 + B_{2}^2}}[/latex]

I sad je apsolutno [i]nešto[/i] = apsolutno [i]neštodrugo[/i] ako je [i]nešto[/i] = + - [i]neštodrugo[/i]. Kad uzmeš + imaš jedan pravac, kad uzmeš - imaš drugi. I sad vidiš sa slike koji ti treba ( tu se dobiju simetrale kuta kojeg tražiš i onog 'vanjskog', dakle onog između pq i onog između qp (kad ideš u istom smjeru, npr obrnutom od kazaljke na satu)).
13_mac (napisa):

p.s. za 2.zad. sam isao tvojom logikom luka, i dobijem dva puta po 2 pravca i nije mi jasno koje treba uvrstiti... 2 pravca za 1 simetralu, 2 pravca za 2. simetralu i tu stanem jer ne znam koje izabrati... Sad((


formula je ovog oblika:



I sad je apsolutno nešto = apsolutno neštodrugo ako je nešto = + - neštodrugo. Kad uzmeš + imaš jedan pravac, kad uzmeš - imaš drugi. I sad vidiš sa slike koji ti treba ( tu se dobiju simetrale kuta kojeg tražiš i onog 'vanjskog', dakle onog između pq i onog između qp (kad ideš u istom smjeru, npr obrnutom od kazaljke na satu)).



_________________
"Bolje bi prolazio na faxu da sam na drogama nego na netu" - by a friend of mine
"Poslije spavanja doma spavanje bilo di mi je najdraža stvar" - by the same guy Very Happy
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Spectre
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 02. 10. 2006. (16:58:05)
Postovi: (167)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
17 = 27 - 10

PostPostano: 22:09 ned, 27. 4. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ja sam riješio taj 1. zadatak iz 3. zadaće kao što je tu rečeno, po AT. Zadatak kao takav je trivijalan, no šta je tu je. Ako se stvarno tražilo za polovište dužine AB, vjerojatno bi se negje drugdje i spomenula ta točka B.
Ja sam riješio taj 1. zadatak iz 3. zadaće kao što je tu rečeno, po AT. Zadatak kao takav je trivijalan, no šta je tu je. Ako se stvarno tražilo za polovište dužine AB, vjerojatno bi se negje drugdje i spomenula ta točka B.



_________________
Cry havoc, and let loose the dogs of war!
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Luuka
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 02. 2007. (20:34:54)
Postovi: (925)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
188 = 301 - 113
Lokacija: Hakuna Matata

PostPostano: 22:39 ned, 27. 4. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

Za Spectrea: kako dobit ono gore:

Imamo toču T=(x0,y0) i tražimo njenu udaljenost od prafca p...Ax+By+C=0
Sad bi se trebala povuć okomica iz T na pravac (imaš koeficijent smjera koji je -1/koeficijentOdP i jednu točku) Sad to presjeć sa p da se dobije još jedna točka, nazovimo je T'. Sad je tražena udaljenost ustvari udaljenost od T do T'. A to znamo. To kad se sad raspiše dobije se formula za udaljenost točke od prafca.

A nama treba da je svaka točka nekog pravca jednako udaljena do neka dva pravca pa ne uvrštavamo konkretni (x0,y0) neego ostavimo (x,y).

Jel sad malo jasnije? ;)
Za Spectrea: kako dobit ono gore:

Imamo toču T=(x0,y0) i tražimo njenu udaljenost od prafca p...Ax+By+C=0
Sad bi se trebala povuć okomica iz T na pravac (imaš koeficijent smjera koji je -1/koeficijentOdP i jednu točku) Sad to presjeć sa p da se dobije još jedna točka, nazovimo je T'. Sad je tražena udaljenost ustvari udaljenost od T do T'. A to znamo. To kad se sad raspiše dobije se formula za udaljenost točke od prafca.

A nama treba da je svaka točka nekog pravca jednako udaljena do neka dva pravca pa ne uvrštavamo konkretni (x0,y0) neego ostavimo (x,y).

Jel sad malo jasnije? Wink



_________________
"Bolje bi prolazio na faxu da sam na drogama nego na netu" - by a friend of mine
"Poslije spavanja doma spavanje bilo di mi je najdraža stvar" - by the same guy Very Happy
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Elementarna matematika 1 i 2 Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan