Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Dva zad: negativna bin distribucija i greške zaokruživanja (zadatak)
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Vjerojatnost
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
kristina
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 11. 12. 2003. (12:44:13)
Postovi: (DE)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
-6 = 11 - 17

PostPostano: 10:39 čet, 5. 6. 2008    Naslov: Dva zad: negativna bin distribucija i greške zaokruživanja Citirajte i odgovorite

Imam 2 zadatka pa Vas molim da mi ih probate riješiti ili bar dati neke korake i upute da riješim sama. :)

[b]Zadatak 1.[/b] (Negativna binomna distribucija)

Bacamo novčić koji se s vjerojatnošću p okreće na pismo, a s vjerojatnošću q = 1-p okreće na grb. Neka je X broj nezavisnih bacanja novčića do r-tog pisma.
Pokažite da se X može napisati kao: X = T_1 + ... + T_r, gdje su T_i nezavisne jednako distribuirane varijable s geom. distribucijom, tj. T_1 je jednako broju bacanja do prvog pisma.
Izračunajte mat. očekivanje i varijancu od X.

[b]Zadatak 2.[/b]
Pretpostavimo da želite ozračunati koliko ste potrošili u zadnjih par izleta u shopping centre navodeći iznose vaših računa tako da ih zaokružite na najbližu kunu i zbrojite (zaokružujete na način da iznosima s od 0 do 49 lipa jednostavno zanemarite lipe, a iznosima s od 50 do 99 lipa dodate jednu kunu). Aproksimativno odredite vjerojatnost da će akumulirana greška biti veća od 5 kuna ako:

a) pretp. da su iznosi od 0 do 99 lipa na svakom računu uniformno distribuirane i međusobno nezavisne slučajne varijable

b) pretp. da je vjerojatnosr računa s 0 lipa jednaka 0.25, dok su iznosti od 1 do 99 lipa uniformno distribuirani na ostalim računima, te da su svi slučajni iznosti lipa međusobno nezavisni
Imam 2 zadatka pa Vas molim da mi ih probate riješiti ili bar dati neke korake i upute da riješim sama. Smile

Zadatak 1. (Negativna binomna distribucija)

Bacamo novčić koji se s vjerojatnošću p okreće na pismo, a s vjerojatnošću q = 1-p okreće na grb. Neka je X broj nezavisnih bacanja novčića do r-tog pisma.
Pokažite da se X može napisati kao: X = T_1 + ... + T_r, gdje su T_i nezavisne jednako distribuirane varijable s geom. distribucijom, tj. T_1 je jednako broju bacanja do prvog pisma.
Izračunajte mat. očekivanje i varijancu od X.

Zadatak 2.
Pretpostavimo da želite ozračunati koliko ste potrošili u zadnjih par izleta u shopping centre navodeći iznose vaših računa tako da ih zaokružite na najbližu kunu i zbrojite (zaokružujete na način da iznosima s od 0 do 49 lipa jednostavno zanemarite lipe, a iznosima s od 50 do 99 lipa dodate jednu kunu). Aproksimativno odredite vjerojatnost da će akumulirana greška biti veća od 5 kuna ako:

a) pretp. da su iznosi od 0 do 99 lipa na svakom računu uniformno distribuirane i međusobno nezavisne slučajne varijable

b) pretp. da je vjerojatnosr računa s 0 lipa jednaka 0.25, dok su iznosti od 1 do 99 lipa uniformno distribuirani na ostalim računima, te da su svi slučajni iznosti lipa međusobno nezavisni


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Vjerojatnost Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan